Taaiactie laat Z-Vlamingen koud PZC PZC Oostburg is voor mij geen springplank MODELBOUWSHOW ZON.17 FEB. INFO: 01-K3'-°221020 -^SHOVVS GOES Wethouders kruien milieustraat open Centrale aansluiting op gasinstallatie voor woonwagens in Sas 15 Nog geen duizend steunbetuigingen voor erkenning Zeeuws Rootsbands in Porgy Bess Carnaval met oranje tintje Vrijspraak voor mishandeling Geweldplegers moeten aan de slag Dronken bromfietser krijgt boete Werkstraf voor diefstallen Bezit rode diesel bestraft Oranjebal 10e NEDERLANDS GROOTSTE ZAT. 16 FEB. ?S"»n0"S1ZEELANDHALLEN zaterdag 2 februari 2002 door Jan Jansen TERNEUZEN - De actie voor de officiële erkenning van het Zeeuws als streektaal maakt in Zeeuws-Vlaanderen nog min der los dan boven de Wester- schelde. Staat de provinciale teller op een magere 6500 steun betuigingen, dan zijn daarvan nog geen duizend afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen. Een even redige verdeling over de provin cie had er minstens tweedui zend moeten opleveren. Teleurstellend, erkent consu lente streektalen, Marjolein de Visser, die namens de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland de actie coördineert. Een directe verklaring voor het achterblij ven van Zeeuws-Vlaanderen heeft ze niet. „Omdat er nog veel dialect wordt gesproken, zou je uit dat gebied juist meer reac ties verwachten." De magere respons uit heel Zee land kan ze wel plaatsen. „Zeeuwen gaan niet zo gauw de barricaden op. In dit geval moesten ze bovendien zelf actie ondernemen, de kaart of de bon invullen en op de bus doen. Dan is het nog niet zo slecht. Vooral omdat ook veel verenigingen en scholen hebben gereageerd, vind ik dat we er toch wel mee kunnen aankomen bij de staats secretaris." Daar gelooft streektalenkenner George Sponselee uit Hulst ech- terniksvan. „Volgens mij zijnze in Den Haag ook van tiendui zend steunbetuigingen nog niet onder de indruk. Bij vijftig- tot zestigduizend wordt het mis- TERNEUZEN - De rootsbands The Seatsniffers en T99 treden zaterdag 9 februari op in Porgy Bess in Terneuzen. The Seatsniffers brengen een ei genzinnig rock 'n roll-rootsre- pertoire. T99 is een Nederlands rootsrocktrio, dat bekend staat om het stampende fiftiesgeluid. Het dubbelprogramma begint om 22.00 uur. HENGSTDIJK - Een week voor het officiële carnaval viert Hengstdijk voor de 23e keer tra ditiegetrouw hun carnavals feest. Omdat het dit jaar op de bijzon dere datum van 2 februari valt, tegelijk met het koninklijk hu welijk, geven de organiserende Polderjongens het feest een oranje tintje. Om 14.00 uur ver trekt vanaf de Sint Josefschool een carnavals-Oranjeoptocht naar dorpscentrum De Schuur, in gezelschap van de raden van elf van de Vogelpiek en d'Osse- koppen en de dweilband ZDGK. Een jury geeft onderweg punten voor de mooiste Willem, de mooiste Maxima en het mooi ste koningskoppel. Om 14.30 uur begint het limo nadebal in het dorpscentrum met onder meer goocheltrucs, sketches en liedjes door clown Freubel. Na een traktatie volgt de verkiezing van een nieuwe jeugdprins of -prinses. Als af sluiting krijgen de kinderen een Oranje-aandenken en zullen de prins en prinses met hun gevolg een bezoek brengen aan de bei de cafés van het dorp, waar nog tot in de late uurtjes gehost en gefeest kan worden. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl •schien wat anders, maar nu... nee, ik geloof niet dat dit iets uithaalt." Op zijn eigen gevoel afgaand, kan hij de desinteresse in Zeeuws-Vlaanderen wel ver klaren. „Zelf voel ik me hierbij een buitenstaander, ik spreek geen Zeeuws dialect, maar Vlaams. Voor mij hoeven ze het niet te laten hoor, die actie, maar die zal er niet toe leiden dat het dialect ook maar een dag langer meegaat." Sponselee weerspreekt niet de bewering van taalwetenschap pers dat je het Zeeuws breed moet zien: In een gebied dat zich uitstrekt van Goeree-Overflak- kee tot Noord-Frankrijk zijn veel overeenkomsten in taal. Maar hij deelt ook de mening van veel Zeeuwen, niet in cle laatste plaats Zeeuws-Vlamin- George Sponselee gen, dat er minstens evenveel verschillen zijn. Zeeuws-Vlaanderen alleen al valt op te delen in vier grote taalgebieden: Het Land van Hulst, Het land van Axel, West- Zeeuws-Vlaanderen en de grenskant. En daarbinnen lo pen de dialecten dan ook nog sterk uiteen. George Sponselee onderscheidt in het Land van Hulst al vier talen, die van het gebied tussen ruwweg Ossenis- se en Graauw, die van de stad Hulst, die van Nieuw-Namen en die van grensdorpen als Clinge en SintJansteen. Het Land van Axel en West- Zeeuws-Vlaanderen zijn vol gens hem qua dialect tamelijk homogeenmaar in het westen is bijvoorbeeld grensdorp Eede weer een duidelijke uitzonde ring. De variant van het Oost- Vlaams die er wordt gesproken is voor veel Zeeuws-Vlamingen amper te verstaan. Sponselee weet dat de meest kenmerkende verschillen zitten Marjolein de Visser in de zinsbouw. „Die is belang rijker dan afwijkende woorden of klanken. Mensen die weieens iets omzetten van het ene dialect in het andere hebben die erva ring. Dat kan om die reden een lastig karwei zijn." De Hulster talenkenner zou lie ver een andere bestemming zien voor het geld en de energie die nu in de actie worden gestoken. „Laat het ten goede komen aan al die mensen die niet praten over dialect, maar het gebrui ken." De sneer naar de mensen die erover praten, kan niet uit blijven: „Velen zitten echt niet te wachten op die sturende hand uit Middelburg." Alternatieve bestedingsmoge- lij kheden ziet hij genoeg: speci- aie uitgaven, vertelavonden, videobanden. „Laat die consu lente in heel de provincie verha len optekenen en geef dat vervolgens als boek uit in die cultuur-historisch reeks van de provincie. Dat zou wel een aan winst zijn." Genodigden bekijken de containers bij de opening van de milieustraat in de Koegorspolder. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een man negeert alle bordjes en gooit een kapotte ladder in de bak 'niet brandbaar afval'. De drie inilieuwethouders van de Kanaalzone en OLAZ-directeur P. Louwman staan erbij en kijken ernaar. Ook nog niet he lemaal gewend aan de nieuwe milieu straat in de Koegorspolder, dus. De wethouders A. van Waes (Axel), R. Noët (Sas van Gent) en K. van der Hoofd (Terneuzen) kruiden gistermid dag een zak afval naar de bakken voor brandbaar restafval. Daarmee was de milieustraat aan de Koegorsstraat offi cieel geopend. Het nieuwe inzamelingspunt voor grof huishoudelijk- en bedrijfsafval is ui termate publieksvriendelijk, betoogde Van der Hoofd. Ten eerste omdat er zeer ruime openingstijden gelden geduren de zes dagen per week. Ten tweede om dat bij elke container duidelijk aange geven is welke soorten afval erin moet. De bakken voor puin en grond liggen op een lager niveau, zodat de lading er zo uit een karretje ingekieperd kan wor den. Sommige mensen uit Axel en Sas heb ben wel moeite met de afstand naar de Koegorspolder en de strenge eisen voor de nieuwe milieustraat. Het afleveren van afval door particulieren met auto's met grijs kenteken of met dubbelassige aanhangwagens is verboden, dat wil zeggen alleen tegen betaling toege staan. Tijdens commissievergaderingen in de gemeente Axel werd daar al verschil lende keren over geklaagd. P. Snoodijk (Gemeentebelangen Axel en van beroep autohandelaar) vond vooral de maatregel om dubbelassige aanhangwagens als bedrijfswagens te classificeren te ver gaan. Hij heeft zich intussen bij het regime vhn de nieuwe milieustraat neergelegd en heeft twee eenassige aanhangwa gens besteld om aan klanten te kunnen verhuren. Besluit Met de ingebruikname van de milieu straat in de Koegorspolder heeft Zeeuws-Vlaanderen twee regionale af- valcentra, want vorig jaar werd er al één in Oostburg geopend. Een derde mi lieustraat, voor Oost-Zeeuws-Vlaan- foto Wim Kooyman deren, moet volgend jaar het levens licht zien. De huidige gemeente Hontenisse wil echter nog niet hard meewerken. De Hulster wethouder W. Kaijser verwacht dan ook dat een be sluit over de op te x'ichten milieustraat (Hulst denkt aan een locatie op indu- strieterrein Hogeweg) pas volgend jaar door de raad van de nieuwe gemeente Hulst kan worden genomen. Totdat de centrale milieustx-aat er is, blijven de afvalpaxken aan de Absdaalseweg in Hulst en bij de haven van Walsoorden in bedrijf. Van der Hoofd vex~wacht overigens niet dat de schuurtjes van de gemiddelde Kanaalzonebewoner dix-ect worden leeggemest vanwege de opening van de nieuwe milieustraat. „Nederlanders blijven verzamelaars." Waarnemend burgemeester Brommet geïnstalleerd door René van Stee OOSTBURG - „Samenvoegen is niet hetzelfde blijven doen in een groter geheel. Er ontstaat een nieuwe organisatie en een nieuwe gemeente en daarin moet soms het wiel opnieuw worden uitgevonden." Dat zei gistermiddag de kersverse Qostburgse burgemeester, E. Brommet, na de installatie plechtigheid in de raadszaal van het gemeentehuis. Brommet, een PvcLA'er, liet erin zijn eerste officiële toespraak hij geen misverstand over be staan dat 'zijn' nieuwe gemeen te en Sluis-Aardenburg, met de gemeentelijke herindeling in het verschiet, voor een gi-ote uit daging staan. Er dient volgens hem dan ook zo snel mogelijk duidelijkheid te komen over het beleid van de nieuwe gemeente en de inrich ting van het ambtelijk appa raat. „Een proces dat extra druk legt op zowel de organisatie als de bestuurders en waarin ook wel eens iets fout zal gaan. Hiex-- voor vraag ik op vooi-hand be grip", aldus de waarnemend burgemeester. Brommet om schrijft zichzelf als een bestuur der die er staat als het nodig is, maar als tweede natuur ook al tijd zoekt naar draagvlak voor beleid bij de gemeenteraad, de bevolking en de ambtenaren. Het belangrijkste middel noemt hij daarvoor interactief bestu ren, waarbij communicatie tus sen alle geledingen binnen de gemeenschap centraal staat. Hij reageerde hiermee indirect op de woorden van raadslid J. Pro voost, die Brommet meegaf eens regelmatig aan te kloppen bij zijn collega in Sluis-Aarden- bxirg om tot een adequate af stemming van gelijksoortige ondeiwerpen tussen beide fu- siepax*tners te komen. „Er moet toch een charmantere manier te bedenken zijn dan dit via de krant te doen", aldus Provoost. Burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aardenburg, eveneens aanwezig in Oostburg, noemde de opmerkingen van Provoost overbodig en een gepasseerd station.Wellicht zit er nog ruis De nieuwe Oostburgse burgemeester, E. Brommet (midden) en zijn echtgenote werden gefeliciteerd door burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aardenburg. foto Peter Nicolai in de communicatie tussen de x'aad en het college van Oost burg, maar dat moet ons niet worden verweten", aldus een licht geprikkelde Stx-aatsma. Loco-bui-gemeester C. Bolijn- Hertzberger noemde het met name een pré dat Brommet goed was ingevoerd in het kustbeleid, omdat hij hiermee veel te maken had in zijn vorige standplaats Egmond, dat als zelfstandige gemeente is samengegaan met Bergen en Schooi'l. „Wij zijn TERNEUZEN - De Texmeuzense politierechter heeft gisteren een 42-jarige inwoner van Sluis vrijgesproken van mishande ling. De man werd verweten 11 juli vorig jaar in Cadzand-Bad een 13-jarige jongen met een stok te hebben geslagen. De jon gen maakte deel uit van eengx-oep leeftijdsgenoten die kleine- i-e k index-en lastig vielen op de speelweide bij het stx-andpavil- joen. De xxitbater greep in, waarna de jongei'en vloekend en schel dend weggingen. Even later kwamen ze texoxg met tentstok- ken. De 13-jarige jongen zorgde volgens verdachte voor ovei - last voor zijn gasten door met de stok te zwaaien, zodat hij zich nogmaals veilplicht voelde om in te grijpen. Bij de wor steling zou de Sluissenaar de jongen op zijn been hebben ge slagen. De officier van justitie eiste 150 euro boete, maar de poli,tiei-echter had zo zijn twijfels en sprak de man vrij TERNEUZEN - Drie mannen uit Terneuzen, twee van 22 en een van 21 jaar, zijn gisteren bij verstek door de Tei-neuzense politierechter voor het plegen van openlijk geweld veroor deeld tot taakstraffen van tachtig uur De verdachten, die tot dezelfde familie behoren, hadden op 15 april vorig jaar bij een vechtpartij in het uitgaanscentrum van Terneuzen een man fors toegetakeld, door hem te schoppen en te slaan. De aan lei ding tot het geweld was een meisje, dat volgens de politierech ter ook een kwalijke rol had gespeeld. Gisteren bleek dat het slachtoffer inmiddels wraak heeft genomen op een van zijn belagei-s. Die zaak komt tezijnertijd op de zitting van de poli tierechter. TERNEUZEN - Een 25-jarige Terneuzenaar moet zeshon- derd euro betalen, voor het dronken x-ijden op een onverzeker de brommer. De Texmexizense politierechter legde hem giste x-en deze boete op. De man was op 30 juni in zijn woonplaats betrapt toen hij met drie keer te veel alcohol op zijn bromfiets bestuurde. Daarnaast bleek dat hij met het verzekerings- plaatje had geknoeid: het plaatje van 2000 was ovex-geschil- derd in de blauwe kleuren van 2001 TERNEUZEN - De Texnexxzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 35-jarige inwoonster van Hengstdijk voor twee winkeldiefstallen, waarvan er één met geweld, zestig uur werkstraf opgelegd. De verdachte gaf toe te hebben gestolen, maar ontkende ge weld te hebben gebruikt. De vrouw stopte op 9 mei voxng jaar bij Albert Heijn in Hulst een pak lasagne onder haar kleding. Ze wei'd hiex-op aangesproken door het winkelpersoneel. Ze zette het daarna op een lopen maar werd tot staan gebx-acht. Ze beet een van hen in de hand en de ander werd gekrabt. Daax-na rukte ze zich los en ging ervandoor. Later kon ze wor den aangehouden. De vrouw ex-kende op 17 jixni 2000 bij de Hema in Hulst ondergoed te hebben gestolen. Geldgebi-ek was haar motief. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft gisteren een 64-jarige inwoner van Baarle-Hertog voor een overtre ding van de accijnswet veroordeeld tot 400 eux~o boete. De man was 7 juli vorig jaar in Kampei-land in het bezit van twee jerrycaifs'rode diesel en dat is in Nederland strafbaar. De ver dachte verklaarde in Antwerpen duizend liter rode diesel voor zijn pleziei-jacht te hebben getankt. In België is dat toe gestaan. heel benieuwd of dat nog nieu we perspectieven kan bijdragen om nog sneller en vooral beter bezig te zijn met de veiligheid en aankleding van onze kust", al dus Bolijn. Zij stak hierbij niet onder stoelen of banken dat zij nog steeds verbolgen is over het rapport van het ministerie van VROM waarin onder meer grootscheepse saneringen aan de kustlijn worden voorgesteld. Volgens Bolijn een gepasseerd station, omdat de plannen die eerder gezamenlijk zijn opge steld door divex-se ovex-heden dergelijke saneringen overbo dig maakten. Dienstbaar Brommet zei dat hij het burge meesterschap van Oostburg niet ziet als een springplank naar een grotere gemeente of als een klusje tussendoor. „Natuurlijk is mijn werk hier van tijdelijke aard. Ook is duidelijk dat ik als 55-jax-ige nog wel een paar jaar tjes mee wil, maar dat neemt niet weg dat ik de gemeente en de gemeenschap daar waar mo gelijk dienstbaar zal zijn." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De woonwa gens op het Sasse woonwagen- centrum Tweekwartweg wor den binnen afzienbare tijd aangesloten op een centrale propaangasinstallatie. Momenteel gebi-uiken de bewo ners nog losse propaanflessen en huisbi-andolie om te koken en te stoken, maar dat is in de op tiek van het gemeentebestuur onveilig. Daar komt bij dat de aanwezigheid van losse flessen en gastanks in strijd is met de Wet Milieubeheer-, Volgens het college van burge meester en wethoudex-s is de aanleg van een centx-ale px-o- paantank met een ringleiding, waarop alle woonwagens met afzonderlijke gasmeters wor den aangesloten, de beste oplos sing voor het veiligheidspi-o- bleem. De gemeente wil de gi-ote tank, met een capaciteit van 8000 liter, op 25 meter afstand van het centx-um plaatsen. Op een terreintje dat wordt omslo ten door een hek van twee meter hoog met twee poorten. De aan- legkosten worden geraamd op zo'n 18.000 eux-o. De veri-ekening van het gasge- bruik van de centrumbewoners heeft door tussenkomst van de gemeente plaats via maande lijkse rekeningen en een jaar lijkse verrekening aan de hand van de meterstanden op de aparte meters. De commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ox-dening van de gemeente Sas van Gent buigt zich dinsdag 5 februari over het vooi-stel. Tijdens de vergadering die ge houden wordt in het Sasse gemeentehuis spreekt de com missie zich ook uit over de ex- ploitatie-ovex-eenkomst tussen de gemeente en de Terneuzense pi-ojectontwikkelaar Imotec (Projectbouw Zeeland) voor het nieuwbouwplan Oostmolen- kreek in Westdorpe. Het Ter neuzense bedrijf mag in dit plan veertig nieuwe woningen gaan bouwen. Per viei'kante meter uitgegeven bouwgrond verdient de gemeente 6,81 euro aan het plan. De leden bei-aden zich vooi-ts over een vooi-gestelde herzie ning van de bestemmingsplan nen Koegoi'spolder en Stroo- dorpe-Oost. De plannen moeten woxxlen bijgesteld, om de aan leg van een recyclingzone, een windmolenpax-k en een bagger- speciedepot in de Tei-neuzense Koegorspolder mogelijk te ma ken, alsmede de uitbreiding van het zeehavencomplex en indu- strietei-rein ten oosten van Stx-oodox-pe, De commissievex-gadering be- gint dinsdag om 19.00 uur. SAS VAN GENT - Carnavals band Tè geen naom organiseert vanavond een Oranjebal in café De Rijnvaar in Sas van Gent. De band speelt enkele malen, om zo het nieuwe repertoire voor de carnaval alvast door te nemen. Bezoekers wordt ge vraagd iets ox-anjes te dragen. Het Oi-anjebal begint rond 19.30 (Advertentie) is lekkerder voor je rug. Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Slaapkenner Rademakers Heeft een slaapoplossing voor iedereen w ww slaapkenner.nl (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 75