Gevelstenen vertellen geschiedenis Varen met de sloep van hotel naar hotel Wandelen in Kampen Turfroute 43 Bloemen Antiekbeurs Zeiltocht Heineken fc. Rondvaart In het Noord-Hollandse Bo- venkarspel is van 16 tot en met 24 februari het Holland Flowers Festival. Nederlandse kwekers planten in de 6000 vierkante meter grote showtuin meer dan 200.000 (bol)bloemen, vaste planten en bijzondere bij gewassen. De showtuin van het festival staat in het teken van de Provincie Noord-Holland en 400 jaar Verenigde Oost-Indi sche Compagnie. Het Holland Flowers Festival van de Veilingweg 3 in Bo- venkarspel, is dagelijks ge opend van 10 tot 18 uur, op 20 en 21 februari tot 21 uur. Entree: lOeuro (volwassenen) en 3,50 euro (kinderen 4 tot en met 12 jaar. Meer informatie: 0228-511644 en internet www.hollandflo- wersfestival.nl Meubelen, klokken, iconen, kwikbarometei's, zilver en juwelen zijn van 28 februari tot en met 3 maart te zien tijdens de Antiekbeurs in de Grote Kerk in Breda. Zo'n 45 antiekhandela ren presenteren een deel van hun collectie. De Grote Kerk is gevestigd aan het Kerkplein 2 in Breda. Ge opend: 28 februari van 18.00 tot 22.00 urn-; 1 maart van 13.00 tot 22.00 uur; 2 en 3 maart van 11.00 tot 18.00 uur. Toegang: 7,50 eu ro. Meer informatie: 076- 5218267. Het Legermuseum in Delft verzorgt op donderdag 7 fe bruari het derde concert rond de tentoonstelling Muziek, oorlog en vrede. Het Parkanyi Quaret speelt een speciaal samenge steld programma met de titel Muzikale reacties op geweld: muziek van na de Tweede We reldoorlog, Het concert begint om 20.30 uur in Stedelijk Museum het Prin senhof (Agathaplein 1Delft). De tentoonstelling is die dag ge opend tot 20.30 uur. Het Leger museum is gevestigd aan de Korte Geer 1, Delft. Informatie en reserveringen: 015-2150549 en internet www. inuziekoorlogvrede.nl Na het succes van de zeil tocht met Cas Spijkers (die dit jaar van 22 tot 29 juni wordt herhaald) houdt Tussock Crui sing uit Amersfoort vanaf 6 juli een zeiltocht met schrijfster Yvonne Keuls. Gedurende een week wordt er gezeild, en draagt de schrijfster voor uit eigen werk. Met de nodige trots meldt Tussock ook dat dit jaar een 16- persoons schip van de werf loopt. Het bedrijf heeft inmid dels acht luxe eigen zeiljachten waarmee vooral in het gehele Middellandse-Zeegebied en de Egeïsche zee wordt gevaren. Tussock Cruising heeft nu ook een eigen website: www.tus- sockcruising.com. E-mail: tus- sockcruisingnl@compuserve. com, tel. 033-4220055. zaterdag 2 februari 2002 Het Kamper stadswapenis in heldere kleuren te zien boven de doorgang van de De gevelsteen 'verzoeking in het paradijs' in het pand Broederstraat 25. Nieuwe Toi'en aan de kant van de Oudestraat. foto's Theo van Mierlo Stadswandelingen geven vaak veel en sterk uit eenlopende informatie tege lijk. In Kampen zijn er sinds kort themawandelingen over één specifiek onder werp. De tweede wandeling uit de serie is nu verkrijg baar. Deze voert de wande laar langs bijzondere gevel stenen. De eerste themawandelrou te, Langs Jugendstil en Art Deco, is ook nog steeds verkrijg baar. Volgens Theo van Mierlo, medewex'ker van het Stedelijk Museum Kampen, wordt alweer hard gewerkt aan de volgende wandeling.Het thema daar van is groen in de binnenstad. Er is zoveel groen te vinden in de binnenstad, maar de meeste voorbijgangers weten dat niet. Daar zal de volgende wandeling op inspringen." De wandeling komt overigens voort uit een nieuwe tentoonstelling over hetzelfde thema die in het Ste delijk Museum te zien zal zijn vanaf februari. Vooralsnog neemt de tentoon stelling Uit de gevel gelicht - Gevelstenen en gevelomamen- ten in Kampen, de ruimte van het klassieke Stedelijk Museum aan de Oudestraat 158 in beslag: de aanleiding voor deze tweede themawandelroute. Het gebruik van gevelstenen en geveltekens dateert vermoede lijk uit de Romeinse tijd. In de Europese steden en dorpen wer den vanaf de late middeleeuwen vaak uithangtekens gebruikt. Het gebruik van gevelstenen werd in Europa vooral in de ze ventiende eeuw populair en had veel te maken met de 'verste ning' van houten gevels. Am bachten werden verbeeld in ge velstenen. Huizen ontleenden hun naam aan de voorstelling op dergelijke stenen. De oprich ting van instellingen werd her dacht door middel van gevelste nen die voorzien wei-den van een jaartal, een spreuk en/of een voorstelling. De route voert bijvoorbeeld langs de oudste gevelsteen in Nedei'land die nog origineel in de gevel zit. „Er is één ouder exemplaar, maar dat zit niet meer ingemetseld in de origine le muur", vertelt Van Mierlo en thousiast. „We hebben ook een afbeelding van een gevelsteen in de wande ling opgenomen die je niet in het echt kunt bekijken. Die bevindt zich namelijk aan de achterkant van het pand aan de Bux-gwal 105. De steen zat ooit in het koetshuis van het voormalige Heilige Geestgasthuis, waar nu de Gasthuisstraat ligt. De toen malige gemeentesecretaris heeft die gevelsteen in de ach tergevel van zijn woning laten aanbrengen. Het is zo'n mooi exemplaar dat we hem als foto toch wilden laten zien." Paradijs Een heel bijzondere gevelsteen is te zien in het pand Broedei'- straat 25. De dieptewerking in de voorstelling 'Verzoeking in het pax-adijs' is heel bijzonder. Op straat is het goed te bewon deren, maar het gipsen afgietsel in de tentoonstellingsruimte in het Stedelijk Museum is nog be ter te bekijken. Adam en Eva staan bij de boom der wijsheid waarin een slang zich om een tak krult. Rechtsonder kijkt een hond, in de zeventiende eeuw symbool voor onvoorwaardelij- ke trouw, mistroostig naar de toeschouwer. Daarboven kijkt een andex-e hond naar de eex-ste gevolgen van de zondeval: de moord op Abel door Kaïn. Links boven Adam zit een papegaai in de boom, een vex-wijzing naar Maria als de 'nieuwe' Eva die de mensheid vexioste van de zonde van de 'oude' Eva. Het huisje aan de Broedeiweg 9 is getooid met twee goden. Links Bacchus, de Grieks/Ro meinse god van de wijn en de vx-uchtbaarheid en rechts Cex-es, de Romeinse godin van de land bouw. Samen afgebeeld met Bacchus symboliseei-t zij vooral de vruchten van de landbouw. Aan de gevelsteen in de Boven- nieuwstraat 67 is duidelijk te herkennen waar het pand vroe ger voor diende. Een hamer en aambeeld woi'den geflankeerd door een sleutel en een hangslot. Op verschillende gevels zijn muurankers te zien die een jaar- tal voorstellen. Naast gevelste nen was het gebruikelijk om het bouw- of verbouwingsjaar van een pand of gevel door middel van muurankers aan te geven. Veel stenen en afbeeldingen zien er versgeschilderd uit. De schil dertechniek die gebruikt wordt heet polychromeren. De toe gangspoort van het Linnewe- vei-sgilde in de Gx-oenestraat is zo'n voorbeeld. In de jaren ze ventig is het gex-estaureerd en kreeg het zijn kleuren terug. Te zien zijn het Kamper stadswa pen, de geopende stadspoort, dat gedragen wordt door twee leeuwen. Ook boven de poort doorgangen van de Nieuwe To- x-en zijn afbeeldingen te zien van het stadswapen. Aan de voor kant (Oudestx-aat) de geopende stadspoort. Aan de achterzijde heeft de stadspoort plaats moe ten maken voor de ommuux-de stad als wapen. Ook het gebouw Buitennieuw- straat 11-15 heeft een bijzonder verhaal te vertellen. De goede kijker ziet gelijk aan de gevel stenen welke functie het ge bouw gehad moet hebben. Links zijn brandweei-attitbuten zoals een helm en een wa terslang te onderscheiden. Rechts is weer het Kampei- stadswapen te zien. De spreuk Nil vigilibus arduum (niets is moeilijk voor hen die waken), is een variant op het klassieke motto 'niets is moeilijk voor hen die willen', bedacht door dich teres Ida Gerhai'd. Zij was des tijds als lex-ax-es klassieke talen verbonden aan het Lyceum in Kampen. Zo langs al die gevelstenen, met het hoofd in de nek, komt de wandelaar heel wat te weten over de geschiedenis van Kam pen. Misschien wel het moei lijkst te zien, maar toch ook aar dig is de gevelsteen boven het hoogste raam in het viex-kante torengedeelte van het Oude Raadhuis. Een engel houdt twee schilden vast met daarop het stadswapen (links) en de stads kleuren (x-echts) van Kampen. De steen is bij de restauratie van de toren in 1918 aangebracht en gebaseerd op een ouder voor beeld. Sandra Veltmaat De wandelroute kost 1,59 euro en is verkrijgbaar bij het Stede lijk Museum Kampen, Oude straat 158 Kampen, 038- 3317361. Links op de gevel een kop van Bacchus en rechts die van Ceres op het pand Broedei-weg 9. Een winterdagtocht per luxe vexrwarmde x-ondvaartboot vanuit Amsterdam. Dat zet Re derij Aemstelland op touw. Be stemming is ditmaal Sloten. Via de binnenstad en de schilder achtige Jordaan passeren 19e- eeuwse stadsdelen zoals Oud West, de Baarsjes en Oud Zuid de revue. Verder gaat het via de sluis van de Nieuwe Meer over de ringvaart langs Schiphol naar Sloten. Daar krijgen de deelnemers de kans een wande lingetje te maken, bijvoorbeeld langs het kleinste politiebux-eau van Nederland, de banpaal en de molen. De terugtocht voert via het Olymopisch Stadion en Amstel terug naar het centrum. Het tochtje, elke dondex-dag en zondag in februari en maart, kost 30 euro (inclusief soep met brood). Informatie: tel. 020 - 422 92 22. eten en het drinken. Nou, dat kan mooi via zo'n sloep. Daarop kan je 's avonds toch niet blijven slapen. En via de Turfroute, want die hebben we hier toch in de buurt." Die Turfroute is een vaartx-aject, dat door Zuidoost Friesland, Zuidwest Drenthe en Noord west Overijssel voext. Ontstaan en gebr u ikt voor het vervoer van turf, dat zegt de naam al. Daar voor wordt het uiteraard niet meer benut, maar gebleven is een netwei-k van vaarten en ka- nalen dat door afwisselende landschappen voei*t, langs vriendelijke dorpjes met de no dige bezienswaardigheden. De Wolff: „Mijn voox-ganger in Tjaarda, Bext Oosting, heeft de route in elkaar gezet. Hier, in Oi-anjewoud, komt het start punt te liggen. De deelnemers worden met de auto naar Ak- krum, naar het water, gebracht en vandaar gaan ze de route va ren. Appelscha, Dwingeloo, Zwartsluis, de Weerribben, het zijn allemaal mooie plekjes waar ze langs kunnen. De baga ge gaat mee aan boord, want het is de bedoeling dat ze na een stukje varen, zeg maar zo'n 25 tot 30 kilometer, aan wal gaan om daar bij een collega-hotelier van mij te eten en logeren. Na tuurlijk kunnen ze overal stop pen voor een stadsbezichtiging, winkelen, een wandelingetje, lekker een terrasje pakken. In een speciaal Turfroute Informa tie Pakket krijgen ze behalve een kaart en een boekje ook een lijst mee van alle evenementen onderweg. Rommelmarkten, openluchtspelen, dat soort din gen." Volgens De Wolff is de sloep zo in zwang omdat het een stijlvol, compact en overzichtelijk mo- toraangedreven bootje is, zon der kajuit, geschikt voor zes tot acht passagiers, makkelijk te besturen. Je hebt er ook geen vaarbewijs voor nodig. De Wolff gaat het Turfroute-arrange- ment per sloep promoten samen met het Noord Nederlands Bu Heineken Experience in Am sterdam heeft de ToerNed Attractie Award gewonnen. Het gaat om de attractie in de voor malige bierbrouwerij aan de Stadhouderskade. De vakjui7 looft de 'wijze waarop de be staande structuur van het be drijf deel uitmaakt van de at tractie'. Verdere genomineerden waren Het Land van Ooit (Drunen), het Noordbrabants Museum (Den Bosch), Dierenpark Amersfoort en VW Maastricht. Voor je plezier, met nog een mannetje of vijf, een stukje var-en in een sloep. Dat schijnt dé nieuwe trend op het gebied van recreëren op het water te zijn. Ook in Friesland, vaarpro- vincie nummer één, en daax-om is het niet zo verwonderlijk dat directeur Tjitte de Wolff van Golden Tulip-hotel Tjaarda in Oranjewoud komend seizoen z'n gasten dergelijke vaartocht jes over de Turfroute gaat aan bieden. De sloepen liggen klaar, zes stuks van sloepenverhuurbe drijf Tusken de Marren (tussen de meren) in Akkrum en de Turfroute is er. Niets staat het opbloeien van een nieuwe at- ti'actie in de weg. Dix-ecteur Tjitte de Wolff: „Ik zit zelf met mijn hotel midden in de bossen. Er is niet direct water in de buurt. Maar op het water zit ten met een bootje, dat is een van de mooiste dingen die er is. Ik dacht: er moet toch een ma nier zijn om mijn gasten varend te entei-tainen. Terwijl ze dan 's avonds wel weer op de wal moeten zijn voor het logies, het reau voor Toerisme (NNBT) in Drachten. Maar als je de Turf- ï-oute liever per fiets wilt doen, dan kan dat óók. Tjitte de Wolff hoopt dat behal ve zijn eigen bedrijf heel Zuid oost Friesland van dit nieuwe initiatief kan profiteren. „We moeten dit gebied wat reci-ea- tieve mogelijkheden betreft nog bekender maken. Daarbij kunnen we profitei-en van de po sitieve uitstraling van Heeren veen als zaken- en sportcen trum." Tjaarda ligt op een steenworp afstand van het stadion van FC Heerenveen, in een prachtig lommerrijk gebied. De Wolff, geboren en getogen Fries, kwam 3,5 jaar jaar geleden in de zaak terecht, na onder meer in Kras- napolsky en het Lido in Amster dam, en het Kurhaus in Scheve- nxngen gewerkt te hebben. „Tjaarda was toen nog echt een traditioneel hotel, dat met het pi-obleem zat dat de oude klan ten een beetje wegbleven en de nieuwe niet bereikt werden. Het moest dus echt gemanaged wor den, grootschaliger gemaakt. We hebben nu zeventig kamers, een nieuw beautycentrum, en we liggen hier heerlijk rustig, zonder doorgaand verkeei'. Ik zou de zaak best nóg verder uit willen breiden." Rob de Vries Voor meer informatie: Golden Tulip-hotel Tjaarda, Koningin Julianaweg 98, 8453 WH Oran jewoud. Tel. 0513 - 433533 www.tjaarda.nl Met dit soort sloepen wordt de Turfroute bevaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43