Me plakke d'r een jaer an Meelzakken zetten joker in dinsdag 5 februari 2002 De mores van het carna val zou een fraai onder werp zijn voor onderzoek door een volkscultuurdes- kundige. Natuurlijk: er zijn in Zuid-Nederland voldoen de elementen in de carna valscultuur die je overal, van Cadzand tot aan Maastricht, tegenkomt. Alle carna- vallers voeren het cijfer 11 hoog in hun vaandel, alle maal roepen ze drie maal Alaafoveral worden sleu tels overhandigd en op alle plaatsen spelen maskerades en bier een prominente rol. Maar regionale verschillen zijn er ook, of liever nog: lo kale verschillen. foto's Willem Mieras middels traditie om op zater dagochtend Jagermeister te happen. In Lewedorp, waar De Goede Verwachting het vaste strijdtoneel vormt, is het smart lappenfestival op zondagmid dag uitgegroeid tot een play- backshow van Hollandse hits. Wie live zingt, maakt kans op een prijs. Grote Slok De kleinste carnavalsvereni ging, De Grote Slok in Rilland, beperkt de activiteiten op het dorp tot een kindercarnaval. Voor de rest functioneert de gro te slok vooral als een organisatie die het vervoer regelt en combi neert voor feestvierders die in Bergen op Zoom gaan hossen. Het kindercarnaval is overal, zelfs in dorpen die traditioneel helemaal geen carnaval vieren. Maar waar de verenigingen ac tief zijn, heeft het meestal iets speciaals. Daar luistert de Raad van Elf het kinderfeestje op en worden de gelegenheidsliede ren gezongen. Dit jaar hebben Willem- Alexander en Maxima in Goes roet in het eten gegooid. De za terdag voor carnaval heeft Arti Carnaval traditioneel inge ruimd voor hossen in het ge bouw van deBetho. Dan worden alle verstandelijk gehandicap ten uitgenodigd om mee te ko men doen. Het carnaval in de Betho wordt algemeen gezien als de gezelligste carnavalsbij eenkomst van het jaar. Maar za terdag ging het, vanwege Het Huwelijk, niet door. Gelukkig houdt Arti er nog een andere traditie op na. In sep tember maakt de carnavalsve- ringing een boottocht met ver standelijk gehandicapten over het Goese havenkanaal. Ple- zierschippers staan te dringen om hun bootje vol te laden met vrolijke deelnemers en voorop vaart een schuitje met De Arti sjokkers, de huisband van Arti Carnaval. Mieke van der Jagt Jagermeisterhappen Kwadendamme. Gehandicaptencarnaval in Goes. nog een jaer an', wat minder al gemeen dan anders. De Kroon- krukkers, die hun feest in café De Kroon, oftewel de Zwijne- stal, vieren willen in ieder geval het 22-jarig jubileum vieren. De vereniging heeft weliswaar tachtig leden maar echt spring levend is het carnaval op Noord-Beveland niet, ondanks de inzet van Prins Abram, al bij na 22 jaar Prins en de oudste carnavalsvorst van Zeeland. De Kroonkrukkers zorgen dat ze ieder jaar bij de Zuid-Beveland- se activiteiten worden betrok ken en houden een traditie in stand van een smartlappenfes tival, nasudderen op zondag ochtend en zuurkool met worst om het carnaval af te sluiten. Die afsluiting bepaalt voor sommige canavalsverenigingen de eigen identitiet. Zo doet Arti Carnaval in Goes op dinsdag te gen twaalf uur de Zevensprong rond de pomp op de Beesten markt. De Koenkelpot in 's- Heerenhoek verbrandt elk jaar op maandagavond ceremonieel een koenkelpot en in 't Gróót Pesöót, Oud-Vossemeer, sluiten De Vlöóientrappers op zaterdag de 'waaidahen' af op de Stasse Mistpit. Hoewel de Thoolse ver eniging het aantal dagen be perkt houdt, onderscheiden De Vlooientrappers zich door een groot aantal eigen protocollen. De raad van elf is er vervangen door een Prins, een nar, een pliessie en de rieksten boer, ter wijl een boerenploeg, de bruulöölze, de orde handhaaft. De verenigingen in Kwaden damme en Lewedorp, de Pik- potters en de Kraaijenpikkers, vieren doorgaans de afsluiting in 's-Heerenhoek. Afsluitings feestjes zijn daarom vervangen door andere evenementen, eer der in de vastenavondviering. Carnavallers uit de andere dor pen brengen dan alvast een te genbezoek. Zo is het in 's-Lands Welvaren in Kwadendamme in- Die eigenheid wordt om te beginnen uitgedrukt ïn'het dialect. De bestuurderen in Middelburg, die het Zeeuws zo'n warm hart toedragen, zou den een voorbeeld kunnen ne men aan hun collega's die vier dagen per jaar de boel besturen. Krantjes, programma's, mot to's, liedteksten: het gaat alle maal in het algemeen beschaafd 'taeltje-van-'t durp'. En dat in een geheel eigen fonetisch schrift. Daarnaast zijn er de motto's. Ie- dere zichzelf respecterende car navalsvereniging verzint ieder jaar een motto, meestal een al gemeenheid die op verschillen de situaties toepasbaar is. In 's- Heerenhoek is het motto dit jaar 'Oe kan 't zo groeie', wat wel moet slaan op de proporties die het carnaval in het dijkdorp aanneemt. Op de Bevelanden neemt 's-Heerenhoek vier dagen lang de centrumrol van Goes over. Alle Zuid-Bevelandse car navalsverenigingen doen,voor zover'ze zelf op zaterdag een op tochthebben, op zondag in 's- Heerenhoek, alias 't Paerehat, mee. In Wissenkerke, 't Zwijnehat, is het motto dit jaar 'Me plakke d'r zondag 10 februari 20.00 uur: niet te zuinig bal in de Zotte kop. maandag 11 februari 13.30-16.00 uur: limonadebal in De Warande voor de jeugd tot 12 jaar. Bezoek limonadebal in Heikant. 19.00 uur: lampionnenoptocht, vertrek vanaf parkeerterrein Heerstraat. 19.00 uur: prikbal in de Zotte kop. 21.00 uur: Hollandse karaoke artiestenavond in de Kroon. dinsdag 12 februari 19.00 uur: Bourgondische maaltijd in de Kroon. SLUISKIL Zaterdag 9 februari 13.00 uur: inschrijven voor optocht in café Atlan ta. 14.30 uur: vertrek stoet vanaf Ir. Lelyplein. 16.00 uur: limonadebal in café Atlanta. 17.00 uur: prijsuitreiking optocht in café Atlanta 20.00 uur: neuzenbal in bar de Boekanier. TERHOLE vrijdag 8 februari 13.30 uur: bezoek Prins en Raad van Elf aan car navalsfeest van basisschool Ter Vliet in dorps huis. Verkiezing jeugdprins en jeugdprinses. 20.00 uur: sleuteluitreikmgaan Prinsen en Raden van Elf op het gemeentehuis in Kloosterzande. zaterdag 9 februari 14.00 uur: deelname aan optocht in Vogelwaarde. 20.30 uur: carnavalsbal in het Dorpshuis, zondag 10 februari 14.00 uur: deelname aan optocht bij de Lamsoren in Lamswaarde. maandag 11 februari 12.00 uur: kindercarnaval in dorpshuis. 14.00 uur: vertrek optocht vanaf de Havikdijk. 17.00 uur: prijsuitreiking in het dorpshuis. dinsdag 12 februari 14.00 uur: deelname aan optocht in Kloosterzan de. TERNEUZEN vrijdagS februari 19.00 uur: carnavalsdisco in 't Schelpenhoekje voor kinderen tot en met 13 jaar.Tevens verkie zing prins of prinses carnaval, zaterdag 9 februari 14.11 uur: Vertrek optocht vanaf 't Schelpenhoekje. 15.11 uur: modeshow in 't Schelpenhoekje. 16.11 uur: limonadebal in 't Schelpenhoekje met aansluitend prijsuitreiking. 20.11 uur: carnavalsbal, in 't Schelpenhoekje. VOGELWAARDE vrijdag 8 februari 10.00 uur: bezoek van Prins en Raad van Elf aan de basisschool De Schakel. 19.30 uur: Verzamelen in café De Kastanje in Kloosterzande. 20.00 uur: ontvangst van Prins en raad van Elf door burgemeester A. Vogelaar op het gemeente huis in Kloosterzande. Na afloop gezellig samen zijn in Kloorianenland. zaterdag 9 februari 14.00 uur. vertrek optocht. Na de optocht groot li monadebal. Tevens prijsuitreiking van de op tocht. 19.00 uur: tienerbal in het dorpscentrum Vogel waarde. 21.00 uur: carnavalsbal in de feesthal van Scheer ders. zondag 10 februari 14.00 uur: deelname aan de optocht in Lams waarde. maandag 11 februari 14.00 uur: kindermiddag met play-back show en teletubbies in zaal Scheerders. 21.00 uur: carnavalsbal in zaal Scheerders met optreden Jody Bemal. dinsdag 12 februari 14.00 uur: deelname van Prins en gevolg aan de optocht in Kloosterzande. woensdag 13 februari 17.00 uur: haringhappen in café Ons Vermaak. WESTDORPE vrijdag 8 februari 14.00 uur: bezoek aan de basisschool De Kreeke door de raad van Elf. 19.00 uur: de raad van Elf gaat op bezoek in het streekziekenhuis De Honte. zaterdag 9 februari 13.00 uur: opening van het carnaval door burge meester in 't Oude Raedhuijs. 14.30 uur; start carnavalsoptocht. 16.00 uur: trekking loterij in café 't Oude Raed huijs. 16.30 uur: prijsuitreiking kinderen in café De Tucker. 17.15 uur: prijsruitreiking groepen volwassenen in de Jeansbar. 20.30 uur: prijsuitreiking wagens in 't Oude Raedhuijs. maandag 11 februari 13.30 uur kindermiddag in zaal Concordia met play-back show. dinsdag 12 februari 13.30 uur: carnavalsmiddag voor 55 en ouder in zaal Concordia. 17.00 uur: afsluiten carnaval door het teruggeven van de sleutel aan de burgemeester in café De Tucker. ZANDSTRAAT zaterdag 9 februari 14.00 uur: carnavalsmiddag in wijkgebouw De Straete. Midden-Zeeland GOES vrijdag 8 februari 13.00 uur: bezoek carnavalsvereniging Arti aan Bisschop Ernstschool. 14.00 uur: scholenbal in De Spinne. 's avonds: Sjokkergebeuren in café De Bal. zaterdag 9 februari 13.00 uur: inschrijven voor intocht in café Baar- ends. 14.00 uur: vertrek optocht. Bij stadhuis overhan digt burgemeester Van der Zaag de sleutel. Na af loop prijsuitreiking in café Baarends. 19.00 uur; optocht door 's-Heer Hendrikskinde ren. Na afloop carnavalsbal in het Heer Hen drikshuis, zondag 10 februari 13.30 uur: kinder/familiebal in De Spinne. 's avonds: kroegentocht met Prins Alex en zijn ge volg. maandag 11 februari 14.00 uur: Arti bezoekt gehandicaptenbal in Mid- City. 's avonds: kroegentocht met Prins Alex en zijn ge volg. Carnavalsbal in Mid-City, dinsdag 12 februari 's avonds: afsluitende kroegentocht. 23.45 uur: afsluiting en overhandiging sleutel aan burgemeester Van der Zaag bij het stadhuis. 's-PIEERENHOEK vrijdag 8 februari 13.30 uur: schoolcamaval voor leerlingen basis school in dorpshuis Jeugdhoeve in aanwezigheid van prins Richard en zijn gevolg. 18.30 uur: traditionele onthulling van carnavals- moeder Jikke in de Bierdulve. 18.45 uur: Limonadebal en bonte avond in café De Korenbeurs. 20.00 uur: prijs kaarten in café De Kroon. 20.30 uur: opwermbal in de Geveltjes. 21.15 uur: overhandiging van de sleutel aan Prins Richard door de Borselse wethouder A. van Op- dorp. zaterdag 9 februari 10.00 uur: Brouwersontbijt in de Korenbeurs. 12.00 uur: verkiezing mooist versierde huis. 14.00 uur: opstellen voor kinderoptocht op zwar te plein. 14.30 uur: kinderoptocht. 15.15 uur: groot kinderbal in de Jeugdhoeve. 16.45 uur: prijsuitreiking kinderoptocht. 20.00 uur: jongerencarnaval met drive-in show in de Jeugdhoeve. zondag 10 februari 13.30 uur: Opstellen van de optocht in de Burge meester van Horsighstraat. 14.00 uur: grote optocht door straten 's-Heeren hoek. 16.00 uur: eindeoptocht. Aansluitend prijsuitrei king muziekkorpsen in De Jeugdhoeve. Prijsuit reiking deelnemers aan de tocht in de Bierdulve. Ondertussen carnavalsbal in het dorp. 20.00 uur: carnavalsbal in dorpshuis de Jeugd hoeve. 21.00 uur: start kroegentocht, maandag 11 februari 15.00 uur: kieltjesbal in Kiekens voor de jeugd. 21.00 uur: kroegentocht. 23.11 uur: verbranding koenkelpot. LEWEDORP donderdag 7 februari 21.00 uur: Brouwersbal in de Goede Verwachting. Ook afhalen bordjes met nummers voor optocht van zaterdag, vrijdag 8 februari 15.15 uur: feest voor kinderen in het verenigings gebouw aan de Zandkreekstraat. 's avonds: groot carnavalsbal in de Goede Ver wachting, zaterdag 9 februari 13.00 uur: toespraak Tanne en Bette van de Gos- vasse op het Kerkplein. 14.00 uur: overhandiging sleutel aan Prins Roel. Aansluitend start optocht. 16.45 uur: prijsuitreiking. 's avonds: bal in de Goede Verwachting. 23.11 uur: afscheid Prins Roel van carnavalsge- beuren. zondag 10 februari 16.30 uur: Hollandfestival in de Goede Verwach ting. OUD-VOSSEMEER vrijdag 8 februari 's middags: bezoek aan de scholen in Oud-Vosse- meer. 20.00 uur: "Polderkoaitjebal" bij Hof van Hol land. 22.49 uur: bekendmaking prijzen, zaterdag 9 februari 12.51 uur: overhandiging sleutel aan Prins Weijte door burgemeester. Aansluitend optocht met vlooiencircus. 17.00 uur: afsluiting vlooiencircus met kinder lied. 21.00 uur: begin "Woaidaehenbal". 00.49 uur: afsluiting op Stasse Mispit. WISSENKERKE vrijdag 8 februari 21.00 uur: Kieltjesavond in HCR de Kroon, dat wordt omgedoopt in De Zwijnestal. zaterdag 9 februari 14.00 uur: overhandiging sleutel aan prins Abra ham door werhouder K. Meulenberg. 14.15 uur: aanvang kindercarnaval. 17.00 uur: einde kindercarnaval. 19.00 uur: Carnavalsmaaltijd. Aansluitend het Noord-Bevelands Smartlappenfestival. De mensen van het eerste uur hebben de basis gelegd voor iets moois, zegt voorzitter Patrick Clarijsse van de Meel zakken. „Na 33 jaar is onze car navalsvereniging De Meelzak ken uitgegroeid tot een ware vriendenclub. Het komende carnaval zullen wij met ons the ma 'wij pakken uit en zetten de joker in, want we spannen al 33 jaar de kroon' laten zien tot wat een hechte club allemaal in staat is." Voorzitter Clarijsse vertelt in weinig woorden de doelstelling van de jubilerende vereniging. Deze groep uit de Clingse Mo lenstraat zet tijdens de komen de optochten alles op alles om hoge ogen te gooien. De thema praalwagen wordt omringd door maar liefst 52 personen. De jongste deelnemer is amper drie jaar. Met veel kleur, glitter en glamour en vooral carnavaleske uitstraling storten de Meelzak ken zich in het feestgewoel. Clarijsse is er ook trots op dat de Meelzakken in de gemeente Hulst de oudste wagenbouwers- groep is. „Na 33 jaar zit er zelfs nog geen sleet op. Het lijkt er eerder op dat we nog een stapje extra willen zetten. Om zover te kunnen gaan moet je echt wel een tik hebben. We zijn direct na de zomervakantie al aan de ju- bileumpraa.wagen gaan wer ken. Het is alleen jammer dat er maar zeven gekken' uit de club de schouder; zettei onder de bouwactiviteiten.' De oorsprong van le Meelzak ken ligt in deMoleistraat. In de verenigingsnaam zit een link naar de graanmolen die daar vroeger stond In em straat van ruim 110 worrnger.is een carna valsclub ontslaan die niet alleen tijdens het leutfeest van zich laat horen. Clarijsse: „Ook bij een jubileum, trouwerij of ge boorte komen we naar buiten. Zo wordt een nieuwe telg in de straat verwelkomd met een gro te ooievaar in de tuin en een T- shirtje met het verenigingsem bleem. We proberen de jongste aanwas al vlug met de carna valsbacil aan te steken." Inmiddels beschikken de Meel zakken achter de 's-Graven- straat over een eigen bouw loods. De wagen wordt opgebouwd op een zelfgemaakt onderstel. Als eerste vereniging uit de regio kwamen de Meel zakken ook naar buiten met een zelfrijdende wagen. De club is niet op alle gebied vooruitstre vend. Bij het bouwen is lang de conservatieve weg bewandeld. „We hebben onze wagen altijd vanaf de grond opgebouwd Zelfwerkzaamheid stond hoog in het vaandel. Maar dit werk waarenorm veel karton en pa- piermaché aan te pas komt kost veel tijd. Door te weinig man kracht hebben we nu voor het eerst enkele onderdelen ge kocht. We zijn eigenlijk geen voorstander van kopen, maar de omstandigheden dwingen ons om ook in dit circuit mee te draaien. Maar wel in beperkte mate." Op de praalwagen prijken dit jaar de foto's van de 32 eerder gebouwde creaties. Deze zijn op een zeer inventieve manier in het geheel verwerkt. De Meel zakken geven met veel allure ac te de presence bij de stoet op za terdag in Clinge en zondag in Hulst. Na het reguliere carnaval worden nog een paar optochten in België meegepakt. Edy de Witte foto Peter Nicolai De Meelzakken van Clinge: een echte vriendenclub. Blaasgroep de Lamsoren in Hulst. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27