PZC Veel minder diefstallen in regio Oranje verplicht tijdens feest Zondag Open: 2e voor de HALVE PRIJS! Bressiaander geeft hongerstaking op 13 Sector wil langdurige vergunning voor mosselzaadvissers Beetje nerveus bij de eerste Oranjemok «i <J e* S o y Vandaag gesloten, maar Zeeuwse politiechef in ere-escorte trouwstoet Samen Vorstelijk Zitten Laatste Woelige Weken Sasse vrouw mishandeld met asbak zeeuwse almanak Carrièreswitch Politie Oosterscheldebekken komt met gunstige cijfers Stelen fietsen volgens rechter misselijk gedrag Smul van al dit nieuws! 1844 - 1998 NOORD waarin opgenomen - 1 O de Zierikzeesche Nieuwsbode AMSTERDAM - De Zeeuwse politiechef Rinus Jeremiasse maakt vandaag deel uit van het ere-escorte bij de trouwstoet. Jeremiasse is hoofd forensi sche en technische ondersteu ning bij het korps. Hij is al jaren betrokken bij de feestelijkheden op Prinsjes dag. Vanwege zijn hippische achtergrond had hij belang stelling getoond om toe te tre den tot de groep beredenen van de politie die de jaarlijkse tra ditionele rijtoer door Den Haag begeleiden. Bovendien deed zich de situatie voor dat er bij het muzikale gedeelte van het ere-escorte van de politie 'de clique' genaamd, behoefte bestond aan een trompetter. Zo kon Jeremiasse een andere hobby benutten: het bespelen van de jachthoorn. In een later stadium werd hij commandant van de clique, die behalve op Prinsjesdag ook optreedt bij andere bijzondere evenemen ten. Zoals nu ook bij het ko ninklijk huwelijk. .als je MAXIMAAL wilt genieten kies je voor de love-seat Siboga^ U bent vandaag van harte welkom! Zuidweg 20A, Zonnemaire Telefoon 0111-401318 www.interieur-paauwe.nl R ToH N fc zaterdag 2 februari 2002 l.v.m. het Oranje-Huwelijk zijn wij vandaag gesloten, maar wel zijn bijna al onze filialen morgen 3 feb. geopend* van 12.00 tot 17.00 uur! ment dat bezwaar wordt aange tekend, zei de Zevibel-voorman in de richting van de Kamerle den Geluk (WD), Buijs (CDA) en vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Dat een aanpassing in die zin geen overbodige luxe is, was eerder die vrijdagmiddag al duidelijk geworden uit de jaar rede van voorzitter W. Schotvan de Zierikzeese vissersvereni ging Helpt Elkander. Volgens hem moet ook van het aanstaan de mosselseizoen geen al te hoge verwachtingen worden gekoes terd. ,,Er zijn maar een beetje Zeeuwse halfwasmosselen, dus de start wordt moeilijk. Ik vind het heel sneu voor de Belgen, onze beste klanten, maar het zal niet meevallen om ze in juli al te laten smullen", verwees Schot naar een mogelijk andermaal verlaat begin van de consump tieverkoop. Hij verwacht dat de eerste volgroeide mossels op z'n vroegst in de loop van augustus of september op de markt kun nen worden gebracht. Schot deed de oproep tot meer (overheids) steun voor de mos selsector, die momenteel 'links en rechts wordt ingehaald door alle Europese landen die met steun en ambitie hun productie cijfers verhogen en ons verdrin gen van onze markten'. „Is het echt. niet mogelijk om een ge zonde bedrijfstak met zo'n ge weldig natuurproduct in stand te houden, te steunen en mis schien zelfs te stimuleren?" WESTDORPE - Een 21-jarige inwoonster van Sas van Gent is donderdagmiddag mishandeld in een horecagelegenheid aan de Graafjansdijk in Westdorpe. Ze werd door een andere vrouw met een asbak in het gezicht ge slagen en moest zich voor een wond in het gezicht onder dok tersbehandeling. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. Beter Bed bij jou in de regio: Bergen op Zoom, Breda, Hulst, Oosterhout. Roosendaal en Tilburg junior 'Zondag gesloten: Goes. Voor adressen raadpleeg de Telefoongids, de Gouden Gids (zie bedden) kijk op www.beterbed.nl door Marcel Modde ZEERIKZEE - Mosselzaadvis sers moeten een meerjarige ver gunning krijgen voor hun werk in natuurgebieden. Alleen zo kan worden voorkomen dat de ze broodvissers door starre re gelgeving pas te laat aan de bak kunnen en dieper in de proble men zakken, aldus voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse be langenvereniging Zevibel. Inmiddels bijna traditioneel ge bruikte Van Liere de jaarbijeen komst van de Zierikzeese mos selvissers om de even trouw aanwezige overheidsvertegen woordigers uit de visserijsector tot actie te manen. Gisteren was het de Natuurbeschermingswet (NB) die de Zevibelvoorzitter onder vuur nam. De huidige regelgeving sluit volgens Van Liere absoluut niet aan bij de praktijk. Een visver gunning wordt pas verleend na dat de inventarisatie van de hoeveelheid gevallen mossel zaad bekend is. Vervolgens geldt ook nog een verplichte wachttijd van zes weken. In het najaar heeft dat vaak tot gevolg dat het zaad wegwaait. In het voorjaar valt de zaadvisserij sa men met het begin van het vangstseizoen van mosselen. Afhankelijk Een doorn in het oog van Zevi bel is bovendien dat de beroeps vissers onder de bestaande wet 'volstrekt afhankelijk' zijn van de natuurbeschermingsorgani saties. De NB-wet biedt derden de mogelijkheid de zaadvisserij zes weken op te houden, zonder dat de vergunninghouder daar enige invloed op kan uitoefe nen. Hoe dat kan uitpakken, al dus Van Liere, werd afgelopen zomer duidelijk toen de Fauna bescherming de zaadvisserij in de Oosterschelde wist tegen te houden. Nu er op dit gebied een wetswij ziging in de maak is, pleit Van Liere voor meer armslag voor de vissers. De regel zou moeten worden opgenomen dat van een vergunning altijd gebruik kan worden gemaakt, tot het mo- door René van Stee BRESKENS - Bressiaander E. Verkeste is gistermiddag na der tig uur gestopt met zijn honger staking. Hij was donderdagoch tend met deze actie begonnen als protest tegen de overlast van twee opeenvolgende huurders van het huis naast zijn eigen wo ning aan Ghistelkerke. Ook wilde Verkeste met zijn ac tie de Woonstichting Zeeu wsch- Vlaanderen (WZV), van wie hij zijn woning huurt, en de politie bewegen op te treden: Druk „De is druk me te veel gewor den. Ook de commotie die is ont staan rondom deze kwestie is me te veel", verklaarde Verkeste het staken van zijn actie. Hij hoopte wel dat de ogen van de verantwoordelijke instanties nu zijn geopend en dat ze op korte termijn passende maatre gelen zullen treffen. Verkeste sloot niet uit dat hij verdere pro testacties onderneemt als er niet spoedig wordt ingegrepen tegen de burenoverlast. J. Zeegers, de vader van de hui dige buurman van Verkeste is woest. Hij vindt alle ophef rond om de aantijgingen aan het adres van zijn zoon onterecht. „Er klopt werkelijk helemaal niets van. Wij voelen ons dan ook zwaar beledigd en verne derd. Daarom zullen we alles in het werk stellen om deze zaak recht te trekken, want dit pik ken we niet. Bovendien is het te gek voor woorden dat iemand als meneer Verkeste zo veel aan dacht en publiciteit krijgt in de krant", aldus een verontwaar digde Zeegers. Dat KPN wat betreft de ver meldingen in het telefoon boek flink van het padje af is, is genoegzaam bekend. Maar zouden ze misschien ook een vooruitziende blik hebben hoe de situatie er na de herin deling in Zeeuws-Vlaande- ren voor de burgemeesters zal uitzienKPN heeft burge meester Vogelaar van de ge meente Hontenisse maar me teen een nieuwe functie toegedicht in de nieuwste uitgave van de gids: landbou wer. Ook gehoord: In Klooster- zande is het al carnaval, want Vogelaar heeft zijn kiel al aan. TERNEUZEN - De Terneuzen- se politierechter veroordeelde gisteren een achttienjarige in woner van Sluis tot 650 euro boete. De Sluissenaar had vorig jaar in Oostburg een brommer gestolen en een fiets in Zuidzan- de weggenomen. De politierechter kwalificeerde de diefstallen als misselijk ge drag. Ziehier de mok ter herinnering aan het huwelijk van Willem-Alexander enMdxima. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Met oranje haar en oranje trui is hij helemaal klaar voor het huwelijksfeest. Een beetje ze nuwachtig is de elfjarige Jeroen Boogerd wel, als hij de eerste Oranjemok in ont vangst mag nemen. Hij krijgt de eerste van de mokken die de gemeente Schouwen-Duiveland ter ge legenheid van het huwelijk van kroon prins Willem-Alexander en Maxima heeft laten maken, officieel overhandigd van wethouder D. van der Wekken. Op openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede zat de feeststem ming er gistermorgen al goed in. Oranje en rood-wit-blauw wapperen in de loka len. Deleerlingen hebben oranje plukken in hun haar, Maxima-hartjes op hun wangen en dragen oranje hoedjes of T- shirts. Wethouder Van der Wekken mocht hier niet bij achterblijven: van directrice B. de Ruiter kreeg hij een grote oranje vlin derdas. „Het is heel erg bijzonder. Zo vaak maak je dat niet mee, een huwelijk van een kroonprins", vertelde Van der Wekken zijn jonge toehoorders. Het college wilde deze bijzondere gebeurtenis niet onge merkt voorbij laten gaan en besloot de 3800 basisscholieren van Schouwen- Duiveland een mok te geven als aanden ken. Als één van de winnaars van de bouwpla- tenwedstrijd van de gemeente had Je roen uit groep acht van de Kirreweie de eer de eerste beker in ontvangst te ne men. (Advertentie) door Rob Paardekam GOES - Het aantal diefstallen van personenauto's en andere motorvoertuigen in de Ooster- schelderegio is in de eerste acht maanden van vorig jaar met meer dan vijftig procent ge daald ten opzichte van dezelfde periode in 2000. Ook op andere gebieden kan het politieteam Oosterscheldebekken positieve cijfers laten zien. In haar verantwoordingsrap portage schetst de politie een beeld van de criminaliteitscij fers over de eerste acht maan den van 2001. In de zeven gemeenten van de Oosterschel- deregio werden in die periode zeventig motorvoertuigen ge stolen. In 2000 waren dat er nog 144, terwijl er in de eerste acht. maanden van 1999 nog 135 au to's en motoren werden ont vreemd. Vorig jaar vonden de meeste diefstallen (31) plaats op Schouwen-Duiveland, wat ook de grootste gemeente in de Oos- terschelderegio is. Goes volgt met twintig diefstallen op een logische tweede plaats. Dat be tekent dat bijna zeventig pro cent van alle diefstallen van mo torvoertuigen in deze twee gemeenten plaatsvindt. Ook het aantal woninginbraken nam af ten opzichte van 2 0 0 0In dat laatste jaar vonden van ja nuari tot en met augustus 267 inbraken plaats, terwijl dat er vorig jaar 231 waren. De daling vond vooral plaats in de platte landsgemeenten, want Goes en Schouwen werden geconfron teerd met twintig en negentien inbraken meer. Vooral in Wol- phaartsdijk, Goes, Bruinisse en Nieuw Haamstede zag de politie de laatste twee j aar een toename van woninginbraken. Op basis van het aantal inbra ken heeft de politie per gemeen te een inbraakrisico vastge steld. Dat is het hoogst in Goes en Schouwen-Duiveland. In die laatste gemeente is de kans dat er ingebroken wordt 5,3 pro cent. In Goes is die kans 5,1. In Tholen, Kapelle en Borsele is de kans op inbraak het kleinst. Op andere gebieden laat de politie vooral positieve cijfers zien. Zo nam het aantal zedenmisdrij ven met ruim 26 procent af en was er weer een lichte daling van het aantal geweldsdelicten. De cijfers over de verkeersvei ligheid tonen een ander beeld. Het aantal verkeersongevallen nam ten opzichte van 2000 met negentig toe tot 1261. Al met al concludeert de politie dat de criminaliteit in de Oos- terschelderegio over het alge meen is afgenomen. Ten opzich te van 1999, voor de politie het referentiejaar, is het aantal aan giften met bijna tien procent ge daald naar 4493. Alleen in Bor sele nam het aantal aangiften licht toe. Noord-Beveland en Tholen kenden met een daling van 28,7 en 25,1 procent de grootste daling. De politie in de Oosterschelderegio verrichtte in de eerste acht maanden van vorig jaar 1174 aanhoudingen. In 47 gevallen waren agenten genoodzaakt geweld te gebrui ken. Tweehonderd mensen wer den in de boeien geslagen en er werd 556 keer gefouilleerd. Ten slotte werden 1200 slachtoffers van misdrijven doorverwezen naar slachtofferhulp. Advertentie (Advertentie) bruynzeel Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruïsvoort 52. telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De be stuursleden van de Oranjever eniging in Zonnemaire hielden er gisteravond bij de entrée van het dorpshuis streng toe zicht op. Zonder een oranje versiering of een vermomming als Maxima of Willem- Alexander mocht niemand naar binnen. Het was tenslotte vooraf duidelijk aangekon digd dat oranje verplicht was tijdens dit bijzondere vrijge zellenfeest. Overigens toonden diezelfde bestuursleden zich ook zeer behulpzaam. Wie niet in oran je kwam, kreeg spontaan een vleugje uit de haarkleurspray over de bol gespoten. De meeste bezoekers echter waren op de hoogte van het oranje-voorschrift en tooiden zich in allerlei soorten bizarre feestkleding. Oranje overalls scoorden hoog, maar veel uit bundiger waren de zeer hoge hoeden in die kleur en verder waren vooral veel T-shirts, boa's, blouses, bespoten spij kerbroeken en jacks. Bestuurslid Katrien Timmer man van de Oranjevereniging straalde allure uit met een pot sierlijke kroon omhuld met een fraaie rand in hermelijn stijl. „Zaterdag wordt op zoveel plaatsen oranjefeest gevierd. Daarom hebben wij gekozen voor een vrijgezellenfeest op deze avond voorafgaand aan het huwelijk", zegt penning meester Cees van Nieuwen- huizen. „Hetfeest is vooral be doeld voor de iets rijpere jeugd. Daar hebben we speci aal voor gekozen omdat de ac tiviteiten op koninginnedag meer op de kleinere kinderen in het dorp zijn gericht." Toch blijken er ook deze avond veel kinderen van de partij. Vooral zij hebben gehoor gege- Oranje kleding was troef gisteravond, bij het vrijgezellenfeest van de Oranjevereniging in Zonne maire. De Maxima's deden nog extra hun best. foto Pieter Honhoff ven aan de oproep mee te doen aan de Maxima- en Willem- Alexander-look-alike-wed- strijd. Imponerend Jurylid Dominique Dequelle in een imponerende outfit kijkt bij binnenkomst wat for- send rond zich heen. Hij ver wacht een bonte schare nep- Maxima's, maar hun aantal valt nog wat tegen. Hij mag rond middernacht het oordeel vellen welke mooiste look-ali kes de dinerbonnen in ont vangst mogen nemen. Slechts vier prille Maxima's hebben zich bij zijn binnenkomst nog maar gemeld en van Willem- Alexander ontbreekt zelfs elk spoor. Hij brengt zijn vrijge- zellenavond ergens anders door of hij heeft zich incognito onder het groepje dansers in de zaal gevoegd. Daar zorgt de Fun-Fair-drive-in show voor pittige diseomuziek. De rook machine heeft de zaal in neve len gehuld. Wie daar eenmaal aan gewend is, ziet hoeveel tijd de oranjevereniging heeft be steed aan het optuigen van de zaal. Boven de dansvloer han gen 350 oranje ballonnen in een groot net om rond midder nacht te kunnen neerdalen. Lienke ten Brinke (12) is een chique Maxima look-alike. Zij heeft haar blonde haar netjes opgestoken en versierd met een glinsterende clip. Lienke draagt een bordeaux-rode ja pon, een omslagdoek in dezelf de tint en een mooi parelsnoer. Natuurlijk zijn haar schoenen ook keurig bijpassend. „We hebben de jurk op de rommel markt gekocht en m'n moeder heeft hem op mijn maat ge maakt." Een andere look-alike is de 7- jarige Rosalie Vogelaar. Zij ge tuigt in haar kleding meer van de Argentijnse afkomst van de koninklijke bruid. Zij draagt een rok van tule in de kleuren rood, wit, blauw en bovenop haar loshangende lange blon de haren prijkt een tiara met oranje bloemetjes. Verder is er nog een mini-Maxima in een oranje japon met spaghetti- bandjes en een pittige blondi ne in een donkerrood T-shirt met glittertjes en één schouder bloot. Het jurylid nipt vergenoegd aan zijn oranjebitter, aan schouwt het tafereel maar houdt voorlopig zijn kaken nog op elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67