Ingreep Pronk bij reactor Petten ■grt ij PZC Priester weigert na euthanasie medewerking uitvaartdienst Maxima getuigt voor rechtbank over haar aanrijding bij paleis Nog even oefenen voor concert LN-topman Fortuyn zou als premier ouders Maxima welkom heten Minister dringt aan op stilleggen installatie wegens groeien scheur D66 kiest voor bekenden in top J*- Emoe legt treinverkeer stil Zwaargewonde door gasexplosie Mogelijk pyromaan in Enschede Bromfietser valt over ijzerdraad PvdA-pleidooi isoleren junks Ex-politicus Hermes (72) overleden Hongerstaking leidt niet tot onderzoek door rijksrecherche Hans Kraaij niet meer op LN-kieslijst Recordbezoek Filmfestival Rotterdam maandag 4 februari 2002 door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Pronk (VROM) wil de kernreactor in Petten tijdelijk stil laten leggen. Hij heeft daar gisteren toe be sloten om het bedrijf de tijd te geven de 'veiligheidscultuur' te verbeteren. De directe aanlei ding voor de sluiting is het be richt van vorige week dat een bestaande scheur in het reactor vat zou zijn gegroeid. De directie van de reactor voel de er gisteren echter niets voor de installatie meteen stil te leg gen. Aangezien de veiligheid niet in gevaar is, wil zij eerst de brief van minister Pronk lezen waarin het besluit staat. Pas vandaag zal worden besloten of de hogefluxreactor tijdelijk buiten bedrijf wordt gesteld, zo liet voorzitter Schatborn van de directie weten. De woordvoerder van de minis ter gaat ervan uit dat het bedrijf gehoor zal geven aan de drin gende oproep van de minister. Pronk liet gisteren weten dat er weliswaar geen 'daadwerkelijk DEN HAAG - De D66-leden hebben een aantal zittende Tweede-Kamerleden alsnog een hogere plaats op de kandidaten lijst voor de aanstaande Twee de-Kamerverkiezingen gege- Dit blijkt uit de schriftelijke le denraadpleging die de afgelo pen weken is gehouden over de concept-kandidatenlijst. D66 maakt de'off iciële uitslag van de ledenraadpleging vanmiddag bekend. De top van de kandidatenlijst bestaat uit vijf Tweede-Kamer leden en de minister van Inte gratiebeleid Roger van Boxtel (op de tweede plaats). De hoogste nieuweling, zorg- specialiste Van Geen uit Utrecht, zakte van vijf naar naar zeven. Zowel vice-fractie- voorzitter Bakker als onder- wijsspecialiste Lambrechts passerden haar. ANP/GPD onveilige situatie bestaat', maar hij wil ieder risico uitsluiten. Ook minister Borst (Volksge zondheid) onderstreepte giste ren dat er 'op dit moment geen risico is voor de gezondheid'. Het is al een tijdje bekend dat het binnen de organisatie van de kernreactor 'rommelt'. De Kern Fysische Dienst, die onder VROM valt, had vrijdag al op sluiting aangedrongen. Toen bleek echter dat de bedrijfslei ding de reactor na inspectie van de scheur direct weer had opge start. Vandaag voeren ambtenaren van het ministerie overleg met de directie in Petten. Minister Pronk is er niet bij. Hij zit in New York voor internationaal VN-overleg over het klimaat. Klokkenluider De veiligheidscultuur in de re actor staat al enkele maanden ter discussie. Een klokkenluider van binnen het bedrijf bracht daar een zwartboek over uit. Daaruit bleek, volgens profes sor energiefysica K. Andriesse, dat het bedrijf slordig omgaat met de veiligheidsvoor-schrif ten. Zo zou cle reactor onder meer hebben gedraaid zonder volwaardige noodkoeling. „Er is een groot aantal kleine inci denten geweest", verklaarde Andriesse gisteren in het tv- programma Buitenhof. Hij noemde het besluit van Pronk 'verstandig'. „Je moet de veiligheid niet compromitteren met commerciële belangen." Hij vond dat de politiek te laat heeft ingegrepen. „Ze hebben een beetje zitten suffen." De woordvoerder van Pronk be streed dat. De minister heeft de Tweede Kamer regelmatig geïn formeerd en heeft na onderzoek dit weekeinde direct besloten de reactor stil te leggen. Burgemeester Apeldoorn van Zijpe, waar Petten onder valt, is tevreden over het besluit. Zij maakte zich vooral zorgen over de onrust onder het personeel. Ook de Tweede-Kamerfracties van D66 en SP steunen Pronk. „We moeten geen enkel risico nemen", aldus D66-Kamerlid Augusteijn. Pronk had de reac tor al veel eerder moeten stilleg gen, meent SP'er Poppe. Hij wil deze week nog een debat in de Tweede Kamer met Pronk. WD'er Klein Molekamp houdt nog een slag om de arm. „Ik ga ervan uit dat Pronk de reactor uit veiligheidsoverwegingen heeft stil gezet. Maar ik kan pas beoordelen of dat verantwoord is als ik de motivatie van de mi nister heb gezien." De scheur in het vat van de kernreactor werd al in 1984 ont dekt. In de zomer van vorig jaar constateerden deskundigen bij een nieuwe meetmethode dat de scheur groter was geworden en twintig milimeter diep en veer tig milimeter lang is. GPD ;r mm De hogefluxreactor in Petten. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG - Een ontsnapte emoe heeft zaterdagochtend het treinverkeer van en naar NS-station Leidschendam-Voor burg enige tijd stilgelegd. De emoe, een op de struisvogel ge lijkend dier, was kennelijk ontsnapt aan de aandacht van zijn eigenaar en veroorzaakte opschudding in en x-ond het trein station, aldus een politiewoordvoerder zaterdag. Rond kwart voor elf werd het ti-einvex-keer op last van de poli tie gestaakt. Twintig minuten later hadden medewerkers van de toegesnelde diei-enambulance het beest gevangen en mochten de treinen weer rijden. De emoe is ovei-gedi-agen aan de eigenaar-. Hoe het dier heeft kunnen ontsnappen, is nog onduidelijk. ANP AMSTERDAM - Bij een gasexplosie op de derde etage van een flatgebouw in de Charlotte Brontëstraat in Amsterdam zijn zaterdagochtend twee zwaargewonden gevallen. Eén van hen, een 35-jarige bewoonster van de flat, is met ern stige brandwonden naar het brandwondencentrum in Bever wijk gebracht. Drie andere mensen konden ter plekke behan deld worden, zo meldde de politie zaterdag. Na de explosie heerste er een korte brand. Onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de 35-jarige vrouw waarschijnlijk de ontploffing heeft veroorzaakt. Ze is geestelij k in de war en was afgesloten van gas en elektriciteit, maar zij wilde zelf het gas weer aansluiten en veroorzaakte vermoedelijk de explosie. Zes woningen raakten onbewoonbaar. ANP ENSCHEDE - De politie Twente gaat er van uit dat een pyro maan verantwoordelijk is voor een reeks branden dit week einde in Enschede, waarbij voor miljoenen schade ontstond. De openbare basisschool De Stadsweide ging zaterdagoch tend rond vier uur in vlammen op. Anderhalf uur later stond een leegstaand pand aan de Lipperkerkstraat in brand. Ver der waren er brandjes in containers die door snel ingrijpen niet uit de hand liepen. ANP TILBURG - Een 67-jarige man uit Tilburg heeft zaterdag zwaar hersenletsel opgelopen toen hij met zijn bromfiets ten val kwam. Onbekenden hadden een stuk ijzerdraad over het fietspad aan de Dolomietenlaan gespannen waardoor de man onderuit ging, aldus de politie. ANP AMSTERDAM - Stadsdeelvoorzitter H. Belliot van Amster dam Zuidoost wil drugsverslaafden isoleren en onderbrengen op een 'drugseiland' om het leefklimaat in het stadsdeel te verbeteren. De gedoodverfde nieuwe wethouder in de Am sterdamse gemeenteraad zegt dit zaterdag in het NRC. Volgens de PvdA-bestuurder werken de gebruikersruimtes waar nu tien tot twintig verslaafden terechtkunnen niet. Ze wil de junks onderbrengen in een van de flats van de Bijlmer- waar dagopvang, medische zorg en gratis drugs voor de be woners wordt verstrekt. „Je plaatst die mensen buiten de sa menleving. Maar als we het niet doen, dan houd ik mijn hart vast. Dan blijft het hier onleefbaar", aldus Belliot die als nummer twee op de PvdA-kandidatenlijst voor de gemeente raad staat. CD A-lijsttrekker H. Maij noemt het voorstel in een eerste re actie 'mensonwaardig'. D66-lijsttrekker S. Bruines noemt het een idioot voorstel dat juridisch waarschijnlijk niet eens mogelijk is. ANP door Jan Kooy DEN HAAG - Prinses Maxima zal binnen enkele maanden in de rechtbank in Den Haag onder ede een getuigenverklaring af leggen over het verkeersongeval vorig jaar in Den Haag waarbij zij een inwoner van Wassenaar aanreed. Dat heeft haar advo caat E. Wiersma gisteren be kendgemaakt. RIJSWIJK - Oud-staatssecreta ris van Onderwijs Ad Hermes (CDA) is donderdag op 72-jari- ge leeftijd overleden. Zijn over lijden is zaterdag bekendge maakt. Hermes was van 1978 tot 1982 bewindsman op Onderwijs in de drie kabinetten-Van Agt. Hij diende achtereenvolgens onder de WD'er Pais, de PvdA'er Van Kemenade en partijgenoot Deetman, die met hem onder Van Kemenade staatssecretaris was. Van 1971 tot 1978 en van 1982 tot en met de verkiezingen van 1994, zat Hermes in de Tweede Kamer. In 1991 speelde hij namens zijn partij een pro minente rol tijdens de mara thondebatten in de Tweede Ka mer over de plannen van PvdA- staatssecretaris Wallage van Onder-wijs over de omstreden basisvorming. Dat ging overeen gemeenschappelijk pakket voor leerlingen in de eerste fase van het voortgezet onderwijs. A.J. Hermes, die in Breda werd geboren (27 augustus 1929), be gon zijn politieke loopbaan in 1958 in de gemeenteraad van Beverwijk. Hij was daar ook en kele jaren wethouder- met on der-wijs en cultuur in zijn porte feuille. De Brabander Hermes kwam in Noord-Holland terecht als werknemer van het toenmalige Hoogovens. Na verloop van tijd liet hij zich omscholen tot wis kundeleraar. Hermes was enige tijd lid van het partijbestuur van de KVP. Die partij ging in 1980 met de toenmalige ARP en CHU op in het huidige CDA. Hermes was grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. ANP Prinses Maxima is de opval lendste naam op de lijst van in totaal twaalf mensen die zijn opgeroepen voor het voorlopig getuigenverhoor. Op de lijst staan onder anderen ook de na men van de lijfwachten van de prinses, de agenten die het pro ces-verbaal hebben opgemaakt en H. van der Bent, de vleeshan- delaar die een beenbreuk opliep door de aanrijding. Het verzoek voor het voorlopig getuigenver hoor werd onlangs ingediend door H. Loonstein, de raadsman van Van der Bent. Overigens loopt er al een kort geding tegen de prinses. Daarin eist Van der Bent 50.000 euro schadevergoeding, vooruitlo pend op een definitieve schade regeling. Het is nog onduidelijk wanneer dit kort geding dient voor de rechtbank in Den Haag. Hoogstwaarschijnlijk zal de vrouw van kroonprins Willem- Alexander niet aanwezig zijn bij de behandeling. Vraagtekens Met behulp van het voorlopig getuigenverhoor- hoopt Van der- Bent meer duidelijkheid te Inrij gen over de gang van zaken rond het ongeval. De Wassenaarder zet vraagte kens bij een aantal zaken. Zo zouden de kentekenplaten van prinses Maxima zijn omgewis seld en bestaat er onduidelijk heid over de voorrangssituatie ter plaatse. Het Openbaar Ministerie con cludeerde urt onderzoek naar de aanrijding dat Van der Bent zelf in overtreding was. Maxima reed de Leidsestraatweg langs paleis Huis ten Bosch op die al leen voor bestemmingsverkeer toegankelijk is. De vleeshandelaar had haar voorrang moeten verlenen, al dus het OM. Geen van beide be trokkenen is vervolgd voor de aanrijding. Van der Bent stelt dat Maxima uit een uitrit kwam en dus op hem had moeten wachten. Schikking Wiersma verwacht dat het nog zeker anderhalve maand zal du ren voordat de eerste getuigen voor de rechtbank staan. De verhoren zullen waarschijnlijk meerdere dagen duren. On danks de lopende juridische procedures wil Wiersma een late schikking tussen beide partijen niet uitsluiten. „Maar over de kansen daarop doe ik geen uit spraken." ANP DEN HAAG - De veertienjarige Jeroen van der Wal oefent in een lege zaal voor zijn uitvoering van Stra- winsky's Suite Italienne. In het Koninklijk conservatorium in Den Haag was gisteren het slotconcert van de twaalfde Iordens viooldagen voor muzikanten onder de vijftien jaar. foto Olaf Kraak/AN P IJLST - Er komt geen onderzoek van de rijksrecherche naar wat er is gebeurd met het stoffelijk overschot en de crematie van de vader van E. Hoedenmaker, de man die sinds 21 januari in hon gerstaking is. De 61-jarige man uit IJlst wil met zijn actie een onderzoek afdwingen bij het Openbaar Ministerie. Volgens de zoon is het OM in 1988 onzorgvuldig omgegaan met het lichaam van zijn overle den vader, zodat de familie niet weet wie ze heeft gecremeerd. Het college van procureurs-ge neraal schrijft in een brief aan Hoedenmaker- dat zijn honger staking geen aanleiding geeft om alsnog een onderzoek in te stellen. Het OM had al eerder uitgelegd dat een nader onderzoek niet meer mogelijk is omdat de cre matie al is geweest. Het college begrijpt wel de vragen en twij fels van Hoedenmaker, maar heeft geen begrip voor zijn hon gerstaking. ANP door Jack van Eekelen EINDHOVEN - In de huiska mer staat een beeld van de heilige Antonius. „Mijn pa troonheilige", wijst Toon Tim mermans. Aan de wortels van zijn eens zo ongebroken geloof is de afgelopen weken venijnig gezaagd. De Eindhovenaar voelt zich door dienaren van de katholieke kerk in de steek gelaten. „Regels zijn voor sommigen in de kerk kennelijk belangrijker dan de zorg voor de lijdende mens." Vorige week overleed op 74-ja- rige leeftijd zijn echtgenote Toos, met wie hij 45 jaar ge trouwd was. Toos ging door een hel, zegt haar man, ze leed aan de spierziekte MSA. Een tijd geleden gaf de voormalige verpleegkundige te kennen een einde te willen aan haar le ven, dat beheerst werd door even ondraaglijk als uitzicht loos lijden. Na de door de wet geëiste zorgvuldige procedure werd dinsdag actieve eutha nasie toegepast. Toos Timmermans zong jaren lang in het koor van de plaat selijke H. Hartparochie, haar man leidde het kerkbestuur. Niettemin bleef de parochie kerk voor de afscheidsdienst verboden terrein. Kapelaan Rutz van de parochie weigerde mee te werken aan de uitvaart toen hij van de familie van de zieke vernam dat er sprake zou zijn van actieve levensbeëin diging. „Mijn vader en ik wa ren stomverbaasd", zegt zoon Eugène. „De kapelaan begon te zuchten en vouwde zijn han den. Hij stelde dat mensen niet meer kunnen omgaan met lij den. Jezus Christus, zei hij, heeft pas geleden. 'U moet een smeekbede voeren met God of hij haar komt halen. Wij mo gen zelf niet voor God spelen', zei hij." Diezelfde avond bevestigde de priester, na overleg met de pastoor, telefonisch de afwij zing. „Hij bezat niet eens het fatsoen langs te komen. Voor een ruimer denkende geeste lijke bleek de kerk evenmin beschikbaar." Via de begrafenisonderne ming kwam de familie in con tact met een pastor van een an dere kerk die wel bereid bleek voor te gaan in een uitvaart. In zijn oude parochiekerk zien ze Toon Timmermans niet meer. Nooit meer. „Tot nu toe betaal de ik hier kerkbijdragen. Met onmiddellijke ingang heb ik daar een einde aan gemaakt." Bisschop Pastoor Van Oudheusden van de H. Hartkerk zegt in een re actie dat hij medewerking niet kon verenigen met zijn gewe ten. Bisschop A. Hurkmans van Den Bosch stelt dat voor hem 'de dialoog zwaar telt' maar ook dat 'in de regels geen speling zit'. Bij actieve levens beëindiging moeten priesters afzien van het toedienen van de laatste sacramenten, oor deelt Hurkmans. „Hulp bij uitvaarten en begrafenissen behoor je als priester niet vlug te weigeren, tenzij je een sterk motief bezit. Een stervende kan op het laatste moment al tijd nog berouw tonen." Gesprek Hurkmans wil niet ingaan op het gebeurde in Eindhoven. „In zijn algemeenheid zie ik het als plicht van pastores bij dreigende euthanasie het ge sprek aan te gaan, en niet weg te lopen. Reik vanuit het ge loof een ander perspectief aan, zoals een goede pijnbestrij ding, ook al kan het nevenef fect van bepaalde middelen bespoediging van het le venseinde zijn." Mocht de zieke desondanks kiezen voor euthanasie, dan past de geestelijke volgens Hurkmans een pas op de plaats. Een priester die het Heilig Oliesel desondanks toe dient aan die zieke moet zich verantwoorden. GPD van onze redactie binnenland HEERLEN - Je kunt de ouders van prinses Maxima niet langer blijven wegmoffelen. Dat stelde lijsttrekker Pim Fortuyn van Leefbaar Nederland (LN) gis termiddag in Heerlen. Hij gaf in Zuid-Limburg het startschot voor de campagne van LN, die hem door alle kiesdistricten zal voeren. „Als ik premier word zal ik die mensen welkom heten, zij het niet van harte. De koude rillin gen liepen me zaterdag over de rug toen ik Méxima zag huilen tijdens de huwelijksplechtig heid", licht Fortuyn toe. „Wat doen we haar aan. Ze huilde om het gemis van haar ouders." Fortuyn vindt dat door het hu welijk de vader van Maxima een binnenlandse aangelegenheid is geworden. Hij draagt politiek de verantwoordelijkheid voor de verdwijning van mensen in Argentinië, zei Fortuyn. „Maar- we moeten door de zure appel heen bijten. We moeten onze kritiek op hem handhaven, maar tegelijkertijd de conse quenties aanvaarden'voor het feit dat hij de vader van een prinses is." Fortuyn, zelf lid van het Nieuw Republikeins Genootschap, be nadrukte dat LN voor de mo- NIJMEGEN - Hans Kraaij sr. trekt zich terug als kandidaat op de kieslijst van Leefbaar Ne derland in kiesdistrict Nijme gen en op de andere kieslijsten. Dit heeft de voorzitter van het kiesdistrict C. Pompe zaterdag verklaard. Kraaij trekt zich te rug wegens 'onvoorziene pro blemen in de privé-sfeer'. Kr aaij blijft volgens Pompe wel bij de campagne van de partij betrokken als adviseur op het gebied van sport, welzijn en maatschappij. Eerder meldde de NOS dat Kraaij bij Studio Sport ver trekt, omdat de politieke activi teiten die hij voor Leefbaar Ne derland wilde ontplooien, zijn televisiewerk in de weg ston den. De samenwerking was vol gens de NOS in goed overleg be ëindigd. ANP narchie is. Zolang 95 procent van de Nederlanders de monar chie een warm hart toedraagt, moeten we daar niet aan gaan tornen, stelde Fortuyn, die zei meer te voelen voor een gekozen president zoals in de VS. Fortuyn vindt het begrijpelijk dat de NOS sportcommentator Hans Kraay sr. de laan uitstuur de omdat die zich verkiesbaar voor LN had gesteld. Maar dan moeten ze ook Felix Rottenberg eruit gooien, want die is promi nent lid van de PvdA, zei hij. „Ik zal niet rusten voor ze Rotten berg ontslagen hebben. Gelijke monniken, gelijke kappen." Verdrag Verder had Fortuyn kritiek op minister Netelenbos (Verkeer) om haar standpunt over de IJze ren Rijn, de spoorverbinding tussen Antwerpen en het Duitse Roergebied. „De Belgen hebben daarin gelijk. Netelenbos moet het verdrag uit de negentiende eeuw nakomen, waarbij Neder land de Belgen het recht gaf om van de IJzeren Rijn gebruik te blijven maken", zei hij. ANP ROTTERDAM - Het het 31e In ternational Film Festival Rot terdam heeft dit jaar 350.000 kijkers getrokken; 5000 meer dan de vorige editie. Er was in het weekeinde nog één prijs te vergeven. No Man's Land van de Bosnische regis seur Danis Tanovic werd zater dag bekroond met de Canal+ Publieksprijs. Regisseurs uit Nederland, Tsje chië en Roemenië hadden vrij dagavond al een VPRO Tiger Award gekregen. Eugenie Jan sen ontving de onderscheiding voor Tussenland. Ook Wild Bees van de Tsjechische regisseur Bohdan Slama en Everyday God Kisses Us on the Mouth van Sinisa Dragin uit Roemenië kre gen een Tiger Award Mein Bruder der Vampir van de Duitse regisseur Sven Taddic- ken kreeg de Fipresci Award van de internationale vereni ging van filmcritici. De Prins Claus Fund Film Grant ging naar The Photograph van de In donesische regisseur Nan T. Achnas en Trix Images Produc tions. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3