Gemeente zuinig op aanblik dorp Dertigtal voetenwassers ontdoet zich op strao van kwade geesten GroenLinks wil geen vergaderingen meer achter dichte deuren Zestig jaar liefde na korfbaltraining B en W gehecht aan karakter Westkapelle Borsele is content over herziening welzijnswerk Eerste veetentoonstelling sinds mkz Tv valt uit tijdens huwelijk Veerenaar in gezicht getrapt Man aangehouden voor wapenbezit Vandalen op strandpaviljoen Goesenaar is auto even kwijt agenda door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het karak teristieke uitzicht vanaf de dijk op Westkapelle met de kenmer kende rode daken en de vuurto ren, mag niet verloren gaan. Daarom moet de komende tien jaar gewerkt worden aan het be houd en versterking van dit beeld. Dat staat in het concept- structuurvisie Westkapelle. De ze nota moet leiden tot een nieuw bestemmingsplan voor de bebouwde kom. Bij de wederopbouw van het dorp na de inundatie kwam het oude beeld van Westkapelle te rug door het stratenpatroon, de lage bebouwing en de vormge ving van de straten. Juist deze bebouwing maakt Westkapelle door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele is tevreden over de resultaten van de reorganisa tie van het welzijnswerk, zoals die twee jaar geleden is doorge voerd. Niet alleen is men effici ënter gaan werken, ook de be oogde bezuiniging is gehaald. Het gemeentebestuur besloot enkele jaren geleden het wel- zijnsroer om te gooien en het op bouw- en ouderenwerk bij haar eigen organisatie onder te bren gen. Dat betekende dat er een einde kwam aan het Borsels Or gaan voor Samenlevingsop bouw (BOS) en de Stichting Welzijn Ouderen Borsele (SWOB), die tot dan aparte in stellingen waren. BOS en SWOB hebben zich wel verzet tegen de 'overname', maar moesten toch tot de slot som komen dat het vechten tegen de bierkaai was. De ge meente draaide immers de sub- bijzonder. Later breidde het dorp uit in noordoostelijke rich ting. Daar zijn de kenmerken van het oude dorp nauwelijks meer terug te vinden. Toch is er in het oude gedeelte van het dorp - het deel dat tegen de dijk ligt - in de loop der jaren het een en ander veranderd. ,,Door kleinschalige bouwiniti- atieven zoals verhoging van de goten en daken en de bouw van dakkapellen, wordt afbreuk ge daan aan dit specifieke karak ter", staat in de structuurvisie. „Behoud van deze elementen is belangrijk voor de identiteit. Daarom moeten ze de basis vor men voor de norm voor eventue le veranderingen. Wanneer beeldverstorende panden aan gepast worden of verdwijnen, is het van groot belang dat nieuwe sidiekraan dicht. Op 1 januari 2002 werd een deel van het per soneel van beide organisaties ondergebracht bij de gemeente. Nu, twee jaar later, is het ge meentebestuur van oordeel dat de 'herschikking' goed heeft uitgepakt, zo blijkt uit een eva luatie. Het beschikbare perso neel wordt nu doelmatiger inge zet, zodat hetzelfde werk met minder mensen kan worden ge daan. Door zowel beleid als uit voering nu in één organisatie zitten, is de effectiviteit ver hoogd en kan de gemeente nieu we initiatieven beter uitvoeren. Een van de voorwaarden van de reorganisatie was, dat de kwali teit van de bestaande activitei ten er niet onder mocht lijden. Dat is volgens de evaluatie ook niet gebeurd. De herschikking van de wel- zijnstaken moest binnen twee jaar leiden tot een bezuiniging van 75.000 euro, waarvan 50.000 euro in het eerste jaar. Dat is volledig gelukt. gebouwen worden afgestemd op de omgeving." In het oude gedeelte van het dorp komen veel binnenterrei nen voor. Die bestaan voor het grootste gedeelte uit tuinen met kleine bijgebouwen. Deze bin nenplaatsen zijn ook karakte ristiek voor de opbouw van Westkapelle. Ze vullen de com pacte inrichting van het dorp aan. Het gemeentebestuur wil een vergaande verstening van het dorp vermijden. Het bouwen van woningen of be drijfsgebouwen op die binnen plaatsen zijn daarom onge wenst. Wat nog voor verbetering in aanmerking komt is het Abra ham Calandplein. Dit plein op de kop van de Zuidstraat is een belangrijk knooppunt voor het dorp. Na de dijkverzwaring zijn de mogelijkheden van dit plein niet optimaal benut, stelt de conceptnota. „Met name het gebied tot aan de Rookstraat kan met een hoog waardige bebouwing een nieuw gezicht aan dit gebied geven als poort tot het oude kerngebied." Bewoning en horeca zijn de meest voor de hand liggende mogelijkheden voor het plein. Oude Zandweg Een ander punt van zorg is het bedrijventerrein Oude Zand weg. Op het bestaande terrein is vrijwel geen uitbreiding of ves tiging meer mogelijk. De ge meente besloot dat nieuwe of te verplaatsen bedrijven in de ge meente Veere naar Serooskerke of Koudekerke moeten. Voor Westkapelle is een uitzondering gemaakt. Een beperkte uitbrei ding van het terrein zou daarom goed zijn, blijkt uit de struc tuurvisie. Er moet wel een op lossing gezocht worden voor het zware verkeer dat via de Koe straat naar het bedrijventerrein rijdt. In het plan staat dat de op lossing gezocht moet worden in een weg tussen het bedrijven terrein en de Kerke weg. Dit moet wel verder worden onder zocht. GOES - Goes heeft volgend weekeinde de primeur van de eer ste veetentoonstelling sinds de mkz-crisis van vorig jaar. De Rijksdienst voor Vee en Vlees heeft de Tuin en Veebeurs ont heffing verleend voor het bijeenbrengen van runderen, scha pen en paarden in de Zeelandhallen. Er zullen veertien runderrassen worden gepresenteerd, der tien soorten paarden en veertien schapenrassen. Verder is al lerlei kleinvee te zien. De Tuin en Veebeurs wordt op 8,9 en 10 februari gehouden. SLUIS - De bewoners van de Magdalenahof in Sluis hebben zaterdagochtend tijdens de huwelijksvoltrekking tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima tot elf uur zonder televisie of radio gezeten. De oorzaak van storing was een in brand gestoken vuilniscontainer, die naast een verdeelkast van kabelmaatschappij Zekatel stond. Het vuur is waar schijnlijk 's nachts aangestoken. Door de hitte van de brand was ook de binnenkant van de verdeelkast verschroeid, met als gevolg dat geen enkel televisie- of radiosignaal werd door gegeven. Monteurs van Zekatel wisten rond elf uur de door- gifte van de signalen te herstellen. Bewoonster E. Hinneman had precies op het moment dat Willem-Alexander in de Beurs van Berlage zijn jawoord gaf bij het burgerlijk huwelijk weer beeld op haar televisiescherm. „Dus net op tijd. Daarna wa ren er nog regelmatig storingen, maar in de loop van de mid dag was het beeld weer in orde", aldus Hinneman. Ze zegt niet wakker gelegen te hebben van de verstoorde tv-ontvangst. „Ik heb later op de middag en 's avond de schade nog ruim schoots ingehaald." MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van de gemeente Veere is vrijdagavond in Middelburg door een onbekende man mishandeld. Hij heeft een trap in zijn gezicht gekregen en hield er een bult boven het oog aan over. Het incident gebeur de omstreeks kwart over tien in de Beddewijkstraat. Er ont stond een woordenwisseling tussen beide mannen. Aan bei den kanten vielen klappen. GOES - Tijdens een controle op de Beestenmarkt in Goes werd vrijdagavond laat een 31-jarige man uit Roosendaal aangehouden, omdat hij een mes in zijn auto had liggen. De man deed vrijwillig afstand van het wapen. ZOUTELANDE - Een strandpaviljoen in Zoutelande is vrij dagnacht het doelwit geworden van vandalen. De balustrade van het hele terras is vernield. Ook twee buitenlampen en een houten trapleuning moesten het ontgelden. Tevens zijn ter rasstoelen en tafels naar beneden gegooid. De daders zijn on bekend. GOES - Een 24-jarige man uit de gemeente Borsele werd za terdagmiddag de dupe van joyriding. Zijn auto met aanhan ger werd op de Kloetingsweg in Goes gestolen terwijl die stond warm te draaien. Met enkele vrienden ging de eigenaar in de omgeving op zoek. Twee uur later bleek dat de dader de auto en aanhanger had teruggezet op de Kloetingseweg, voor zover bekend onbe schadigd. maandag 4 februari 2002 Het karakteristieke uitzicht vanaf de dijk op Westkapelle met de kenmerkende rode daken en de vuur toren, mag volgens de concept-structuurvisie niet verloren gaan. foto Lex de Meester REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het echtpaar Anschütz-Hallegraeff wordt gefeliciteerd door bur gemeester J. Schouwenaar. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse afdeling van GroenLinks wil dat het gemeentebestuur ope ner wordt naar de burgers toe. Nog te vaak mogen Vlissingers pas meespreken over zaken als de pap al gestort is, vindt de po litieke partij. En wanneer een onderwerp een klein beetje ge voelig ligt, verdwijnt de discus sie achter gesloten deuren. De partij zegt in haar verkie zingsprogramma voor de aan komende gemeenteraadsver kiezingen dat burgers nog meer betrokken moeten worden bij de politiek. Ideeën en plannen moeten in een vroegtijdig stadi um worden voorgelegd aan de Vlissingers, meent GroenLinks. Verder moet er een referendum verordening komen en dienen organisaties als wijk verenigin gen, dorpsraden en stedenband stichtingen jaarlijks een eigen, vrij te besteden budget te krij gen. Een ander punt waar de partij door Miriam van den Broek MIDDELBURG - 'Voor mijn lieve vrouw', staat op het kaart je van een groot, kleurrijk bloemstuk. „Dat heeft ze wel verdiend", zegt Guus Anschütz uit Middelburg lachend, „ze houdt het al zestig jaar met me uit." Het echtpaar vierde giste ren hun diamanten bruiloft. Guus en Titï Anschütz-Halle graeff wonen sinds 1993 in Mid delburg. „Wij komen uit het land van de glimlach. Mijn vrouw is geboren in wat vroeger Batavia heette en ik ben in Su rabaya geboren. Maar ik voel me een echte man uit Batavia hoor", haast de bruidegom er bij te zeggen. Ze leerden elkaar kennen op het sportveld. Zij was zeventien, hij zevenentwintig en ze zaten bij de zelfde club op korfbal en hoc key. „Ik zag haar voor het eerst bij een korfbaltraining. Ik vroeg aan een vriendin van mij: wie is dat lieve kind? Het bleek haar zus te zijn", vertelt Guus. De zelfde avond stelde dit lieve kind aan haar zus vragen over die jongen die zo aan het op scheppen was over zijn korfbal talent. „Ik vroeg: wie was die praatjesmaker? En later leerden we elkaar beter kennen." In 1942 werd Guus opgeroepen voor het leger en ze besloten een oorlogshuwelijk aan te vragen. Ze kregen toestemming en al heel snel kon er getrouwd wor den. Later belandde hij in de werkkampen van de Japanners. Hij bleef 3,5 jaar weg. Toen hij bevrijd werd, zat hij in Singapo re. Titi hoorde van een bekende waar haar man was en ging naar hem toe. „Het was heel erg raar toen we elkaar weer zagen. Je bent getrouwd maar je hebt el kaar al zo lang niet gezien. Het was echt vreemd." Vanuit Singapore kon Guus niet terug. Het echtpaar moest kie zen: Australië of Holland. Hij koos voor het laatste en werd opgevangen door familie in Den Haag. In december 1946 ging hij terug voor de wederopbouw van zijn land. Zijn vrouw kon aan vankelijk niet mee, maar zodra hij woonruimte had, kwam zij met hun zoontje over. Anschütz werkte acht jaar als douanebeambte in de haven. Hij werd hoofd van de havendoua ne en stopte in 1954. In dat jaar werd liep een schip de haven binnen met sigaretten waarover nog invoerbelasting betaald moest worden. De opvarenden waren niet van zins te betalen en Guus stapte als hoofd van de douane persoonlijk op ze af. Toen daarop twee geweerlopen tegen zijn buik werden gezet en één tegen zijn rug, nam hij ont slag. „Zo kon ik niet werken." Gezondheid Het gezin, dat inmiddels was uitgebreid met een dochter, ging naar Amsterdam en later terug naar Den Haag. Na wat omzwervingen kreeg Anschütz een administratieve baan bij de KLM. „Daar heb ik tot mijn zes tigste gewerkt. Dat vond ik ge noeg. In Indonesië zou ik met mijn vijfenvijftigste al met pen sioen gegaan zijn. Nadat we be rekend hadden dat het financi eel kon, ben ik gestopt. Het paar verhuisde in 1993 naar Middelburg. Dat gebeurde op dringend verzoek van hun zoon en van hun dochter die in Mid delburg woonde. „Ze zei dat als het slecht met mijn gezondheid zou gaan, ze dan voor mij en voor pap kon zorgen", vertelt Titi. „Ik vond het heel moeilijk want ik had 37 jaar in Den Haag gewoond, maar ik ben blij dat we het gedaan hebben. Het is hier erg fijn." zich voor wil hard maken, is het thema verkeer en vervoer. Fiet sers en andere zwakkere ver keersdeelnemers moéten het uitgangspunt worden van het verkeers- en vervoersbeleid van de gemeente. De automobiliteit moet worden teruggedrongen en er moeten betere fietsroutes komen. De GroenLinks-fractie wil dat er wordt onderzocht of er een ondergrondse - of gedeeltelijk ondergrondse - verbinding kan komen tussen de Spuikomweg en de Veerhavenweg. Deze ver binding kan wellicht uitkomen in een parkeerkelder, denkt de partij. De binnenstad wordt hiermee bovengronds autoluw gemaakt. Stedenbanden Meer aandacht moet er ook ko men voor stedenbanden, staat in het verkiezingsprogramma. „Wij pleiten voor het aangaan van partnerschappen met ste den waarvoor een draagvlak is onder de burgers. Naast verster king van de huidige stedenban den met Ambon, Taganrog en Highveld East, betekent dit het aangaan van een partnerschap met een Marokkaans dorp in het Rifgebergte waar vele Vlissing se Marokkanen vandaan ko men." Nog steeds hamert de partij op een dieren welzijnsbeleid dat er nog steeds niet is. In het beleid moet volgens de partij worden opgenomen dat er geen plezier jacht en geen viswedstrijden binnen de gemeente mogen plaatsvinden en dat er geen cir cussen met dieren mogen ko men. Er moeten goede uitlaatmoge- lijkheden voor honden gereali seerd worden en de gemeente moet meer financiële steun bie den aan het dierenasiel, het vo gelasiel, Iguana en de dieren ambulance. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Ta feltennis voor 55-plussers; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart; 14.00 uur: politieke bijeenkomst voor 55-plussers; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,9.00 -10.00 uur en 10.00 - 11 00 uur: Tai Chi voor 50- plussers en mensen met chronische aan doeningen; Oostkerkplein 22, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis De Schuur, Onder leiding van predikant P. Goodijk gaan ieder jaar meer mensen tijdens de strao met hun voeten de zee in om het stof en de kwade gees ten van de winter weg te spoelen. foto PieterHonhoff door Ali Pankow RENESSE - Wat vier jaar gele den als grap begon, groeit uit tot een specifieke traditie voor het straofeest in Renesse. Onder aanvoering van hervormd pre dikant P. Goodijk wassen hier niet alleen de paarden hun voe ten in de zilte zee, maar gaan ook steeds meer mensen min- 19.30 uur: Klaverjasavond, Aldegonde, 13.30 uur: Prijsklaverjassen; SEROOSKERKE-Zandput, 13.30 uur: Bil jarten; VLISSINGEN - Bachten Reede, 14.00 uur: Themamiddag brandpreventie in en om het huis; VLISSINGEN - De Oude Stad, 13.30 uur Damesgym en 20.00 uur: Dart, biljart en klaverjassen; Wijkcentrum Scheldebuurt, 13.30 uur: Soosmiddag; ZOUTELANDE - De Tienden, 14.30 uur: Koersbal; stens tot de knieën het water in om het stof en de kwade geesten van de winter weg te spoelen. Goodijk kreeg zaterdag ruim dertig 'volgelingen' mee om te pootje baden. Onder hen bevond zich ook bur gemeester Asselbergs. Tijdens de strao vorig j aar had hij al toe gezegd dat te zullen doen. Onder het motto 'een man een man, een woord een woord' was de eerste burger zaterdagochtend om kwart voor elf al paraat op het strand. De reportage van het prinselijk huwelijk zou hij later wel op vi deo bekijken. Asselbergs was laaiend enthousiast over de sfeer, maar het water vond hij ijskoud. „Ik ging bijna van m'n stokje. De buitentemperatuur is wel hoog, maar in het water vriezen je benen er bijna af", er kende hij. Die ervaring hadden vele ande ren ook, maar niemand had spijt van de verfrissende belevenis en bovendien waren er prima warmmakertjes om weer op ver haal te komen. Oranjevereni ging en straocomité stonden ge reed met oranjebitter, warme chocolademelk met een scheut je rum en straosels, voor dit keer met een oranjeversiering. De samenwerking tussen beide groeperingen pakte uitstekend uit. Met een groot videoscherm in de kerk konden belangstel lenden toch zo goed mogelijk de plechtigheid rond het huwelijk van kroonprins Willem- Alexander en Maxima volgen. Het oranjefestijn had beslist geen nadelige invloed op het aantal deelnemers aan de festi viteiten. Er meldden zich 52 rui ters voor de straotocht en 110 kinderen deden mee aan de ringsteekwedstrijden. Ook de verkleedwedstrijd le verde prachtig creaties op. Er was breed gehoor gegeven aan de oproep vooral als bruid en bruidegom te verschijnen. Bruidjes waren er veel, maar de meeste jongens kozen toch voor cowboy, Zorro of Harry Potter. Wel waren er een ridderprins, een toverprins en een boeren- prins op klompen en een grote oranje laroon op zijn hoofd. 'Wie wil mijn Minima worden?' prijkte er op een rijk versierde fiets. Met de zonovergoten in tocht van de straorijders, voor afgegaan door Luctor et Emer- go en de boerenkarren met ver sierde kinderen, werd het een waar lentefestijn in Renesse. Burgemeester Asselbergs sprak zijn waardering uit voor de in zet bij het instandhouden van deze folkloristische traditie. Het menselijke ben en wassen krijgt volgend jaar nog meer na volging. De politieagenten Jos Verburg en Erwin Scheers zeg den toe volgend jaar ook mee de zee in te gaan, mits dat ze dienst hebben op die eerste zaterdag in februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25