Was in de ban in Harlekijnflat PZC PZC Kippenmest bedreigt trappist Bedrijf ziet brood in fiets-voetveer vanaf Kruiningen WE bepaalt dat textiel aan de lijn ontsierend is voor het complex Uitzendkracht vernielt deur Bijeenkomsten 17 Perrontunnel Goes staat blank CDA begint toernee in Goes Vechtersbazen weer vrij Moeders misbruikt kind bijeen Nieuwe sirenes in Middelburg Auto's opengebroken en vernield zuider El buren Vlissingers moeten meer inspraak krijgen dinsdag 5 februari 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een waslijn met wasgoed zal niet te zien zijn op de balkons van de Harlekijn in de Bonedijkestraat in Vlissin- gen. Dat heeft een meerderheid van de algemene ledenvergade ring van de Vereniging van Ei genaren (WE) bepaald. „We willen met dit huishoudelijk re glement het beel d van de flat be waken zoals het bedoeld is", zegt A. Elshout, secretaris van de WE. Het bestuur van de WE vindt dat de regels 'in feite niet nodig zouden moeten zijn'. „Maar als iemand drie dagen lang onder broeken aan de waslijn hangt of gigantische lappen laat hangen, dan irriteert dat bewoners die er trots op zijn in zo'n mooi ge bouw te wonen. Zij zien het als visuele overlast." Volgens de WE zijn deze regels niet uniek voor de Harlekijn. „We hebben een aantal huis houdelijke reglementen van an dere complexen erbij gehaald. Twee van de drie appartemen- tenblokken aan de Sloeweg in Vlissingen hebben ook de bepa ling in het reglement opgeno men dat wasgoed niet in het zicht mag hangen. Dat geldt ook voor de flats en appartementen aan de boulevards in Vlissin gen." De huurder of eigenaar van de Harlekijn kan het beter uit zijn hoofd laten om wasgoed aan de galerij hekken of buiten het pri- vé-balkon op te hangen of om een schotelantenne te plaatsen. GOES - Na onenigheid over uit betaling van het salaris is gis termiddag de glazen toegangs deur van een uitzendbureau aan de Goese Piet Heinstraat ver nield. De politie hield daarop een 26- jarig'e Rotterdammer en een 34- jaiige man uit Gouda aan. De Rotterdammer ging vrijuit, de man uit Gouda is met een dag vaarding op zak weer in vrijheid gesteld. door Jacques Cats HONTENISSE - Het Terneu- zense rondvaartbedrijf Denick heeft interesse in het exploite ren van een voet- en fietsveer- vcrbinding op de lijn Kruinin- gen-Perkpolder. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse verkondigde giste ren in overleg te zijn met twee potentiële gegadigden, vader W. en zoon A. de Vries van het be drijf Denick. Bedrijfsvoerder Alexander de Vries wil een continue verbin ding realiseren van drie dage lijkse re tourtochten gedurende zes dagen in de week. Het in te leggen schip zal een vervoersca paciteit moeten krijgen van mi nimaal 125 personen. Of het plan slaagt is voor het duo mede afhankelijk van de benodigde overheidssteun. ,,,Er zitten ge weldige financiële consequen ties. aan vast", stelt Vogelaar. „We kunnen daar als gemeente REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De bewoners riskeert een stevi ge geldboete. Die kan hij ook krijgen voor het vanaf de straat zichtbaar ophangen van was- en badgoed of voor het luchten van kleden, lakens of dekens. De boete bedraagt ten hoogste 2269 euro per overtreding. De alge mene ledenvergadering kan dit bedrag 'per overtreding mati gen op grond van redelijkheid en billijkheid'. R. de Bruijne, medewerker WE-beheer van de Vlissingse woonservice l'Escaut: „We heb ben -als verhuurder van 46 wo ningen van de Harlekijn- inge stemd met het reglement. De meerderheid van de ledenver gadering heeft gesproken. Dat wil zeggen dat tweederde van de stemgerechtigde leden aanwe zig was en dat tweederde van de vergadering ermee akkoord is gegaan. We hebben geen moeite met het reglement en voor zover ik weet ook onze huurders niet. Hij vraagt zich wel af of de re gels een juridische basis heb ben. Te bont „Ik werk een jaar of zes met deze materie en in die tijd is het nog nooit voorgekomen dat iemand zich niet aan cle regels hield en dat het geschil voor cle rechter kwam. Gedragsregels worden vaak opgesteld om er mee te kunnen zwaaien, als iemand het te bont maakt. Te bont is het niet zomaar." De Bruijne wijst op de rommeli ge aanblik van een aantal flats elders in het land. Daarvan zijn, zegt hijde gevels behangen met schotels en lijnen vol wasgoed. „Dat is bijvoorbeeld bij de en tree van Zaandam en Rotter dam. Als ik daar voorbij rijd denk ik: het kan ook wat min der." De VVE vindt dat de regels bij uitstek geschikt zijn voor een gebouw als de Harlekijn. Els- hout: „Het is een van de eerste projecten die in het kader van de stedelijke vernieuwing van de Bonedijkebuurt van Vlissingen zijn gerealiseerd. Het kan een visitekaartje voor de buurt zijn, maar dan moet het beeld niet ontsierd worden met immense lappen. De was kan heel goed uit het zicht over clroogrekjes uitgehangen worden." alleen niet mee uit de voeten." Valt er geen reguliere voet- en fietsveerdienst in het leven te roepen, dan hoopt de burge meester van Hontenisse dat er op z'n minst een toeristische verbinding voor de zomer maanden van te maken is. De exploitanten De Vries gaan ech ter in eerste instantie voor een permanente dienstregeling. Zij dienen binnen enkele weken hun plannen in. Het Temeuzense bedrijf is als enige serieuze gesprekspartner overgebleven. De gemeente had contact met drie potentiële kan didaten. Een ervan haakte na een eerste gesprek af. De even eens geïnteresseerde schipper R Schelfhout van het Walsoor- dense scheepsverhuurbedrijf Peter Boot werd onlangs uitge nodigd voor een gesprek, maar kwam niet opdagen. „Het lijkt erop dat zijn belangstelling op dit moment niet actueel is", con cludeert burgemeester Vogelaar voorzichtig. Themafeesten Eerder stelden Gedeputeerde Staten dat bij een onderzoek in 1988 is gebleken dat het geringe gebruik door fietsers en wande laars op de op te doeken PSD veerverbinding Kruiningen- Perkpolcler geen inleg van een fiets-voetveer rechtvaardigt. Het bedrijf De Vries is onder meer met de rondvaartboot Stad Terneuzen actief op het ge bied van personeels- en thema feesten, productpresentaties en havenbezichtigingen. Tevens onderhoudt Denick, straks voor het vijfde seizoen, een toeristi sche veerdienst tussen Terneu zen en Hoedekenskerke. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur: Tai Chi voor beginners; Oostkerkplein 22, 21.00-22.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur. 13 00-15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub: WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; door Anja Bimmel VLISSINGEN - Het Europro ject van basisschool de Wissel uit Vlissingen is gisteren met een tentoonstelling afgesloten. Drie weken lang hebben de leer lingen zich verdiept in verschil lende Europese landen. Op de tentoonstelling konden ouders en buurtbewoners ge nieten van de werkstukken, te keningen, hapjes en dranken die in het teken van een ander land stonden. In groep vier staan Rick (8), Liza (8) en Jeroen (7) uitgedost in Spaanse kleren op een geïmpro viseerd podium. Ze dansen op de gitaarklanken alsof ze in Barcelona zijn geboren. Kenne lijk is bij de drie flamingodan sers de Spaanse muziek het bes te aangeslagen. Behalve met liedjes en spelletjes zijn de kinderen uit groep vier ook actief aan de slag gegaan met de cultuur, het landschap en de geschiedenis van Spanje. De andere groepen van de Wis sel hebben landen als Grieken land, België of Ierland onder de loep genomen. Het Europroject is niet alleen opgezet in het kader van de nieuwe munt. De basisschool doet mee aan het Comenius- project van cle Europese Unie, dat uitwisseling van culturen in Europa wil bevorderen. Zo heeft De Wissel contacten met een school uit Oudenburg in België en een school uit Aiani in Griekenland. Directeur E. Kwast bracht vorig naj aar samen met zij n Belgische collega's een bezoek aan de Griekse school. Op dit moment zijn de leer krachten uit Aiani te gast in Vlissingen. vari der Sluis "nwoners van Vlissingen moe ien vaker gehoord worden bij elangrijke beslissingen in hun ad Daarvoor pleit de Socia- stische Partij in haar verkie- ngsprogramma. Bewoners eten volgens de SP het beste at goed of slecht is voor hun iiurt of wijk. De huidige in braak lijkt volgens de partij aak slechts bedoeld om men- ?n het gevoel te geven dat ze ebben meegepraat. [et gemeentebestuur, aldus het erkiezingsprogramma, moet nadrukkelijk luisteren naar de Vlissingers. Als inwoners het idee heb- ben dat naar k- hen geluisterd wordt, zal het opkomstpercentage weer stij gen. De geringe betrokkenheid van de Vlissingers bij het lokaal bestuur is volgens de SP terug te voeren op de arrogantie van de macht. De SP vindt dat bij in spraak een aantal vuistre gels in acht ge nomen moet worden. Plan nen mogen vooraf niet dichtgetim merd worden. Voorstellen moeten lees baar zijn en in sprekers moeten serieus geno men worden. Het gemeentebe stuur moet duidelijk zijn over de gang van zaken en bekend ma ken wat er met de reacties ge beurt. „Ontwikkelingen in de stad moeten door de bevolking gedragen worden. Is er veel ver zet, dan zal dat bij de beslissin gen over het algemeen de door slag moeten geven." De partij kiest nadrukkelijk De Stichting Dorpsraad West- kapelle houdt donderdag een verkiezingsavond in Westka- pelle Herrijst. De politieke par tijen zijn uitgenodigd om hun verkiezingsprogramma toe te lichten. Zij kunnen daarnaast aangeven wat zij voor Westka- pelle kunnen en wollen betekenen. Alle partijen, die deelnemen aan de komende ge meenteraadsverkiezingen, zijn vertegenwoordigd. De bijeen komst begint om 20 uur. Dor besluitvorming van onder- l. Zo wil zij dat de gemeente itvoering van initiatieven van ewoners in de wijk op zich Loet nemen door geld, ruimte a materiaal ter beschikking te lellen. Meer aandacht is nodig oor wijkcentra, buurthuizen, mgerencentra, speeltuinen en ibliotheken. Die voorzienin- en dragen, aldus de SP, in hoge ïate bij aan een goede sociale tructuur in de wijken. De SP ril extra geld voor herstel en ïtbreicling van die voorzienin- en. In nieuwe wijken en bij her- tructurering moet een percen- age van die investeringen bruikt worden voor speelplaat sen voor kin deren en jon geren. Op het gebied van de volks huisvesting pleit de SP voor meer sociale woningbouw. De gemeente moet in de ogen van de partij sa men met andere gemeenten en woningcorporaties het voor touw nemen in gesprekken met het Rijk voor herin- voering van L subsidies 2$ voor sociale woningbouw. Een plek voor *1 sociale wo- ningbouw a heeft de SP ook al op het oog: een deel van het vrij komende Scheldeterrein. De verkoop van ciale woningen moet zoveel mogelijk vermeden worden. De SP noemt sloop on nodige kapitaalvernietiging. Het centrum van Vlissingen moet verboden terrein worden voor auto's. De SP stelt voor om een studie te verrichten naar het terugdringen van auto's in de stad ten gunste van openbaar vervoer en fietsverkeer. De PvdA-afdeling Middel burg houdt morgenavond een discussieavond over de binnen stad. Ondernemers, bewoners en bezoekers worden uitgeno digd hun mening te geven over de toekomst van de binnenstad. Thema's die aan de orde komen zijn: de schouwburg, het par keerbeleid, veiligheid, evene menten en de inrichting van De Markt. De avond begint om 19.30 in de Bolwerkzaal van de Stadsschouwburg. GOES - De vernieuwde perrontunnel onder het station van Goes ligt anderhalve week na de opening al onder vuur. GroenLinks Goes klaagt bij burgemeester en wethouders dat de waterafvoer niet in orde is. De tunnel staat bijna continu over de hele breedte enkele centimeters onder water. De partij denkt dat het ontwerp niet goed is en dat er veel regenwater van de zuidelijke ingang het tunneltje binnenloopt Wethouder S. Heijning erkent de problemen. „De tunnel is in derdaad niet honderd procent in orde, zoals bij veel nieuwe werken het geval is. De aannemer gaat de waterafvoer in orde maken, omdat ook wij hebben geconstateerd dat de afvoer niet goed werkt. Een nieuwe vloer leggen die schuin naar de drainagegoot afloopt, heeft de voorkeur. Ook kan een tijdelij ke overkapping worden geplaatst. GOES - Het CDA begint dinsdag 12 februari in Goes zijn lan delijke campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. In Hotel Goes wordt vanaf 19.30 uur een manifestatie gehouden Landelijk lijsttrekker Jan-Peter Balkenende houdt een inlei ding over lokale lasten. Tweede-Kamerlid Siem Buijs geeft een presentatie onder de titel 'Zorg om zorg in Zeeland'. Ver volgens is er een discussie met lokale lijsttrekkers over de ge meentelijke verkiezingsslogan. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren vier Middelburgse jongens vrijgelaten, die sinds zondagochtend vastzaten voor openlijke geweldpleging. De vier, zestien en zeventien jaar oud, waren opgepakt bij een vechtpartij in een woning aan de Middelburgse Stromenweg. Er vielen over en weer Mappen. De jongens zijn verhoord en kregen een proces-verbaal mee. De aanleiding van de vechtpartij is niet bekend. MIDDELBURG - Regionaal Fiom Bureau Middelburg begint in maart een gespreksgroep voor moeders van seksueel mis bruikte kinderen. De gespreksgroep kent tussen de zes en tien leden en komt tien keer bij elkaar in het Fiom-gebouw aan de Bellinkstraat in Middelburg. De groep wordt begeleid door twee maatschappelijk werksters. Met alle deelnemers wordt eerst een kennismakingsgesprek gehouden. Doel van de bij eenkomsten is dat vrouwen onderling herkenning en erken ning vinden voor hun ervaringen rond het misbruik en de re laties met slachtoffer, pleger en omgeving. MIDDELBURG - Aan de Amnestylaan, de Havendijk en de Breeweg in Middelburg en aan de Akkerlaan in Arnemuiclen komen nieuwe sirenes. Bij de laatste jaarlijkse test van de brandweer is gebleken dat niet iedereen in Middelburg het alarmsignaal goed kon horen. Later komt er nog een sirene op de hoek van de Geersesweg en de Prooyensweg voor de wijken Veerse Poort en Prooyenspark. VLISSINGEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Ko renbloemlaan in Arnemuiden is in de nacht van zondag op maandag een geluidsinstallatie gestolen. De schade bedraagt enkele honderden euro's. Aan de Olympiaweg in Vlissingen werd tussen zaterdagmiddag en maandagochtend een brand blusser weggenomen uit een personenbus. In Westkapelle is afgelopen weekeinde de achterruit van een auto vernield. door Kris Naudts Belgen kunnen wel wat heb ben. Het schandaal met de dioxinekippen is nog maar naar het achterplan van het collectieve geheugen verdron gen of daar duiken alweer koppen op met pcb-besmet- tingen. De minivoedselcrisis wordt groter door de melding dat dezelfde giftige stoffen zijn aangetroffen in varkens voer. En uit Wallonië komt het bericht overwaaien dat zo waar de edele trappist van Ro- chefort in zijn bestaan wordt bedreigd door Vlaamse mest. Vreemd? Of toch niet? Besmette Mppen en varkens voer, tot daar nog aan toe, hoor je dezer dagen aan de toog van Belgische estaminets en kroe gen verkondigen. Maar als het bier gevaar begint te lopen -ja, waar gaat het dan heen met de volksgezondheid? Vader-abt Jacques-Emanuel van de eer biedwaardige abclij Notre Da me de Saint-Rémy in Roche- fort in de Waalse provincie Namen heeft in dat verband klare taal gesproken. Monni ken van zijn abdij brouwen met vakmanschap en liefde de Rochefort, een trappistenbier dat bij fijnproevers en ware bierkenners hoog aanzien ge niet. Rochefort, dat is die stoe re trappist die in drie verschil lende alcoholvolumes bestaat. Er is echter onheil op komst. Volgens de abt dreigt het bron water waarmee de Rochefort wordt gemaakt verontreinigd te worden. Het heldere water borrelt op uit de bron van de Tridaine, vlakbij de abdij. Mestkippen Even verderop heeft een agra riër plannen om zijn kwekerij fors uit te breiden voor de fok van honderdduizend mestkip pen. De 110 hectare grond rond de boerderij wordt gro tendeels gebruikt voor het uit spreiden van Mppenmest. Het voornemen stuit gelijk op ver zet van de gemeente Rochefort en van de abdij. Rochefort ligt tegenover het hoogplateau van Jerny. Volgens abt Jac ques-Emanuel ziet de onder grond eruit als gatenkaas. Re genwater verzamelt zich in ondergrondse galerijen en De trappist Rochefort zou wel eens uit het café kunnen verdwij nen als er niets ondernomen wordt tegen de dreiging van veron- reiniging. foto Charles Strijd stroomt vandaar naar de bron van Tridaine. „Extra bemesting zal ons bronwater vervuilen met ni traten", zegt vader-abt. „Dat kunnen we niet dulden. We ge bruiken het water zuiver en onbewerkt om ons bier te brouwen. We laten een pro duct met een traditie van vier eeuwen niet verloren gaan door milieuvervuiling." Abt en kippenkweker staan in deze, voor een bierland als België tot de verbeelding spre kende voedselaffaire niet te genover elkaar. Integendeel. De landbouwer is best bereid om een milieuvriendelijke op lossing te vinden. Want in het drinken van een goede trap pist vinden mensen elkaar. De kweker verzekert dat een deel van de bijkomende mest zal worden weggevoerd en dus niet in de ondergrond terecht komen. Voorzorgen Abt Jacques-Emanuel en zijn monniken zijn er niet gerust op en nemen hun voorzorgen. Ze hebben, daarin gesteund door de gemeente, alvast een we tenschappelijke studie besteld bij de universiteit van Luik. Zegt de abt: „De studie moet ons leren hoe de waterstromen ondergronds vloeien. Op die manier komen we de locaties te weten waar de kippenkwe ker zijn mest kan uitspreiden en waar niet. We hebben goede hoop op dat we er samen uit komen." Maar, als het nachtelijk don ker en de volslagen stilte over de abdij Notre Dame de Saint- Rémy hangen, ligt vader-abt in bed te woelen. Geplaagd als hij wordt door kopzorgen. Al tijd weer doemen beelden op van vrachtrijders die grote hoeveelheden overtollige Vlaamse mest naar Waalse ge bieden rijden en daar over ak kers en landerijen uitgieten. De geestelijke leider heeft, naar eigen zeggen, vastgesteld hoe vaak 's nachts Vlaamse mest wordt geleverd aan boe ren op het plateau en daar ille gaal wordt uitgereden. „Die ladingen mest vormen een veel grotere bedreiging voor onze bron", waarschuwt de abt. De universiteit van Luik zal hem in de studie haarfijn uitleggen hoe de hydro-geologie van het hele plateau eruit ziet. De abt hoopt straks, gewapend met het rapport, illegale lozingen te kunnen tegengaan. Spanningen De Vlaamse mesttransporten naar het Franstalige landsge deelte hebben nieuwe span ningen veroorzaakt tussen beide taalgemeenschappen. De Waalse minister van leef milieu heeft zich boos ge maakt op zijn collega in de Vlaamse regering omdat die mestexport toestaat. „De Vlaamse overheid legt terzake de Waalse wetgeving naast zich en houdt geen rekening met het Waalse landbouw- bouwbeleid", klinkt het stoer bezuiden de taalgrens. De Walen wijzen er de Vlamingen op dat de invoer van alle dier lijke afval zoals mest en gier verboden is. Overtreders kun nen administratief worden be straft met een boete tot 25.000 euro of zelfs schorsing van de exploitatievergunning. Voorst zwaaien er op het gerechtelij ke vlak gevangenisstraffen van acht dagen tot drie jaar en zware geldboetes bovenop. Wallonië werkt inmiddels aan een eigen mestactieplan. Er is een samenwerking opgezet tussen de overheid, landbouw organisaties en drinkwater maatschappijen. De Waalse regering begint een informa tiecampagne met als slagzin 'Een gewaarschuwde land bouwer is er twee waard'. En de trappistendrinkers? Die zijn op hun beurt gewaar schuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17