Verzet tegen bouw Deurganckdok PZC PZC Historie proefstation in beeld Ook in uw vakantie dagelijks de PZC Sector wil langdurige vergunning voor mosselzaadvissers Voor een zorgzame begeleiding 16 Reimerswaal keert zich tegen uitbreiding Antwerpse haven FAMILIEBERICHTEN icjioiuizdeL DOMINICUS BV m "DeVoorzorg-Sinke Voor een persoon [ijk afschaf tjefèef naar epen wens 'u k UiTvaaRTonderneming H. Jobse 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' /O zaterdag 2 februari 2002 door Rinus Antonisse KRUININGEN - De komst van het Deurganckdok op de linker Schelde-oever bij Doel zorgt voor nadelen in Zeeland. Het gevaar voor calamiteiten wordt groter door toename van het scheepvaartverkeer op de Wes- terschelde. Verder komt door baggerwerk- zaamheden een extra slibwolk de grens over en is er sprake van verstoring van het landschap. Dit blijkt uit een reactie van het gemeentebestuur van Reimers waal aan het Vlaams Gewest, op het milieueffectrapport voor het verder graven van de container haven Deurganckdok. De bouw ervan is na bezwaren stilgelegd, maar er is de Vlaamse regering alles aan gelegen het werk zo spoedig mogelijk af te maken. Reimerswaal gaat het in de eer ste plaats om de veiligheid van de bevolking. In het milieuef fectrapport staat dat het dok Rechter zet geweldplegers aan de slag TERNEUZEN - Drie mannen uit Terneuzen, twee van 22 en een van 21 jaar, zijn gisteren door de Terneuzense politierech ter voor het plegen van openlijk geweld veroor deeld tot taakstraffen van tachtig uur. De verdachten, allen van dezelfde familie, hadden op 15 april vorig jaar bij een vechtpartij in het cen trum van Terneuzen een man fors toegetakeld, door hem te schoppen en te slaan. De aanleiding tot het geweld was een meis je, dat volgens de politie rechter ook een kwalijke rol had gespeeld. Gisteren bleek dat het slachtoffer inmiddels wraak heeft ge nomen op een van zijn be lagers. Die zaak komt te- zijnertijd op de zitting van de politierechter. èen grote hoeveelheid scheep vaartverkeer aantrekt, wat mo gelijk tot meer drukte en een ho ger risico op de Westerschelde zal leiden. Met name het aanva ringsgevaar met ammoniak- schepen neemt toe en dat heeft gevolgen voor de risicogebieden op de wal, aldus Reimerswaal. Het gemeenbestuur vindt dat het milieueffectrapport tekort schiet, omdat slechts wordt ver wezen naar de Langetermijnvi- sie voor het Schelde-estuarium. Daarin is opgenomen dat aan dacht wordt besteed aan de nautische veiligheid en aan maatregelen om de risico's te be perken. Dit slaat op de hele Wes terschelde en is niet gericht op het Deurganckdok. Reimerswaal acht het echter van groot belang dat ook bij de aanleg van het Deurganckdok duidelijk boven tafel komt in welke mate de risico's-kansen groter worden. Ook moet wor den aangegeven welke aanvul lende maatregelen nodig zijn om de toename van risico's op de Westerschelde en naastliggende omgeving zo gering mogelijk te houden. Om het dok en de toegang bruikbaar te houden voor grote containerschepen moet er in de toekomst voortdurend worden gebaggerd, zowel in het dok zelf als op de zogenaamde Drempel van Frederik. Het gemeentebe stuur van Reimerswaal vreest dat hierdoor een extra slibwolk ontstaat, die de Nederlandse grens passeert. Aan de gevolgen ervan wordt in het milieueffect- rapport geen aandacht besteed. Dit is des te belangrijker, nu uit onderzoek blijkt dat de stort- mogelijkheden voor nog meer bagger in de Westerschelde een kritische grens naderen. Reimerswaal constateert dat het dok 'visuele verstoring' ver oorzaakt in de vorm van licht, 26 kranen met een maximale hoogte van 107 meter en 75 rol- bruggen. Ook vanuit Nederland en dan vooral het zuidoostelijk deel van Zeeland zal deze ver storing van het landschap goed te zien zijn. Het gemeentebe stuur dringt erop aan te zorgen voor een zo goed mogelijke landschappelijke inpassing om de vervuiling van de horizon binnen de perken te houden. Zo'n beetje alle bekende fruitsoorten zijn weieens getest bij het proefstation in Wilhelminadorp. Ê&ÊÈÊsMsÈM foto Willem Mieras door Rob Paardekam KAPELLE - In het Fruitteeltmuseum in Kapelle werd gisteren het startschot gege ven voor de tentoonstelling 99 jaar Zee- lands Proeftuin. De expositie geeft een overzicht van de geschiedenis van het Proefstation voor de Fruitteelt, dat van 1901 tot en met 2000 was gevestigd in Wil helminadorp. Bijna honderd jaar lang was Wilhelmina dorp het centrum van het Fruitteeltonder- zoek in Nederland. In 1901 werd Zeelands Proeftuin opgericht. Later zou de naam worden veranderd in Proefstation voor de Fruitteelt. In het Instituut zijn in de loop der jaren ont zettend veel fruitsoorten getest. Vele daar van, zoals de Jonagold en de Elstar, werden een succes, terwijl van vele andere appels, peren of bessen weinig meer werd verno men. Net voor haar honderdste verjaardag werd Zeelands Proeftuin, zoals veel mensen het Proefstation altijd zijn blijven noemen, ge sloten. Diverse reorganisaties en bezuini gingen, deels veroorzaakt door de inkrim pende sector, nekten het bedrijf. Veel mede werkers verhuisden naar het landelijke proefstation dat in Randwijk werd geves- tigd. J. Musters, oud-voorzitter van het proefsta tion in Wilhelminadorp, opende gisteren de tentoonstelling door een borstbeeld van oud-directeur A. van de Plassche te onthul len. Musters was zichtbaar blij dat hij veel oud-medewerkers weer eens zag. „Meestal als ik jullie toesprak, ging er iemand weg of werd er iets gesloten", zei hij tegen de aan wezigen. „Daarom ben ik blij dat ik nu eens iets mag openen." Foto's De expositie 99 jaar Zeelands Proeftuin be vat vooral veel foto's, maar geeft ook een overzicht van de onderzoeksinstrumenten die in Wilhelminadorp werden gebruikt en daar ook vaak ontwikkeld werden. De ten toonstelling is tot en met 11 mei te bezichti gen in het Fruitteeltmuseum aan de Bieze- lingseweg in Kapelle. Het museum is open op woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Mosselzaadvis sers moeten een meerjarige ver gunning krijgen voor hun werk in natuurgebieden. Alleen zo kan worden voorkomen dat de ze broodvissers door starre re gelgeving pas te laat aan de bak kunnen en dieper in de proble men zakken, aldus voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse be langenvereniging Zevibel. Inmiddels bijna traditioneel ge bruikte Van Liere de jaarbijeen komst van de Zierikzeese mos selvissers om de even trouw aanwezige overheidsvertegen woordigers uit de visserijsector tot actie te manen. Gisteren was het de Natuurbeschermingswet (NB) die door de Zevibelvoor- zitter onder vuur werd geno men. De huidige regelgeving sluit volgens Van Liere absoluut niet aan bij de praktijk. Een visver gunning wordt nu pas verleend nadat de inventarisatie van de hoeveelheid gevallen mossel zaad bekend is. Vervolgens geldt ook nog een verplichte wachttijd van zes weken. In het najaar beeft dat niet zelden tot gevolg dat het zaad wegwaait in een storm. In het voorjaar valt de zaadvisserij zo samen met het begin van het vangstseizoen van consumptiemosselen. Afhankelijk Een doom in het oog van Zevi bel is bovendien dat de beroeps vissers onder de bestaande wet 'volstrekt afhankelijk' zijn van de natuurbeschermingsorgani saties. De NB-wet biedt derden de mogelijkheid de zaadvisserij zes weken op te houden, zonder dat de vergunninghouder daar enige invloed op kan uitoefe nen. Hoe dat kan uitpakken, al dus Van Liere, werd afgelopen zomer duidelijk toen de Fauna bescherming de zaadvisserij in de Oosterschelde wist tegen te houden. Nu er op dit gebied een wetswij ziging in de maak is, pleit Van Liere voor meer armslag voor de vissers. Opgenomen zou moeten worden de regel dat van een ver gunning altijd, gebruik kan wor den gemaakt, tot het moment dat bezwaar wordt aangete kend, zei de Zevibel-voorman nadrukkelijk in de richting van de Kamerleden Geluk (WD), Buijs (CDA) en vertegenwoordi gers van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Dat een aanpassing in die zin geen overbodige luxe is, was eerder die vrijdagmiddag al duidelijk geworden uit de jaar rede van voorzitter W. Schot van de Zierikzeese vissers vereni ging Helpt Elkander. Volgens hem moet ook van het aanstaan de mosselseizoen geen al te hoge verwachtingen worden gekoes terd. „Er zijn maar een beetje Zeeuwse halfwasmosselen, dus de start wordt moeilijk. Ik vind het heel sneu voor de Belgen, onze beste klanten, maar het zal niet meevallen om ze in juli al te laten smullen", verwees Schot naar een mogelijk andermaal verlaat begin van de consump tieverkoop. Hij verwacht dat de eerste volgroeide mossels op z'n vroegst in de loop van augustus of september op de markt kun nen worden gebracht. Schot deed de oproep tot meer (overheids) steun voor de Ne derlandse mosselsector, die mo menteel 'links en rechts wordt ingehaald door alle Europese landen die met steun en ambitie hun productiecijfers verhogen en ons verdringen van onze markten.' „Is het nu echt niet mogelijk om een gezonde be drijfstak met zo'n geweldig na tuurproduct in stand te houden, te steunen en misschien zelfs te stimuleren?" Drankrijder zonder rijbewijs SINT MAARTENSDIJK - Op de Provincialeweg in Sint Maar tensdijk werd vrijdagavond te gen acht uur een 49-jarige auto mobilist betrapt op rijden onder invloed. De man bleek meer dan vier keer de toegestane hoeveelheid ge dronken te hebben. Bij nadere controle bleek dat zijn rijbewijs in beslag genomen was en hij dus niet mocht rijden. De man kreeg een dagvaarding uitge reikt. Er zijn geen woorden voor een zieke van wie je weet hij redt het niet. Je streelt zijn hand, je ziet zijn ogen, je bent bevangen door verdriet. Toch ben je dankbaar voor zijn einde, dat na zoveel moedig strijden kwam. Omdat het niet zijn leven, maar zijn lijden overnam. Bedroefd om zijn heengaan maar dankbaar dat een verder lijden hem bespaard is gebleven, geven wij u kennis dat na een liefdevolle verzorging in zorgcen trum "Bachten Dieke", van ons is heengegaan mijn dierbare man, onze vader, schoonvader, groot- en overgrootvader CORNELIS VAN FRAEIJENHOVE echtgenoot van M. M. Claeys eerder weduwnaar van W. de Pooter t 4 april 1937 in de leeftijd van 90 jaar. Terneuzen: M. M. van Fraeijenhove-Claeys Terneuzen: J. P. de Graaf-van Fraeijenhove M. de Graaf Dordrecht: P. J. van Fraeijenhove Terneuzen: P. van Fraeijenhove A. H. van Fraeijenhove-van de Moortel Terneuzen: M. Verhage-van Fraeijenhove Verhage t Terneuzen: J. Cosijn-van Fraeijenhove J. J. Cosijn t Terneuzen: M. van Fraeijenhove E. L. van Fraeijenhove-Witte Antwerpen: F. R. Knors-van Raemdonck E. Knors Gent: O. van Raemdonck t Klein- en achterkleinkinderen 1 februari 2002 Zorgcentrum ""Bachten Dieke". K 007 Koninginnelaan 2, 4532 BP Terneuzen De crematieplechtigheid, waarbij u wordt uitgeno digd, wordt gehouden woensdag 6 februari om 14.00 uur in crematorium "Terneuzen", Bellamy- straat 28c te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in het crematorium. Geen bezoek aan huis. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze adver tentie als zodanig te beschou wen. Algemene kennisgeving Op 28 januari 2002 is plotseling overleden mijn lie ve vrouw, onze allerliefste moeder, schoonmoeder en aller allerliefste oma JOHANNA WILHELMINA VOOGT-SPAAN echtgenote van J. Voogt Familie Voogt Renesse, 1 februari 2002. Hoogenboomlaan 7a De Bongerd nr. 1 4325 DB Renesse De crematie heeft in familiekring plaatsgevonden. Dag OMA Wat zullen wij jou missen! Jozien en Jasper steenhouwerij tegelhandel Dagelijks geopend van: 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 u Zaterdag geopend van: 9.00 tot 16.00 uur Oude Zandweg 2 - 4361 SK Westkapelle - Tel. 0118-571436 UITVAARTVERZORGING verzorging van alle formaliteiten vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen depositostortingen/verzekeringen nazorg Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Iedere donderdag van 10.00 - I2.00 uur (of na lelefonischeafspraal geheel vrijblijvend advies over onze uitvaartverzekeringen, Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20v Vlissingen tel. 0118 - 41 27 60 dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren ~j Gediplomeerde uitvaartleidcrs: Vlissingen: H.G. van Zalen Middelburg: P.J. Mccrvcld Koudckerke: P. van Tiel en Anke van Tiel-Waitel (uitvaartieidslcr) IN LIEFDE VERBONDEN... Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij gestalte in natuursteen. Vraag naar het fotoboek met vele voorbeelden. ZANDEE DE KUIJPER NATUURSTEEN Goes: "De Goese Poort" Rotonde Ringbaan-West Telefoon (0113) 216555 Middelburg: Arnesteinwcg 40 Telefoon (0118) 612579 sjaak van de walle gedenksteenstilist |U'lSI|l)SU88}S>1U8p86©0]UI new-a bv Uw zong m onze banden voor geheel WalcbeRen Rouwceritra aan: Buitenhovetaan 1 te Middelburg Industrieweg 20 te Vlissingen Kantooradres: Oude Rijksweg 54 4339 BD Nieuw en Sint Joosland Tel,". 0118 462205 Tel.: 0118 633093 www.hJobse-ultvaart.nl Email: hJobse@hjobse-uitvaart.nl füw Tevens beschikken wij over een nazorg-consulente CENTRAAL TELEFOON NUMMER 0113 311 444 HOOFDKANTOOR: Geldeloozepad 20 4463 A) Goes tel. 0113 227525 fax 0113 312978 ROUWCENTRA: Geldeloozepad 20 Goes Kitskinderscheweg 1 Kapelle FACILITAIR BEDRIJF: Langeweg 1 's-Gravenpolder - Voor een volledige en waardige verzorging van uitvaarten op Zuid- en Noord-Beveland - Overal te ontbieden - Dag en nacht bereikbaar - Alle voorzieningen om thuis op te baren - Vraag vrijblijvend ons gratis informatie pakket aan - Met aandacht voor uw persoonlijke wensen Elliil Lil 111 8 E G R A F E N I S V E R ZO R.G I N G "urM DE BEVELANDEN J.C, Hoekman Verzorging [Peter Butler Benonistraat 3 4421 DN Kapelle Telefoon 0113 3 l C/'.V O O n /i//t c ling bij uitvaart Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Vakantie in Nederland: GEGEVENS ABONNEE: Wanneer u uw vakantie in Nederland naanr doorbrengt, kunnen wij er voor zor gen dat de PZC op uw vakantieadres adres' wordt bezorgd. De bezorging bij u postcode: thuis wordt dan tijdelijk stopgezet. woonplaats: Ook kunt u de PZC tijdelijk bij iemand anders laten bezorgen. Geef ons 1 telefoonnummer. naam en adres op en wij bezorgen daar gedurende uw vakantie de PZC. eerste verzenddag: Vakantie in het buitenland: eerste dag weer thuis Als u met vakantie naar het buiten- bezorgen. land gaat, bieden wij u de volgende _i bezorg de krant op onderstaand va- mogelijkheden: kantieadres: ie U doet tijdens uw vakantie een an- naanr der een plezier met de PZC. Geef ons naam en adres op en wij bezor- ac,rSb: gen daar gedurende uw vakantie postcode: de PZC. woonplaats: ic U laat de PZC opsturen naar uw va kantieadres in het buitenland. Geef -4 geef mijn abonnement gedurende ons uw vakantiebestemming en wij m'Jn vakantie aan: sturen geheel voor uw risico de PZC naam: dagelijks aan u op. Kosten volgens PTT tarief. U onderbreekt tijdelijk uw abonne- postcode: ment (minimaal voor een week). woonplaats: Het teveel betaalde abonnements- geld wordt dan verrekend. 3 onderbreek mijn abonnement en ver- reken het abonnementsgeld. Vul de gegevens hiernaast in, knip de- eerste dag geen krant ze bon uit en stuur 'm minstens twee weken voor het begin van uw vakan- eerste dag weer thuis tie naar ons op. bezorgen: Ter voorkominq van onjuiste Stuur deze bon naar: adressering kunnen opdrachten proVinCiaie Zeeuwse Courant per telefoon NIET in behandeling Afdeling Lezersservice worden genomen. Antwoordnummer123 4380 VB vlissingen KRANT VOOR ZEELAND Steun de Nierstichting. Giro 88.000 tl! 0 NIERSTICHTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 62