Top Enron souffleerde Bush AI Jazeera breekt met CNN na uitzenden van Bin Laden-band PZC SALE Eer man kost bijna duizend vrouwen in Pakistan het leven Trolley strandt op ondergelopen boulevard Politie in België moet voorlopig straat op in afgedragen uniform een Verzet tegen aids-visie regering Zuid-Afrika Omstreden concern leverde wensenlijstje voor benoeming Alle drie zaken tegen Milosevic in één proces HEBT U DE AMBITIE? L Rechter verbiedt opnamestop banktegoeden in Argentinië Tijgertelling in Oost-Siberië Veilig vliegen is niet te garanderen Gevechten op Filipijns eiland Kinderarbeid in Casablanca Thaise fabriek stort in voor wie lef heeft pot stoutenbeek zaterdag 2 februari 2002 PRETORIA - De Zuid-Afri kaanse regering stuit op steeds groter verzet binnen de eigen gelederen vanwege haar om streden aidsbeleid. Twee dagen van overleg tussen de minister van Gezondheid en haar negen collega's die op provinciaal ni veau waken over de gezond heidszorg, heeft de kloof niet gedicht. Zonder een woord te richten tot de pers, verliet minister van Ge zondheid Tshabalala-Msimang gisteravond de vergadering. Ze liet later een verklaring ver spreiden, waarin de huidige lijn van de regering wordt beves tigd. Aidsmedicijnen voor zwangere seropositieve vrou wen mogen alleen in experi mentele vorm worden toege diend. Er werd niet gerept over sanc ties voor overtreders. Steeds meer lokale bestuurders nege ren de richtlijnen en verstrek ken de medicijnen. President Mbeki en Tshabalala- Msimang blijven van mening dat deze medicijnen duur en mogelijk giftig zijn en dat ver der onderzoek noodzakelijk is. De obstinate opstelling heeft de regering in een steeds groter iso lement gebracht. Partners in de regeringscoalitie, de Commu nistische Partij en de machtige vakbondsfederatie COSATU, en ANC'ers op plaatselijk ni veau rebelleren tegen de officië le lijn. Artsen en aidsactivisten stelden gisteren dat de regering de laat ste kans heeft gemist en kondig den 'massale protesten' aan. GPD Advertentie van onze redactie buitenland WASHINGTON - De voormali ge directeur van het failliete Te- xaanse energieconcern Enron, Kenneth Lay, een vriend en geldschieter van president Ge orge Bush, heeft het Witte Huis vorig voorjaar een lijst met na men gegeven toen Bush nieuwe leden zocht voor een federale energiecommissie. Bush be noemde uiteindelijk twee men sen die op de lijst stonden. Lay gaf de lijst aan Clay John son, de adviseur die de benoe mingen voor Bush coördineer de, zo verklaarde Witte Huiswoordvoerster Anne Wo- mack. Onder de ongeveer acht namen op de lijst waren Pat Wood, tegenwoordig voorzitter van de Federal Energy Regula tory Commission (FERC), en Nora Brownell, een lid van de commissie. De FERC is belast met het toezicht op de energie markt in de VS. ,,Het was een van de vele aanbevelingen die Johnson ontving van directies, leden van het Congres en politi ci uit de staten", zei Womack. Na het faillissement van Enron is het Congres een onderzoek begonnen naar de banden tus sen het Witte Huis en Enron. Voorts loopt er een onderzoek van het ministerie van Justitie en van de toezichthouder voor de effectenhandel, de Securities and Exchange Commission (SEC), naar de complexe boek houding van het bedrijf en de externe accountant, Arthur An dersen. Die laatste heeft toege geven documenten van Enron te hebben vernietigd. Lay moet volgende week voor het Congres getuigen. Verdoezelen Democratisch senator Byron Dorgan, een van de leiders van het Congresonderzoek, zei don derdag dat Enron weigert be langrijke informatie over te dragen over het netwerk van be drijfjes dat is opgezet om verlie zen van de onderneming te ver doezelen. Enron beweert de documenten niet te hebben en zegt dat die bij de partnerbe- drijven liggen. Lay had als directeur van een grote onderneming met veel in- door Harald Doornbos ISLAMABAD - 'Oneerbaar ge drag' heeft het afgelopen jaar in Pakistan het leven gekost aan 981 vrouwen. De meesten wer den omgebracht in eremoorden door hun echtgenoten of broers. Anderen zijn in ovens gegooid of levend verbrand door familiele den. Eremoorden worden gepleegd omdat een man vindt dat hij in DEN HAAG - Er komt uiteinde lijk één proces tegen de voorma lige Joegoslavische president Slobodan Milosevic, zo heeft de Kamer van Beroep van het Joe- goslavië-Tribunaal bepaald. Een woordvoerster van het tri bunaal zei gisteren voorts dat het proces zoals gepland op 12 februari begint. Aanvankelijk zou op deze datum de rechts zaak tegen Milosevic over Koso vo beginnen en later een ander proces over Bosnië en Kroatië. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte tekende beroep aan tegen het besluit in december om Milosevic in twee afzonderlijke rechtszaken ter verantwoor ding te roepen. Dat is nu geho noreerd door de beroepskamer. Een gevolg is evenwel dat het ene proces straks begint met de behandeling van aanklachten over Milosevic' vermeende mis daden in Kosovo eind jaren ne gentig. De aanklachten over Bosnië en Kroatië komen later aan de orde. ANP Ongestraft vloed in Washington contacten met Republikeinen en Demo craten Het Witte Huis heeft toe gegeven dat Lay vorig jaar een onderhoud had met vice-presi dent Dick Cheney, die een com missie voorzat die een nieuw energiebeleid moest uitstippe len. Lay onthulde het bestaan van de lijst zelf in een nooit uit gezonden interview met de pu blieke zender PBS. FERC-voorzitter Wood is een vurige voorstander van meer marktwerking, net als Enron. Enron is ten onder gegaan aan een enorme schuld. De schuld zat 'verstopt' in zo'n 3000 kleine bedrijfjes, waar Enron steeds een belang van 97 procent in be zat. Volgens Amerikaanse boek houdregels mogen dergelijke constructies soms buiten de hoofdboekhouding blijven als er geen directe link met de be stuurders is. Begin december vroeg Enron tot ieders verassing ineens het faillissement aan. AP zijn eer is gekrenkt door een wouw, bijvoobeeld als die weg loopt van huis of, veelal onbe wezen, overspel heeft gepleegd. Maar ook veel kleinere 'vergrij pen' kunnen aanleiding zijn: niet goed koken, wassen of zon der toestemming het huis verla ten. Ook ruzies tussen de echt genote en de moeder van de man liggen soms ten grondslag aan het geweld. Dit omdat veel Pa- kistanen in zogenaamde geza menlijke families wonen, waar bij de vrouw na het huwelijk bij de man en zijn ouders intrekt. Andere vrouwen worden om het leven gebracht omdat ze wor den beschuldigd van 'hekserij'. Dat gebeurt soms wanneer een echtpaar kinderloos blijft. De vrouw krijgt daar automatisch de schuld van. En als een meisje niet wil trouwen met de door de familie uitgekozen man, kan zij worden gedood door haar broer of vader, die zich in zijn eer aan getast voelt. BLACKPOOL - Een gestrande trolley wordt weggesleept op de door zeewater overspoelde boulevard van Blackpool. De combinatie van hoogwateren storm zorgde gisteren langs de Britse westkust en in Schotland voor de nodige overlast. De wind bereikte hier en daar snelhe den van boven de 130 kilometer per uur. foto John Giles/AP Progressieve krachten in Pakis tan noemen de eremoorden 'een nationale ziekte'. Maar conser vatievere elementen verdedigen deze praktijk en menen dat de slachtoffers het er zelf naar ge maakt hebben. In het radicale moslimland blijven eremoorden in de praktijk zo goed als onge straft wanneer de man kan dui delijk maken dat zijn eer op het spel stond. De Pakistaanse president, gene raal Musharraf, die in 1999 mid dels een staatsgreep aan de macht kwam en recentelijk nog strenge maatregelen introdu ceerde tegen radicale moslimor ganisaties, probeert eremoor den steeds vaker strafbaar te stellen. De daders ontspringen de dans echter in bijna alle ge vallen. GPD van onze redactie buitenland DUBAI - Het invloedrijke Ara bische televisiestation Al Jazee ra heeft gisteren de banden met het Amerikaanse CNN verbro ken. Al Jazeera is kwaad omdat CNN delen van een interview met Osama bin Laden heeft uit gezonden dat Al Jazeera zelf van het scherm heeft gehouden en waarin Bin Laden in bedekte termen toegeeft een terrorist te zijn. CNN zegt dat Al Jazeera stap pen heeft aangekondigd tegen organisaties en personen die de video-opname volgens het Ara bische station 'gestolen en ille gaal verspreid hebben'. CNN zegt niets onwettigs te hebben gedaan en stelt dat zijn overeen komst met Al Jazeera het recht geeft om al het materiaal van Al Jazeera uit te zenden. CNN zegt de band 'van een non-gouverne mentele bron' te hebben gekre gen. Hetze Correspondent Tasir Alouni van Al Jazeera zou het interview met Bin Laden ergens in okto ber hebben opgenomen, onge veer twee weken voordat de Ta liban de Afghaanse hoofdstad Kaboel moesten opgeven. Ame rikaanse functionarissen had den rond die tijd kritiek op de verslaggeving van Al Jazeera over de oorlog, die hetzerig zou Z' Wij helpen u op weg! Binnenkort start Schoevers Opleidingen weer met deeltijdcursussen op mbo- en hbo-niveau. Wilt u meer weten, of een brochure aanvragen? Bel met: (076) 531 99 31 of kijk op www.schoevers.nl Schoevers Opleidingen, Eekhoornstraat 4, 4817 ES Breda zijn. Het is onduidelijk waarom Al Jazeera, dat eerder video boodschappen van Bin Laden in extenso heeft uitgezonden, juist niet het interview heeft ver spreid, aangezien dit antwoord zou hebben gegeven op de vraag of Bin Laden de Amerikaanse bombardementen had over leefd. CNN zond donderdag maar koxte stukken uit van de band, die zestig minuten duurt. Bin Laden, gehuld in camouflage pak, vertelt dat het doden van onschuldige burgers 'toelaat baar is volgens de islamitische wet'. Op vragen naar Bin La- dens rol bij de aanslagen van 11 september in New York en Was hington kreeg Alouni dubbel zinnige antwoorden. Ongegrond .Amerika heeft veel beschuldi gingen geuit tegen ons en andere moslims in de wereld. De be schuldiging dat wij terreurda den plegen is ongegrond", zei BUENOS AIRES - Het hoogge rechtshof in Argentinië heeft gisteren de begin december af gekondigde beperkingen voor het opnemen van banktegoeden ongrondwettig verklaard. Daarmee is de omstreden maat regel opgeheven. De beperkingen wai'en bedoeld om te voorkomen dat de finan ciële crisis in Argentinië zou lei den tot een stoi-mloop op de banken en een ongeremde kapi- taalvlucht. Ze vei'oorzaakten gewelddadige protesten die bij droegen tot de val van de i'ege- ring. Het hooggerechtshof noemde de beperkingen giste ren 'vei-nietiging van eigen domsrechten'. ANP Bin Laden, om er even later aan toe te voegen: ,,Als aanzetten van mensen om dat te doen ter rorisme is, en als het doden van degenen die onze zonen doden terrorisme is, laat dan de ge schiedenis getuigen clat wij ter roristen zijn." Geruchten over het door CNN uitgezonden interview deden al maanden de ronde. Al Jazeei'a ontkende aanvankelijk het be staan van een dergelijke band, maar hoofdredacteur Ibrahim Helal zei vorige maand dat ver scheidene video's van Bin Laden niet waren uitgezonden omdat ze niet nieuwswaardig of van technisch slechte kwaliteit wa ren. Overigens was het bestaan van de band al kort nadat het Inter view was afgenomen in rege- rings- en inlichtingenkringen bekend. Volgens CNN beschikt de Amerikaanse regering over een kopie en heeft de Britse pre mier Blair in november in een toespx-aak voor het Lagerhuis uit het interview geciteerd. AP MOSKOU - In Oost-Siberië zijn wetenschappers begonnen met een grootschalige tijgei-telling. Ze willen hiermee in kaart brengen waar en hoeveel er nog van de met uitsterven be- dreigde Amoer-tijgers in de Russische natuur zijn. In gevangenschap leven nog een kleine vijfhondei'd Amoer- tijgei-s. In de natuur zou het om net iets meer dan de helft gaan en dit aantal zou snel afnemen. Dit komt vooral door de gi-oot- schalige houtkap, die het leefgebied verkleint, en door de ille gale jacht op het diei\ Zijn botten leveren veel geld op in het aangi-enzende China, vanwege de boven-natuurlijke ki-ach- ten die er aan worden toegeschreven. ANP ROME - De Italiaanse luchtvaartautoriteiten (ENAV) kunnen geen veilig vliegverkeer meer garanderen. Dat heeft ENAV- voorzitter Giulio Spanio gisteren volgens de krant Corriere della Sera verklaard tegen een paxiementame commissie. Spanio had het vooral over de recente maatregelen om vlieg tuigen dichter bij elkaar te laten vliegen, zodat meer vluchten mogelijk zijn. Verkeersminister Pietro Lunardi, maar ook de Italiaanse pilotènbonden, zijn het niet eens met Spanio. DPA Z AMBOANG A - Bij gevechten op het zuidelijke Filipijnse ei land Basilan zijn gistei-en zeker vijf strijders van de extremis tische moslimgi'oep Abu Sayyaf gesneuveld, zo heeft een Fili pijnse militaire commandant bekendgemaakt. De gevechten komen een dag na het formele begin van een omstreden Filipijns-Amerikaanse 'oefening' om de groep, die banden zou hebben met het terreurnetwerk Al-Qaida van Os ama bin Laden, uit te schakelen. De groep gijzelt op het eiland nog altijd een Amerikaans zendelingenechtpaar en een Fili pijnse verpleegster. Een deel van de 160 aanwezige Amerikaanse commando's zal met de Filipijnse eenheden meegaan in gevechtszones en is gemachtigd te schieten uit zelfverdediging. Volgens politici van de oppositie is dat in strijd met de grondwet. AP CASABLANCA - In de Marokkaanse stad Casablanca zijn zeker 23.000 meisjes, van wie tweedex-de nog geen 15 is, als dienstmeisje voor dag en nacht tewerkgesteld bij bemiddelde families, zo blijkt uit een onder-zoek van de overheid. Het mex-endeel van de kinderen is analfabeet en hun maand salaris, tussen de 200 en 400 dirham (20 tot 40 euro), wordt doorgaans aan een ouder familielid ter hand gesteld. Volgens het i-appox-t woi'dt 4,5 procent van de meisjes seksueel mis bruikt. Het onderzoek bleef beperkt tot Casablanca, het economische hart en met drie miljoen inwonei-s ook de grootste stad. Vol gens ï-egei-ingsfunctionarissen worden echter in alle grote Marokkaanse steden jonge meisjes als dienstmeisjes uitge buit. AP BANGKOK - Zeker zeven vrouwen zijn gisteren in Thailand om het leven gekomen toen de elektronicafabriek waar ze werkten instox-tte. Zevenenvijftig vrouwen raakten gewond. Gevreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen. Toen het twee verdiepingen tellende pand omstreeks vier uur instortte bevonden zich er rond de honderd werkneemsters, die nachtdienst hadden. De politie zei dat het erop leek dat het dak van de fabriek in de oostelijke provincie Samut Prakarn het had begeven onder het gewicht van de 3 0 ton wegende air conditioningsinstallatie. AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Belgische politie agenten krijgen voorlopig geen nieuw uniform. Reden: het ont werp voor het pak van het nieu we samengevoegde korps van rijkswacht en gemeentepolitie is plagiaat. Dat heeft het Hof •van Beroep gisteren beslist. De agenten moeten voorlopig in hun oude, veelal versleten klof fie blijven rondlopen. De heisa rond het nieuwe uni form van de hand van de Luxemburgse ontwerper Fer nando Guzman begon vorig jaar. Volgens concurx-ent Corti na, die de opdracht aan haar neus voorbij zag gaan, heeft Guzman het idee van haar afge keken. Ze stapte naar de rech ter, die haar vorig jaar - vlak voor de nationale feestdag 21 juli, in het gelijk stelde. Gevolg was dat de agenten op de nationale feestdag, het moment waarop de nieuwe uniformen zouden worden gepresenteerd, in hun hemdsmouwen moesten defileren. De jassen bleven in de kast op straffe van een fikse dwangsom. Het ministerie van Binnenlandse Zaken ging in be roep. Tevergeefs. Het vonnis is een nieuwe tegen slag in de moeizame hervorming van de politiediensten in België, die eigenlijk op 1 januari van dit jaar rond had moeten zijn. „Ex- moet nog van alles geregeld worden. Zo bestaat er nog on duidelijkheid over de hoogte van de vex-goedingen, het aantal vakantiedagen en de pensioe nen", zegt Paul van Keer van de bond NSPV. „Daar komt nu nog bij dat een nieuw uniform er voorlopig niet in zit. En dat ter wijl de oude vaak zijn vex-sleten of niet meer passen. Het oude pak wordt niet meer gemaakt", aldus Van Keer. (Advertentie) Model Royal, 4-zitsbank van 2.115,- 4.660,-) voor 1.900,- 4.190,-) Design dwingt respect af. Zowel voor de bedenker van een eigenzinnig ontwerp als voor de mensen die zulke gedurfde meubels in huis halen. Sommige mensen hebben dat lef. Maar ze hebben ook visie, want design past wonderwel in bijna elk interieur. Bij Pot Stoutenbeek vindt u een indrukwekkende collectie designmeubels. En tijdens de SALE zijn de meest vooruitstrevende banken, kasten en fauteuils van topmerken als deSede, Jori, Leolux, Rolf Benz. Label en Team by WelliS tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Toon karakter en grijp deze kans! Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zoouws-Vlaonderon. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondng geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bozoek ons ook op internet; www.8toutonbeok.nl Opruimingsfinale: 10% éxtra korting WIJ KOMEN GRAAG BIJ U THUIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5