Zeeschepen grote luchtvervuilers PZC Extra schakel in pontje-rondje Spanning stijgt voor Superplatz Hoger prijzengeld carnavalsoptocht Hogeschool ontkent iedere betrokkenheid fraude met studenten Ziekenhuis is nooit honderd procent vrij van fouten Waddenvereniging eist tijdelijke stop schelpdiervisserij O li 19 Stichting De Noordzee voert actie voor strengere milieuregels dinsdag 5 februari 2002 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De luchtver vuiling door de zeescheepvaart moet aan banden worden ge legd. Investeringen in milieu maatregelen voor het wegver keer worden anders volledig teniet gedaan. Om de zee scheepvaart, overheden en ha venautoriteiten tot actie aan te zetten, is milieuorganisatie Stichting De Noordzee een aótie begonnen. Het steekt Stichting De Noord zee dat er zo weinig aandacht is voor luchtvervuiling door zee schepen. Scheepvaart heeft de naam energiezuinig te zijn. Dat de zeescheepvaart één van de belangrijkste veroorzakers van luchtvervuiling is, is nauwelijks bekend. En dat terwijl in 2010 waarschijnlijk 40 procent van de luchtverontreiniging door zeeschepen wordt veroorzaakt. Door regen slaat die vervuiling ook neer op het land. Stichting De Noordzee gaat campagne voeren om voor de zeescheepvaart dezelfde mi lieuvoorschriften te krijgen als voor het wegverkeer. Nieuwe auto's moeten al jaren uitgerust zijn met een katalysator. Zwa vel vrije brandstof wordt bin nenkort ook verplicht. Voor de zeescheepvaart gelden helemaal niet zulke regels. Vol gens Stichting De Noordzee sto ten zeeschepen drieduizend keer zoveel zwavel uit als voor het wegverkeer binnenkort is toegestaan. Uitzicht op maatre gelen voor de zeescheepvaart is er niet. Er treedt door de milieu regels op het land zelfs een ver schuiving op. Zwavel die niet meer in brandstof voor het weg transport mag worden gebruikt, komt in stookolie voor zeesche pen terecht. Een bijkomend probleem is dat er van alles wordt meegestookt aan boord van zeeschepen, zoals afge werkte smeerolie. Daardoor ko men zware metalen vrij. In Ja pan wordt momenteel onder zocht of plastic in brandstof kan worden 'hergebruikt'wat tot de uitstoot van meer giftige stoffen zal leiden. Stichting De Noord zee gaat via de politiek, in Den Haag en Brussel, proberen om alsnog milieuwetgeving voor scheepvaartbrandstof voor el kaar te krijgen. En zij doet een beroep op havenautoriteiten om korting op havengelden te ge ven, als rederijen kunnen aanto nen dat zij langere tijd met laag- zwavelige brandstof hebben ge varen en/of een katalysator ge bruiken. Zo'n systeem bestaat al in Zweden. door Edy de Witte ST. JANSTEEN - Het prijzen geld voor de deelnemende wa gens en groepen aan de carna valsoptocht in St. Jansteen wordt dit jaar flink opgewaar deerd. Naast de vastgestelde bedragen krijgen alle wagens en groepen als extraatj e tien keer het aantal jaren dat men in St. Jansteen heeft deelgenomen in euro's uit betaald. De aanvullende prijzen komen uit de kas van de geza menlijke Steense Carnavalsver enigingen. De stoet trekt zater dagmiddag 9 februari door het dorp. 's Avonds is een groot car navalsfestijn in de Warande. Dan komen de Twee Pinten het leutfeest opluisteren. Behalve extra prijzengeld en een topat tractie op zaterdag pakt de jubi lerende stichting nog verder uit. De leden van de Raad van elf hebben nieuwe steken gekregen en zondag 10 februari delen de gezamenlijke Steense carna valsverenigingen gratis con sumptiebonnen uit tijdens het bal in café Lazarus. De extra prijzen worden dinsdag 12 fe bruari aan de bouwers en groe pen uitgereikt tijdens de boe- renmaaltijd in zaal de Kroon. Ook de andere deelnemers wacht een verrassing. Het toeristisch pontje tussen Den Osse en de Slikken van Flakkee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jacques Cats GOES-Het toeristisch-recrea- tief project 'fiets een rondje met een pontje' krijgt er deze zomer een schakel bij. Er komt een verbinding tussen Zijpe en Anna Jacobapolder. Daarmee wordt een roemruchte regulie re veerverbinding uit de tijd van weleer gedurende het mil de jaargetijde nieuw leven in geblazen. De uitbreiding werd aange kondigd tijdens een bijeen komst van de naar het project genoemde stichting. De we gens verandering van functie als voorzitter terugtredende J. Mandos, voorheen burge meester van Borsele, droeg het roer letterlijk over aan zijn op volger C. van Liere, burge meester van Noord-Beveland. Beiden wezen op het belang van het project ter versterking van het toeristisch-recreatief imago. Ook voorzitter R. Soer van de organisatie van recreatieon dernemers Recron prees de bijdrage van het pontjespro duct aan een verbloeding van het smalle zon, zee en stran- dimago dat Zeeland nog steeds heeft. Soer riep op tot de vor ming van een geïntegreerd toe ristisch beleid waarbij overhe den en bedrijfsleven hand in hand gaan. Van dat samen gaan kan het pontjesproject profiteren door een betere naamsbekendheid via de pro motiekanalen van het be drijfsleven. De Recronvoorzitter hield voorts een krachtig pleidooi voor de inleg van een voor toe rist en ingezetene betaalbaar voet- en fietsveer over de Wes- terschelde, waarbij het ver voersbedrijf Connexxion een verbindende schakel kan vor men met de inzet van een bus met aanhangwagen voor het vervoer van fietsen. De bijeenkomst over het pro ject vond bij wijze van eresa luut plaats aan boord van ms 'Friesland', volgens initiatief nemer T. van Elsacker van het Bureau voor Toerisme Zeeland het vlaggenschip van 'fiets een rondje met een pontje'. Met ingang van het nieuwe seizoen verlegt de 'Friesland' de koers naar het IJsselmeer om daar een toeristische ver binding te gaan onderhouden tussen Enkhuizen en Medem- blik. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland behoort tot de braafste jongetjes in de klas. Waar ande re hogescholen van fraude, dan wel te creatief boekhouden wor den verdacht, wast de Zeeuwse school de handen in onschuld. „We hebben altijd keurig vol gens de regels gewerkt", zegt de directeur A. Vermunt, belast met internationale betrekkin gen. De hogescholen liggen onder vuur omdat ze gesjoemeld zou den hebben bij het inschrijven van buitenlandse studenten. Minister Hermans laat daar on derzoek naar verrichten, nadat de Tweede Kamer hem ter ver antwoording riep. Eind vorig jaar brachten oud-medewer kers van de Saxion-hogescho len in Deventer en Enschede de zaak aan het rollen. De hogescholen worden er van verdacht ten onrechte rijksgel- den op te strijken door studen ten die geen reguliere opleiding volgen toch mee te tellen voor rijksbekostiging. Daarbij gaat het vooral om buitenlandse stu denten. Die zouden als normale student worden ingeschreven, terwijl ze programma's volgen die niet voor overheidsfinancie ring in aanmerking komen. De Zeeuwse hogeschool, die voor meer dan een derde draait op buitenlandse studenten, en daarmee koploper is op het vlak van internationalisering, heeft zich nimmer tot dat soort ge rommel laten verleiden. Direc teur Vermunt steekt daarvoor zijn hand in het vuur. „Wij schrijven alleen studenten in die bij ons een reguliere opleiding volgen, en bij ons hun diploma halen", zegt hij. Dit jaar staan aan de hogeschool 2600 Neder landse en 1400 buitenlandse studenten ingeschreven. Buitenlanders die aan de Zeeuwse hogeschool alleen maar een cursus volgen of, voor uitlopend op een reguliere op leiding, een taaiprogramma doen, horen daar volgens Ver munt niet bij. „Die betalen daar zelf goed geld voor. We schrijven ze pas in wanneer we ze toelaten tot een centraal geregistreerde hbo-opleiding." Om elke verdenking van gesjoe mel te voorkomen, legt de hoge school daar jaarlijks verant woording over af. ,.Wij zijn de enige hogeschool", zegt Ver munt, „die in de jaarverslagen alle relevante papieren over legt, inclusief kopieën van de behaalde diploma's." Anders dan veel andere hoge scholen heeft de Zeeuwse nog geen door het ministerie ge stuurde accountants over de vloer gehad die de boeken na- j pluizen op onregelmatigheden. Bij de Hogeschool Brabant is dat onlangs wel gebeurd. Daar voelden de accountants zelfs j studenten aan de tand. De Brabantse hogeschool ont kent fraude te hebben gepleegd, maar geeft wel toe 'creatieve constructies' te gebruiken om studenten te kunnen inschrij- ven die 'minder bewerkelijk' zijn. Zo krijgen deelnemers aan commerciële cursussen aanvul lende pakketten aangeboden waarmee ze het hbo-diploma op j hun vakgebied kunnen behalen. De Brabantse school verdedig- de onlangs ook nog een con structie die het mogelijk maakt deelnemers aan een commercië le masteropleiding tot de regu- liere studenten te rekenen. Vrezen Het gaat bij dat alles niet zozeer om fraude als wel om het 'speels oprekken van de regels', zo wordt wel gesteld. Maar minis- I ter Hermans kondigde onlangs I aan dat hij ook dat soort praktij- I ken gaat aanpakken. De Hoge- J school Zeeland heeft ook wat dat betreft niets te vrezen, i „Eenvoudigweg omdat we ons nooit tot dat constructies heb- j ben laten verleiden", zegt Ver- I munt. „Juist omdat we hier zo- I veel buitenlanders op school !l hebben, zorgen we dat alles dik j in orde is." De Zeeuwse hogeschool is ook I alert op buitenlanders die een ,'J studie in Nederland gebruiken als voorwendsel om aan een ver- blijfsvergunning te komen. „We :fl schrijven een buitenlander pas in, wanneer die beschikt over <j een verblijfsvergunning en een werkvergunning om stage te lo- pen. Bovendien moet eerst ge- j bleken zijn dat ze in staat zijn |n hun diploma te halen." door Claudia Sondervan VLISSINGEN - „Onverklaar baar", zegt directeur J. van den Blink van het Ziekenhuis Wal cheren. Hij vindt het onbegrij pelijk dat vitale informatie over de operatie ontbrak. Nergens werd vermeld dat het rechter been moest worden afgezet. „Ik heb de Inspectie voor de Ge zondheidszorg een hypothese voorgelegd. Maar meer dan een denkmodel kan ik ook niet aan bieden." De chirurg was zich volledig on bewust van de mogelijkheid dat hij het verkeerde been koos, zegt Van de Blink. „Het is onverklaarbaar dat zul ke vitale informatie ontbrak op het operatiemoment, maar ook al bij de operatieplanning." Voortaan geldt een nieuwe in structie in het ziekenhuis: het is verboden een patiënt op een af deling toe te laten als niet alle gegevens zijn ingevuld en gepa rafeerd. De kwaliteitscommis sie van de medische staf van het ziekenhuis, bekend als de com missie Fona (fouten, ongeluk ken en near accidents) werkt daaraan. Daarbij wordt onder meer gebruikt gemaakt van het protocol 'vermijden van ver keerde kant operaties' uit no vember 2001 van het Haagse ziekenhuis Leyenburg, dat ont stond na een verwisselingson geval daar. „Een goed protocol, dat we aangepast aan ons zie kenhuis over willen nemen." Maar honderd procent foutbe- stendig wordt de ziekenhuisor ganisatie nooit, stelt Van den Blink. „Het blijft mensenwerk. De medische industrie is nog lang niet zover met veiligheids procedures als bijvoorbeeld de luchtvaartindustrie. Piloten werken voor elke vlucht bergen checklists door. Wellicht omdat het collectieve risico groter is. Ook is de automatisering van ziekenhuiswerk nog beperkt. Bij radiotherapie is dat anders: daar bepalen computermodel len nauwkeurig de stralingsdo- ses." Toezicht Maar in bijvoorbeeld de medi cijnverstrekking is computer- toezicht onvoldoende inzet baar, duidt Van den Blink. En daar worden dus de meeste fou ten in gemaakt. „Gemiddeld eens per week passeert een ge maakte fout mijn bureau. Wat er fout gaat moet gemeld worden, ook als er geen gevolgen zijn voor de patiënt. Uit elke fout kunnen we leren." Een ernstige verwisselingsfout als de foutie ve amputatie is zeer zeldzaam. Van den Blink schat dat zijn zie kenhuis meer dan honderd fou ten op jaarbasis kent, variërend van een verkeerde plaspil en een niet gelezen identificatie-pols- bandje tot valincidenten, fou tief ingestelde infuuspompen en toediening van oplossingen in verkeerde concentraties. Proto collen geven geen absolute ga rantie, weet Van den Blink. „Ik heb het meegemaakt: een ver pleegkundige maakt volgens voorschrift een spuit medicijn klaar. Een tweede verpleegkun dige controleert alles. Dan komt de arts voor de toediening, die controleert ook alles nog eens en geeft de spuit. Daarbij volledig missend dat het voorschrift dui delijk stelt dat het gele vloeistof moet zijn, terwijl de vloeistof in de spuit rood is. Hoe dat kan? Daar komt zo'n arts ook niet uit. Black-out. Dat was overigens niet in Vlissingen," haast hij zich erbij te zeggen. Risico Alles wat ook maar schade had kunnen veroorzaken moet ge meld. Maar zelfs als ik slechts een tiende van alle fouten op mijn bureau krijg, Dan nog komt ons foutpercentage op een promille. Dat is op een totaal van 100.000 verpleegdagen per jaar in dit ziekenhuis, waarbij elke dag drie medicijnverstrek kingen zijn en miljoenen medi sche- en verpleeghandelingen. Daarbij is het grote aantal deel tijdwerkers een extra risico. Achthonderd arbeidsplaatsen worden bezet door twaalfhon derd mensen. Zoveel werkover drachten geven veel risico op fouten." De wens van de patiënte en haar familie om uit het oog van de media te blijven, beperkt het ziekenhuis in haar streven naar zoveel mogelijk openheid, stelt Van den Blink. De vrouw zelf is volgens Van den Blink over circa tien dagen zover dat zij het zie kenhuis kan verlaten. Hij wil niet zeggen of inmiddels ook het andere been is geamputeerd. Het wachten is volgens de direc teur op een plaats in woonzorg centrum De Tienden in Zoute- lande, waarvoor echter een wachtlijst geldt. Terugkeren naar de eigen woning is geen op tie voor de patiënte, verklaart de directeur. Camping Scheldeoord in Baarland viel al zeven keer in de prijzen. foto Willem Mieras door Jacques Cats BAARLAND - In het Zeeuwse campingwezen begint de span ning voelbaar te worden. Nog een stuk of wat nachtjes slapen en dan zal bekend zijn welke uitbaters met hun neus in de wind mogen lopen omdat hun bedrijf de ere titel Superplatz heeft verwor ven. Dit predikaat is bedacht door de ADAC, de Duitse tegen hanger van de ANWB, maar dan nog een stuk gezaghebben der. Jaarlijks worden vijf- tot zes duizend verspreid over heel Eu ropa gesitueerde campings be oordeeld. Telkens weer blijkt dat de lat aan kwaliteitseisen opnieuw een stukje hoger wordt gelegd en dat het aantal uitver korenen afneemt. Voxüg jaar wa ren dat er 41. Vijf Superplatzen bleken in Nederland te liggen. Zeeland was met vijf bedrijven royaal vertegenwoordigd. Sommige Zeeuwse campings mochten slechts een jaar het ge noegen smaken zo hoog te wor- den gewaardeerd. De bedrijven Scheldeoord bij Baarland en het Breskense be drijf Napoleonhoeve zijn er in geslaagd al zeven jaar achter el kaar in de prijzen te vallen. Zo'n onderscheiding komt bepaald niet aanwaaien: „Je moet ex-voor zorgden dat je product tiptop in orde is en naast het hoge com fort en uitstekend sanitair ook in ander opzicht een stukje toe gevoegde waarde kunt bieden meldt A. Boomert van de Napo leonhoeve. .Achterover leunen op je stoel is er bij ons niet bij", stelt collega F, Northolt van Scheldeoord. „Wij zijn zeven dagen per week met ons product bezig". Boomert vindt het met verwon- derlijk dat de zo hoog scorende recreatiebedrijven in Zeeuws- Vlaanderen en in Zuid-Beve land zijn gesitueexxl. Dat komt voort uit het verleden „Op Wal cheren en Schouwen liep het wel. Wij hebben altijd een stapje meer moeten doen". Mystery-man De beoordelaars van de ADAC maken er geen half wex-k van. Er waart een mysterie-man rond, die zijn komst nooit aankon digt. Daax-naast zijn er de onver wachte officiële bezoeken. Northolt: „Dan moeten echt alle deuren open". De aanduiding Superplatz wox-dt beschouwd als het hoogst bei-eikbare voor een campinguitbater. „Dat is door Harmen van der Werf HARLINGEN - De Waddenver eniging en Vogelbescherming hebben staatssecretaris Faber van Visserij een diepgaand onderzoek gevraagd naar sterfte onder eidereenden. De laatste weken zijn volgens beide organisaties honderden dode eidereenden aangespoeld op de stranden van Texel en Vlieland. De natuuroi'ganisaties vinden dat Faber geen vergunning mag geven voor schelpdiervisserij zolang de doodsoorzaak niet vaststaat. H. van Geesbergen en J. Holstein, woordvoei-ders van respectievelijk de mossel- en kokkelsector, zijn verrast dooi de actie. H. Revier, directeur van de Waddenvereniging, deed vrijdag in Zierikzee de visserij nog een handreiking. Hij zette de deur open voor een dialoog met de visserijDat was voor het eerst. Vergunningen Volgens Revier halen Van Gees- bex'gen en Holstein twee dingen door elkaar. „Ons verzoek voorlopig geen vergunningen te verlenen, geldt voor de korte tennijn. De dia loog is bedoeld om een lange ter mijnperspectief te ontwikkelen voor de vissex-ij in de Wadden zee." Voedseltekort is de eidex-eenden fataal geworden, denken de Waddenvereniging en Vogelbe scherming. „Er is iets geks aan de hand", stelt Revier. „Veel ei dereenden zijn uit de Wadden zee weggetx-okken en zoeken voedsel in de Noordzeekustzo ne." Van voedseltekort kan geen sprake zijn, oordeelt Holstein. „Afgelopen jaar hebben wij slechts 3,5 procent van het kok kelbestand in de Waddenzee op gevist. De ooi-zaak moet dieper liggen, bijvoorbeeld bij een pa- i-asietof virus." Van Geesbex-gen vi-aagt zich af of de stex-fte van honderden ei dereenden zo bijzonder is. „Wellicht gaat het hier om na tuurlijke sterfte. Twee jaar gele den lag dat andei-s, toen er naar schatting twintigduizend eider eenden omkwamen." Alarm De sterfte dxe de laatste weken is gesignaleerd, is vergelijkbaar met die van vorig jaar. Toen ont stond alai-m over de dood van 850 eidereenden. SP-Kamerlid R. Poppe stelde vragen. Staats secretaris Faber antwoordde 'dat het aantal sterfgevallen niet opvallend hoog is in relatie tot de vijftigduizend eenden die 's winters in de Waddenzee ver blijven'. Zij meldde ook dat de doodsoor zaak uitgebreid wordt onder zocht in het kader van een alge mene evaluatie van het schelp- diervisserijbeleid. Volgend jaar moet de evaluatie klaar zijn, waai-na de politiek aan zet is. net zoiets als die derde Michel- inster voor restaurants". Duitse kampeex-ders die de ADAC-gids x-aadplegen, gaan blindelings af op bedrijven die als Superplatz worden aangemerkt. Want dan weet je zeker dat alles goed zit. Wie op Scheldeoord neerstrijkt kan zelfs gebruik maken van sa nitaire voorzieningen waar je thuis alleen maar van droomt: een badkamer met een whirl pool. Camping Napoleonhoeve pronkt gi'aag met kinder- en ba- bybadkamex-s. Boomert: „Wij hadden vijftien jaar geleden al ligbaden op de camping". Wie een Superplatz boekt betaalt een paar centen meer. Maar het product is er naar. Boomert: „Als je in een sterren zaak gaat eten ben je ook niet voordelig uit. Bij ons proef je net zo goed een beetje topniveau'". (Advertentie) NIEUWE WOORDENLIJST COMMUNICATIE logo (het; 's; logootje) [1982, Eng., verkort uit logo type, van Gr. logos (woord) type], ankerpunt van identiteit van organisaties, syn. beeldmerk, embleem, vignet 2 in de praktijk geteste, prettige vlek die onder alle omstandigheden en op alle dragers dezelfde herkenningswaarde geeft 3 spiegel van de innerlijke kwaliteiten van een organisatie 4 compacte versie van de visie van een organisatie 5 selectie-instrument van aanstaande klanten, zie ook: huisstijl, communicatie. VOOR MEER INFO Molenwater 105 Tel 0118 61 50 48 E-mail kairos@kao.nl MATIE, CONTACT: 4331 SG Middelburg Fax 0118 61 65 30 Internet www.kao.nl een integrale aanpak voor een inspirerend bedrijfsresultaat! reclame marketing huisstijl organisatie-advies - communicatie internet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19