PZC Hoofdstad Nepal verrast en schokt 41 Dromen in Dwarika' s Oranje-tocht Western Zeilen Campings Hotelgids Sunsail Kathmandu 020-504 25 00 zaterdag 2 februari 2002 Vanwege 'Het Huwelijk' heeft VW Amsterdam een aparte wandeling bedacht: Oranje in Amsterdam. Deze voert langs gebouwen, huizen en andere plekken die herinne ren aan de relatie van Amster dam met het Huis van Oranje. Prins Willem van Oranje nam in 1581 z'n intrek in het logement dat later de naam Prinsenhof kreeg - het huidige Hotel The Grand. Verder passeert de tocht de Engelse Kerk op het Begijn hof, de Koningssloep in het Scheepvaartmuseum en het ca fé waar Maxima 'ontdekt' werd door een journalist. Ook komt de wandelaar langs de gebouwen die op 2 februari een rol spelen, zoals de Beurs van Berlage, de Nieuwe Kerk en het Koninklijk Paleis. Start punt is de koninklijke wachtka mer op het Stationsplein. Dat ligt tegenover het VW-kantoor en daar is het boekje verkrijg baar voor 1,20 euro. Het is te lefonisch te bestellen via tel. 0900-400 40 40. De Brabanthallen in Den Bosch herbergt dit week einde weer de 'western lifesty le', zeg maar alles wat met cow boys en indianen te maken heeft. De afgelopen jaren trok de Western Experience, die in middels toe is aan de zevende editie, zo'n 30.000 bezoekers. Een hoogtepunt is steevast het paardenspektakel met demon straties 'western riding'. Carlton Moody treedt met zijn band op. Yvonne van Loon, we reldkampioen line-dansen, geeft instructie. De First Na tions Dance Company is weer te gast. Daarnaast brengen de Zu- ni White Buffalo Dancers origi nele dansen, met buffelhoorns op het hoofd. De Brabanthallen zijn vandaag open van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 19 uur. De toegangsprijs is tien euro. Informatie: 035 - 628 33 55. De Zeilvaart uit Enkhuizen heeft een nieuwe brochure uitgebracht over actieve zeilva kanties wereldwijd. In 'Zeilen voorbij de horizon' uitgebreide informatie over meerdaagse zeilvakanties, variërend van tochten over IJsselmeer en Wad denzee, via ontdekkingstochten over de Oostzee, langs Oost-En- geland en het Kanaal en zonnige reizen over de Middellandse Zee, langs Sicilië, Elba en Corsi ca tot tropische zeiltochten in de Caribbean en avontuurlijke va kanties rond Spitsbergen of de Lofoten. Meer informatie: De Zeilvaart, Stationsplein 3,1601 EN Enk huizen, tel. 022-8323030; www.zeilvaart.com, e-mail: zeilvaart@zeilvaart.com In totaal 29 vakantiebestem mingen in uiteenlopende stre ken als de Jura, de Vendée, Lan- guedoc-Roussillon, Bretagne en de Ardèche, zijn te vinden in de nieuwe vakantiebrochure van Eurosporvac uit Heerenveen. Acht nieuwe campings werden aan het programma toegevoegd. Via Eurosporvac kunnen bnga- lowtenten, stacaravans, chalets en staanplaatsen voor tent, ca ravan of vouwagen worden ge reserveerd. Info: www.eurosporvac.nl, e-mail info@eurosporvac.nl of 0513-657080. De ANWB heeft haar hotel- gids vernieuwd, een over zicht met, zo zegt de ANWB, alle hotels in Nederland. De ver nieuwde gids kent twee delen: een themadeel met bijzondere hotels en een geografisch deel waarin de hotels per plaats zijn gerangschikt. De gids is bi] de ANWB, warenhuis en boekhan del te koop voor 12,50 euro. Info: 0800-0503 of www.anwb.nl Jachtcharterbedrijven Sun sail en Stardust trekken deze zomer voor het eerst gezamen lijk op. De samenwerking bete kent dat zij nu 's werelds groot ste j achten verhuurorganisatie zijn met ruim 1.200 boten. Sun sail en Stardust zijn dochters van First Choice Plc, één van de grootste touroperators van Eu ropa. Info: www.sunsail.nl e-mail: info@sunsail.nl Een lijkverbranding. Een monnik met eelt op de neus omdat hij zo vaak met het gezicht op de grond ge drukt bidt. Een meisje dat juist jarenlang de grond niet mag raken. De Nepalese hoofdstad Kathmandu ver rast en schokt de bezoeker. Advertentie Ontdek Egypte, het oude land der Farao's, gezegend met uitgestrekte stranden en een schitterende onderwaterwereld 5* Hilton Resort Hurghada HP v.a.€ 399. 5*deluxe Nijicruise VOLPENS. 429. 4»**.rondreis ALL INCLUSIVE v.*.€ 599. Binnenkort ontvangt u onze folder in uw brievenbus met meer super voordelige aanbiedingen naar Egypte, Cyprus, Malta en Turkije. Niet ontvangen? Bel 020-5042500 www.travelways.nl RTL4 pag. 533 Thuis zou je hem te klein vin den als klerenkast. Maar voor de oude man die zich er in heeft gewurmd, is het een win kel. Met de rug tegen de muur verkoopt hij wat kruiden. In het begin sta je er verbaasd naar te kijken. Maar na een poosje zie je wel meer van deze 'kast-win- kels' in de straten van Kath mandu en raak je er aan ge wend. Dat geldt ook voor de koeien die in de Nepalese hoofd stad rondlopen alsof ze er net zo thuishoren als de mensen. Waar je ook niet meer van op kijkt, is de rommel op de stoffige straten. Links en rechts liggen afvalhopen die bij elkaar zijn geveegd. Voor het opruimen is een bijzondere manier bedacht. Je steekt het zaakje gewoon in brand. Als toerist loop je daar natuur lijk het liefst met een boogj e om heen. Maar niet veel later sta je 's ochtends wel te kijken naar een brandend lijk. Het gebeurt in een tempelcomplex in Pas- hupatinath vlakbij Kathman du, het heiligste hindoe-pel grimsoord van Nepal. Aan de oevers van de Bagmati- rivier tilt een groepje mannen een in doeken gewikkeld li chaam op een brancard naar een brandstapel. Nadat er kleine bloemen overheen zijn ge strooid, legt een van de mannen een brandende toorts ter hoogte van de mond. „Dat is het meest reine deel van het lichaam. Want je bidt met je mond", zegt een jongen die met zijn Engels talige uitleg wat roepies hoopt op te strijken. En hij heeft ook een vraag. Of ik weet hoe lang het duurt voordat het vuur mij in de as zou leggen? Een half uurtje of zo? Nou, nee. De jongen houdt het op vier uur. Voor hemzelf is het na twee uur albekeken. „I'mnotso fat",zegt hij er nog fijntjes bij. Tempels Kathmandu is vooral een stad van hindoeïstische en boeddhis tische tempels. Zo'n dertig tem pels zijn te vinden aan Durbar Square. Een van de tempels is genaamd Kasthamandap. Het is een 12e-eeuws houten gebouw waarvan de naam Kathmandu is afgeleid (kath betekent hout en mando betekent huis). Op het plein lopen veel souve nirverkopers. Vrouwen en jonge meisjes proberen armbanden en tasjes gemaakt van kleurrijke stof te verkopen. Blijkbaar ko men hier veel Nederlanders, want sommige verkoopsters prijzen hun armbanden in ac centloos Nederlands aan ('Heel mooie armband'). Sommige meisjes proberen an sichtkaarten te verkopen. Op de kaarten is een kleuter te zien met een kroontje op het zwarte haar. Met gitzwarte oogscha duw zijn dikke strepen getrok- Tibetanen bij de gebedsmolens die zijn verwerkt in de nissen van de Tempel van Boudhanath. Kathmandu met zijn toeristi sche attracties heeft veel hotels. Een is een attractie op zich: Dwarika's. Overal zijn bijzondere details te zien. Zelfs de bakstenen waar uit het is opgetrokken zijn kunstwerkjes. Elke steen is met de hand gemaakt. De vele hou ten lambrizeringen zijn eeuwen oud. In de tuin achter het hotel is het getik van hamers horen. Het ge luid komt uit een werkplaats waar mannen bezig zijn met het ambachtelijke werk dat nodig is om het hotel te verfraaien. Zij zetten het werk voort waarvoor Dwarika Das Shresta (1925- 1992) de basis heeft gelegd. Deze man zag hoe timmerlieden een eeuwenoude houten pilaar in stukken zaagden. Zij wilden de beste gedeelten gebruiken en de rest verbranden. Shresta gaf hen nieuw hout in ruil voor de pilaar. In 1964 besloot hij met de verza melde onderdelen een gebouw in de oude stijl te laten bouwen. Dat leidde tot het 5-sterrenhotel met 74 kamers dat na het over lijden in 1992 van Shresta wordt voortgezet door zijn vrouw Am- bica en dochter Sangita. Een deel van de opbrengst van het hotel wordt gebruikt om het ho tel verder te verfraaien en een nabij gelegen tempel te restau reren. Zij stelt dat het hotel nog altijd een belangrijke (sociale) rol speelt in Kathmandu. Het biedt niet alleen werk aan ambachts lieden. Bij het inkopen van fruit en groenten worden alleen za ken gedaan met kleine lokale handelaren. Ook uit het perso neelsbeleid blijkt de sociale achtergrond van het hotel. Een van de kamermeisje is doofstom en de fluitist die 's avonds het optreden van een danseres in de tuin begeleidt is blind. Dwarika's hotel is een hotel voor droomnachten. Nepal ligt ongeveer twaalf uur vliegen van Nederland. Transavia vliegt er vanuit Amsterdam rechtstreeks heen met een tankstop in Sharjah (Verenigde Arabische Emiraten). Oad Reizen heeft een tiendaagse excursie-reis met zeven overnachtingen in een 3-ster- renhotel in Kathmandu. Vanuit het hotel zijn er excursies met een Nederlands sprekende gids naar bijzonderheden in de stad en di recte omgeving (onder meer de historische plaats Bhaktapur). Dwarika's hotel in Kathmandu is gevestigd aan Battisputali, op loopafstand van de beroemde hindoetempel Pashupatinath en tien minuten rijden van het centrum. Er rijden pendelbussen vanuit het hotel. Prijzen hoogseizoen (15 september tot en met 30 april): een persoonskamer vanaf 196,19 euro en lweepersoonskamer vanaf 218 euro. Prijzen laagseizoen (1 mei tot en met 14 september): eenper soonskamer vanaf 156 euro en tweepersoonskamer 173,76 euro. Meer informatie: www.dwarikas.com van het Ratna Park. Op een ter rein met het formaat van een voetbalveld staan honderden kramen uitgestald onder een 'dak' van blauw plastic zeil. Horloges, schoenen, speelgoed, cassettes, zonnebrillen liggen voor het grijpen. Er is ook veel 'imitatie'-kleding met mer ken zoals Levis, Armani en La- coste. Tibet In Kathmandu is ook een 'imita tie' Tibet te vinden. Dit is het mekka van de duizenden Tibe- tanen die naar Nepal zijn ge vlucht. Blikvanger van 'little Tibet' is de tempel van Boudha nath. Het is een reu'sachtige wit gekalkte koepel waarboven honderden kleurrijke vlagge tjes wapperen. De koepel met een diameter van honderd me ter symboliseert de baarmoeder. Bovenop de bijna veertig meter hoge koepel prijkt een vergulde kubus waarop ogen zij n geschil derd. Het zijn de alziende ogen van Boeddha. In nissen rond de bol staan kleine beeldjes van boeddhas, lama's en bescherm goden. In de muren zijn gebeds molens bevestigd waaraan monniken bij wijze van gebed een flinke draai geven. Hier en daar zijn wat winkeltjes en kleine cafés. Oudere bede laars vragen geld om medicij nen. Kinderen beweren geld nodig te hebben voor studieboe ken. „Je kunt naar de winkel gaan om die spullen voor hen te kopen. Maar het is goed moge lijk dat ze daarna teruggaan en weer ruilen voor geld", zegt een gids. In café Three Sisters, met uit zicht op de tempel, wijst de gids naar een foto van een priester die al jarenlang rond het ge bouw verblijft. „Omdat hij zo vaak met het gezicht op de grond gedrukt bidt, is op zijn neus en kin een eeltlaag te zien", licht zij toe. Even later heeft zij weer iets uit te leggen. Een paar straten bij het Durbar Square vandaan pompt een meisje water in een emmer. De zwarte installatie was al eerder opgevallen. Toen leek het ding er te staan als een ongebruikte verwijzing naar vervlogen tijden. Maar de gids legt uit dat het water in sommi ge woningen in Kathmandu niet meer dan een uur per dag stroomt. Het ogenschijnlijke fraaie verleden en het harde he den liggen in Kathmandu dicht bij elkaar. Mare Brink foto Jeroen Snijders Ansichtkaart van de levende godin Kumari. foto Anil L. Shrestha De tempel van Boudhanath met Boeddha-ogen en vlaggetjes. foto Jeroen Snijders moïA ken die tot haar oren reiken. Het gaat om de levende godin Ku mari. Het kind wordt net als haar voorgangers aanbeden. Al honderen jaren wordt de Ku mari geselecteerd uit een goud- smedengilde. Zij moeten het ou derlijke huis verruilen voor een gebouw dat is te vinden aan Durbar Square. Eenmaal uit verkoren als Kumari onstijgt het kind de aarde. Zij mag de grond niet raken maar wel over de vloer lopen van een van de verdiepingen van het gebouw. Zij komt slechts sporadisch naar buiten, gedragen op een kroon. De 'betovering' van de Kumari is verbroken als zij gaat menstrueren of door een ver wonding gaat bloeden. Het huis is dankzij prachtig houtsnijwerk al een bijzonder heid. Maar de grootste attractie is het moment dat de Kumari zich vertoont vanachter een ba lustrade. Een kleine donatie verhoogt de kans dat dit ge beurt. Ook deze middag is dat het geval. Heel even komt het kind tevoorschijn. Ze lacht wat en verdwijnt dan weer uit het beeld. Werk Niet ver bij het huis van de Ku mari vandaan is een heel wat minder sprookjesachtig feno meen te zien. Mannen zitten bij elkaar in afwachting van werk. Dat bestaat uit het tillen van zware goederen. Een man heeft geluk en loopt even later over straat met een vierzitsbankstel op zijn rug. Voor de toegang tot het plein geldt een tarief van ongeveer twee gulden. Met het kaartje kun je er zeven dagen op het plein terecht. Dat is wat al te lang. Maar ook bij een kort be zoek aan Kathmandu moet je zeker een paar uur uittrekken voor dit plein. Wandel vandaar uit ook door de straten in de om geving waar kooplieden op de grond groenten en fruit hebben uitgestald. Auto's en scooters leggen een verstikkend rook gordijn. Maar hier krijg je het pure Kathmandu te zien. De middeleeuwen lijken niet zo langgeleden. Koopjes Heel wat minder interessant is Thamel. In deze buurt zijn voor al budgethotels, reisbureaus en winkels met trekking-benodig- heden te vinden. Minder druk maar wel iets goedkoper is het in Freakstreet waar in de jaren zestig het Nepalese budgettoe- risme is geboren. Wie uit is op koopjes kan ook terecht in de Hong Kong-market aan de rand Hoogland van Tibet /b -4 NEPAL CHINA Kathmandu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41