Sprookjeshuwelijk in feestelijke lentesfeer PZC Koninklijk paar begint huwelijksreis in Zwitserland De wereld kijkt naar Maxima Ruim zes miljoen Nederlanders volgden ceremonie op televisie Morgen bijlage in de PZC OQO Emoties lopen hoog op bij jawoord Maxima en Willem-Alexander; zestien arrestaties na opstootjes Bijlage het huwelijk mmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmammm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 10° "Trsr ■18 ZW 5 Geregeld zon Eerst een enkele bui, vanmiddag droog en flink wat zon. Bij open water een vrij krachtige zuidwestenwind. 245e jaargang no. 29 maandag 4 februari 2002 los nummer 1,00 SALT LAKE 2002 door Dick van Rietschoten en Maarten Pronk AMSTERDAM - De zoen waar al zo vaak om was gevraagd, werd eindelijk gegeven op het balkon van het Paleis op de Dam. En niet één, maar een aantal lange, gepassioneerde kussen. Even stralend als het vroege lenteweer ver scheen het echtpaar Wil lem-Alexander en Maxi ma zaterdagmiddag op het balkon van het Paleis op de Dam om de toejui chingen van de samenge stroomde menigte in ontvangst te nemen. De balkonscène was de af sluiting van een rustig verlopen, zonovergoten huwelijksceremonie in Amsterdam. De verf- en rookbommet j es die tij dens de rijtoer door anti monarchisten naar de Gouden Koets werden ge gooid konden daar niets aan afdoen. De plechtigheden begonnen za terdagmorgen in de Beurs van Berlage, waar kroonprins Wil lem-Alexander, gekleed in het groottenue van de Koninklijke Marine, en Maxima ZoiTeguieta in ivoorkleurige mikado-zijden bruidsjapon met vijf meter lan ge sleep 'voor de wet' in het hu welijk traden. Het bruidspaar arriveerde in een antieke Rolls Royce en betrad onder luid ge juich van de circa zevenhonderd aanwezigen de Goederenbeurs zaal, waar burgemeester Cohen van Amsterdam als ambtenaar van de burgerlijke stand optrad. Nerveus Het bruidspaar was zichtbaar nerveus, maar Cohen wist al gauw met een luchtige opmer king het ijs te breken. Bij het jawoord, gevolgd door een ova tioneel applaus van de aanwezi gen, liepen de emoties even hoog op: Maxima depte haar tranen met een zakdoek en ook prins Bernhard liet zijn tranen de vrije loop. Daarna volgde het kerkelijk hu welijk in de Nieuwe Kerk, een Onder luid gejuich van een volgepakte Dam geven Willem-Alexander en Maxima elkaar de langverwachte kus. paar honderd meter verderop. Onder klokgelui werden fami lieleden, genodigden, bruid en bruidegom naar de Dam gere den, toegejuicht door duizen den mensen. In de hervormde dienst, met een 'rooms tintje' vanwege de rooms-katholieke achtergrond van Maxima, ging dominee Carel ter Linden voor, bijgestaan door de Argentijnse priester Rafael Braun. Toen de priester een deel uit het bijbel boek Ruth in het Spaans voor las, kon Maxima opnieuw haar foto Jeroen van der Meyde/RTR ogen niet droog houden. Ook tij dens de rest van de dienst was zij diverse malen tot tranen ge roerd. Na het jawoord schoven de kroonprins en prinses elkaar de witgouden 2,5 millimeter brede trouwringen om de vin ger. Bijna onmenselijk De kroonprins beseft dat hij met het huwelijk van Maxima een 'bijna onmenselijk offer' heeft gevraagd, zei Ter Linden. Hij schreef dat in een brief aan hem voordat hij samen met zijn aan staande vrouw met de predikant over de huwelijksviering sprak. 'Zij trouwt niet alleen met mij, maar met een heel land,' aldus Willem-Alexander. Prinses Maxima werd direct na haar hu welijk benoemd tot Ridder Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ze heet nu officieel Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Maxima dei- Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, mevrouw van Amsberg. Volgens een politiewoordvoer der waren er zaterdagochtend in Amsterdam zo'n 80.000 men sen op de been en tijdens de rij toer 100.000. Burgemeester Cohen zei vrijdag nog 160.000 toeschouwers te verwachten. De eerste belangstellenden had den zich al vroeg in de ochtend verzameld. Om verzekerd te zijn van een goede plek hadden en kelen zelfs de nacht op de Dam doorgebracht. Rustig De politie sprak na afloop van de plechtigheden van een 'rustig verloop'. Rond vier uur in de middag werd het nog even span nend toen zo'n 300 betogers bij het hoofdbureau van politie in de Marnixstraat slaags raakten met agenten in burger. Een uur later was de rust echter weerge keerd. In de Paleisstraat en de Spuistraat bleef nog geruime tijd een dreigende sfeer bestaan. In totaal werden 16 mensen aangehouden, onder wie de verfbomgooier. De overige ar restanten hadden zich schuldig gemaakt aan kleine vergrijpen als belediging, openbare dron kenschap en verstoring van de openbare orde. Zeven van hen werden vrij snel met een dag vaarding weggestuurd; drie zijn het weekeinde in bewaring ge bleven. Zij worden vandaag voorgeleid. ,,Het was een gewel dige dag", aldus hoofdcommis saris Jelle Kuiper. „Er heeft zich bijna geen wanklank voorge daan." GPD van onze redactie buitenland ZURICH- Prinses Maxima en kroonprins Willem-Alexander zijn gisteren per vliegtuig aan gekomen op de luchthaven Klo ten bij het Zwitserse Zürich. „Ik kan alleen bevestigen dat het paar rond 13.00 uur in Zürich is geland", aldus een woordvoer der van de kantonale politie Zü rich gistermiddag. Hij wilde niet zeggen waar het stel vervolgens is heengegaan. Volgens een medewerkster van Kloten landde om 12.50 uur een toestel uit Londen op de lucht haven. De Britse hoofdstad werd al genoemd als een van de plaatsen waar het jonge paar meteen na het huwelijk de ou ders van Maxima zou kunnen treffen. De RVD zwijgt over de huwelijksreis. Het Zwitserse radiostation Z zei dat het paar richting Alpen ten zuidoosten van Zürich is ver trokken. Daar ligt onder meer het wintersportoord. Klosters. Trouwzaal Ongeveer vierduizend belang stellenden bezochten gisteren in de Beurs van Berlage in Amster dam de trouwzaal. Voor tien euro konden zij zich laten ver eeuwigen op de plek waar het prinselijk paar voor de wet in de echt was verbonden. Live-opnamen van de tango- muziek tijdens het kerkelijk hu welijk zijn sinds gisteren ruim verkrijgbaar op internet. Ze zijn waarschijnlijk opgenomen van tv. Het muziekbestand van 'Adiós Nonino' van Astor Piaz- zolla, gespeeld door bandone ónspeler Carel Kraayenhof, blijkt ook veelgevraagd. De vooraf opgenomen muziek van de huwelijksplechtigheid is al op cd in de winkel verkrijgbaar. Door het huwelijk tussen de kroonprins en Maxima komen Nederland en Argentinië dich ter bij elkaar dan ooit. Dat schreven de Nederlandse am bassadeur in Buenos Aires, J.E. Craanen, en de Argentijnse am bassadeur in Den Haag, A.L. Davedere, gisteren samen in de Argentijnse krant La Nacion. Nederlanders zullen voortaan niet meer aan voetbal, prachtige landschappen en een wisselval lige geschiedenis denken als ze de naam Argentinië horen, maar aan 'het land waar Maxima werd geboren', denkt de Neder landse vertegenwoordiger in Buenos Aires. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het huwelijk van kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta heeft ook in het buiten land de nodige aandacht ge kregen. In België, Duitsland, Noorwegen, Denemarken en zelfs Zwitserland werden de huwelijksplechtigheden za terdag volledig of nagenoeg geheel via de televisie uitge zonden. In tal van andere lan den bleven de festiviteiten echter beperkt tot de Neder landse gemeenschappen, die veelal via de satelliet de ge beurtenissen in Amsterdam rechtstreeks konden volgen. De grote Britse boulevardbla den hadden gisteren niet zo veel aandacht voor het huwe lijk. News of the World (veruit de grootste zondagskrant) hield het bij een kleine foto en een paar regels tekst, waarin onder meer gemeld werd dat Maxima's sleep zo groot was dat het leek alsof ze een vloer kleed meezeulde. Ook The Sunday Mirror hield het bij een kort stukje, maar daar te genover stond The Mail on Sunday. Die gooide er een met zes foto's gelardeerde pagina tegen aan. In de Sunday Ex press werd Maxima's naam volgens beproefd recept van de tabloids ingekort tot Maxi. De Britse televisie zond het evenement niet rechtstreeks uit, maar hield het bij flitsen. Wat nieuwsflitsen in de televi siejournaals, sfeerverhaaltjes in de kranten over 'Nederland dat een ongewenste prinses adopteert': dat was de Oranje injectie voor de Italianen. Integraal Onze zuiderburen konden de huwelijksplechtigheden de hele ochtend integraal via de Vlaamse televisie volgen. In plaatsen als Gent en Turnhout was de tv-uitzending voor het winkelende publiek op grote schermen te volgen. Het hu welijk werd in Frankrijk via de veel bekeken tv-zender TF1 wij wel integraal uitge zonden. Commentaar werd gegeven door de in Parijs wo nende dominee Rienk Lanooy en zanger Dave. De Spaanse media schonken uitzonderlijk veel aandacht aan het huwelijk. Journaals openden met een uitgebreide samenvatting. Voor de 'Cora- zón-programma's' die het wel en wee van de koningshuizen volgen, was het huwelijk ex tra aantrekkelijk, omdat Wil lem-Alexander trouwde met een Argentijnse met Spaanse voorouders. Zwitserland heeft geen mo narchie, geen adel en geen ti tels, maar het afstandelijke Alpenlandje schudde zater dag zijn neutraliteit toch even af: de Zwitserse tv gooide zijn zaterdagschema om en zond de huwelijksplechtigheden, van de Beurs van Berlage tot en met de kus op het balkon, uit. GPD Cohen luidt bruiloft in met kwinkslag Emoties laaien op in de Nieuwe Kerk Liplezen op de Dam: ze heeft ja gezegd! Madeleine is de nieuwe paparazzi-prooi Wij waren de rekwisieten Maxima's tranen roeren de Argentijnen (Advertentie) Met honderden stonden ze gisteren gemiddeld 5 kwartier in de rij om de Beurs van Berlage binnen te komen. Voor 10 euro kon men zien waar zaterdag het burgerlijk huwelijk werd voltrokken tussen Willem-Alexander en Maxima. foto Bas Beentjes/GPD van orize redactie binnenland HILVERSUM - De tv-registratie van het huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexander en Maxima heeft zaterdag op het hoogtepunt, het ja-woord in de Nieuwe Kerk, 6,6 miljoen kijkers getrokken. Gedurende de gehele uitzending van 10.15 tot 14.00 uur keken gemiddeld 6,2 miljoen mensen. Dat zijn er aanmerkelijk minder dan het aantal van 9 miljoen, dat vooraf werd geschat door de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS (KLO). Volgens KLO is het mooie weer een belangrijke oorzaak voor het relatief lage kijkersaantal. Ook het feit dat 2 februari geen nationale feestdag was en de winkels dus gewoon open waren, speelde volgens KLO een rol. Verder keken veel mensen naar samenvattingen of herhalingen. Al met al was de waardering voor het huwelijk groot: namelijk 8,1. De kussen op het balkon wer den nog hoger gewaardeerd met een 8,4. Het bur gerlijk huwelijk in de Beurs van Berlage werd ge volgd door 6,5 miljoen mensen, de rijtoer door 6,1 miljoen kijkers en het kerkelijk huwelijk door 6,4 miljoen mensen- Overigens benadrukt KLO dat de kijkers die het huwelijk volgden in een café, een winkel of op straat of via een buitenlands of commercieel tv- station, niet meetelden. Niet iedereen had zin om al vroeg uit bed te komen voor de voorbeschouwing van de NOS: zo'n 2,5 miljoen mensen keken. De nabeschouwing werd door 1,7 miljoen mensen gevolgd. GPD naam:'.q-noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig raa toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:El noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail: krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- pef maan(j met nummer: J automatische incasso (€19,25). handtekening: 1 »e' kwa"aal me' automatische incasso 52,-). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met pemoonsgege- automatisthe itKaM0 vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (g 198 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Q llvYQÖT/flInnnnnoll Antwoordnummer 123 14 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1