Baggerslib gracht bevat asbest Haaieneieren in De Sprong Oorzaak amputatie verkeerde been blijft raadselachtig Gemeenten moeten volgens Kamerlid groener leren denken Middelburgs project fitness voor ouderen Werk in Middelburg ligt voorlopig weer stil Politie lost inbrakenreeks Yerseke op DKNY DIESEL HILFIGER CDA bepleit meer toezicht van politie in uitgaansleven zeeuwse almanak Declareren MIDDEN dinsdag 5 februari 2002 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het simpelweg ontbreken van de aanduiding 'rechterbovenbeen' blijkt de boosdoener die leidde tot de am putatie van het verkeerde been, afgelopen januari in het Vlis- singse ziekenhuis. Onverklaar baar blijft volgens directeur J. Van den Blink waarom niemand dat gemist heeft. Tot na de voorbereiding van de patiënt voor de operatie heeft geen van de betrokkenen gesig naleerd dat niet bekend was welk been moest worden afge zet. Dat blijkt uit het interne onder zoek dat het Ziekenhuis Wal cheren uitvoerde naar de medi sche fout die dinsdag 22 januari leidde tot de amputatie van het verkeerde been. Vanaf de aanmelding van de amputatie op het operatieroos- ter, twee dagen ervoor, bij de overdracht van de patiënt van de verpleegafdeling naar de ok- afdeling, bij de narcosevoorbe- reiding tot bij het begin van de ingreep bleek de aanduiding 'rechterbovenbeen' te ontbre ken in de gegevensoverzichten, zonder dat iemand dat opmerk te. Bij het installeren van de instru mententafel in de operatieka mer is de chirurg gevraagd welk been het betrof. De chirurg heeft geen verklaring waarom hij op dat moment zonder aarzelen het verkeerde been koos. De chirurg had de patiënte voor de ingreep nog bezocht. Verfijning Het ziekenhuis werkt intussen aan de verfijning van het opera tieprotocol, waarbij vijf perso nen in elke stap naar de operatie verantwoording dragen over de gedetailleerde voorbereiding van een ingreep. Die conclusie en maatregel heeft de zieken huisdirectie maandag in een rapport verzonden aan de In spectie op de Gezondheidszorg. De Inspectie moet nu besluiten of onderzoek en maatregelen af doende zijn, of dat nader onder zoek gewenst is. De Inspectie kan besluiten dat tuchtrecht of strafrecht van toe passing is. Directeur Van den Blink ver wacht dat. „Een aantal mede- werkers heeft gefaald. Maar er was geen sprake van grove non chalance of opzet. Het waren toevalligheden", bevestigt hij de eerdere aaname van de direc tie over de toedracht. Zorgvuldig Patiëntenorganisatie Het Kla verblad zei gisteren nog te wei nig informatie te hebben om te kunnen reageren. Het wil daar voor de reactie van de Inspectie voor de Gezondheidszorg af wachten, die eind deze maand kan worden verwacht. Het nieu we protocol dat het ziekenhuis wil instellen, waarbij elke be trokken arts en verpleegkundi ge bij een ingreep de benodigde handelingen en gegevens moet controleren en paraferen, lijkt het Klaverblad een zorgvuldig plan, liet adjunct-directeur Marleen Vermeer gisteren we ten. De Zoutelandse vrouw die de foutieve amputatie onderging maakt het naar omstandighe den redelijk goed, meldde direc teur Van den Blink gisteren. Hij heeft de familie de onderzoeks uitkomsten vrijdag meege deeld. De familie heeft laten weten nog steeds vertrouwen in de betrok ken chirurg te hebben. De chi rurg is gisteren weer aan het werk gegaan. pagina 19: nooit honderd procent vrij van fouten (Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij bagger- werkzaamheden in de Middel burgse Binnengracht is asbest aangetroffen. Volgens water schap Zeeuwse Eilanden is er geen gevaar voor de gezond heid. Het werk was half januari al stilgelegd omdat het nieuwe systeem, dat de hoeveelheid af te graven grond precies moet bepalen, niet goed werkte. Dooi de asbestvervuiling lopen de werkzaamheden verder vertra ging op. De vervuiling kwam aan het licht bij een controle van de bag gerspecie bij grondverwer- kingsbedrijf Zeeuwgrond in Nieuwdorp. Het waterschap heeft naar aanleiding van die resultaten in de gracht zelf ook monsters genomen „We heb ben de gracht in vijf vakken ver deeld". zegt woordvoerder D. Laing van het waterschap. „In twee van de vijf zijn hele kleine hoeveelheden asbest aangetrof fen." Het gaat om asbest in de vorm van microscopisch kleine vezels. Het waterschap kijkt sa men met de aannemer en de arbeidsinspectie welke maatre gelen er moeten worden geno men om risico's voor werkne mers en omwonenden te verkleinen. Tot die tijd wordt er niet gebaggerd. Zware metalen Asbest is alleen gevaarlijk voor de gezondheid als de vezels wor den ingeademd. Omdat het slib bij de baggerwerkzaamheden nat blijft, zijn de risico's volgens het waterschap in dit geval ge ring. Bovendien waren er al maatregelen genomen, omdat rekening gehouden was met vervuiling van het slib met zwa re metalen. De grond is altijd afgevoerd in vloeistofdichte bakken met kleppen aan de bo venkant en de vrachtwagens zijn, voordat ze vertrokken van de laad- en losplaats, aan de binnen- en de buitenkant schoon gemaakt. Wat de oorzaak is van de asbest vervuiling, is niet duidelijk. „Het kan er al heel lang liggen", zegt Laing. „Asbest kwam voor in alledaagse dingen. Zo zat het bijvoorbeeld in remvoeringen van auto's." Sinds 1993 is het ge bruik van asbest verboden. Zachte bodem De Binnengracht wordt gebag gerd vanaf de rechtbank tot de watertoren. De werkzaamhe den zijn in december begonnen. Het werk liep toen al vertraging op omdat het nieuwe plaatsbe palingssysteem niet goed werk te. Het systeem moest op de cen timeter nauwkeurig bepalen hoeveel grond er kon worden af gegraven. Dat is met conventio nele methodes moeilijk in te schatten omdat de bodem in de binnengracht erg zacht is. „Als er te diep wordt gegraven, be staat er een kans dat de oevers afkalven en dat alles instort", zegt Laing. Met behulp van computers en satellieten wordt berekend hoe veel grond er kan worden weg gehaaldIn j anuari bleek dat het nieuwe systeem nog niet goed werkte en werd het baggeren ge staakt. Inmiddels is het systeem opnieuw aangepast en ge bruiksklaar, maar door de ge constateerde vervuiling loopt het werk opnieuw vertraging op. Wanneer er weer kan wor den gebaggerd, is nog niet be kend. YERSEKE - Met de aanhouding van een 33-jarige man uit Breda heeft de politie vijf inbraken in Yerseke opgelost. Samen met een 27-jarige plaatsgenoot stal de verdachte in de nacht van 30 op 31 decem ber voor duizenden euro's aan apparatuur en geld in bedrijven en woningen. De politie hield de 27-jarige in de nacht van de inbraken na een achtervolging aan; de andere Bredanaar ontsnapte toen nog, maar werd op 21 januari gear resteerd. Beide daders zitten in voorlopi ge hechtenis. Eén van hen heeft inmiddels een bekentenis afge legd. Ook al bestaat er volgens het waterschap geen gevaar voor de gezondheid, na de ontdekking van asbestdeeltjes in de modder is het baggerwerk in de Middelburgse Binnen gracht weer stilgelegd. foto Lex de Meester Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De Zeeuwse gemeenten moeten veel meer werk maken van duurzaam bouwen, zegt Tweede-Kamerlid L. van Dijke van de Christen- Unie. Hij noemt het ambitieni veau bij de gemeenten te laag. Van Dijke sprak gisteren tijdens een mini-symposium over wa ter- en klimaatbeleid dat werd gehouden op Neeltje Jans. De gemeenten kunnen in zijn ogen veel beter tijd en energie steken in duurzaam bouwen, dan zich te beperken tot discussies over de kleur van de stenen bij een bouwproject. 'Bemoeizucht', volgens Van Dijke, die vindt dat de lat voor duurzaam bouwen veel te laag wordt gelegd. Niet alleen de Zeeuwse gemeen ten kregen van hem een veeg uit de pan. Het zittende kabinet moest het eveneens ontgelden. „Paars is niet groen gebleken. Het klimaatbeleid moet veel scherper", is zijn oordeel. Hij stelde dat de regering de strijd tegen het broeikaseffect moet intensiveren en pleitte in dat verband voor 'een hard plafond voor verkeer en vervoer' en 'ver groening van het belastingstel sel. Te luchtig Van Dijke waarschuwde voor een te luchtige benadering van de klimaatverandering, in de sfeer van 'na ons de zondvloed'. De aarde warmt op, het regent vaker en heftiger en de zeespie gel rijst. Problemen die we, stel de Van Dijke, aan ons zelf te danken hebben. „We hebben te lang op te grote voet geleefd en de gevolgen daarvan zijn bij zonder ernstig." B. Eickhout van het Climate Change Research Team van on derzoeksinstituut RTVM en Th. de la Court van (symposiumor ganisator) Centrum voor inter nationale samenwerking COS- Zeeland sloten zich bij de con clusie van Van Dijke aan. Cijfers tonen volgens hen aan dat het opwarmen van de aarde, het broeikaseffect, de laatste vijftig jaar erg hard is gegaan. De rap porten dié daar inmiddels over zijn verschenen, zijn volgens De la Court sterk 'onderkoeld'. We tenschappers steken volgens hem de kop in het zand en zijn geneigd van de meest gematigde toekomstvoorspelling uit te gaan. Dat doet de politiek vol gens Van Dijke ook. „Die kiest vaak voor het 'vastklampscena- rio'. En da^r moeten we vanaf. We moeten werken aan duurza me energie." Eén van de manieren daaraan bij te dragen is het plan van adviesbureau voor ecologie, natuur, landschap en milieu Waardenburg. Dat wil het noor delijke gedeelte van de Brou- wersdam slopen en vervangen door een stormvloedkering met getijdencentrale. Een plan dat, betoogde K. Hulsbergen van het bureau gisteren, haalbaar is. Met Delta Synergie, zoals het plan is gedoopt, kunnen volgens Hulsbergen meer vliegen in één klap worden geslagen. Door de open vex-binding met de Noord zee wordt de Gi'evelingen weer een dynamisch estuarium, en de getijdencentrale kan voldoende energie opwekken om Schou- wen-Duiveland én Goeree- Overflakkee van stroom te voorzien. VEERE - De fractie van het CDA Veere wil dat de politie in de nachtelijke uren van het weekeinde scherper gaat con troleren. Zij kaart aan dat jongeren steeds vaker slachtoffer zijn van zinloos geweld. Navi'aag bij het Ziekenhuis Walcheren leerde dat ook het afgelopen weekein de weer een aantal jongeren 'in elkaar was geslagen om niets'. De fractie zegt te constateren dat jongeren die van de ene ho recagelegenheid naar de andere gaan. in toenemende mate doel wit zijn van vandalen. Deze jon- geren verdienen bescherming, stelt de fractie. Het CDA spreekt de hoop uit dat door ver scherpt politietoezicht de da ders sneller kunnen worden op gepakt. De chi'isten-democraten signa- leren dat er onder jongei'en veel onduidelijkheid bestaat hoe ze aangifte van een incident moe ten doen. Te vaak gaan er daar- door vele uren verloren. Zij stelt voor dat er een overleg komt waarbij politie, burgemeester en horecaeigenai-en woi'den be trokken. De fractie zal er bij de Veerse burgemeester A. de Bruijn op aandi'ingen dat de po litie de controle opvoert. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM), de Zeeuwse Sport raad en De Gezonde Zaak be ginnen gezamenlijk het project Seniorenfitness om zestigplus sers in beweging te krijgen. Volgens de drie partners is een goede lichamelijke conditie (ook) voor ouderen belangrijk om gezondheidsklachten te voorkomen. Het aanbod aan se- niorensport in Middelburg is di vers. Het varieeit van volksdan sen tot badminton en koersbal. Senioi'enfitness ontbrak nog. M. Jones van de SWOM: „Ik heb di- verse jonge ouderen gespi'oken, die interesse hadden in deze nieuwe activiteit. Bewegen heeft een heel belangrijke socia le functie voor ouderen. Je doet het samen met anderen. Je kunt je aan elkaar optrekken. Je hebt steun aan elkaar." Hartslag Bij fitness wordt gebruik ge maakt van hartslaggestuurde apparatuur en krachtappara ten, afgestemd op de individue le capaciteit van de deelnemer. Senioren die zich aanmelden, moeten eei'st een medische vra genlijst invullen. Die wordt be keken door een aan De Gezonde Zaak verbonden arts. Hij be kijkt of iemand klachten heeft, waarmee rekening moet worden gehouden. Vexwolgens vinden testen plaats, waarbij wordt ge keken naar lengte, gewicht, vet percentage, conditie en kracht. Op basis daaiwan stelt De Ge zonde Zaak het fitheidsniveau vast. Belangstellenden krijgen daarna tekst en uitleg over hun conditie, gevolgd door een in troductietraining. Alle gege vens staan op een pasje dat in de apparaten wordt wordt inge voerd. „Dat pasje geeft aan op welk hartslagniveau de mensen moeten trainen", zegt René Maljaars van De Gezonde Zaak. Elke training duurt een uur en begint met een warming-up in groepsverband. Daarna begint een individueel programma. Mensen kunnen in eigen tempo fitnessen onder begeleiding van bijvoorbeeld een fysiothera peut. Maljaars: „Als mensen ernstige klachten hebben, wordt daar eerst apai-t mee ge sproken. Negen van de tien mensen die meedoen, kunnen ons programma gewoon vol gen." De training eindigt met een cooling-down in groepsver band. Seniorenfitness duurt drie maanden. „Daarna kunnen mensen bekijken of ze willen doorgaan", zegt Maljaars. De Zeeuwse Sportraad vindt fitness vooral belangrijk, omdat er een preventieve werking van uitgaat. Op dinsdag 19 februari vindt om 11.00 uur een voor lichtingsbijeenkomst plaats in De Gezonde Zaak aan de Schen- ge in Middelburg. „Fitness zal, hoop ik, meer mannen aanspre ken", zegt Marja Reijnders van de Zeeuwse Sportraad. „Als je kijkt naar andere sporten voor ouderen, zijn het vooral vrou wen die meedoen. Je ziet dat vooral mannen vaak heel indi vidueel bezig zijn. Ik denk dat het mannen zal aanspreken." Declareren is nog een hele kunst, zo merkte de nieuwe medewerkster van het Oost- burgse kantoor. De hele maand had ze netjes haar rit ten bijgehouden op het speci ale groene formulier. Toen ze het wilde inleveren vroeg een collega of hij toch nog even mocht kijken of alles wel pre cies volgens de regels was in gevuld. Na een vluchtige blik werd de jongedame vriendelijk doch dringend gevraagd het op nieuw in te vullen. Want IJ- zendijke, om maar een voor beeld te noemen, lag toch echt niet op tien kilometer af stand. Hij keek haar strak aan en haalde vervolgens vanuit zijn bureaulade een lijstje tevoorschijn. Gebruik dit maar, raadde hij haar aan. Dat doet iedereen hier. En zo zag ze dat IJzendijke precies veertien kilometer van Oostburg vandaan ligt. En allerlei andere plaatsen lagen ook heel wat verder dan haar eigen kilometertel ler aangeeft. Dat lijstje ge bruiken we al jaren, ver- trouwde de collega haar toe. Sinds die dag weet de nieuwe i medewerkster wat bedoeld I wordt met creatief boekhou- den. door Anja Bimmel KOUDEKERKE - Openbare basisschool De Sprong in Kou- dekerke heeft gisteren als eerste school in Zeeland een aquarium met haaien in de klas gekregen. De haaien, die nu nog in hun ei zitten, zijn on derdeel van het project 'Haai en in de klas' van het Arsenaal in Vlissingen. Bioloog Jan van der Veen in stalleert, onder toezicht van nieuwsgierige eerste- en twee deklassers, het nieuwe onder komen van de zeedieren. Nor maal gesproken zijn de grote doorzichtige eiei'en van de hondshaai en de kathaai al leen te zien in een speciaal kweekbassin in het Arsenaal. Mensen zien dan alleen een momentopname van het em bryo in zijn omhulsel. Van der Veen vond dat erg j am- mer en bedacht een project waardoor scholieren elke dag in hun eigen school de haaien kunnen bekijken. „De kinde ren kunnen nu elke ochtend zien hoe het met de haaitjes is." De vissen blijven twee tot drie maanden op de Sprong. Om toch het hele groeiproces van meer dan acht maanden te kunnen volgen, zijn vijf eieren in het aquarium geplaatst die in verschillende gi'oeistadia zitten. Onderwijzer R. Gabriëlse is razend enthousiast over het project. Tijdens een vergade- ï'ing werd het idee voorgesteld. Hij wist meteen dat de school mee wilde werken. „We heb ben zo snel mogelijk gerea geerd op het aanbod", zegt de leraar van de bovenbouw. „Waai'schijnlijk zijn we daar om ook als eerste aan de beurt." Vreemd Niet alleen de leerkrachten, maar vooral de kinderen zijn enthousiast over de nieuwe schoolhuisdiex-en. Met open mond kijken ze hoe de bioloog het water vult met ki-abben, kleine visjes, zeesterren en na tuurlijk de eieren. Sommige kleuters vinden de langwerpi ge omhulsels met krullende draadjes aan de uiteinden maar vreemd. „Ik wist hele maal niet dat ze er zo uitzien" zegt de vijfjarige Niels Boome verbaasd. Ook leeftijdgenoot Michelle Smid is onder de in druk van de vi'eemde eitjes „Ik dacht dat ze heel veel breder waren." Een klasgenootje ontfermt zich meteen over het welzijn van de onderwatei'diei'en. Be zorgd vraagt hij of de krabben de visjes niet opeten. Van der Veen stelt hem genist. De krabben en de anderen in het aquarium eten kleine garnaal tjes en algjes. „De dieren hoe ven maar twee keer per week gevoerd te worden", zegt hij. „De eiei'en hebben geen voed sel nodig, alles wat ze nodig hebben, zit in de dooier." Vol gens Van der Veen is het vooral belangrijk dat de temperatuur van het water altijd goed in de gaten wordt gehouden. Kinderen van De Sprong en een klein groepje moeders, dat zich de natuurouders noemt, controleren het water en ver- zorgen de dieren. De zeven vrouwen begeleiden ï-egelma- tig projecten op de school die in het teken van de natuur staan. Vorig jaar heeft de school bijvoorbeeld vlinders gekweekt. Gabriëlse vindt 'Haaien in de klas' goed aansluiten op het project 'Zeeland', waar de klas nu al een tijdje mee bezig is. De klas leerde in dit project al van alles over het strand en de zee met zijn bewoners. Nu mogen ze een eigen studie gaan uit voeren. Ze moeten een logboek bijhouden met de vooruitgang van de haaitjes, ook moeten ze elke dag een tekening maken van de beestjes. „We zetten ze zelfs op het internet, zodat an dere scholen ook met ons mee kunnen kijken", zegt Gabriël se. Wie de groei van de haaitjes wil volgen en de logboeken van de kinderen wil lezen, kan kijken op: go. to /sprong. De leerlingen van De Sprong in Koudekerke vonden 'hun' haaieneieren er maar vreemd uitzien. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15