PZC v r Cohen luidt bruiloft in met kwinkslag maandag 4 februari 2002 Het paar tekent de huwelijksakte in de Beurs van Berlage. foto Phil Nijhuis/GPD Willem-Alexander en Maxima bekijken met de Amsterdamse burgemeester Job Cohen het trouwboekje foto Phil Nijhuis/GPD Koningin Beatrix en prins Claus verlaten het paleis op de Dam en gaan op weg naar de Beurs van Berlage. foto Toussaint Kluiters/ANP Maxima en Willem-Alexander verlaten de beurs van Berlage na de bevestiging van het burgelijk huwelijk. foto Marc van der Kort/GPD door Femke Nales De Beurs van Berlage is tot de nok toe gevuld met een bedwelmend aroma van hyacinten. Hoofden, al dan niet voorzien van hoeden gaan van links naar rechts, nekken worden uit gestoken als de koninklijke gasten hun entree maken. Subtiel wordt door een enkeling een toneelkijkertje uit de handtas tevoorschijn getoverd om het schouwspel voorin de Beurs beter te kunnen zien. Dan, plots een staande ovatie, geroe zemoes en commotie. Nee, het paar komt nog niet binnen. Te vroeg ge juicht. Het 'gewone volk', dat op klap- stoelen in het achterste gedeelte ze telt, gaat weer zitten. Meer dan een uur wordt al gewacht op de hoofdrol spelers in dit meesterstuk dat tot in de puntjes is geregisseerd. De 'cast' komt binnen in volgorde van belangrijk heid. Pieter van Vollenhoven en prin ses Margriet oogsten als eersten een ovationeel applaus. Paars, de kleur van de nadrukkelijk aanwezige hya cinten, overheerst hier niet alleen in de bloembakken. Ook veel haute couture is van paarse snit. Koningin Beatrix zelf bevestigt die trend en ver schijnt voorafgaand aan het bruids paar eveneens in koninklijk purper. Een respectvolle stilte valt als Beatrix en prins Claus over de blauwe loper binnen schuifelen. Complete en haast serene rust als Willem-Alexander en Maxima ten tonele verschijnen. De Beurs van Berlage houdt haar adem in en ademt uit met een indrukwekkend applaus. Het is Maxima die hier de show steelt in meters ivoorkleurig mi kado-zijde. Haar sleep, een reusachti ge glanzende druppel van vijf meter, wordt neergevlijd door de vier bruids meisjes. Burgemeester Cohen spreekt het bruidspaar toe. Ontspannen, rustig en duidelijk met hier en daar een kwink slag. De buitenlandse hoogheden krij gen een lesje Nederlands. Eigenlijk draait het bij het sluiten van het bur gerlijk huwelijk maar om een woord: het jawoord. „En yes en si worden in Nederland uitgesproken als ja." Maar Cohen staat eveneens stil bij het offer dat Maxima moet brengen met het sluiten van het koninklijk huwelijk, daarmee impliciet doelend op vader en moeder Zorreguieta die niet bij het huwelijk van hun dochter aanwezig mochten zijn. Tijdens de hele plech tigheid worden de ouders van Maxi ma een keer onomwonden genoemd. Ze staan vermeld in het trouwboekje. „Voor een oppervlakkige beschouwer is het iets begeerlijks om Prinses dei- Nederlanden te worden, maar die po sitie legt ook pijnlijke beperkingen op." Cohen herinnert de bruid aan sluitend aan de woorden die ze sprak tijdens een herdenking van de joden vervolging in de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam. „Laat de 21ste eeuw er een worden van verge ving, maar vergeten mogen wij nooit. Met die woorden heeft u ons evenveel geschonken als met de gulle lach waarmee u onze harten ook hebt ge stolen." Maar naast de gulle lach, is er tijdens de huwelijkssluiting de traan. Een traan van ontroering bij de nieu we Prinses der Nederlanden als zij haar prins het jawoord geeft. Móxima is op haar emoties voorbereid en vist onmiddellijk een zakdoekje uit de mouw van haar trouwjurk. Ook prins Bernhard kan zijn tranen niet be dwingen. Willem-Alexander, 'de man van het water', houdt zijn ogen droog in de Beurs. Voor de bijna 700 gasten in de Beurs van Berlage komt de 'ja' van Maxima en Willem-Alexander vastberaden en liefdevol over. Naast de formaliteiten en plechtighe den is het vooral die liefde, het onbe twist voor elkaar kiezen 'van twee blijmoedige mensen die hun liefde voor elkaar niet onder stoelen of ban ken steken', waar de burgemeester van Amsterdam de nadruk op legt. Het paar straalt liefde uit. En dat is ook nu weer te zien. Eikaars handen ineengestrengeld, amoureuze blikken en kleine onderonsjes uitwisselend, zitten de koninklijke geliefden naast elkaar. In de Beurs van Berlage staan twee mensen die van elkaar houden, die elkaar hebben uitverkoren. En hun liefde is volgens Cohen beschre ven in een gedicht van de Argentijn Borges. 'De liefde laat de ogen stralen, de lippen zingen en de voeten dansen', vertaalt Cohen het gedicht van het Spaans in het Nederlands. 'Geniet vandaag, straal, zing en dans.' Genie tend en stralend, vervolgt het bruids paar de weg van de Beurs van Berlage naar de Nieuwe Kerk. Gehuwd met de sterren in het teken waterman, gaan Willem-Alexander en Maxima van de 'koopman naar de dominee'. De 'gewone gasten', een dwarsdoorsnede van de Nederlandse bevolking, blijven achter. Zij volgen de kerkelijke inzegening in de Nieuwe Kerk op de videoschermen die links en rechts staan opgesteld. Beeldscher men waarop de gasten achterin de kerk ook het merendeel van het bur gerlijk huwelijk volgden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9