Bedrijf ziet geld in fiets-voetveer Strijd om bungalows Heikant 15 Groenendijk vreest komst asielzoekers naar Kloosterzande Oorzaak amputatie verkeerde been blijft raadselachtig Een pannenkoek op het lengen der dagen W oonzorgcentrum breidt fors uit met nieuwbouw Aantal omissies in Zeeuws-Vlaamse telefoongids groeit Burgemeester Hontenisse voert overleg met rondvaartbedrijf Denick Vrouw en kind gewond bij botsing Politie lost inbrakenreeks Yerseke op m Bromfietser gewond zeeuwse almanak Declareren ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 5 februari 2002 door Jacques Cats HONTENISSE - Het Terneu- zense rondvaartbedrijf Denick heeft interesse in het exploite ren van een voet- en fietsveer- verbinding op de lijn Kruinin- gen-Perkpolder. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse verkondigde giste ren in overleg te zijn met twee potentiële gegadigden, vader W. en zoon A. de Vries van het be drijf Denick. Bedrijfsvoerder Alexander de Vries wil een continue verbin ding realiseren van drie dage lijkse retourtochten gedurende zes dagen in de week. Het in te leggen schip zal een vervoersca paciteit moeten krijgen van mi nimaal 125 personen. Of het plan slaagt is voor het duo mede afhankelijk van de benodigde overheidssteun. „Er zitten geweldige financiële consequenties aan vast", stelt Vogelaar. „We kunnen daar als gemeente alleen niet mee uit de EEDE - Een dertigjarige vrouw idt de gemeente Sluis-Aarden- burg en haar zevenjarige doch tertje zijn gistermiddag met nekklachten naar het zieken huis gebracht na een aanrijding op de Rijksweg in Eede. De dertigjarige echtgenoot van de vrouw reed rond half vijf met zijn auto over de Rijksweg en remde af om linksaf de Dopers- weg in te slaan. Een achter hem rijdende 33-jarige automobilist uit Zelzate (België) had niet op tijd in de gaten dat de auto voor hem afremde, kon niet meer stoppen en botste op het voer tuig. De beide chauffeurs bleven on gedeerd. Eén van de auto's raak te totaal vernield. voeten." Valt er geen reguliere voet- en fietsveerdienst in het leven te roepen, dan hoopt de burgemeester van Hontenisse dat er op z'n minst een toeristi sche verbinding voor de zomer maanden van te maken is. De exploitanten De Vries gaan ech ter in eerste instantie voor een permanente dienstregeling. Zij dienen binnen enkele weken hun plannen in. Kandidaten Het Terneuzense bedrijf is als enige serieuze gesprekspartner overgebleven. De gemeente had contact met drie potentiële kan didaten. Een ervan haakte na een eerste gesprek af. De even eens geïnteresseerde schipper R Schelfhout van het Walsoor- dense scheepsverhuurbeclrijf Peter Boot werd onlangs uitge nodigd voor een gesprek, maar kwam niet opdagen. „Het lijkt erop dat zijn belangstelling op dit moment niet actueel is", con cludeert burgemeester Vogelaar voorzichtig. Eerder stelden Gedeputeerde Staten dat bij een onderzoek in 1988 is gebleken dat het geringe gebruik door fietsers en wande laars op de op te doeken PSD veerverbinding Kruiningen- Perkpolder geen inleg van een fiets-voetveer op deze lijn rechtvaardigt. Het bedrijf De Vries is momenteel onder meer met de rondvaartboot Stad Ter- neuzen actief op het gebied van personeels- en themafeesten, productpresentaties en haven bezichtigingen. Tevens onder houdt Denick. straks voor het vijfde seizoen, een toeristische veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke Veerhaven Volgens burgemeester Vogelaar zou de realisering van een fiets en voetveer uitstekend passen in de plannen voor een recrea tieve invulling van veerhaven en veexplein van Perkpolder. De plannen om met een jachthaven en appartementenbouw een soort Kloosterzande-aan-zee te creëren worden eind dit jaar ge presenteerd. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het simpelweg ontbreken van de aanduiding 'rechterbovenbeen' blijkt de boosdoener die leidde tot de am putatie van het verkeerde been op 22 januari in het Vlissingse ziekenhuis. Onverklaarbaar blijft volgens directeur J. van den Blink waarom niemand dat heeft gemist. Tot na de voorbereiding van de patiënt voor de operatie heeft geen van de betrokkenen gesig naleerd dat niet bekend was welk been moest worden afge zet. Dat blijkt uit het interne on derzoek dat het Ziekenhuis Walcheren uitvoerde naar de medische fout. Vanaf de aanmelding van de amputatie op het operatieroos- ter, twee dagen ervoor, bij de overdracht van de patiënt van de verpleegafdeling naar de ok- afdeling, bij de narcosevoorbe- reiding tot bij het begin van de ingreep bleek de aanduiding 'rechterbovenbeen' te ontbre ken in de gegevensoverzichten, zonder dat iemand dat opmerk te. Bij het installeren van de in strumententafel in de operatie kamer is de chirurg gevraagd welk been het betrof. De chirurg heeft geen verklaring waarom hij op dat moment zonder aarze len het verkeerde been koos. De chirurg had de patiënte voor de ingreep nog bezocht. Verfijning Het ziekenhuis werkt aan de verfijning van het operatiepro tocol, waarbij vijf personen in elke stap naar de operatie ver antwoording dragen over de ge detailleerde voorbereiding van een ingreep. Die conclusie en maatregel heeft de directie gis teren in een rapport verzonden aan de Inspectie op de Gezond heidszorg. De Inspectie moet nu besluiten of onderzoeken maat- niCCCI tommy ulcobl hilfiger Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg Met pannenkoeken en het branden van waxinelichtjes vierden de leerlingen van de Zonneschool gisteren dat de donkerste winterdagen weer voorbij zijn. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - De 35 jongste kinderen van de Zonneschool, de Vrije School in Terneu zen, vierden gisteren dat de donkerste win terdagen weer voorbij zijn. De kleuters en de leerlingen van klas één en twee aten een pannenkoek ter ere van het lengen der da gen. De kinderen gingen deze keer naar een echt pannenkoekenhuis, De Tovertuin in oud- Terneuzen. Het eten van pannenkoeken is een oude traditie, weet directeur Jos Kroes van de Zonneschool. Hij is afkomstig uit Heikant. „Daar bestaat het spreekwoord geen vrouiotje zo arm, of ze maakt met Ma ria Lichtmis een pannenkoek warm. Dat gaat volgens mij toch al een tijdje terug", zegt Kroes. Kaarsenprocessies voor Maria Lichtmis worden niet vaak meer gehouden. Enkele oudere mensen willen nog wel graag een gewijde kaars hebben om op te steken als iemand uit de familie of kennissenkring op sterven ligt. De Zonneschool viert Maria Lichtmis niet om de religieuze bete kenis. Kroes: „Het gaat ons meer om de symboliek van het licht. Op Sint Maarten, 11 novem ber, hebben we kaarsen aangestoken om de donkere tijd in te gaan. Met Maria Lichtmis, nu twee dagen later omdat de officiële feest dag zaterdag al was, doven we de kaarsen officieel. We wilden een aantal brandende kaarsjes op de Otheense Kreek weg laten drijven, maar daar waaide het te hard voor. Dus laten we tijdens het pannenkoeken eten brandende waxinelichtjes langzaam op branden, waarmee de donkere wintertijd is afgesloten." De scholiertjes hebben van overgebleven kaarsstompen nieuwe, kleurige kaaiden ge maakt. De gerecyclede kaarsen mochten ze mee naar huis nemen. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Omwo nenden van de Groenendijk in Kloosterzande vrezen dat er asielzoekers worden gehuisvest in woonzorgcentrum Sint Anto- nius, als dat pand leegkomt na dat er een nieuw centrum is ge bouwd. Sommigen vrezen voor de waarde van hun woningen en een enkeling overweegt zelfs al om te verhuizen. Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) is ervan op de hoogte dat Sint Antonius binnen enkele jai'en wordt ver laten. C. de Mooij, aanspreek punt voor COA Zeeland, wil contact opnemen met de ge meente om te spi-eken over de mogelijkheden. De Hontenisser wethouder B. Pauwels en Anto- nius-directeur R. van de Kie- boom willen het woonzorgcen trum echter meteen na de verhuizing laten slopen. Van de komst van vluchtelingen is vol gens hen dan ook absoluut geen spx-ake. Onder de omwonenden van de Groenendijk is door de geruch ten over een mogelijke komst van asielzoekers toch hevige on rust ontstaan. Kieboom is van de geruchten op de hoogte, maar wil deze meteen de kop indruk ken. „Er komen geen asielzoe kers. De gemeente wil alleen meewerken aan onze nieuw- bouwplannen als het oude pand zo snel mogelijk nadat het nieu we pand wordt opgeleverd, wordt afgebroken. Hontenisse heeft de gx-ond nodig voor de uit gifte van een twintigtal bouw- kavels. Door de snelle sloop wordt de komst van vluchtelin gen uitgesloten." Nieuwe wijk Het is volgens Pauwels niet zo dat het college van burgemees ter en wethouders absoluut geen asielzoekers binnen de ge meentegrenzen wil huisvesten. Pauwels: „Nee, daarom dringen wij niet aan op de snelle sloop van Sint Antonius aan de Gx-oe- nendijk. Wij weten dat het COA naai'stig zoekt naar opvang plaatsen, maar wij hebben de grond gewoon nodig. Sint Anto nius zal nog geen maand leeg staan." De gemeente wil als tweede fase van de toekomstige nieuwe wijk aan de Zoutendijk de grond van Sint Antonius uitgeven. Er zal een twintigtal vrijstaande vil la's of bungalows veiTijzen. Pauwels schat dat de bouw van de woningen aan de Groenen dijk in 2006 of 2007 kan begin nen, maar dan moet het ministe- rie wel toestemming geven voor de nieuwbouw van woonzorg- centx'um Sint Antonius. YERSEKE - Met de aanhouding van een 33-jarige man uit Breda heeft de politie vijf inbraken in Yerseke opgelost. Samen met een 27-jarige plaatsgenoot stal de Bx-edase vei-daehte in de nacht van 30 op 31 december voor duizenden exxro's aan appax-atuur en geld in bedrijven en woningen. De 27- jai-ige heeft de politie in de nacht van de inbraken al kun nen aanhouden, omdat een op lettende Yersekenaar had ge meld dat hij twee verdachte mannen bezig zag. Toen de poli tie arriveerde gingen de dieven ervandoor, waarop de politie de achtervolging inzette. Toen de Bredanaars hun wagen door gladheid tegen de vangrail x-e- den, kon één van hen worden aangehouden. In de auto werden de gestolen goederen aangeti'offen. Deze zijn inmiddels terug bij de eige naars. De tweede verdachte wist in de duisternis te ontkomen, maar op 21 januai'i kon ook hij woi'den aangehouden, zo meld de de politie gisteren. Beide daders zitten in voorlopi ge hechtenis. Eén van hen heeft inmiddels een bekentenis afge legd. regelen afdoende zijn, of dat na der onderzoek gewenst is. De Inspectie kan besluiten dat tuchtx-echt of strafrecht van toe passing is. Directeur Van den Blink vex-wacht dat. „Een aan tal medewerkers heeft gefaald. Maar er was geen spx-ake van grove nonchalance of opzet. Het wax-en toevalligheden", zegt hij. Zorgvuldig Patiëntenorganisatie Het Kla- vex-blad zei gistex-en nog te wei nig infox-matie te hebben om te kunnen reagex-en. Zij wil de re- actie van de Inspectie voor de Gezondheidszox-g afwachten, die eind deze maand kan wor- den verwacht. Het nieuwe pro tocol dat het ziekenhuis wil in stellen, waarbij elke betx-okken arts en vei-pleegkundige bij een ingreep de benodigde handelin gen en gegevens moet controle ren en pai-afex-en, lijkt het Kla- vei'blad een zorgvuldig plan, liet adjunct-directeur Marleen Vex-meer gisteren weten. De Zoutelandse vi'ouw die de foutieve amputatie ondei'ging maakt het naar omstandighe den x-edelijk goed, meldde van den Blink maandag. Hij heeft de familie de ondei'zoeksuitkom- sten vrijdag meegedeeld. De fa milie heeft laten weten nog steeds vexdrouwen in de betx-ok ken chirurg te hebben. De chi rurg is gisteren weer aan het werk gegaan, pagina 19: nooit honderd procent vrij van fouten ■■KI ''«V r; life'. .5 ffc4 Sr Eigenaar R. Schalken staat te popelen om op zijn grond aan de Magdalenastraat in Heikant enkele bungalows te bouwen, maar de gemeente Hulst weigert daaraan mee te werken. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - De druk op het Bestem mingsplan Buitengebied van Heikant is zo groot dat de gemeente het bestem mingsplan moet openbreken, de kom- grenzen moet wijzigen en de bouw van woningen moet toestaan. Dat vindt Hulstenaar R. Schalkens die grond in bezit heeft aan de Magdalen- astx-aat/Ellestraat in Heikant. Hij voert nu al drie jaar strijd met de gemeente Hulst om dit pex-ceel te mogen bebouwen met vier bungalows. Schalkens kwam jaren geleden in bezit van het perceelDe oude bebouwing wilde hij afbreken en vier bungalows bouwen. Op deze plek is bouwen echter volgens het bestemmingsplan uit den boze. Schalkens meent dat hij in zijn recht staat en wil zijn vergunning alsnog binnen krijgen. „De Tweede Kamer heeft zelf aangegeven dat er meer mag worden gebouwd in het bui tengebied, maar Hulst trekt zich hier niks van aan. Ze nemen niet eens de moeite dit gegeven te onderzoeken. Als Hulst wil, kan ik daar bouwen, maar ze willen niet." Volgens Schalkens hebben al zo veel men sen aangegeven te willen bouwen in het buitengebeid van Heikant dat de gemeen te daar lering uit moet trekken. „De druk is zo groot dat ze die maar van de ketel moeten halen door óf het bestemmings plan open te breken óf de komgrenzen een paar hondex-d meter te verleggen. Ze ma ken niet alleen mij daar blij mee, maar ook een heleboel anderen." Motie Begin 2001 diende de PvdA-fractie een motie in om meer bouwen in het buitenge bied toe te staan. De motie werd raads- bi-eed gesteund. Schalkens: „Maar ver volgens wex-d er niks mee gedaan." De PvdA-fractie diende in de i"aad van vorig jaar mei een motie in om de bebouwing op het perceel van Schalkens toch mogelijk te maken. Deze motie kreeg echter van geen van de andere partijen steun. Volgens Schalkens heeft gedeputeerde Van Zwieten aangegeven dat hij geen be zwaar heeft tegen de bouw van de bunga lows. Hij begrijpt rxiet waax'om de ge meente dwars blijft liggen. „Dat is heel simpel", zegt de Hulster wethouder W. Kayser (ruimtelijke ordening). „Op het pei'ceel rust een agx-arische bestemming en dus mag er geen bebouwing komen. Schalkens wist dit toen hij de grond kocht. En nu wil hij dat we zo maar even tjes het bestemmingsplan wijzigen of de komgrenzen aanpassen. Datgaat zo maar niet, de px-ovincie zou ons meteen terug fluiten, dus ook Van Zwieten. Het gaat hier niet om een inbreilocatie, want hij wil er vier nieuwe woningen zetten. Daarbij weiger ik mee te werken aan de economi sche belangen van een persoon." De jongste aanvraag van de grenscorrec tie is ondertekend door vijf grondeigena ren in het buitengebied die gx-aag hun per ceel willen bebouwen. Zij werden steeds aan het loket van de gemeente afgewezen, zegt Schalkens. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Woon zorgcentrum Sint Antonius aan de Groenendijk in Kloosterzan de gaat verhuizen. Aan de Zou- tedijk Oost komt een nieuw pand en het aantal bedden en het zorgaanbod worden flink uitgebreid. Het huidige Antonius voldoet niet meer aan de eisen van de tijd en nieuwbouw is nodig. Het college van bux-gemeester en wethouders van de gemeente Hontenisse en directeur R. van de Kieboom van Sint Antonius opteren voor nieuwbouw op een andere locatie. Op deze manier hoeft niet voor veel geld vervan gende huisvesting voor de be woners te worden gezocht en hoeven de bewoners slechts een keer te verhuizen. Sint Antonius telt nu 104 ka mers met 23 aanlexxrxwoningen. In de nieuwbouw aan de Zoute- dijk Oost komen, zo zijn de plannen, 45 intramurale plaat sen en nog eens 80 extramurale plaatsen. Het is de bedoeling dat de toekomstige bewoners deze extramurale plaatsen kunnen huren of gebruik kunnen maken van ondersteunende zorg. Daarnaast zal de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) een twaalftal woningen bouwen rondom het zorgcentrum en ko men er twee woonunits voor de- mentei-enden. Kieboom wil het extramurale gedeelte verfraaien met een wintertuin. Ook komt er een dienstencentrum. Kieboom:„Ik zou graag zien dat diverse ver enigingen onderdak bij ons krij gen. De ouderenbond bijvoor beeld, of de koersbalclub. Als ze dat willen tenminste. Het lijkt me voor de bewoners van het nieuwe Antonius ideaal dat deze activiteiten dichterbij ko men." Ook wil hij bekijken of het mogelijk is woonx-uimte voor veretandelijk gehandicap ten in de plannen te integrei-en. Als het Rijk en de gemeentei'aad hun fiat geven, kan de nieuw bouw van Antonius in 2004 be ginnen. Het oude Antonius wox'dt kort na de verhuizing ge sloopt. Op de grond komen twintig woningen. ZAAMSLAG - Een negentien jarige bromfietser uit de ge meente Hontenisse is gisteroch tend aan een pijnlijke schouder behandeld in het ziekenhuis na een aanrijding op de N61 in Zaamslag. Het slachtoffer merkte te laat dat een zeventienjarige plaats genoot, ook op een bromfiets, voor hem reed en botste tegen de achterzijde van diens brommer aan. Daarbij kwam de negentienja rige bromfietser ten val. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het aantal par ticulieren en bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen dat op on verklaarbare wijze is verdwe nen uit de nieuwe telefoongids van KPN Telecom is toegeno men tot meer dan twintig. Na publicaties in deze krant dat vier mensen merkten dat huxi nummer(s) zonder dat ze dat wisten waren geschrapt uit het nieuwe telefoonboek, hebben zich nog eens zeventien mensen met hetzelfde probleem gemeld. Onder hen is autohandelaar M. Ferket uit Clinge, die oveiweegt juridisch advies in te winnen over de mogelijkheid om even tuele schade te Verhalen. Ook P. van Eenennaam uit Axel, van wie zowel het px*ivénummer als dat van zijn bedrijf Dago uit de gids verdwenen, wil onderzoe ken of hij de schade kan clai men. „Dagen en dagen ben ik aan het bellen geweest met die organi satie", zegt exploitant F. Lie- vens van het Scheldetheater in Terneuzen. Het Scheldetheater staat wel in het bedrijvenge- deelte vermeld, maar met het nummer van het oude Zuid- landtheater. Uiteindelijk lukte het dat oude nummer door te lussen naar het Scheldetheater. Daar was het nodige geld mee gemoeid. Liévens is nog met KPN in gesprek om dat geld op de organisatie te verhalen. „Maar ik val niet eens zozeer over die kosten. Het is net als bij de meeste mensen pure ergernis over de gang van zaken." Daarnaast is een hele reeks pax-- ticulieren gedupeerd. Zoals C. van Watei'schoot uit Oostburg. Hij verzocht KPN Telecom om wijziging van zijn vermelding in de nieuwe telefoongids, name lijk om zijn beroep niet langer te vermelden. Tot zijn grote verba zing komt hij er helemaal niet meer in voor. Volgens mevrouw C. Ouwen- dijk-Koster uit Oostburg staat zelfs driekwart van de bewoners van de 38 koopappartementen voor senioren De Mariahoeve in haar woonplaats niet meer in de gids. „Ikben 88 jaar, sta al zestig jaar in het telefoonboek en heb nog nooit zoiets meegemaakt. En als je een klacht indient, la chen ze je gewoon uit." Bij KPN Telecom was gisteren niemand beschikbaar voor een reactie, aldus een woordvoer ster van de persdienst. Declareren is nog een hele kunst, zo merkte de nieuwe medewerkster van het Oost- burgse kantoor. De hele maand had ze netjes haar rit ten bijgehouden op het speci ale groene formulier. Toen ze het wilde inleveren vroeg een collega of hij toch nog even mocht kijken of alles wel pre cies volgens de regels was in gevuld. Na een vluchtige blik werd de jongedame vriendelijk doch dringend gevraagd het op nieuw in te vullen. Want IJ- zendijke, om maar een voor beeld te noemen, lag toch echt niet op tien kilometer af stand. Hij keek haar strak aan en haalde vervolgens vanuit zijn bureaulade een lijstje tevoorschijn. Gebruik dit maar, raadde hij haar aan. Dat doet iedereen hier. En zo zag ze dat IJzendijke precies veertien kilometer van Oostburg vandaan ligt. En allerlei andere plaatsen lagen ook heel wat verder dan haar eigen kilometertel ler aangeeft. Dat lijstje ge bruiken we al jaren, ver- trouivde de collega haar toe. Sinds die dag weet de nieuwe medewerkster wat bedoeld wordt met creatief boekhou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43