Alleen houden van is niet genoeg Webdokter antwoordt webpatiënt Gevecht met de pot Agressie in de zorg Beter bewegen parkinsonpatiënten Piercing onderschat probleem Hartritmestoornis door calcium Schaapjes tellen helpt niet Forse leeftijdsverschillen van partners leveren problemen op opvoeding Veel nitraat in groenten GRONINGEN - Parkinsonpatiënten kunnen nieuwe manie ren van bewegen aanleren die dagelijkse handelingen - zoals opstaan en lopen - gemakkelijker maken. Dat blijkt uit een experimentele behandeling van 25 patiënten in Groningen. Onderzoeker Yvo Kamsma ontwikkelde versimpelde bewe gingspatronen die bijvoorbeeld nodig zijn om je om te draaien in bed of op te staan uit een stoel. ,,Dat zijn complexe bewegingen die de meeste mensen auto matisch uitvoeren. Parkinsonpatiënten hebben daar juist grote problemen mee. Ze kunnen de beweging onder controle krijgen als je die splitst in deelbewegingen met een vaste volg orde. Met een goede training kunnen zelfs patiënten met ge heugenproblemen de nieuwe manier van bewegen onder con trole krijgen", aldus Kamsma. De bewegingswetenschapper promoveert binnenkort op het onderzoek, dat hij uitvoerde bij de afdeling neurologie van het Academisch Ziekenhuis Groningen. GPD RIJSWIJK - Een op de drie personen met een piercing krijgt bloedingen, ontstekingen of huidziekte. Dat zegt de arts I. Keogh in de Irish Medical Journal. Ruim 90 procent van de Britse huisartsen heeft aangegeven dergelijke problemen in hun praktijk te hebben gezien. De problemen zijn het grootst bij een piercing in de mond. Daar bij wordt het zachte weefsel van lip, tong of huig doorboord. Dat weefsel is rijk aan bloedvaten en daardoor extra kwets baar. Tongpiercings zijn het populairst. Keogh schrijft in het Ierse artsenblad dat het goed zou zijn als medisch personeel leert hoe mondpiercings kunnen worden verwijderd. Dat blijkt op eerste-hulpafdelingen vaak nood zakelijk. ANP AMSTERDAM - Sommige hartritmestoornissen kunnen het gevolg zijn van een verhoogd calciumgehalte. Dit conclude ren onderzoekers van de afdeling experimentele cardiologie van het Academisch Centrum in Amsterdam deze week in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. Cardioloog H. Tan vond uit dat het hartritme wordt geregeld door de mate waarin natrium, calcium en kalium de hartcel len in- en uitgaan. Daarvoor moeten de zogeheten ionkanalen op tijd open- en dichtgaan. Een verandering van het functio neren van het natriumkanaal kan hartritmestoornissen ver oorzaken. De onderzoekers hebben voor het eerst aangetoond dat een verminderde natriumstroom niet per se het gevolg is van een erfelijke afwijking. „Door een verhoogd calciumgehalte wordt het natriumkanaal minder geopend", aldus Tan. ANP LONDEN - Schaapjes tellen om sneller in slaap te komen heeft geen enkel effect. Mensen die slaapproblemen hebben, kunnen veel beter aan een 'rustgevende situatie' denken. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Oxford. De conclusies bevestigen waarschijnlijk wat veel mensen die moeite hebben de slaap te vatten al lang wisten. Schaapj es dié springend over hekjes in het niets verdwijnen, brengen de slaap geen seconde dichterbij. Onderzoekers Allison Harvey en Suzanna Payne lieten vijftig mensen met slaapproblemen schapen tellen. Een andere keer moesten zij een 'rustgevende scène' voor de geest roepen. Bijvoorbeeld een rustig strand, een waterval of andere ontspannende zaken. Volgens Harvey en Payne vielen de patiënten in de nachten dat zij aan iets rustigs dachten 20 minuten eerder in slaap, dan tijdens de nachten dat zij de beroemde kinderboerderijdieren voorbij zagen komen. RTR maandag 4 februari 2002 doorTanja Olyslager DEN HAAG - In de meeste lief desrelaties is de man gemiddeld twee tot vijf jaar ouder dan de vrouw. Toch zijn er ook tal van relaties waarin de ene partner een stuk ouder is dan de andere. Tien, vijftien jaar verschil is niet meer uitzonderlijk. Maar als een man meer dan twintig jaar ouder is dan zijn echtgenote is dat wel even wennen. En dat geldt in nog sterkere mate voor een vrouw met een veel jongere vriend.- In de wereld van de showbizz zijn liefdesrelaties met een ex treem leeftijdsverschil heel nor maal. Regelmatig duiken in de roddelbladen verhalen op waarin bijvoor-beeld staat dat Patricia Paay (51) al weer der tien jaar zielsgelukkig ge trouwd is met Adam Curry (36) en dat de 59-jarige Paul McCar tney tot over zij n oren verliefd is op zijn 33-jarige verloofde Heather Mills. Maar in de gewo ne-mensenwereld wordt er toch nog vaak raar van opgekeken. „Toch komen extreme leeftijds verschillen tussen pasgetrouw den steeds vaker voor", zegt Jan Latten, senior onderzoeker en woordvoerder demografie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). „We hebben voor het laatst in 1998 een on derzoek gedaan naar leeftijds verschillen in relaties. Opval lend detail was dat er enerzijds heel wat mannen zijn met een veel jongere vrouw, maar dat anderzijds het aantal vrouwen dat met een jongere man trouwt toeneemt." In 1998 werden in totaal 87.000 hu weli j kengesloten.In5000 ge vallen was de man tien tot veer tien jaar ouder. Bij nog eens 2700 bruiloften was de bruide gom vijftien jaar of meer ouder. In 16.600 van deze huwelijken was de vrouw ouder dan de man. Trouwleeftijd Jan Latten: „Voor een deel hangt de toename van de leef- tijdsverschillen van trouwlusti gen samen met de stijging van de leeftijd waarop mensen voor het eerst trouwen. Vijfentwintig jaar geleden trouwde een stel doorgaans als beiden voor in de Lianne Busscher (36) en Chris van der Linden (58) met hun Sterre (2) en Len (9 maanden). foto Werner Rauwerdink/GPD twintig waren. Tegenwoordig binden mensen zich pas defini tief als ze rond de dertig zijn. Als je eenmaal zo oud bent, wegen leeftijdsverschillen minder zwaar. Het leven van een dertig en veertigjarige komt immers meer met elkaar overheen dan dat van een twintig- en dertigja rige. Ook is het aantal mensen dat een tweede of derde keer trouwt flink gegroeid. Hoe ou der mensen met elkaar in het huwelijksbootje stappen, hoe meer de leeftijd van de huwe lijkspartners uiteenlopen." Forse leeftijdsverschillen tus sen partners hoeven niet per se problemen op te leveren, maar ze zijn vaak wel merkbaar, meent Henk Witteman, klinisch psycholoog en relatietherapeut bij Mediant, een instelling voor geestelijke gezondheidszorg in Hengelo en Enschede. „Je kunt met zaken te maken krijgen die niet meer bij je levensfase pas sen", zegt hij. „Als je zelf 55 bent, dan ben je op een leeftijd dat de kinderen normaal ge sproken de deur uit kunnen zijn. Maar als je nog een partner hebt die twintig jaar jonger is, dan is de kans groot dat je op die leef tijd pas óf opnieuw vader wordt. Door de komst van kinderen moet je dingen doen die eigen lijk niet meer bij je leeftijd pas sen. Je wordt als het ware 20, 25 jaar terug gezet in de tijd. Van de middenfase in het leven, ga je terug naar de fase van de gezins ontwikkeling. Tegen de tijd dat je kinderen volwassen zijn, ben je bejaard, de eindfase van je le ven. In feite sla je de middenfase van je leven over en doe je de tweede fase van het leven, de tijd waarin je een gezin op bouwt, nog eens over. Dat kan heel moeilijk zijn. Ook lichame- lijk ben je niet meer zo vitaal. De gebroken nachten, die kleine kinderen nu eenmaal met zich meebrengen, zullen je meer op breken dan bij een jonge vader bijvoorbeeld." Kinderen uit een eerdere relatie, grotere kans op gezondheids problemen, een totaal andere belangstelling op het gebied van muziek, film, cultuur en activi teiten, seksuele problemen en meer of minder levenswijsheid en -ervaring. Het kunnen alle maal nadelen zijn als de ene partner veel ouder of jonger is dan de andere. „Alleen 'houden van' is bij forse leeftijdsver schillen tussen partners niet ge noeg om de relatie te doen sla gen. Als je geen rekening houdt met de grote verschillen in leef tijd dan kan zo'n huwelijk eer der mislukken dan een relatie waarin de man en vrouw even oud zijn. Om de relatie goed te houden, is het daarom belang rijk om allebei naast het leven samen een eigen leven te heb ben", raadt Witteman aan. „Bij extreme leeftijdsverschillen is het logisch dat de persoonlijke behoeften meer verschillen. Als vijftiger heb je vaak geen zin meer om 's nachts door te zak ken. Als je partner dat nog wel wil, kan hij of zij dat beter met vrienden of vriendinnen doen. Het is belangrijk om elkaar die ruimte te geven." Van stellen waarin de een veel ouder is dan de ander wordt nogal eens gesuggereerd dat de (veel jongere) vrouw aan een va- dercomplex lijdt, of andersom dat de (veel jongere) man aan een moedercomplex lijdt. De re latietherapeut: „Het komt voor dat een meisje in haar ontwik keling niet goed los is gekomen van haar vader en daardoor on bewust op zoek is gegaan naar een vervanger van hem. Of dat ze in haar jeugd een slechte band had met haar vader en die alsnog onbewust wil herstellen door een relatie met een oudere man aan te gaan. En een jongen kan datzelfde met zijn moeder hebben gehad. Dat kan. Maar het hoeft niet. Sommige mensen voelen zich bijvoorbeeld tot een veel oudere partner aangetrok ken omdat ze als kind door scheiding of overlijden van ou ders te snel volwassen zijn ge worden. Daardoor voelen ze zich veel ouder dan hun leeftijd genoten en kiezen daarom voor een oudere partner." Dat een man voor een veel jon gere vrouw kiest, kan volgens Witteman biologisch verklaard worden. „Volgens de evolutie willen mannen graag (en vroe ger veel) nageslacht, dat ook nog goed verzorgd wordt. Dan ligt het voor de hand dat je voor een jonge vrouw kiest", legt hij uit, „Rijpere vrouwen daarente gen kunnen voor een veel jonge re man kiezen als ze in patholo gische zin willen moederen. Dat kan bij een jongere man beter dan bij iemand van je eigen leef tijd. Die jongere man doet daar trouwens ook vaak een beroep op. Maar het komt natuurlijk ook voor dat twee mensen met een behoorlijk leeftijdsverschil gewoon verliefd op elkaar wor den, zonder dat daar een psychi sche problematiek aan vast zit. Voor liefde kies je niet, liefde overkomt je." GPD door Annie de Vreugd Moet je echt niet een plas op het potje doen? Moeder kijkt vragend naar de driejarig Maaike die verdiept zit in een prachtig bouwwerk van duplo en er vast weer geen erg in heeft als ze moet plassen. Maar Maai ke hoeft niet op de po, er komt geen plas. Vijf minuten later: „Maaike, moet je echt niet pl..." Maaike laat moeder niet eens meer uitpraten en stoot boos haar mooie toren om. „Nee, nee, ik moet niet op het potjë, klinkt het geïrriteerd. „Maaike wil niet." Men vindt in deze tijd dat kinde ren snel zelfstandig moeten worden. Daar hoort ook de zin delijkheidstraining bij. En dus beginnen veel ouders maar me teen als het kindje kan zitten met de po te zwaaien. Geduld is vaak niet de beste eigenschap van ouders. Rustig afwachten tot de peuter zelf meldt dat hij aan de zindelijkheidstraining toe is, past niet in deze gehaaste tijd. Mocht een kind vroeger op de kleuterschool nog een onge lukje hebben, nu wordt er eigen lijk van ouders verwacht dat het kind op de peuterspeelzaal al aangeeft wanneer hij naar de wc moet. De directe omgeving doet er nog een schepje bovenop: buurvrouw informeert terloops of de kleine al zindelijk is. Het lijkt bij tijd en wijle wel een wedstrijd wiens kind het eerste z'n ouders niet meer nodig heeft om zijn behoeften te doen. Moeder Natuur laat zich echter niet dwingen. Het ene kind is eerder in staat de blaasspieren te controleren dan het andere. Ouders kunnen dit rijpingspro ces niet beïnvloeden door een kind heel vroeg of heel vaak op de po te zetten en steeds maar weer te vragen of het nog niet moet. Integendeel, een kind dat veel geprest wordt, kan de kont tegen de krib gooien en het eens lekker op een machtsstrijd laten aankomen. „Ik doe het lekker puh toch niet op de po." Spijsvertering Ouders moeten zich niet verkij ken op die spaarzame kinderen die al met een j aar zindelijk zijn. Het gaat dan vaak om kinderen die een heel regelmatige spijs vertering hebben, bij wie je de klok erop gelijk kunt zetten dat er gepoept gaat worden. Er is dan sprake van per ongeluk iets opvangen wat helemaal niets te rpaken heeft met echte zinde lijkheid waarin het kind bewust zijn deuntje meespeelt. Norma liter is het zenuwstelsel van een kind tussen cle anderhalf en vier jaar zover gerijpt dat de peuter macht gaat krijgen over de sluitspieren. Dan pas is het li chamelijk in staat zijn plas op te houden wat niet betekent dat dit dan ook meteen dag en nacht lukt. De meeste kinderen zijn op het moment dat ze naar de ba sisschool gaan overdag droog, 's Nachts is een heel ander ver haal, een op de vijftien negenja rige kinderen plast 's nachts nog in bed. Van de twaalfjarigen is dat er nog steeds één op de der tig, dus iets minder dan een per brugklas. Rond achttien jaar één op de honderd, jongens zijn vaker bedplassers dan meisjes. Echt feitelijke lichamelijke oor zaken konden nooit worden aangetoond en vroeger werd er dan ook vanuit gegaan dat de oorzaak psychisch was. Tegen woordig zijn er aanwijzingen dat lichamelijke en erfelijke factoren een rol spelen, maarze ker weten doet niemand het. Een ouder kind dat nog in bed plast, kan het daar knap moei lijk mee hebben en niet op schoolreis of uit logeren duiven. Tegenwoordig bestaan er medi cijnen om deze tijdelijke episo des droog te overbruggen. Ouders kunnen hun kleine kin deren beter niet frustreren door het de hele dag door aan de po te herinneren en ze daarvoor voortdurend uit hun spel te ha len. Het enige wat een ouder kan doen is geduldig afwachten tot het kind zelf die vieze luier zat wordt en de wens gaat uiten droog te worden. Kinderen wil len graag groot worden, die wens komt zeker. Als ouders hun kind in deze wens onder steunen door er elke dag een paar keer aan te herinneren en te prijzen wanneer het een keer gelukt is, zal het in de meeste ge vallen best voor elkaar komen. Anderzijds hoeven we het kind nu ook weer niet de hemel in te prijzen voor een heel alledaagse handeling, het is wat overdre ven om bij elk drolletje dat in de po landt te staan juichen. Straf fen heeft geen enkele zin, het kind kan daarvan zelfs slaap problemen krijgen uit angst dat het 's nachts in bed plast. Of het kan het uit pure angst letterlijk in zijn broek doen. Bij zindelijkheidstraining is ge duld een schone zaak. Pas als bedplassen later op de basis school werkelijk een probleem is geworden voor kind en omge ving, is behandeling geïndi ceerd. GPD Meer informatie over mogelijke therapieën is te vinden op web site www.bedplassen.org De webpagina van de zestien specialisten. door Marie-Catrien van Deijck AMSTERDAM - Tussen de dui zenden medische websites op internet staat sinds enkele we ken een nieuwkomer, waar de webpatiënt persoonlijk advies krijgt van een medisch team. Op de site www.dokter.nl beant woorden specialisten tegen betaling medische vragen. Van gynaecoloog en kinderarts tot psychiater en huisarts: maar liefst zestien artsen bedrijven via deze site interactieve ge neeskunde. „Na onveilige seks heb ik last van andere afscheiding. Heb ik een soa?" „Ik heb jeukende oren. Hoe kom ik eraan en hoe kom ik eraf?" „Mijn kinderen worden op vakantie altijd wagenziek. Wat kan ik daaraan doen?" Voorbeelden van vragen die ge steld worden op de website www.dokter.nl. De site is sinds december inter actief en inmiddels hebben zich er zo'n duizend 'patiënten' laten registreren. Voor 13,50 euro krijgen zij hun medische vraag beantwoord door de betreffende deskundige. Ze kunnen kiezen uit een cardioloog, kinderarts, gynaecoloog, chirurg, oogarts, anesthesist, kno-arts, psychia ter, dermatoloog, huisarts en seksuoloog. Al deze artsen zijn ook werkzaam in een zieken huis of hebben een eigen prak tijk. De patiënt meldt zich aan op de website, tikt zijn vraag in, laat de euro's van zijn creditcard- of bankrekening afschrijven en krijgt binnen drie dagen ant woord op zijn vraag. De vragen en antwoorden zijn niet toegan kelijk voor andere bezoekers van de site. Ze worden ook niet via e-mail verstuurd, maar staan in een persoonlijke web pagina, die alleen met een wachtwoord geopend kan wor den. Kan geen van de specialis ten een bevredigend antwoord vinden, dan wordt het geld te ruggestort. Lage drempel Derk-Jan Hoekstra is internet- deskundige en heeft, samen met een kno-arts en een marketing manager, dokter.nl opgezet. Volgens hem is het verschil tus sen deze website en bestaande sites als gezondsite.nl en ge- zondheidsnet.nl, dat dokter.nl gegarandeerd een persoonlijk antwoord geeft. „Het is de be doeling dat de site fungeert als een platform waarop patiënt en arts op een laagdrempelige ma nier met elkaar in contact ko men." Dat de drempel van een interac tieve medische website laag is, heeft vooral te maken met de be hoefte aan anonimiteit bij de patiënt. Die kan zo een precair probleem bespreken zonder een dokter onder ogen te hoeven ko men. Bovendien kan de patiënt zijn vragen stellen vanuit de luie stoel op het moment dat het hem of haar het beste uitkomt. De huisarts hoeft niet eerst gecon sulteerd te worden voor een ver- wijsbriefje. Nog een voordeel is dat de site gebruikt kan worden voor het vragen van een second opinion, iets wat in de ziekenhuisprak tijk niet altijd even eenvoudig is. Ook voor vakantiegangers en mensen die langere tijd in het buitenland verblijven, kan dok- ter.nl een handige manier zijn om in contact te komen met Ne derlandse medici. Hoewel het medische team van dokter.nl over een groot aantal specialis men beschikt, blijven de moge lijkheden van een webdokter beperkt. Een betrouwbare dia gnose is onmogelijk zonder dat de patiënt gezien is. GPD DEN HAAG - Veel groente be vat ongewenste hoeveelheden nitraat, in een enkel geval meer dan de wet toestaat. Dat heeft de Consumentenbond vastge steld na onderzoek van zeven tien soorten in de maanden sep tember en oktober. Paksoi, spinazie, kropsla, ra dijs, veldsla, koolrabi en bleek selderij hebben de hoogste ni traatgemiddelden als deze groenten niet biologisch verant woord worden geteeld. Biolo gisch geteelde groente heeft vaak de helft van het gemiddel de nitraatgehalte. Alleen bij Chinese kool scoort de biologi sche variant juist slechter. Een te veel aan nitraat kan schadelijk zijn. De stof vormt in het lichaam nitriet, dat de zuur stof in het bloed vermindert. Dat kan de gezondheid van ba by's en peuters schaden. In com binatie met andere stoffen kan nitriet ook kankerverwekkend zijn. Kunstmest Nitraat in groente is vooral af komstig van kunstmest. „De overdadige toepassing van kunstmest heeft het nitraatge halte de laatste jaren doen stij gen", stelt de bond. „Veel regu liere telers in Europa hebben moeite om onder de wettelijke grenzen te blijven. De biologi sche telers gaat dit gemakkelij ker af omdat ze alleen dierlijke mest met mate toepassen. Die geeft minder nitraat." De on derzochte groente komt zowel uit de buitenlucht als uit de kas. Waar de onderzochte porties vandaan kwamen, weet de Con sumentenbond niet. GPD door Maarten Molenaar en Arjen de Boer DEN HAAG - Het MCH/West- einde Ziekenhuis in Den Haag wil een zwakbegaafde nierpati- ent niet langer behandelen we gens zijn zeer agressief gedrag tegenover verpleegkundigen en medepatiënten. Het door de rechter gesteunde besluit is uniek, maar het probleem staat niet op zich. Medewerkers in de gezondheidszorg krijgen steeds vaker te maken met agressie. Agressie loont soms, weet hoog leraar gezondheidsrecht prof. mr. F.C.B. van Wijmen. Hij kent verhalen van medewerkers op de ziekenhuisafdeling spoedei sende hulpdie om de lieve vrede te bewaren de agressieve pati ent maar met voorrang behan delen. „Dat gebeurt dan wel in overleg met de andere patiënten. Die hebben dan meestal al zo ge noeg van het vervelende gedrag, dat ze ermee instemmen." Vol gens de hoogleraar aan de Uni versiteit van Maastricht komt agressie in de gezondheidszorg steeds vaker voor. „Mensen worden mondiger en dat uit zich ook bij de huisartsen en in het ziekenhuis. Er is niets op tegen, dat een patiënt meer dan vroe ger zijn mond durft open te doen. Maar soms slaat het te ver door." Van Wijmen constateert dat de opleidingen tot verpleeg kundige en arts al veel aandacht besteden aan de omgang met agressieve patiënten. Dat ge beurt onder meer via rollenspe len. „Maar dit probleem met" sommige patiënten moet mis schien een nog belangrijker plaats krijgen tijdens de studie, gezien het toenemende geweld. De hoogleraar kan zich geen ge val herinneren, waarbij een zie kenhuis de behandeling van een agressieve patiënt stopzette. Hij noemt het door de rechter gesteunde besluit van het Haag se MCH/Westeinde Ziekenhuis om een 39-jarige zwakbegaafde nierpatiënt niet 1 anger te helpen dan ook 'uniek'. „Maar de be slissing is gezien het gedrag van deze man tegen medepatiënten en verpleegkundigen juridisch te verdedigen. Een ziekenhuis mag in uitzonderlijke gevallen een behandelcontract met een patiënt verbreken." Hij voegt daar direct aan toe, dat dit verhaal niet alleen een juridische kant heeft. „Het menselijke aspect mag niet uit het oog worden verloren. Deze meneer mag niet tussen de wal en het schip raken. Hij moet om te blijven leven worden gedialy- seerd en er dient dus altijd een plekje voor hem te worden ge zocht en gevonden." De agressieve Hagenaar is door een psychiater 'zwakbegaafd, maar wilsbekwaam' verklaard. Dat betekent, dat hij niet tegen zijn zin rustgevende medicijnen hoeft in te nemen. Prof. Van Wijmen merkt op, clat -de grens tussen wilsbekwaam en wilsonbekwaam soms erg moeilijk is te trekken „Ik kan van een afstand niet beoordelen of in dit geval de juiste diagnose is gesteld. Maar in zijn alge meenheid kan ik zeggen, dat ie mand als het maar even kan zelf mag beslissen over een behan deling." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6