Reorganisatie welzijnswerk succes Voeten wassers verdrijven boze geesten in Renesse PZC PZC Opknappen begraafplaats uitgesteld Plan speelboerderij 's-Heer Arendskerke ,25 Doelstellingen zijn volgens gemeente Borsele gehaald Man opgepakt voor bedreiging en mishandeling Man beledigt twee agenten Eerste veetentoonstelling sinds mkz Tv valt uit tijdens huwelijk Veerenaar in gezicht getrapt Man aangehouden voor wapenbezit Bromfietsster vliegt uit de bocht Goesenaar is auto even kwijt :ïT: lezers schrijven Trinnety GroenLinks Vlissingen tegen beslotenheid agenda maandag 4 februari 2002 door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele is tevreden over de resultaten van de reorganisa tie van het welzijnswerk, zoals die twee jaar geleden is doorge voerd. Niet alleen is men effici ënter gaan werken, ook de be oogde bezuiniging is gehaald. Het gemeentebestuur besloot enkele jaren geleden het wel- zijnsroer om te gooien en het op bouw- en ouderenwerk bij haar eigen organisatie onder te bren gen. Dat betekende dat er een einde kwam aan het Borsels Or gaan voor Samenlevingsop bouw (BOS) en de Stichting HEINKENSZAND - Een 39-ja rige man uit de gemeente Borse le is zaterdagochtend rond 5.00 uur in Heinkenszand aangehou den wegens bedreiging en mis handeling. De man had eerder die avond een 33-jarige vrouw uit dezelfde gemeente in een horecagelegen heid in Goes bedreigd. Toen de vrouw thuiskwam werd ze door dezelfde man mishandeld. Ze liep hierbij rode plekken op in de halsstreek. Door tussen komst van kennissen kon de po litie worden gewaarschuwd. De man werd aangehouden en overgebracht naar het bureau. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit Terneuzen is zaterdag rond 06.35 uur in de Nieuw- straat in Terneuzen aangehou den en beboet voor het beledi gen van twee politieagenten De man had geen geld of tele foon bij zich om een taxi te be stellen en vond dat de politie hem thuis moest brengen. Na dat hem verteld werd dat dat niet ging, beledigde hij de twee agenten. Welzijn Ouderen Borsele (SWOB), die tot dan aparte in stellingen waren. BOS en SWOB hebben zich wel verzet tegen de 'overname', maar moesten toch tot de slot som komen dat het vechten tegen de bierkaai was. De ge meente draaide immers de sub sidiekraan dicht. Op 1 januari 2002 werd een deel van het per soneel van beide organisaties ondergebracht bij de gemeente. Nu, twee jaar later, is het ge meentebestuur van oordeel dat de 'herschikking' goed heeft uitgepakt, zo blijkt uit een eva luatie. Het beschikbare perso neel wordt nu doelmatiger inge zet, zodat hetzelfde werk met minder mensen kan worden ge daan. Door zowel beleid als uit voering nu in één organisatie zitten, is de effectiviteit ver- hoogd en kan de gemeente haar taak om nieuwe initiatieven op te zetten beter uitvoeren. Kwaliteit Een van de voorwaarden van de reorganisatie was, dat de kwali teit van de bestaande activitei ten er niet onder mocht lijden. Dat is volgens de evaluatie ook niet gebeurd. Uit cijfers en uit contacten met vrijwilligers en klanten maakt de gemeente op dat de kwaliteit van de activi teiten niet alleen op peil is ge bleven, maar in een aantal ge vallen zelfs is verhoogd. De herschikking van de wel- zijnstaken moest binnen twee jaar leiden tot een bezuiniging van 75.000 euro, waarvan 50.000 euro in het eerste jaar. Dat is volledig gelukt. De groot ste kostenbesparing is behaald op de personeelskosten. Dat komt doordat de functies van opbouwwerker bij het BOS en directeur-coördinator bij de SWOB niet zijn overgenomen door de gemeente. Door effici ënter te werken zijn ook de or ganisatiekosten gedaald. Het Borselse college van burge meester en wethouders heeft de evaluatie voorgelegd aan de ge meenteraad. Die bespreekt de stukken in zijn vergadering van donderdag 7 februari. De open bare bijeenkomst wordt gehou den in het gemeentehuis in Heinkenszand en begint om 20.00 uur. De algemene begraafplaats aan de Hellenburgstraat is dringend aan een opknapbeurt toe. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom OUDELANDE - De ingrijpende opknapbeurt van de begraaf plaats in Oudelande is uitge steld. De gemeente Borsele moet eerst de bezwaren afhandelen die omwonenden hebben inge diend tegen het rooien van en kele bomen. Daardoor schuift het project zeker een jaar op. De algemene begraafplaats aan de Hellenburgstraat is dringend aan een opknapbeurt toe. Van uit Oudelande zijn in het verle den bij de gemeente herhaalde lijk klachten binnengekomen over de armoedige staat waarin de dodenakker verkeert. Zo zijn de paden hobbelig geworden door uitdijende boomwortels, verkeren veel bomen en strui ken in slechte staat en liggen en kele grafvelden er kaal bij. De gemeenteraad van Borsele heeft vorig jaar juni een kleine 80.000 euro beschikbaar gesteld voor de renovatie van de be graafplaats. Met dat geld kun nen bomen en struiken worden vervangen en worden paden op nieuw aangelegd, zodat nabe staanden de graven weer op ordentelijke wijze kunnen be reiken. In de plannen is ook de oprichting van een urnenmuur opgenomen. Bezwaarschriften De uitvoering stond voor dit plantseizoen op het program ma. Diverse omwonenden heb ben echter moeite met het kap pen van diverse beeldbepalende bomen en hebben daarom be zwaarschriften ingediend tegen de aangevraagde kapvergun- ning. Volgens de gemeente vergt de behandeling daarvan zoveel tijd, dat uitvoering van de plan nen dit seizoen niet meer haal baar is. Dat betekent dat de werkzaam heden minimaal een jaar wor den vertraagd. Volgens de gemeente is het ook niet mogelijk andere onderde len van het plan, zoals het verbeteren van de paden, dit seizoen al wel uit te voeren aan gezien die nauw samenhangen met het rooien van de bomen. GOES - Goes heeft volgend weekeinde de primeur van de eer ste veetentoonstelling sinds de mkz-crisis van vorig jaar. De Rijksdienst voor Vee en Vlees heeft de Tuin en Veebeurs ont heffing verleend voor het bijeenbrengen van runderen, scha pen en paarden in de Zeelandhallen. Er zullen veertien run derrassen worden gepresenteerd, dertien soorten paarden en veertien schapenrassen. Verder is allerlei kleinvee te zien. De Tuin en Veebeurs wordt op 8,9 en 10 februari gehouden. SLUIS - De bewoners van de Magdalenahof in Sluis hebben zaterdagochtend tijdens de huwelijksvoltrekking tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima tot elf uur zonder televisie of radio gezeten. De oorzaak van storing was een in brand gestoken vuilniscontainer, die naast een verdeelkast van kabelmaatschappij Zekatel stond. Het vuur is waar schijnlijk 's nachts aangestoken. Door de hitte van de brand was ook de binnenkant van de verdeelkast verschroeid, met als gevolg clat geen enkel televisie- of radiosignaal werd door gegeven. Monteurs van Zekatel wisten rond elf uur de door gifte van de signalen te herstellen. Bewoonster E. Hinneman had precies op het moment dat Willem-Alexander in de Beurs van Berlage zijn jawoord gaf bij het burgerlijk huwelijk weer beeld op haar televisiescherm. „Dus net op tijd. Daarna wa ren er nog regelmatig storingen, maar in de loop van de mid dag was het beeld weer in orde", aldus Hinneman. Ze zegt niet wakker gelegen te hebben van de verstoorde tv-ontvangst. ,,Ik heb later op de middag en 's avond de schade nog ruim schoots ingehaald." MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van de gemeente Veere is vrijdagavond in Middelburg dooreen onbekende man mishandeld. Hij heeft een trap in zijn gezicht gekregen en hield er een bult boven het oog aan over. Het incident gebeur de omstreeks kwart over tien in de Beddewijkstraat. Er ont stond een woordenwisseling tussen beide mannen. Aan bei den kanten vielen klappen. GOES - Tijdens een controle op de Beestenmarkt in Goes werd vrijdagavond laat een 31-jarige man uit Roosendaal aangehouden, omdat hij een mes in zijn auto had liggen. De man deed vrijwillig afstand van het wapen. LEWEDORP - Een 18-jarige bromfietsster uit Heinkenszand is zaterdagmiddag op de Noord Kraaijertsedijk bij Lewedorp front tegen een personenauto gereden, die werd bestuurd door een 21-jarige man uit de gemeente Borsele. Het ongeluk gebeurde doordat de wouw een bocht te ruim nam. Zij raakte door de botsing gewond aan haar knie, maar kon na behande ling in het ziekenhuis naar huis. GOES - Een 24-jarige man uit de gemeente Borsele werd za terdagmiddag de dupe van joyriding. Zijn auto met aanhan ger werd op de Kloetingsweg in Goes gestolen terwijl die stond warm te draaien. Met enkele vrienden ging de eigenaar in de omgeving op zoek. Twee uur later bleek dat de dader de auto en aanhanger had teruggezet op de Kloetingseweg, voor zover bekend onbe schadigd. door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - Er zijn plannen voor de oprichting van een 'speelboerderij' in 's- Heer Arendskerke. Het gaat om een overdekte accommodatie op een boerderij, in combinatie met een kleinschalige horecavoor- ziening. De gemeente Goes staat positief tegenover het initiatief. Het plan is afkomstig van de fa milie Lokerse, die een fruitteelt- bedrijf aan de Wissekerkseweg in 's-Heer Arendskerke heeft. Om de toekomst van het bedrijf te waarborgen is het de bedoe ling op eigen terrein, behalve een minicamping, een speel boerderij als neventak op te zet ten. Daarnaast is het streven de teelt van appels in te krimpen en zich meer te richten op intensie ve fruitteelt, zoals aardbeien en kersen. De speelboerderij, die de naam 't Klokuus heeft meegekregen, moet een 'klim-, klauter- en speelparadijs' voor kinderen worden. De voorziening wordt voor een belangrijk gedeelte overdekt, doordat gebruik wordt gemaakt van een be- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl staande fruitloods en sorteer- ruimte. De doelgroep bestaat uit kinde ren tot en met twaalf jaar. Uit een economische verkenning die inmiddels is uitgevoerd, blijkt dat kan worden gerekend op bijna 12.000 bezoeken van kinderen per jaar. De verwach ting is dat het overgrote deel van de bezoekers uit de regio komt en het aandeel verblijfs- en dag toeristen beperkt is. Om voor voldoende inkomsten te zorgen, wordt een horeca- voorziening onmisbaar geacht. Gedacht wordt aan een 'café restaurant' met een 'eenvoudig maar wel creatief' aanbod aan voedsel en drank, waarbij zo veel mogelijk producten uit de streek worden gebruikt. Dooi de combinatie met horeca wordt 't Klokuus ook geschikt voor kinder- en familiefeestjes. Aantrekkelijk De familie Lokerse heeft de plannen aan de gemeente Goes voorgelegd, vooral om te kijken in hoeverre de ideeën planolo gisch inpasbaar zijn. Het colle ge van burgemeester en wet houders blijkt positief te zijn. In een onlangs verstuurde brief laat het weten 't Klokuus te be schouwen als een „aantrekke lijk en origineel initiatief, dat een verbreding van het toeris tisch-recreatieve aanbod in on ze gemeente inhoudt en inspeelt op gunstige omgevingsfactoren als het nabij bosgebied en 's- Heer Arendskerke met zijn fraaie kerkring". Planologisch gezien moet er nog wel wat werk verricht worden, maar de gemeente verwacht dat die problemen oplosbaar zijn. Een minicamping past in elk ge val in het nieuwe bestemmings plan Landelijk Gebied, dat de gemeenteraad in december heeft goedgekeurd. Een speel boerderij is weliswaar niet. op genomen in de nieuwe onderne mersmogelijkheden die de provincie voor het buitengebied ziet, maar ligt daar wel in 'het logisch verlengde' van, aldus B en W. Met een horecagedeelte kan de gemeente leven, maar wel op de nadrukkelijke voorwaarde dat het gaat om een ondergeschikt onderdeel van het project, 'als ondersteunend element voor de speelboerderij en de minicam ping'. „Een op zichzelf staande horecaontwikkeling kan ter plekke niet worden goedgevon den." De gemeente legt de plannen nu voor aan de Agrarische Advies commissie Zeeland Onder leiding van predikant P. Goodijkgaan ieder jaar meer mensen tijdens destrao met hun voeten de zee in om het stof en de kwade geesten van de winter weg te spoelen. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow RENESSE - Wat vier jaar geleden als grap begon, groeit uit tot een specifieke tradi tie voor het straofeest in Renesse. Onder aanvoering van hervormd predikant P. Goodijk wassen hier niet alleen de paar den hun voeten in de zilte zee, maar gaan ook steeds meer mensen minstens tot de knieën het water in om het stof en de kwa de geesten van de winter weg te spoelen. Goodijk kreeg zaterdag ruim dertig 'vol gelingen'. Onder hen bevond zich ook burgemeester Asselbergs. Tijdens de strao vorig jaar had hij al toegezegd dat te zullen doen. Onder het motto 'een man een man, een woord een woord' was de eerste burger zaterdag ochtend om kwart voor elf al paraat op het strand. De reportage van het prinselijk huwelijk zou hij later wel op video bekij ken. Asselbergs was laaiend enthousiast over de sfeer, maar het water vond hij ijs koud. „Ik ging bijna van m'n stokje. De buitentemperatuur is wel hoog, maar in het water vriezen je benen er bijna af", er kende hij. Die ervaring hadden vele anderen ook, maar niemand had spijt van de verfrissen de belevenis en bovendien waren er prima warmmakertjes om weer op verhaal te ko men. Oranjevereniging en straocomité stonden gereed met oranjebitter, warme chocolademelk met een scheutje rum en straosels, voor dit keer met een oranjever siering. De samenwerking tussen beide groepe ringen pakte uitstekend uit. Met een groot videoscherm in de kerk konden belang stellenden toch zo goed mogelijk de plech tigheid rond het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima volgen. Het oranjefestijn had beslist geen nadeli ge invloed op het aantal deelnemers aan de festiviteiten. Er meldden zich 52 rui ters voor de straotocht en 110 kinderen deden mee aan de ringsteekwedstrijden. Ook de verkleedwedstrijd leverde prach tig creaties op. Er was breed gehoor gege ven aan de oproep vooral als bruid en bruidegom te verschijnen. Bruidjes waren er veel, maar de meeste jongens kozen toch voor cowboy, Zorro of Harry Potter. Wel waren er een ridderprins, een tover- prins en een boerenprins op klompen en een grote oranje kroon op zijn hoofd. 'Wie wil mijn Minima worden?' prijkte er op een rijk versierde fiets. Met de zonovergo ten intocht van de straorijders, voorafge gaan door Luctor et Emergo en de boeren karren met versierde kinderen, werd het een waar lentefestijn in Renesse. Burge meester Asselbergs sprak zijn waardering uit voor de inzet bij het instandhouden van deze folkloristische ti'aditie. Het menselijke benenwassen krijgt vol gend jaar nog meer navolging. De politie agenten Jos Verburg en Erwin Scheers zegden toe volgend jaar ook mee de zee in te gaan, mits dat ze dienst hebben op die eerste zaterdag in februari. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ten komen. Onzes inziens heeft hij juist de negatieve punten be nadrukt, waarbij hij een losse kreet van een leerling heeft op geblazen. Wij zijn hier verder niet op ingegaan. De heer Her- selman heeft de term 'foute figuren' nooit in de mond geno men. Wij betreuren het ten zeer ste dat de wethouder en Trinne ty op een negatieve manier in het nieuws zijn gekomen. Dit is nooit de bedoeling van onze dis cussie geweest. Naar onze me ning had het gesprek een duide lijke conclusie: jongeren van zestien a zeventien jaar hebben geen behoefte aan nieuwe voor zieningen, wij vinden onze eigen weg wel. Wij raden de ge meente daarom aan zich te rich ten op jongere leeftijdscatego rieën. Eva van de Korput en Dagmar Meeuse namens vwo 5 van Het Goese Lyceum Wij, leerlingen van vwo 5 van het Goese Lyceum, willen hier bij reageren op de artikelen in de PZC van 22 en 23 januari betref fende de discussie die wij 21 ja nuari hebben gevoerd met de Kapelse wethouder J. Hersel- man. Met ongenoegen hebben wij vernomen dat de discussie wreed uit zijn oorspronkelijke verband is gehaald. De discus sie die werd gehouden over het thema jeugdparticipatie in Ka- pelle, waarvoor Herselman door ons was uitgenodigd, werd in dit artikel sterk in een negatief daglicht geplaatst. De oor spronkelijke opzet was om idee- en uit te wisselen om zodoende een participatieproject van de gemeente Kapelle te verbeteren. De aanwezige journalist, R. Magnée, heeft dit niet duide lijk in zijn artikel naar voren la- door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse afdeling van GroenLinks wil dat het gemeentebestuur ope ner wordt naar de burgers toe. Nog te vaak mogen Vlissingers pas meespreken over zaken als de pap al gestort is, vindt de po litieke partij. En wanneer een onderwerp een klein beetje ge voelig ligt, verdwijnt de discus sie achter gesloten deuren. De partij zegt in haar verkie zingsprogramma voor de aan komende gemeenteraadsver kiezingen dat burgers nog meer betrokken moeten worden bij de politiek. Ideeën en plannen moeten in een vroegtijdig stadi um worden voorgelegd aan de Vlissingers, meent GroenLinks. Verder moet er een referendum verordening komen en dienen organisaties als wijkverenigin- gen, dorpsraden en stedenband stichtingen jaarlijks een eigen, vrij te besteden budget te krij gen. Een ander punt waar de partij zich voor wil hard maken, is het thema verkeer en vervoer. Fiet sers en andere zwakkere ver keersdeelnemers moeten het uitgangspunt worden van het verkeers- en vervoersbeleid van de gemeente. 1 STREEKACTIVITEITEN GOES - De Pit, 13.30-16.30 uur: Ouderen- soos55-plus; De Spinne, 19.30 uur: Contactavond lot genoten fibromyalgie; Stadhuis, Grote Markt, Commissiever gadering ruimtelijke ordening, financiën en onderwijs; HEINKENSZAND - Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone. 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Openbare werken KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Gemeentehuis, 18.30 uur: commissie vergadering openbare werken; SCHORE - Dorpshuis, 13.00 uur: Oude- rensoos; 14.15 uur Welfarewerk; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaar ten en biljarten; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Sporthal, Ericalaan, 16.00-16.45 uur: Be ginselen bal- en slagvaardigheid voor basisschooljeugd door tennisvereniging Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31