Aardbevingen in Turkije PZC Hamid Karzai wil af van krijgsheren Arafat veroordeelt daders aanslagen Hausa en Yoruba slaags in Nigeria Ex-vrouw Mandela moet historisch huis in Soweto verlaten Regering Argentinië bezint zich op geldopname Partij Hun Sen lijkt winnaar verkiezingen in Phnom Penh Zeker 42 doden in westelijke provincie Afyon Oude meester van jonge studente Leger doodt Abu Sayyaf-strijders Bloedbad in Algerije British Airways zint op ontslagen Bosbranden Frankrijk en Spanje Reddingsacties voor Britse kust maandag 4 februari 2002 van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De Argen tijnse minister van Economi sche Zaken. Jorge Remes Leni- cov, heeft de presentatie van de economische plannen van de re gering uitgesteld. Een woord voerder van het ministerie, die dit zaterdagavond meedeelde zei dat de verklaring de dag erop zou komen. President Duhalde zou de plan nen vrijdagavond in een toe spraak via de radio en de televi sie uiteenzetten. Hij zag daar echter van af, toen het hoogge rechtshof de begin december af gekondigde beperkingen op het opnemen van. banktegoeden strijdig met de grondwet ver klaarde. De beperkingen waren bedoeld om te voorkomen dat de financiële crisis in het Latijns- Amerikaanse land zou leiden tot een stormloop op de banken en een ongeremde kapitaal- vlucht. De centrale bank moet zich uit spreken over het sluiten van banken en wisselkantoren van daag en morgen. Na de uit spraak van het hof bestaat het risico dat de Argentijnen hun tegoeden opeisen en zo het bankroet van financiële instel lingen veroorzaken. Maar de tij delijke sluiting van banken zal tot verontwaardiging leiden bij de inwoners, die de afgelopen tijd hebben gedemonstreerd te gen de beperkingen en uren in de rij hebben gestaan om geld van hun rekening af te halen. Nadat de regering vorige maand de koppeling van de peso aan de dollar had losgelaten, hebben zij de waarde van hun spaargeld met 50 procent zien verminde ren. Volgens de televisiezender Todo Noticias zal Remes Lenicov on der meer bekendmaken dat alle schulden van meer dan 100.000 dollar in pesos worden omgere kend tegen een koers van één peso voor één dollar. Bovendien zal hij vermoedelijk bijzonder heden geven over de begroting voor 2002. De regering zal aan zienlijk in de uitgaven moeten snijden om cruciale hulp van kredietverleners als het Inter nationaal Monetair Fonds te krijgen. AFP PHNOM PENH - Zo n 5,2 mil joen Cambodjanen hebben gisteren hun stem kunnen uit brengen in de eerste gemeente raadsverkiezingen sinds het land in 1953 onafhankelijk werd De verkiezingen zullen duide lijk maken of de regerende Cam bodjaanse Volkspartij van ster ke man Hun Sen haar machtige positie in de raden kan handha ven. Zij heeft het er al bijna twee decennia voor het zeggen.. Het Japanse persbureau Kyodo meldde gistermiddag dat de Volkspartij in 70 van de 76 dis tricten in de hoofdstad Phnom Penh de meerderheid heeft ge haald. RTR/AFP van onze redactie buitenland ANKARA - Twee zware aardbevingen in het westen van Turkije hebben gisteren zeker 42 mensen het leven gekost. Meer dan 150 personen raakten gewond. Ge vreesd wordt dat het aantal slachtoffers zal oplopen omdat nog niet alle ingestor te gebouwen zijn doorzocht en omdat er waarschijnlijk nog meer aardschokken volgen. De bevingen, met het epicentrum bij Bol- vadin in de provincie Afyon, hadden een kracht van respectievelijk 6,0 en 5,3 op de schaal van Richter. Zij waren te voelen tot in Istanboel endeop300 kilometer af stand gelegen hoofdstad Ankara. Latei- volgde nog een reeks lichtere naschok ken met een kracht van 2,9 tot 3,1 op de schaal van Richter. In de getroffen regio hebben ziekenhui zen noodvoorzieningen getroffen in de openlucht om gewonden te kunnen be handelen en de al in het ziekenhuis lig gende patiënten in veiligheid te brengen. Minister Akcan van Openbare Werken zei dat het aantal slachtoffers veel hoger had kunnen zijn als de ramp niet op zon dag maar op een doordeweekse dag was gebeurd. „Omdat de winkels en andere bedrijven dicht waren, is een reusachtige ramp voorkomen." Crisiscentra De Turkse regering, die ruim twee jaar geleden zware kritiek kreeg omdat zij te traag reageerde op verwoestende aard bevingen in het noordwesten van het land, richtte direct na de ramp crisiscen tra in in Ankara en in de hoofdstad Afyon van de getroffen gelijknamige provincie. Reddingswerkers waren snel ter plaatse om de puinhopen te doorzoeken op over levenden. Over de omvang van de materiële schade is nog niet veel bekend. De grootste scha de wordt gemeld uit een zestal dorpen rond Afyon. Zeker zeventig woningen zijn ingestort en ook bedrijfspanden zijn zwaar beschadigd. In Cay werd een indu strieterrein met honderd bedrijfsgebou wen met de grond gelijk gemaakt. Pre mier Ecevit sprak over omvangrijke schade. De eerste beving was om 09.11 uur plaat selijke tijd (08.11 uur Nederlandse tijd), de tweede twee uur later. Veel mensen raakten gewond doordat zij in paniek van hun balkon of door ramen sprongen. In verscheidene plaatsen stortten huizen in, sneuvelden ramen en vormden zich scheuren in muren. In het plaatsje Sul- tandagi vielen minstens vijftien doden en werden zeker elf mensen bedolven on der het puin van hun ingestorte huizen. Een aantal landen, waaronder de voor malige aartsvijand Griekenland, heeft hulp aangeboden. De relatie tussen beide landen verbeterde in 1999 aanzienlijk toen Griekenland hulp aanbood na de zware aardbeving in het noordwesten van Turkije en toen Turkije op zijn beurt te hulp snelde toen de omgeving van de Griekse hoofdstad Athene werd getrof fen door zware aardschokken. Turkije ligt op meerdere breuklijnen in de aardkorst en wordt derhalve geregeld door aardbevingen getroffen. Door de laatste grote aardbevingen in 1999 vielen meer dan 18.000 doden. De regio rond Afyon werd in 1995 ook al getroffen door een aardbeving. AFP/DPA/RTR Reddingswerkers doorzoeken de restanten van een huis in Afyon. foto Sait Karaduman/EPA van onze redactie buitenland KABOEL - De Afghaanse inte rim-premier Hamid Karzai wil dat de krijgsheren in zijn land stoppen met elkaar te bevech ten. Hij heeft dit gisteren gezegd in een reactie op de strijd in de oostelijke stad Gardez tussen twee rivaliserende leiders. „Afghanistan moet een einde van onze redactie buitenland NEW YORK - De Palestijnse leider Arafat heeft gisteren de aanslagen van extremistische Palestijnen op Israëlische bur gers scherp veroordeeld. De Is raëlische regering reageerde verdeeld. Premier Sharon noemde de verklaring 'niet rele vant', maar minister Peres van Buitenlandse Zaken sprak van een goed begin. In een ingezonden brief in The New York Times van gisteren schreef Arafat dat de daders van de aanslagen op burgers het Pa lestijnse volk niet vertegen woordigen. „Het zijn terroristi sche organisaties en ik ben vastbesloten hun activiteiten te beëindigen", aldus de Palestijn se leider. Hij wees er ook op dat het vluchtelingenprobleem moet worden opgelost, omdat anders nooit een einde komt aan het al ruim vijftig jaar durende conflict. Hij sloeg hierbij een verzoenende toon aan. Hij zei dat bij de uitvoering van 'het recht op terugkeer' van de Pa lestijnse vluchtelingen, een recht dat door de Verenigde Na ties wordt erkend, rekening moet worden gehouden met Is raels 'demografische bedenkin gen' hiertegen. Sharon zei in een reactie dat hij van Arafat eindelijk wel eens daden wil zien in plaats van woorden. Peres liet zich positie ver uit en zei een sprankje hoop te zien. „Als Arafat doet wat hij zegt, dan is het een goed begin. De Israëlische regering houdt Arafat persoonlijk verantwoor delijk voor de reeks aanslagen tegen Israëlische doelen van de afgelopen weken. De Verenigde Staten toonden zich niet onder de indruk. „Ik geloof niet dat we 100 procent inzet zien van Arafat", aldus de nationale veiligheidsadviseur van president Bush, Rice. Araf at schreef in het stuk verder dat hij bereid is met iedere Isra ëlische leider te spreken over vrede. Sharon sprak kortgele den wel met Palestijnse functio narissen, maar in een vraagge sprek met Welt am Sonntag zei hij dat een persoonlrjk onder houd met Arafat niet aan de or de is. Hij zei wel dat een 'gede militariseerd' onafhankelijk Palestina er uiteindelrjk wel zal komen. De premier zei ook daarvoor bereid te zijn 'delen van het land Israël' af te staan. Protest Het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina (PFLP) maakte zaterdag bekend uit de centrale raad van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) te stappen uit protest tegen het vasthouden van hun leider Ah mad Sadaat door de Palestijnse Autoriteit. Mallouh is de verte genwoordiger van de radicale PFLP in de centrale raad, het dagelijks bestuur van de PLO. De organisatie zal haar zetel pas weer innemen als Sadaat is vrij gelaten. ANP/DPA/RTR maken aan de krijgsheren. Er is geen reden dit nog langer toe te staan", aldus Karzai, die dit weekeinde terugkeerde van een bezoek aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Karzai heeft inmiddels een delegatie naar Gardez gestuurd om een einde te maken aan het conflict tussen de aanhangers van Pads- ha Khan en die van Haji Saif Ul- lah. Bij de gevechten zouden afgelo pen week zo'n vijftig mensen zijn gedood. Saif Ullah had de macht van de Taliban overgeno men en wil die niet afstaan aan Padsha Khan. Karzai heeft de laatste benoemd tot gouverneur van de provincie Paktia, waar van Gardez de hoofdstad is. Saif Ullah verklaarde gisteren dat Padsha Khan niet aanvaard baar is als gouverneur. De overgangsregering liet ook weten dat alle politieke partijen in het land zich moeten houden aan de democratische beginse len. Communisten en Taliban- leiders mogen niet politiek ac tief zijn. „Wie heeft bijgedragen aan de vernietiging van dit land wordt het recht ontnomen een partij te vormen", aldus minis ter Karimi van Justitie. Een nieuwe wet waarin staat hoe po litieke partijen dienen te func tioneren, moet binnen drie we ken klaar zijn. Ook in het noorden van het land is de onderlinge strijd zaterdag opgelaaid. Bij de stad Mazar-i- Sharif bestookten aanhangers van de vice-minister van Defen sie, de Oezbeek Abdul Dostoem, en volgelingen van de Tadzjiek- se leider Mohammad Atta el kaar. Beide leiders maakten deel uit van de Noordelijke Alli antie die de Taliban verdreef. Bij de schietpartijen zouden geen doden zijn gevallen. Het is vrijwel zeker dat Turkije eind april de leiding van de in ternationale vredesmacht in Af ghanistan (ISAF) overneemt van Groot-Brittannië. Volgens de Duitse krant Frankfurter Allgemeine van gisteren zou daar binnen de NAVO grote ma te van overeenstemming over bestaan. Washington en de Afghaanse re gering wilden graag dat Duits land het stokje van de Britten overneemt, maar Berlijn heeft laten weten hier niet voor te voelen. „Momenteel zou men daarmee te veel vragen van het leger", zei de Duitse minister van Defensie, Rudolf Schar- ping, gisteren. Duitsland voert nu nog het commando over de NAVO-troepen in Macedonië. Intussen komt het gewone leven in het door oorlogen geteisterde Afghanistan langzaam op gang De posterijen hebben zaterdag in Kaboel na twintig jaar het werk hervat. Direct na de ope ning van de postkantoren ston den er lange rijen wachtenden. AFP/RTR Een Hausa-inwoner van Lagos vlucht met wat huisraad. foto Saurabh Das/AP van onze redactie buitenland LAGOS - Gevechten tussen leden van de Hausa- stam en de Yoruba-stam in de Nigeriaanse stad Lagos hebben sinds zaterdag veel slachtoffers ge- eist. Dat verklaarden inwoners van de commerci ële hoofdstad gisteren. Lokale kranten repten van ten minste tien doden. Bewoners zeggen dat het aantal veel hoger ligt. Onduidelijk is vooralsnog waardoor de gevechten precies zijn veroorzaakt. „Ga er niet heen, er liggen veel lichamen in de straten", aldus een man die uit de voorstad Mus- hin was gevlucht, waar geweervuur klonk en dik ke rookwolken opstegen uit brandende gebou wen. „Ik zag met mijn eigen ogen twaalf licha men, maar we hebben berichten dat sinds gisteren meer dan 45 mensen zijn omgekomen", zei een ge vluchte bewoner. „Er zijn veel doden. We kunnen ze momenteel niet tellen", verklaarde een woord- GENUA - Een 32-jarige kunststudente uit Genua heeft op een expositie een door haarzelf gemaakt schilderij ontdekt Het ging er door voor een werk van de beroemde Russische schil der Wrubel (1856-1910). De studente, Adria Sartore, stapte meteen naar de politie die het schilderij in beslag nam, zo stond zaterdag in de krant Corriere della Sera. Ze maakte het werk drie jaar geleden. Het is een interpretatie van een schilderij van Wrubel. Die maakte het origineel meer dan honderd jaar geleden. Het is onduidelijk hoe het werk op de tentoonstelling terecht is gekomen. DPA ZAMBOANGA - Filipijnse regeringstroepen hebben in het zuiden van het eilandenrijk meer dan twintig guerrillastrij ders van de radicale islamitische Abu Sayyaf-groep gedood. Dat maakte een legerwoordvoerder gisteren bekend. De gevechten vonden vrijdag plaats bij het dorjD Indanan op het eiland Jolo. „Meer dan twintig rebellen zouden zijn ge dood", aldus kolonel Romeo Tólentino, de commandant van de regeringstroepen op Jolo. De radicale Abu Sayyaf-groepering wordt ervan verdacht banden te onderhouden met de organisatie van Osama bin Laden. De Filipijnse guerrillastrijders hebben in het verleden tal van mensen ontvoerd en gegijzeld. AFP ALGIERS - Een groep mannen heeft zaterdagavond iets ten noorden van de Algerijnse stad Médéa - tachtig kilometer ten zuiden van de hoofdstad Algiers - een bloedbad aangericht. Elf mensen kwamen om en negen raakten gewond. De aanslag gebeurde op de weg die de hoofdstad Algiers met het zuiden van het land verbindt, meldde het officiële persbu reau APS. Het is de bloedigste aanslag sinds begin dit jaar. De slachtoffers, allen mannen, zijn neergeschoten. De gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Rond Médéa zijn de radicale Gewapende Islamitische Groe pen van Antar Zouabri actief. De laatste weken is het aantal aanslagen op burgers in die omgeving toegenomen. AFP LONDEN - De Britse luchtvaartmaatschappij British Air ways wil de komende vijf jaar ongeveer 16.000 banen schrap pen. Ook zou BA de strijd willen aangaan met vliegmaat schappijen die met lage prijzen stunten. Dat heeft de Britse krant The Sunday Times gisteren gemeld. Het bedrijf heeft ernstige problemen sinds de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten. De Britse luchtvaartmaatschappij komt vandaag met de cij fers over het derde kwartaal van het gebroken boekjaar 2001/2002. Analisten voorspellen de slechtste kwartaalresul taten ooit. ANP BAYONNE - In het zuiden van Frankrijk en in het noorden van Spanje hebben bosbranden duizenden hectaren natuur- en landbouwgebied in de as gelegd. In Noord-Spanje ging het om meer dan tweehonderd brandhaarden. Een brand in het zuidwesten van Frankrijk heeft honderden hectaren bos en struikgewas verwoest. De vlammen werden aangewakkerd door de harde wind die snelheden van 90 kilo meter per uur bereikte. De autoriteiten hadden meer dan honderd brandweerlieden ingezet. Door de harde wind konden geen blusvliegtuigen op stijgen. DPA voerder van de Hausa-gemeenschap in de groot ste stad van Nigeria. Honderden mensen zijn gevlucht voor het geweld. De politie zegt vooralsnog niet in te kunnen grij pen. Ze wacht op munitie Sinds het einde van de militaire dictatuur in 1999 laait etnisch geweld in Nigeria geregeld op. Bij de confrontaties vallen doorgaans veel slachtoffers. Duizenden mensen hebben de afgelopen jaren door stammentwisten het leven verloren. Explosie De explosies in het munitiedepot van vorige week zondag in Lagos hebben meer dan duizend men senlevens geëist. Dat verklaarden de lokale auto riteiten zaterdag. Veel slachtoffers werden onder de voet gelopen in de paniek die volgde op de enor me ontploffingen. Anderen verdronken toen ze over en door een ka naal probeerden een veilig heenkomen te zoeken. RTR/AFP door Eelco van der Linden PRETORIA - De ex-vrouw van de Zuid-Afrikaanse oud-presi dent Nelson Mandela kreeg za terdag de zoveelste tegenslag te verwerken. Winnie Madikizela verloor het door haar tot een museum omgebouwde huis in Soweto, waarin ze met Mandela heeft gewoond. Een rechter in Johannesburg gelastte na vier jaar van touw trekken dat Winnie (64) niet de rechtmatige eigenaar is en de historische vierkamerwoning in Soweto moet teruggeven. Nel son Mandela kocht het huis in 1990 kort na zijn vrijlating en deed het in 1997 cadeau aan de particuliere stichting die waakt over de monumenten van Zuid- Afrika's beroemdste township. Hoewel Winnie Madikizela al lang een villa bewoont in Sowe to, heeft ze nooit afstand van het huis willen doen. Sentimentele redenen zijn er genoeg voor de vrouw die door de geschiedenis niet vriendelijk is behandeld en nog altijd onder arme zwarten grote populariteit geniet. De zaak ligt gevoelig. Zuid- Afrika's grootste (zwarte) krant, The Sowetan, schreef gisteren: 'Mandela schopt Winnie er uit'. 'Mamma' zelf liet weten in be roep te zullen gaan. 'Huis 1815'iswaarschijnlijkhet tastbaarste wat Winnie rest van haar relatie met 's wereld be roemdste vrijheidsstrijder. Het stel betrok de huurwoning in 1966 kort na hun trouwen. In zijn boek 'A Long Walk to Free dom' beschrijft Mandela de plek met veel liefde, maar betuigt hij ook spijt voor het feit dat zijn politieke activiteit maakte dat hij bijna nooit thuis was. Met dezelfde spijt praat hij over de totaal 27 jaar die Winnie alleen was, omdat hijzelf in de gevan genis zat. Rechten Winnie, die zich in die jaren zelf ook ontwikkelde tot een belang rijk verzetsstrijder, heeft be toogd dat ze altijd in het huis is blijven wonen en daaraan rech ten kan ontlenen. In 1998 stapte ze naar de rechter om de schen king van het huis door Mandela ongedaan te maken. Ze was er niet in gekend, zo voerde ze aan. Ondertussen was het huis een toeristische attractie geworden. Winnie liet er veel toeristen te gen betaling van 15 rand (an derhalve euro) van haar ge schiedenis proeven. Zeverkocht grond uit de tuin als souvenir. De bar en het restaurant werden vorig jaar met bulldozer-s met de grond gelijk gemaakt omdat ze illegaal waren gebouwd, maar inmiddels zijn die goeddeels herrezen. Winnie is sinds ze aan het einde van de jaren tachtig in opspraak raakte vanwege het geweld van haar lij fwachten en seksuele ex cessen, steeds controversiëler geworden. Hoewel ze Mandela nog wel opwachtte toen hij werd vrijgelaten, bleken de twee niet meer samen te kunnen leven. Mandela besloot tot een schei ding in 1996. GPD LONDEN - Met Britse helikop ters zijn zaterdag tientallen be manningsleden gered van twee schepen die in een zware storm in moeilijkheden waren ge raakt. Een marinehelikopter redde za terdag de zestien bemannings leden van een vrachtschip dat voor de Engelse zuidwestkust vastliep. Een helikopter van de luchtmacht haalde achttien mensen van een Franse vissers boot, waarvan voor de Schotse kust de motor was uitgevallen. De kapitein was eerder over boord geslagen. De kustwacht bracht de tien be manningsleden in veiligheid van een Spaanse vissersboot die voor de zuidwestkust op de rot sen was gelopen. Een Noorse vissersboot met elf beman ningsleden die voor de Schotse noordkust problemen had ge kregen, is naar de Shetlandei- landen gesleept. Het noodweer, dat de afgelopen dagen dertien mensenlevens eiste in Groot-Brittannië, be gonnen gisteren af te nemen, maar voor veel delen van het land is opnieuw regen voor speld. In het weekeinde ver dronk in het Ierse Athy een 28- jarige man in een rivier en in Brighton aan de Engelse zuid kust werd een man van de pier geslagen. In Wales moesten za terdag vijftien gezinnen worden geëvacueerd na een aardver schuiving. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5