Tenslotte wint het casino altijd Capsules als artsen van toekomst Hoogleraar in kansrekening schrijft boek over behendig gokken Meteorieten Mars gevonden Test toont vroeg darmkanker aan Nikkel winnen via supergras Malariavaccin uit geitenmelk Televisie door een sprietje postzegels ITM1K dinsdag 5 februari 2002 door Martijn Hover TILBURG - De Tilburgse we tenschappers prof. dr. Ben van der Genugten, dr. Marcel Das en prof. dr. Peter Borm hebben on langs een boekje het licht doen zien met als titel Behendig gok ken in en rond het casino. Zorg vuldige lezing leert dat de be hendigste gokker degene is die het casino weet te mijden. Op de lange termijn valt daar name lijk geen winst te halen. Prof. Ben van der Genugten neemt zijn studenten wel eens mee naar het casino, vertelt hij. Dan kunnen ze zijn vak ('toege paste kansrekening') aan den 'lijve ondervinden. „Casino's zijn uiteraard zeer geïnteres seerd in de wetten van de kans berekening. Dat is tenslotte waar ze rijk van worden." Zelf is hij geen gokker, zegt de professor. Wat geen wonder is: een beroepskansberekenaar als hij weet veel te goed dat het Ca sino uiteindelijk altijd wint. Zijn belangstelling is zuiver be roepsmatig en is meer dan tien jaar geleden geboren, vertelt Van der Genugten, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Brabant. „In die tijd speelde de zaak rond de zogenaamde Golden Ten-ca sino's. Daar konden mensen gokken op een roulette-achtig spel dat Golden Ten heette. De vraag was, of het betreffende spel een gokspel was, of een be hendigheidsspel. In het laatste geval zou het niet onder de wet op de kansspelen vallen en was voor exploitatie van een Golden Ten-casino geen vergunning no dig." In de praktijk bleek het voor justitie niet zo eenvoudig om de Golden Ten-exploitanten aan te pakken, zodat het Openbaar Ministerie uiteindelijk bij ex pert Van der Genugten aanklop te. Samen met collega's van cle Tilburgse wiskundefaculteit en een groep onderzoekers van de Technische Universiteit Eind hoven analyseerden zij het spel tot op het bot. Nagebouwd „Dat gebeurde in een lab op de TUE waar we een complete Gol den Ten-opstelling hadden na gebouwd", vertelt Van der Ge nugten. „Daar zijn heel wat rondjes op gespeeld voordat we erachter waren hoe we het spel het beste in de computer konden modelleren." Het resultaat van het onderzoek was uiteindelijk een wettelijk verbod op het Golden Ten-spel, hoewel de onderzoekers zelf slechts zeggen te hebben aange toond dat alleen sprake is van een kansspel in wetenschappe lijke zin bij 'slecht spelmateri aal'. „Bij goed materiaal mag het eigenlijk best een behendig heidsspel heten", aldus Van der Genugten. Golden Ten kwm. --ok aan de or de in het boekje Behendig gok ken in en rond het casino dat Van der Genugten samen met zijn collega's Marcel Das en Pe ter Borm heeft geschreven. Daarin behandelen ze ook al kansberekenend het roemruch te roulettespel en kaartspellen als blackjack ('eenentwintigen') en poker. Bij het boekje zit een cd-rom waarmee lezers zelf een virtuele versie van een aantal gokspellen kunnen spelen, com pleet met mathematische ana lyse van de erbij behorende kansb erekening Toeval Met name bij roulette doet de ti tel van het boekje van de Til burgse onderzoekers geen op geld, zo blijkt. Het balletje dat in tegengestelde richting naar een ronddraaiende ketel met een 'getallenkrans' van 0 tot 37 wordt gerold, blijkt zich geheel en al te schikken naar de wetten van het toeval. „Als het spelmateriaal in orde is, heeft de speler bij roulette geen enkele invloed op de uit komst, die op zichzelf ook vol komen onvoorspelbaar is", legt Van der Genugten uit. „Welke strategie je ook toepast, het ren dement op de lange termijn (dat wil zeggen de gemiddelde uit komst van een groot aantal in zetten) is altijd hetzelfde." Dat rendement is gemakkelijk uit te rekenen. Wie bij roulette een fiche op een bepaald num mer plaatst, krijgt 36 maal zijn inzet terug als het roulettebal- letje aan het eind van zijn baan in het vakj e met dat nummer be landt. Gebeurt dat niet, dan is Prof. Van der Genugten: „Als het spelmateriaal in orde is, heeft de speler bij roulette geen enkele invloed op de uitkomst." foto DolphCantrijn hij zijn fiche kwijt. Zet een fiche op alle getallenvakjes op de speeltafel en je bent er zeker van dat er altijd eentje op het win nende getal ligt. Daarvoor krijg je dus 36 fiches terug. Maar je hebt er 37 ingezet, dus heb je al met al één fiche verlies geleden. Dat heet een negatief rende ment. Als je verstand hebt van kansberekening en statistiek, kim je uitrekenen dat dat rende ment bij roulette op de lange duur altijd hetzelfde is, onge acht welke strategie je als speler ook hanteert. Het uiteindelijke rendement van roulette is altijd die ene fiche die je verliest als je er op alle 37 velden één inzet. Omgerekend is dat 1/37, wat neerkomt op 2,7 procent verlies. „Dat betekent", aldus Van der Genugten, „dat- je bij roulette niet kunt spreken van 'slimme' of 'domme' spelers, althans niet aan de hand van de spelstrategie die ze hanteren. Er zijn geen 'slimme' of 'domme' strategieën omdat ze allemaal uiteindelijk hetzelfde negatieve rendement van 2,7 procent opleveren." Dat maakt van roulette het kansspel bij uitstek. Alleen het toeval beslist over winst of ver lies. De gewoonte van casino's om bij de roulettetafel een scherm op te hangen met de laatste tien of twintig getallen die het wiel heeft opgehoest, is dan ook een volkomen overbo dig gebaar naar de clientèle. „Bij een spel als roulette is de uitkomst van elke ronde volko men onafhankelijk van de uit komst van eerdere ronden", legt Van der Genugten uit. „Het bal letje en het wiel onthouden eer dere uitkomsten immers niet. Het is net als met het gooien van een dobbelsteen. Stel dat je drie keer achter elkaar een zes gooit, dan maakt dat de kans niet klei ner dat je de vierde keer weer een zes gooit. Die kans blijft ge woon één op zes. Behalve als er met de dobbelsteen geknoeid is, natuurlijk." Meer kans heeft de ambitieuze gokker met kaartspellen als blackjack, zo blijkt uit het boek van Van Genugten en zijn colle ga's. Maar ook daar blijft het mathematisch rendement op de lange termijn aan de negatieve kant van des gokkers winst- en verliesrekening. „Wat niet wil zeggen dat je als individuele speler nooit kunt winnen", haast Van der Genugten zich te verzekeren. „Zelfs bij roulette. Maar het betekent wel dat, gere kend over een groot aantal gok kers, het casino altijd aan het langste eind trekt." GPD Titel: 'Behendig gokken in en rond iet casino'. Auteursprof. dr Ben van der Genugten, dr Marcel SDas, prof. dr Peter Borm. Uitgeverij: Academie Service. Prijs:euro 22,50. ISBN: 90 395 1571 9 LONDEN - Wetenschappers hebben op de Zuidpool en in woestijngebieden vijf meteorieten gevonden die afkomstig zijn van Mars. De stenen spreken tot de verbeelding omdat hun chemische samenstelling iets kan verklaren over de ge schiedenis van de Rode Planeet. Ook kunnen deskundigen de mogelijkheid onderzoeken of er in een ver verleden water en leven waren op Mars. Plet gaat om zes stenen, maar aangenomen wordt dat twee daarvan van dezelfde meteoriet afkomstig zijn. Een daarvan weegt 13,7 kilo en is daarmee de op een na zwaarste marsme teoriet die ooit is gevonden. De stenen lagen op Antarctica en in de woestijnen van de Sahara en Oman. Hun donkere kleur is in sneeuw en zandvlaktes makkelijker te zien. De stenen zijn vermoedelijk van Mars afgeraakt toen daar lang geleden een komeet te pletter sloeg, zo denken weten schappers. Het aantal nu bekende meteorieten dat van Mars afkomstig is, bedraagt inmiddels 24. ANP BALTIMORE - Wetenschappers aan de Johns Hopkins Uni versiteit van de Amerikaanse stad Baltimore hebben een test ontwikkeld die volgens hen darmkanker in een zeer vroeg sta dium aanwijst, zelfs tientallen jaren voor de ziekte zich zal openbaren. De test komt overigens pas over twee jaar op de markt. De test kan een verandering aantonen in een bepaald gen, dat bij het ontstaan van tumoren een rol speelt. Die wijzigingen kunnen zich wel dertig jaar van tevoren voordoen. Het onder zoeksteam ontdekte bij 60 procent van de onderzochte darm kankerpatiënten zo'n veranderd gen. Voor de test is een stukje van de darmwand nodig, wat gewoon via de stoelgang naar buiten komt. De Amerikaanse artsen hopen dat jaarlijks duizenden mensen te redden zijn, doordat ze in een vroeg stadium kunnen worden behandeld. DPA SEATTLE - In Amerika is een commercieel gewas op de markt dat nikkel en andere metalen uit de grond haalt. Door gebruik te maken van plantensoorten die metalen uit de ver ontreinigde grond halen, ontwikkelden wetenschappers een milieuvriendelijk alternatief voor de traditionele mijntech- niek. Onderzoekers in Maryland en Oregon screenden samen honderden planten die via him wortels metalen uit de grond halen en opslaan. Na evaluatie van de genetische eigenschap pen kwam een hooiachtige plant als beste uit de bus, zo meldt de Oregon State University in Seattle. Deze stevige grassoort is in staat nikkel, kobalt en andere metalen op te slaan in sten gel en blad. GPD BELTSVILLE - Er gloort hoop voor de massaproductie van een goedkoop vaccin tegen malaria. Het Amerikaanse insti tuut voor Allergie en Infectieziekten in Beltsville (Maryland) en het biotechbedrijf Genzyme experimenteren met een vac cin gewonnen uit geitenmelk. De onderzoekers begonnen hun studie met muizen, die voor zien waren van een eiwit uit de parasiet Plasmodium falci parum, die de dodelijke ziekte overbrengt via de malariamug, Het ingebrachte gen, dat zorgt voor afweer, wordt actief in de borstklieren. Hierdoor wordt het eiwit, in hoge concentraties, uitgescheiden in de melk. Gevaccineerde apen, van de soort Aotus, werden na opzette lijke besmetting niet ziek. Zes van de zeven niet ingespoten dieren moesten behandeld worden tegen malaria. De gene tisch veranderde geiten geven eveneens melk waarin het vac cin in hoge concentratie voorkomt. Het gezuiverde geitenvac- cin wordt eerst getest op de apen en later op mensen. GPD ROTTERDAM - Digitale televi sie rukt op. Naast de schotel ontvangst is er nu 'het sprietje', dat het televisiesignaal uit de lucht plukt. Een deel van de Randstad kan eind dit jaar al van deze techniek profiteren. Geen kabels meer van de muur naar het kastje, géén forse an tennes meer op het dak, maar een simpel sprietje bovenop je tv. Dat zit gekoppeld aan een de coder, die op zijn beurt weer aansluit op diezelfde televisie. Volgens woordvoerder Michel Beer van Digitenne Holding (een consortium van Nozema, KPN, NOB, NOS, HMG, SBS, Canal+ en Kindemet) kent het nieuwe systeem louter voorde len. Er wordt een pakket van 25 a 26 tv-zenders samengesteld, dat aan de abonnee wordt aan geboden. De ontvangst zal, door het achterwege blijven van sto- ringsgevoelige kabels en aan sluitingen, loepzuiver zijn. Plus nog eens zestien radiokanalen die -zo luidt de belofte- voor ge luid in cd-kwaliteit zorgen. Film- en voetballiefhebbers kunnen desgewenst een aanvul lend abonnement op Canal+ne men. Het betekent overigens niet het einde van alle schotelantennes. Alleen de exemplaren die wor den gebruikt voor ontvangst van het standaard-zenderpak ket, kunnen van het balkon of dak worden gehaald. „Wie een zender uit Turkije wil ontvan gen, zal z'n schotel moeten hou den. Die zenders leveren we niet. Om goede kwaliteit te ga randeren, zijn we gebonden aan een bepaalde bandbreedte. Al kunnen we met nieuwe com pressietechnieken misschien nog wat ruimte scheppen voor meer kanalen." Vanaf oktober van dit jaar kan in en rond Haarlem, Amster dam, Hilversum, Alphen aan de Rijn en Almere naar deze vorm van digitale televisie worden gekeken. Begin volgend jaar volgt de rest van de Randstad. Behalve televisie kijken, liggen andere toepassingen in het ver schiet. Er komen decoders op de markt die beschikken over een harde schijf en een modem. Dat betekent dat programma's kun nen worden opgenomen, óf dat iemand zijn favoriete internet pagina's 'toegestuurd' kan krij gen. „Het kan zelfs zo worden geregeld dat elke week automa tisch Studio Sport wordt opge nomen, als je dat graag wilt. "De eerste decoders komen eind dit jaar op de markt voor 180 tot 200 euro. Hoeveel een abonne ment op Digitenne kost, staat nog niet vast. GPD door Ben Apeldoorn HOUSTON - Het speurt uit zichzelf zie ke lichaamscellen op, geneest of verwij dert deze, en het is veel kleiner dan een bloedlichaampje. Pure sciencefiction? Nee, want enkele Amerikaanse onder zoekscentra kregen van ruimtevaartor ganisatie NASA bijna acht miljoen eu ro voor een drie jaar durend onderzoek naar de genezende mogelijkheden van zogeheten nano-capsules (deeltjes ter grootte van enkele tienduizendsten van een millimeter). Zieken, vooral kanker patiënten, zouden er garen bij kunnen spinnen. Ook voor de bemande ruimte vaart bieden de 'nano-genezers' grote voordelen. Ooit de film 'Fantastic Voyage' gezien? Het is de verfilming, in 19 66van het ge- lijknamige boek van sciencefic tionschrijver Isaac Asimov, handelend over een duikboot die, met inbegrip van de bemanning, zóveel verkleind werd, dat het met een injectienaald in de bloedbaan van een menselijk lichaam gebracht kon worden. Daar kon het na- no-duikbootje reparaties aan organen en cellen verrichten. Reken maar dat daarbij de nodige monsterachtige orga nismen om de hoek kwamen kijken! Het is nu amper 3 6 j aar nadat die film in première ging, en onderzoekers van de universiteiten van Texas, Oklahoma, Illinois en Louisiana wrijven zich sinds enkele dagen vergenoegd in de handen, nu ze zich de komende drie jaar met een soortgelijk onderzoek mogen bezig houden. Ze hoeven er niet een onderzeeër tot na- no-grootte voor te verkleinen. Maar het doel van het onderzoek is ongeveer het zelfde als in de film: het opsporen, gene zen en/of verwijderen van zieke lichaamscellen met behulp van nano- capsules, die uit zichzelf zieke li chaamscellen kunnen opsporen en her stellen of cellen vernietigen, die al te ziek voor herstelwerkzaamheden zijn. Op die manier kan een ziekte, of een zich ontwikkelende afwijking, al in het vroegste stadium worden aangepakt. Voorkomen is beter dan genezen en dat geldt vooral in de. ruimte. Niet voor niets komt het id ee van d e met een gene zende lading uitgeruste nanocapsules uit de koker van de bemande ruimte vaart. Straling „Al jaren worstelen we met de vraag hoe we mensen tijdens een lange ruim- tevlucht tegen de schadelijke invloed van straling uit de ruimte kunnen be schermen," zegt celbioloog dr. James Leary, verbonden aan de afdeling Me dische Wetenschappen van de universi teit van Texas, en leider van het onder zoeksteam. „Kosmische straling is dermate rijk aan energie dat het onder' meer ons erfelijkheidsmateriaal, in de vorm van de bekende DNA-strengen, kapot bombai'deert. Dat verstoort de Tekening van enkele nanocapsules (onder meer linksboven, middenonder en rechts van het midden) te midden van enkele ro de bloedlichaampjes. Illustratie: universiteit van Illinois/Dan Higgins groei van lichaamscellen. De stofwisse ling van de cel ontaardt in tomeloze groei, een woekering, wat tot goed- of kwaadaardige gezwellen leidt. Op het aardoppervlak zijn mensen af doende beschermd door het relatief sterke magnetische veld, dat door de aardkern gegenereerd wordt. Kosmi sche straling kan daardoor niet tot het aardoppervlak doordringen. In de ruimte is die bescherming er niet. Hoe langer het verblijf in de ruimte is, des te groter de kans dat ziekten de kop opste ken." Een retourtje Mars, misschien al over een jaar of vijftien realiteit, neemt met de huidige rakettechnologie toch al gauw een kleine drie jaar in beslag. Daar komt nog bij dat Mars weliswaar een magnetisch veld heeft, maar dat is 500 maal zwakker dan dat van de aarde en biedt geen bescherming tegen kos mische straling. Het zou dus een uit komst zijn als aangerichte schade aan cellen direct én automatisch hersteld wordt door, in dit geval, van specifieke molecuulketens voorziene nanocapsu les. Daarmee kan beschadigd celmate- rïaal worden hersteld. Zoiets als de troffel, specie en nieuwe bakstenen van een bouwvakker, die een gat in een muur komt herstellen. Signalen Volgens Leary bezit het menselijke li chaam al van nature mogelijkheden om dergelijke schade te herstellen: „Dat gebeurt door natuurlijke enzymen, be paalde eiwitten, waarmee processen in bijvoorbeeld cellen kunnen worden ge stuurd. Die enzymen ruiken als het ware waar zich een beschadigde cel be vindt, De cel zelf geeft daarvoor signa len aan de omgeving af en het zijn pre cies die signalen waar de nanocapsules ook gevoelig voor zijn. Die weten dus ook waar ze moeten zijn. Het lichaam kan veel op het gebied van moleculair herstel, maar als er te veel hersteld moet worden, schiet het lichaam te kort. Dan kunnen kunstmatige enzymen, die de nanocapsules in feite zijn, een uitkomst bieden." Drie jaar hebben Leary en zijn onder zoeksteam gekregen om klaarheid te brengen in de vraag of de nanocapsules inderdaad dè genezende beloften voor de toekomst zijn. Is dat voldoende? „Dat moet de praktijk uitwijzen," vindt Leaiy.,In zekere zin is het een sprong in het duister. We weten niet of het echt v/erkt. In het onderzoek worden trou wens ook organismen betrokken, die zelfs na blootstelling aan zeer hoge stralingsdoses probleemloos blijven functioneren. We willen weten hoe ze dat doen, Misschien kunnen we dat bij onze nanocapsules gebruikenDrie jaar kan best te kort zijn. Eén ding is zeker: wie straks op Mars ziek wordt, kan voor een recept niet even naar de huisarts." GPD Op 2 januari zijn in de meeste EMU-landen de eerste perma nente zegels in eurowaarden in omloop gebracht. Andor ra/Frans, België, Finland, Frankrijk, Luxemburg (dat vo rig jaar al overging op euroze gels), Monaco, Nederland en Oostenrijk zijn al aan de orde geweest. Nu Italië, de Franse overzeese gewesten Saint-Pier- re-et-Miquelon en Mayotte en San Marino. De voor begin ja nuari aangekondigde emissie VN/Wenen is tot maart uitge steld. Italië luidde op 2 januari het eu rotijdperk in met een perma nente serie onder de titel La donna nell'arte, De vrouw in cle kunst. Een serie van zeven ze gels met daarop enkele bekende gezichten uit eerdere series, zo als Jonge vrouw van Velca (etruskische wandschildering), een detail uit een schilderij van Filippo Lippi (Feestmaal van Herodes) en Dame met de een hoorn, detail van een schilderij van Raffael. Series 'De vrouw in de kunst' verschenen ook al op 8 juli 1989 (100, 450, 650, 800 en 1000 lire) en op 28 januari 1999 (1001./ 0,05 450 l./0,23 650 1./0.34 800 1-/0,41 en 1000 l./0,52 De nieuwe serie be staat uit zegels van 0,02 0,05 0,10 0,23 0,41 0,50 en 0,77 en 2 Verder verscheen een 1 zegel met daarop de archipel onder een loep. Op Mayotte verschenen perma nente Mariannezegels (over druk) in de volgende waarden: 0,01 0,02 0,05 0,10 0,20 0,41 0,50 0,53, 0,58€,0,64€,0,67€,0,69€, 1€ 1,02 en 2 Daarnaast een, 0,46 €-zegel met het landswa pen. 'VKXalAM CHAMPION San Marino gaf zijn eerste per manente euroserie op 16 januari uit. Acht zegels in waarden van,, 0,01, 0,02, 0,05, 0,10, 0,25, €0,50, 1,00 en €5,00 met daarop landschappen, vo geltjes, konijntjes en een baby. Tevens verschenen 16 januari cle reeds genoemde OS-serie en' twee€ 0,62-zegels (gedrukt als paar) waarmee de motorcou reur Manuel Poggiali uit San Marino wordt geëerd die vorig jaar wereldkampioen werd,in de 125cc-klasse. Ook Spanje bracht op 2 januari de eerste permanente euroze gels in roulatie. Acht stuks met de beeltenis van koning Juan Carlos. Waarden: 0,01 0,05 0,10 0,25 0,50 0,75 €,1€ en 2 Eveneens werd op 2 janu ari het Spaanse voorzitterschap van de EU met twee zegels (0,25 en 0,50 onderstreept. Ook verscheen een serie in hoge re waarden geti teld 'Alti valori': 1,00, 1,24, 1,55, €2,17, 2,58 en 3,62. Dan een priori- tyserie met losse stickers in waarden van 0,62, 0,77, 1,00, 1,24, 1,86 en€ 4,13 en tot slot vier 0,41-zegels met op drie van de vier motieven van munten. Achtereenvolgens: een Ducato uit Venetië (1285), een Genovino uit Genua (1252) en een Fiorino uit Genua en Flo rence, een zegel met een groot teken met de vlaggen van de eu rolanden en een zegel met 1-li- remunten daterend uit 1946.Het Franse overzeese gebied Saint- -Pierre-Et-Miquelon kwam op 2 januari met de volgende per manente Mariannezegels in overdruk: 0,01 0,02 €0,05 0,10 €0,20 €0,41 0,50€0,53 0,58 €0,64 €0,67 €0,69 1,02 Denemarken heeft 16 januari vier zegels uitgegeven waarop strip- en tekenfimfiguren hun avonturen beleven. Op de eerste zegel van de serie (4,00 Dkr.) zijn dat het beertje Pol, Pel, de peli kaan, Pingo, de pinguïn, cle ad miraal en het schildpadj eIn ons land verschenen dertig boekjes onder de naam Pol. Op de ande re zegels: Walhalla (5,50 Dkr., in Nederland verschenen drie al bums), Jungo (6,50 Dkr.) en Cir- keline (10,50 Dkr.). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8