ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH' Sluiting Petten dupeert zieken PZC Agenten in burger bewaken bussen in proef Connexxion Pleidooi voor heroïne op recept Wachten op hulp Celstraf geëist tegen ex-bajesdirecteur die giften aannam Miljoen kankerpatiënten afhankelijk van radioactief materiaal Ruth Jacott homomoeder Spelen met vuur Hard-glazen deuren Slowaaks personeel in thuiszorg Prins Filip krijgt ere-doctoraat 1 êu> L M W' 1 Extra aandacht Winterspelen OQO 9 t/m 12 Foute amputatie blijft raadsel 15 en 19 -ülü §7 ZW 6 Veel regen Langdurig regen, met laat in de middag misschien wat zon. Krachtige zuidwestenwind bij circa 11 graden. 245e jaargang no. 30 dinsdag 5 februari 2002 los nummer 1,00 23, 24,25 en 27 internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het bui ten werking stellen van de kernreactor in Petten brengt ziekenhuizen in grote problemen. Tot vrij dag, de dag van de slui ting, is er voldoende grondstof om kankerge zwellen te traceren en te behandelen, daarna houdt het snel op. Volgens een woordvoerder van het academisch ziekenhuis in Rotterdam breken onzékere tij den aan voor een miljoen kan kerpatiënten in Europa. In het academisch ziekenhuis in EINDHOVEN - Zangeres Ruth Jacott wordt op 3 ju ni in Eindhoven gekroond tot Homomoeder van Ne derland. Dat heeft de organisator van de jaarlijkse verkie zing, Job te Boekhorst uit Groningen, gisteren ge zegd. Jacott is gekozen omdat zij bij homo's zeer geliefd is, onder meer van wege haar lied 'Leun op mij'. Te Boekhorst hoopt dat Jacott op eigen wijze iets kan betekenen voor de homo's op het platteland, omdat die daar volgens hem soms nog gediscrimi neerd worden. ANP Groningen wordt naarstig ge zocht naar andere leveranciers van de (licht) nucleaire stoffen die nodig zijn voor de bestraling van kanker of de opsporing van kwaadaardige gezwellen. „We zijn bang dat het heel moeilijk gaat worden", aldus een woord voerder. In het Rotterdamse academisch centrum dat is gespecialiseerd in kanker, de voormalige Daniël den Hoedkliniek, krijgen mini maal vijftig mensen te horen dat ze door de sluiting van Petten niet kunnen worden behandeld, verwacht een woordvoerder. „Voor deze patiënten is dat de sastreus. Als ze niet worden be handeld, kunnen ze overlijden. Hoe moeten wij dat uitleggen? Laat de ministers Borst en Pronk dat maar komen doen." Alternatieve routes en leveran ciers van de isotopen kunnen niet snel worden aangeboord, verwachten de woordvoerders van beide ziekenhuizen. Ook voorzitter R. Boer van de Neder landse Vereniging voor Nucleair Geneeskundigen heeft er geen vertrouwen in: „In Petten ne men ze ruim eenderde van de wereldwijde productie van deze stoffen voor hun rekening. Dan kun je op je klompen aanvoelen dat een ander dat niet zo maar even overneemt." Volgens Boer is er een Engels bedrijf dat als tweede aanbieder op de Europe se markt opereert. Dit bedrijf betrekt de stoffen uit Canada. Volgens de woordvoerder van het Rotterdamse ziekenhuis is 'Engeland' echter geen optie: „Tot 11 september kwam er ma teriaal uit Canada. Maar sinds de aanslagen is het transport per vliegtuig verboden. Vanaf dat moment leverde Petten het materiaal voor heel Europa." van onze redactie binnenland DEN HAAG - Langdurig heroï- neverslaafden voor wie geen an dere behandeling meer werkt, moeten voortaan op medisch voorschrift heroïne krijgen aan geboden. De lichamelijke en psychische toestand van de zwaarverslaaf- den wordt erdoor verbeterd. Bo vendien leidt het tot een afname van de criminaliteit. Dat concludeert de centrale commissie behandeling heroï- neverslaafden (CCBH) in een advies dat zij gisteren heeft overhandigd aan minister Borst van Volksgezondheid. Borst denkt dat het belang van ver slaafden gediend is met het on derzoek. Het kabinet moet nog een stand punt bepalen en Borst hoopt dat dit nog voor de verkiezingen in de Kamer aan de ox-de komt. De commissie vindt dat de aan vraag voor registratie van hero ine als geneesmiddel moet wor den bevorderd. Ook zou er een kwaliteitssysteem voor de vei-- stiekking van heroïne op me disch voorschrift moeten wor den ontwikkeld. Nederland telt zo'n 25.000 hero- ineverslaafden. Van hen worden er 13.000 behandeld in een me- thadonprogi-amma. Met 5000 gaat het goed. Zij gebx-uiken (Advertentie) De kernreactor woi'dt stilgelegd op verzoek van minister Pronk (Vrom). Die heeft zorgen over het naleven van de veiligheids voorschriften. Ook de Europese Commissie heeft om stillegging verzocht. De reactor kwam in het nieuws door een haarscheurtje dat al sinds 1984 in de wand van het ï-eactorvat zit, maar groter zou zijn geworden. Het reactorvat is bij De Schelde in Vlissingen ge bouwd. Volgens voox-malig me dewerker J. Behi-ens van De Schelde had het vat nooit in ge- bruik genomen mogen worden. Directievoorzitter Schatborn van de centrale gaf gisteren toe aan het sluitingsverzoek van Pronk. Externe deskundigen gaan ondex-zoeken hoe de 'vei- ligheidscultuur' vei-beterd kan worden. Schatborn zei dat de sluiting geldt gedurende dit on derzoek, dat volgens hem tot 19 februai-i duurt. GPD/ANP pagina 2: onduidelijkheid geen drugs meer en verkeren in goede gezondheid. Maar de an dere 8000 hebben daar onvol doende baat bij. Zij blijven re gelmatig illegale drags gebrui ken, zijn vaak cx-imirxeel en ziek. Borst denkt dat tussen de 1000 en 2000 vei'slaafden in aanmer king zouden komen voor ver strekking van heroïne, als dat als behandeling zou wox-den in gevoerd. De kosten daaraan be dragen per verslaafde per jaar 15.000 exu-o als mensen in groe pen van 75 worden behandeld. „Dat is goedkoper dan het zie kenhuis of de gevangenisHet is te vergelijken met een dure poli klinische behandeling", aldus J. van Ree, die de onderzoeksre sultaten presenteex'de. Narcose Onderzoekers bevelen de minis ter ook aan door te gaan met programma's om mensen te la ten afkicken met behxxlp van na- ltrexon, dat het lichaam snel ontgift. Maar het heeft geen zin dit toe te dienen onder narcose. Dat is bijna twee maal zo duur en is niet effectievei'. Ook stel den ondex'zoekers vast dat hoge doses methadon bij de behande ling van heroïneverslaafden ef fectiever zijn dan de lage doses die gebruikelijk zijn. Hoge do ses moeten wel onder strikt toe zicht worden gegeven, omdat er risico's aan kleven. ANP BALHK-De twaalfjarige Nazar en zijn zevenjarige broertje Ja- De Afghaanse broers knoeien al met vuurwapens sinds ze in nagha (rechts) repareren een oude kalasjnikov-mitrailleur in de staat zijn zelf de groezelige werkplaats in te lopen, gewerenwinkel van hun familie in het Afghaanse dorp Balhk. foto Sergej Grits/AP door Cees Maas BREDA - De busmaatschappij Connexxion gaat op de bussen in Noord-Brabant, Limburg en Zeeland jonge aspirant-agen ten in burger inzetten om het vandalisme door jongeren te be strijden. Dit is besloten na een succesvolle proef met agenten in opleiding in Tilburg. De jonge agenten gaan dienst doen op de 'probleemlijnen', de buslijnen naar bijvoorbeeld scholen, waar veel wox*dt ver nield en wordt gevochten. „Twee agenten in burger zitten in de bus terwijl achter de bus een onopvallende auto ï-ijdt met nog twee agenten die gewoon in uniform zijn. Die kunnen dan versterking bieden of assisten tie als dat nodig is om de agen ten in burger te hulp te komen", zegt John Paquaij, de project leider van Connexxion. De inzet van aspirant-agenten is slechts één van vele maatx-egelen om ge weld en vandalisme in de stads en stx-eekbussen te verminderen. De Connexxion is daar project matig sinds 1994 mee bezig. Zo werden er camera's in bussen gehangen en kwamen er specia le toezichthouders. Er is specifiek voor aspirant agenten gekozen, voor agenten in opleiding, omdat ze jong zijn WIE SUM WINKEIT, KOOPT BIJ ZEEMAN J EBER - Een Turkse vrouw slaat in afwachting van noodhulp haar arm om de schouder van haar zoon voor een tent in de stad Eber. De aardbevingen zondag in het westen van Tui'kije hebben volgens premier Bulent Ecevit aan 44 mensen het leven gekost. Nog eens 318 mensen raakten gewond. De autoriteiten ver klaarden gisteren alle hoop op overlevenden te hebben opgege ven. Alle pogingen van het leger en hulpverleners om nog mensen levend onder het puin vandaan te halen, zijn geslaakt. De hulp diensten zetten zich nu in om mensen die bij de bevingen dak loos zijn geworden, te voorzien van voedsel en onderdak. Dui zenden mensen in het westen van Turkije moesten de nacht van zondag op maandag doorbren gen bij temperaturen van vijf graden onder nul. Bij de twee be vingen van zondag, met een kracht van 6 en 5,3 op de schaal van Richter, raakten volgens het departement meer dan zeshon derd gebouwen beschadigd, waaronder 340 woonhuizen. foto RTR Glashandei MELIESTE Bezoek onze showroom! Branchebelang Thuiszox'g Nederland (BTN) maakte gisteren bekend personeel te werven in het voormalige Oostblokland Slowakije. Thuiszorginstellingen, de vakbonden noch het ministerie van Volksgezondheid staan te trappelen het plan over te nemen. In eigen land staat de Bel gische kroonprins Filip te boek als een sukkel, maar dat belet de Katholieke Universiteit Leuven (KUL) niet hem een ere-doctoraat te verlenen. Wegens onder meer zijn inzet voor de we reldvrede. Rector Ooster- linck geeft echter toe dat Filips troonopvolgerschap van doorslaggevend belang was bij de toeken ning van het ere- doctoraat. Het aftellen is begonnen. Nog drie dagen en dan beginnen de Olympische Winterspelen in Salt Lake City. In totaal komen er 2500 atleten uit 77 landen in actie. Aan de vooravond wox*dt in een bijlage extra aandacht besteed aan de Winterspelen. SALT LAKE 2002 De amputatie van het verkeerde been van een vrouw eind ja nuari in het Vlissingse ziekenhuis blijkt als oorzaak te hebben dat van begin tot eind nergens op de gegevens van de patiënt stond aangegeven welk been moest worden afgezet. Het is volgens het ziekenhuis onverklaarbaar waarom dat niemand is opgevallen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; wetenschap: 8; winterspe len: 9,10,11 en 12; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; carnaval: 23, 24,25 en 27. en dus in bui'gerklex'en niet op vallen in een bus met jonge scholieren. „Daarbij komt dat het voor de opleiding van agen ten waax-devol is dat ze leren ob- seraeren. En dat kunnen ze volop in de bussen", aldus pro jectleider Paquaij. Onveiliger Tot de inzet van de aspiranten is besloten nadat een experiment in Tilburg succevol was. Twaalf agenten deden daar in decem ber dienst op enkele buslijnen. Dat leidde ex-toe dat een aantal jongeren wegens vandalisme op heterdaad werd betrapt en op gepakt. „Datzelfde resultaat beogen we nu we het gaan uit breiden over ons hele werkge bied. We gaan vandalen oppak ken. En het is nodig ook, want veel mensen voelen zich steeds onveiliger in de bus. Ook als het niet nodig is, want wanneer scholieren in de bus stoeien of een beetje vechten is er niet echt gevaar voor omstanders, maar veel mensen ervaren dat toch als bedreigend", aldus projectlei der Paquaij. Breda bijt de komende maan den het spits af. Daarna zullen de teams van agenten in burger steeksproefsgewijs in de bussen in andex-e delen van zuidelijk Nederland woi'den ingezet. Advertentie van onze redactie buitenland BREDA - Justitie heeft gisteren tegen een 45-jarige ex-gevange- nisdirecteur voor de rechtbank in Breda één jaar celstraf en een boete van 5000 euro geëist. Hij wordt verdacht van corruptie. De voormalig directeur van het Justitieel Complex Koning Wil lem II in Tilburg, wordt er onder meer van beschuldigd giften te hebben aangenomen van een in stallatiebedrijf in ruil voor op drachten in het gevangeniscom plex. Zo kreeg hij een geheel verzorgde reis naar de voetbal wedstrijd Barcelona-PSV in maart 1996. Ook zou hij audio- apparatuur en een wasmachine hebben gekregen. Als de verdachte een boete kreeg met zijn privé-autozei hij dat het om een dienstauto ging en dat hij met spoed met een ge daagde ondex-weg was naar de rechtbank of het consulaat. An dex-e verkeersovertredingen zou hij betaald hebben uit de kas van de gevangenis. Bij aanschaf van zes nieuwe dienstauto's heeft de voormali ge directeur valsheid in ge schrifte gepleegd, aldus justitie. Ook zou hij een medewei'ker die belastende feiten aan het licht wilde bx-engen, hebben bedreigd met ontslag. De verdachte was directeur van 1993 tot 1998. In de Tilburgse penitentiaire inrichting zitten criminele asielzoekex-s die na hun straf het land uitgezet wor den. In 1998 werd de directeur op non-actief gesteld. G. Spong, de x-aadsman van de verdachte, vroeg om vrijspraak van zijn cliënt, omdat het eigen voordeel dat de ex-dix-ecteur ge had zou hebben onvoldoende bewezen was. De rechtbank doet uitspraak op 18 februari. ANP (Advertentie) Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straaf nr 9ee^ daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand reken ingnummer (proef geldt eenmalig bid plaats:nen zes maanden) telefoon: e-maïl: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: |-|-|-| handtekening: 8 713214 000002 D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso (€19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). O per jaar met automatische incasso (€198,-). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1