Argentijnse munt volledig vrij PZC Tumult bij uitreiking van ere-doctoraat aan Belgische kroonprins Internetjacht op te avontuurlijke politica Laag moreel teistert Franse strijdmacht Deense prins Henrik stort familie in crisis Israëliërs blazen vijf activisten op 5 Londen wil af van antiek bajes wezen Zowel burgers als banken moeten bloeden in crisisplan Bush en Blair genomineerd Nog geen beslissing in Costa Rica Droogte teistert Noord-Spanje Lancering in Japan deels mislukt Uitstel opening Mont Blanctunnel Hevige etnische rellen in Nigeriaanse stad Lagos surfopsafe.nl dinsdag 5 februari 2002 door Pascale Thewissen LEUVEN - Hij heeft het imago van een kluns, een sul. Nee, een intellectuele hoogvlieger zal de Belgische kroonprins Filip nooit worden. Toch mag hij zich sinds gisteren doctor honoris causa noemen aan de Katholie ke Universiteit Leuven (KUL). Tot ontzetting van studenten, wetenschappers en extreem rechts, dat gisteren de feeste- LONDEN - De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken David Blunkett heeft gisteren ingrijpende hervormingen aangekon digd van het gevangenis wezen. Belangrijkste voorstel is cle invoering van 'gedeel telijke' celstraffen- Ver oordeelden van lichtere vergrijpen moeten vol gens dat plan doorde weeks buiten de ge vangenis werken onder elektronisch toezicht, bij voorbeeld door middel van enkelbanden, om ver volgens in de weekeinden achter de tralies te ver dwijnen. Blunkett vindt dat 'radicale gedachten' nodig zijn om het 'Victori aanse gevangenisstelsel' te ontlasten. De Britse ge vangenissen zijn veelal sterk verouderd en over vol. Het hostel-systeem van Blunkett zou kunnen leiden tot de noodzakelij ke modernisering. Groot-Brittannië kent bijzonder hoge percenta ges recidivisten; bijna 60 procent van alle gedeti neerden die vrijkomen, maakt zich binnen twee jaar weer schuldig aan criminele handelingen waarop celstraffen staan. Mensenrechtengroepen hebben erop gewezen dat Britse gedetineerden vol strekt onvoldoende wor den voorbereid op terug keer in de maatschappij. ANP/RTR lijkheden verstoorde met leuzen als 'België barst'. Een ere-doctoraat voor een prins die nooit betrapt kon worden op een intelligente uit spraak, dat ging menig acade micus te vei". Bijna 250 weten schappers bleven gisteren uit onvrede met de keuze voor Filip weg van de plechtigheid ter ere van het 575-jarig bestaan van de KUL. In de straten van de universi teitsstad deelden studenten en leden van Vlaams-nationalisti sche partijtjes als Spirit en de N-VA (Nieuwe Vlaamse Allian tie) ere-doctoraten uit aan voor bijgangers. Een ludiek protest. De boodschap was duidelijk; als Filip een ere-doctoraat kan krijgen, dan kan iedereen dat. Ook het Vlaams Blok was van de partij met zowat 150 man en een met een ere-doctoraat getooide ezel. Extreem-rechtse actie voerders verstoorden met anti- koningsleuzen de optocht van de Sint Pieterskerk naar de universiteitsaula en gingen op de vuist met de politie. Er wer den zeventien arrestaties ver richt. Filip kreeg het omstreden ere doctoraat voor zijn 'actieve in zet voor de bevordering van de wereldvrede en het groot belang dat hij hecht aan de samenwer king tussen de gemeenschappen in ons land', zo motiveerde rec tor André Oosterlinck aanvan kelijk de keuze voor Filip. Onvoorstelbaar In kranten werden de afgelopen dagen studiegenoten geciteerd, die zich hardop afvroegen of de prins wel dezelfde examens heeft afgelegd die zij hebben ge daan en of hij echt een diploma heeft van de prestigieuze Ame rikaanse Stanforduniversiteit. „Dat hij echt een diploma aan Stanford verdiend heeft, is to taal onvoorstelbaar. Daar had hij de verstandelijke vermo gens, noch het doorzettingsver mogen voor. Om van zijn kennis van het Engels maar niet te spreken", zei één van hen in de Standaard. In diezelfde krant gaf rector Oosterlinck van de KUL giste ren toe dat Filip de eretitel voor al dankt aan het feit dat hij troonopvolger is en dat z'n va der, z'n oom wijlen koning Bou- dewijn en zijn grootvader ook doctor honoris causa zijn of wa ren aan de KUL. De universiteit wil op die manier vooral de mo narchie eren. GPD door Gert-Jan Broere PEKING - Ze liet dames als Britney Spears, Pamela An derson en Anna Koernikova, om maar een paar diva's te noemen, in het stof bijten. Chu Mei-Feng was de af gelopen week de meest ge zochte persoon op de inter- net-zoekmachine Lycos. Chu wie? Precies, Chu Mei- Feng. Chu is een 36-jarige politica uit Taiwan, die een knap uiterlijk koppelt aan intelligentie en ambitie. Dat maakte haar op Taiwan tot een bekende ver schijning, maar sinds kort 'jaagt' de gehele Chineestalige internetgemeenschap op haar, van Singapore tot in de VS. Chu is ongewild de ster gewor den in wat wel wordt genoemd 'de beste pornofilm van het jaar 2001'. De verklaring is een 47 minu ten durende videocompactdisk (vcd), waarop ze vurig de liefde bedrijft met een getrouwde man. Het schijfje werd eind vo rig jaar gratis verspreid door het Taiwanese tijdschrift Scoop, die de disk als bewijs meegaf om zijn eigen onthul ling te ondersteunen. Voor Chu voelde het alsof de 'doodstraf' over haar werd uit gesproken, zoals ze het zelf noemde, want hoewel een me- diatoezichthouder de vcd's uit de schappen liet halen, was het kwaad geschied. Kort na de publicatie verschenen kopieën van de vcd in Hongkong, Ja pan, China, Singapore, Malei sië, Indonesië en zelfs in Ame rika en Europa. Sinds de verspreiding van de opnamen, met verborgen ca mera's gemaakt door een ja loerse vriendin van Chu, heeft de politica geen leven meer. Het wordt haar kwalijk genomen dat ze een relatie heeft aange knoopt met een getrouwde man, Tseng Chung-Ming. Het oordeel over Tseng is merk waardig genoeg aanmerkelijk positiever. Hij wordt vooral ge loofd voor zijn uitzonderlijke prestaties in bed. GPD OSLO - De Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair zijn beiden genomimeerd voor de Nobelprijs voor de Vrede. Dat heeft het Nobelcomité in de Noorse hoofdstad Oslo bevestigd. De twee zijn voorgedragen door parlementariërs van de extreem-rechtse Vooruitgangspartij in Noorwegen wegens beider inzet voor de strijd tegen internationaal terro risme. Het comité verzamelt nog tot 1 februari voordrachten. VN-baas Kofi Annan won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede. DPA/ANP SAN JOSE - De presidentsverkiezingen op Costa Rica krijgen een tweede ronde. Geen van de kandidaten kreeg zondag de benodigde 40 procent van de stemmen. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het land dat een tweede ronde nodig is. De tweede ronde om de opvolginger van president Miguel An gel Rodriguez te kiezen volgt op 7 april. Zondag kreeg de 68-jarige Abel Pacheco, kandidaat voor de rechtse PUSC, ruim 38 procent van de stemmen. Hij nam het op tegen de 54-jarige ingenieur Rolando Araya van de PLN, die 31 procent van de stemmen kreeg. AFP MADRID - Door de aanhoudende droogte is de watervoor raad in de meeste spaarbekkens in het noorden van Spanje aanzienlijk teruggelopen. Het Spaanse dagblad El Pais meld de gisteren dat veel reservoirs slechts voor 20 procent zijn ge vuld. Onder normale omstandigheden zitten de stuwmeren in Noord-Spanje in deze tijd van het jaar voor 70 procent vol. Vooral in Catalonië en de streek rond de Baskische hoofdstad Vitoria is het gebrek aan water nijpend. In die regio's zijn een aantal noodmaatregelen ingevoerd. Boeren en reinigingsdiensten moeten het zuinig aan cloen met het water. ANP/DPA TANEGASHIMA - Vanaf het Japanse ruimtevaartcentrum op het eiland Tanegashima is gisteren een H-2A raket met twee sondes gelanceerd. Hoewel de raket goed functioneerde, mislukte het uitzetten van één van de sondes. De verbinding met de DASH-sonde ging verloren op het mo ment dat deze zijn baan om de aarde had moeten bereiken. Er waren geen problemen met de grotere, 50 miljoen euro kos tende SDS-1 sonde. De lancering van de 74 miljoen euro kostendeH-2A - de tot nu toe grootste Japanse raket - werd gezien als een belangrijke lakmoesproef voor Japans vermogen een betekenisvolle plaats in te nemen in de internationale ruimtevaart. AP PARIJS - De heropening van de Mont Blanctunnel laat nog langer op zich wachten dan voorzien. Bij laatste controles af gelopen weekeinde zijn scheurtjes in het gewelf van de tunnel aangetroffen. Naar alle waarschijnlijheid is een lichte aard beving de oorzaak, zo bleek gisteren. Zaterdagavond vond er in de buurt van de tunnel een lichte aarbeving (3,2 op de schaal van Richter) plaats. Oorspronke lijk zou de tunnel aanstaand weekeinde weer opengaan voor personenauto's en lichte wagens. Later moest de route ook weer beschikbaar zijn voor het zware vrachtverkeer, via één buis. In maart 1999 brak een grote brand in de tunnel uit, die helle ven kostte aan 39 mensen. Sindsdien is de bijna twaalf kilo meter lange tunnel gesloten. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Ieder jaar wordt op wetenschappelijk verantwoor de wijze gemeten hoe het er met het moreel van de Franse strijd krachten voorstaat. De uitkom sten van het jongste onderzoek hebben de militaire top in Parijs de schrik om het hart doen slaan: het moreel is momenteel bedroevend laag. De Franse krant Libération heeft een exemplaar van de uit komsten in haar bezit en publi ceerde daar gisteren uitvoerig over. f)e malaise is niet beperkt tot een bepaalde regio, maar manifesteert zich in het gehele land. is geconstateerd bij alle krijgsmachtonderdelen en is niet gebonden aan een bepaalde rang. Soldaat en officier balen in gezamenlijkheid. Voornaamste grief is het gebrek aan geld. Er is te weinig voor het onderhoud van het bestaande materieel, er wordt te weinig uitgegeven voor nieuwe aan schaf en de lonen blijven achter bij andere overheidsfunctiona rissen. Met name de tien procent loonstijging van de gendarmes (Franse marechaussees - red.) is voor flink wat militairen aanlei ding geweest tot het houden van actievergaderingen. Hier en daar is zelfs geopperd om net als de politie, het verplegend perso neel, advocaten, onderwijzers en gendarmes de straat op te gaan om te demonstreren voor meer geld. In het onderzoeksrapport wordt i gemeld dat het defensiebudget in de a fgelopen tien jaar procen- I tueel gekelderd is van 3,4 pro cent naar 1,74 procent van het bruto nationaal product, 'zon der dat de militaire leiding daar tegen is opgetreden'. Er is spra ke van een steeds groter wor- dende kloof tussen missies (steeds vaker in het buitenland) j en middelen (die als ontoerei kend worden geschetst). Het aantal buitenlandse missies neemt in hoog tempo toe. In de afgelopen maanden zijn Mace donië en Afghanistan toege- j voegd aan het rijtje Kosovo, Bosnië en de militaire presentie in Afrika. En na de aanslagen in New York en Washington werd in Frankrijk een verhoogde j staat van waakzaamheid afge- kondigd. Zo mogelijk nog cynischer is de i stemming over het materieel. Uit geldgebrek moesten de pa racommando's van het Achtste luchtlandingspeloton bij hun laatste oefening van een tank springen, omdat er geen vlieg- I tuigen genoeg waren. GPD (Advertentie) LAGOS - De etnische onlusten in de Nigeriaanse metropool Lagos zijn gisteren hun derde dag ingegaan. Opnieuw ont vluchtten duizenden mensen de dichtbevolkte wijken Ida Araba en Mushin waar Hausa's en Yoruba's elkaar naar het leven staan. Het leger heeft extra militairen naar cle stad gestuurd in een po ging de rust te herstellen. Het geweld breidde zich in de nacht van zondag op maandag uit naar de wijken Facleyi en Oni- panu. Volgens Rode-Kruisvoor- zitter Emmanuel Ijewere wer den er zondagnacht 5 5 lichamen geteld en werden ruim 150 per sonen geholpen die steek- of ko- gelwonden hadden opgelopen. Ooggetuigen zeiden dat er in de nacht van zondag op maandag nog eens tientallen doden waren gevallen. In een gebied van enkele vier kante kilometers stegen zwarte rookpluimen op. In de bijna ver laten straten klonken schoten. Duizenden huizen zijn uitge brand. De bewoners zijn op de vlucht. De Hausa's zijn overwegend moslim en de Yoruba's voor het merendeel christelijk of animis tisch. De Hausa's domineren het noorden van Nigeria, terwijl de Yoruba's de voornaamste stam in het zuidwesten zijn. AP De Deense koningin Margrethè met haar man prins Henrik (rechts) en hun zonen prins Frederik (1) en prins Joachim. van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - In Nederland kan de monarchie na het ko ninklijk hu wel ij k voorlopig niet meer stuk, in Denemarken is de situatie wel even anders. Daar is het koninklijk huis in een crisis beland. De echtgenoot van koningin Margrethe, prins Henrik, kan niet leven met de protocollaire rol die hem is toebedeeld. Hij voelt zich 'aan de kant gezet, ge degradeerd en vernederd', be vestigde Henrik in de Deense krant B.T. Ook andere Deense kranten maakten gisteren melding van de crisis. De 68-jarige prins Henrik heeft zich voor een tijdje teruggetrokken op een kasteel in Frankrijk om zich daar te be raden. Henrik heeft zijn tweede plaats in de koninklijke hiëra- chie moeten afstaan aan zijn zoon, kroonprins Frederik, al dus de kranten. Frederik komt nu bij protocollaire verplichtin gen na zijn moeder als eerste in beeld. Uit onvrede over zijn 'degrada tie' was hij zaterdag ook niet aanwezig bij het huwelijk van de Nederlandse kroonprins Wil- lem-Alexander en Maxima. De Deense koningin en de kroon prins waren er wel. Zij zijn di rect na het feest in Amsterdam doorgereisd naar het kasteel Cahors om daar de situatie met prins Henrik te bespreken, zo heeft het Deense hof bevestigd. In een vraaggesprek met de Deense krant B.T. gaf Henrik blijk van zijn ongenoegen over cle situatie. Hij voelt zich 'verne derd', zo citeert het dagblad hem. De prins bevestigt ge schokt te zijn dat hij binnen de koninklijke hiërarchie een plaats is 'gezakt'. Henrik zegt wel gehecht te zijn aan Dene marken, 'maar waarom word ik steeds gedegradeerd, teleurge steld!...) foto AP Zijn zoon, prins Frederik, ver klaarde dat zijn vader 'zich mo menteel niet goed voelt. Hij heeftrust nodig'. Glimlach Om de geruchten over de crisis aan het Deense hof te bestrijden verschenen koningin Marga- rethe en prins Henrik gisteren in Cahors samen 'hand in hand en met een glimlach op hun lippen' voor de pers. ,,U kunt zelf zien dat we gelukkig zijn en samen hier twee rustige dagen kunnen doorbrengen", aldus de prins. Zijn -vrouw bracht hier een klei ne correctie op aan: 'Vrij wellus tige dagen.' DPA/AFP van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Argentinië geeft de koers van de peso volle dig vrij en versoepelt de beper kingen voor het opnemen van banktegoeden. Dat heeft minister Jorge Remes Lenicov van Economische Za ken zondagnacht bekendge maakt bij de presentatie van maatregelen om het land uit de financiële crisis te halen. Zowel de burgers als de banken moe ten bloeden. De banken en wisselkantoren bleven gisteren dicht om een stormloop op tegoeden te voor komen. Ook vandaag blijven de banken om die reden gesloten. Dat heeft te maken met de uit spraakvan het hooggerechtshof in Buenos Aires van afgelopen vrijdag, dat de begin december afgekondigde beperkingen voor het opnemen van banktegoeden in strijd met de grondwet zijn. Minister Lenicov noemde die uitspraak onverantwoordelijk. Vanaf morgen zal koers van de peso vrij zweven tegenover de dollar. Sinds begin januari zijn er twee koersen: een officiële van 1,40 peso per dollar voor in ternationale handelstransac ties en een op de valutamarkt bepaalde vrije koers voor het overige financiële verkeer (af gelopen vrijdag 2,10 peso per dollar). Daarvoor was de peso tien jaar gekoppeld aan de dol lar in een verhouding van één op één. Volgens Lenicov is het mogelijk de peso vrij te laten, doordat de centrale bank over veertien mil- jard dollar aan deviezenreser ves beschikt. Bovendien wordt over 2002 een overschot op de handelsbalans verwacht van twaalf miljard dollar. Salarisrekening De Argentijnen kunnen voort aan vrij beschikken over sala- risrekeningen bij banken. Tot nu toe mocht maximaal 1500 peso per maand worden opge nomen. Alle banktegoeden in dollars worden in pesos omgezet tegen de nu nog geldende offici ële koers van 1,40 peso per dol lar. Dat kost de burgers geld. Maar schulden in dollars bij banken worden omgezet in pe sos in een verhouding één op één. Dat levert de banken strop pen op. In beide gevallen vindt indexering voor de inflatie plaats. Minister Lenicov komt vandaag met een strakke begroting voor dit jaar. Die zal een tekort verto nen van drie miljard peso tegen tien miljard peso in 2001. De be groting moet samen met het vrijgeven van de peso resulteren in nieuwe financiële steun van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Argentinië wil de ze week onderhandelingen met het fonds beginnen en denkt die binnen drie a vier weken te kun nen afronden. Daarna wil het land praten met andere schuld eisers. Argentinië heeft een bui tenlandse schuld van ruim 140 miljard dollar. Het land kampt al vier jaar met een economische recessie. Leni cov erkende dat zijn plannen dit jaar nog niet voor een herstel van de economie zullen zorgen. Wel zullen ze helpen de achter uitgang af te remmen. Voor dit jaar verwacht de minister des ondanks een verdere krimp van de economie met 5 procent. RTR/DPA/ANP krachten mogen uitsluitend Pa- lestijnen om het leven brengen, die ervan verdacht worden op korte termijn een aanslag in Is raël te willen plegen en die on danks verzoeken niet door de Palestijnse bestuurders zijn aangehouden. Voorts moet vast staan dat de mogelijkheden zijn uitgeput om zelf de verdachte aan te houden. Op de weg van Rafah naar Khan Yunis ontplofte gisteren een au to waarin onder meer Ayman Burderi zat, een lid van het De mocratische Front voor de Be vrijding van Palestina (DFLP). Hij kwam om met de vier ande ren. Burderi werd ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij een aanval vorig jaar op een Israëlische legerpost in de Ga- zastrook. Daarbij werden drie Israëlische soldaten gedood. Het DFLP heeft onmiddellijk wraak voor de aanslag aange kondigd. De dood van de vijf Palestijnen overschaduwt de veronderstel de bereidheid van de Israëlische en Palestijnse leiders, respectie velijk premier Sharon en presi dent Arafat, om ondanks alles contacten te leggen en over een oplossing te praten. Sharon, een fel tegenstander van de Oslo-akkoorden uit 1993, sprak in het geheim de afgelopen week met naaste medewerkers van Arafat. Dat was voor het eerst sinds Sha ron bijna een jaar geleden tot minister-president werd geko zen. Maar diens onverzoenlijke lijn krijgt steeds meer kritiek in Israël. A FP/A NP van onze redactie buitenland GAZA - De Israëlische strijd krachten hebben gisteren vijf Palestijnen gedood met behulp van een boobytrap. Het Israëli sche dagblad Haaretz heeft dit uit kringen van de strijdkrach ten vernomen. Officieel heeft de joodse staat geen commentaar op de explo sie die vier inzittenden van een auto en een voorbijganger doodde in de Gazastrook. Pales tijnse waarnemers meenden dat de slachtoffers door een raket- aanval vanuit een helikopter werden gedood. De aanslag volgt op een ander krantenbericht van gisteren dat het Israëlische leger regels zou hebben gekregen die het doden van Palestijnse activisten aan banden moet leggen. Justitie in Israël zou het leger hebben op gedragen geen liquidaties meer uit wraak te plegen. De strijd- Palestijnse politiemannen inspecteren de op de Gaza-strook opgeblazen auto van de vier Palestijnen. foto Suhaib Salem/RTR Deie campagne is een initiatief u de rijksoverheid, gebrulkersorgar en het bedrijfsleven. Sinds opa bij z'n kleinkind zag hoe e-mail werkt, surft hij regelmatig op internet. Handig, als je familie overzee woont. Maar met virus sen heeft hij liever niets te maken. Daarom heeft zijn zoon voor een anti-virusprogramma gezorgd Opa houdt niet van onaangename verrassingen. Opa surft op safe. Kijk voor meer tips over veilig internetgebruik op www.surfopsafe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5