Thuiszorg zit niet te wachten op Slowaken WlpyêiËS PZC ilk Fracties sceptisch over plan vrije verstrekking van heroïne Mi Liefde is thema van boekenweek Te Veldhuis (VVD) leidt enquête naar bouwfraude Instanties vrezen toename problemen Toegangsprijs voor Begijnhof Havenpoolers kiezen voor oproepcontract Onderzeeboot gaat helpen bij drugsjacht Nominaties Gouden Uil Stadhuis in aanbouw Marokkanen naar sloppenwijk Designrobe voor trouwambtenaren Meer tbc-besmettingen Zaandam AbvaKabo achter WAO-plan Bevoegdheid politierechter snel uitgebreid Nederland krijgt eigen reddingsteam rampen dinsdag 5 februari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De thuiszorg in Nederland zit niet te wachten op honderden Slowaken. Door taal- en cultuurverschillen ma ken buitenlandse arbeids krachten de problemen in de zorg alleen maar groter. „Als het de bedoeling is de per sonele problemen op te lossen, is het een slecht plan", zegt direc teur B. van den Dungen van de Landelijke Vereniging Thuis zorg. Ook het ministerie van Volksgezondheid en de vakbond Abvakabo FNV laten zich in dergelijke bewoordingen uit. Het ministerie distantieert zich zelfs van het idee dat hordes Slowaken in Nederland in de thuiszorg gaan werken. Het gaat vooral om stages - als on derdeel van een overheidspro ject tussen beide landen - om de thuiszorg in Slowakije nieuw leven in te blazen. Leerlingen hier opleiden mag, aldus een VWSL woord voerder, dan niet worden gekoppeld aan onze ar beidsmarktproblematiek. Branchebelang Thuiszorg Ne derland (BTN) maakte gisteren bekend personeel te werven in het voormalige Oostblokland. Hoewel ziekenhuizen zonder succes onder meer groepen Zuid-Afrikanen en Polen bin nenhaalden, is het de eerste keer dat de thuiszorg dit doet. Vol gens BTN-voorzitter A. Treffers is het 'een mes dat aan twee kan ten snijdt': de zorg in Slowakije wordt geprofessionaliseerd en AMSTERDAM - De bewoon sters van het Begijnhofje in Am sterdam zijn de toeristen zat. Ze gaan vanaf april toegang heffen. Van de opbrengst wordt een portier aangesteld. In het seizoen krijgt het hofje 2000 be zoekers per dag. ANP ROTTERDAM - De werkne mers van de vroegere havenar beidspool SHB hebben raassaal voor omzetting van hun vaste contract in een oproepcontract gekozen. Van de 960 mensen die het nieu we contract ruim een week gele den kregen toegestuurd, hebben maar elf niet getekend. Dat maakte directeur E. Janssen van de SHB gisteravond be kend. Begin november werd bekend dat de SHB mensen kwijt moest omdat er te weinig werk was. Janssen wilde eerst 460 mensen ontslaan maar in onderhande lingen met de vakbonden kwam uiteindelijk de oplossing om het vaste arbeidscontract van alle 960 mensen om te zetten in een oproepcontract. Wanneer zij dan via de SHB werken krijgen ze betaald door de pool, maar wanneer er geen werk voor hen is in de haven, krijgen ze WW. Aan deze omzetting ging uitge breid overleg met het Landelijk instituut sociale verzekeringen (Lisv), de opvolger van uitke ringsinstantie GAK en het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) vooraf. Het GAK heeft toegezegd al de komende maand van alle mensen te toetsen of de werkloosheid verwijtbaar is, een vooiwaarde voor de ver strekking van een uitkering. Onder de elf die hun nieuwe contract niet toestuurden, is er geeneen die het niet eens is met de nieuwe constructie, aldus Janssen. Het gaat om mensen die met vakantie zijn of die langdurig ziek zijn. Janssen toonde zich zeer inge nomen met de hoeveelheid te ruggestuurde contracten .AZVP het Nederlandse personeelste kort opgelost. Directeur Van den Dungen van de Landelijke Vereniging Thuiszorg (LVT) die negentig procent van de instellingen ver tegen woordi gtweerspreekt dat: „Als ze met anderenmoeten meelopen, verlicht dat de werk druk niet. Het verzwaart slechts." En omdat in de thuis zorg het personeel aan huis komt, is een perfecte taalbe heersing doorslaggevend. De LVT kiest er, samen met de vak bonden, daarom voor het perso neelstekort op te lossen op eigen bodem. „Er is voldoende onbe nut arbeidspotentieel. Huis vrouwen, een miljoen mensen die thuiszitten, allochtonen-la- ten we die eerst binnenhalen. We moeten zorgen dat de men sen die bij ons werken dat ook blijven doen", meent Van den Dungen. Uitstroom Landelijk bestuurder E. Maas van de Abvakabo: „We slagen erin duizend mensen te werven, maar er stromen er ook weer honderden uit. Met een natuur lijk verloop van twintig procent plus een hoog ziekteverzuim van tien procent, is een derde van je personeel uit de roulatie. Er moet iets aan de arbeidsom standigheden worden gedaan om personeel te behouden. Dat is beter dan een taalprobleem te importeren." De Slowaakse werknemers die vanaf mei naar Nederland ko men, worden vooralsnog alleen in de kop van ons land ingezet, hoewel juist de Randstad ge brek heeft aan voldoende ge schoold personeel. Op 150.000 werknemers bestaan zo'n tien duizend vacatures. GPD door Ronald den Boer DEN HELDER - Nederland zet een opmerkelijk wapen in tegen de toenemende smok kel van harddrugs in het Ca- raïbisch gebied. Gisteren vertrok vanuit Den Helder een Walrus-onderzeeboot richting Antillen en Aruba. De onderzeeboot moet als luistervink boten met cocaï ne gaan volgen. De afgelopen maanden heb ben Nederlandse fregatten en Orion-patrouillevliegtui- gen al verscheidene trans porten met drugs ter waarde van miljoenen euro's onder schept. Het blijkt voor kust wacht en marine echter moeilijk om alle smokkel routes en baaien in de gaten te houden zonder zelf ont dekt te worden. Behalve on opvallende vissersbootjes gebruiken smokkelaars rond de Nederlandse Antillen speedboten, die vanaf het Zuid-Amerikaanse vaste land de eilanden in enkele uren kunnen bereiken. Maar Colombiaanse drugsbaron nen worden steeds inventie ver. Al jaren worden zij ei-van verdacht gebruik te maken van primitieve onderzee bootjes, volgestouwd met duizenden kilo's drugs. Nederland beschikt in het bewuste gebied nu over twee fregatten en drie Orions. Ver scheidene marinebronnen bevestigen dat zij verster king krijgen van een onder zeeboot. De marineleiding wil de inzet van de Walrus klasse bevestigen noch ont kennen. GPD Wvr. DEN BOSCH - Het contragewicht van een gigantische kraan hangt boven de binnenstad van Den Bosch. In de Brabantse hoofdstad wordt momenteel een nieuw stadhuis ge bouwd. foto Sandra Peerenboom/GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) presenteerde gisteren in Amster dam de geschenken die tijdens de boeken week worden vergeven. Het thema: Hebban olla vogala nestas - Verhalen en gedichten over de liefde. Na een weekeinde vol liefde werden de eerste exemplaren van het boekenweekge schenk, het -essay en voor het eerst de boe kenweektest uitgereikt. De 67e Boeken week is van 13 tot 23 maart. Voor de lezer is de boekenweek dit jaar meer dan boeken kopen en cadeautjes krijgen. Op de website www.komliefste.covi staan 543 gedichten over de liefde, waaronder een nieuw gedicht van Gerrit Komrij, Dichter des Vaderlands. Bezoekers kunnen tijdens de boekenweek hun eigen toptien samenstellen. Voor bibliotheekbezoekers die tijdens de boekenweek boeken lenen ligt de boeken weektest klaar. Voor de eerste keer worden boekenleners 'beloond' met een presentje. Het boekenweekgeschenk, De Ijsdragers, is geschreven door Anna Enquist. De schrijf ster draagt het werk op aan haar dochter Margit, die afgelopen zomer om het leven kwam bij een verkeersongeluk op de Dam in Amsterdam. Hebban olla vogala f'1'^ nestas 1 i;#' Anna Enquist tijdens de bekendmaking van het thema van de Boekenweek. foto Evert Elzinga/GPD Monogaam Afwezig bij de presentaties gisteren was Marek van der Jagt. Hij schreef het boeken weekessay Monogaam, tijdens de boeken week te koop voor 2,25 euro. Algemeen wordt aangenomen dat achter Van der Jagt een andere schrijver schuilgaat; de naam van Arnon Grundberg duikt daarbij veel vuldig op. Verder maakte de CPNB gisteren bekend dat de vier boeken van Harry Polter de top honderd van beste verkochte titels in 2001 aanvoeren. Na de tovenaarsleerling staat Het dagboek van Bx-idget Jones van Helen Fielding op nummer vijf in de top honderd. Harxy Mulisch bezet de eerste twee plaatsen in de categorie Nedexiandse literatuur met Siegfried en De Ontdekking van de Hemel. De best verkochte Nederlandse titel bleek 166xYoup van Youp van 't Hek op de zeven de plaats, op de tiende plek gevolgd door Geei-t Mak (De eeuw van mijn vader). De in 1995 overleden Annie M.G. Schmidt is met vier titels vextegenwoordigd in de lijst, on der meer met het uit 1954 stammende Jip en Janneke I. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Heroïne moet naast methadon worden opge nomen in de behandelpro gramma's voor een paar dui zend zeer ernstig verslaafde drugsgebruikers. Minister Borst (Volksgezondheid) pro beert dat binnen afzienbare tijd 'in de praktijk voor elkaar te krijgen'. Ze ondervindt weei-werk in Kamer en kabinet, met name van VVD en CDA. „Ernstig verslaafden zijn geen misdadx- gei*s, maar patiënten met een ziekte die hulp nodig hebben. Ze moeten de behandeling krijgen waar ze x-echt op heb- ben", vindt de minister. De Centrale Commissie Behande ling Iieroïneverslaafden (CC- BH) presenteerde gistex-en de resultaten van wetenschappe lijke expei'imenten met ver strekking van hex-oïne op me disch voorschrift, in de vier grote steden en in Groningen en Heerlen. De 540 verslaafden die naast methadon heroïne toegediend kregen, hadden minder licha melijke en psychische klach ten, bewogen zich minder in de drugsscène, waren minder cri- mineel en gebruikten minder cocaïne. Twee maanden na afloop van de experimenten waren de deelnemers er weer even slecht aan toe als voor die tijd. De speciale behandeling kost ongeveer 15.000 eui'o per per soonper jaar. Ziekenhuisopna me en gevangenneming kost al snel meer, aldus de CCBH. Borst zei de methode 'effectief' te vinden. Haar tegensti'evers zien dat anders. „Geef je een verslaafde wat hij nodig heeft dan functioneert hij altijd be ter dan wanneer hij het niet krijgt. Dus is zo'n experiment altijd snel geslaagd. Ondertus sen hou je wel iemands versla ving in stand", oordeelde CDA-Kamerlid Wim van de Camp. WD-Kamerlid Ank van Blei'ck: „De gezondheid van verslaafden verbetert, de cri minaliteit vermindert. Dat is goed. Maar heroïne verstrek ken als reguliere behandelme thode willen we niet." Borst mag wat haar betreft wel door gaan met de experimenten. PvdA-woordvoerder Athana- sis Apostolou is evenmin voor een ongebx-eidelde verstrek king van rijkswege van heroïne aan verslaafden. „Heroïne als onderdeel van een reguliere behandeling kan wat ons betreft alleen voor de hele kleine groep onbehandelbare verslaafden", aldus Apostolou. Hij wil graag dat meer steden profiteren van de heroïne-ex- perimenten. De Kamerfracties laten hun definitieve oordeel afhangen van het officiële kabinets standpunt over de experimen ten. Dat komt volgens Borst al aan het eind van deze maand, zodat de Kamer er voor de zo mer over kan debatteren. GPD BRUSSEL - Arnon Grunbex'g en Gerrit Komrij behoren tot de genomineerden voor de Gouden Uil Literatuurprijs 2002, een belangrijke Vlaamse onderscheiding. Met i'espectievelijk De mensheid zij geprezen en De klopgeest behoren zij tot de vijf kandidaten. Dat heeft de organisatie gisteren meegedeeld. Tom Lanoye Mamma Medea), David Van Reybrouck (De plaag) en Peter Verhelst (Memoires van een luipaard) zijn de drie andere genomineerden. De winnaar wordt op 23 maart bekendgemaakt. De kanshebbers voor de Gouden Uil Jeugd- literatuurprijs 2002 zijn: HeideBoonen, Peter van Gestel, Bas Haring, Martha Heesen en Gex-da De Pi'etei". ANP AMSTERDAM - Een groep van 25 Marokkaanse jongeren uit Amsterdam gaat in Marokko huizen bouwen voor bewoners van een sloppenwijk. Over twee weken vertrekken de jongeren naar de stad Lara- che in Noord-Marokko. Daar zullen zij tien maanden lang helpen bij het bouwen van de huizen. Na dat jaar is het de be doeling dat de jongens een baan vinden in Nederland. Het project is een initiatxef van het Eui'o-Mediterraan Cen- trum Migx-atie en Ontwikkeling. „Deze Marokkaanse pro bleemjongeren krijgen een kans werkervaring op te doen en hun gebooileland op een andere manier te leren kennen. Het echte leven met al zijn armoede kennen ze niet," aldus pro jectleider.!. Ramah. Aan het project kunnen jongens meedoen van 18 tot 30 jaar die langer dan een jaar wei'kloos zijn. In La- rache gaan ze in totaal 164 huizen bouwen. ANP BREDA - Tien modevormgevers en zes jonge ontwei'pers en studenten gaan hun creativiteit loslaten op nieuwe robes voor ambtenaren van de burgei'lijke stand. Het project heeft de naam 'De Mantel der Liefde' meegekregen en het is een initia tief van de gemeenten Breda, Tilburg, Eindhoven, Den Bosch en Helmond. De enige voorwaarden zijn dat het ontwei-p makkelijk ge maakt kan worden, dat mensen van vex*schillende omvang het makkelijk kunnen dragen en dat zowel mannen als vrouwen de robe aankunnen. ANP ZAANDAM - Zes medewei'kers van de ING Bank in Zaandam zijn besmet met de tbc-bacterie. Dat blijkt uit een onderzoek van de GGD. Zaanstreek-Waterland, die dat gisteren heeft bevestigd. Eerder werd de bacterie al bij achttien medewer kers aangetroffen. Deze zes werknemers dragen de bacterie bij zich en kunnen geen andere personen besmetten. Wel moeten zij ongeveer een half jaar lang medicijnen innemen om de bacterie te bestrij den. ANP ZOETERMEER - De vakbond AbvaKabo, de een-na-gi-ootste vakbond binnen de FNV, heeft zich gisteren voorlopig ge- schaax-d achter het plan voor een nieuwe WAO. Het bestuur van de bond voor overheidspei'soneel zal het plan positief aan de leden vooxieggen, maar wel xxiet enkele kantte keningen. De bond vindt ondermeer dat in het plan te weinig wordt geregeld voor reïntegratie van arbeidsongèschikten. Verder heeft AbvaKabo zorgen over de categorie mensen die minder dan 35 procent arbeidsongeschikt worden verklaai'd. De vakbond verzamelt deze maand reacties van de leden. Op 2 6 februari neemt de bondsraad van de AbvaKabo een defini tief standpunt in. ANP DEN HAAG - Politierechters mogen binnenkort straffen op leggen van maximaal een jaar. Nu is dat recht nog voorbehou den aaix de meervoudige kamer vaxx de rechtbank, en mag de po litierechter alleen beslissen in zaken waar een maximale straf van zes maanden kan worden opgelegd. Jaren is er over de bevoegdhe den van politierechters gebak keleid. Minister Korthals van Justitie wilde er eerst niet aan, maar gisteren heeft hij toch een voorstel ingediend bij de Twee de Kamer. Het sluit aan bij het initiatief- wetsvoostel van Kamerleden Vos (WD) en Van Oven (PvdA). Zij oppex-den een aantal jaren geleden al dat de bevoegdheden van de politierechter konden worden uitgebreid. DeWD-be- windsman gaf toen echter te kermen het plan 'niet verant woord' te vinden. Korthals be toogde destijds dat meerdere x-echters moesten kijken naar zwaardex'e zaken, en niet een politierechter in z'n eentje. Een paar jaar en wat ontwikke lingen vex'der wil ook Korthals meer bevoegdheden voor de po litierechter In praktijk bete kent dat onder meer dat de poli tierechter di-ugssmokkelaars mag veroordelen. ANP door Koos van Wees en Harmen van der Werf DEN HAAG - VVD'er Jan te Veldhuis wordt de voorzitter van de parlementaire enquête naar de bouwfraude. De VVD schoof hem gisteren naar voren, nadat de andere partijen de kandidatuur van zijn partijge noot Jan Dirk Blaauw onaan vaardbaar hadden verklaard. Blaauw had kritiek op de com missie die de enquête voorbe reidde, onder voorzitterschap van Marijke Vos (GroenLinks). De WD is volgens afspraken 'aan de beurt' voor het leiden van een grote enquête. Het CDA zei gisteren die afspraak in ieder geval te willen inspecteren. „Te Veldhuis is een uitermate ge schikte kandidaat", aldus CDA- Kamerlid Van der Knaap. GroenLinks komt niet in beeld, meent hij. Al bij de instelling van de commissie waaiwan Vos voorzitter was, werd bepaald dat dit geen opmaat was naar het voorzitterschap. De PvdA had graag Vos als voor zitter gezien, maar legt zich neer bij de voorkeur van WD en CDA. Te Veldhuis liet gistex-- avond weten het 'een hele eer' te vinden dat het fractiebestuur hem heeft voorgedragen„Het is een stevige klus over een heel bijzonder onderwerp." De com missie zal de zomer moeten doorwex-ken, verwacht Te Veld huis, om voor Prinsjesdag rap port uit te kunnen brengen. Inhoudelijk wil hij nog niet rea geren. „Ik moet eerst nog be noemd woi'den." Waarom de keuze van de WD op hem is ge vallen? „Ik ben jurist en heb er- varing in onderzoekscommis sies." Ultiem De WD was eerst niet zo ge charmeerd van een parlemen- taire enquête naar bouwfraude. Te Veldhuis, Kamerlid sinds 1982, laat er geen misverstand over bestaan: „De commissie onder leiding van GroenLinks- collega Vos heeft onderzocht of een enquête wel nodig is. Dat moet een ultieme remedie zijn. Uit het onderzoek van Vos is ge bleken dat er voldoende aanlei ding is dat middel in te zetten. Ook als WD kunnen wij ons daarin vinden." GPD van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Nederland krijgt nog dit najaar zijn eigen internationale zoek- en red dingsteam. Het team is voorzien van de modernste apparatuur en bestaat per inzet uit 65 erva ren experts van politie, brand weer en ambulancediensten. Die moeten binnen twaalf tot twintig uur op ramplocaties kunnen zijn in Europa, de Ne derlandse Antillen, het Midden- Oosten en Noord-Afrika. Het team is gericht op het red den van mensen bij grote cala miteiten, zoals aai'dbevingen en industriële rampen, vóórdat de cruciale eerste 72 uur zijn ver streken. De teamleiding kan daartoe beschikken over een pool van zo'n 150 experts in en rond Zuid-Holland, die binnen zes uur na een besluit uitgezon den kunnen woi*den vanaf luchtbasis Schiphol, de militai re vliegbasis Valkenburg en Eindhoven Aixport. Het search- and i-escueteam (SAR-team) kan onder meer een beroep doen op speurhonden en hun begelei ders van het Koxps Landelijke Politiediensten. Ze werken nauw samen met ambulance verpleegkundigen en reddings experts van de brandweer. Die zijn uitgerust met hoogwaardi ge zoekapparatuur, waannee door meters puin of ijs naar slachtoffers kan worden ge zocht. Voor de bevrijding van doden en gewonden beschikken ze over reddingsgereedschap als pneumatische tangen en beton- zagen. Directe aanleiding voor de op luchting van de specialistische bijstandseenheid was de aard beving in Tui'kije in augustus 1999. Tal van Nederlandse or ganisaties wilden toen hulp aanbieden, maar er zat geen lijn in het aanbod. De ministeries van Binnenlandse en Buiten landse Zaken coöixlineren en betalen de inzet .GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3