Huwelijksfeest Wij waren de rekwisieten IK! PZC Protest van Beamix als voetnoot Tuttenclub vindt t een mooi koppel huwelijk vooral kinderfeest Nog één keer maandag 4februari 2002 w 13 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het Nationale Hu welijksfeest was zaterdag in Middel burg vooral een feest voor kinderen. Honderden, misschien zelfs wel dui zend, jongens en meisjes uit alle delen van de stad kwamen vanaf hun school of vanaf thuis naar de Markt. Hoogte punt van de dag was het optreden van kabouter Klus. De dag begint rustig in de Zeeuwse hoofdstad. Op de Markt is een groot scherm geplaatst waarop bezoekers de voltrekking van het burgerlijk hu welijk en de kerkelijke inzegening kunnen volgen. Slechts een handjevol mensen bekijkt vanaf tien uur de ge hele ceremonie, die plaatsvindt in de Beurs van Berlage. De meeste mensen komen aanlopen, blijven even staan en gaan weer verder. Hooguit dertig personen kijken, zwijgend, toe als Willem-Alexander en Maxima elkaar het jawoord geven. Terwijl in Amster dam op dat moment de handen op el kaar gaan, blijven de kijkers op de Markt onbewogen. Een enkeling vecht zichtbaar tegen de brok in de keel. Sylvia van de Pas en de vijfjarige Dev- vy zijn bewust naar de Markt geko men om het huwelijk op het scherm te zien. ,,Ik doe het vooral voor hem", zegt ze, wijzend naar Devvy, die een oranje kroontje van papier op zijn hoofd heeft staan. Maar Devvy heeft meer oog voor de mensen om hem heen dan voor het bruidspaar. „Ik had ge dacht dat het drukker zou zijn", zegt Sylvia. „Waarschijnlijk zitten de meeste mensen liever thuis voor de te levisie. Toch vind ik het mooi om het zo te zien. Het bruidspaar ziet er prachtig uit." Zwak Chris en Leo de Raet uit het Belgische Heist op den Berg zijn toevallig in Middelburg en houden stil bij het beeldscherm. „Ik vond het prachtig", zegt Chris na afloop van het burger lijk huwelijk. „Het raakte mij. Maar ik had ook al een zwak voor koningin Beatrix. Ik vond, dit huwelijk mooier Feest in de grote tent op de Markt in Middelburg, waar kabouter Plop de scepter zwaait. foto Lex de Meester dan dat van prins Filip en Mathilde. Hier is alles veel spontaner. Ook het feest gisteravond in de Arena vond ik erg mooi. We hebben alles op televisie gevolgd. De trouwerij van vandaag nemen we op video op." Ook twee Middelburgse jongens van vijftien jaar volgen de gebeurtenis op het scherm. Een vriend met een scoo ter komt aangereden en blijft even eens kijken. „Wij hebben alleen het ja woord gezien", zeggen Wim Gideonse en Cort de Munk. „Het wordt toch je koning hè", geven ze als reden voor de interesse. Als de televisiecamera's in Amsterdam na afloop van de bal konscène stoppen met draaien, wordt het pas echt druk in de Middelburgse binnenstad. Omstreeks twee uur ver trekken basisschoolkinderen uit alle wijken en de Middelburgse dorpen naar de Markt. Daar wacht een optre den van kabouter Klus, een van de ka rakters uit de immens populaire tele visieserie Kabouter Plop. Honderden kinderen wurmen zich in de feesttent en 'al snel blijkt die te klein. De rest probeext vanaf de bui tenkant een glimp op te vangen van de Vlaamse kabouter. En als dat niet lukt, volgen ze de voorstelling op het beeldscherm op de Markt. Veel moe ders wachten buiten de tent met de le ge buggy's terwijl de vaders binnen dansen met hun kroost op de schou ders. Feilloos zingen de kinderen én hun ouders de liedjes uit de serie mee. En als kabouter Klus de kinderen vraagt wat kabouter Plop ook al weer altijd zegt, klinkt het uit alle keeltjes tege lijk: Plopperdeplopperdeplop. Kunstenaar/schrijver Hilarius Hofstede op zijn troon, gebouwd van balen Beamix zandcement. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een kunstwerk is het niet, zegt hij zelf. „Het is meer een kri tische voetnoot", vindt kunstenaar- /schrijver Hilarius Hofstede. De in Denemarken wonende kunstenaar exposeert tot 14 april in de hal van kunstcentrum deWillem3 in Vlissin- gen zijn troon, gebouwd van balen Be amix zandcement. Achter de stoel draait een oranje be tonmolen bloed. Daarnaast wordt een videoband afgespeeld met een uitzen ding van de IKON over het Videla-re- gime. De stoel zelf is opgesierd met mandarijntjes en voor de troon staat een bord met het opschrift 'Voor ko ning Asosinas'. Behalve deze installa tie, ontwierp Hofstede een draagtas met dezelfde opdruk als de betonzak- ken, maar extra voorzien van de tekst 'Koningin BEAMIX 0202 - droog op slaan'. „Ik wil hiermee niets zeggen over Vi- dela en zijn regime", zegt Hofstede. „Dat is een stuk al bijna berechte his torie. Het gaat mij om de verschuivin gen in de Nederlandse cultuur. De si tuatie in Argentinië was in de jaren zeventig zo ontzettend belangrijk. Ook hier. Ik was elf, twaalf, dertien door Wout Bareman TERNEUZEN - Het is tien uur. De gasten melden zich in robe en rok bij de Beurs van Berlage en in de woning in de binnenstad van Terneuzen wor den oranje tompoucen van de HEMA geserveerd. Dat gebeurt met enige egards, want Sjaan Steketee van de Tuttenclub (niet officieel geregistreerd) houdt van decorum. Dus moet ook haarman, André, eraan geloven. Weg van de bank; de Tuttenclub wil ongestoord Het Huwelijk zien. De Tuttenclub telt vier leden, alle maal de zeventig gepasseerd. Addy den Hollander is de oudste. Voor de gelegenheid heeft ze zich een oranje trui aangeschaft. Ook Sjaan beweegt zich voort in een oranje creatie. Ande re leden van de club: Riek van Leuven (voorzitter en regelnicht) en Rie Leeuw. Die twee houden zich wat op de vlakte; Sjaan en Addy schuwen de discussie niet. Maar eerst wordt An dré naar elders verwezen. De tutten club duldt nu eenmaal geen manvolk. Eens per week komen ze samen. Riek regelt waar dat plaatsgrijpt. Dan pra ten ze, roddelen een eind weg, drinken koffie of een borreltje en als ze niks meer weten leggen ze een kaartje. An dré wordt weggestuurd. Eerst het huwelijk met Cohen, daarna het gedragen verhaal van dominee Ter Linden. „Ach, 't is toch zonde", leven de vier dames mee met prins Claus. „Hij heeft al z'n krachten opgespaard om dat huwelijk mee te maken. Zie je dat wuivende handje?!" Als 'het paar' verschijnt, wordt het stil. Bewonde ring alom. „Ze liek wel een bitje zene- wachtig", stelt de Tuttenclub vast. Maar de algemene constatering is dat het een 'mooi koppel' is. Zelfs: „Ze kunnen van Willem-Alexander zeg gen wat ze willen, maar 't is toch een schone vent, zo in dat uniform." Instemming alom. Bewondering ook. Voor de jurk van Maxima. „Een voudig en mooi", luidt het oordeel. De Italiaan Valentino heeft in zijn creatie de Argentijnse passie weten te tem men. De oorbellen van Maxima zijn prach tig. Trouwens, het diadeem - of is het nu een kroontje, of een tiara - wordt ook omschreven als 'oogverblindend'. Tijdens de plechtigheden in Beurs en kerk is het doodstil in de kamer. De dames drinken de woorden in. Maal ais de dominee het heeft over 'een car rière ontwikkelen', is het droge com mentaar van Addy: „Dus: 'Ga maar werken. Zoek maar een baantje!' Alexander zegt volgens de vierschaar wat al te gulzig 'ja'. Hebberig vinden ze hem. Als het paar en de gasten een plaspauze uitvoeren, verliezen Addy en Sjaan zich in een discussie, die net niet leidt tot porcelein aan scherven. Of de vader erbij mocht zijn of niet, daar gaat het over. Rie zet de toon met „Ik vind het schandalig dat hij en z'n vrouw er niet zijn." Sjaan: „Ik vindhet wel goed hoor. Voor haar is het erg, maar als-ie toch was gekomen, was het hier revolutie geweest." Addy bo zig: „Ach mens, hier mag toch alles! De keizer van Japan is hier zelf s op be zoek geweest. En dan mag die vent hier weer niet komen. Altijd dat ver domde opgeheven vingertje van ons! Ridder Als Hare Maartje via de televisie laat weten dat Maxima met de huwelijks voltrekking ook direct Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (het Grootkruis) is geworden, wordt dat weggehoond. Rie Leeuw echter, grin nikend: „Dat heb ik geregeld! Na de balkonscene breken de dames op. Het was mooi, heel mooi. En dat het spektakel ruim 20 miljoen euro kostte, kan ze ook niks schelen. Addy: „Ze hebben daar gewoon recht op. Het eerste het beste bezoek van zo'n vent als Bush kost aan veiligheidsmaatre gelen ook een klauw met geld." jaar en heb dat heel bewust meege maakt. Argentinië en de junta waren mijn eerste kwaad in de wereld. Willem-Alexander is ongeveer van dezelfde leeftijd als Hofstede. „Het verbaast me dat hij nu zo naar buiten treedt. Ik neem het Beatrix kwalijk dat ze niet ingrijpt en dat hij geen troonsafstand doet. Als je - zoals het koningshuis - het constant hebt over fatsoen, dan weet je dat dit niet kan. Willem-Alexander moet ook nog eens Nederland vertegenwoordigen in het buitenland. Bovendien staat hij voor een multiculturele samenleving waarin zaken die niet getolereerd worden, afgestraft worden. Dan vind ik dit heel pervers. President Kok, om nog een voorbeeld te noemen, was vakbondsleider. In Argentinië werden die tegen de muur gezet. En toch zingt Kok in de Arena hard mee. Het gaat mij om fatsoen, het hart en uiteinde lijk ook om mensenrechten. Hofstede geeft toe dat dit heel zwaar klinkt. „Toch is mijn werk meer luch tig bedoeld. Als ik écht achter de Oranjes zou staan, zou Willem- Alexander afstand moeten doen van de troon. Dan zou ik dit allemaal veel erger vinden. Daarom zeg ik: het is meer een voetnoot." RITTHEM - Oranjevereniging Oranje Boven in Rittliem hield zaterdagavond een bijzondere feestavond in het dorpshuis. Alle gasten waren verzocht op deze speciale dag in hun eigen trouwkleding te verschijnen. Tientallen mensen ga ven daaraan gehoor. Want zo vaak gebeurt het niet dat vrouwen na hun eigen huwelijk hun bruidsjurken nog eens buitenshuis kunnen dragen. foto Lex de Meester door A.J. Snel AMSTERDAM - We waren erbij, maar wat hebben we eigenlijk gezien? Overwegend achterhoofden en, zo nu en dan, een glimp van het toekomstige staatshoofd Willem-Alexander en diens bruid Maxima. Soms zagen we ze, heel eventjes, in levenden lijve. Een enkel ander moment via een vi deoscherm. Maar van de historische gebeurtenis zal ons vooral bijblijven het beeld van met zorg gefriseerde kapsels, in een aantal gevallen tegen de adviezen in getooid met een hoed. Wij waren naar de Beurs van Berlage gekomen in de naïeve vei'onderstel- ling dat we gasten zouden zijn. Dat pakte anders uit. Eén van de leden van de Zeeuwse delegatie vatte het, toen we daar gezeten waren, trefzeker sa men: „Wij zijn de rekwisieten". Vanaf kwart voor vijf in de ochtend treffen de tweeënveertig leden van de Zeeuwse delegatie voor de voltrek king van het burgerlijke huwelijk van WA en Maxima elkaar in de bus. Het gezelschap wordt bijeengespi'okkeld te Middelburg, Kapelle en nabij Ber gen op Zoom. Een afnemende, ruim halve maan heft tijdens de rit naar de hoofdstad het duister ten dele op. De delegatie is samengesteld uit twee entwintig dames enhex-en die hun best hebben gedaan om van het kennisma kingsbezoek van Maxima en Willem- Alexander aan Zeeland, op 25 oktober van het vorige jaar, iets moois te ma ken. Mijn levensgezellin hoorde daar bij. Ieder mocht zich op de schone dag van de tweede van de tweede van 2002 doen vergezellen door een partner naar keuze en zij liet andermaal haar voox-keur voor mij gelden. De uitnodiging om in de Beurs van Berlage aanwezig te zijn, gewerd ons trapsgewijs. Eerst bereikte ons van de zijde van het px-ovinciebestuur mon deling de vraag of wij mee wilden. Heel verstandig, want zo voorkomt men weigex-ingen in een te laat stadi um. En óf wij wilden. Op het bevesti gende antwoox'd volgde een zeer ele gant schrijven van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Claus der Nederlanden. Zij vonden het een genoegen ons uit te no digen, schreven ze. De kaait was ver- sierd met een in reliëf gedrakte gou den kroon. Wij waren geïmponeeixl en zeer vereerd. Vrienden, familieleden en kennissen die we op de hoogte stel den, stoomden welhaast van jaloezie, inclusief het enkele republikeinse wai-hpofd dat zei er echt helemaal niets in te zien. Voorschriften De uitnodiging van de koningin en haar gade werd gevolgd door missiven met een iets dwingender karakter. Wij moesten kopieën van onze paspoorten inleveren, werd ons meegedeeld. En later kwam er een brief waarin stond dat de heren een donker kostuum aan moesten en zeker geen combinatie pantalon-colbext. De dames werd verzocht zich te hullen in een middag japon dan wel deux-pièces. Zij moch ten van de medewei'kers van de ge meente Amsterdam ook wel een broekpak aan, maar ze werden ge- waarschuwd: 'het Hof prefereert dit niet'. In dezelfde brief werden we bijgelicht over de vertrektijden. Wie in Middel burg op de bus wilde stappen, diende dat uiterlijk te kwart voor vijf te doen. Op de volgende opstapplaatsen was dat uiteraard ietsje later maar nog al tijd heel vx-oeg. We lieten niets merken van getemperde geestdrift. En geen der genodigden bleek zich, zo werd zaterdagmoxgen duidelijk, uit het veld te hebben laten slaan door de na dere bepalingen. De monarchie kost een paar offers, maar dan heb je ook wat, zo was de heersende stemming in de bus. Ondanks het vx-oege uur spra ken de dames uitvoexüg over de siera den die ze hadden uitgeprobeerd bij hun veelal nieuwe outfit en waarom zij een aantal ornamenten hadden thuisgelaten wegens vloekende kleu ren dan wel fout wegvallen in de kle dij. Voorts werd veel gespeculeerd over de resultaten van de verrichtin gen van de couturier Valentino: zou Maxima verschijnen in hoog gesloten dan wel laag uitgesneden bruidsja pon? De Zeeuwse delegatie was dus, voorzover niet ingedut, in opperbeste stemming, zeker toen reisleidster Illy Vermaire-Bui-m van het kabinet van de commissax-is der koningin met gul le hand koffie plus broodjes sexveerde en namens de commissaris de brochu re 'Zeeland in de ban van Oranje' van de hand van Jacques Cats ten ge schenke deed. Het kon niet op. Na een kort oponthoud in de Passen ger Terminal Amsterdam, kreeg de dag een glorieus karakter. Per bus werd de Zeeuwse delegatie naar de Bexxrs vervoerd en jawel hoor, het ge mene volk stond reeds langs de route. In oranje slaapzakken gehuld, zwaai den ze ons toe en minzaam wuifden wij terug, een gebaar dat ons zo te zien door het janhagel in nederige dank werd afgenomen. De eufoxie nam nog toe bij aankomst bij de monumentale cx-eatie van Ber lage. Een uit twee personen gefor meerde erewacht hield ter begi-oeting de sabels pei'fect en zonder scheelkij- ken voor de neus. Soms kregen we ze bijna een heel klein beetje aan het la chen en dat was niet aardig van de Zeeuwen want erewachten staan nooit ergens voor de lol. En toen; toen was het afgelopen met de vorstelijke bejegening. Aanstonds bij het betreden van de Beurs werden de delegaties uit de provincies door vazallen met badges op de revers de trouwzaal ingebonjoui'd om dik een uur lang op plastic zeteltjes te gaan zitten wachten op de Grote Gebeurte nis. Niks koffie met iets erbijniks nog even vertreden. De enkeling die het waagde de aanwijzingen in de wind te slaan, oogstte storm. De vazallen, te gen de rand van overspanning, riepen tegen ieder die zich maar even verhief: „Mogen we u verzoeken uw plaatsen in te nemen?" Er ging te veel dreiging van uit om het als verzoek te kunnen horen. „Ze doen zo omwille van de rust van de organisatie", verklaarde een expert in onze directe omgeving. Gezagsgetrouw kleefden we op de klapstoelen. De placering pakte voor de Zeeuwse groep niet bijster gixnstig uit. Blijk baar was zo'n beetje de vorm van liet land aangehouden en zo kwam de de legatie nogal op afstand te zitten, met alleen de Limburgers op enkele lij en achter zich. Losse types waren dat trouwens. „Zijn we helemaal naar Amsterdam gekomen om naar de tele visie te kijken", zei zo'n oneerbiedige zuiderling, wijzend op één van de beeldschermen die in de galerijen wa ren geplaatst. Het lachen zou hem snel vergaan. Toen de zaal was volgelopen, bleek vrijwel geen der genodigden iets te kunnen ontwaren van het bruidspaar, de andere leden van het vorstenhuis en burgemeester Job Cohen. Een op lopende vloer had uitkomst kunnen bieden, maar wellicht getuigt een sug gestie van die strekking van een on ontwikkeld kostenbewustzijn of van een gebrek aan kennis van het proto col. De gasten zouden iets hebben kunnen zien, maar ze zouden ook hooggezeten zijn en dat was mis schien wel tegen de regels. Van televi sie kijken kwam ook maar weinig. Slechts een enkeling, op een plaatsje kort bij of op de hoek, had zicht op de net een half metertje te laag opgehan gen videoschercnen. Soms week de menigte even op een manier dat van het bruidspaar in een flits iets te zien was. „Hooggesloten", hoorden we tij dens die schaarse momenten fluiste- x'en. Luisteren Zo werd het dus een half uurtje mas saal luisteren. Om na afloop van de burgerlijke voltrekking van Het Hu welijk in filmzaaltjes van de Beurs in ongedwongen sfeer via grote beeld- schermen de verdere ceremoniën te volgen of in de foyers iets te nuttigen van de rijke buffetten. Prachtig weer was het geworden, zo ervoer de Zeeuwse delegatie op weg naar de parkeerplaats waar de bus wachtte. En mooi dat geen van de da mes die een broek droeg, was berispt door het Hof. En wat een verrassing, daar kwamen over het Damrak talrij ke muziekkorpsen en de Gouden Koets. Leeg, en met een ongepaste lik witte verf op het dak, maar evengoed. In doezelige sferen keerden de geno digden huiswaarts. Waarbij van te leurstelling geen blijk werd gegeven. We zouden ruim op tijd thuis zijn voor de herhaling op televisie. En wij hadden toch maar met het bruidspaar in één ruimte mogen ver toeven. Dat nam niemand ons nog af. J V ggaSAW- RGAI.U*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13