Gemeente moet groener denken Waterschap diept sloten uit 15 Strenge controles op aanbieden afval Efteling ziet kansen voor plan doepark Politie lost inbrakenreeks in Yerseke op Oorzaak amputatie verkeerde been blijft raadselachtig Klachten over nieuwe perrontunnel Goes Kamerlid Van Dijke bepleit meer aandacht voor duurzaam bouwen Auto's in Arnemuiden gekraakt Vernielingen DKMY DIESEL HILFIGER zeeuwse almanak Declareren waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 5 februari 2002 door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De Zeeuwse gemeenten moeten veel meer werk maken van duurzaam bouwen, zegt Tweede-Kamerlid L. van Dijke van de Christen unie. Hij noemt het ambitieni veau bij de gemeenten te laag. Van Dijke sprak gisteren tijdens éen mini-symposium over wa ter- en klimaatbeleid dat werd gehouden op Neeltje Jans. De gemeenten kunnen in zijn ogen veel beter tijd en energie steken in duurzaam bouwen, dan zich te beperken tot discussies over de kleur van de stenen bij een bouwproject. 'Bemoeizucht', volgens Van Dijke, die vindt dat de lat voor duurzaam bouwen veel te laag wordt gelegd. Niet alleen de Zeeuwse gemeen ten kregen van hem een veeg uit de pan. Het zittende kabinet moest het eveneens ontgelden. „Paars is niet groen gebleken. Het klimaatbeleid moet veel scherper", is zijn oordeel. Hij stelde dat de regering de strijd tegen het broeikaseffect moet intensiveren en pleitte in dat verband voor 'een hard plafond voor verkeer en vervoer' en 'ver groening van het belastingstel sel. Te luchtig Van Dijke waarschuwde voor een te luchtige benadering van de klimaatverandering, in de sfeer van 'na ons de zondvloed'. De aarde warmt op, het regent vaker en heftiger en de zeespie gel rijst. Problemen die we, stel de Van Dijke, aan ons zelf te danken hebben. „We hebben te lang op te grote voet geleefd en de gevolgen daarvan zijn bij zonder ernstig." B. Eiekhout van het Climate Change Research Team van on derzoeksinstituut RIVM en Th. de la Court van (symposiumor ganisator) Centrum voor inter nationale samenwerking COS- Zeeland sloten zich bij de con clusie van Van Dijke aan. Cijfers tonen volgens hen aan dat het opwarmen van de aarde, het broeikaseffect, de laatste vijftig VLISSINGEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Koren bloemlaan in Arnemuiden is in de nacht van zondag op maan dag een geluidsinstallatie ge stolen. De schade bedraagt enkele hon derden euro's. Aan de Olympia- weg in Vlissingen werd is tussen zaterdagmiddag en maandag ochtend in een personenbus in gebroken. Uit de bus werd een brandblusser weggenomen. In Westkapelle is afgelopen week einde de achterruit van een auto vernield die aan de Torenstraat geparkeerd stond. jaar erg hard is gegaan. De rap porten die daar inmiddels over zijn verschenen, zijn volgens De la Court sterk 'onderkoeld'. We tenschappers steken volgens hem de kop in het zand en zijn geneigd van de meest gematigde toekomstvoorspelling uit te gaan. Dat doet de politiek volgens Van Dijke ook. „Die kiest vaak voor het 'vastklampscenario'. En daar moeten we vanaf. We moe ten werken aan duurzame ener gie." Eén van de manieren daaraan bij te dragen is het plan van adviesbureau voor ecologie, natuur, landschap en milieu Waardenburg. Dat wil het noor delijke gedeelte van de Brou- wersdam slopen en vervangen door een stormvloedkering met ingebouwde getij dencentrale. Een plan dat, betoogde K. Huls bergen van het bureau gisteren, zeker haalbaar is. Met Delta Synergie, zoals het plan is gedoopt, kunnen volgens Hulsbergen meerdere vliegen in één klap worden geslagen. Door de open verbinding met de Noordzee wordt de Grevelingen weer een dynamisch estuarium. De getij dencentrale met negen tig 'visvriendelijke' turbines In de binnenstad van Zierikzee wordt veel grofvuil bij het gewone huisafval gedumpt. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen- Duiveland gaat de ellende met het afval in de binnenstad van Zierikzee aan pakken. Er moet een eind komen aan het illegaal dumpen van grofvuil in het centrum en bewoners moeten het huis vuil in een behoorlijke vuilniszak aan leveren. Wie zich niet aan de regels houdt kan een boete van 46 euro krij gen. De gemeente is het beu. Volgens N. Ei- lers, afdelingshoofd van de gemeente reiniging, is de manier waarop het huis afval elke week in de binnenstad van Zierikzee aan de straat wordt gezet de gemeente een doorn in het oog. Het af val zit geregeld in goedkope zakken die snel scheuren, of in niet-afgesloten boodschappentasjes. Dit veroorzaakt stank en heeft als gevolg dat afval de straat inwaait. Daarnaast wordt (van buiten het centrum) wekelijks een berg grofvuil illegaal bij het huisafval ge dumpt. Deze praktijken zorgen voor veel klachten, zowel van bewoners van de binnenstad als van de medewerkers van de gemeentereiniging. „Voor bewo ners is het zeer vervelend wanneer je voordeur min of meer als stortplaats wordt gebruikt. Voor de buurt is het ontsierend en het trekt ongedierte aan", aldus Eilers. Voor de mannen op de vuilniswagen is het werk 'nog onaange namer': ze zijn langer bezig het afval in de wagen te laden en door het vele buk ken en bij elkaar graaien van rondslin gerend vuil is het werk zwaarder ge worden. Naast deze ongemakken kost de afval- ellende de gemeente en dus de inwoners veel geld. Waar volgens de berekenin gen het huisafval van de binnenstad in één vuilniswagen kan worden afge voerd, worden in de praktijk elke week twee wagens gevuld. Dit vraagt meer tijd - 'bijna een halve dag' - om het afval op te halen. Wat de extra kosten hiervan zijn durft Eilers niet te zeggen. „Het gaat om duizenden guldens meer, al leen al voor de laadkosten." De gemeente wil hier een eind aan ma ken: de inspecteurs van Controle, Toe zicht en Handhaving gaan samen met de afdeling reiniging streng controle ren of het afval op de juiste manier wordt aangeleverd. Bewoners van de binnenstad moeten hun afval in een deugdelijke zak - en niet (dagen) te vroeg - aan de straat zetten. Om de ille gale dumpers aan te pakken zal de ge meente niet alleen overdag, maar ook 's avonds controleren. Wie zich niet aan foto PieterHonhoff de regels van de APV houdt en betrapt wordt, loopt het risico op een geldboete van 46 euro. Containers Een manier om deze problemen op te lossen, ziet de gemeente nog altijd in ondergrondse afvalcontainers. De zak ken hoeven dan niet meer wekelijks aan de straat te worden gezet. En omdat al leen bewoners met een pasje toegang krijgen tot deze stortplaats is het pro bleem met het illegale grofvuil ook op gelost. Dit plan heeft echter de nodige vertraging opgelopen, onder meer om dat het vinden van een geschikte plek voor de containers op problemen stuit. Zolang die ondergrondse containers er niet zijn, is strenge controle de manier om de afval-ellende aan te pakken. Ei lers: „Deze gewoonten moeten eruit worden gestampt." door Marcel Modde RENESSE - Een elkweervoor- ziening in Renesse heeft volgens De Efteling voldoende kans van slagen. Van belang is wél een dusdanig aanbod aan activitei ten dat het ook voor de lokale bevolking aantrekkelijk genoeg wordt om met enige regelmaat terug te keren. Dat is één van de adviezen die H. van Oost van de Stichting Ont wikkeling Recreatie (SOR) heeft meegekregen uit het over leg met Nederlands voornaam ste attractiepark. De beleids makers van De Efteling hadden, vanwege het lidmaatschap van de koepelorganisatie van recre atie-ondernemers Recron, aan geboden de plannenmakers voor een deels overdekt doepark in Renesse van advies te dienen. Vooralsnog is er volgens initia tiefnemer Van Oost geen sprake van dat De Efteling zelf ook gaat participeren. „De contacten in dit stadium beperken zich puur tot de sfeer van een aantal praktische tips waar je bij de ontwikkeling van dit soort plannen zoal aan moet denken. Zo hebben we een aan tal voorbeelden gehoord van projecten die na een jaar alweer op de fles zijn gegaan, puur en alleen omdat de basis niet deug de. Van dat soort fouten willen wij graag leren. We hebben alle positieve en negatieve zaken ge noteerd en aan de hand daarvan zullen we binnen de werkgroep bekijken hoe één en ander kan worden opgepikt." Volgens Van Oost ziet het mana gement van De Efteling in de omgeving van Renesse een goe de markt voor een elkweervoor- ziening in de vorm die de SOR in gedachten heeft. Van belang is dat aansluiting kan worden ge vonden bij (recreatie)beclrijven die buiten het hoogseizoen ook iets te bieden hebben, zodat over het hele jaar inkomsten zijn verzekerd. Daarnaast moet ook de lokale bevolking met eni ge regelmaat tot een bezoek worden verlokt. „Dat lukt je alleen door de men sen vertouwd te maken met een voorziening waar dagelijks iets is te doen. Zorg voor een multi functionele zaal waar je afwis selend muziek kunt program meren, een filmdoek kunt ophangen of creatieve en recre atieve zaken mag verwachten. Maar dat betekent ook dat je jaarlijks vernieuwend bezig moet zijn om de belangstelling warm te houden", verwijst Van Oost naar één van de manco's die Waterland Neeltje Jans in de problemen brachten. Binnenspeeltuin Van Oost wil de plannen nog voor de zomer nader uitwerken met de werkgroep en voorleg gen aan het bedrijfsleven in de regio. Blijft voldoende onder steuning van die kant uit, dan staakt hij zijn pogingen. „Ik ben hier al vanaf 1996 mee bezig, dus moeten er nu toch (ook van mijn kant overigens) echt een keer knopen worden doorge hakt. Die binnenspeeltuin komt dan gewoon op ons eigen be drijf, dat is het probleem niet. Waar we hier mee bezig zijn, is een project met een duidelijk toegevoegde waarde voor de re gio. Maar daar moet wel een draagvlak voor bestaan." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Wa terschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met het weer op de juiste diepte brengen van sloten in de Scliouwse Westhoek. Het karwei, dat naar verwachting drie a vier weken in beslag neemt, maakt onderdeel uit van de aanpak van de wateroverlast in de Kop van Schouwen. Het delven van de sloten heeft een hoge prioriteit. In de West hoek wordt al jaren geklaagd over veel te hoge grondwater standen. Die veroorzaakt dras sige campingvelden, water in kruipruimtes van woningen en schade aan fruitbomen. Een werkgroep met mensen van de gemeente, het waterschap en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) werkt aan een plan van aanpak om daar een einde aan te maken. Onderdeel daarvan is het scho nen van de waterlopen. De be langrijkste - primaire - waterlo pen worden elke drie jaar schoongemaakt, de kleinere - secundaire - sloten eens in de acht jaar. Een handicap is dat sommige gedeelten vanwege weelderig struweel onbereik baar zijn. Dat heeft in de prak tijk tot achterstallig onderhoud geleid en daarom is nu gekozen voor een rigoureuze aanpak. Het overgrote deel van de bo men langs Lageweg, Wissewek- ken, Haaymansweg, Armhoek- seweg, Pauwlientjesweg, Saresweg en Lagezoom blijft staan. De zaag gaat vooral in de struiken in de wegbermen. Die worden waar nodig tot twintig centimeter boven de grond af gezaagd, waardoor de tot nu toe ontoegankelijke stukken sloot door Rob Paardekam YERSEKE - Met de aanhouding van een 33- jarige man uit Breda heeft de politie vijf in braken in Yerseke opgelost. Samen met een 27-jarige plaatsgenoot stal de verdachte eind december voor duizenden euro's aan apparatuur en geld in bedrijven en woningen. De politie heeft de 27-jarige in de nacht van de inbraken al kunnen aanhouden, omdat een oplettende Yersekenaar had gemeld dat hij twee verdachte mannen bezig zag. Toen de politie arriveerde gingen de dieven er vandoor, waarop de politie de achtervol- kan voldoende energie opwek ken om Schouwen-Duiveland én Goeree-Overflakkee van stroom te voorzien. Energie maatschappij Nuon overweegt een proefproject in de Afsluit dijk. Bureau Waardenburg wacht met spanning af hoe die proef uitpakt. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het simpelweg ontbreken van de aanduiding 'rechterbovenbeen' blijkt de boosdoener die leidde tot de am putatie van het verkeerde been, afgelopen januari in het Vlis- singse ziekenhuis. Onverklaar baar blijft volgens directeur J. Van den Blink waarom niemand dat gemist heeft. Tot na de voorbereiding van de patiënt voor de operatie heeft geen van de betrokkenen gesig naleerd dat niet bekend was welk been moest worden afge zet. Dat blijkt uit het interne on derzoek dat het Ziekenhuis Walcheren uitvoerde naar de medische fout die dinsdag 22 ja nuari leidde tot de amputatie van het verkeerde been. Vanaf de aanmelding van de amputatie op het operatieroos- ter, twee dagen ervoor, bij de overdracht van de patiënt van de verpleegafdeling naar de ok- afdeling, bij de narcosevoorbe- reiding tot bij het begin van de ingreep bleek de aanduiding 'rechterbovenbeen' te ontbre ken in de gegevensoverzichten, zonder dat iemand dat opmerk te. Bij het installeren van de in strumententafel in de operatie kamer is cle chirurg gevraagd welk been het betrof. De chirurg heeft geen verklaring waarom hij op dat moment zonder aarze len het verkeerde been koos. De chirurg had de patiënte voor de ingreep nog bezocht. Het ziekenhuis werkt intussen aan de verfijning van het opera tieprotocol, waarbij vijf perso nen in elke stap naar de operatie verantwoording dragen over de gedetailleerde voorbereiding van een ingreep. Die conclusie en maatregel heeft de zieken huisdirectie maandag in een rapport verzonden aan de In spectie op de Gezondheidszorg. De Inspectie moet nu besluiten of onderzoek en maatregelen af doende zijn, of dat nader onder zoek gewenst is. De Inspectie kan besluiten dat tuchtrecht of strafrecht van toe passing is. Directeur Van den Blink verwacht dat. „Een aan tal medewerkers heeft gefaald. Maar er was geen sprake van grove nonchalance of opzet. Het waren toevalligheden", beves tigt hij de eerdere aaname van de directie over de toedracht. Zorgvuldig Patiëntenorganisatie Het Kla verblad zei gisteren nog te wei nig informatie te hebben om te kunnen reageren. Het wil daar voor de reactie van de Inspectie voor de Gezondheidszorg af wachten, die eind deze maand kan worden verwacht. Het nieu we protocol dat het ziekenhuis wil instellen, waarbij elke be trokken arts en verpleegkundi ge bij een ingreep de benodigde handelingen en gegevens moet controleren en paraferen, lijkt het Klaverblad een zorgvuldig plan, liet adjunct-directeur Marleen Vermeer gisteren we ten. De Zoutelandse vrouw die de foutieve amputatie onderging maakt het naar omstandighe den redelijk goed, meldde van den Blink maandag. Hij heeft de familie de onderzoeksuitkom sten vrijdag meegedeeld. De fa milie heeft laten weten nog steeds vertrouwen in de betrok ken chirurg te hebben. De chi rurg is gisteren weer aan het werk gegaan. KOUDEKERKE - In een tuin aan de Kerkhoflaan in Koude- kerke zijn in de nacht van zon dag op maandag vernielingen gepleegd. Er werden buiten lampen vernield en er zijn plan tenbakken omgegooid. (Advertentie) Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg door Harold van Ginkel GOES - De vernieuwde perron tunnel onder het station van Goes ligt anderhalve week na de opening al onder vuur. Groen- Links Goes klaagt bij burge meester en wethouders dat de waterafvoer niet in orde is. De wethouder zegt dat de aanne mer al aan het werk is gezet om het probleem te verhelpen. De tunnel moet de bewoners ten zuiden van de spoorlijn en het Stationspark een betere aan sluiting geven op het station en de binnenstad. GroenLinks klaagt dat de tunnel, die op 25 januari werd geopend, bijna continu over de hele breedte en kele centimeters onder water staat. Ook de graffiti op de muur is de partij een doorn in het oog. A. van Oosten, fractievoorzitter van GroenLinks, vreest het erg ste als er een enorme hoosbui valt. „Het is nu al een aantal da gen droog en nog staat er water in de tunnel. Het afvoergootje onder aan de trap is bij lange na niet genoeg om alle regen op te vangen." De fractie vindt dat de gemeen te, die heeft meebetaald aan de tunnel, best eisen mag stellen aan NS-Railinfrabeheer, dat hoofdverantwoordelijk is. De partij denkt dat het ontwerp niet goed is en dat er veel regen water van de zuidelijke ingang het tunneltje binnenloopt. Ook is het mogelijk dat de tunnel lekt. Verder vindt de fractie het vreemd dat er geen gebruik is gemaakt van graffitibestendige tegels. Ook heeft GroenLinks problemen met de toegankelijk- heid van de tunnel voor minder- validen en de fietsgoten rond het station. Zo is de trap naar de bewaakte rijwielstalling niet voorzien van een fietsgoot. De partij vindt ook dat de goot langs de trap naar het bussta tion veel te steil is. Daarnaast heeft de trap deze voorziening slechts aan één van beide kan ten. Wethouder S. Heijning erkent de problemen rond de wateraf voer. „De tunnel is inderdaad niet honderd procent in orde, zoals bij veel nieuwe werken het geval is. De aannemer gaat de waterafvoer in orde maken, om dat ook wij hebben geconsta teerd dat de afvoer niet goed werkt." Luifel Railinfrabeheer weet ook van de problemen. „Oorspronkelijk was het de bedoeling om over twee of drie jaar een luifel te in stalleren. Probleem nu is dat het water de drainagegoot niet be reikt. Als tijdelijke oplossing wordt bijna elke dag gedweild, maar dat is op den duur ook geen doen", meent woordvoer der M. Rouweler van Railinfra beheer regio zuid. De aannemer heeft tot begin april de tijd om alles af te krij gen. Er zijn twee mogelijkhe den. Een nieuwe vloer leggen die schuin naar de drainagegoot afloopt, of een tijdelijke over kapping. „Onze voorkeur gaat uit naar een nieuwe vloer, maar het is nog niet zeker of dat ook doorgaat", vertelt M. Rouweler. Gisteren is een begin gemaakt met het snoeien van wegbeplanting langs de Haaymansweg bij Burgh- Haamstede. foto Pieter Honhoff bereikbaar worden voor de ma chines van het waterschap. Ver volgens worden de sloten op diepte gebracht en de duikers doorgespoten. Het slib dat uit de sloten komt wordt afgevoerd. ging inzette. Toen de Bredanaars hun wagen door gladheid tegen de vangrail reden, kon één van hen worden aangehouden. De twee de verdachte wist te ontkomen, maar op 21 januari kon ook hij worden aangehouden, zo meldde de politie gisteren. Eén van de verdachten heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Declareren is nog een hele kunst, zo merkte de nieuwe medewerkster van het Oost- burgse kantoor. De hele maand had ze netjes haar rit ten bijgehouden op het speci ale groene formulier. Toen ze hel wilde inleveren vroeg een collega of hij toch nog even mocht kijken of alles wel pre cies volgens de regels was in gevuld. Na een vluchtige blik werd de jongedame vriendelijk doch dringend gevraagd het op nieuw in te vullen. Want IJ- zendijke, om maar een voor beeld te noemen, lag toch echt niet op tien kilometer af stand. Hij keek haar strak aan en haalde vervolgens vanuit zijn bureaulade een lijstje tevoorschijn. Gebruik dit maar, raadde hij haar aan. Dat doet iedereen hier. En zo zag ze dat lJzendijke precies veertien kilometer van Oostburg vandaan ligt. En allerlei andere plaatse7i lagen ook heel wat verder dan haar eigen kilometertel ler aangeeft. Dat lijstje ge bruiken we al jaren, ver trouwde de collega haar toe. Sinds die dag weet de nieuwe medewerkster wat bedoeld ivordt met creatief boekhou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35