Brede school Koewacht nabij PZC PZC Kippenmest bedreigt trappist Esmoreit brengt Kortsluiting op toneel Sassenaren twijfelen aan effectiviteit plan aanpassing Westdam uÖSÏ VERMEERSCH Raad Axel moet twee miljoen euro beschikbaar stellen 17 Van Dijke voor duurzaam bouwen Moeders misbruikt kind bijeen CDA begint toernee in Goes Doorrijden na aanrijding Rijden zonder rijbewijs Auto's opengebroken en vernield Snelheid wordt op Vrij straat wellicht ook omlaag gebracht Antilliaanse dansgroep in De Lieve agenda Koffieochtend MS-groep zuiders! buren WINTERSPORT dinsdag 5 februari 2002 overtuigd dat de gemeenteraad het benodigde bedrag beschik baar zal stellen. „Geld steken in brede school is een investering in de toekomst. Ik ben ervan overtuigd dat Koewacht een voorbeeld zal zijn voor de mees te andere plaatsen in de nieuwe gemeente Terneuzen." De wet houder gaat ervan uit dat in de Kanaalzone alleen Terneuzen en Axel te groot zijn om alle on derwijs-, kindzorg- en kinder opvangvoorzieningen onder één dak te brengen. De commis sie sociale zaken, welzijn en on derwijs vergadert morgen over het voorstel. De vergadei'ing in het Axelse stadhuis begint om 16.00 uur. De spelers van Esmoreit zijn momenteel druk bezig met de repetities voor Kortsluiting. foto Peter Nicolai NEELTJE JANS - De Zeeuwse gemeenten moeten veel meer werk maken van duurzaam bouwen, zegt Tweede-Kamerlid L. van Dijke van de ChristenUnie. Hij noemt het ambitie niveau bij de gemeenten veel te laag. Van Dijke sprak gisteren tijdens een mini-symposium over water- en klimaatbeleid dat werd gehouden op Neeltje Jans. De gemeenten kunnen in zijn ogen veel beter tijd en energie steken in duurzaam bouwen, dan zich te beperken tot discussies over de kleur van de stenen bij een bouwproject. Niet alleen de Zeeuwse gemeenten kre gen van hem een veeg uit de pan. Het zittende kabinet moest het eveneens ontgelden. „Paars is niet groen gebleken. Het klimaatbeleid moet veel scherper", is zijn oordeel. Hij stelde dat de regering de strijd tegen het broeikaseffect moet inten siveren. De aarde warmt op, het regent vaker en heftiger en de zeespiegel rijst. Problemen die we, stelde Van Dijke, aan ons zelf te danken hebben. „We hebben te lang op te grote voet ge leefd en de gevolgen daarvan zijn bijzonder ernstig." MIDDELBURG - Regionaal Fiom Bureau Middelburg begint in maart een gespreksgroep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen. De gespreksgroep kent tussen de zes en tien leden en komt tien keer bij elkaar in het Fiom-gebouw aan de Bellinkstraat in Middelburg. De groep wordt begeleid door twee maatschappelijk werksters. Met alle deelnemers wordt eerst een kennismakingsgesprek gehouden. Doel van de bij eenkomsten is dat vrouwen onderling herkenning en erken ning vinden voor hun ervaringen rond het misbruik en de re laties met slachtoffer, pleger en omgeving. GOES - Het CDA begint dinsdag 12 februari in Goes zijn lan delijke campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. In Hotel Goes wordt vanaf 19.30 uur een manifestatie gehouden. Landelijk lijsttrekker Jan-Peter Balkenende houdt een inlei ding over lokale lasten. Tweede-Kamerlid Siem Buijs geeft een presentatie onder de titel 'Zorg om zorg in Zeeland'. Ver volgens is er een discussie met lokale lijsttrekkers over de ge meentelijke verkiezingsslogan. HOEK - Een onbekend gebleven automobilist is gisteroch tend doorgereden na een botsing met de auto van een 58-jari- ge man uit de gemeente Hontenisse. Deze man reed over de Nieuw Neuzenweg, waar een tegenligger in een flauwe bocht zijn auto raakte. De linkerbuitenspiegel van de auto van de man uit Hontenisse raakte beschadigd. KLOOSTERZANDE - De auto van een 35-jarige automobi list uit de gemeente Hontenisse is gisterochtend in beslag ge nomen. Bij controle op de Hulsterweg bleek dat de man geen geldig rijbewijs had. VLISSINGEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Ko renbloemlaan in Arnemuiden is in de nacht van zondag op maandag een geluidsinstallatie gestolen. De schade bedraagt enkele honderden euro's. Aan de Olympiaweg in Vlissingen is tussen zaterdagmiddag en maandagochtend in een personen- bus ingebroken. Uit de bus werd een brandblusser weggeno men. In Westkapelle is afgelopen weekeinde de achterruit van een auto vernield die aan de Torenstraat geparkeerd stond. doorRené Hoonhorst KOEWACHT - Als de gemeen teraad van Axel deze maand ak koord gaat, kan in augustus de eerste paal de grond in voor een brede school in Koewacht. Bur gemeester en wethouders vra gen de raad bijna twee miljoen euro uit te trekken voor het om bouwen van basisschool De Ei kelaar tot brede school. Wethouder J. van Schaik ging er bijna twee maanden geleden nog vanuit dat het oprichten SAS VAN GENT - Het gemeen tebestuur van Sas van Gent voert binnenkort overleg met dat van Assenede over moge lijkheden om snelheidsrem- mende maatregelen te treffen in de Vrijstraat, die van Sas van Gent tot in Assenede loopt. Wethouder R. Noët zei dat gis teravond tijdens de informatie avond over de reconstructie van de Westdam in Sas van Gent. Omdat de Vrijstraat en van de straten is die de her in te richten straat kruistvroeg een bewoner van die straat hoe de aansluiting van de Vrijstraat en de Westdam wordt gerealiseerd. De man wees er op dat bewoners van de Vrijstraat een aantal jaren gele den al een handtekeningenactie hebben gehouden om aandacht te krijgen voor het probleem van te hard rijdende automobilis ten. Noët liet het in eerste in stantie bij de reactie dat de ge meente 'niets aan de Vrijstraat doet' en dat alleen de recon structie van de Westdam op de infoi'matieavond ter sprake was. Hij liet dat even later vol gen door de opmerking over het komende overleg met de ge meente Assenede. De wethou der verwacht begin maart dui delijkheid te kunnen geven over mogelijke snelheidsbeperkende maatregelen in de Vrijstraat, zo zei hij verder nog. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De bewoners van de Westdam in Sas van Gent noemen hun straat 'een race baan' en vinden dat de gemeen te maatregelen moet nemen om er voor te zorgen dat er minder hard wordt gereden. Maar ze be twijfelen of de twee lange ver keersplateaus die de gemeente nu in gedachten heeft, de juiste oplossing zijn voor dat pro bleem. Dat bleek gisteravond tijdens de informatieavond over de voorgenomen reconstructie van de Westdam. De bewoners staan wel volledig achter de twee doe len die de gemeente met de aan passing van de straat voor ogen heeft: de straat moet aantrekke lijker ogen en de snelheid van het autoverkeer moet naar be neden. „Kunnen jullie niet de rijbaan versmallen door aan een kant parkeerstroken aan te leggen?", opperde F. Kegels. Hij wees er op dat de gemeente er ook aan- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van een brede school zou kun nen voor vier miljoen gulden, 180.000 euro minder dus. „Maar we hebben er toch voor gekozen wat meer te breken in het ge bouw van de bestaande basis school. Als je een mooie nieuwe voorziening creëert, is het niet de bedoeling om binnen enkele jaren gedeelten weer te moeten renoveren. Daarnaast zijn er wat meer toiletgroepen en extra bergruimten in het bouwplan opgenomen." In de begroting is overigens geen overbodige luxe opgeno men. De peuterspeelzaal kan op sommige avonden bijvoorbeeld worden gebruikt door de Stich ting Jeugdontspanning Koe wacht voor het houden van soos- en andere feestavonden. Ook het consultatiebureau en enkele andere aanbieders van jeugdgezondheidszorg hoeven niet per se een exclusieve eigen ruimte te hebben. Naast een peuterspeelzaal zal de toekom stige brede school ook alle ande re vormen van kinderopvang (dagverblijf, buitenschoolse op vang) ruimte bieden. Daarnaast wordt de bibliotheek van het dorp overgeheveld van gemeen schapscentrum De Vlaschaard naar de brede school. Subsidies Het college vraagt de raad 1.999.000 euro uit te trekken voor realisatie van een brede school in Koewacht. Via Euro pese en provinciale subisies in het kader van Vitaal Platteland en het beleidskader sociale zorg hoopt Van Schaik een substan tieel bedrag terug te kunnen la ten vloeien in de gemeentekas. De wethouder waagt zich niet aan voorspellingen over de hoogte van de bijdragen, maar bevestigt dat het er 'euroton- nen' mee gemoeid moeten zijn. Via het Julianafonds is waar schijnlijk een kleiner bedrag voor inrichting van de peuter speelzaal binnen te slepen en de school zal een bijdrage moeten bijpassen voor verbeteringen die niet onder huisvestings voorzieningen vallen. Het grootste gedeelte van het te investeren bedrag zal toch voor rekening van - in eerste instan tie - de huidige gemeente Axel zijn. Van Schaik is er echter van dacht voor moet hebben dat er minder zwaar verkeer (vracht wagens en bussen) over de West dam zou moeten lijden. „Als je een seismograaf bij mij in huis zou zetten, zou je 's avonds op het journaal kunnen horen dat er in Sas van Gent een aard schok is gemeten", zei Kegels. Hij vond de aanleg van de twee lange verhoogde weggedeelten (tussen de Vrijstraat en de Bur gemeester Hoefnagelsstraat en tussen de Canadalaan en de Paardenvest) in elk geval niet de beste methode om er voor te zor gen dat het snelverkeer minder hard door de straat rijdt. Slechte ervaringen Heel wat anderen onder de ruim vijftig aanwezigen vonden dat ook. „Er zijn al zoveel slechte ervaringen met drempels", wees J. Bockstael op de drempels die in het verleden zijn aangelegd in cle buurtschap Zandstraat en op de Westkade, die later weer weggehaald werden omdat ze niet voldeden. „En nu zie ik tot mijn verbazing dat we hier vier drempels gaan aanleggen." Een bewoonster die onlangs uit Eindhoven naar Sas was ver huisd, sprak ook haar twijfels uit over het effect van drempels. Ze wees erop dat haar vorige woonplaats zo'n beetje voorop had gelopen met de aanleg er van. „En ze helpen niets, want er wordt al snel weer net zo hard gereden als voorheen." De gemeente verwerkt de op merkingen van de bewoners waar mogelijk in een definitief reconstructieplan. Dat plan gaat de officiële inspraak in, waarna de herinrichting van de Westdam eind mei al van start zou kunnen gaan. HULST - Een groep Antilliaan se jongeren, Les petites jolies, treedt zondagmiddag 17 febru ari op met zang en dans in dien stencentrum De Lieve in Hulst. Het optreden is onderdeel van het programma Uit op zondag middag, activiteiten die de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst twee keer per maand or ganiseert om ouderen uit hun isolement te halen. De gratis toegankelijke ontspannings middag begint om 14.30 uur. door Marjon Sarneel PHILIPPINE - „Iedereen heeft talent", stelt regisseur Fred de Winne van toneelvereniging Es moreit uit Philippine. „Deze spelers hebben een onbegrensd vertrouwen in mij. Ze zien mij als God de vader, wat ik natuur lijk niet ben. Ze doen het zélf. Zij zetten de personages neer, zij spelen het stuk." De Winne begeleidt de spelers van Esmoreit voor het vierde jaar en dit keer is gekozen voor het avondvullend blijspel Kort sluiting van Lodë Pools. „Een stuk met een lach en een traan, precies zoals het leven", aldus de regisseur-. De Winne ziet dui delijk de vooruitgang van de Philippiense toneelgroep en dat is zijn belangrijkste beloning. „Wanneer je als regisseur-dertig, veertig procent van het talent wat een mens in zich heeft, kunt bovenhalen, dan geeft dat zo'n voldoening." Toen hij aantrad, had Esmoreit nog wat weinig techniek in huis. De Winne be keek een videoband van een voorstelling en zag waar hij zijn talenten op moest richten. „Het woord en het gebaar moeten sa mengaan", zegt hij gepassio neerd. „Wanneer je iets zegt, moetje lichaam meedoen om die boodschap over te brengen. Ik wil dat ze vanuit de onderbuik spelen, vanuit het gevoelscen- trum." Kortsluiting is uitgeko zen op de spelers die beschik baar waren. Echter, bij aanvang van de repetities hadden zich twee nieuwe leden aangemeld, die graag mee wilden spelen. Geen nood. Regisseur De Winne creëerde nieuwe personages schreef bijbehorende dialogen voor de nieuwkomers. Het blijspel gaat over de liefde en over menselijke zwakheden. In het huis van Lisa doet een nieuwe man zijn intrede. Een grootspreker, zoals De Winne hem noemt. Niet alle gezinsle den zijn erg van hem gechar meerd. Dat brengt, behalve de nodige spanningen, ook komi sche situaties met zich. mee. Kortsluiting, blijspel in drie bedrij ven van Lode Pools, geregisseerd door Fred de Winne, gespeeld door toneelvereniging Esmoreit uit Phi lippine. Te zien op viijdag 22 en za terdag 23 februari 2002 in Zaal de Kaaie in Philippine. 1 STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle: 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 't Trefpunt. 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café De Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertugs, 13 30 uur: KBO volksdan sen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; 20.00 uur: Informatie bijeenkomst over Melopark, HOEK - De Lovenhoek, 9-30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve,9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten bieden; 19.30 uur: Dansen; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek voor ou deren; 15.00 uur: Ouderenkoor; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 14.00 uur: Koffïekaarting; 19.00 uur: Bridgeclub Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur: KBO handwerken; Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 19.30 uur: Timmerclub vanaf acht jaar; 19.30 21.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; De Roselaer, 15.30 uur: Handwerken groep6totenmet8;18.30uur: Quiltenen kleding maken; Sint Albert, 14.00 uur: Koersbal; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur. SWOS biljarten, kaarten en canasta; 19.30 uur: Oefenavond cabaret Bonte Avond Club; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur- Creatief bloemschikken; 13.30 uur; Bil jarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Swot handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijldansen en linedance; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Bil- jarjen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur. Schieting voor ouderen; IJZENDIJKE - Café Les Amies, 19.30 uur: Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Gym nastiek en biljarten. OOSTBURG - De MS-groep West-Zeeuws-Vlaanderen houdt morgen van 10.00 tot 12.00 uur een koffieochtend in verpleeghuis De Stelle in Oost burg. Er is onder meer gelegen heid ervaringen uit te wisselen en gezellig te praten. door Kris Naudts Belgen kunnen wel wat heb ben. Het schandaal met de dioxinekippen is nog maar naar het achterplan van het collectieve geheugen verdron gen of daar duiken alweer koppen op met pcb-besmet- tingen. De minivoedselcrisis wordt groter door de melding dat dezelfde giftige stoffen zijn aangetroffen in varkens voer. En uit Wallonië komt het bericht overwaaien dat zo waar de edele trappist van Ro- chefox-t in zijn bestaan wordt bedreigd door Vlaamse mest. Vreemd? Of toch niet? Besmette kippen en vai-kens- voer, tot daar nog aan toe, hoor je dezer dagen aan de toog van Belgische estaminets en kroe gen verkondigen. Maar als het bier gevaar begint te lopen - ja, waar gaat het clan heen met de volksgezondheid? Vader-abt Jacques-Emanuel van de eer biedwaardige abdij Notre Da me de Saint-Rémy in Roche- fort in de Waalse provincie Namen heeft in dat verband klare taal gesproken. Monni ken van zijn abdij brouwen met vakmanschap en liefde de Rochefort, een trappistenbier dat bij fijnproevers en ware bierkenners hoog aanzien ge niet. Rochefort, clat is die stoe- re trappist die in drie verschil lende alcoholvolumes bestaat. Er is echter onheil op komst. Volgens de abt dreigt het bron water waarmee de Rochefort wordt gemaakt verontreinigd te worden. Het heldere water borrelt op uit de bron van de Tridaine, vlakbij de abdij. Mestkippen Even verderop heeft een agi-a- riër plannen om zijn kwekerij fors uit te breiden voor de fok van hondei-dduizend mestkip pen. De 110 hectare grond rond de boerderij wordt gro tendeels gebruikt voor het uit spreiden van kippenmest. Het voornemen stuit gelijk op ver zet van de gemeente Rochefort en van de abdij. Rochefort ligt tegenover het hoogplateau van Jerny. Volgens abt Jac ques-Emanuel ziet de onder grond eruit als gatenkaas. Re genwater verzamelt zich in ondergrondse galerijen en De trappist Rochefort zou wel eens uit het café kunnen verdwij nen als er niets ondernomen wordt tegen de dreiging van veron- reiniging. foto Charles Strijd stroomt vandaar naar de bron van Tridaine. „Extra bemesting zal ons bronwater vervuilen met ni traten", zegt vader-abt. „Dat kunnen we niet dulden. We ge bruiken het water zuiver en onbewerkt om ons bier te brouwen. We laten een pro duct met een traditie van vier eeuwen niet verloren gaan door milieuvervuiling." Abt en kippenkweker staan in deze, voor een bieiiand als België tot de verbeelding spre kende voedselaffaire niet te genover elkaar. Integendeel. De landbouwer is best bereid om een milieuvriendelijke op lossing te vinden. Want in het di-inken van een goede ti*ap- pist vinden mensen elkaar-. De kweker verzekert dat een deel van de bijkomende mest zal worden weggevoerd en dus niet in de ondergrond terecht komen. Voorzorgen Abt Jacques-Emanuel en zijn monniken zijn er niet gerust op en nemen hun vooi'zorgen. Ze hebben, daarin gesteund door cle gemeente, alvast een we tenschappelijke studie besteld bij de universiteit van Luik. Zegt de abt: „De studie moet ons leren hoe de waterstromen ondergronds vloeien. Op die manier komen we de locaties te weten waar de kippenkwe ker zijn mest kan uitspreiden en waar niet. We hebben goede hoop op dat we er samen uit komen." Maar, als het nachtelijk don ker en de volslagen stilte over de abdij Notre Dame de Saint- Rémy hangen, ligt vader-abt in bed te woelen. Geplaagd als hij wordt door kopzoi-gen. Al tijd weer doemen beelden op van vrachtrijders die gi-ote hoeveelheden overtollige Vlaamse mest naar Waalse ge bieden rijden en daar over ak- kers en landerijen uitgieten. De geestelijke leider heeft, naar eigen zeggen, vastgesteld hoe vaak 's nachts Vlaamse mest wordt geleverd aan boe ren op het plateau en daar ille gaal wordt uitgereden. „Die ladingen mest vormen een veel grotere bedreiging voor onze bron", waarschuwt de abt. De universiteit van Luik zal hem in de studie haai-fijn uitleggen hoe de hydro-geologie van het hele plateau eruit ziet. De abt hoopt straks, gewapend met het rappoi-t, illegale lozingen te kunnen tegengaan. Spanningen De Vlaamse mesttransporten naar het Franstalige landsge deelte hebben nieuwe span ningen verooi-zaakt tussen beide taalgemeenschappen. De Waalse minister van leef milieu heeft zich boos ge maakt op zijn collega in de Vlaamse regering omdat 'die mestexport toestaat. „De Vlaamse ovex'heid legt terzake de Waalse wetgeving naast zich en houdt geen rekening met het Waalse landbouw- bouwbeleid", klinkt het stoer bezuiden de taalgrens. De Walen wijzen er de Vlamingen op dat de invoer van alle dier lijke afval zoals mest en gier verboden is. Overtreders kun nen administratief worden be straft met een boete tot 25.000 euro of zelfs schorsing van de exploitatievergunning. Voorst zwaaien er op het gerechtelij ke vlak gevangenisstraffen van acht dagen tot drie jaar en zware geldboetes bovenop. Wallonië werkt inmiddels aan een eigen mestactieplan. Er is een samenwerking opgezet tussen de overheid, landbouw organisaties en drinkwater maatschappijen. De Waalse i-egering begint een informa tiecampagne met als slagzin 'Een gewaai-schuwde land bouwer is er twee waard'. En de trappistendrinkers? Die zijn op hun beurt gewaar schuwd. Advertentie GAASTRA KAPPA Gentsestraat 1 en 2, Sas van Gent, tel. 0115-451484 Noordstraat 33-35 - Terneuzen. tel. 0115-696800 Hulst: Gentsestraat 25A, tel. 0114-312847 ZONDAGS GEOPEND: Sas van Gent - Hulst van 14tot 181 VRIJDAG KOOPAVOND: Terneuzen (tot 21.00 uur) VRIJE-TIJDSSCHOENEN O'NEILL FIREFLY BAD BOYS SPORT EN CAMPING o.a. WINTERJACKS SWEATERS SPORTSCHOENEN Shops for winners ADIDAS Shops for winners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45