Wethouder moet op matje komen Grieken kennen de Sirtaki niet Nu of nooit voor Grote Kerk Veere Schouwse groep roept met één stem om meer geld zorg Groene pilaren vrolijken garage op Goes peilt meningen over plan centrum Te Roller heeft fracties Veere niet geïnformeerd over omstreden kunstwerk 8-9-10 februari 2002 ZEELANDHALLEN GOES zeeuwse almanak Overzet door Ab van der Sluis DOMBURG - Het is nu of nooit voor de Grote Kerk in Veere. Tot die conclusie kwam de commis sie Welzijn van de gemeente Veere gisteravond. Ze ging akkoord met een bedrag van 229.000 euro om het monumen tale pand te voorzien van geluidwerende voorzieningen. Het geschikt maken van de Grote Kerk als cultureel podi um kost in totaal 2,7 miljoen eu ro. Uit een voortgangsrapportage bleek onlangs dat het project 229.000 euro tekort komt. Dat geld is nodig om te voorkomen dat geluid 'weglekt' uit de Grote Kerk. Volgens een adviesbureau is het technisch mogelijk om het immense gebouw redelijk ge- luiddicht te maken. Een aantal opties is onderzocht: van een glazen plafond tot het plaatsen van dubbele ramen aan de bui tenkant. Beide mogelijkheden vielen af. Een extra plafond is te duur en dubbele beglazing zou de toorn opwekken van de mo numentencommissie. Volgens wethouder M. te Roller worden bij de deuren sluizen gemaakt en wordt geprobeerd het geluid zodanig te sturen dat het niet weglekt. Die laatste technische variant moet verder onderzocht worden. Te Roller stelde giste ren dat zij geluidsoverlast als een keiharde voorwaarde stelt aan Nieuwe Muziek, gebruiker van de Grote Kerk. Of de geluidwerende voorzie ningen ten koste gaan van de sfeer en identiteit van de Grote Kerk is onduidelijk. Vragen daarover van AOV/Unie 55+ en het CDA bleven gisteravond on beantwoord. De commisie liet zich - met uit zondering van de SGP - lovend uit over de plannen van Nieuwe Muziek om culturele evenemen ten te organiseren in de Grote Kerk. ,,We zijn hier heel erg blij mee", liet A. Maris (Christen- Unie) weten. ,,Ik denk dat we in Veere iets krijgen wat goed bij Veere past." Hij liet niet na te herinneren aan de jarenlang discussie over de invulling van de Grote Kerk. In zijn herinne ring had de nieuwe gemeente raad Veere als tijdens de eerste vergadering na de herindeling gesproken over een nieuwe be stemming voor het monument. Dat de gemeenteraad nu in de laatste vergadering voor de ge meenteraadsverkiezing een be sluit moet nemen over de defini tieve bestemming, noemde hij symbolisch. J. Paardekoper (SGP) en J.Wis- se-Francke (CDA) vroegen zich af de Veerse bevolking zich wel kan vinden in de komst van Nieuwe Muziek. Voigens het college van B en W bestaat er 'groot draagvlak'. ,,We hebben de laatste tijd wat minder goede ervaringen met Veere", memo reerde Paardekoper, verwij zend naar het verzet tegen de bouw van een woonzorgcen trum op het Oranjeplein in het stadje. Hij noemde de uitspraak van het college dat het nu of nooit is voor de Grote Kerk wel 'erg stellig'. Volgens Te Roller heeft Nieuwe Muziek er alles aan gedaan om draagvlak te krijgen in Veere door vorig jaar proef te draaien en veel contacten te leggen met Veerenaren. „De reacties op de aanwezigheid van Nieuwe Mu ziek waren buitengewoon posi tief." De kans dat de bevolking nog bezwaar aantekent, is aan wezig, erkende ze. Er moeten nog allerlei vergunningen wor den aangevraagd. De gemeente zal, beloofde Te Roller, er alles aan doen om zoveel mogelijk in formatie te verstrekken. „We zijn diep- en diepgelukkig dat Nieuwe Muziek ons pad heeft gekruisd." Advertentie 't Slot Hang Sluitwerk speciaalzaak NIEUW I in Middelburg I Exclusief deur-raam-meubel- kouken-beslag naamplaten, brandkasten, garderobe, slotensleutels Bellinkstraat 34, Middelburg. 0118-640291 MIDDEN woensdag 6 februari 2002 door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeenteraad van Veere roept wethouder M. te Roller ter verantwoording over het debacle met het omstreden kunstwerk. conclusies verbindt aan de mis communicatie van Te Roller, bleef gisteravond onduidelijk. De wethouder ging slechts zij delings in op haar optreden in de kwestie. Zij vond dat zowel de kunstenares als de gemeente schuldig is. Het weghalen van de 'plakken kaas' kwam in een stroomversnelling, nadat ook de landelijke media lucht hadden gekregen van de ruzie. Door de belangstelling kwamen beide partijen in een maal stroom, zoals Te Roller het uit drukte. „Het was heel verve lend. De kunstenares heeft daarop gezegd: verwijder dat ding maar, dan zijn we er maar vanaf." Te Roller heeft in elk geval ge leerd dat het onmogelijk is om vanaf een maquette een kunst werk te bestellen. „Je moet het vergelijken met het bouwen van een huis. Daar ga je ook regel matig kijken hoe het ermee staat. Wij dachten: wij hebben dit besteld en dat krijgen we ook." Wat er met de lege, witte muur in de raadzaal gaat gebeu ren, is onduidelijk. Het huidige college van B en W wil dat de nieuwe gemeenteraad zich daarover buigt. Zij moet uitleggen waarom het college niet de politiek heeft ge- informeerd over de afspraak met kunstenares Bregje de Heer over het weghalen van de 'plak ken kaas' uit de raadzaal. De raadsleden waren boos dat zij uit cle PZC moesten lezen dat het kunstwerk werd vernie tigd. De gemeente Veere en de kun stenares bereikten vorig jaar december overeenstemming over het kunstwerk. De Heer kreeg vijfduizend gulden hono rarium. Het college besloot tot de afspraak, omdat B en W er geen vertrouwen meer in had den dat het transparante kunst werk kon worden aangepast. Het object heeft de gemeente Veere 55.000 gulden gekost. Wethouder Te Roller sprak des tijds van 'leergeld'. Vrijwel de hele commissie wel zijn noemde de kwestie met het kunstwerk gisteravond tijdens een vergadering 'jammer' en 'te leurstellend'. „Wat hebben we nu", vroeg R. van der Meer (AOV/Unie 55+) zich hardop af. „Een lege, witte muur van onge veer zestigduizend gulden. Ik zie geen geld en ook geen kunst werk. Het is te wijten aan slech te communicatie tussen college en de kunstenaar en tussen het college en de gemeenteraad. Ik vind het een beetje duur leer geld." Van der Meer toonde zich verontwaardigd dat het college niet de moeite had genomen de gemeenteraad in te lichten over de gemaakte afspraken. Zijn stellingname kreeg bijval van onder meer PvdA, CDA en de Christenunie. „Het college heeft het besluit over de af spraak niet teruggekoppeld naar de gemeenteraad", zei D. Maas-Stevens (PvdA). „Dat is geen correcte manier van han delen." Of de gemeenteraad politieke door Anja Bimmel MIDDELBURG - Het schilderwerk aan de onderste verdieping van parkeerkel der de Geere in Middelburg is klaar. De gemeente wilde garage inet nieuwe kleu ren op de pilaren, wanden en het plafond een vriendelijker uitstraling geven. Tot nu toe lopen de werkzaamheden aan de parkeerkelder voor op schema. In eer ste instantie werd verwacht dat de totale opknapbeurt zes weken in beslag ging nemen. Maar na ruim twee weken is de onderste helft weer helemaal klaar voor gebruik. Als in dit tempo wordt doorge werkt, is de klus volgens M. Hofman van de gemeente Middelburg binnen vijf we ken geklaard. In de loop van deze week wordt begonnen met het schilderen van de bovenste ver dieping, de komende weken kan dan al leen beneden worden geparkeerd. De pas geschilderde verdieping is opger- sierd met groen, blauw en lila. Boven komt er rood, oranje en geel aan de mu ren. Deze kleuren moeten een einde ma ken aan de grauwe betonnen uitstraling. Het kleurgebruik moet parkeerders ook helpen bij het terugvinden van hun auto. Hofman: „Mensen weten nu: mijn auto staat in het groene gedeelte. Zij kunnen daar dan meteen naartoe lopen Ook de veiligheid van de parkeerkelder is verbeterd. Er zijn nieuwe brandmel ders aangebracht en er is een LPG- en CO,-indicatiesysteem geïnstalleerd. Ver der worden overal de borden vernieuwd. „De oude borden waren soms onduide lijk en rommelig", zegt Hofman. De kleur op de pilaren kan parkeerders helpen bij het terugvinden van hun auto. foto Ruben Oreel Vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 21.30 uur Zondag van 10.00 tot 18.00 uur Voor meer info: 06 53 92 83 90 door Rolf Bosboom GOES - Driehonderd mensen kunnen dinsdag 19 februari niet alleen meepraten, maar ook stemmen over de grootscheepse plannen voor de Goese binnen stad. Die avond wordt in de Grote Kerk voor inwoners, bedrijven en andere belangstellenden het zogeheten Binnenstadsdebat gehouden. De deelnemers aan het debat krijgen twintig stellingen voor gelegd. Met behulp van stem- kastjes kan de mening van de aanwezigen direct worden ge peild. Aangezien de gemeente drie honderd kastjes beschikbaar heeft, is het aantal mensen dat kan meestemmen beperkt. Wie van deelname verzekerd wil zijn, dient zich vooraf aan te melden. Dat kan via het instu ren van de antwoordstrook bij een brief die komend weekeinde huis-aan-huis wordt verspreid, door het sturen van een e-mail (info@goes.nl) of door een tele foontje naar het bureau voor lichting van het stadskantoor (0113-249615). Drie groepen De deelnemers aan het Binnen stadsdebat, dat geleid wordt door journalist P. Joosse van Omroep Zeeland en om 19.30 uur begint, worden ingedeeld in drie groepen: bewoners van de binnenstad, bezoekers van de binnenstad en de zakelijk be langhebbenden. Gedurende de bijeenkomst ge ven vertegenwoordigers van de ondernemersorganisaties OOG en OCG en de horeca, bewoners van het centrum en de betrok ken wethouders hun visie op het project. Aanleiding voor het debat is de concrete uitwerking van het Masterplan Binnenstad. Het Goese college van burgemeester en wethouders wil in de eerste fase van de uitvoering, samen met ondernemers, 28 miljoen euro in het centrum investeren. Met dat geld wordt een groot aantal winkelstraten en plan nen heringericht en komen er parkeerkelders aan het Bleek veld en de Oostwal. In de week van het Binnenstads debat staan diverse andere acti viteiten op het programma. In het pand Lange Vorststraat 68 wordt van maandag tot en met vrijdag een expositie over de binnenstadsplannen gehouden. Die is op maandag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van dins dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur. Proefstroken Vanaf 18 februari liggen er ook diverse proefstroken van hoe de toekomstige bestrating van de binnenstad er uit zou kunnen zien. Belangstellenden kunnen hun mening en voorkeur aangeven op een formulier dat tijdens de expositie in de winkel verkrijg baar is. Ook is het mogelijk te reageren via de website van het Masterplan Binnenstad (www- .goes.nl/masterplan). Tijdens het Binnenstadsdebat is een film te zien over de proefstro ken, met onder meer voorbijgangers die worden ge- interviewd over het bestra tingsmateriaal. Advertentie Danslerares Stavroula Malamidis (r) legt de danspasjes uit. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Niet zo hoog die benen. Een beetje stijf, anders haal je de sfeer uit de dans." Danslerares Stavroula Malamidis is streng. Ze wil het groepje dansers dat elke maandagavond in sporthal De Kruitmolen bij elkaar komt, niet alleen Griekse volks dansen leren, maar ook iets van de eeuwen oude cultuur meegeven. „Ik kan ze wel de pasjes leren, maar het gevoel moet van de mensen zelf komen." De Griekse dansgroep Philoxenia (Gast vrijheid) bestaat uit een kleine dertig man nen en vrouwen uit Vlissingen, Middelburg en Goes. Leeftijd is onbelangrijk. De oudste danser nadert de vut, de jongste zit net op de middelbare school. Eén ding bindt ze: liefde voor Griekenland en de cultuur. Penning meester Henny Evers bijvoorbeeld komt al tien jaar in Griekenland. Hij gaat voor het weer, het eten en de cultuur. Van de overige dansers van Philoxenia komen sommigen al twintig jaar in Griekenland. Anderen zijn getrouwd met een Griek of zijn van Griekse afkomst. De liefde voor Griekenland stond ook aan de basis van de oprichting van de dans groep. Zonder dat de toekomstige leden het van elkaar wisten, kwamen ze vorig jaar tij dens het Zeeland Nazomer Festival luiste ren naar de groep Anokato. Midden in de regen kwam het tot een spontane Kalama- tiano, een nationale dans. Zou het niet mooi zijn, mijmerde de Vlissingse Jenny Moer kerken bij die gelegenheid, als we ook in Zeeland Grieks volksdansen kunnen leren Efi Malamidis van Grieks restaurant Posei don in Vlissingen hoorde die opmerking en moest meteen aan schoonzus Stavroula denken, die jarenlang in Utrecht meedanste in een Griekse groep. Philoxenia was gebo ren. Sinds 7 januari vullen elke maandagavond Griekse klanken een zijzaaltje van sport complex De Kruitmolen. Stavroula telt af wisselend in Grieks en in het Nederlands, de dansers volgen. Bij de Zonaradiko (een dans uit Thracië) houden de dansers elkaar vast aan een sjaal, die rondom het middel is ge bonden. De benen gaan slechts centimers de lucht in. „Een beetje eleganter nog", zegt Stavroula. „Het is gewoon een gezelligheidsclubje", meent Evers. „Als we het in de toekomst re delijk kunnen, wachten we op uitnodigin gen. Maar het is zeker niet ons eerste doel. Als je al zo lang naar Griekenland gaat, is het niet meer dan logisch dat je de cultuur van de Grieken een beetje in je opneemt. Hetzij door dansen, hetzij door de taal. Ze ker als je in kleine dorpjes komt, wordt het zeer gewaardeerd als je de taal een beetje kunt spreken. Je wordt dan met open armen ontvangen." Verliefd Jenny Moerkerken komt al sinds haar vijfde jaar in Griekenland. Ze is totaal verliefd op alles wat met het land te maken heeft. Ze leert de taal, volksdansen is een logisch ver volg. Bij de Griekse dans spreekt het hele lichaam. „Wil je het dansen snel doorheb ben", zegt ze, het hoofd nog rood van de inspanningen, „dan moet je wel een beetje gevoel voor ritmiek hebben en de muziek moet je aanspreken. Als je die twee dingen hebt, gaat het goed. Het ziet er niet echt intensief uit, maar je zweet je de blub ber." Elke dansles eindigt traditiegetrouw met de Chasapiko, bij Nederlanders beter bekend als de Sirtaki. Stavroula maant de dansers, die in een rij staan met de handen op eikaars schouders, tot het maken van een vloeiende, draaiende beweging met de linkervoet. „Niet te snel, want dat is geen gezicht. Goed naar de muziek luisteren. Als je de bouzouki hoort spelen, ga je naar voren. Aan de mu ziek hoor je ook hoe snel je moet." Ze wordt een beetje bozig als sommige dansers in hun enthousiasme gaan springen. „Niet doen, dat hoort niet bij de dans. Een beetje stijf. Je moet een mooie, rechte lijn houden." Eigen dansen In Griekenland, vertelt Stavroula na af loop, heeft elke streek zijn eigen dans. „Als je daar de mensen ziet dansen, lijkt het wel alsof ze zweven. Het helpt hier wel dat de mensen vaak in Griekenland komen. De Chasapiko is een trotse dans en zo moet-ie overkomen. Als je gaat springen, haal je de sfeer uit de dans. Je moet de Griekse trots in de Chasapiko zien. Maar, het gaat heel goed De mensen hebben er zin in en dat vind ik heel belangrijk." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Binnen de over leggroep ziekenhuiszorg onder leiding van gedeputeerde G. de Kok is gisteravond overeen stemming bereikt over een gezamenlijk voorstel aan minis ter Borst ter verbetering van de bereikbaarheid van zieken huiszorg op Schouwen-Duive- land. Die overeenstemming is van belang omdat er nu een geza menlijk pleidooi kan worden geformuleerd van zowel zor gaanbieders als van gemeente, vereniging Houd de zorg kern gezond en patiëntenvereniging Klaverblad. In het voorgaande overleg werd besloten dat zor gaanbieders en -consumenten ieder een eigen voorstel zouden opstellen. Gisteravond moest blijken of de twee voorstellen niet te ver uiteen lagen om tot één plan te kunnen worden ge smeed. Volgens wethouder D. van der Wekken is het gelukt dit brede draagvlak te creëren. „We gaan naar minister Borst", deelde hij na afloop van het overleg de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden met enige voldoening mee. Geld Volgens de wethouder worden beide plannen de komende da gen tot één voorstel geformu leerd. Het doel is meer geld van de minister beschikbaar te krij gen om de spoedeisende medi sche zorg voor Schouwen-Dui- veland sneller binnen bereik te krijgen. Volgens een onder zoek van het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen is die spoedeisende zorg nu op Schou- wen-Duiveland - samen met de Waddeneilanden - het slechtst bereikbaar van heel Ne derland. Met vervoerstijden van drie kwartier tot een uur valt de regio buiten alle normen die daarvoor kunnen worden ge steld. Het rapport Bouw heeft de angstgevoelens over het ontbre ken van ziekenhuiszorg in de di recte omgeving onder de bevol king van Schouwen-Duiveland flink aangewakkerd. De over leggroep onder aanvoering van gedeputeerde De Kok hoopt het voorstel tot verbetering van de situatie aan minister Borst aan te bieden nog voordat de Twee de Kamer een debat wijdt aan het onderzoek van de Commis sie Bouw. Volgens wethouder Van der Wekken heeft de minister zich inmiddels bereid verklaard het voorstel van de overleggroep in ontvangst te nemen en nader te bekijken. Van der Wekken zegt weer wat hoopvol gestemd te zijn over mogelijke verbetering van de huidige situatie. Een ex tra afslag op de A58 richting Oosterscheldeziekenhuis in Goes is één van de mogelijkhe den waarop de overleggroep wil inzetten. Daarnaast wordt ge pleit voor intensivering van het ambulancevervoer en voor de vestiging van een centrale huis artsenpost, waarmee een per manente spoedeisende eerste hulppost kan worden gewaar borgd. Hij kwam helemaal uit Bel gië gereden. Bij het Bergen op Zoomse aangekomen, sloeg hij van de snelweg af, en volgde de borden richting Flipland. Want daar, herin nerde hij zich,.lag de Anna Jacobapolder. Kon je met een pontje het water over, en dan was je zo in Zierikzee. Leuk zo'n overtochtje. Hij ver heugde zich volop. Bij 't Veerhuis aangekomen, bleek hel pleintje akelig leeg. En wat nog verontrustender was: geen boot te zien. Dus klampte hij een Fliplander aan die net van de fiets was gestapt. „Ahwel", informeerde onze Belg, „hoe laat gaat de vol gende overzet „Nou", antwoordde de Flip lander, „als u even geduld hebt.Want hij moest even in z'n herinnering graven. „De volgende overzet?", herhaal de hij de vraag na te zijn uit gedacht. „Die was vijftien jaar geleden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15