Buurt bezorgd over Lika-gebouw PZC PZC Kippenmest bedreigt trappist Fracties vragen actieve rol gemeente bij 't Lamsoortje 17 Gemeentebelang kaart onveilige stiuaties en bedreigende sfeer aan Stichting behoud Zak van Zuid-Beveland peilt mening donateurs CDA begint toernee in Goes Spullen uit auto gestolen Moeders misbruikt kind bijeen Bromfietsers botsen tegen elkaar Nieuwe sirenes in Middelburg Vernielingen in tuin Koudekerke Boete voor bezit softdrugs Infodagen Schelde College zuider £1 buren Tholen wil inhaalslag maken bij afgifte gebruiksvergunningen dinsdag 5 februari 2002 doorlngrid Huibers KAPELLE - Een 'diversiteit' aan kopers en het 'tijdstip waar op menige transactie plaats vindt', bezorgt omwonenden van bedrijfsverzamelgebouw Lika aan de Vroonlandseweg in Kapelle een 'unheimisch ge voel'. Dat stelt tenminste de fractie van Gemeentebelang in een brief aan de gemeenteraad. In de aanloop naar de verkiezin gen vraagt de partij aandacht voor de 'bedreigende sfeer' die de activiteiten in het Lika- gebouw bij de bewoners van de aangrenzende wijk Overtierin- ge teweeg zouden brengen. Her en der geparkeerde koopwaar zorgt bovendien voor onveilige verkeerssituaties Het Lika-gebouw waar voor heen conservenfabriek Van Lie- re Kapelle gevestigd was, wordt op dit moment onder meer ver huurd aan een aannemer, auto handel en hobbyclub. Ook is een deel van het gebouw in gebruik als caravanstalling. Hoewel Gemeentebelang ner gens autohandel AHV Car Ex port met name noemt, doet het college van burgemeester en wethouders dat wel. In de raadsstukken voor de vergade ring van dinsdag 12 februari wijst het college de raad erop dat de gemeente afgelopen jaar maar één klacht heeft binnen gekregen over een op de open bare weg geparkeerde vracht wagen van AHV. Hoewel er op het terrein van AHV 'in de buitenlucht ge sprekken plaatsvinden over prijzen', levert dat volgens het college normaal gesproken geen onveilige situaties op. Mocht dat wel het geval zijn, dan is dat een zaak voor de politie. Gemeentebelang maakt zich ook zorgen over het asbestdak dat op het Likagebouw zit. Dat zou bij brand voor veel proble men kunnen zorgen. Asbest Er zijn echter geen wettelijke bepalingen op grond waarvan de gemeente de eigenaar van het gebouw kan verplichten de as- bestplaten te vervangen. Wel moeten er allerlei brandweren de voorzieningen worden ge troffen. De eigenaar is daarvan onlangs door de gemeente op de hoogte gesteld. Overigens is het college van plan het bedrijfs verzamelgebouw op termijn af te breken en in plaats daarvan woningen neer te zetten. Uit de provinciale pot stedelijke ver nieuwing is de gemeente daar voor al een kleine 700.000 euro toegezegd, maar dat is bij lange na niet genoeg. Alleen al het sa neren van vervuilde grond gaat hoogstwaarschijnlijk ettelijke miljoenen kosten. Hoeveel geld er voor het project precies nodig zal zijn, is overigens nog niet be kend. De door Gemeentebelang ge constateerde overlast wordt in de raadsvergadering van dins dag 12 februai-i besproken. Die vergadering vindt plaats in het gemeentehuis in Kapelle en be gint 's avonds om half acht. Geparkeerde auto's rondom het Lika-gebouw zouden voor onveilige verkeerssituaties zorgen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het bestuur van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beve land (BZZB) wil onder de donateurs pei len welke prioriteiten ze hebben als het gaat om het behoud van het landschap. Met een nieuwsbrief heeft het bestuur een enquêteformulier meegestuurd. Uit de ingevulde prioriteitenlijstjes moet duidelijk worden hoe de mensen die de Zak van Zuid-Beveland willen behou den, denken over windmolens, de Wes- terschelde Container Terminal (WCT), een ander tracé voor het Sloespoor, re genkappen in de fruitteelt, grootschalige glastuinbouw en over nieuwe economi sche dragers in het agrarische land schap. De waag is niet alleen wat mensen wel en niet in het landschap willen, maar ook hoever het landschap dat ze willen be schermen. reikt. Hoe ver en hoe hoog kun je gaan in een aanpalend industriege bied? Toename verkeer Kan een toename van het verkeer per spoor, via de weg en per schip de beleving van het landschap negatief beïnvloeden en welke activiteiten kunnen boeren on dernemen om toch boer te kunnen blij ven zonder het landschap aan te tasten? Planologisch gebeurt er in de Zak van Zuid-Beveland zoveel, dat de stichting wil weten in welke gevallen ze bezwaar moet maken, om in een later stadium be roep te kunnen aantekenen. De wagen- lijsten worden rond half maart ingevuld terugverwacht. GOES - Het CDA begint dinsdag 12 februari in Goes zijn lan delijke campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. In Hotel Goes wordt vanaf 19.30 uur een manifestatie gehouden. Landelijk lijsttrekker Jan-Peter Balkenende houdt een inlei ding over lokale lasten. Tweede-Kamerlid Siem Buijs geeft een presentatie onder de titel 'Zorg om zorg in Zeeland'. Vervolgens is er een discussie met lokale lijsttrekkers over de gemeentelijke verkiezingsslo gan. KAPELLE - Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Pau- kenshoekstraat in Kapelle, zijn in de nacht van zondag op maandag geluidsapparatuur, gereedschap en kleding wegge nomen. De waarde van de spullen bedi-aagt enkele honderden MIDDELBURG - Regionaal Fiom Bureau Middelburg begint in maart een gespreksgroep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen. De gespreksgroep kent. tussen de zes en tien leden en komt tien keer bij elkaar in het Fiom-gebou w aan de Bellinkstraat in Middelburg. De groep wordt begeleid door twee maatschappelijk werksters. Met alle deelnemers wordt eerst een kennismakingsgesprek gehouden. Doel van de bijeenkomsten is dat vrouwen onderling herken ning en erkenning vinden voor hun ervaringen roncl het mis bruik en de relaties met slachtoffer, pleger en omgeving. ZAAMSLAG - Een negentienjarige bromfietser uit de ge meente Hontenisse is gisterochtend aan een pijnlijke schou der behandeld in het ziekenhuis, na een aanrijding met een zeventienjarige bromfietser uit dezelfde gemeente op het fietspad naast de rijksweg N61 in Zaamslag. De negentienjarige bemerkte te laat dat zijn plaatsgenoot voor hem reed en botste tegen de achterzijde van diens brom mer aan. Daarbij kwam de negentienjarige bromfietser ten val. MIDDELBURG - Aan de Amnestylaan, de Havendijk en de Breeweg in Middelburg en aan de Akkerlaan in Arnemuiden komen nieuwe sirenes. Bij de laatste jaarlijkse test van de brandweer is gebleken dat niet iedereen in Middelburg het alarmsignaal goed kon horen. Later komt er nog een sirene op de hoek van de Geersesweg en de Prooyensweg voor de wijken Veerse Poort en Prooyens- park. KOUDEKERKE - In een tuin aan de Kerkhoflaan in Koude kerke zijn in de nacht van zondag op maandag vernielingen gepleegd. Er werden buitenlampen vernield en er zijn plan tenbakken omgegooid. TERNEUZEN - Een 38-jarige Belg is gisteravond aangehou den op de G. Gezellestraat in Terneuzen met negen gram hen nep en twee gram hasj op zak. De drugs zijn in beslag genomen en de man kreeg een boete van 45 euro. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De afwachtende houding die het dagelijks gemeentebestuur van Tholen tentoonspreidt ten op zichte van kinderboerderij/ heemtuin 't Lamsoortje in Sint- Maartensdijk, baart verschil lende Thoolse raadsleden zor gen. In de vergadering van de com missie gemeentelijke ontwikke ling, gisteravond, drongen diverse fracties aan op een ac tievere houding van de gemeen te. Platform Leefbaar Platteland Tholen en de stichting voor ver standelijk gehandicapten De Schutse hebben nog altijd geen overeenstemming bereikt over hun samenwerking. De bedoeling is dat de Schutse dagbestedingsactiviteiten op de kinderboerderij huisvest. Daar over zou gisteren, nadat er eer der onenigheid was ontstaan, opnieuw gepraat worden door het initiatiefnemende platform, REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de Schutse en de stichting kin- derboerderij/heemtuin 't Lam soortje. Om hem onbekende redenen werd dat gesprek afgezegd, ver klaarde wethouder R. Raven- steijn gisteravond. „Maar ik houd het in de gaten", beloofde hij. Die belofte stelde de fracties PvdA, Christenunie en CDA niet gerust. „In de gaten houden is iets anders dan actie onderne- men", prikkelde J. van den Don ker (D66). J. Bout (CDA) vond de kwestie in mist gehuld en vroeg om helderheid. A. Kor- naat (PvdA) vreest dat het die renwelzijn in het geding komt als de zaken niet goed gaan met 't Lamsoortje. A. Piet (Christen unie) vroeg zich hardop af of bestuuxtijke participatie nood zakelijk is. Enige tijd geleden was de kin derboerderij heemtuin even eens onderwerp van zorgelijke discussies, toen cle organisatie subsidie dreigde mis te lopen van het Nationaal Park Ooster- scheide. Voorbarig Ravensteijn gaf in zijn reactie aan ingrijpen te voorbarig te vinden. Voor de dieren wordt goed gezorgd en de financiën zijn geregeld, verklaarde hij. De dagbesteding van verstandelijk gehandicapten is bovendien maar een klein onderdeel van een veel groter project, dat on der meer participatie van orga nisaties als Staatsbosbeheer in houdt. „De vrijwilligers doen er alles aan dit in goede banen te leiden. Dat vertrouwen moeten we ze ook geven. Als blijkt dat zaken niet in orde komen, kunnen we nog altijd ingrijpen", reageerde hij. SINT-MAARTENSDIJK - Het Schelde College, met vestigin gen in onder meer Sint-Maar tensdijk en Bergen op Zoom, houdt 18 en 19 februari infoda gen voor leerlingen van groep acht van het basisonderwijs. Dat gebeurt maandag 18 febru ari tussen 18.30 en 21.00 uur aan de Nobellaan in Bergen op Zoom en dinsdag 19 februari tussen 19.30 en 22.00 uur aan Onder de Linden in Sint-Maar tensdijk. door Kris Naudts Belgen kunnen wel wat heb ben. Het schandaal met de dioxinekippen is nog maar naar het achterplan van het collectieve geheugen verdron gen of daar duiken alweer koppen op met pcb-besmet- tingen. De minivoedselcrisis wordt groter door de melding dat dezelfde giftige stoffen zijn aangetroffen in varkens voer. En uit Wallonië komt het bericht overwaaien dat zo waar de edele trappist van Ro- chefort in zijn bestaan wordt bedreigd door Vlaamse mest. Vreemd? Of toch niet? Besmette kippen en varkens voer, tot daar nog aan toe, hoor je dezer dagen aan de toog van Belgische estaminets en kroe gen verkondigen. Maar als het biergevaar begint te lopen - ja, waar gaat het dan heen met de volksgezondheid? Vader-abt Jacques-Emanuel van de eer biedwaardige abdij Notre Da me de Saint-Rémy in Roche- fort in de Waalse provincie Namen heeft in dat verband klare taal gesproken. Monni ken van zijn abdij brouwen met vakmanschap en liefde de Rochefort, een trappistenbier dat bij fijnproevers en ware bierkenners hoog aanzien ge niet. Rochefort, dat is die stoe re trappist die in drie verschil lende alcoholvolumes bestaat. Er is echter onheil op komst. Volgens de abt dreigt het bron water waarmee de Rochefort wordt gemaakt verontreinigd te worden. Het heldere water borrelt op uit de bron van de Tridaine, vlakbij de abdij Mestkippen Even verderop heeft een agra riër plannen om zijn kwekerij fors uit te breiden voor de fok van honderdduizend mestkip pen. De 110 hectare grond rond de boerderij wordt gro tendeels gebruikt voor het uit spreiden van kippenmest. Het voornemen stuit gelijk op ver zet van de gemeente Rochefort en van de abdij. Rochefort ligt tegenover het hoogplateau van Jerny. Volgens abt Jac ques-Emanuel ziet de onder grond eruit als gatenkaas. Re genwater verzamelt zich in ondergrondse' galerijen en De trappist Rochefort zou wel eens uit het café kunnen verdwij nen als er niets ondernomen wordt tegen de dreiging van vcron- reiniging. foto Charles Strijd stroomt vandaar naar de bron van Tridaine. „Extra bemesting zal ons bronwater vervuilen met ni traten", zegt vader-abt. „Dat kunnen we niet dulden. We gé bruiken het water zuiver en onbewerkt om ons bier te brouwen. We laten een pro duct met een traditie van vier eeuwen niet verloren gaan door milieuvervuiling." Abt en kippenkweker staan in deze, voor een bierland als België tot de verbeelding spre kende voedselaffaire niet te genover elkaar. Integendeel. De landbouwer is best bereid om een milieuvriendelijke op lossing te vinden. Want in het drinken van een goede trap pist vinden mensen elkaar. De kweker verzekert dat een deel van de bijkomende mest zal worden weggevoerd en dus niet in de ondergrond terecht komen. Voorzorgen Abt Jacques-Emanuel en zijn monniken zij n er niet gerust op en nemen hun voorzorgen. Ze hebben, daarin gesteund door de gemeente, alvast een we tenschappelijke studie besteld bij de universiteit van Luik. Zegt de abt: „De studie moet ons leren hoe de waterstromen ondergronds vloeien. Op die manier komen we de locaties te weten waar de kippenkwe ker zijn mest kan uitspreiden en waar niet. We hebben goede hoop op dat we er samen uit komen." Maar, als het nachtelijk don ker en de volslagen stilte over de abdij Notre Dame de Saint- Rémy hangen, ligt vader-abt in bed te woelen. Geplaagd als hij wordt door kopzorgen. Al tijd weer doemen beelden op van vrachtrijders die grote hoeveelheden overtollige Vlaamse mest naar Waalse ge bieden rijden en daar over ak kers en landerijen uitgieten. De geestelijke leider heeft, naar eigen zeggen, vastgesteld hoe vaak 's nachts Vlaamse mest wordt geleverd aan boe ren op het plateau en daar ille gaal wordt uitgereden. „Die ladingen mest vormen een veel grotere bedreiging voor onze bron", waarschuwt de abt. De universiteit van Luik zal hem in de studie haarfijn uitleggen hoe de hydro-geologie van het hele plateau eruit ziet. De abt hoopt straks, gewapend met het rapport, illegale lozingen te kunnen tegengaan. Spanningen De Vlaamse mesttransporten naar het Franstalige landsge deelte hebben nieuwe span ningen veroorzaakt tussen beide taalgemeenschappen. De Waalse minister van leef milieu heeft zich boos ge maakt op zijn collega in de Vlaamse regering omdat die mestexport toestaat. „De Vlaamse overheid legt terzake de Waalse wetgeving naast zich en houdt geen rekening met het Waalse landbouw- bouwbeleid", klinkt het stoer bezuiden de taalgrens. De Walen wijzen er de Vlamingen op dat cle invoer van alle dier lijke afval zoals mest en gier verboden is. Overtreders kun nen administratief worden be straft met een boete tot 25.000 euro of zelfs schorsing van de exploitatievergunning- Voorst zwaaien er op het gerechtelij ke vlak gevangenisstraffen van acht dagen tot drie jaar en zware geldboetes bovenop. Wallonië werkt inmiddels aan een eigen mestactieplan. Er is een samenwerking opgezet tussen de overheid, landbouw organisaties en drinkwater- maatschappijen. De Waalse regering begint een informa tiecampagne met als slagzin 'Een gewaarschuwde land bouwer is er twee waard'. En de trappistendrinkers? Die' zijn op hun beurt gewaar schuwd. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil extra mensen inzetten voor de afgifte van gebruiksvergunningen. Er moeten naar schatting zo'n 340 van deze vergunningen worden verstrekt aan bestaande gebou wen. Via een inhaalslag moet dat voor 2005 gebeurd zijn. Naast de kleine 340 gebruiks vergunningen voor onder meer kerken en horeca, is de ver wachting dat er jaarlijks nog eens twintig van dergelijke ver gunningen voor nieuw gebouw de objecten bijkomen. Verder dienen per jaar - naar schatting - zo'n zeventien vergunningen te worden vernieuwd, omdat ze betrekking hebben op gebou wen die te maken hebben met veranderingen in gebruik of functie. Als wordt uitgegaan van één fulltime medewerker om de in haalslag te maken, dan is de klus pas eind 2014 voltooid. Bij de inzet van twee fulltime krachten kan het gebruiksver gunningenstelsel eind 2004 al volop functioneren. Het ge meentebestuur kiest voor de snelste variant. Volgens de planning die hierbij hoort, worden dan dit jaar nog honderd vergunningen afgege ven. Onder meer aan horecabe drijven (36 keer), scholen (23 keer) en kerken (14 keer). In 2003 is het onder meer de beurt aan de twee zwembaden, fa brieken die tussen de 250 en 500 medewerkers tellen en kam peerplaatsen en jachthavens. In totaal dienen dat jaar 134 ver gunningen te worden afgege ven. In 2004 volgen nog eens 103 exemplaren. In dat jaar zijn on der meer museum, buurthuizen en woningen voor niet-zelfstan- dige bewoners aan de beurt. Student Voor een gedeelte wordt in het extra werk voorzien door een nieuwe medewerker, die per 1 januari is aangesteld. De rest wil de gemeente laten uitvoeren door een tijdelijke kracht, bij voorbeeld een bouwkundestu- dent die bereid is de preventie opleiding van de brandweer te volgen. Dit kan bekostigd worden uit de opbrengst van de vergunnin genleges. De gemeente Tholen wil die leges kostendekkend la ten zi jnBehalve uit een basista rief zijn de leges samengesteld uit een tarief dat afhankelijk is van de grootte van het gebouw waarop de gebruiksvergunning van toepassing is. Voor een bouwwerk met een vloeropper vlakte groter dan 2000 vierkan te meter moet bijvoorbeeld 1410 euro worden betaald. Een ge bruiksvergunning voor een eve nemententent kost de organisa tie 90 euro. Na het afgeven van een ge bruiksvergunning wordt ook gecontroleerd op naleving van de brandveiligheidseisen. Ook de wijze waarop dit moet gebeu ren staat omschreven in het Pre ventie Activiteitenplan. Dit plan komt aan de orde in de ver gadering van de commissie al gemeen bestuur en welzijn. Deze vergadert donderdag 14 februari om half acht in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk. Streekactiviteiten GOES - Leger des Heils, Lelie straat 24,9.00-12.00 uur en 13.00- 15.00 uur: Verkoop Kleding en meubelen tbv maatschappelijke dienstverlening; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Linden- hof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bingo voor 50-plussers; 's-HEER HENDRIKSKINDEREN 15.30-17.00 uur: Pleintjesactivi teiten; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor oude ren; 14.00 uur: Welfarewerk; De Meiboom. 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur: Biljartclub seni- oren;Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergade ring welzijn; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil. Carnaval algemene vrouwen bond met koffietafel en loterij; WEMELDINGE - Dorpscentrum De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaar ten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjas sen; WISSENKERKE - Dorpshuis On der de Toren, 20.00 uur: Groot Noord-Bevelands dictee. WOLPHAARTSDIJK - De Griffi oen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Achter het haven meesterkantoor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31