Oranje boven in jarig Madurodam PZC yflRKE EN... WAAR GAAN WIJ IN FRANKRIJK MET ARKE NAAR TOE? 45 Barre Tocht Fotoarchief Chartervaart Op Pad Wandeling Award Kleinste stad viert goud iSlftlSilia - - mm ié» - w zaterdag 2 februari 2002 Het Rivierengebied leent zich goed voor een twee daagse wandeling. De trip op 16 en 17 februari voert door Mun- nikenland in de omgeving van kasteel Loevestein; de andere dag staat de Nieuw Hollandse Waterlinie tussen Leerdam en Fort Vuren op het programma. Omdat het weer in februari wis pelturig kan zijn, is de wande ling Barre Tocht gedoopt. De or ganisatie is in handen van Staatsbosbeheer en Fort Vuren. Maximaal veertien liefhebbers kunnen meewandelen voor de all-in-prijs van 75 euro. Informatie en aanmelden: 0183 - 660950 (www.wff.nl) Groot, groter, groei is de naam van de tentoonstel ling, vanaf vandaag tot en met 10 maart, te zien in het Spaarne- stad Fotoarchief, Groot Heilig land 47 in Haarlem. Te zien zijn schenkingen en aan winsten van diacollecties die de laatste jaren in het archief zijn opgenomen. Het gaat om collec ties van Gé van der Mark (enkele decennia van allerlei soorten caravans) en Rob Krudzo (dia's van beroepen). De expositie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 17 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Meer informatie: 023-5185152. De traditionele chartervaart in Nederland heeft sinds kort een nieuw sterrenclassifi catiesysteem. Het is de bedoe ling dat klanten hiermee een be ter idee krijgen over het comfort aan boord. De classificatie is een initiatief van de belangen vereniging voor charterschip pers en de vereniging van char terkantoren. De formule is gebaseerd op het 'minimum-norm'-systeem waarbij de klant net als in de ho telsector weet wat hij minimaal kan verwachten van een aantal sterrenHet comfortniveau is verdeeld van 1 tot 5 sterren. Wat is nou de 'tent der ten ten'? De technische redac tie van Op Pad weet het wel. In het januari/februari-nummer van Op Pad is de keuze te lezen. De medewerkers hebben sinds 1993 zo'n 50 tenten getest in de praktijk en bij TNO. De meeste exemplaren zijn nog te koop. En welke tent kreeg de 'hoofdprijs'? Dat is de Birdland Elips 392 ('Hollands degelijk en origi neel' Ook in Op Pad een verhaal over een wandeling vanuit de Zweedse plaats Abisko naar de hoogste berg van Finland. Betrouwbaar water drinken is in sommige landen een pro bleem. Reizigers kunnen daar ook last van krijgen. Daarom in Op Pad aandacht voor de moge lijkheden om zelf water met een filter te zuiveren. Er worden en kele misverstanden op een rijtje gezet en er is een gedetailleerde beschrijving van tien filtersys temen. De prijzen variëren van 17,50 euro tot 339 eux-o. Verder in Op Pad een verhaal over de Haute Route, een toerskitocht vanuit het Franse Chamonix naar het Zwitserse Saas Fee. Op Pad besteedt ook aandacht aan wandelen, fietsen en klim men in Portugal. Het verhaal gaat over de Serra de Monchi- que, een bosrijk gebergte met de Fóia (902 m) als hoogste top. Op Pad kost 4,75 euro. Gidsen verzorgen op 10 fe bruari een rondleiding in het Von Gimborn Arboretum aan de Vossensteinsesteeg 8 in Doorn. Zij leiden belangstellen den onder meer naar heesters, meloenboompjes en toverhaze- laars. Het Arboretum is ge opend van 10 tot 16 uur. De rondleidingen zijn om 11 en 14 uux*. Meer informatie: 030-2535455 en internet www.botanischetui- nen.uu.nl De Travel Weekly Globe Award, voor de beste tour operator in het reizigersvewoer over Het Kanaal is onlangs toe gekend aan P&O Stena Line. De maatschappij heeft deze onder scheiding voor de derde achter eenvolgende keer in de wacht gesleept. De onderscheiding werd toegekend door Britse reisagentschappen en andere professionals uit de reiswereld. Madurodam bestaat vijf tig jaar, en toch telt de miniatuurstad slechts één beroemde bewoner: Mar gootje, in 1964 door Wim Sonneveld bezongen. Indien zij nog leeft, is ze woonachtig in het begijnhof. Ook de band tussen de Haag se miniatuurstad Maduro dam en het koningshuis was al tijd erg hecht. Vanaf de opening op 2 juli 1952, verricht door px-inses Beatrix, is de prinses al tijd 'burgemeester' van Madu rodam geweest. Pas sinds haar ti'oonsbestijging in 1980 wordt die rol vervuld door scholieren uit de regio Haaglanden. De ko ningin is echter nog steeds be schermvrouwe van de kleinste stad van ons land. Mede daarom is het niet verwonderlijk, dat Madurodam het gouden jubile um viert met de expositie 'Land van Oranje, de Nederlanders en him koningshuis'die gisteren is geopend. Madurodam stelt regelmatig bijzondere tentoonstellingen samen als extraatje voor de be- zoekei's, maar die vormen zeker niet de grootste attractie van het park. Dat zijn nog steeds de vele honderden huizen, kerken, sta tions en andere voorwerpen, ge bouwd op een schaal van 1:25. Lange Jan „Er zijn enkele objecten die er wat betreft populariteit duide lijk uitschieten," vertelt woord voerster Marianne de Nooijer. „De toren Lange Jan uit Mid delburg is een van de oudste en meest gefotografeerde maquet tes. Ook de Sintjanbasiliek uit Den Bosch, het stadhuis van Gouda, het stadsdeel Amster dam en de Gouden Koets zijn erg geliefd. De Gouden Koets hebben we onszelf cadeau ge daan bij het tienjarig bestaan in 1962." Het maken van een maquette is een tijdrovende en kostbare klus. Omdat de bouwwerken gemiddeld dertig j aar in weer en wind moeten standhouden, zijn goede materialen nodig. Vroe ger was dat hoofdzakelijk hout, nu wordt veel kunststof en mes sing gebruikt. Maquettes kun nen aardig in de papieren lopen. Als anno 2002 de Sint Jan her bouwd zou moeten worden, vergt dat een investering van ruim 450.000 gulden. Voor het maken van een nieuwe maquette wordt eerst het origi nele gebouw uitgebreid gefoto- grafeerd en dan op schaal nage bouwd. Dat duurt soms lang. Aan het kantorencomplex van de ING-bank is ruim vier jaar gewerkt. Madurodam heeft 35 personen in dienst die continue bezig zijn met het bouwen en onderhouden van maquettes. Ook de gi-oenvoorziening, ge heel in miniatuurstijl, vergt veel aandacht en snoeiwerk. Luchthaven Madurodam verandert regel matig om niet te veel achter te lopen bij de jongste ontwikke lingen in Nederland. Momen- Zo zag de entree van Madurodam er begin jaren vijftig uit. teel wordt hard gewerkt aan een nieuw luchthavencomplex, dat eind dit jaar gereed moet zijn en het verouderde Schiphol-ge- deelte gaat vervangen. Er komt straks een grote en moderne luchthaven met tal van bewe gende onderdelen om de diverse verkeersstromen te laten zien. In 1996 werd het park oök al flink uitgebreid met het Rotter damse havengebied en de Eras- musbrug, waarover bezoekers wandelen naar een golfvormig horecacomplex. De twee grote zalen in dit gebouw wox-den vaak gebruikt voor vergaderin gen en feestelijke bijeenkom sten. De Nooijer: „Vooral minis teries en bedrijven maken er gebruik van. Het is ook heel apart om dit park voor een be sloten gezelschap 's avonds af te huren. Wij verzorgen dan de ca tering en de gasten kunnen de verlichte ministad bekijken." Belangstelling De horeca- en vergaderactivi teiten vormen een middel voor Madurodam om aan extra in komsten te komen. Toch heeft de stad niet te klagen over ge brek aan belangstelling, inte gendeel. „We ontvangen circa 900.000 bezoekers per jaar, de helft buitenlanders en de helft Nederlanders. Onze doelgroep is juist niet de leeftijdscategorie 12-24 jaar, waar veel andere themaparken zich wel op rich ten. Wij moeten het meer heb ben van gezinnen met kindei'en tot twaalf, dertien j aarzegt De Nooijer. Dit jaar worden nog meer be zoekers vexwacht. Allereerst is er de oranje getinte expositie, die tot en met. 31 mei duurt. In een aparte hal wordt de band tussen het koningshuis en het volk getoond. Te zien zijn bij zondere objecten zoals de kin- derschaatsen van Wilhelmina, het doopbijbeltje van Juliana en een miniatuurversie van de rijkskroon met echte edelste nen. Foto's en filmbeelden maken duidelijk wat fietsende vorstinnen, een prinselijk hu welijksaanzoek op de schaats maar ook een minister die een handstand maakt met elkaar gemeen hebben. Tevens staat er het beeldje van Jantje Beton, symbool van het Nationaal Jeugd Fonds, dat prinses Bea trix in 1973 maakte en dat sindsdien een permanente plaats in Madurodam heeft. Beatrix heeft zich ooit laten ontvallen niet geheel tevreden te zijn met het resulta atwant de omhooggestoken arm van het jongetje is volgens haar te kort. Later dit jaar op 1 juli, precies een dag voor de echte verjaar dag, opent een expositie over de geschiedenis van Madurodam. In juli en augustus zijn dan affi ches, maquettes en andere objecten te zien die te maken hebben met een halve eeuw mi niatuurstad. Alice Plekkenpol De expositie Land van Oranje bevat veel bijzondere foto's van de koninklijke familie. Madurodam is vernoemd naar George Maduro, die in 1916 in Cu racao werd geboren en in Leiden rechten studeerde. George was reserve-luitenant bij de Huzaren en vocht mee in de Tweede Wereldoorlog. Hij stierf op 9 februari 1945 in het concentratiekamp Dachau. Zijn ouders wilden een monument voor hem oprichten. Dat lukte in samenwerking met mevrouw Boon-van der Starp, die op zoek was naar fondsen voor het Nederlands Studenten Sanatorium. Zo ontstond de miniatuurstad Madurodam, met als doel de op brengst van dit park te schenken aan het Studenten Sanatorium. Ook nu nog steunt Madurodam goede doelen voor de jeugd. Madurodam aan het George Maduroplein in Den Haag is dagelijks open van 9-18 uur, vanaf 18 maart tot 20 uur. Entree: 10 euro, parke ren 5 euro. Meer informatie: 070-4162400, www.nxadurodam.nl Frankrijk, daar kun je voordelig met Arke met je hele gezin naar toe. Niet naar zomaar een paar bestemmingen. Nee, Arke heeft schitterende én uiterst voordelige bestemmingen door heel Frankrijk heen. Kies maar. Arke biedt u altijd een leuke én goedkope vakantie. Enkele voorbeelden uit de Arke Autovakanties Frankrijk brochure: LANGUEDOC-ROUSSILLON Camping Mar Estang in Canet Plagc Familiecamping met stacaravans op ca. 150 meter v zandstrand. Verblijf op basis van logies. Per stacaravan per nacht vanaf MIDI-PYRÉNÉES Camping Le Plan d'Eau Saint Charles in Dainiatte 3-sterren camping met veel faciliteiten. Fantastisch voor gezinnen. Verblijf in 4-persoonstent op basis van logies. Per tent per nacht vanaf NORMANDIE Résidence les Hauts de Clairvallon in Houlgate 1500 meter van zee aan rand van golfterrein. Verschillende types appartementen. Verblijf op basis van logies. PROVENCE ALPES Hotel Diva in Isola 2000 Traditioneel in chaletsttjl gebouwd hotel. Veel sportieve moge lijkheden in de omgeving. Verblijf op basis van logies/ontbijt. Per persoon per nacht vanaf NORMANDIE Hotel Liberlel Yacht Club in Dcauvillc Schitterend centraal gelegen 4-sterren hotel. Verblijf op basis van logies en ontbijt. Per persoon per nacht vanaf AQUITAINE Hotel Chaleau Grand Barrail in Saint Emilion In zacht glooiend landschap. Idyllisch kasteel met luxe kamers. Verblijf op basis van logies of half pension. Per appartement per nacht vanaf POITOU-CHARENTES Camping Le Grand Bleu in St. Gemmes/Cadcuil Ruime familiecamping met stacaravans Direct gelegen aan een meer met zandstrand. Per stacaravan per nacht vanaf ELZAS Appartementen WF Canterelle Albéville in Albé In groene vallei aan de wijnroute van de Elzas. Appartementen liggen verspreid in park. Verblijf op basis van logies. Per appartement per nacht vanaf Per persoon per nacht vanaf PARIJS P&V Résidence Paris Port de Versailles in Parijs Nieuwe résidence in zuidwest Parijs. Appartementen inclusief hotelservice. Verblijf op basis van logies Per appartement per dag vanaf LOIRE 7-daagse fietsreis langs de Loire Eén van de mooiste fietsroutes van Europa. Door fraaie kasteelparken, bossen en velden Per persoon vanaf En zo kunnen wij nog wel even doorgaan. Fijne locaties, prettige prijzen. Kiezen moeilijk? Vraag dan hulp aan uw Arke of Holland International reisadviseur, dan gaat u zorgeloos op weg naar uw volgende vakantiebestemming. GA LANGS BIJ EEN REISBURO VAN ARKE OF HOLLAND INTERNATIONAL EN HAAL DE ARKE AUTOVAKANTIES FRANKRIJK BROCHURE SNEL OP! Bel voor de dichtstbijzijnde: 0900 - 7347 2368. BENT U OOK ZO VERSCHRIKKELIJK AAN ARKE TOE?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45