Raad wil sneller actieplan storing Trouwen binnen eigen klasse Populieren moeten weg PZC Nederland moet eisen stellen aan immigranten Nieuwe Partij wil meer aandacht voor dorpsbelangen Kritiek Middelburgse fracties op Delta Nuts Amokmaker aangehouden Middelburger bestraft wegens oplichting Zeilboot vast op Westerschelde Boete voor dreigende taal Ontploffing in Gentse kanaalzone Rijontzegging voor drankrijders Doorgereden na botsing 'E'l"E<X„ OMZIE91 jfV 5$/^® PSR door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over ander half jaar moeten Delta Nuts, de gemeenten en de hulpdiensten grootschalige storingen in het gas- of elektriciteitsnet beter kunnen opvangen. Raadsleden in Middelburg vinden dat te lang duren en drongen gisteren tijdens de commissie algemene en bestuurlijke zaken aan op spoed. Een commissie, onder leiding van oud-burgemeester Mandos van Borsele, presenteerde in de cember een rapport over de gas- storing van afgelopen novem ber. De aanbevelingen die de commissie deed, werden gister avond, voorzien van een tijds- schema, gepresenteerd. Daaruit bleek dat de hulpdiensten, ge meenten en het energiebedrijf in juli 2003 volledig ingericht zijn om een gas- of elektriciteitssto-, ring adequaat op te vangen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen eiste gisteren in Middelburg wegens oplichting en belediging acht weken ge vangenisstraf tegen een 26-jari- ge inwoner van de Zeeuwse hoofds'tad. Politierechter M. Tilman gaf de man het voordeel van de twijfel en veroordeelde hem tot een werkstraf van 112 uur. De verdachte had vorig jaar september tot twee keer toe met listige kunstgrepen een man op gelicht en hem zodoende hon derd gulden en een telefoontoe stel af te troggelen. Begin vorig jaar had hij al een hoofdagent uitgescholden. De eis van de officier was mede ,,Is Delta Nuts wel berekend op dit soort calamiteiten? Dat is voor mij nog steeds de vraag", zei C. Dekker (SGP). „Ik wil aandringen om de datum die in de aanbevelingen wordt ge noemd te bespoedigen." „We moeten niet wachten tot 2003", zei J. Goetheer (GroenLinks). „We moeten nu naar Delta Nuts stappen. Stel dat er morgen weer geen gas is. Wat gaan we dan doen?" „Het kan niet zo zijn dat de plannen pas in 2003 klaar zijn", zei Y. Brekelmans. Volgens wethouder P. Bruinoo- ge, tijdens de gasstoring nog waarnemend burgemeester, wordt wel geprobeerd om de zaak te bespoedigen. „Maar een garantie kan ik niet geven." Meidcentrale De instanties hebben de tijd no dig omdat de aanbevelingen nogal wat organisatorische con sequenties hebben. Zo moet er een gezamelijke meidcentra le gebaseerd op het strafblad van de aan cocaïne verslaafde Mid delburger. „Hij is vele malen voor vermogensdelicten veroor deeld", zei Groen. Raadsman A. Bals opperde dat het veel be ter ging met zijn cliënt, nadat hij was gaan samenwonen met zijn vriendin. De strafpleiter stelde een werkstraf voor, zodat hij zijn gelijk kan bewijzen. Groen moest glimlachen toen hij de naam van de vriendin hoorde, die ook geen onbekende is in het drugscircuit. Hij be twijfelde ernstig of verdachte uit het crimineel sfeertje zou ge raken, maar de politierechter wilde hem een kans geven om een taakstraf te verrichten. „Mislukt het, dan gaat hij als nog de gevangenis in", zei ze kort en krachtig. komen voor brandweer, politie en ambulance, moet er een re gionaal coördinatiecentrum worden ingericht in het politie bureau aan de Segeerssingel in Middelburg en moet er gekeken worden of ambulancepersoneel ook buiten werktijd opgeroepen kan worden. Het belangrijkste is dat alle be trokken hulpdiensten, gemeen ten en Delta samen oefenen op dit soort calamiteiten. „De sleu tel tot succes voor de volgende keer is gezamelijk oefenen", zei commandant RMalj aars van de stadsgewestelijke brandweer. „In dit soort gevallen moeten veel diensten samenwerken." Irritatie Delta Nuts kreeg gisteren niet alleen kritiek over de manier waarop de gasstoring is aange pakt. De stroomstoringen die de afgelopen tijd voor veel overlast zorgden in de omgeving van Middelburg werden gelijk mee genomen. „Die storingen wek ken veel irritatie bij de burgers" aldus Brekelmans. „Delta is van oudsher een monopolist en is daarom niet altijd scherp ge noeg", zei E. de Visser (WD). „We worden nu geconfronteerd met het feit dat er kilometers draad vervangen moeten wor den." Goetheer uitte zijn zorgen over het energiebedrijf. „Ik durf te stellen dat het niet zo goed gaat met Delta." MIDDELBURG - In de V&D in Middelburg is gistermiddag een 33-jarige Vlissinger aangehou den voor lokaalvredebreuk. De man, onder invloed van alcohol, weigerde de winkel te verlaten en sloeg dreigende taal uit tegen het personeel. Tevens vernielde hij een ruit van een deur. Hij is na opmaken van proces-verbaal met een dagvaarding op zak weer naar huis gestuurd. HANSWEERT - Een zeilboot heeft ongeveer een etmaal vast gezeten op een zandbank in de Westerschelde. Er waren enke le opvarenden aan boord. Gisteravond slaagden twee sleep boten erin het schip los te trekken. De tweemaster Reindertmet een lengte van ongeveer veertig meter, was maandagavond vanuit Vlissingen op weg naar haar thuishaven Walsoorden. Ter hoogte van Hansweert be landde het schip in slecht weer op de Platen van Ossenisse en kwam muurvast te zitten. Volgens bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert weigerde de kapitein zowel maandagavond als gisterochtend hulp. Op verzoek van dé verzekering werd Polderman gisteren in de loop van de dag wel ingeschakeld. Gisteravond rond acht uur slaagden de sleepboten Delta en Watersnip van het bedrij f er in de tweemaster los te krijgen. De Reindert is naar de haven van Hansweert gesleept en zal vandaag vermoedelijk alsnog naar Walsoorden vertrekken. In hoeverre het schip schade heeft opgelopen, is nog niet bekend. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Middelburg is giste ren door de Middelburgse politierechter M. Tilman veroor deeld tot 225 euro boete. De verdachte had 2 mei vorig jaar in zijn woonplaats iemand bedreigd met de dood. „Als ik mor gen mijn radio niet terug heb, dan schiet ik je kapot", had hij gezegd. GENT - In de Gentse kanaalzone was er gisterochtend heel even opschudding na een ontploffing in het chemisch bedrijf Oleon, het voormalige Fina Oleochemicals, aan de Kuhlman- kaai op de westelijke kanaaloever. Rond half negen 's och tends hoorde een werknemer een droge knalgevolgd door een steekvlam. Het bleek te gaan om een ontploffing in een leiding met vetzuren. Bij aankomst van de brandweer hadden de be drijfsbrandweerkorpsen van Oleon en van het naburige Fina het vuur al gedoofd. Bij de explosie kwamen geen schadelijke stoffen vrij. Er vielen geen gewonden en de materiële schade bleef beperkt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 22-jarige man uit 's-Heerenhoek wegens dronken rijden tot zes maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 750 euro boete. De verdachte werd 8 december vorig jaar in Goes betrapt met te veel drank op achter het stuur. Hij bleek ruim tweeënhalf keer zoveel ge dronken te hebben dan toegestaan. De man zei als beroeps chauffeur zijn rijbewijs niet te kunnen missen. Een 54-jarige inwoner van Koudekerke werd voor het rijden onder invloed bestraft met 600 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijonzegging. De politie hield hem 7 decem ber in Middelburg aan. De man had er weinig tegen in te bren gen. „Het was koopavond. Ik had gegeten en gedronken. In een overmoedige bui ben ik naar huis gereden." Officier van justitie J. Groen maakte hem duidelijk dat hij beter een taxi had kunnen nemen of kunnen gaan lopen. „U bent gaan rij den, maar een ongelukje zit een klein hoekje." GOES - Een auto, die geparkeerd stond aan de Goese Keizers- dijk, is gisterochtend dinsdag tussen 11.10 en 11.40 uur aan gereden door een nog onbekend motorvoertuig. De dader is doorgereden. De auto raakte aan de voorzijde over de hele breedte beschadigd. Hoe groot de schade is. is onbekend. woensdag 6 februari 2002 Vlissingen gaat groot onderhoud plegen aan de bomen in VVesterzicht. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat groot onder houd plegen aan de bomen in de wijk Westerzicht. De afdeling beheer verwijdert ongeveer veertig grote populieren en wil gen. Tegelijkertijd verdwijnen de kruipbuizen achter Wester zicht 228-236. Als vervanging wordt een nieuw speelhuis ge plaatst. Om Westerzicht in korte tijd een groen uiterlijk te geven, zijn bij de bouw van de wijk veel snel groeiende wilgen en populieren geplant. Nadeel van deze soor ten is dat ze snel verouderen en hoog worden. Andere bomen hebben daar last van, omdat ze niet verder kunnen groeien. Een aantal populieren en wilgen veroorzaakt overlast in tuinen en woningen. Bewoners hebben daarover aan de bel getrokken bij de gemeente. Om tegemoet te komen aan die klachten en om de overige bomen meer ruimte te geven, heeft de gemeente een dunnings- en herplantplan ge maakt. De gemeente gaat veer tig bomen weghalen die overlast veroorzaken, andere bomen be lemmeren of beschadigd zijn. Om het groene karakter van de wijk te behouden, wordt het dubbele aantal bomen terugge- plant. Het merendeel bestaat uit fijnbladige zwarte elzen. Deze komen aan weerskanten van het wandelpad door de wijk. Op an dere plekken worden essen en gewone zwarte elzen geplant. De kruipbuizen, die destijds als speelobject zijn neergelegd, vol doen volgens de gemeente niet meer. Ook de bielzentrappen gaan weg. De afdeling beheer gaat het grasveld zodanig aan passen dat het goed gemaaid kan worden. Ter vervanging van de buizen, komt er een nieuw speelhuis in de vorm van een boomhut met klimnet, glijbaan en ringen. Het groot onderhoud begint volgende week. Het speeltoestel wordt geplaatst als de grasmat is hersteld. doorEmile Calon MIDDELBURG - Nederland moet eisen stellen aan immi granten, zeker als ze het Neder landerschap willen verwerven, betoogde publicist, weten schapper en oud-medewerker van de PvdA, P. Scheffer gister avond tijdens zijn spreekbeurt in de Middelburgse Bibliotheek. Beheersing van de Nederlandse taal, historisch besef en kennis van de rechtscultuur. Taalbe heersing is volgens hem abso luut nodig om deel uit te kunnen maken van de Nederlandse sa menleving. Hij ziet nog te veel immigranten die geholpen moe ten worden door kinderen bij het afhandelen van zaken. Die afhankelijkheid, die omgekeer de generatiekloof, werkt verbit tering in de hand. Zorgt ervoor dat deze mensen hun toevlucht zoeken binnen de muren van de moskee waar hen vaak voorge houden wordt dat ze niets te winnen hebben bij integratie, REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl betoogde Scheffer, die twee jaar geleden met zijn geruchtma kend artikel 'het multiculturele drama' de discussie over de multiculturele samenleving aanzwengelde. Volgens hem is Nederland geen multiculturele samenleving maar een culturen-eilanden- rijk. De culturele afstand tussen de verschillende bevolkings groepen is volgens hem groot. Na de aanslagen in de Verenigde Staten zag hij premier Kok koortsachtig allerlei moskeeën bezoeken en handen schudden als een soort goedrtiaker voor de nalatigheid van de afgelopen decennia. Want nimmer is seri eus geprobeerd immigranten echt te integreren, zei hij tegen de bijna zestig aanwezigen. Zeelandbrug Historisch besef is ook nodig om het Nederlanderschap te ver werven, aldus Scheffer. Hij ver telde over de teleurstelling van immigranten als ze merken dat een naturalisatie-procedure slechts vijf minuten in beslag neemt. Daar wordt hen niets ge vraagd over Thorbecke, Van het Reve, de provinciehoofdsteden of de lengte van de Zeeland- kjrug, terwijl onze historie maakt wie we zijn. Kennis van de rechtscultuur is ook een noodzaak, betoogde hij verder. Daarbij hekelde hij het Nederlandse gedoogbeleid. Want wetten zijn er niet om ge negeerd te worden. Dat gedoog beleid werkt verwarrend, werkt wetteloosheid in de hand. Scheffer merkte op dat de inte gratie nog maar aan het begin staat. De tweede generatie is volgens hem nog lang niet daad werkelijk opgenomen in de Ne derlandse samenleving. Hij be twijfelde of de derde generatie er in zal slagen te integreren. Want achterstanden worden van de ene naar de volgende ge neratie doorgegeven. En de Ne derlandse overheid voert tot nu toe een halfslachtig beleid. Vol gens hem moeten er eisen wor den gesteld. Want wie geen eisen stelt verplicht zich ook tot niets, hield hij de witte toehoorders voor. Hij pleitte voor een duide lijk beleid. Volgens hem moet dus duidelijk gesteld worden hoeveel immigranten Neder land nog nodig heeft. Het moet afgelopen zijn met de vrijblij vendheid, want anders worden de problemen alleen maar gro ter. Worden ze onoplosbaar." De Zeeuwse bibliotheek heeft een tentoonstelling ingericht over bruidsparen. door Kees de Ridder Afgelopen zaterdag was het dan zover. Het lang verwachte huwelijk tussen prins Willem Alexander en zijn verloofde Maxima werd in Amsterdam gesloten. Een groot deel van de Nederlandse bevol king was een dag lang in de ban van dit sprookjeshuwelijk en de verschillende media putten zich uit in superlatieven oin deze gebeurtenis te beschrijven. Het koninklijk paar is hetzelfde weekend nog begonnen aan de huwelijksreis in Zwitserland waarna het gewone huwe lijksleven wacht. De meeste burgers moe ten het bij hun huwelijk met iets minder belangstelling doen en dat was vroeger niet anders. Wat speelde er nu eigenlijk rondom het huwelijk van onze streekge noten in vroeger tijden Prins Willem-Alexander haalde fijn geliefde uit Argentinië na een eerste ont moeting in Spanje. Voor de meeste inwo ners in deze contreien was dat niet wegge legd. De grote meerderheid trouwde met een partner die op hetzelfde eiland woon achtig was. Tussen 1830 en 1950 bedraagt het percentage huwelijken waarin beide partners in dezelfde regio waren geboren voor Walcheren ongeveer 75 procent. Op lokaal niveau kon dat betekenen dat concurrenten uit omliggende plaatsen met allerlei middelen belemmerd werden in het vissen in de betreffende huwelijks vijver. De woonplaats van de partner speelde dus een duidelijke rol, maar er was meer. Ideaal was de situatie als de partner uit dezelfde sociale klasse kwam en hetzelfde geloof aanhing. In de negen tiende eeuw ging Koning Willem I volgens velen de fout in toen hij onvoldoende re kening hield met die aspecten door met een Belgische gravin te hertrouwen. Ze was katholiek en als gravin naar de nor men van die tijd niet voornaam genoeg. We moeten in ieder geval bedenken dal ouders in dit opzicht een belangrijkere rol speelden dan nu het geval is. De Kern- van Zeeland uit 1495 bijvoor beeld bood ouders een sanctiemiddel aan als hun nog geen twintigjarige dochter zonder hun toestemming in het huwelijk trad. Zij waren dan gerechtigd haar te mogen 'doot maken ende ontgoeden van aller huerer' successie. De dochter kon dus in een dergelijke situatie juridisch dood verklaard en onterfd worden. In het algemeen huwden mensen als zij ook daadwerkelijk in staat waren om een ge zin te onderhouden. Een onderzoek over de periode 1811 - 1922 geeft aan dat men in Zeeland relatief jong trouwde. In Middelburg was de ge middelde leeftijd van zowel bruidegoms als bruiden echter hoger dan op het plat teland. De oorzaak hiervan moet onder meer gezocht worden in het feit dat de ho gere klassenin Middelburg sterker verte genwoordigd, later huwden. John James Washington Taijlor, student in de chirurgie en geboren in New York vormt hierop een uitzondering. Hij huwt in 1822 op zestienjarige leeftijd in Mid delburg de veertien jaar oudere Jacoba in 't Anker. Maar hier was dan ook sprake van een gedwongen huwelijk, omdat Ja coba zwanger was. Huwelijken, waarbij de vroüw ouder is dan de man, nemen in de loop der tijd af. De gezinshistoricus Shorter karakteri seert ze als verstandshuwelijken. Het heeft er alle schijn van dat het huwelijk dat Jan Peek in 1838 met Geertruijt Smits aangaat in deze categorie thuishoort. Hij is vierentwintig als hij in Middelburg in het huwelijksbootje stapt, terwijl zijn bruid met haar zeventig jaar toch niet meer tot de jongsten behoort. Oudere vrouwen zouden aantrekkelijk geweest zijn wegens hun geld en hun ervaring die in een bedrijf van belang kon zijn. De vraag was ook of het bij het ene huwelijk zou blijven. De dood van één van de part ners kon als gevolg hebben dat een tweede of soms derde huwelijk tot stand kwam. Dijkwerker Joos van Peene uit Westka- pelle maakt het wel erg bont, want hij trouwt zelfs twee keer binnen drie maan den. In januari 1853 was hij met Neeltjede Witte in het huwelijk getreden die door zwakte, 'ten gevolge eener verlossing' niet in staat was hierbij aanwezig te zijn. Hij zal niet vermoed hebben dat het volgende in te schrijven huwelijk in het huwelijks- register van de Burgerlijke Stand weer van hem zal zijn. Zijn eerste huwelijk duurt nog geen week. want zes dagen later overlijdt zijn vrouw. Begin april van het zelfde jaar huwt hij vervolgens zijn twee de vrouw, Adriaana Tanker. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft te weinig aan dacht voor de Oost-Souburg en Ritthem. De nieuwe partij Sou- burg-Ritthem (PSR) wil zich in zetten voor de dorpsbelangen. In het verkiezingsprogramma is vooral aandacht voor het be houd van voorzieningen en leef baarheid. De partij doet voor het eerst mee aan de gemeente raadsverkiezingen. Oost-Souburg en Ritthem mo gen niet gezien worden als wij ken van Vlissingen, stelt de partij. „Bewust of onbewust kunnen door een bepaalde inrichting onze dorpen het karak ter van een stads wijk krijgen. Een dorp heeft an dere kenmerken. Het is meer dan alleen een woonwijk met een winkelcentrum." De oude geschiedenis van de dorpen moet zichtbaar blijven. Zo moet de Karo lingische Burg in het hart van Oost- Souburg gekoes terd worden. De Burg moet verder ingericht worden met een palissade en een openlucht podium. Samen met Fort Rammekes, de Franse verdedigingswerken, Fort de Ruyter en de Duitse bunkers kan de Burg dan het cultuurhis torische toerisme bevorderen. Ook in andere delen van Vlissin gen kan het toerisme meer gesti muleerd worden. Op de boule vard moeten meer uitgaansgele genheden komen. Het kustge bied van Ritthem biedt, na de uitbreiding van het Ritthemse- bos, ruimte voor kleinschalige recreatie. De PSR denkt aan een natuurcamping en aan de uitbreiding van de toeristi sche betekenis van Ford Ram mekes. De partij vindt dat de Kanaal- straat en het Oranjeplein in Oost-Souburg met voorrang moeten worden opgeknapt. Ver der is er, in vergelijking met de stad, volgens de PSR veel ach terstallig onderhoud aan stoe pen, wegen en fietspaden. De in gang van het RCS-terrein aan de Spoorstraat moet opnieuw worden ingericht. Bij de Zand weg in Ritthem moeten onveili ge situaties voor langzaam ver keer worden verholpen. De PSR wil langs het kanaal, bij de brug, een wandelpromenade met bankjes, 'zodat Souburgers in de zomermaanden niet alleen last hebben van de pleziervaar tuigen, maar er ook, in het zonnetje van kunnen genie ten'. Het voorzie- ningenniveau in de dorpen laat nu te wensen over, vindt de nieuwe partij. De vergunningen voor winkelpanden mogen niet wor den omgezet naar kantoorpan den. In Oost-Souburg moet een politiepost komen en een afdeling van de gemeentelijke burgerlijke stand, zodat bewoners een paspoort of een rij bewijs kunnen ha len. De partij wil een gezondheids centrum waarin naast een huisarts en een apotheek ook een fysiotherapeut, een lo gopedist, een psycholoog en een consultatiebureau onderge bracht worden. Verder pleit de partij voor een internetcafé met ruime ope ningstijden. Sporthal de Belt moet uitgebreid worden met een tribune en nieuwe kleedkamers, zodat Souburgse verenigingen bij thuiswedstrijden in hun ei gen hal terecht kunnen. Boven dien is er behoefte aan een twee de sporthal. Voor de jeugd wil de partij een 'zapkaart', waarmee jongeren kennis kunnen maken met verschillende sporten, voordat ze definitief een keuze maken. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis. 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; De Schuur, 14.00 - 15.00 uur: Line-dance voorkinderen tot en met 15 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten, De Zandput, 20.00 uur- Lezing door KMTP Groei en Bloei door Peter Bau- wens met als onderwerp Vaste-planten- groententuin; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; 't Spui, 15.00 uur: Opening expositie 'De sprookjes van Sarah en Maria'; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17