Eric Heijens kijkt zijn ogen uit Even geen tijd voor de koeien 11 Middelburgse fysiotherapeut voor België op Olympische Spelen 09 Familie Smit naar Salt Lake City als supporter van Gretha Eric Heijens neemt schaatser Bart Veldkamp onder handen. Toch is de Middelburger in de Belgische ploeg veel meer dan fysiotherapeut. dinsdag 5 februari 2002 Het had niet veel ge scheeld of een Zeeuw was zaterdag met de Belgische vlag het stadion van Salt Lake City binnen gemarcheerd. Alleen omdat het Olympisch Comité van onze zuiderburen op het laatste moment nog een vier tal shorttrackers inschreef, zal Eric Heijens uit Middel burg als 'gewoon' lid van de Belgische selectie de ope ningsceremonie meemaken. Hoe het ook zij, het blijft een wonderlijk verhaal over fy siotherapeut Eric Heijens. In de zomer van vorig jaar kreeg hij via via te horen clat bij de schaatsploeg van Bart Veld kamp dringend behoefte was aan een fysiotherapeut. Het leek de 35-jarige sportgek wel wat. Eerder had hij bij de VCV Zeeland aan iets gesnuffeld dat op topsport leek en dat smaakte naar meer. Bart Veldkamp, leider van de Wehkamp-schaatsploeg en al jaren schaats-Belg, zag het na enkele gesprekken wel in Heij ens zitten en diens Werkgever werkte mee door hem een jaar onbetaald verlof te geven. Zijn vrouw, voormalig tafeltennis ster Ingrid van Osselaer, was geen sta in de weg. „Ik zou ruim zeven maanden van huis zijn. Ingrid merkte steeds meer dat ik dit graag wilde en vond het pri ma. Ze vond dat ik het moest doen er ervan moest genieten. Mijn grootste probleem waren mijn kinderen. Ik zou ze lange tijd niet zien." Op 18 augustus begon Heijens met de Wehkamp-ploeg aan een reis door de wereld. Het team, naast Bart Veldkamp bestaande uit de Russen Sajoetin enKibal- ko. de Nederlander André Vreugdenhil, de trainer Rutger Tijssen en de Noor Störelid (hij sloot zich later aan bij het team) reisde van trainingskamp naar trainingskamp en bezocht tus sendoor de belangrijke wed strijden. Twee races Van Sankt Moritz ging het naar Park City (bij Salt Lake City), Hamar, Berlijn, Innsbruck, Den Haag, Stellenbosch in Zuid- Afrika, Davos, Erfurt, Heeren veen en weer Park City. Uitein delijk is Heijens met Veldkamp vorige week in Salt Lake City neergestreken voor de belang rijkste missie in vier jaar: de Olympische Spelen. Heijens: „Bart Veldkamp zei het al toen ik nog maar net bij de ploeg zat: het seizoen bestaat uit twee ra ces. De vijf en de tien kilometer in Salt Lake City. En hij vertelde dat naast hem, alleen ik zeker Bart Veldkamp en enkele bege leiders. Sinds ook enkele short trackei's zijn afgevaardigd, be staat de schaatsploeg uit slechts twee man: Veldkamp en Heij ens. Voor Veldkamp worden het zijn vierde Spelen, voor Heijens zijneerste. Over de grootte van de schaats ploeg heerste lange tijd ondui delijkheid. De contacten met het Belgisch Olympisch Comité verlopen namelijk verre van soepel. Heijens: „Er is totaal geen belangstelling. Bart werd verwacht voor de persconferen tie van de Belgische ploeg op het moment dat hij in Heerenveen World Cupwedstrijden moest rijden... Er.is weinig goed gere geld. Tijdens het EK kreeg hij een sms-je: gefeliciteerd met de derde plaats op de 1500 meter. Maar dat moest natuurlijk de 5000 meter zijn." „We praten niet veel over de Spelen, maar je merkt wel dat ze steeds dichterbij komen. De spanning loopt op. Waar we het wel eens over hebben gehad, is over het gevoel dat je hebt als je een medaille gewonnen hebt. Dat moet fantastisch zijn." Waardeloze race Bart Veldkamp, 34 inmiddels, won goud op de tien kilometer in Albertville, en viel ook in de prijzen in Lillehammer en Na gano. Eerst Kos en later Romme voorkwamen echter dat het op nieuw goud werd. Heijens: „In Nagano had Bart zich na de tien kilometer opgesloten op zijn ho telkamer. Hij dacht dat hij een waardeloze race had gereden. Annamarie Thomas moest hem waarschuwen dat hij snel naai de prijsuitreiking moest, want hij had brons gewonnen." „Bart is een leiderstype. Hij re gelt alles. Het liefst zou hij alles zelf doen. Zo maakt hij ook de trainingsschema's na overleg met een inspanningsfysioloog. Misschien is hij wel de Lance Armstrong van het schaatsen. Hij eist veel van je. Is het filmen niet oké, dan krijg je dat duide lijk van hem te horen. Aan de andere kant weet je precies wat je aan hem hebt. Bart is heel so ciaal. Hij praat over zijn eigen emoties, maar vraagt ook hoe het met je gezin gaat. Straks volgen nog de worldcup- wedstrijden in Inzeil en het WK in Heerenveen. Op 18 maart komt een eind aan het avontuur van Eric Heijens. „Het smaakt naar meer, maar niet in deze vorm. Op deze manier is het een onzeker bestaan. Het uitgangs punt was dat ik het één jaar zou doen. Ik heb het idee dat ze me ook volgend jaar zouden willen hebben, maar ik denk niet dat ik nog een jaar onbetaald verlof zou kunnen nemen. Bovendien is mijn familie er ook nog. Het is best zwaar zonder hen. Koen de Vries was van een plaats in de Olym pische ploeg." „Ik herinner me mijn eerste werkdag nog precies. Ik vertrok hier om half zes 's morgens, want ik moest op het vliegveld bij Zürich Kjell Störelid opha len. Ik dacht, waar ben ik aan begonnen. Mijn kinderen lagen boven te slapen, ik zou ze zeven maanden bijna niet zien en wast absoluut niet wat me te wachten stond. Ik had het gevoel dat ikze in de steek liet." „In Zürich stond ik te wachten op Störelid, maar wist absoluut niet hoe hij eruit zag. Ik had me natuurlijk wel een voorstelling van hem gemaakt. Toen ik een blonde jongen met zülke boven benen zag, ben ik op hem afge stapt. Het was hem. Ik had geen flauw idee hoe zo'n jongen zich zou gedragen. Hij had in 1994 zilver gewonnen... Hij bleek een gewone, aardige, normale kerel. Ik was helemaal op mijn gemak toen we de rest van de ploeg hadden opgepikt. Bart Veld kamp zat voorin de auto, zoals altijd met zijn benen op het dashboard. Toen we wegreden keek hij achterom naar mij en zei: „'Zo Eric, daar gaan we.' Het was het begin van een prachtige tijd." Heijens is eigenlijk veel meer dan fysiotherapeut. Zo zorgt hij ervoor dat in de hotels goede maaltijden op tafel komen. „Het is afhankelijk van de trainin gen. Ze krijgen bijvoorbeeld veel proteïnen na krachtrainin gen en veel koolhydraten na duurtrainingen." Daarnaast filmt hij tijdens de trainingen. „Ik mag geen training overslaan want Bart wil alles zien. Hij is dag en nacht bezig met zijn techniek." Ook is Heijens belast met het vervoer van spelers en materi- SALT LAKE 2002 aal. De ene keer rijdt hij in een kolossale bestelbus, waarop in middels ook zijn eigen beeltenis prijkt, een andere keer bestuurt hij het personenbusje. Vervol gens verzorgt de masseur de lac- taatmetingen, de bloedtests waaruit blijkt hoeveel melk zuur in het bloed zit. Dat geeft een indicatie hoe zwaar ge traind kan worden. Tenslotte is Heijens ook de be waker van de paspoorten. Die zijn onder meer nodig bij de do- pingcontole. Hij geeft ze af en controleert en passant of de controle aan alle procedures voldoet. Intensief leven „Het is een intensief leven. Je bent lange tijd van huis en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig. Maar toch is het vooral genieten. Alles is voor mij nieuw. Je ziet de echte schaats- top van dichtbij aan het werk en dat is enorm indrukwekkend. Het EK in Erfurt bijvoorbeeld zal ik nooit vergeten." „Af en toe is er tijd voor ont spanning. Dan gaan we naar een dorp of stad. Met z'n allen een bakkie doen, zoals dat genoemd wordt, 's Avonds na tienen, wan neer de schaatsers naar bed zijn, gaan we vaak nog even bij el kaar zitten. Dat kan heel gezel lig zijn, vooral wanneer er ande re ploegen in de buurt zijn. Ik heb al heel wat mensen leren kermen." „Schaatsers vormen een heel sociaal wereldje. Concurrenten gaan heel gemoedelijk met el kaar om. Er is respect voor el kaar. Een Gianni Romme die een beetje meewarig praat over zijn concurrenten is een uitzonde ring. Wij hebben een internatio nale ploeg, dat helpt eraan mee. Toen we in Davos waren, train de Adne Söndral daar ook. Hij is daar veel met ons opgetrokken. In Davos hebben we oud en nieuw gevierd met 35 man. We kregen er een zevengangen- maaltijd. Het was een prachtige dag." Aanvankelijk zou de Belgische Olympische ploeg uit maar een paar man bestaan: schaatser foto Catrinus van der Veen een zwarte stift stond zijn naam erin. Later wilde ik geen andere schaatsen meer, want ik was zo gewend aan die lange ijzers", lacht Jenita, maatje 38. De familiaire aanleg ligt bij Jan Smit. Hij ging vroeger met een groepje mannen uit Rouveen een of twee keer per week naar de ijsbaan in Heerenveen. Op zaterdagavond gingen de doch ters vaak mee. Maar wedstrij den waren er niet bij voor Jan Smit. Spijt, nu hij het talent van zijn dochters ziet, heeft hij niet. „In die tijd was dat anders. Je kon niet zomaar even naar cle ijs baan rijden. Die afstanden wa ren groter. En ik heb op mijn ma nier heel veel plezier in cle sport gehad." Sportief zijn ze nog steeds. Op de vakantie naar Oostenrijk gingen vorig jaar de mountain bikes mee. Toeren door de ber gen rond de Weissensee. „We zijn altijd sportief geweest. De meiden ook. Eerst op gymnas tiek en later deden ze aan hard loopwedstrijden mee hier in de buurt. Heel trots waren ze als ze met een beker thuiskwamen Dat was nog wat toen hè, een be ker winnen", zegt Hennie Smit. Duitse meiden Bekers moeten nu medailles worden. Maar dat Gretha wel even goud gaat halen in Salt La ke City.Nee, voor die voorspel ling moet je niet bij de Smitjes zelf zijn Al heeft de familie het al ontelbare keren gehoord de afgelopen weken. „Ach, dat be gon daarvoor al", merkte Jan Smit. „Voor het kwalificatie toernooi kreeg ik al te horen: 'Mooi zeg dat Gretha naar de Spelen gaat.' En nu zou ze wel even goud gaan pakken! En kan ze die Duitse meiden makkelijk hebben. Maar zo werkt het niet." Thuis in nuchter en nijver Rou veen dichten ze hun dochter geen medaillekansen toe. „Het zou mooi zijn als ze ergens voor in kan eindigen", vindt Jan Smit. „Het is al een hele eer dat ze mee mag doen", zegt moeder Henny. Maar stel dat ze toch? Dan gaat het leven in Rouveen gewoon verder, zegt Jan Smit. „Want we willen het hier graag zo houden zoals het nu is." Mariëlle Verstegen De keukentafel is rond en ko lossaal. Goed toeven voor Jan en Hennie Smit en hun drie dochters. Al wonen er nog maar twee thuis op de boerderij in Rouveen. Jenita, vrouw van Er ik Huizebosch en moeder van Anna, is uitgewaaierd en eet hooguit nog een keertje mee. In de hoek loeit de kachel, daar- naast staat het blauwe koffertje van Gretha met vijf olympische ringen erop. „Mooi bedacht zo voor de schaatsen", vindt pa. Alle olympische spullen zijn een dag eerder aangekomen. „We kunnen er bijna een kamer mee inrichten. Zoveel spul", lacht Hennie Smit, terwijl ze de jas laat zien. Het dikke winterjack is fel blauw en fel oranje. Op de achterkant prijkt de onmisken bare tulp. „Mooie jas voor de Spelen, maar daarna doe je die toch niet zo meer snel aan", denkt ma hardop. Moeders blij ven praktisch. Buiten, aan de waslijn wappe ren overalls in de wind. Daar achter zijn de stallen met zo'n veertig melkkoeien. Daar moest nog wat voor geregeld worden voor ze naar Amerika konden. Gretha en Jenita, op wie ze vroe ger konden terugvallen voor het melken en voeren, zijn er zelf per slot van rekening ook niet. Pa heeft ze alle drie melken geleerd. „Voor als we eens een dagje weg moesten. Ze kunnen het alle drie, maar Marjanne heeft er altijd een hekel aan ge had." Varkens Trekker rijden kunnen ze ook alle drie. Maïs in het bakkie doen, voor de dieren. Geen pro bleem. Tot een jaartje of veer tien hielpen de dochters thuis gewoon mee. Dat moest ook wel om de meiden op tijd op de schaatsbaan te krijgen. Jan Smit werkte overdag nog in de wegenbouw. Ma regelde alles op de,boerderij. „Mijn moeder Jan en Hennie Smit zagen vorig jaar voor het eerst bergen. Op vakantie in Oostenrijk, bij de Weissensee. Ze vonden het zo mooi, dat ze meteen weerboekten. Maar door dat reisje is een streep gehaald. Ze gaan nu verder van huis. Naar Salt Lake City. Ook daar zijn bergen. En een dochter die heel erg haar best gaat doen op de Olympische Winterspelen. zorgde voor de koeien. Gretha en ik deden de varkens en Mar janne kookte de aardappels", herinnert Jenita zich nog goed. De oudste, 27 is ze, gaat de hele periode met haar zus mee naar Salt Lake City. Als begeleider. Een unieke kans noemt ze het. „Het lijkt me een hele happe ning tussen al die topsporters daar. Ze hebben te maken met een behoorlijke druk. Lijkt me mooi om te zien hoe ze daar mee omgaan." Bevallen 'Dat kan mijn zus ook', zei Gre tha na haar winnende race op de 3.000 meter bij het olympisch kwalificatietoernooi. Jenita zou het ook gekund hebben, mits ze in september niet bevallen was van dochter Anna. Zeis weer te rug in het marathoncircuit, maar nog op halve kracht verge leken met Gretha. Dat haar zus de Spelen heeft gehaald en zij niet, betreurt ze niet. „Ik heb een prachtige dochter en je kan niet alles hebben." Marjanne Smit rijdt ook in het A-peloton van de marathon. Niet zo dominant als haar zus sen. Nog niet, ze is ook nog wat jonger, 23. Of de operatie-assis tente het ooit zover zal schop pen als haar zussen? „Ik kom nu best goed mee, maar mijn tech niek is nog lang niet zo goed als die van Jenita en Gretha." Op de dag dat de Winterspelen beginnen, op 8 februari, rijdt de jongste Smit in Zweden het open Nederlands kampioen schap 200 kilometer. „Wel raar hoor, dat ik daar zonder mijn zussen heen ga." Op 18 februari Konterman liggen er ook. Hij was een van de eersten met een felicitatiefax. Arjan Smit, Ne derlands kampioen skeeleren en marathonschaatser, komt er ook vandaan. De achternaam is geen toeval. Arjan is een volle neef. Er woont nog een schaat ser. Marnix ten Kortenaar nam een paar jaar geleden zijn intrek in het dorp. Het plaatselijke ca fé dal tijdens Euro2000 omge doopt werd tot 'Café Konter man', heet nu 'Smitties Palace'. Niet alleen vanuit de directe omgeving, maar uit het hele land kreeg de familie Smit reac ties. En veel goed bedoelde ad viezen. „Iedereen heeft wel een goed advies voor Gretha", weet Jan Smit. 'Laat je de kop niet gek maken.' Of: 'Met beide benen op de grond blijven staan.' Dat soort kreten krijgt de familie sinds eind december aan de lopende band te horen. Ze worden plat- gebeld voor campagnes, inter views of fotosessies. „Iedereen wil nu wat van me", merkte Gretha al op. Als ze op alle aanbiedingen in zou gaan, zou ze er een dagtaak aan heb ben. „En dat is niet de bedoe ling. Gretha moet gewoon blij ven trainen", vindt Jan Smit, die ook wel begrijpt waarom ieder een er massaal opduikt. „Het is natuurlijksensatie.Heb jehetal geheurd, er is een wonder ge beurd.Een wonder wil Jan Smit het niet noemen. „Een gro te verrassing", dat wel. Nuchter zijn de Smitjes trou wens alle drie. Iets typisch van Gretha? Pfoeh, pa en ma kijken elkaar aan. Jan Smit: „Gretha is een echte doorzetter, geeft nooit op." „En ze is keihard voor zich zelf", vult Hennie Smit aan. „Je hoort haar nooit klagen. Als Gretha klaagt, dan weetje dat er echt iets aan de hand is." Zo is ze altijd geweest. Van kinds af aan. De Smitjes waren nog peuters toen ze voor het eerst het ijs opgingen. Met de hele familie buiten op het ka naal. „Gretha was een jaartje of twee", weet Hennie Smit nog wel. „Op van die dubbele ijzer- tjes, stoeltjes mee." Met natuurijs trok de familie er graag op uit. Tochten maken. Jan Smit: „Hier door de Weer- ribben. Ik weet dat Gretha nog maar tien was en al goed mee kon komen." Marjanne hing aan de sjaal achter pa. Gretha schaatste hele stukken alleen. De meiden schaatsten trouwens heel lang op houtjes. „Daar leer je het het beste op, zei mijn va der altijd." Jenita weet nog als de dag van gisteren dat ze Noren kregen. „Met van die slappe schoenen en natuurlijk een paar maten te groot." Op het NK junioren C schaatste Jenita op maat 42. Tegen Mari anne Timmer. Was ze veertien. „Ik had voorin alles opgevuld met watten." De schaatsen wa ren van Jan Bos geweest. „Met vliegen pa, ma, Marjanne met vriend Wiljan Kattenberg en nog wat kennissen voor tien da gen naar Amerika. In Rouveen lag de brievenbus de dagen na Gretha's verbluffende kwalificatieritten stampvol. Ook de telefoon bleef rinkelen. Gretha, net 26 geworden, heeft geen mobieltje, dus alles gaat gewoon via de telefoon thuis. „Ik geloof dat het halve dorp die middag voor de tv heeft geze ten", lacht pa Smit. Het hele Overijsselse dorp, zo'n twintig kilometer boven Zwol le, is apetrots op Gretha. Rou veen, aan dezelfde Rijksweg als Staphorst, telt zo'n 4.500 inwo ners. Klederdracht is nog heel gewoon. Een dorp van harde werkers en nuchtere mensen. De nuchterheid van Gretha Smit is daar heel gewoon. De roots van voetballer Bert Gretha Smit in café Korterink in Rouveen, dat tijdens de Winterspelen is omgedoopt tot Salt Lake Smittie. foto Freddy Schinkel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11