Belgen houden de schijn hoog Koploper dankzij versierde penalty 15 Roelof Luinge Brett Emerton wijst Feyenoord de weg Crossers voeren oorlog achter de schermen Pech blijft Groenendaal achtervolgen Romme onder wereldrecord op 3000 meter Patrick Naudts houdt de selectie in stand immm maandag 4 februari 2002 Oostkapelle houdt hoop Kioetinge weet van geen ophouden Opleving Terneuzen van korte duur Dick Jaspers een klasse apart Meerkamptitel voor Yvonne Wisse Morres raakt verder achterop Invallers bezorgen Ajax de winst door Frits Bakker ZOLDER - De bondscoach had ze één voor één de les gelezen op dag dag voor de wedstrijd. Wie van de Belgische crossers op het WK in Zolder de tactiek van het land zou doorkruisen, kreeg de hoon van het volk over zich uit gestort. De schijn van een coali tie werd gisteren voor 50.000 toeschouwers aardig hoog ge houden. Mario de Clercq greep voor de derde keer in zijn carri ère de wereldtitel en het podium was verder ook nog alleen Bel gisch gekleurd. Maar achter de schermen was het oorlog. De 35-jarige win naar deelde na afloop de ene sneer na de andere uit, vooral aan het adres van de onttroonde kampioen Vervecken. Die had de jonge Tom Vannoppen half- koers een loer gedraaid toen hij alleen voorop reed. ,,We moes ten de benen stilhouden, maar Vervecken reed alsof zijn leven ervan afhing", zei Mario de Clercq hatelijk. Hij verwees naar de solo van Tom Vannoppen, in een fase dat Richard Groenendaal na eenbe- labbei-de start uit de achter grond was opgedoemd. „Als Vervecken toen niet hard op kop was gaan sleuren, was Vannop pen de nieuwe kampioen ge weest." De jonge Belg, die in Zolder bijna in zijn achtertuin reed, knikte dat Mario gelijk had en zei met een valse onder toon: „Wat jammer hè, dat Ver vecken zijn ketting er afliep en dat hij moest opgeven." Haat De sluimerende haat in het kamp van de winnaars beheers te het koersbeeld, maar kon de suprematie niet beïnvloeden. Daarvoor is de Belgische over macht in het veldrijden te groot. De Clercq moest in de finale al leen afrekenen met Sven Nys, van de andere Belg had hij niets te vrezen, omdat Vannoppen na dit seizoen zijn ploegmaat wordt bij Domo. Het zou hem nooit meer zijn vergeven als hij op het WK zijn gelouterde kop man in de wielen had gereden. Het titelgevecht kreeg met Ma rio de Clercq, die ooit verdien stelijk wegrenner was in de ploeg van Jan Raas, wel een te rechte winnaar. De enige die hem in de sprint nog had kunnen verslaan was Erwin Vervecken. De kampioen van vorig jaar reed in Zolder lang mee voorin, maar maakte op een helling twee kapitale fouten met scha kelen, die hem uiteindelijk fa taal werden. „Ik was alleen bang voor hem, na zijn opgave was ik zeker van de winst"bluf te De Clercq. De oudste Belg in de selectie reed in de sprint op het circuit in Zolder naar zijn derde kampi oenstrui in vijf jaar. Hij was ook in 1998 en 1999 mondiaal gezien de beste en was in de twee tus senliggende jaren vooral een slecht verliezer. Twee jaar gele den huilde De Clercq dikke tra nen op het podium toen Richard Groenendaal (nu vierde) voor eigen publiek de winst greep en Vervecken gunde hij vorig jaar na zijn sprintzege ook het licht in de ogen niet. Geldwolf Die houding heeft hem in zijn omgeving niet geliefd gemaakt. De voormalige wegrenner staat onder collega's bekend als een zeldzame egoïst en onder vol gers als een renner met iets te veel gevoel voor theater. Die re putatie hield hij in Zolder weer aardig overeind, toen hij in zijn beschouwing na afloop eerst wat sneren uitdeelde naar de oud-kampioenen Roger de Vlaeminck en Pol Herijgers die hem in de dagen voor het kam pioenschap een geldwolf en een vervelende collega hadden ge noemd. Daarna greep hij de microfoon en stak een verhaal af over een jarenlange ruzie met zijn vader. „We hebben een tijdje onenig heid gehad, maar deze week is het bijgelegd", vertelde hij en barstte vervolgens in hevig snikken uit. Tom Vannoppen (de tweede in Zolder) en Sven Nys (derde) konden een lichte gene niet onderdrukken bij de schijn vertoning. pagina 20: Droom van Verhagen komt uit ZOLDER - Hij plofte met een zucht van zijn fiets en zei: „Ik was de beste van daag." Daarom had Ri chard Groenendaal, toen hij als vierde achter drie Belgen over de finish reed op het WK in Zolder, de handen even omhoog ge stoken. „Altijd die verrekte pech." Het achtervolgt Groenendaal al een hele winter, zo beweert hij. En in Zolder was het weer raak. „We waren net weg toen Bart Wellens tegen me aanreed en mijn de- railleur raakte." Drie ron den verder, op afstand van de koplopers, wisselde hij van fiets, om daarna de jacht weer in te zetten. „Ik was net terug voorin, toen het weer misging. Op een helling reed de Belg Berden voor me. Hij hoor de aan het boe-geroep van het publiek dat ik achter hem zat en in de afdaling kneep hij ineens in de remmen. Hij hinderde me zo, dat ik viel." Zere kuiten, kapotte schoenen en toch nog te rugvechten. Richard Groenendaal kon de Bel gen voorin net niet meer bijbenen, maar in het zicht van de eindstreep kwam hij nog gevaarlijk dichtbij. „Daarom was ik de beste vandaag, als je met zo veel tegenslag nog zo sterk bent op het ein de." SALT LAKE CITY - Gianni Romme begint langzaam maar zeker in vorm te komen. Hij reed gisteren op de olympische ijs baan van Salt Lake City de 3000 meter onder het wereldrecord. De stayer finishte in 3.40,02 se conden. Die tijd zal niet worden erkend omdat deze testwed strijden niet bij de ISU waren aangemeld. Het wereldrecord blijft staan op 3.42,75, door Romme in 2000 gereden in Cal gary. Romme was dit weekeinde eveneens snel op de 500 en 1500 meter. Op beide afstanden reed hij een persoonlijk record: 36,97 en 1.47,88. Mario de Clercq is op weg naar de eindzege. De Belg greep in Zolder voor de derde keer in zijn carrière de wereldtitel. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frits Bakker HOEK - De ontlading kwam pas na af loop, toen Hoek in een optocht van jonge supporters de lange weg naar de kleed kamer aflegde. Het applaus van de tribu ne was niet bedoeld voor de schoonheid van het vertoonde spel, maar meer voor het resultaat. Hoek won zaterdag op eigen veld van de directe concurrent Hui zen (1-0) en gaat nu samen aan kop met Kioetinge in de hoofdklasse. De wedstrijd had lang niet de allure van een topper. Het was vooral voor rust wei nig verheffend wat de twee clubs de 1500 toeschouwers voorschotelden. De span ning hield het duel een klein uur lang in een benauwende greep. Toen Barry van der Hooft tien minuten na de rust een strafschop versierde, werd het eindelijk een echte wedstrijd. De spits die in de basis begon omdat Mare Minnaert zich ziek had afgemeld, ver overde de bal op de achterlijn van verde diger Driss Ettalhaoui en kreeg een slim me ingeving.,Toen i k op weg was naar de goal, ging die verdediger even aan mijn shirt hangen", vertelde Van der Hooft la ter. „Ik had door kunnen gaan, maar ik liet me vallen." De voortreffelijk leiden de scheidsrechter De Haan twijfelde niet en wees onmiddellijk naar de stip. Rieno van Oost schoot de thuisclub uit die ver sierde penalty naar een 1-0-voorsprong. Door de krappe winst gaat Hoek samen met Kioetinge (beter doelsaldo) aan kop. De Zeeuwse combine heeft zelfs een vrij riante voorsprong, omdat Huizen de be langrijkste belager is. En die ploeg heeft met één punt minder een wedstrijd meer gespeeld. „Het wordt een prachtig ge vecht, want ze zijn nog niet van ons af", zei Huizen-trainer Roy Wesseling kort na de wedstrijd, die grimmig was, in een hoog tempo werd gespeeld, maar als kijkspel onder de verwachting bleef. Krampachtig „Wij waren al lang blij dat we die 1-0 konden vasthouden", verklaarde Angelo Nijskens (Hoek) de krampachtige tactiek van zijn elftal in de tweede helft. „Het was zeker ook niet onze beste wedstrijd", zei de 32-jarige aanvoerder Jan Verde- gem. De Belgische aanjager verbaasde zich ook zaterdag weer over de speelstijl van de tegenstanders in de hoofdklasse. „Zo aanvallend als Huizen speelde, dat doen Belgen niet in een uitwedstrijd." Hoek hanteert zelfs in thuiswedstrijden een andere tactiek, die aanvallend vooral afhankelijk is van de opkomende vleu gels. Daar lag tegen Huizen evenwel de zwakte van het elftal. Bart Poppe had za terdag een mindere dag. Zijn rushes op rechts waren weer indrukwekkend, maar de voorzetten onnauwkeurig. En op de linkerflank werd Stefan Saey vaak gedwongen om mee te verdedigen. Het gevolg was dat Hoek met twee eenza me spitsen (Rieno van Oost en Barry van der Hooft) voorin speelde, dat Musa Ka- nu zich in de opbouw niet kon onder scheiden en de aanvoer te zwak was om het sterk en compact spelende Huizen te bedreigen. De Noord-Hollanders schie pen zich ook al weinig kansen, omdat de achterhoede van Hoek, met Johan Mü- cher en Franky Standaert als centrale duo en Thomas Ragut en Frank de Wis- pelaere op de flanken, een zeer degelijke indruk maakte. Hoek was voor rust twee keer dicht bij een goalBart Poppe schoot een keer rakelings over en Bariy van der Hooft testte met een geplaatste schuiver uit een vrije trap op de rand van het straf schopgebied Huizen-keeper Werner Kooistra op zijn kwaliteiten. Het keerpunt lag vroeg in de tweede helft, toen de strafschop van Rieno van Oost de tegenstander inspireerde tot een langdurig offensiefJohan Mücher moest een bal van de lijn halen na een vloeiende aanval en een inzet van Dennis van der Steen. De opkomende verdediger Erwin van der Lugt joeg een kopbal centimeters over de lat en Jürgen Belpaire moest Hoek in de slotfase nog een keer van de gelijkmaker redden. De Belgische keeper greep in na een flater achterin. Wesley de Smet, net inge vallen voor Frank de Wispelaere, schoof de bal in een vlaag van nonchalance voor de voeten van Erwin van der Lugt, die plotseling vrij voor de goal kwam. Bel paire wierp zich op de bal en verhinderde een tegengoal. Hoek-Huizcn 1-0 (0-0). 54. Rie?io van Oost (strafschop) 1-0. Scheidsrechter: S. de Haan (Oud-Beijerland). Gele kaart: Barry van der Hooft, Bart Poppe, Johan Mücher (Hoek), Driss Ettalhaoui, Dennis van der Steen, Mar- tijn Gootjes (Huizen). Aantal toeschouwers: 1500. Hoek: Jürgen Belpaire; Thomas Ragut, Johan Mücher, Franky Standaert, Frank de Wispe laere (84. Wesley de Smet); Bart Poppe, Jan Verdegem, Musa Kanu, Stefan Saey; Barry van der Hooft (77. Djamel Buyse), Rieno van Oost. Rieno van Oost geniet van de toejuichingen van het publiek. HOEK - Hoek-manager Patrick Naudts heeft de eerste gesprekken met spelers over een langer verblijf bij de club met succes afgerond. Tien spelers blijven ook na dit seizoen bij Hoek. Met de andere spelers uit de selectie is nog niet gespro ken. Volgens Naudts zal de huidige kern voor een groot deel in stand blijven. „Het lijkt wel alsof iedereen wil blijven, want de gesprekken gaan vlotter dan verwacht. Ik had bijvoorbeeld gedacht dat Musa Kanu een moeilijk verhaal zou worden, maar we waren in twee minuten rond." De tien spelers die zeker nog een jaar bij Hoek blijven zijn Jürgen Belpaire, Fran ky Standaert, Johan Mücher, Thomas Ik heb me afgelopen week nogal geërgerd aan scheidsrechter Roelof Luin ge. Ik maakte hem mee in de bekerwedstrijd tegen FC Utrecht, en zag 'm twee da gen later aan het werk bij NEC-Sparta. Het ivas beide keren helemaal niks. Luinge was vroeger altijd een goede scheidsrechter. In mijn Sparta-tijd had ik nooit problemen met hem. Ik maakte het vaak genoeg mee dat hij na de ivedstrijd voor de gezelligheid in het spe lershome bleef. Dan pakte hij de microfoon en zong-ie luid keels 'De Vlieger' van André Hazes. Het was altijd berege- zellig, maar ik geloof dat het voor scheidsrechters niet meer is toegestaan om bij clubs te blijven hangen. Roelof Luinge is niet meer zo als vroeger. Hij accepteert het niet me er als je in een wed strijd vraagt waarom hij een bepaalde beslis sing heeft geno men. Ik maakte het mee toen we tegen Willem II speelden. Vroeg ik waarom Luinge had geflo ten na een normaal duel en reageerde hij meteen met 'Begin je weer?' en 'Ik pak jou deze wedstrijd wel. Dat 'Ik pak jou deze wed strijd wel' hoorde ik hem af gelopen woensdag in Utrecht weer tegen me zeggen. Het gebeurde nadat hij voortdu rend beslissingen had geno men die nergens op sloegen en ik daarvan wat had ge zegd. Het was heel goed te merken dat hij me daarna moest hebben. Bij NEC-Sparta was Luinge heel inconsequent. Hij trad niet op toen Spartanen Blin ker en Zijm de bal onnodig wegschopten of vasthielden, maar hij gaf later wel een gele kaart aan NEC'er Maes toen die dat deed. Dat is raar, wantje doet het in mijn ogen constant, öfje doet het hele maal niet. Dennis vertelde Luinge in de wedstrijd dat hij net zo slech t bezig was als tijdens FC Utrecht-Heerenveen en dat- tweemaal fluiten in drie da gen voor hem waarschijnlijk te veel van het goede ivas. Prompt reageerde Luinge met 'Jou pak ik deze wed strijd nog wel'. Na rust floot Luinge bij alles wat Dennis deed. Hij deed niks meer goed. Ik was niet de enige die het zag, zelfs de media had den het er later over. Luinge stuurde Foppe de Haan eerder dit seizoen naar de tribune toen die hem voor 'lui' had uitgemaakt. Dat was terecht, want schelden hoort niet op het veld, zeker niet door een trainer. Maar ik vind datje als scheidsrechter best wat moet kunnen heb ben. Spelers q reageren in de emotie van het sPel en dan hoefje daar W niet op te rea geren met op merkingen als 'Jou pak ik de ze wedstrijd nog wel'. Dat vind ik nogal kinderachtig, helemaal als je het nog doet ook. Ik weet niet wat het is met Roelof Luinge. Het is en blijft een aparte man. In het dage lijks bestaan werkt hij bij de belastingen. Maar de recla meslogan 'Leuker kunnen we het niet maken, makkelij ker wel' geldt duidelijk niet voor hem. Luinge is een scheidsrechter aan wie je goed kunt zien dat- ie zelf niet heeft gevoetbald. Hij kan volgens mij nog geen skippybal raken. Ik weet niet wanneer Luinge weer een competitiewedstrijd van Heerenveen mag fluiten, maar als het aan mij ligt, krij gen we hem dit seizoen niet meer. Gérard de Nooijer foto Peter Nicolai Ragut, Bart Poppe, Musa Kanu, Barry van der Hooft, Rieno van Oost, Djamel Buyse en Mare Minnaert. Hoek wil de spelersgroep na dit seizoen uitbreiden van zeventien naar twintig spelers. Naudts: „We kijken eerst hoe ver we met de huidige kern komen. Daarna gaan we op zoek naar versterking en aan vulling." De manager heeft onder meer een spits van de Belgische club Ronse op het oog. door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - De nacht na de uitschakeling in het bekertoer nooi tegen PSV kon Feyenoor- der Brett Emerton de slaap niet vatten. Tegen de ochtend had hij de wedstrijd tien keer overge speeld en misschien wel hon derd keer had hij opnieuw de door hem die avond gemiste en beslissende strafschop voor Feyenoord genomen. De balen de international was daarna slechts met één ding bezig. Hij zocht revanche, revanche op zichzelf. Roda JC heeft dat moeten we ten, want in de met 37.000 fans gevulde Kuip was de 23-jarige Emerton gisteren niet te hou den. De meest begeerde voet baller uit de Kuip, voor wie zo'n beetje alle topclubs in Engeland in de rij staan, ging als een beze tene tekeer. In negentig minuten zag hij meer van zijn landgenoot Zeljko Kalac, doelman van Ro da JC, dan van Edwin Zoetebier. Zo vaak was hij, als rechterver- dediger, in het strafschopgebied van de Limburgers te vinden. Bliksemstart Binnen drie minuten bezorgde hij Feyenoord een bliksemstart in de vorm van een 2-0-voor- sprong. Na een pass van Paul Bosvelt prikte Emerton de 1-0 langs de uitkomende Kalac en nog geen twee minuten later werd hij op dezelfde plek aan zijn shirt getrokken door Kevin van Dessel. De toegekende strafschop liet Emerton na het debacle in Eindhoven wijselijk aan zich voorbij gaan, al beken de hij dat de misser in het beker duel de eerste in jaren was. „Voor het olympisch elftal van Australië nam ik ze altijd. Ik kan me niet eens herinneren wanneer ik er één heb gemist." In elk geval klaarde Pierre van Hooijdonk het karweitje op rou tine: 2-0- Uit een vrije trap van Emerton kopte Feyenoords top scorer even later bijna nummer drie in, maar Kalac redde op de doellijn. Die derde goal kwam er toch wel, want Emerton ging na rust opnieuw op avontuur en bleek bij die gelegenheid on grijpbaar voor vier Roda-verde- digers. „Aanvallend was Emerton top," complimenteerde trainer Bert van Maiwijk na afloop zijn pu pil. „Hij heeft altijd maar die drang om naar voren te gaan." De coach van de Rotterdam mers was tegelijkertijd niet blind voor de twee steekjes die Emerton verdedigend liet val len. Hoewel de Australiër liever als rechtermiddenvelder ope reert, vindt Van Marwijk dat in middels wel is bewezen dat de speler als rechtsback het meeste rendement oplevert. Emerton had de afgelopen da gen even tijd om na te denken over het matige bekerduel met PSV. „Soms probeer ik moeilij ke dingen te doen, terwijl een simpele bal de oplossing zou moeten zijn. And than you're in trouble..." In topwedstrijden, beseft hij, moet de bal ook wel eens richting tribune. Maar te gen Roda JC wilde hij toch voor al weer mooie dingen doen „Ik was zo gefocust op deze wed strijd." Geruchten Of het Rotterdamse publiek hem ook volgend seizoen nog kan bewonderen, is de vraag. Feyenoord heeft in de winter stop duidelijk gemaakt dat over een directe verkoop aan bij voorbeeld Leeds United, Liver pool of Newcastle United niet valt te praten. Maar in de zomer zou de club de tientallen miljoe nen wel eens goed kunnen ge bruiken. Emerton: „Ik hoor heel veel geruchten. Ik heb zelf met geen enkele club contact. Dus wacht ik maar af wat er ge beurt." Na dik een uur vond Emerton het tegen Roda JC kennelijk wel genoeg. Tomasson en Van Hooij - donk tilden de score in de slotfa se naar 5-0. Van Hooijdonk maakte zijn zeventiende, To masson zijn dertiende van dit seizoen. Dertig goals in negen tien duels. Een mooi aantal, net als de vijf goals die Feyenoord tegen Roda JC scoorde. Toch was het spel van Feyenoord, vooral voor rust, lang niet zo in drukwekkend als het uiteinde lijke resultaat. Verdedigend rommelde de thuisclub maar wat aan. Met uitzondering van Patrick Paauwe. die solliciteert naar een plaats in het Neder lands elftal. Feyenoord - Roda JC 5-0 (2-0). 2. Emerton 1-0, 5. Van Hooijdonk 2-0 (strafschop), 52. Emerton 3-0. 66. Van Hooijdonk 4-0, 70. Tomasson 5- 0. Scheidsrechter: Luyten. Aantal toeschouwers37.000. Gele kaart: Vandenbroeck, Soetaers (Roda JC). Feyenoord: Zoetebier; Emerton, Loovens, Paauwe en Rzasa; Ono, Bosvelt, Van Wonderen (66. Dos Santos) en Elmander (46. Smolarek Tomasson (79. Van Persie) en Van Hooijdonk. Roda JC: Kalac; Sonlcaya, Senden, Luypers en Van Dessel (78. Lacham- bre); Nygaard, Vandenbroeck, Rud- ge (78. Van Dijk) en Soetaers (66. Tchoutang); Sonko en Anastasiou. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15