Saaie mensen zijn geen winnaars Met Timmer kan het alle kanten op Mueller houdt de rug recht qp *ir PZC wintersp. dinsdag 5 februari 2002 Peter Mueller: „Er valt nog veel te winnen." foto Marcel Antonisse/ANP Peter Mueller en zijn Spaar Select-ploeg hadden een tur bulente aanloop naar de Olympische Spelen. Het Dream Team van enkele jaren geleden kreeg veel klappen te verdu ren, met het olympisch kwalificatietoernooi als meest pro minente voorbeeld. De Amerikaan houdt voorlopig de rug recht. ,,Ik ben er nog altijd." En ook: „Pas in Salt Lake City worden de definitieve antwoorden gegeven." In zijn ploeg zitten veel per soonlijkheden, zegt Mueller. Die pikt hij er bewust uit. „Saaie mensen zijn geen gouden medaillewinnaars." Het gaat om beleving en motivatie. „Winnen is niet alles, maar je moet een houding hebben alsof het wèl zo is. Heb je die drive niet, dan moet je iets anders gaan doen. Echt goed word je al leen als je alles riskeert. Daar komt karakter bij kijken, lef, je moet durven. Wie is bereid zich zelf elke dag pijn te doen? Als topsporter balanceer je op een dunne rand. Soms moet je daar overheen om later tot grote hoogte te kunnen stijgen." Alles of niets dus. „Dat is de manier waarop ik coach." In de laatste twee seizoenen is het opvallend vaak niets. Vooral op het olympisch kwalificatie toernooi, eind december in Hee renveen, moest Spaar Select door het stof. Gianni Romme miste het ticket op de 5000 me ter, Erben Wennemars faalde op de 1500 meter, Jakko Jan Leeuwangh greep na een over tuigende seizoensstart zelfs overal naast. Peter Mueller lag in Thialf zwaar onder vuur en ervoer dat ook zo, getuige de vertrouwensvraag die hij stelde aan Spaar Select-directeur Jan- Willem van Dijk. Alles wees erop dat Mueller in de voorbereiding fouten had ge maakt, het belangrijkste toer nooi voorde Olympische Spelen niet serieus genoeg had geno men. Hij bestrijdt dat. „We heb ben een weekeinde niet goed ge schaatst. De pers heeft daar van alles achter gezocht. Meer dan er is; just a bad couple of days. Marja Vis en Annamarie Tho mas waren bovendien wèl goed." Met de voorbereiding was niets mis, bedoelt de Ameri kaan. Fel: „Mijn programma is zes jaar lang goed geweest. Dat hoef ik hier niet te verdedigen, vind ik, en dat doe ik dus ook niet. Of ik fouten maak? Na tuurlijk maak ik fouten. Dit is het leven. Je zult in je carrière meer verliezen dan winnen. Het belangrijkste is dat je ervan leert. Het kwalificatietoernooi was een 'stepping stonevoor ons, pas in Salt Lake City kun nen we de finale op- en aftelsom maken. Dan komen de definitie ve antwoorden. We richten ons nu op de afstanden die we wel hebben." Dan Jansen Peter Mueller-van 27 juli 1954- kwam zes jaar geleden naar Ne derlandHi j won i n 19 7 6 de gou den plak op de 1000 meter van de Olympische Spelen in Inns bruck. Laterloodste hij als trai ner Dan Jansen en Bonnie Blair naar de top. Die man werd in '96 door de KNSB binnengehaald op voorspraak van Gerard van Velde, op dat moment de enige Nederlandse sprinter die inter nationaal al iets had bewerk stelligd. Met een wereldtitel voor Jan Bos en twee gouden medailles (Timmer) en een zilveren (Bos) op de Winterspelen van Nagano bevestigde hij in 1998 zijn naam als succestrainer. Spaar Select legde veel geld voor hem neer en Mueller voegde zich samen met Bos en Erben Wennemars bij de al bestaande tweemansploeg van Gianni Romme en Bob de linge spanningen. De relatie tussen Mueller en zijn schaat sers gaat verder dan het puur zakelijke. Een bewuste keuze, maar het maakt hem kwetsbaar als het verkeerd gaat. Emoties spelen vaak een grote rol. Muel ler ziet het als de enige manier SALT LAKE 2002 Jong. Hij werd de coach van de beste schaatsploeg ter wereld, het zelfgeproclameerde Dream Team. „Spaar Select staat voor een 'tradition of excellence", zei Mueller begin vorig seizoen. Is dat nog steeds zo? De vernislaag om het team vertoont schram men en barsten. Mueller wil echter niets weten van onder om resultaten te boeken. „Ik moet weten wat ze voelen, wat ze denken." Er is wel veel veranderd in de voorbije jaren. Het beeld van Sjors van de Rebellenclub is verdwenen. „De groep is vol- wassener geworden. Met veel jongens werk ik nu al vijf of zes jaar samen. We kennen elkaar door en door. Ze waren jong toen ik ze kreeg, hongerig, ze moes ten alles nog winnen. Nu zijn ze ouder, hebben titels achter hun naam, zijn goedbetaalde profes sionals. Ik kan niet meer doen wat ik vijf of zes jaar geleden deed. Wil ik ook niet. Vroeger deden we ook na de trainingen en na het seizoen veel samen. Gingen we de kroeg in en wer den we dronken. Gebeurt nog wel eens, maar veel minder. Jak ko Jan, Érben, Mark, Gianni, ze hebben allemaal een relatie. Op de trainingen is niets veranderd, dan werken we hard en doen we wat we moeten doen. Na afloop gaan ze vaker hun eigen weg." Voor hemzelf is het gemakkelijk geworden. „Ze bespreken hun problemen nu met hun part ners." Mueller is daardoor min der de vader-figuur die hij eerder wel was. Ook zelf is-ie rustiger geworden, vindt-ie. Hij denkt net iets langer na, rea geert iets minder snel en emo tioneel. Lachend: „Al zal het team daar anders over denken." Het team, Mueller kan er lang over praten. Hij vindt pertinent niet dat hij het groepsgevoel in gevaar heeft gebracht door hal verwege de voorbereiding Mari anne Timmer, sinds half augus tus zijn echtgenote, binnen te halen. „Natuurlijk begreep ik de zorgen van het team. Maar zeker de ouderen in de groep, zij die me het best kennen, moesten weten dat ik niets zou doen dat het team kan beschadigen. Zij, de schaatsers, zouden de beslis sing nemen, ik wilde alleen dat het een eerlijke beslissing zou worden. Niet op basis van ver halen over Timmer die ze van anderen hadden gehoord. Als ze objectief zouden zijn, wist ik dat ze ja zouden zeggen." Jan-Willem van Dijk kondigde in december aan dat de elfkop- pige Spaar Select-ploeg aan het einde van het seizoen flink ge kortwiekt zal worden. De schaatsers met de aflopende contracten komen als eerste in aanmerking voor een vertrek. Mueller verwacht dat het Ne derlandse schaatsen in de breedte sowieso zal inleveren. „Ik denk dat er veel schaatsers op zoek moeten naar werk. We zijn de voorbije drie, vier jaar enorm verwend geraakt. Er zijn meer commerciële teams geko men, de salarissen zijn fors ge stegen. Het was een interessante tijd. Ik heb het mooi gevonden om als buitenlander van dat proces deel uit te maken. Mijn gevoel zegt dat het na Salt Lake een stuk minder zal worden. De KNSB-kernploegen verdwij nen, Wehkamp gaat weg. Wat doet DSB? Je hebt maar een be perkt aantal topschaatsers. Ik denk dat drie topteams alle top pers kunnen herbergen. De Amerikaan zelf vermoedt dat de weg naar de Winterspelen van Turijn in 2006 wel eens zijn laatste etappe kan worden. „Dat is denk ik mijn laatste job." Over vier jaar, als het contract met Spaar Select afloopt, zal Mueller zich waarschijnlijk uit het schaatsen terugtrekken. „Ik ben mijn hele leven al met schaatsen bezig. Straks zal ik het punt bereiken waarop ik zeg: ik ga wat anders doen. Dan ben ik tien jaar in Nederland, acht jaar in één team." „Voor mij is dat al heel lang. Ik ben nog nooit ergens zo lang ge weest. Ik ben gelukkig hier, voel me thuis, maar in 2006 is het misschien wel tijd om te ver trekken." Maar waarom praten over iets dat zo ver weg ligt, vraagt hij „Ik heb nog een paar doelen, hoor. Er valt nog veel te win nen." Frank van den Heuvel FEBRUARI 500 m mannen 500 m vrouwen 1000 m mannen 1000 m vrouwen 1500 m mannen 1500 m vrouwen 3000 m vrouwen 5000 m mannen 5000 m vrouwen 10.000 m mannen 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Marianne Timmer (27) verdedigt in Salt Lake City de olympische titels op de 1000 en 1500 meter. Ze is kanshebber op beide afstanden, dat zeker, maar haar extreme grilligheid maakt een dieper gaande prognose vrijwel onmogelijk. Met de schaatskoningin van 1998 kan het alle kanten op. GRAPHIC NEWS/RD/GPD/Bron: SLOC Haar gouden races in Nagano behoren nog altijd tot de mooiste momenten. Een mooier debuut op de Olympische Spe len had Timmer zich niet kun nen wensen. Hoewel ze in het seizoen daarvoor eerste was ge worden op de 1000 meter bij de WK afstanden, en derde op de mijl, waren de gouden medailles in Japan een verrassing. Ze reed destijds in een roes, een bewustzijn dat ze sindsdien zel den of nooit meer heeft gevon den. Timmer werd in 1999 wereldkampioene op de 1000 meter, een jaar later pakte ze zilver op die afstand en in 2000 werd ze derde op de WK sprint. Toch waren het in de voorbije jaren niet de prestaties op het ijs die haar tot de meest spraakma kende schaatsster maakten. Het ging om andere dingen: haar hu welijk met de 21 jaar oudere Pe ter Mueller bijvoorbeeld, en de problemen rond haar eigen Team Timmer bv, waardoor de Groningse in de nazomer voor de zesde keer in haar loop baan van trainer en team veran derde. Ze kreeg het stempel van moeilijk mens. „Marianne heeft altijd heel goed geweten wat ze wilde en belangrijker nog: ze wilde daar ook verantwoorde lijkheid voor nemen. Dat is een van de bouwstenen voor de car rière die ze nu heeft", zegt Ab Krook, de eerste coach met wie Timmer als professioneel schaatsster samenwerkte. De huidige topsportcoördinator van de KNSB kreeg haar in 1994 onderzijn hoede. „Een topsporter moet mondig en duidelijk zijn en niet tegen alles ja en amen zeggen", aldus Krook. Maar die instelling is ook één van de oorzaken van een grillig carrièreverloop. Krook: „Dat heeft behalve met instel ling ook met omstandigheden te maken. Rintje Ritsma is ook grillig, maar zijn loopbaan loopt volgens een strakke lijn; KNSB, Sanex, TVM. Als Mari anne op een bepaald moment in een stabielere omgeving was te rechtgekomen, was het mis schien anders gelopen." Krook: „Als je jong en vooruit strevend bent, wil je de dingen precies zoals je beoogt. Daar heb je als topsporter recht op, vind ik. Later kom je dan toch de conclusie dat alles zo slecht niet is geweest. Dat hoort bij je ont wikkeling. Na twee jaren in de allround-kernploeg, waar ze Marianne Timmer een moeizame relatie had met Krook, dreigde Timmer tussen wal en schip te vallen. Haar red ding was dat de KNSB in 1997 besloot om een opleidingsploeg sprint op te zetten. Onder lei ding van Leen Pfrommer, die ze later weer zou tegenkomen bij DSB, werd ze voor het eerst na tionaal sprintkampioene en we reldkampioene. De samenwer king met de luitenant-kolonel buiten dienst was desondanks geen lang leven beschoren. Pe ter Mueller werd aangetrokken door de KNSB en ze stapte sa men met Jan Bos over naar de Amerikaan. De successtory be gon toen pas echt, want een jaar foto Marcel Antonisse/ANP later verbaasde ze alles en ie dereen met haar optreden in Na gano. Nederland viel voor Maria Aal tje Timmer. Schaatsdiva, vedet te, opgegroeid op de schapen fokkerij van haar ouders op het Groningse platteland. Verlegen soms, bedachtzaam, eigenzin nig, nuchter. „Bij ons in Sappe- meer maken de mensën niet zo snel ergens ophef over", zei ze er zelf over. Het gedrag van de flamboyante Mueller ging haar dan ook te genstaan. Ze koos voor Sanex, de ploeg van kopman Rintje Ritsma met wie het nooit zou boteren. Met wijlen Egbert van 't Oever, haar vertrouwensman, koos ze al snel een eigen route. Geert Kuiper coachte haar der halve maar kort. Hij noemt Tim mer een vakvrouw. „Ze kan alles aan de kant zetten voor het hoogste doel: winnen. Ze zoekt de grens op." Half januari tijdens de World Cup in Heerënveen zag Kuiper haar voor het eerst weer ouder wets schaatsen. „Vóórhaar frêle lichaam is ze behoorlijk sterk. Die aparte valbeweging, de ti ming. Met die x-benen. Als alles klopt, ziet het er heel mooi uit." In het laatste jaar Sanex kwam ze in opspraak door een te hoge hematocrietwaarde voor de WK afstanden in NaganoHet liep a f fnet een sisser, bij de tweede controle was alles oké, maar het incident had een grote impact. Aan het einde van dat seizoen werd ze bij de nieuwe DSB- ploeg herenigd met Leen Pfrom mer. Een foute beslissing, het klikte niet meer. Timmer kop niet wennen aan de werkwijze van de Ermeloër, die volgens haar geen inspraak duldde. Waar Jan Bos na een enkel ge sprek inbond kwam bij Timmer de ware aard boven. Geen com promissen. Ze ging weg, ook al wist ze nog niet waarheen. „Er stak een harde wind op en ieder een waaide mee. Maar zo zit ik niet in elkaar." Timmer koos voor een eigen team, zodat ze voortaan zelf zou kunnen beslissen en doen wat goed voor haar was. Wopke de Vegt werd trainer nummer vijf in slechts vijf jaar. Hij levert nu een juridisch gevecht over de fi nanciële afwikkeling van de op heffing van Team Timmer. Over de schaatsster Timmer is hij niettemin lovend. „Een moeilijk mens? Topsporters zijn per soonlijkheden, geen doorsnee mensen. Het is geen tijd meer van hiërarchische verhoudin gen tussen schaatser en coach. Je doet het samen. Een schaat ser met zoveel ervaring heeft vanzelfsprekend een stem in de vraag wat goed vóórhaar is. Dat samenspel is belangrijk. Ik heb tot september heel prettig met Marianne gewerkt. Ze heeft met het contract bij Spaar Select ge kozen voor haar huwelijk, voor een goed gevoel en voor een situ atie waarin ze zelf baas is en dingen kan aangeven. Ondertussen blijven de rechts zaken en claims, onder meer van De Vegt, haar wel achtervolgen. Emotioneel heeft ze het nog al tijd moeilijk met het overlijden van Egbert van 't Oever en de ru zie met haar ouders naar aanlei ding van het plotselinge huwe lijk met Mueller. Het is maar de vraag of Marianne Timmer zich in voldoende mate kan afsluiten voor die problemen. Maar Timmer blijft Timmer; nooit afschrijven dus. Geert Kuiper: „Marianne kan de ene dag niets zijn en de andere dag alles. Als ze het gevoel heeft dat de hele wereld tegen haar is, kan ze daarjuist energie uithalen." Frank van den Heuvel waardoor minder 'zog' ontstaat. Klapschaats: Het ijzer blijft langer in contact met het ijs, waardoor een betere afzet mogelijk is en er sneller en effectiever geschaatst kan worden. Door de hoogte van de baan in Salt Lake City is het ijs hard en dus snel. Lang blad voor hoge snelheden 1 mm dik) Hardrijden Snel schaatspak Het schaatspak is gemaakt van materialen die zijn aangepast aan de snelheid en beweging van de verschillende lichaamsdelen. Bijv. de benen gaan sneller dan het bovenlijf. Ruwe stof Gladde stof SALT LAKE 2002" Bijna 80 van de sportieve inspanning is gericht op het overwinnen van de luchtweerstand. Daarom is het materiaal en de structuur van het pak van groot belang. Plaatselijke aërodynamica optimaliseert de luchtstroom rond het lichaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9