Actie tegen splitsen huizen PZC Veel belangstelling voor musical Goese Operette V ereniging UT LICHT Dijkrock groeit uit tot gerespecteerd festival 16 Bolijn houdt vast aan bouw nieuwe huizen aan dorpsrand kunst cultuur Leefbaarheid lezers schrijven Faunawet I Faunawet II Delta III Vaccinatie Bush Huwelijk Het Zeeuws V dinsdag 5 februari 2002 door Emile Calon OOSTBURG - Wethouder C. Bolijn van Oostburg vreest dat de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening gevolgen kan hebben voor de afspraak met de provin cie over de bouw van vijfhon derd woningen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Gedeputeerde Staten zegden bij de onderhandelingen over de gemeentelijke herindeling toe dat de nieuwe gemeente Sluis vijfhonderd extra woningen mag bouwen. Met die extra wo ningen kan de nieuwe gemeente het inwonertal tot ruim boven de grens van 24.000 opkrikken. Den Haag was echter niet bij die deal betrokken, zodat de wet houder nu niet weet of het Rijk akkoord gaat met die vijfhon derd woningen. Daar komt bij dat volgens de Vijfde Nota van minister Pronk er niet meer bui ten de dorpsgrenzen gebouwd mag worden. Als hij aan die richtlijn vasthoudt kan er dus alleen maar in de dorpkernen zelf gebouwd worden. Dat is volgens de wethouder veel te duur. Want dat betekent in de meeste gevallen eerst slopen en de bodem reinigen alvorens er gebouwd kan worden. Bolijn wenst niet het 'toch al weinige' groen in de kernen op te offeren aan extra woningen. „We proberen juist om zoveel mogelijk groen weer in de dor pen te krijgen." In de hoogte bouwen ziet ze al helemaal niet zitten. „Flats zijn toch compleet in strijd met het Zeeuwse ge zicht." Verdeeld In haar visie moeten de vijfhon derd woningen verdeeld worden over de regio. Dat betekent bou wen in minimaal Aardenburg, Sluis, IJzendijke, Oostburg en Breskens. Maar ze denkt dat er ook goede mogelijkheden zijn om bij Hoofdplaat en Groede nog wat huizen neer te zetten. De nieuwbouw, 'dus ook aan de randen', moet wel passen bij de bestaande bebouwing, 'dus geen witte puisten'. Projectont wikkelaars mogen ook niet zo maar een plannetje uit de kast trekken, waarschuwt ze op voorhand. „Er moet projectma tig gewerkt worden." doorEmile Calon Villa Leopold in Cadzand-Bad was ooit een fantastische villa. Het voormalige buiten van de Belgische ko ninklijke familie lag mooi verscholen in de duinen, nauwelijks zichtbaar vanaf de openbare weg. Door het versterken van de duinenrij en het verbreden van Boulevard De Wielingen is het gebouw nu van alles kanten zichtbaar. Inder daad gebouw, want het is geen villa meer. Het is enkele jaren terug gewoon veranderd in een appartementencom plex. De eigenaar kan het nu tegelijker tijd verhuren aan vier gezinnen. Wethouder C. Bolijn van Oostburg vindt die ingreep van de eigenaar nog steeds dood- en doodzonde. Er was ech ter niets tegen te doen, zo geeft ze aan. Als de verbouwingsplannen niet strij dig zijn met de wet moet een gemeente immers gewoon toestemming geven. Sentimenten horen immers geen rol te spelen bij bouwaanvragen. Zo moest de gemeente machteloos toekijken hoe een varï de mooiste huizen in de regio moed willig werd veranderd in een veredelde stapelplaats voor recreanten. Bolijn snapt de eigenaar wel. De ver huur van vier appartementen in het nog steeds fraaie gebouw levert gewoon veel meer geld op dan de villa aan een gezin verhuren. Het gevolg van deze puur zakelijke beslissing heeft echter ook gevolgen voor het aangezicht van het voormalige koninklijke buiten. De eens zeer fraaie gaard rondom is nu te ruggebracht tot een wel erg onder- houdsvriendelijke tuin. En het huis zelf is er zeker ook niet fraaier op geworden. De wethouder vindt dat er een eind moet komen aan het opsplitsen van hui zen in Cadzand-Bad. Ze vermoedt dat zo'n zestig tot zeventig procent van de huizen in het kustdorp inmiddels een of meerdere keren zijn gesplitst. En dan heeft ze het dus niet over het ombouwen van het kippenkot en de garage tot een appartement. De leefbaarheid in het dorp lijdt onder dat opsplitsen van wo ningen, zegt ze nadrukkelijk. Als het huis naast de tweede woning van bij voorbeeld een Duits gezin omgebouwd wordt tot een appartementencomplex zal dat Duitse gezin geen contact meer hebben met de buren. Want wekelijks zullen daar verschillende andere stel len of gezinnen huizen, de vertrouwde band is er niet meer. „De sociale contac ten verdwijnen en de verloedering slaat toe," weet ze. Gazons veranderen in parkeerplaatsen want waar ooit één auto stond staan er nu vier, beschrijft ze een van de gevolgen van opsplitsing. En als er al niet illegaal wordt bijgebouwd, De Villa Leopold in Cadzand-Bad - ooit verscholen in de duinen - is van hel voormalige buiten van de Belgische koninklijke familie afgegleden tot appartementencomplex. foto Charles Strijd komt er ook nog eens bij de gemeente een verzoek binnen om de apparte mentjes wat te mogen vergroten omdat ze nu zo klein zijn. Afglijden Na enige tijd zal het Duitse gezin hét niet meer prettig vinden om naar Cad zand-Bad af te reizen. Hun eens zo ge zellige buurt is immers flink veranderd zodat ze hun tweede huis dus ook maar in de verkoop doen. Bolijn weet dat ma kelaars zulke verkopers lichtelijk gek maken door te vertellen dat een huis ex tra op kan brengen als het gesplitst wordt. Een ooit leuke straat kan op die manier in enkele jaren tijd afglijden, al dus de wethouder. Want de buren aan de andere kant van het Duitse gezin zullen zich na verloop van tijd zich ook niet meer thuis voelen en hun huis ver kopen. „Verkrotting en verpaupering zijn het gevolg." Dat afglijden moet dus gestopt worden, zo vindt de wethouder. Om die reden wil de gemeente het kustdorp een fikse face-lift geven. Ze gaat echter ook het bestemmingsplan in detail vastleggen. Zo worden minimum-vloeroppervlak tes voor woningen vastgesteld en tot op de meter en wordt ook exact bepaald hoeveel groen er om de woning is. Ver volgens zullen ambtenaren van de bui tendienst nauwgezet in de gaten houden of er niet stiekem wordt bijge bouwd. Tot nu toe is er van die controle niet zoveel terecht gekomen, aldus de wethouder. Daar komt dus verandering in, belooft ze. Bolijn rekent ook op hulp van omwo nenden. 'Op de pieplijn', zoals ze zegt. Want de bewoners trekken wel bij de gemeente aan de bel, zo weet de wet houder. Ze hebben immers alle belang bij het in stand houden van de leefbaar heid, met het bestrijden van verloede ring. Er is haar veel aan gelegen om Cad zand-Bad die face-lift te geven. Om het kustplaatsje een kwaliteitsimpuls te geven. Om te voorkomen dat er overal stiekem wordt bijgebouwd, dat huizen worden gesplitst, dat de badplaats ver der afglijdt. Bolijn zegt wel dat het voor een over heid heel moeilijk is om overtredingen van de bouwregels aan te pakken. Een vermanend briefje helpt meestal niet. Vaak zijn kostbare en langdurige pro cedures van zo'n drie jaar nodig om een illegale actie teniet te doen. Zeker als er tot aan de Raad van State geprocedeerd wordt kost zo'n enkele zaak de gemeen schap tienduizenden guldens, rekent ze voor..Dat frustreert." Maar geld en tijd zijn geen reden om verdere verloede ring te accepteren, aldus de wethouder. Toeristen wensen immers meer kwali teit, meer sfeer. „Zeker die toeristen die naar Zeeland komen." Dus moet er vol gens Bolijn actie ondernomen worden om die toeristen dat te bieden wat ze vragen. En niet nog meer huizen split sen. De Groningse band Cochon Blue. door Rob Paardekam RILLAND - De organisatie van het muziekfestival Dijkrock in Rilland heeft de programme ring voor de komende editie rond. Het festival, dat elf jaar geleden met drie bandjes begon, is uitgegroeid tot een gerespec teerd evenement waar dit jaar meer dan tien groepen hun op wachting maken. Het vorig jaar geïntroduceerde open podium is wegens succes gehandhaafd. Dijkrock vindt dit jaar plaats op vrijdag 26 en zaterdag 27 april. Het programma op de vrijdag begint om 20.00 uur met een op treden van Flat Battery. Daarna zullen Slowride en Nonkel Neys hun opwachting maken. De zaterdagmiddag is inge ruimd voor het open podium, een onderdeel dat vorig jaar voor het eerst plaatsvond om beginnende bands of groepen, die normaal niet op het festival podium staan, een kans te ge ven. De winnaar is verzekerd van een plaats op het hoofdpo dium bij de editie van 2003. Het avondprogramma voor de zaterdag laat een hoop bekende namen zien. Trouwe Dijkrock- gangers zullen Over the Edge nog kennen van vorig jaar toen ze meededen aan het open podi um. De metalband uit Krabben- dijke vertoefde na de oprichting in 1991 lang in de underground- scene, maar sinds enkele jaren timmeren de vier bandleden flink aan de weg, wat resulteer de in enkele albums. Helemaal uit Groningen komt de band Cochon Bleu. De vijf koppige formatie, die bestaat sinds 1994, geeft op geheel eigen wijze een draai aan het cajun- genre (folkloristische muziek). De groep gebruikt veel invloe den uit de Europese folk, waar bij de traditionele rol van de vi ool wordt overgenomen door een zingende sologitaar. Naast covers speelt de band sinds koit ook eigen nummers, variërend van opzwepende nummers tot dramatische walsen. Het we reldberoemde Allons A Lafayet te zal in Rilland niet ontbreken. Andere bands die hun opwach ting maken zijn Deer Treased, Double Diamond en de Bredase rock-coverband Wicked. Deze laatste groep brengt nummers van onder meer Guano Apes, Skunk Anansie, Live, Aeros- milh en Rage against the Machi ne. De band Up the Irons, be staande uit vijf Iron Maiden- freaks, wordt door de organisa tie gezien als de hoofdact. Voor het open podium op zater dagmiddag is de organisatie van Dijkrock nog op zoek naar bands. Ergens halverwege deze maand wordt de selectie afge rond. Rockgroepen die interesse hebben, kunnen zich aanmel den via telefoonnummer 0113- 552779. Kaarten voor de elfde editie van Dijkrock kosten in de voorverkoop twaalf euro, maar zijn pas vanaf maart te koop. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Goese Operette Vereniging (GOV) geeft in april zes uitvoeringen van de musical Oklahoma. Vier voorstellingen vinden plaats in de Stadsschouwburg in Middel burg, één in de studio van Zee- landNet in Kamperland en één in het Belgische Kwaadmeche- len. In de voorverkoop zijn in middels meer dan dertienhon derd kaarten verkocht. Twee jaar geleden heeft de GOV een proces van vernieuwing in gezet in een poging meer jonge ren te interesseren. Dat lijkt goed te lukken. Na de uitvoering van de millenniumproductie Zacharias Jansen verdubbelde het aantal leden (op het ogen blik telt de GOV vijftig optre dende leden). Veel van hen zijn jonger dan vijfentwintig. Voor Zacharias Jansen en Ana- tevkade productie van vorig jaar, bestond ook bij het publiek veel belangstelling. Zo lukte het vorig jaar ondanks een extra voorstelling niet alle aanvragen voor kaarten te honoreren. Ook dit jaar gaat het hard. Een van de voorstellingen - die op zater dag 13 april in Middelburg - is al nagenoeg uitverkocht. Oklahoma is een musical van het befaamde Amerikaanse duo Rodgers en Hammerstein. Com ponist Richard Charles Rodgers (1902-1979) werkte aanvanke lijk samen met liedjesschrijver Lorenz Hart. Na Harts dood in 1943 vond hij in librettist en tekstschrijver Oscar Hammer stein II een nieuwe partner. Hun bekendste musical in ongetwij feld The sound of music (1959), maar ook met Oklahoma (1943), South Pacific (1949) en The king and 1(1951) boekten zij wereld wijd succes. Boerderij Het verhaal van Oklahoma speelt af op de boerderij van tante Eller, een wat oudere da me die voor haar knappe nichtje Laurey zorgt. De musical draait om de amoureuze verwikkelin gen rond Laurey en haar vrien din Ado Annie. Om Laurey strijden de zonderlinge boeren knecht Jud en de aantrekkelijke cowboy Curly. Marskramer Ali Hakim probeert Ado Annie te verleiden, hoewel zij verloofd is met Will Parker. De rollen van Miss Laurey Wil liams en Curly McLain worden vertolkt door de gastsolisten De cast van de musical Oklahoma. Marjolein van Zonneveld en Mark McFadyen Van Zonne veld heeft een eigen zangles praktijk in 's-Gravenpolder. Zij heeft al dikwijls belangrijke rollen gespeeld in producties van de GOV. In Zacharias Jan sen speelde zij Maria, voor haar vertolking van Bessie in Die Blume von Hawaï kreeg zij een Electra (onderscheiding van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater). De in België wo nende Engelsman McFadyen was vorig jaar in Hulst te be wonderen in de opera Decap. Hij heeft onder bij de Vlaamse Opera in Antwerpen gezongen. Voor Oklahoma werkt de GOV opnieuw samen met de stichting Dansz uit Goes. Eerder gebeur de dat bij de voorstelling Zacha- foto Hans Nijs rias Jansen. Het Antwerps Be geleidingsorkest verzorgt de muziek van Oklahoma. Musical: Oklahoma door de Goese Operette Vereniging, woe 10, vri 12 en za 13 april in de Stadsschouw burg in Middelburg om 20 uur, zo 14 april in Middelburg om 15 uur, vri 26 april in Ontmoetingscentrum De Zille in Kwaadmechelen (B) en za27 april in studio ZeelandNet in Kam perland, beide om 20 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Een eenzijdig en mager artikel in de PZC van 24 januari over de jacht. Eenzijdig omdat het we derom uit de mond van een j ager komt, mager omdat in het arti kel op geen enkel punt iets terug te vinden is over de wetenschap en de ontwikkelingen die er ook op het gebied van de jacht heb ben plaatsgevonden. Ik vind dat het Collot niet past als bestuur der van de Koninklijke Neder landse Jagers vereniging en als oud-rentmeester van de Domei nen de nieuwe wet 'venijnig te begroeten' en zich daarover cy nisch (gevoelloos) uit te laten. Deze wet is op democratische wijze tot stand gekomen, het geen inhoudt dat de meerder heid van de Nederlanders deze wet steunt. Collot jaagt al sinds zijn jonge jaren. Ik heb vroeger geleerd dat een jager 'weidelijk' moest jagen, dat wilde zeggen dat het wild een kans tot ont snappen moest krijgen. Ik zou iedereen aanraden eens enkele malen een 'jachtpartij' mee te maken en te zien hoe de jagers, meestal een aantal keren per seizoen met drie of meer gewe ren en mannen met stokken, een in doodsnood verkerende haas of eend doden of verminken om te voorkomen dat er enkele zwaar gesubsidieerde tarwe korrels worden opgegeten. Of is het Collot en de landbouworga nisatie LTO te doen om een nog betere schaderegeling? J. van Nieuwenhuyzen Boulevard Bankert 408 Vlissingen Wie is baron Collot d'Escury van de Koninklijke Nederland se Jagersvereniging om te be slissen dat er te veel vossen, kraaien en damherten zijn? De vos rukt op, zegt Collot, geeft te veel schade aan de fora en fauna (PZC, 24-1). We kunnen het ook omdraaien en zeggen dat de mens oprukt, met al zijn nieuw bouw, industrie en wegen. Alsof dat geen schade geeft aan de na tuur. De dieren hebben gewoon geen bos meer om in te wonen. Dan komen ze toch steeds dich ter bij de mens, al is de kans dat je een vos of damhert ziet wel erg klein. Geldt ook voor andere dieren. En omdat de vos geen natuurlijke vijand heeft, moet de mens maar ingrijpen. Maar wie houdt de mens tegen, want die rukt ook steeds verder op. Moeten we er daar ook maar wat van afschieten? M Coppejans Pr. Christinastr. 25, Nieuwdorp Zo te zien is de politiek nog niet wakker. Zij probeert alle voor zieningen in handen van het grote kapitaal te zetten. Dus gaat ze door met het privatise ren van de eerste behoeften van de bevolking. Sinds Delta Nuts is geprivatiseerd, zitten de in woners van Zeeland constant in het donker of in de kou. Maar de huidige directeur vertelde na de laatste keer dat het gas uitviel: „Ja, sorry, juridisch zijn we (Delta Nuts) gedekt." Krijgen wij binnenkort een ouderwetse wekker (anders verslaap ik mij), en ontvangen wij een extra pak ket kaarsen of een zaklantaarn om ons in huis te kunnen bewe gen? Wordt het geen tijd om in te grijpen? Moeten wij, de beta lers, ook zeggen: „Sorry hoor, ik zal alles doen om dat te voorko men" of: „Ik kan er niets aan doen als de rekening niet wordt betaald." Ik hoop dat meer mensen zulke ergenissen (NS, Delta Nuts, specialisten, zie kenhuizen, kinderopvang, on derwijs) in gedachten zullen houden wanneer zij in maart en mei naar de stembus gaan. Dilettee Munoz Buitenhove 107, Middelburg Afgrijselijk, dat is het beleefd ste woord dat ik me kan beden ken voor het artikel over de ge varen van vaccinatie (PZC, 1-2). Hoe durft de PZC dit af te druk ken, nauwelijks twee jaar na de laatste mazelenepidemie die op Walcheren een dodelijk slacht offer heeft geëist. Deze epide mie bewijst meteen de onjuist heid van minstens één bewering in dit artikel: Nederland kent geen verplichte vaccinaties. Het gevolg is dat ziektes zoals kin- deiwerlamming (polio), mazelen en kinkhoest in Nederland nog steeds voorkomen. De Verstan dige Prikkers zijn namelijk niet alleen tegen de vaccinaties te gen meningokokken, maar ook tegen die bij andere ziekten. La ten we eerst eens gaan kijken naar de gevaren bij het niet in enten tegen mazelen voor kin deren in de westerse wereld. Van de patiënten met mazelen sterft 1 op de 1000, 1 op de 50 wordt opgenomen in het ziekenhuis en 1 op de 20 wordt thuis verpleegd wegens ernstige complicaties. Dan kinkhoest, en alweer in West-Europa. Niet zo erg lang geleden heeft een soortgelijke angstmakerij over de inenting tegen kinkhoest in Engeland veel succes gehad. Het percen tage inentingen werd zo laag dat over het hele land een kink- hoest-epidemie uitbrak die tal loze doden veroorzaakte. Het jaar daarop was het percentage inentingen weer ver boven de 95 procent. De pest en cholera kun nen met hygiënische maatrege len teruggedrongen worden, maar ziekten als difterie, maze len, kinkhoest, polio en tetanus dus niet. Niemand zal zeggen dat inenting 100 procent veilig is, maar het is in ieder geval veel veiliger dan de ziekte zelf. Marie P. Prins Rijnstraat 20, Oost-Souburg Milieuvervuiling is er al volop. Wat nu de kop opsteekt, is de geestvervuiling. Deze wordt ge- propagandeerd door Bush (PZC, 31-1). Hij weet kennelijk nog niet waar een oorlog begint. Een voorbeeld: twee lieve spe lende kinderen krijgen een reep chocolade. De ene krijgt een derde en de andere tweederde. En daar begint de oorlog. De ene wordt terrorist en de andere een klein Bushje. En zo gaat het in het groot ook. Zolang wij met zijn allen het tweede gebod, uit geloofsovertuiging of volgens ons gewetenHeb uw naaste lief gelijk uzelf', niet naleven, zul len er landen zijn als Afghanis tan, Somalië, Irak en Noord- Korea. En zolang zegt de grote geestvervuiler Bush: „Daar gaan we naar toe om ze uit te ro ken en plat te bombarderen. Dat doen we met Gods hulp. Met christelijke geboden hebben we niets te maken. We hebben het recht ons bezit te verdedigen. Wij hebben het recht 329 mil jard dollar per jaar uit te geven aan bewapening. God zegen Amerika en zijn bondgenoten." D. Heijer Burg. Stemerdinglaan 93 Oost-Souburg Het huwelijk tussen Maxima en Alexander brengt nogal wat kosten met zich mee. Als we de krant (PZC, 01-02) mogen gelo ven, is er zo'n 15 miljoen euro mee gemoeid. De helft van dat bedrag wordt opgehoest door het koninklijk huis en het be drijfsleven. De andere helft is afkomstig uit de schatkist. Onze belastingcenten dus. Nu zou je je af kunnen vragen of ze dat geld of een deel ervan niet beter aan andere doeleinden hadden kunnen spenderen. Nou, wat mij betreft mogen ze. Het is per slot van rekening alweer 36 jaar geleden dat een dergelijk ko ninklijk huwelijk plaatsvond. En wanneer je sommige berich ten mag geloven is het huwelijk tussen Maxima en Alexander misschien wel het laatste huwe lijk in z'n soort. Wie het ko ningshuis en 'Huize Oranje' in het bijzonder een warm hart toedraagt, zal het hier ongetwij feld mee eens zijn. Maar toch vind ik het jammer (en zonde van het geld) dat er zoveel wordt uitgetrokken voor het waarbor gen van de veiligheid. Die kan toch nooit volledig worden ge garandeerd. Onze toekomstige koning heeft zelf gezegd dat een paar rookbommetjes niet zo erg is, mits ze maar oranje zijn. J. C. Langebeek Watertorenstraat 69, Goes In de PZC- van 1-2 stond dat 'slechts een klein deel' van de Zeeuwen door middel van een handtekening heeft aangegeven vóór erkenning van het Zeeuws als streektaal te zijn. De aard van het artikel is misleidend en allerminst objectief. „Van de ruim 370.000 inwoners stuur den ruim 6300 een steunbetui ging", schrijft de PZC. Die 6300 (inmiddels alweer bijna 7000) ondertekenaars zouden echter nooit afgezet mogen worden te gen de totale bevolking van Zeeland. Ten eerste zijn er slechts 15.000 kaarten ver spreid. En ten tweede kan slechts ongeveer tweederde van de 370.000 Zeeuwen een hand tekening zetten. De rest is te oud, te jong of anderszins niet in staat om te tekenen. Er zijn dus ongeveer 7000 handtekeningen opgehaald. Dat betekent dat ongeveer de helft van de 15.000 verspreide kaarten is ingevuld en opgestuurd. Iedereen die enig verstand heeft van statistisch onderzoek, weet dat dit een on waarschijnlijk hoge respons is. In de verslaggeving in de regio nale media echter, waagt men te spreken van een 'mislukte actie' die eerder een negatief dan een positief effect zal hebben op de besluitvorming van de staatsse cretaris. Het is echter juist deze onzorgvuldige, weinig subjec tieve, kinderachtige wijze van journalistiek bedrijven, die een negatief effect heeft op de kan sen van het Zeeuws om als streektaal erkend te worden. Niet erg verstandig van media in een regio waar liefst meer dan eenderde van de bevolking dui delijk heeft aangegeven vóór zo'n erkenning te zijn. A. Riemens Herenstraat 21-A, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44