Na De Kus is het pas echt feest Wij waren de rekwisieten PZC Tuttenclub vindt 't een mooi koppel Oranj e-blanj e-bleu maandag 4februari 2002 .13 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het is tien uur. De gasten melden zich in robe en rok bij de Beurs van Berlage en in de woning in de binnenstad van Terneuzen wor den oranje tompoucen van de HEMA geserveerd. Dat gebeurt met enige egards, want Sjaan Steketee van de Tuttenclub (niet officieel geregi streerd) houdt van decorum. Dus moet ook haar man, André, eraan geloven. Weg van de bank; de Tuttenclub wil ongestoord Het Huwelijk zien. De Tuttenclub telt vier leden. Ze zijn inmiddels allemaal de zeventig ge passeerd. Addy den Hollander is de oudste. Zij is de enige weduwe, al meer dan tien jaar. Voor de gelegen heid heeft ze zich een oranje trui aan geschaft. Ook Sjaan beweegt zich voort in een oranje creatie. Andere le den van de club: Riek van Leuven (voorzitter en regelnicht) en Rie Leeuw. Die twee houden zich wat op de vlakte; Sjaan en Addy schuwen de discussie niet. Maar eerst wordt An dré naar elders verwezen. De tutten club duldt nu eenmaal geen manvolk. Eens per week komen ze samen. Riek regelt waar dat plaatsgrijpt. Dan pra ten ze, roddelen een eind weg, drinken koffie of een borreltje en als ze niks meer weten leggen ze een kaartje. An dré wordt weggestuurd. Meeleven Eerst het huwelijk met Cohen, daarna het gedragen verhaal van dominee Ter Linden. „Ach, 't is toch zonde", leven de vier dames mee met prins Claus. „Hij heeft al z'n krachten opgespaard om dat huwelijk mee te maken. Zie je dat wuivende handje?!" Als 'het paar' verschijnt, wordt het stil. Bewonde ring alom. „Ze liek wel een bitje zene- wachtig", stelt de Tuttenclub vast. Maar de algemene constatering is dat het een 'mooi koppel' is. Zelfs: „Ze kunnen van Willem-Alexander zeg gen wat ze willen, maar 't is toch een schone vent, zo in dat uniform." Addy den Hollander zegt het, maar die was dan ook j aren getrouwd met een leger- man. De vrouwen over het enthousiasme, ook de avond tevoren in de Arena al: „Wij kunnen toch feesten hè. Ze zeg gen wel: 'Hoe dichter bij de knoflook, hoe enthousiaster', maar het is hier net andersom. Heb je dat huwelijk van Philippe en Mathilde gezien? Een aanfluiting." Instemming alom. Be wondering ook. Voor de jurk van Maxima. „Eenvoudig en mooi", luidt het oordeel. De Italiaan Valentino heeft in zijn creatie de Argentijnse passie weten te temmen.. De oorbellen van Maxima zijn prach tig. Trouwens, het diadeem - of is het nu een kroontje, of een tiara - wordt ook omschreven als 'oogverblindend'. Tijdens de plechtigheden in Beurs en kerk is het doodstil in de kamer. De dames drinken de woorden in. Maar als de dominee het heeft, over 'een car rière ontwikkelen', is het droge com mentaar van Addy: „Dus: 'Ga maar werken. Zoek maar een baantje!' Alexander zegt volgens de vierschaar wat al te gulzig 'ja'. Hebberig vinden ze hem. Als het paar en de gasten een plaspauze uitvoeren, verliezen Addy en Sjaan zich in een discussie, die net niet leidt tot porcelein aan scherven. Of de vader erbij mocht zijn of niet, daar gaat het over. Rie zet de toon met „Ik vind het schandalig dat hij en z'n vrouw er niet zijn." Sjaan: „Ik vind het wel goed hoor. Voor haar is het erg, maar als-ie toch was gekomen, was het hier revolutie geweest." Addy bo zig: „Ach mens, hier mag toch alles! De keizer van Japan is hier zelfs op be zoek geweest. En dan mag die vent hier weer niet komen. Altijd dat ver domde opgeheven vingertje van ons Als Hare Maart je via de televisie laat weten dat Maxima met de huwelijks voltrekking ook direct Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (het Grootkruis) is geworden, wordt dat weggehoond. Rie Leeuw echter, grin nikend: „Dat heb ik geregeld! Port, sap en jenever op tafel, 't Is ten slotte feest. Addy proostend: „En dat hun kinderen maar rijke ouders mo gen krijgen." Daarna hummen de vier van de Tuttenclub gezellig mee met de gezangen in de kerk. Logisch, ze zaten op een christelijke school. Behalve re gelnicht en voorzitter Riek van Leu ven. Die was 'openbaar'. Er is soep en er zijn broodjes. De Tuttenclub viert feest als nooit tevoren. Maar Lof zij de Heer en het Ave Maria doen de tutten even zwijgen. Na de balkonscene breken de dames op. Het was mooi, heel mooi. En dat het spektakel ruim 20 miljoen euro kostte, kan ze ook niks schelen. Addv: „Ze hebben daar gewoon recht op. Het eerste het beste bezoek van zo'n vent als Bush kost aan veiligheidsmaatre gelen ook een klauw met geld." En verder vindt ze het nog steeds jam mer dat ze haar oranje sjerpje niet heeft omgedaan. Het sjerpje dat ze ook droeg toen Beatrix werd geboren, net voor de oorlog. door René van Stee TERNEUZEN - Het leek erop dat de Zeeuws-Vlaamse bevolking zaterdag massaal aan de buis gekluisterd was om maar niets te missen van de pracht en praal tijdens de huwelijksplechtig heid. Op straat was het net zo rustig als op een autoloze zondag of een hete zomerse middag. Sommige winkels bleven gesloten. In de supermarkten stonden achter de kassa's geen lange rijen ongeduldig wachtenden. Ook sportwedstrijden vonden slechts be perkt doorgang. Enkele ogenblikken na de langver wachte en onvermijdelijke kus op het balkon van het Paleis op de Dam was het echter gedaan met de ongebruike lijke late ochtend- en vroege middag rust op zaterdag. Het normale dage lijkse leven kwam weer snel op gang. In sommige plaatsen waren ter gele genheid van het koninklijke huwelijk activiteiten - voornamelijk voor kin deren- georganiseerd. Het carnavalsfeest in Hengstdijk werd opgeluisterd met een verkiezing van de mooiste Willem en Maxima on der leerlingen van de plaatselijke ba sisschool. In een stampvol dorpscen trum De Schuur gingen Kevin en Kimberley Baecke met de hoogste eer strijken. Kevin (10) was gekleed in een heus trouwpak compleet met hoge hoed, terwijl Kimberley (9) de show stal met een sjieke trouwjurk en een kroontje. Het winnende duo werd ge completeerd door hun als bruidsmeis je verklede zusje Michelle (3). De winnaars toonden zich verheugd met het behalen van de eerste plaats. Ook hun moeder en oma deelden in de feestvreugde. „Het heeft vooral oma wat heel uurtjes achter de naaimachi ne gekost om de kinderen er pico bello uit te laten zien. vertelde de opgeto gen moeder, Diana Baecke. In Axel was de gebruikelijke lam pionoptocht ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Beatrix op 31 januari verplaatst naar de huwe lijksdag van haar oudste zoon en schoondochter. Als vanouds was er een grote opkomst, een kleine twee honderd kinderen, waarvan het grootste deel bestond uit peuters en kleuters. Vergezeld door hun ouders, opa's en oma of andere belangstellen den maakten ze vanaf de Markt een tocht rond het centrum van Axel. De stoet werd muzikaal begeleid door drumfanfare Hossanna en showband Jong Axel. Ook hadden alle kinderen een vlaggetje gekregen met het geluk kige echtpaar er op. Voorzitter A. van Harn van het de organiserende Oran jevereniging Groot-Axel toonde zich een tevreden mens met het verloop van de optocht. „Het was gelukkig droog en niet al te koud, want dat moet je in deze tijd van het jaar altijd maar afwachten", aldus Van Harn. Hij liet zich na afloop de glühwein goed smaken. In Zuiddorpe was er voor het eerst een lampionoptocht. Ruim vijfentachtig kinderen liepen hun rondje onder be geleiding van muziekvereniging EMM uit Koewacht. Evenals in Axel had ook hier de moderne tijd zijn in trede gedaan. In plaats van het oude vertrouwde kaarsje in de lampion, was een groot aantal exemplaren uit gerust met een stok waarin een aan een batterij verbonden lampje voor een constante lichtbron zorgde. „Ge makkelijk en veilig, want zo vliegt mijn lampion nooit in de fik", ver klaarde een van de deelnemers aan de optocht. Deelnemers aan de verkiezing onder leerlingen van de plaatselijke basisschool in Hengstdijk van de mooiste Willem en Maxima op weg naar de feestzaal. foto Wim Kooyman door René van Stee KLOOSTERZANDE - Ter gelegen heid van het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima werd zaterdag in Kloosterzande opvallend veel gevlagd. Niet geheel toevallig vielen de meeste Nederlandse drie kleuren met bijbehorende oranje wimpels te bewonderen aan de gevels van de huizen in de Willem-Alexan- derstraat, de Emmastraat en andere straten met een koninklijk naam bordje. Ook de ferm draaiende wieken van de standerdmolen aan de kop van de Cloosterstraat waren met vlagge tjes versierd. Manuel Eijsackers van het plaatselij ke Oranjecomité noemt de vrolijk ver sierde straten het succesvolle gevolg van de vlaggenactie die het comité eind vorig jaar in Kloosterzande hield. Toen werden meer dan hon- derdvij f tig sets bestaande uit een hou der, een stok en een vlag aan de man gebracht. „Steeds minder mensen in het dorp namen de moeite om op Ko ninginnedag'te vlaggen. We vonden een vlaggenactie naar aanleiding van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima een uitgelezen mogelijk om de bevolking weer warm te maken voor het vlaggen tijdens koninklijke feestelijkheden", verklaart Eijsac kers het succes. Geïnspireerd door het positieve effect dat uitging van de vlaggenactie, wil het Oranjecomité Kloosterzande in de komende jaren ook meer werk maken van de straat versiering op Koninginnedag. foto Wim Kooyman door A.J. Snel AMSTERDAM - We waren erbij, maar wat hebben we eigenlijk gezien? Overwegend achterhoofden en, zo nu en dan, een glimp van het toekomstige staatshoofd Willem-Alexander en diens bruid Maxima. Soms zagen we ze, heel eventjes, in levenden lijve. Een enkel ander moment via een vi deoscherm. Maar van de historische gebeurtenis zal ons vooral bijblijven het beeld van met zorg gefriseerde kapsels, in een aantal gevallen tegen de adviezen in getooid met een hoed. Wij waren naar de Beurs van Berlage gekomen in de naïeve veronderstel ling dat we gasten zouden zijn. Dat pakte anders uit. Eén van de leden van de Zeeuwse delegatie vatte het, toen we daar gezeten waren, trefzeker sa men: „Wij zijn de rekwisieten". Vanaf kwart voor vijf in de ochtend treffen de tweeënveertig leden van de Zeeuwse delegatie voor de voltrek king van het burgerlijke huwelijk van WA en Maxima elkaar in de bus. Het gezelschap wordt bijeengesprokkeld te Middelburg, Kapelle en nabij Ber gen op Zoom. Een afnemende, ruim halve maan heft tijdens de rit naar de hoofdstad het duister ten dele op. De delegatie is samengesteld uit twee entwintig dames en heren die hun best hebben gedaan om van het kennisma kingsbezoek van Maxima en Willem- Alexander aan Zeeland, op 25 oktober van het vorige jaar, iets moois te ma ken. Mijn levensgezellin hoorde daar bij. Ieder mocht zich op de schone dag van de tweede van de tweede van 2002 doen vergezellen door een partner naar keuze en zij liet andermaal haar voorkeur voor mij gelden. De uitnodiging om in de Beurs van Berlage aanwezig te zijn, gewerd ons trapsgewijs. Eerst bereikte ons van de zijde van het provinciebestuur mon deling de vraag of wij mee wilden. Heel verstandig, want zo voorkomt men weigeringen in een te laat stadi um. En óf wij wilden. Op het bevesti gende antwoord volgde een zeer ele gant schrijven van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Claus der Nederlanden. Zij vonden het een genoegen ons uit te no digen, schreven ze. De kaart was ver sierd met een in reliëf gedrukte gou den kroon. Wij waren geïmponeerd en zeer vereerd. Vrienden, familieleden en kennissen die we op de hoogte stel den, stoomden welhaast van jaloezie, inclusief het enkele republikeinse warhoofd dat zei er echt helemaal niets in te zien. Voorschriften De uitnodiging van de koningin en haar gade werd gevolgd door missiven met een iets dwingender karakter. Wij moesten kopieën van onze paspoorten inleveren, werd ons meegedeeld. En later kwam er een brief waarin stond dat de heren een donker kostuum aan moesten en zeker geen combinatie pantalon-colbert. De dames werd verzocht zich te hullen in een middag japon dan weldeux-pièces. Zij moch ten van de medewerkers van de ge meente Amsterdam ook wel een broekpak aan, maar ze werden ge waarschuwd: 'het Hof prefereert dit niet'. In dezelfde brief werden we bijgelicht over de vertrektijden. Wie in Middel burg op de bus wilde stappen, diende dat uiterlijk te kwart voor vijf te doen. Op de volgende opstapplaatsen was dat uiteraard ietsje later maar nog al tijd heel vroeg. We lieten niets merken van getemperde geestdrift. En geen der genodigden bleek zich, zo werd zaterdagmorgen duidelijk, uit het veld te hebben laten slaan door de na dere bepalingen. De monarchie kost een paar offers, maar dan heb je ook wat, zo was de heersende stemming in de bus. Ondanks het vroege uur spra ken de dames uitvoerig over de siera den die ze hadden uitgeprobeerd bij hun veelal nieuwe outfit en waarom zij een aantal ornamenten hadden thuisgelaten wegens vloekende kleu ren dan wel fout wegvallen in de kle dij. Voorts werd veel gespeculeerd over de resultaten van de verrichtin gen van de couturier Valentino: zou Maxima verschijnen in hoog gesloten dan wel laag uitgesneden bruidsja pon? De Zeeuwse delegatie was dus, voorzover niet ingedut, in opperbeste stemming, zeker toen reisleidster Illy Vermaire-Burm van het kabinet van de commissaris der koningin met gul le hand koffie plus broodjes serveerde en namens de commissaris de brochu re 'Zeeland in de ban van Oranje' van de hand van Jacques Cats ten ge schenke deed. Het kon niet op. Na een kort oponthoud in de Passen ger Terminal Amsterdam, kreeg de dag een glorieus karakter. Per bus werd de Zeeuwse delegatie naar de Beurs vervoerd en jawel hoor, het ge mene volk stond reeds langs de route. In oranje slaapzakken gehuld, zwaai den ze ons toe en minzaam wuifden wij terug, een gebaar dat ons zo te zien door het janhagel in nederige dank werd afgenomen. De euforie nam nog toe bij aankomst bij de monumentale creatie van Ber lage. Een uit twee personen gefor meerde erewacht hield ter begroeting de sabels perfect en zonder scheelkij- ken voor de neus. Soms kregen we ze bijna een heel klein beetje aan het la chen en dat was niet aardig van de Zeeuwen want erewachten staan nooit ergens voor de lol. En toen; toen was het afgelopen met de vorstelijke bejegening. Aanstonds bij het beti'eden van de Beurs werden de delegaties uit de provincies door vazallen met badges op de revers de trouwzaal ingebonjourd om dik een uur lang op plastic zeteltjes te gaan zitten wachten op de Grote Gebeurte nis. Niks koffie met iets erbijniks nog even vertreden. De enkeling die het waagde de aanwijzingen in de wind te slaan, oogstte storm. De vazallen, te gen de rand van overspanning, riepen tegen ieder die zich maar even verhief: „Mogen we u verzoeken uw plaatsen in te nemen?" Er ging te veel dreiging van uit om het als verzoek te kunnen horen. „Ze doen zo omwille van de rust van de organisatie", verklaarde een expert in onze directe omgeving. Gezagsgetrouw kleefden we op de klapstoelen. De placering pakte voor de Zeeuwse groep niet bijster gunstig uit. Blijk baar was zo'n beetje de vorm van het land aangehouden en zo kwam de de legatie nogal op afstand te zitten, met alleen de Limburgers op enkele rijen achter zich. Losse types waren dat trouwens. „Zijn we helemaal naar Amsterdam gekomen om naar de tele visie te kijken", zei zo'n oneerbiedige zuiderling, wijzend op één van de beeldschermen die in de galerijen wa ren geplaatst. Het lachen zou hem snel vergaan. Toen de zaal was volgelopen, bleek vrijwel geen der genodigden iets te kunnen ontwaren van het bruidspaar, de andere leden van het vorstenhuis en burgemeester Job Cohen. Een op lopende vloer had uitkomst kunnen biedenmaar welli cht getuigt een sug gestie van die strekking van een on ontwikkeld kostenbewustzijn of van een gebrek aan kennis van het proto col. De gasten zouden iets hebben kunnen zien, maar ze zouden ook hooggezeten zijn en dat was mis schien wel tegen de regels. Van televi sie kijken kwam ook maar weinig. Slechts een enkeling, op een plaatsje kort bij of op de hoek, had zicht op de net een half metertje te laag opgehan gen videoschermen. Soms week de menigte even op een manier dat van het bruidspaar in een flits iets te zien was. „Hoog gesloten", hoorden we tij dens die schaarse momenten fluiste ren. Luisteren Zo werd het dus een half uurtje mas saal luisteren. Om na afloop van de burgerlijke voltrekking van Het Hu welijk in filmzaaltjes van de Beurs in ongedwongen sfeer via grote beeld schermen de verdere ceremoniën te volgen of in de foyers iets te nuttigen van de rijke buffetten. Prachtig weer was het geworden, zo ervoer de Zeeuwse delegatie op weg naar de parkeerplaats waar de bus wachtte. En mooi dat geen van de da mes die een broek droeg, was berispt door het Hof. En wat een verrassing, daar kwamen over het Damrak talrij ke muziekkorpsen en de Gouden Koets. Leeg, en met een ongepaste lik witte verf op het dak, maar evengoed. In doezelige sferen keerden de geno digden huiswaarts. Waarbij van te leurstelling geen blijk werd gegeven. We zouden ruim op tijd thuis zijn voor de herhaling op televisie. En wij hadden toch maar met het bruidspaar in één ruimte mogen ver toeven. Dat nam niemand ons nog af. foto Peter Nicolai De leden van de Tuttenclub kijken gespannen naar de tv.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41