PSV lijkt weer hevig van slag PZC Ik ben nog maar een broekie Uefa Cup krijgt compleet nieuwe opzet Ferguson wijzigt toekomstplannen Groenewold mag in Salt Lake geen column schrijven oqp 14 Eindhovense ploeg lijdt dure 2-1-nederlaag in Waalwijk Hattrick voor Arie van Lent Flores zegeviert op Mallorca Engeland en Schotland willen samen bekeren Witschge wil terug naar Ajax Loopbaan Baggio lijkt voorbij PSV'er Bogelund in Deense selectie Shirt Pele onder veilinghamer Turnster Khorkina theater in woensdag 6 februari 2002 van onze sportredactie NYON - De opzet van de Cham pions League en de Uefa Cup wordt gewijzigd. Dit heeft de Uefa bekendgemaakt na beraad met vertegenwoordigers van 64 clubs, waaronder die van de zo genoemde Grote Veertien (G- 14). In de CL is de wijziging be perkt, bij de Uefa Cup wordt het hele spelsysteem overhoop ge gooid. Met ingang van het seizoen 2003-2004 zullen de ploegen die in de eerste ronde van de CL in hun poule op een derde plaats eindigen niet meer verder kun nen spelen in de Uefa Cup. Voor het overige blijft de CL hetzelf de. Met name de G-14 had erop aangedrongen het aantal in hun ogen 'zwakke' teams in de CL te verminderen. Daartoe zou een speciale competitie opgezet moeten worden. De Uefa-top was daar echter tegen, net als een meerderheid van de 64 clubs. De Uefa Cup gaat wel drastisch veranderen. Er komen drie voorronden, net als in de CL. Aan de eerste ronde van de Cup nemen dan nog 64 teams deel, 32 minder dan nu het geval is. Die spelen in een knock-out-sys- teem tegen elkaar. Voorronden De 32 overblijvende ploegen gaan dan verder in acht poules van vier. De nummers 1 en 2 van elke groep gaan door naar de kwartfinales. Die wordt weer volgens het knock-out-systeem gespeeld. Hetzelfde geldt voor de halve finales. De voorronden van de Uefa Cup worden op zes vast speeldagen afgewerkt. Voor de overige duels blijft de donderdag de vaste speeldag (CL is op dinsdag en woensdag). Er komen vaste tijden voor de start van de wedstrijden: 19.00 of 21.00 uur. Door de verande ringen moet de status van de Uefa Cup verhoogd worden waardoor de belangstelling van sponsoren en tv-stations toe zal moeten nemen. Dat betekent meer inkomsten. Voor de CL heeft de Uefa recent een nieuw contract inzake de verkoop van tv-rechten gesloten dat tot 206 loopt. Mede daardoor is van grootschalige wijzigingen in de opzet van de CL afgezien. GPD door Anton Lippold WAALWIJK - Het spel was al slecht en dat heeft bij RKC Waalwijk ook geresulteerd in de eerste nederlaag na de winter stop. PSV is van slag en leed een dure nederlaag: 2-1. De rege rend kampioen blijft op veertig punten staan, slechts twee min der dan Ajax, maar ook twee wedstrijden meer gespeeld. Het duel werd overschaduwd door dat een aanhanger van RKC golfballetjes op het veld gooide, met een onderbreking van acht tien minuten als gevolg. RKC staat alom bekend als een vriendelijke club met gemoede lijke supporters. Maar in de wedstrijd tegen PSV maakte de club een slechte indruk. In de 26e minuut, toen RKC uitgere kend met 1-0 voorstond, gooide een onverlaat van achter het doel twee golfballetjes richting PSV-doelman Lodewijks. Arbi ter Luinge aarzelde geen mo ment en legde het duel stil. „Dit is RKC-onwaardig", schamper de technisch directeur Brandts. RKC was diep bedroefd dat de veiligheid van de spelers in het geding was. Dat soort excessen hoort niet bij de club. De dader werd gepakt, maar voor RKC uiteraard was het incident de slechtst denkbare reclame en een deuk in het imago. De laatste keer dat een voetbal wedstrijd een golfballeninci- dent kende, dateerde van 23 september in het (bij Waalwijk) naburig gelegen Breda bij NAC - Willem II. Toen riep de hele voetballerij om voorzorgsmaat regelen, maar in Waal wij k staan geen hoge hekken achter het doel omdat men - tot gister- MONCHENGLADBACH - Arie van Lent heeft gisteren voor zijn club Borussia Mönchenglad- bach een hattrick gemaakt in de wedstrijd tegen 1. FC Köln. De Nederlandse aanvaller scoorde in de 54e, 60e en 68e mi nuut. Zijn ploeg won uiteinde lijk met 4-0. Münch had vlak na rust de score via een strafschop geopend. DPA avond - nooit last heeft gehad van hooligans. Na een oproep van Brandts aan de supporters zich sportief te gedragen kwamen er geen pro jectielen meer vanaf de tribunes op het veld. De pauze deed PSV geen goed. De ploeg was van slag, speelde opnieuw slecht en kreeg amper mogelijkheden te scoren. .Om over uitgespeelde kansen maar te zwijgen. Zowel voor als na de onderbreking was RKC de gevaarlijkste ploeg. De Waalwijkers, die de eerste twee duels na de winter hadden verloren, zetten de buurman steeds onder druk en waren dreigend via de counter. De eer ste kans, de eerste echte aanval, was meteen een doelpunt. Ver dediger Van den Berg gaf een diepe bal op Kolk, die de bal voorzette op spits Hoogendorp. Hij rondde zeer bekwaam en koel af: 1-0. Daarvoor had PSV nog geen kans gehad. Verdedi ger Bogelund schoot van af stand over het Brabantse doel, maar dat was geen kans. PSV begon zo goed aan de twee de competitiehelft met een flit sende zege op NAC. Daarna werd het spel almaar minder. De resultaten bleven wel goed, met zeges op Feyenoord (beker) en Fortuna Sittard, maar de auto matismen zijn weg, de spelers vinden elkaar moeizaam en het spel is slordig. Trainer Gerets miste de geblesseerde verdedi ger Hofland en voor hem speel de Faber. Hij maakte een zwak ke indruk. Gakhokidze tikte echter wel na een uur spelen de 1-1 binnen. RKC-verdediger Lamey, vanaf volgend seizoen PSV'er, maaide als een pupil over de bal heen, waarop Gakhokidze vrij kon in schieten. In het tweede bedrijf herstelde PSV zich, zonder goed voetbal op de mat te leggen. Gaandeweg kregen de Eindho- venaren RKC onder de duim en dat leidde tot kansen. Hoe slecht PSV soms ook was, de spelers bleven er wel voor strijden. Dat was al een'groot verschil met de wedstrijd van zaterdag tegen Fortuna. Maar de opleving duurde maar ruim een kwartier. En de kansen die de ploeg kreeg, benutte het niet en dat blijft een manco voor zo'n ambitieuze club. Onver wacht kwam RKC weer op voor sprong in de 83e minuut via in valler Putter na een afgemeten voorzet van De Graef. Gerets reageerde en bracht een extra aanvaller (De Jong) in voor een verdediger (Faber). Het mocht niet baten. RKC Waalwijk - PSV 2-1 (1-0). 23. Hoogendorp 1-0, 60. Gakhokidze 1- 1, S3. Putter 2-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 7100. Gele kaart: Kalezic, Van den Berg (RKC Waalwijk), Vogel (PSV). ANP Rick Hoogendorp (midden) loopt vergenoegd weg nadat hij RKC op een 1-0-voorsprong heeft gebracht. Garry de Graef (nummer 11) en Zeljko Petrovic (8) PSV'ers André Ooyer en Ernst Faber (zittend) zijn teleurgesteld. foto vieren feest. De Olaf Kraak/ANP van onze sportredactie LONDEN - Alex Ferguson wil toch hoofdtrainer van Man chester United blijven. De succesvolle oefenmeester on derhandelt momenteel met de clubleiding van de Engelse kampioen over een nieuwe verbintenis van een of twee jaar. De gewijzigde toekomstplan nen van de Schot komen hoogst gelegen voor de rijkste club van de wereld. Ferguson baarde ruim een halfjaar geleden op zien met zijn besluit Manchester United na zestien jaar te verla ten. Ook in de aanloop van de beslissende fase van het seizoen kon de koploper van de Premier League geen overeenstemming PORT D'ALCUDIA - De Span jaard Igor Flores heeft de derde etappe van de Ronde van Mal lorca op zijn naam gebracht. De renner maakte in de rit over 170,9 kilometer met start en fi nish in Port d'Alcudia deel uit van een kopgroep van twintig man. Hij bleef in de eindsprint de Italiaan Paolo Bettini en zijn landgenoot Francisco Cabello voor. Raborenner Matthé Pronk won de spurt van het peloton dat met een achterstand van zeven mi nuten en negentien seconden arriveerde. Cabello voert de al gemene rangschikking aan. De Fransman Xavier Jan won gisteren de Grote Prijs La Mar seillaise. De koers geldt als de opening van het Franse wegsei- zoen. Jan, rijdend voor BigMat, was na 144,4 kilometer tussen Allauch en Aubagne de snelste in de sprint. AFP/ANP bereiken met een nieuwe trai ner. Steeds meer oef enmeesters wer den de afgelopen weken met Manchester United in verband gebracht. Ook de naam van ex- bondscoach Louis Van Gaal viel regelmatig. Het kwam de rust bij de club allemaal niet ten goe de. Door het besluit van Fergu son kunnen Van Nistelrooy en zijn ploeggenoten zich volledig concentreren op de ontknoping in de Champions League en competitie. De zestigjarige Ferguson was de laatste zestien jaar uitermate succesvol. Onder zijn leiding won Manchester United onder meer zeven landstitels, vier FA Cups en de Champions League. Na een slechte competitiestart kan de club ook dit seizoen weer goed afsluiten. Manchester United is opnieuw koploper in de competitie en deelnemer van de tweede ronde in de Cham pions League. ANP LONDEN - De voetbalbonden van Engeland en Schotland wil len vanaf volgend seizoen een gezamenlijke bekercompetitie houden. De bedoeling is dat clubs uit beide landen elkaar in de League Cup ontmoeten. Directeur David Burns van de Engelse voetbalbond wil in maart een plan hebben uitge werkt. Hij hoopt dat de Uefa, de Europese voetbalorganisatie, instemt met het voorstel. Op dit moment verdienen de winnaars van de League Cup een ticket voor de Uefa Cup. ANP Jochem Uytdehaage is alleskunner zonder vedette-neigingen door Frank van den Heuvel SALT LAKE CITY - Als debutant op de Olympische Spelen komt hij uit op maar liefst drie afstanden. Jochem Uytdehaage opent het Olympische schaatstoernooi zaterdag met de vijf kilometer. Later vol gen voor hem nog de 1500 en 10.000 meter, maar over die afstanden wil de 25-jarige alleskunner uit Utrecht zich nog helemaal niet druk maken. „De 5000 meter is de eerste afstand en ik dicht me daarop ook de meeste medaillekansen toe. Ik kijk nog even niet verder." Uytdehaage maakt een wonderbaarlijk seizoen door. De successtory begon eind december, toen hij op het Olympisch kwa lificatietoernooi in Heerenveen twee startbewijzen voor Salt Lake City be machtigde. Een paar weken later won hij zijn eerste grote prijs in zijn carrière, de Europese allroundtitel. En nog dezelfde week eiste hij de laatste plaats op de olym pische mijl op ten koste van Martin Hers man en Erben Wennemars. Het leek niet op te kunnen, maar in een olympisch seizoen zijn alle toernooien on dergeschikt aan de Spelenweet hijIn Er furt, kort na het bestijgen van de Europese troon, zei Uytdehaage al: „Als dit aan het einde van de winter mijn enige prijs is, schieten ze me af." Hij dénkt er nog altijd zo over.,D it is het evenement waar het om draait, hier moet je presteren", vertelde hij gisteren na de ochtendtraining. Uytdehaage weet door de prima presta ties veel ogen op zich gericht, maar laat zich doorniemand over de kling jagen. De nieuwe status van mondiaal topper, met alle aandacht, verplichtingen en lusten die daarbij horen, lijkt hem niet uit ca dans te brengen. Sterker nog, hij geniet ervan. „Nou, ik pak liever goud zonder veel aandacht dan zilver met een cordon journalisten om me heen. Maar het is na tuurlijk wel een vorm van erkenning. Het streelt me wel, dat ontken ik niet." Op vedette-neigingen zullen ze de pupil van Gerard Kemkers niet betrappen. „Ik vind mezelf nog een gigantisch broekie. Ik heb nog niet veel klaargespeeld. Dit is mijn tweede internationale seizoen. Dat wordt wel eens vergeten. Uytdehaage kwam eind vorige week met Andrea Nuyt en Jochem Uytdehaage (voorgrond) doen rek- en strek oefeningen op de Olympic Ovel te Salt Lake City. foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM - Richard Witschge wil terug naar Ajax. De i speler heeft dit aan de Amsterdamse club laten weten. Ajax heeft Witschge dit seizoen verhuurd aan het Spaanse Alavès, maar hij heeft daar geen basisplaats. Zijn contract met Ajax loopt nog door tot medio 2003. Trainer Ronald Koeman zal in februari met zijn selectie evaluatiegesprekken voeren met het oog op het nieuwe seizoen. Hierna zal de coach bepalen of Witschge welkom is in de selectie. Onder Koemans voorgan ger Co Adriaanse behoorde Witschge niet meer tot de A-selec tie. Het boterde niet tussen hem en de coach. Leo van Veen gaat bij Ajax de functie van scout betaald voet bal bekleden. Begin dit seizoen maakte hij als assistent-trai ner deel uit van de technische staf onder leiding van Co Adri aanse. Na het ontslag van Adriaanse was Van Veen al enige tijd met Ajax in gesprek over een nieuwe functie. ANP MILAAN - De loopbaan van de Italiaanse voetballer Roberto Baggio is naar alle waarschijnlijkheid voorbij. Dat verklaar de zijn zaakwaarnemer Vittorio Petrone maandagavond in een televisieprogramma. De 34-jarige Baggio onderging maandag een knieoperatie. Met de revalidatie is zeker vijf maanden gemoeid. Baggio had zijn zinnen gezet op deelne ming aan de wereldtitelstrijd deze zomer in Japan en Zuid- Korea. Daarna zou Baggio een punt zetten achter zijn loop baan. Petrone hoopt dat Baggio nog van gedachten zal veran deren. „Op dit moment wil hij ermee stoppen", zei hij. „Maar we gaan proberen hem te bewegen toch nog op het voetbal veld terug te komen. Dat verdient Baggio gewoon.AFP KOPENHAGEN - Kasper Bogelund is voor het eerst geselec- teerd voor het Deense nationale elftal. De speler van PSV maakt deel uit van de selectie voor het vriendschappelijke duel met Saudi-Arabië van volgende week in Riyadh. Ook Dennis Rommedahl van PSV, Marc Nygaard van Roda JC en F eyenoorder J on Dahl Tomasson maken deel uit van het team. Zweden heeft Ajacied Zlatan Ibrahimovic, Feyenoorder Jo- han Elmander en Erik Edman, Stefan Selakovic, Marcus All- back van SC Heerenveen opgeroepen voor de oefenwedstrijd tegen Griekenland op 13 februari in Thessaloniki. ANP LONDEN - Het shirt dat de legendarische Braziliaanse voet baller Pele droeg tij dens de finale van de wereldcup tegen Ita lië in 1970, gaat in maart onder de hamer van het Londense veilinghuis Christie's. De stijgende voetbalkoorts voor het komende WK in Japan en Zuid-Korea staat volgens Christie's garant voor een hoge opbrengst: tussen de 45.000 en 80.000 euro. Het veilinghuis kreeg het gedenkwaardige shirt van de Italiaanse oud-international Roberto Rosato. Hij ruilde in 1970 na afloop van de finale, door Brazilië met 4-1 gewonnen, het begeerde tricot met Pele. RTR MOSKOU - Tweevoudig wereldkampioene turnen Svetlana Khorkina verruilt de gymzaal voor de bühne. Ze gaat aan het theater van Moskou in een toneelstuk de rol van Brenda Venus vertolken, de laatste liefde van de Amerikaanse schrijver Henri Miller. In een Russisch weekblad verklaart Khorkina dat ze toneelspelen leuk vindt, maar dat ze nog liever in een film zou acteren. De 23-jarige turnster is in Rusland een seks- symbool; ze poseerde onlangs naakt in de Russische Playboy. Bij het WK turnen vorig jaar kaapte ze een gouden plak weg voor de neus van Renske Endel op het onderdeel brug. AFP zijn teamgenoten aan in de mormonen- stad in Utah. De twee weken daarvoor bracht hij samen met een groot deel van de Nederlandse equipe door in het Canadese Calgary. Daar kon hij voor zichzelf alles op een rijtje zetten. „Zeker in het begin hebben we het rustig aan gedaan. Even met andere dingen bezig zijn, heerlijk. En hét gevoel begint langzaam te komen." GPD van onze sportredactie GRONINGEN - Renate Groe newold stopt gedurende haar verblijf in Salt Lake City haar wekelijkse column in het Gro ninger Dagblad en de Drentse Courant. De schaatsster mag volgens de strenge veiligheids voorschriften met geen woord reppen over de Olympische Spe len en het reilen en zeilen in het olympische dorp. „Ik mag geen columns en dat soort dingen schrijven over de spelen of wat dan ook", liet de schaatsster uit Dalen per e-mail weten aan de redactie: „Het kan nu echt niet, of we moeten het in de vorm van een interview doen. Dat mag geloof ik nog wel. Maar niet met mijn naam erbij of mijn handtekening eronder. Ze hou den het erg strikt in de gaten. Als ik het wel doe, heb ik grote pro blemen en daar zit ik nu niet op te wachten." Geen plek op aarde lijkt op dit moment zo veilig als het olympi sche dorp in het Amerikaanse Salt Lake City. Er mag niets uit lekken over de strategie van de beveiliging, uit angst voor ter roristische aanslagen. „De maatregelen zijn streng", aldus Groenewold. „Om de haverklap moet je je tas uitpakken en wordt er naar je accreditaties gevraagd. De auto's waarmee we naar de ijsbaan rijden, wor den elke keer bij het binnenrij den van het dorp weer gecontro leerd op bommen." Zeven steden en het staatje An dorra hebben zich officieel kan didaat gesteld voor de Olympi sche Winterspelen van 2010. Het internationaal olympisch comité IOC heeft dit gisteren in Salt Lake City bekend ge maakt. De steden Bern (Zwiterland), Harbin (China), Jaca (Spanje), Vancouver (Can), Salzburg (Oos), Sarajevo (Bosnië) en Pye- on Chang (Zuid-Korea) willen de Spelen organiseren, Het IOC zal het evenement in juli 2003 toewijzen. De Spelen van 2006 zijn in Turijn. IOC-voorzitter Jacques Rogge waarschuwt sporters voorzich tig te zijn met het gebruik van voedingssupplementen. „Een overweldigende meerderheid van wetenschappers deelt mijn mening dat de sporters de sup plementen eigenlijk niet nodig hebben"zei de Belg gisteren te gen de algemene vergadering van het IOC. „Er is geen bewijs dat ze helpen. Als sporters er toch in geloven, moeten ze er heel voorzichtig mee zijn. Dat is onze boodschap." De sportkoepel NOCNSF deed in de aanloop naar de Olympi sche Spelen in Salt Lake City onderzoek naar de voedings supplementen. Daaruit bleek dat 25 procent van de producten stoffen bevatten die er niet in SALT LAKE 2002 thuishoorden en die tot een po sitieve dopingtest zouden kun nen leiden. De bezoekers aan de Olympi sche Spelen in Salt Lake City krijgen bij aankomst een pakket met lippenbalsem, handschoe nen, twee condooms, informatie over veilige seks en belangrijke telefoonnummers uitgereikt. Er zullen in totaal zo'n 100.000 pakketjes worden uitgegeven. Het is een initiatief van Safe- Games 2002, een verzamelnaam voor veertien gezondheidsorga nisaties. De vrijwilligers die de spullen uitdelen, zullen opval lende oranje caps dragen. Het initiatief wordt gesteund door de burgemeester van Salt Lake City. SafeGames 2002 heeft geen toestemming ge vraagd aan de organisatie van de Spelen. De vrijwilligers zul len vooral buiten de officiële olympische locaties actief zijn. Een plaatselijke anti-abortus groep heeft al eerder geprotes teerd tegen het uitdelen van condooms aan de sporters in het olympisch dorp. In Salt Lake City wonen vooral Mormonen. Zij zijn tegen seks buiten het hu welijk. DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14