Strijd strandtenten niet gestreden PZC Dertigtal voetenwassers verdrijft boze geesten PZC Borsele content over herziening welzijnswerk ,25 Ruimtegebrek brandweer is nog niet opgelost Eerste veetentoonstelling sinds mkz Schouwen wil bij rechter gelijk halen voor komend winterseizoen Man opgepakt voor bedreiging en mishandeling agenda If Tv valt uit tijdens huwelijk Veerenaar in gezicht getrapt Inbraak in bouwkeet Banden lek gestoken Goesenaar is auto even kwijt GroenLinks Vlissingen wil af van vergaderen achter gesloten deuren lezers schrijven Woontorens II maandag 4 februari 2002 De huidige brandweergarage in Scharendijke voldoet in geen enkel opzicht aan de Arbonormen. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Het ruimte gebrek voor de brandweergroep Scharendijke/Kerkvverve blijkt voorlopig nog niet opgelost. Postcommandant C. Dorreman zegt de hoop op nieuwbouw van de brandweergarage dit jaar nog niet op te geven. Hij ver wacht echter dat zeker niet voor het einde van dit jaar met de bouw kan worden begonnen. Voor de brandweer Scharendij- ke/Kerkwerve is dat een lastige situatie. De huidige brandweer garage aan de Platteweg is veel te klein geworden en voldoet in vrijwel geen enkel opzicht meer aan de Arbonormen. Bij de ge meente liggen al lange tij d plan nen gereed voor de bouw van een nieuwe brandweergarage aan de Boutlaan in Schai-endij- ke. Daar zouden de brandweer lieden veel meer ruimte krijgen. Die nieuwbouw voorziet onder meer ineen instructielokaal, een vergaderkamer en aparte sani taire ruimten voor brandweex*- mannen en -vi'ouwen. De uitvoering van de nieuw- bouwplannen wordt gedwars boomd door enkele omwonen den, die zich fel verzetten tegen de komst van de brandweerga- rage op deze plek. De bezwaar makers vinden het geen pas ge ven dat deze accommodatie vlak naast de begraafplaats is gesitueerd. Volgens Dorreman heeft de ge meente inmiddels een zogehe ten ai-tikel-19-procedure opge- stai"t om de nieuwbouw op deze plek planologisch mogelijk te maken. Daaidegen zijn echter diverse bezwaren ingediend. De afhandeling daarvan vei'gt een aanzienlijke hoeveelheid tijd. De afdeling bouw- en woning toezicht dient zich goed te bera den over een advies aan het dagelijks gemeentebestuur be treffende de ingediende bezwa ren. Certificaten Het vooxtduren van de krappe huisvesting heeft echtergeen in vloed op de inzet van de leden van de groep Scharendijke/ Kei'kwerve. Loco-burgemees ter G. van de Velde-de Wilde kon vrijdag tijdens een verbindings avond weer een groot aantal certificaten als afi'onding van diverse cursussen uitdelen. Ver der huldigde zij drie jubilaris sen. De draaginsignes en oor kondes waren bestemd voor J. Stouten Mz, die 25 jaar lid is van de brandweer en voor C. van der Bijl en J. van de Velde, die bei den het koperen jubileum be reikten. Met veel blijken van waardering voor zijn 27-jarige inzet werd tenslotte ook af scheid genomen van J. Stouten. Hij gaat met leeftijdsontslag. Volgens Dorreman kan de groep rfog wel wat aanwas van nieuwe bi'andweerlieden gebruiken. Over de inzetbaai*heid van de le den is hij over het algemeen re delijk tevreden. „In Kerkwerve zijn ze vrijwel allemaal ook overdag inzetbaar. In Scharen dijke wat minder, maar het lukt toch om dat zo goed mogelijk in te delen." door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in de juridische strijd over de perma nente strandtenten alsnog haar 'gelijk halen. Volgens wethouder ';,C. Veerhoek niet zozeer om de paviljoens deze winter nog van het strand te plukken, maar vooral om haar mogelijkheden voor de toekomst niet te beper ken. J. Kristelijn is verbaasd over deze 'stuiptrekkingen' van .de bestuurders. <De uitspraak van de Middel burgse rechtbank in november rvormde een keerpunt in de ja renlange j uridische stri j d tussen ■bestuurders en ondernemers: de gemeente, die voor de jaarrond- 'vergunningen niet van gedogen wil weten, werd teruggefloten. De Schouwse paviljoenen De ■Zomerzon en De Schaar moch ten voor het eerst overwinteren. •Met een zogeheten voorlopige .voorziening werd de opgelegde ■dwangsom van de gemeente ■voorlopig opgeschort. Het college heeft eivan afgezien •versneld tegen deze uitspraak in beroep te gaan. Daai'mee is de kous echter niet af. In een zoge heten bodemprocedure moet de rechter nog altijd een definitief HEINKENSZAND - Een 39-ja rige man uit de gemeente Borse le is zaterdagochtend rond 5.00 uurinHeinkenszand aangehou den wegens bedreiging en mis handeling. De man had eerder die avond een 33-jarige vrouw uit dezelfde gemeente in een horecagelegen heid in Goes bedreigd. Toen de vrouw thuiskwam werd ze door dezelfde man mishan deld. Ze liep hiei-bij rode plek ken op in de halsstreek. Door tussenkomst van kennissen kon de politie worden gewaar schuwd. De man werd aangehouden en overgebracht naar het bureau. Daar bleek dat hij gedronken had. De oorzaak ligt in de rela tionele sfeer. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Commissiekamer gemeen tehuis, 19.30 uur: Vergadering commis sie grondgebiedszaken, openbare wer ken en milieu; REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl oordeelvellen. De gemeente wil bij die zitting, die dit voorjaar zal plaatsvinden, alles in het werk stellen haar gelijk te halen in deze kwestie. Daarbij gaat het volgens wethouder Veer hoek niet meer om de huidige si tuatie alsnog recht te zetten, maar draait het vooral om het komend winterseizoen. De wethouder benadrukt dat de race om de jaaxrondvergunnin- gen voor de sti-andtenten alles behalve gelopen is. Voordat de gemeente definitief toestem ming wil geven, moeten zaken in het kader van de Natuurbe schermingswet geregeld zijn en de aanpassing van het bestem mingsplaneen eind op orde zijn. Veerhoek gaat ervan uit dat het college zich één dezer weken zal buigen over die herziening van het bestemmingsplan, maar verwacht daarnaast de nodige zienswijzen, zowel van bewo ners, belangenorganisaties als strandtenthouders. „Als dat soort dingen zich voltrekken, willen we als college de moge lijkheid hebben om een ander- standpunt in te nemen en te zeg gen: jullie moeten weg." Bestorming Al wordt de procedure op korte termijn in gang gezet, de ge meente kan nu niet garanderen dat de zaak komend najaar pla nologisch in kannen en kruiken is. De vergunningen voor 2002 lopen opnieuw van 15 maart tot 1 november. Om juridische pro blemen en een bestorming van het sti-and te voorkomen, moet de gemeente volgens de wethou der doorzetten in deze kwestie. „Als de gemeente nu niet be weegt, lopen we de kans dat de rechter straks zegt: u heeft toen uw beurt, voorbij laten gaan." Kristelijn van De Zomerzon in Renesse is verrast over deze ge meentelijke opstelling. „Ik ben verbaasd dat dit college nog steeds last heeft van stuiptrek kingen." Dat er opnieuw sei- zoensvei-gunningen uitgegeven worden, had hij wel verwacht. Of er komend najaar weer een i-echter aan te pas moet komen om hem en zijn collega's te laten overwinteren op het strand, be twijfelt de ondernemer. Kriste lijn: „Ik kan het me haast niet voorstellen. We krijgen straks een nieuw college. Het is uitge sloten dat daarin hetzelfde ge dachtegoed zal heersen als in dit college de afgelopen vijf jaar" Onder leiding van predikant P. Goodijk gaan ieder jaar meer mensen tijdens de strao met hun voeten de zee in om het stof en de kwade geesten van de winter weg te spoelen. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow RENESSE - Wat vier jaar gele den als grap begon, groeit uit tot een specifieke traditie voor het straofeest in Renesse. Onder aanvoering van hervormd pre dikant P. Goodijk wassen hier niet alleen de paarden hun voe ten in de zilte zee, maar gaan ook steeds meer mensen min stens tot de knieën het water in om het stof en de kwade geesten van de winter weg te spoelen. Goodijk kreeg zaterdag ruim dertig 'volgelingen'. Onder hen bevond zich ook bur gemeester Asselbei-gs. Tijdens de strao vorig jaar had hij al toe gezegd dat te zullen doen. Onder het motto 'een man een man, een woord een woord' was de eerste burger zaterdagochtend om kwaxt voor elf al paraat op het strand. De reportage van het pi-inselijk huwelijk zou hij later wel op video bekijken. Assel- bergs was laaiend enthousiast over de sfeer, maar het water vond hij ijskoud. „Ik ging bijna van m'n stokje. De buitentem- peratuur is wel hoog, maar in het water vriezen je benen er bijna af", erkende hij. Die ervaring hadden vele ande- x-en ook, maar niemand had spijt van de verfrissende belevenis en bovendien waren er prima warmmakertjes om weer op ver haal te komen. Oranje1vereni ging en straocomité stonden ge reed met oranjebitter, warme chocolademelk met een scheut je rum en straosels, voor dit keer met een oranjeversiering. De samenwerking tussen beide groepei-ingen pakte uitstekend uit. Met een groot videoscherm in de kerk konden belangstel lenden toch zo goed mogelijk de plechtigheid rond het huwelijk van kroonprins Willem- Alexander en Maxima volgen. Het oranjefestijn had beslist geen nadelige invloed op het aantal deelnemers aan de festi viteiten. Er meldden zich 52 rui ters voor de straotocht en 110 kindei-en deden mee aan de ringsteekwedstrijden. Ook de verkleed wedstrijd le- vex-de prachtig ci-eaties op. Er was breed gehoor gegeven aan de oproep vooral als bruid en bruidegom te verschijnen. Bx-uidjes waren er veel, maar de meeste jongens kozen toch voor cowboy, Zorro of Harx-y Potter. Wel waren er een ridderprins, een toverprins en een boei'en- prins op klompen en een grote oi-anje kx-oon op zijn hoofd. 'Wie wil mijn Minima worden?' prijkte er op een rijk versierde fiets. Met de zonovex-goten in tocht van de straorijders, voor afgegaan door Luctor et Emer- go en de boei'en karren met ver sierde kinderen, werd het een waar lentefestijn in Renesse. Burgemeester Asselbergs sprak zijn waardering uit voor de in zet bij het instandhouden van deze folkloristische traditie. Het menselijke benenwassen krijgt volgend jaar nog meer na volging. De politieagenten Jos Verburg en Ex*win Scheers zeg den toe volgend jaar ook mee de zee in te gaan, mits dat ze dienst hebben op die eerste zaterdag in februari. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele is tevreden over de resultaten van de reorganisa tie van het welzijnswerk, zoals die twee jaar geleden is doorge voerd. Niet alleen is men effici ënter gaan werken, ook de be oogde bezuiniging is gehaald. Het gemeentebestuur besloot enkele jaren geleden het wel- zijnsroer om te gooien en het op bouw- en ouderenwerk bij haar eigen organisatie onder te bren gen. Dat betekende dat er een einde kwam aan het Borsels Or gaan voor Samenlevingsop bouw (BOS) en de Stichting Welzijn Oudei'en Borsele (SWOB), die tot dan apai-te in stellingen waren. BOS en SWOB hebben zich wel verzet tegen de 'overname', maar moesten toch tot de slot som komen dat het vechten tegen de bierkaai was. De ge meente draaide immers de sub sidiekraan dicht. Op 1 januari 2002 werd een deel van het per soneel van beide organisa ties ondergebracht bij de ge meente. Nu, twee jaar later, is het ge meentebestuur van oordeel dat de 'herschikking' goed heeft uitgepakt, zo blijkt uit een eva luatie. Het beschikbare pei*so- neel wordt nu doelmatiger inge zet, zodat hetzelfde werk met minder mensen kan worden ge daan. Door zowel beleid als uit voering nu in één organisatie zitten, is de effectiviteit vex-- hoogd en kan de gemeente haar taak om nieuwe initiatieven op te zetten beter uitvoeren. Een van de voomaarden van de reorganisatie was, dat de kwali teit van de bestaande activitei ten er niet onder mocht lijden. Dat is volgens de evaluatie ook niet gebeurd. Uit cijfers en uit contacten met vrijwilligers en klanten maakt de gemeente op dat de kwaliteit van de activi teiten niet alleen op peil is ge bleven, maar in een aantal ge vallen zelfs is verhoogd. De hei-schikking van de wel- zijnstaken moest binnen twee jaar leiden tot een bezuiniging van 75.000 euro, waaxvan 50.000 euro in het eerste jaar. Dat is volledig gelukt. De groot ste kostenbesparing is behaald op de personeelskosten. Dat GOES - Goes heeft volgend weekeinde de primeur van de eer ste veetentoonstelling sinds de mkz-crisis van voi'ig jaar-. De Rijksdienst voor Vee en Vlees heeft de Tuin en Veebeurs ont heffing verleend voor het bijeenbrengen van runderen, scha pen en paarden in de Zeelandhallen. Er ztxllen veex*tien xaxnderrassen worden gepresenteei'd, der tien soorten paarden en veertien schapenrassen. Verder is al lerlei kleinvee te zien. De Tuin en Veebeurs wordt op 8,9 en 10 febi'uari gehouden. SLUIS - De bewoners van de Magdalenahof in Sluis hebben zaterdagochtend tijdens de huwelijksvoltx-ekking tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima tot elf uur zonder televisie of radio gezeten. De oorzaak van storing was een in brand gestoken vuilniscon tainer, die naast een verdeelkast van kabelmaatschappij Ze- katel stond. Het vuur is waarschijnlijk 's nachts aangestoken. Door de hitte van de brand was ook de binnenkant vaxx de ver deelkast vei'schroeid, met als gevolg dat geen enkel televisie- of radiosignaal werd doorgegeven. Monteurs van Zekatel wisten rond elf uur de doorgifte van de signalen te herstellen. Bewoonster E. Hinneman had precies op het moment dat Wil lem-Alexander in de Beurs van Berlage zijn jawoord gaf bij het burgerlijk huwelijk weer beeld op haar televisieschex-m. „Dus net op tijd. Daarna waren er nog regelmatig storingen, maar in de loop van de middag was het beeld weer in oi-de"al dus Hinneman. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van de gemeente Veere is vrijdagavond in Middelburg door een onbekende man mishandeld. Hij heeft een trap in zijn gezicht gekregen en hield er een bult boven het oog aan over. Het incident gebeur de omstreeks kwart over tien in de Beddewijkstraat. Er ont stond een woordenwisseling tussen beide mannen. Aan bei den kanten vielen klappen. KERKWERVE - Op een bouwterrein aan de Verseputsweg in Kerkwerve werd tussen vrijdagmiddag en zaterdagmiddag ingebroken. Uit de keet wex'd computerapparatuur ont- vi-eemd. De waarde van de gestolen goederen is nog onbe kend. Uit een afgesloten berging aan de Zuidkerkestraat eveneens in Kex-kwexve werd op wij dagavond tussen 17.00 en 22.45 uur een slijptol van enkele tientallen euro's gestolen. RENESSE - Van auto die geparkeerd stond op de Hogezoom in Renesse wei-den tussen zatex-dagmiddag en zondagochtend twee banden lek gestoken. De schade bedi-aagt enkele hon derden euro's. GOES - Een 24-jarige man uit de gemeente Borsele werd za terdagmiddag de dupe van joyriding. Zijn auto met aanhan ger werd op de Kloetingsweg in Goes gestolen terwijl die stond wax-m te draaien. Met enkele vrienden ging de eigenaar in de omgeving op zoek. Twee uur later bleek dat de dader de auto en aanhanger had tex-uggezet op de Kloetingseweg, voor zover bekend onbe schadigd. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse afdeling van GroenLinks wil dat het gemeentebestuur ope ner wordt naar de burgers toe. Nog te vaak mogen Vlissingers pas meespreken over zaken als de pap al gestort is, vindt de po litieke partij. En wanneer een onderwerp een klein beetje ge voelig ligt, verdwijnt de discus sie achter gesloten deuren. De partij zegt in haar verkie- zingsprogramma voor de aan komende gemeenteraadsver kiezingen dat burgers nog meer betrokken moeten worden bij de politiek. Ideeën en plannen moeten in een vroegtijdig stadi um worden voorgelegd aan de Vlissingers, meent GroenLinks. Verder moet er een x-eferendum- verordening komen en dienen organisaties als wijkverenigin- gen, dorpsraden en stedenband stichtingen jaarlijks een eigen, vrij te besteden budget te krij gen. Fietsroutes Een ander punt waar de partij zich voor wil hai-dmaken, is het thema verkeer en veivoer. Fiet sers en andere zwakkere ver keersdeelnemers moeten het uitgangspunt worden van het verkeei's- en vex-voersbeleid van de gemeente. De automobiliteit moet worden teruggedrongen en er moeten betere fietsroutes komen. Meer aandacht moet er ook ko men voor stedenbanden, staat in het vei-kiezingspi-ogi-amma. „Wij pleiten voor het aangaan van partnex-schappen met ste den waarvoor een dx-aagvlak is onder de bui-gers. Naast verster king van de huidige stedenban den met Ambon, Taganx-og en Highveld East, betekent dit het aangaan van een partnerschap met een Marokkaans dorp in het Rifgebex-gte waar vele Vlissing se Marokkanen vandaan ko men." Nog steeds hamert de partij op een diex-enwelzijnsbeleid dat er nog steeds niet is. In het beleid moet volgens de partij wordéü opgenomen dat er geen plezier jacht en geen viswedstrijden binnen de gemeente mogen plaatsvinden en dat er geen cir cussen met dieren mogen ko men. Er moeten volgens het Groen- Links-pi-ogramma goede uit- laatmogelijkheden voor honden gerealiseerd worden en de ge meente moet meer financiële steun bieden aan het dieren asiel, het vogelasiel, Iguana en de dierenambulance. komt doordat de functies van opbouwwerker bij het BOS en directexxr-coördinator bij de SWOB niet zijn overgenomen door de gemeente. Door effici ënter te wei-ken zijn ook de or ganisatiekosten gedaald. Het Borselse college van burge meester en wethouders heeft de evaluatie voorgelegd aan de ge- meenteraad. Die bespreekt de stukken in zijn vergadering van dondei-dag 7 februari. De open bare bijeenkomst wordt gehou den in het gemeentehuis in Heinkenszand en begint om 20.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. polder (PZC 12-1). Dit is een grens die overschreden wordt, ook al is 't eenmalig. Van geen flats naar twee flats, daarmee wordt de eerste stap gezet naar... een soort Helle- voetsluis? En dit ondanks aller lei bepalingen die er zijn om- ti-ent het voorkomen van hoog bouw. Is het vooruitstrevend om hoog te bouwen? Nee, het is voox-uitstrevend om je eigen open karakter te behouden voor de toekomst. Hopelijk zien onze bestuurders nog tijdig hun mis stap in en zullen ze Schouwen- Duiveland open houden, zoals het hoort te zijn. Schouwen-Duiveland is een ei land van ruimte, horizon en wij de luchten. Dit 'open karakter' is typerend voor ons eiland. Daarmee onderscheidt het zich van de Randstad. Een oorspron kelijk land, met een historische stad, en geen hoogbouw. Waar overdag nog horizon is en 's nachts nog donkere hemel. Dat is een rijk bezit, zo'n woonom geving, daar moeten wij allen, bewoners en bestuurders, de waarde goed van inzien. Juist de bestuurders van Schouwen- Duiveland hebben nu 't plan op gevat om twee hoge woontorens (acht verdiepingen!) te bouwen in de nieuwbouwwijk Noorder- Marja Meijer Oosterweegje 7 Noordgouwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39