Keen is ouder, wijzer en sterker Super Bowl krijgt verrassend slot Geesink wil weer Nederlander in EOC Ook Danny Heister in Top-12 Dekker volgt Maaskant op bij RBC Bergkamp drie duels geschorst De Clercq voert ranglijst aan Twee weken rust voor Hofland Lammers valt uit in Daytona Machlas in Griekse selectie OQP Voortschrijdend inzicht moet tafeltennisser aan succes helpen in Top-12 Toekomst van Verstappen blijft nog in nevelen gehuld geleerd dat het geen zin heeft je overal over op te winden. Ik leef relaxter en onbezorgder, voer geen gevecht meer met mezelf. Ik heb minder tijd om te rusten en te trainen en toch speel ik steeds beter." „Toen ik naar de Open Oosten rijkse ging, had ik vijf dagen niet getraind en was ik niet uit gerust. Vroeger had ik me dat aangetrokken. Nu ben ik ge woon gaan spelen en het liep. Ik baal natuurlijk dat ik in de hal ve finale tegen Waldner vijf matchpoints liet liggen. Maar aan de andere kant versloeg ik de ronde ervoor wel Jean-Mi- chel Saive, die in topvorm was. Ook dat positieve gevoel zou ik vroeger niet gehad hebben. Ook dat is winst." Taferelen als op het EK van 1999 in Eindhoven, waar Trinko Keen zich veertien dagen lang van alles en iedereen moest af zonderen om tot goede presta ties te kunnen komen, hoeven we dus niet meer te verwachten. „Nee, maar ook dat had destijds een functie. In die periode had ik dat nodig. Daardoor ben ik ge komen waar ik nu ben. Daar door kan ik nu in de Duitse com petitie met de besten mee, sta ik op de wereldranglijst op de twintigste plaats. Hoger ben ik nooit gekomen. En nu ik weer wat meer tijd krijg om te trai nen, denk ik dat ik nog een extra stap kan maken." Voor Keen staat vast dat hij dé manier van leven gevonden heeft. Wonen en trainen in Ne derland, competitie spelen in Duitsland, meer van het leven genieten en af en toe een andere uitdaging aanpakken. Als hij maar relaxed blijft. Daarom sloeg hij onlangs een aanbod af om aan het Super Circuit in Ja pan deel te nemen. Het is een se rie toernooien voor zestien top- spelers. De eindwinnaar ontvangt zo'n 900.000 euro, ex clusief premies. Zelfs voor de nummer zestien blijft er aardig wat aan de strijkstok hangen. Reizen „Voor tafeltennis is het een gi gantisch bedrag", erkent Keen. „Ik laat veel geld schieten voor het leven zoals ik dat nu leid. Fi-, nancieel wil ik het beste uit mijn carrière halen, maar wel op mijn manier. Ik ben nog niet klaar met andere dingen. Zo wil ik het een en ander bewijzen in de in ternationale toernooien. Het was een mooi aanbod, het kwam alleen op het verkeerde mo ment. Ik denk trouwens dat sommige Europeanen kapot zullen gaan aan het vele reizen. Er wordt van ze verwacht dat ze per jaar met tussenpozen zo'n vijftig dagen in Japan zijn." Trinko Keen concentreert zich liever op een evenement als de Top-12. Het is minder lucratief, maar wel een toernooi dat bij hem past. Welke tegenstanders hij vreest? Die zijn er wel, maar hij wil ze niet noemen. Dat doet geen enkele speler en zeker de huidige Trinko Keen niet. Hij gaat uit van eigen kracht. Of hij denkt of hij in Rotterdam een goed toernooi zal spelen? De voortekenen zijn niet slecht, weet Keen. „Vroeger zou ik gezegd hebben dat ik hier zou willen pieken. Maar dat heeft geen enkele zin. Succes hangt van zulke kleine factoren af, die heb je niet in de hand. Bij het inspelen denk ik wel eens 'het gaat lekker', en dan loopt het in de wedstrijd niet. Soms heb ik lekker gesla pen en dan denk ik dat het goed zal gaan, maar dan gaat het slecht. Soms doe ik alles precies zo als de keer ervoor, toen het zo goed ging, en dan gaat alles ver keerd. Het beste is om je goed voor te bereiden en ver-der ner gens aan te denken. Ja, het gaat pas goed als je er niet mee bezig bent. Daar ben ik nu van over tuigd. Ik heb mezelf beter leren kennen en heb vrede met wie ik ben." ARNHEM - Niet alleen Trinko Keen speelt za terdag en zondag in Rotterdam namens Neder land de Top-12. Ook Danny Heister is van de partij. De Arnhemmer was na het wegvallen van de Kroaat Primorac en de Zweden Wald ner en Persson eerste reserve, maar mag inval len nu ook de Duitser Rosskopf vanwege een blessure aan de elleboog niet zal spelen. Bij zonder is dat Heister in de Duitse competitie teamgenoot is van Rosskopf en hem vanavond vervangt in de competitiewedstrijd van zijn club Gönnern tegen Würzburg. GPD ROOSENDAAL - De 56-jarige Chris Dekker wordt met in gang van volgend seizoen de nieuwe hoofdtrainer van RBC Roosendaal. Hij volgt Robert Maaskant op die naar Go Ahead i Eagles vertrekt. Als assistent is de 45-jarige Koos Waslander aangesteld. Het duo tekende een overeenkomst voor twee jaar. Dekker fungeerde van 1987 tot 1991 als hoofd opleidin gen bij Fortuna Sittard. Vervolgens werkte hij als hoofdtrai ner bij Fortuna Sittard, Eindhoven, Al Jazeera Sport en FC Den Bosch. In 1996 vertrok hij naar Feyenoord waar hij de functie van hoofd jeugdopleiding en trainer van het tweede elftal bekleedde. In 1999 vertrok hij bij de Rotterdammers ANP LONDEN - Arsenal moet het de komende drie wedstrijden zonder Dennis Bergkamp stellen. De Nederlandse speler werd gisteren door de Engelse voetbalfederatie (FA) voor drie wedstrijden geschorst. Daarmee verwierp de FA het beroep van de Nederlander. Bergkamp kreeg op 27 januari (Arsenal- Liverpool) een rode kaart, omdat hij zijn tegenstander Car- ragher hard onderuit schopte. Volgens de spits had hij de spe-1 Ier helemaal niet geraakt. Nadat de FA videobeelden van het incident had bekeken, werd de Nederlander toch geschorst voor drie duels. Bergkamp mist daardoor twee competitie wedstrijden - tegen Everton en Fulham - en één bekerwed strijd. AFP LAUSANNE - De Belgische veldrijder Mario de Clercq heeft de koppositie van de UCI-wereldranglijst overgenomen van zijn landgenoot Erwin Vervecken. De Clercq dankte die stij ging aan het veroveren van de wereldtitel. Beste Nederlander op de ranglijst bleef Richard Groenendaal (vijfde).Thijs Ver hagen, die zaterdag wereldkampioen bij de neo-amateurs werd, maakte een flinke sprong. Hij steeg negentien plaatsen en is nu 24e. ANP EINDHOVEN - Kevin Hofland moet zeker twee weken aan de kant blijven. De PSV-verdediger heeft veertien dagen rust voorgeschreven gekregen vanwege de hoofdpijn waarmee hij zaterdag tegen Fortuna Sittard opnieuw uitviel. Hij speelt vanavond niet mee in de competitiewedstrijd tegen RKC Waalwijk. Hofland liep enige tijd geleden een lichte hersen schudding op. GPD DAYTONA BEACH - Jan Lammers heeft de 24 uur van Day tona niet voltooid. De kopman van Crawford Judd zette de auto na 343 ronden van 2,5 mijl aan de kant met een gebroken klep. De overwinning ging naar het team van de Belg Didier Theys die in een Judd Dallara 716 ronden reed in het etmaal in Daytona Beach. Van de Nederlandse deelnemers reed alleen het team van Peter van der Kolk de race uit. Met Pim van Riet, Stephan de Groot en de Amerikaan Cougar Jacobsen eindig de het kwartet op de twintigste plaats, elfde in de GT-klasse, met 101 ronden achterstand op de winnaars. ANP ATHENE - Ajax-spits Nikos Machlas is door bondscoach Ot to Rehhagel geselecteerd voor het Griekse nationale elftal. De Grieken spelen op 13 februari in Thessaloniki een vriend schappelijk interland tegen Zweden. RTR van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Anton Geesink wil op korte termijn dat er een Nederlander terugkeert in het dagelijks bestuur van het Europees Olympisch Comité. Het IOC-lid heeft hierover deze week in Salt Lake City een on derhoud met de voorzitter van de instantie, de Italiaan Pescan- te. Tot voor kort zat Erica Terpstra in de overkoepelende organisa tie van de Europese NOC's. En kele maanden geleden verloor ze de verkiezingsstrijd om de rol van vice-voorzitter. De voorma lig staatssecretaris van sport verdween vervolgens ook uit het reguliere bestuur. „Een grote tegenslag voor de Nederlandse sport", zegt Gees ink. „Ik vind ook dat het abso luut niet kan dat wij als sterk sportland op dit niveau geen rol spelen. Daar moet verandering in komen en daarvan zal ik de voorzitter proberen te overtui gen." In elk geval wil Geesink meer Nederlanders in de commissies van het EOC. Tot nu toe zit slechts Peter Blangé in de atle- tencommissie van de instantie. Rintje Ritsma heeft in Calgary een belabberde rit geschaatst op de 1500 meter. De Fries finishte in een testwedstrijd op de Olym pic Oval van Calgary in een te leurstellende tijd van 1.50,88. In een van zijn laatste testraces voordat hij bij de Olympische Winterspelen op de metrische mijl start, klaagde Ritsma over zijn schaatsen. Ritsma sleutelde in de week voor de wedstrijden - zaterdag reed hij op de 500 me ter ook al een tegenvallende tijd van 37,22 - opnieuw aan zijn schaatsen. Hij zette er nieuwe buizen onder. Die bleken tijdens de training wel te voldoen, maar niet tijdens de wedstrijden. „Ik heb er geen verklaring voor en begrijp er niets van dat het in de wedstrijden niet gaat", zei Rits ma meteen na de rit op de 1500 meter, waarvan hij dë laatste ronde bijna freewheelend vol bracht. Volgens de Fries kan het experiment met de staande start een oorzaak zijn. De Chinese shorttrackster Yang Yang .A verkeert al in olympi sche vorm. De wereldkampioe ne reed op de ijsbaan van Calga ry een wereldrecord op de 1000 meter. In de finale had ze voor die afstand slechts 1.31,191 no dig en daarmee was ze bijna 0,8 sneller dan haar oude toptijd. Overigens bleef ook de Canade se Marie-Ove Drolet onder het oude wereldrecord: 1.31,460. Het olympisch vuur heeft gis termorgen de staat Utah be reikt. De fakkel kwam via Colo rado aan bij Utahs bekendste trekpleister 'Delicate Arch', een tempel vervaardigd uit zand steen. Vervolgens droegen ver schillende lopers het vu ui' langs andere bekende toeristische at tracties zoals Monument Valley en Bryce Canyon Nationaal Park. De vlam zal nog 1689 kilo meter door Utah afleggen alvo- SALT LAKE 2002 rens een nog onbekende persoon vrijdag tijdens de openingscere monie in het Rice-Eccles stadi on het olympische vuur zal aan steken. Dr. Maarten Koornneef is een van twaalf leden van het onaf hankelijke team dat tijdens de Olympische Winterspelen in Salt Lake City de procedures rond dopingcontroles zal verifi ëren. Koornneef is directeur van DoCoNed, de organisatie die in Nederland de dopingcontroles uitvoert. De leden volgen het volledige proces - van het con troleren tot aan de bekendma king van de resultaten - en zul len daar vervolgens over rapporteren aan het IOC. Koornneef komt vrijdag in Salt Lake City aan. Op die dag wor den ook de exacte resultaten be kend van de dopingcontroles die het afgelopen jaar zijn uitge voerd. In totaal heeft het anti- dopingbureau in de twaalf maanden voorafgaande aan de Winterspelen 3500 controles uitgevoerd. Eerder werd bekend dat zeker 24 gevallen van een positieve dopingtest in onder zoek waren. ANP/DPA/GPD dinsdag 5 februari 2002 ALKMAAR - Heinz-Harald Frentzen reist, volgens het Duitse persbureau DPA, mor gen naar Valencia om te testen voor Arrows. Jos Verstappen heeft nog niets van het team ge hoord en vooralsnog blijft de Limburger thuis. „Maar het is nog lang geen woensdag", zei manager Huub Rothengatter gisteren. „Dus er kan nog van alles gebeuren." De wolken boven het hoofd van Jos Verstappen worden echter steeds donkerder. Er zijn nog maar weinig optimisten over die geloven dat de coureur op 3 maart daadwerkelijk van start gaat in Melbourne, maar van paniek is geen sprake in het kamp van de Limburger. Rothengatter. „Ik heb de indruk dat iedereen zich drukker maakt dan wij. We hebben in derdaad nog helemaal geen con tact gehad met Tom Walkins- haw, maar dat zegt helemaal niets." Website Het schimmenspel van de team baas van Arrows heeft groteske vormen aangenomen. Het laat ste nieuws op de website van Ar rows is dat alleen Enrique Ber- noldi als rijder is aangemeld. Dat 'nieuws' dateert uit decem ber. Ook de website van Jos Ver stappen zwijgt in alle talen over de toekomst van de coureur. De pagina werd vorige week 75.000 keer geraadpleegd door fans dié ook wilden weten hoe het er nu voorstaat met hun idool. Verstappen zelf geeft geen duidelijkheid, en zijn manager Raymond Vermeulen en Huub Rothengatter, kunnen niets meer doen dan te verwijzen naar het contract dat al in juni is getekend. Arrows-baas Wal- kinshaw heeft geen contact ge zocht met het Nederlandse kamp. Testcoureur Volgens een Duits autosport- blad heeft de 34-jarige Frentzen vrijdag een contract met enkele aanmerkingen teruggestuurd naar Walkinshaw. Maar ook bij Frentzen valt geen nieuws te halen. De Duitser ontkent een contract te hebben getekend bij Arrows, maar geeft wel toe in onderhandeling te zijn. De mo gelijkheid bestaat ook dat Frentzen testcoureur wordt bij Arrows, omdat er geen medede lingen worden gedaan over John Herbert, die vorig jaar en kele sessies voor Arrows heeft gereden. GPD Trinko Keen leeft tegenwoordig relaxter en onbezorgder. foto Cees Mooij/GPD New England Patriots pakken winst in slotminuut door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het was een onverwacht spannende strijd, met een verrassende ontkno ping. In het streng bewaakte Superdome in New Orleans, Louisiana, werd de strijd om Super Bowl XXXVI in het American Football beslist in het voordeel van de underdogs. De New England Patriots ver sloegen de favoriete Saint Louis Rams met 20-17. Alsof het lot het zo had be schikt, wonnen de 'Patriotten' uit Boston de wedstrijd die zo diep geworteld is in de Ameri kaanse cultuur. Er is eigenlijk geen sport Amerikaanser dan American Football, en de Su per Bowl is een evenement met veel patriottische elementen. De Super Bowl had van orga nisator NFL (National Foot ball League) en tv-zender Fox nog een extra vaderlandslie vend tintje gekregen. Er waren flitsen vanaf de Amerikaanse basis in Kandahar, Afghanis tan, en een gesponsorde bood schap van oud-burgemeester van New York, Giuliani. Naar verwachting 130 miljoen Amerikanen - het aantal van vorig jaar - keek naar de wed strijd, en weinigen hadden verwacht dat de Patriots erin zouden slagen de Rams zo te ontregelenDe Rams leken niet voorbereid op de ijzersterke defensie van de tegenstander. De jonge quarterback Tom Brady won ondanks zijn pijn lijke enkel van de man die in 1999 als beginnende spelver deler de Rams naar de Super Bowl leidde, Kurt Warner. Geluk De ploeg uit Missouri zette in het zinderende vierde kwartier - de Patriots stonden voor met 17 tegen 3 - een eindspurt in en wist op gelijke hoogte te ko men. Een velddoelpunt in de allerlaatste minuut maakte echter een eind aan de aspira ties van de Rams. De Patriots hadden al het hele seizoen ge- James Hodgins (42) wordt onderuitgehaald door Ty Law (24). luk gehad, en ook gisteren was dat het geval. De autoriteiten waren op alles voorbereid. De wedstrijd was aangewezen als een evenement met een verhoogd veiligheids risico, net als de Olympische Spelen. „We moeten gewoon rekening houden met een aan slag bij een zo in het oog lo pend evenement als de Super Bowl of de Olympische Spe len", zei minister Tom Ridge van Binnenlandse Zaken gis teren voorafgaand aan de wed strijd. De 'Big Easy' zoals New Or leans ook wel wordt genoemd, was derhalve niet zo onge dwongen. Er was 5000 man veiligheidspersoneel ingezet, inclusief scherpschutters en patrouillerende militairen. De straten rondom het stadion waren afgezet met hekken en betonnen barrières. Het pu bliek werd geadviseerd vij f urn- van tevoren aanwezig te zijn voor uitgebreide controles. Ook al heeft de strenge beveili ging wellicht sommige poten tiële toeschouwers afgeschrikt - de handelaren bij de ingang klaagden dat ze hun kaartjes niet voor de gebruikelijke woe kerprijzen kwijt konden - het stadion zat met 72.000 mensen propvol. Tijdens de Super Bowl wordt niet alleen om de sportieve eer gestreden, adverteerders grij pen de ongelooflijk hoge kijk cijfers aan om hun product in de schijnwerpers te zetten. In het verleden is enkele keren ge bleken dat één simpele reclame tijdens de, Super Bowl voor in stant bekendheid of enorme extra omzet kan zorgen. Er werd weer flink geadverteerd a raison van zo'n twee miljoen foto Tony Gutierrez/AP dollar per halve minuut. Het Amerikaanse biermerk Bud- weiser heeft het meest uitgege ven, en ook de meest creatieve reclames gemaakt. Pepsi Cola viel op met een com mercial, waarin Britney Spears Pepsi-deuntjes uit de afgelopen decennia ten gehore bracht. Tijdens de drieëneen half uur durende wedstrijd werd ruim veertig minuten re clame uitgezonden, nog afge zien van alle promotie die tv- zender Fox voor eigen pro gramma's en zijn sponsors maakte. GPD door Koen de Vries PAPENDAL - Twee weken gele den, tijdens de Open Oosten rijkse tafeltennis kampioen schappen in Wels, kreeg Trinko Keen de bevestiging. Als hij zich niet druk maakt over de proble men van alledag, gaat het alle maal veel beter. In Wels miste Keen de finale van het sterk be zette toernooi op een haar. Als ik zo doorga maak ik een aardige kans in Rotterdam de Top-12 te winnen, besefte hij. Tot op heden is de Top-12, voor de beste twaalf tafeltennissers van Europa, het evenement van Bettine Vriesekoop (negentien keer deelnemer, twee eindover winningen) en misschien een beetje van Mirjam Kloppenburg (één zege). De Top-12 was Trin ko Keen zeker niet op het lijf ge schreven. In drie eerdere edities werd hij steeds vroegtijdig uit geschakeld. Met drie overwin ningen in vijftien partijen maakt de balans zware slagzij in ongewenste richting. Zaterdag en zondag in het Rot terdamse Topsportcentrum kan het anders gaan, denkt Keen (30 Het heeft allemaal te maken met een voortschrijdend inzicht in de eigen psyche. Tijdens de twintig jaren die zijn carrière inmiddels lang is, werd hij gere geerd door eigen wensen en plannen. Keen moest dingen doen omdat hij vond dat het zo hoorde. Niet naar luisteren, riep een stemmetje in de verte, maar dat klonk niet hard genoeg. Groeiproces Sinds hij vier maanden geleden in Arnhem een huis kocht, is dat stemmetje de baas in Keens geest. De verhuizing van Duits land terug naar Nederland gaf het beslissende zetje in een lang groeiproces. „Vroeger werd bij na alles voor me geregeld. Toen ik in Duitsland ging wonen om dat ik daar competitie ging spe len, heb ik nog geen gaatje in de muur geboord. Ik kon me over allerlei andere dingen drukma- ken. Nu ik dat huis heb, stuit ik op allerlei problemen die ik zelf moet oplossen. Met de verzeke ring, de aannemer, de loodgie ter. Ik moet me overal mee bezighouden. Daardoor heb ik ïK*< 'S «&'\f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42