bruidshuis Mister Human Rights staat weer op scherp PZC 24 RUDEN RIEMENS VN-rapporteur Theo van Boven zaterdag 2 februari 2002 FOTOGRAFIE Hij mag dan met emeritaat zijn, sinds kort heeft professor Theo van Boven (67) uit Maastricht er weer een nieuwe baan erbij. Hij gaat bij de Verenigde Naties lan den verklikken die weigeren een einde te maken aan martelpraktijken. ,,Ik vrees dat onder het mom van bestrijding van terroris me allerlei foltermethoden worden toege past die niet door de beugel kunnen.De Amerikanen die de Al-Qaedastrijders op Cuba bewaken, zijn gewaarschuwd. Mister Human Rights staat weer op scherp. U bent benoemd tot rapporteur voor de VN- commissie tegen martelen. Waarom heeft u ja gezegd ,,Het is moeilijk om nee te zeggen als er zo'n beroep op je wordt gedaan. Ik heb wel de leeftijd dat ik kan zeggen: ik heb lang ge noeg aan dit soort zaken gewerkt, ik ga nu eens wat voor mezelf doen. Maar als je ge vraagd wordt, voel je toch een morele ver plichting om ja te zeggen." Wat wordt van u verwacht? ,De vinger aan de pols houden op het gebied van folteringen. En dat rapporteer ik dan aan de commissie voor de rechten van de mens. Mijn informatie betrek ik veelal van niet-gouvernementele organisaties als Am nesty International of Human Rights Watch. Ik geef signalen waar ernstig en sys tematisch gefolterd wordt." Het klinkt zo solitair, rapporteur. Of je in je eentje het martelen eens onder handen gaat nemen. „Het is ook wel een beetje solitair-. Je bent, zou ik haast zeggen, een soort van inspec teur. De mogelijkheid bestaat wel dat je in groepjes werkt, maar fk draag de verant woordelijkheid. De commissie volgt me kri tisch. In Genève heb ik wel een functionaris clie mij assisteert. Hier in Maastricht ben ik onvoldoende toegerust, ik zit aan deze kant van de computer. Het uitvoerend apparaat zit aan de andere kant in Zwitserland." Voor de goede orde: wat is dat nou precies, foltering? „Het toebrengen van zeer ernstige pijn, vaak met als doel een bekentenis los te krij gen. En die pijn kan langdurig zij ndoor sla gen toegebracht, of met elektrische schok ken. Of mensen lang geblinddoekt houden, niet laten slapen, uitputten. En dat alles moet geschieden van overheidswege, door politie of militairen. De overheid moet ver antwoordelijk zijn." Die Al-Qaedastrijders die gedrogeerd en ge blinddoekt worden afgevoerd naar Cuba, waar ze in kooien worden opgesloten? Komt dat in de richting van foltering? Het is zorgwekkend. Drogeren, mensen in kooien aan kettingen binden. Ik denk dat dit onder het verbod van folteringen of op zijn minst onder inhumane en wrede be handeling of bestraffing valt. Er is aanlei ding om de Amerikanen hierover te onder vragen." Lastig, want de Amerikanen liggen er niet van wakker. ,Ik moet rapporteren zonder aanzien van de politieke kleur van een land. Of het nu Ame rika aangaat of de Russen in Tsjetsjenië of de Chinezen, ik hoef niet bang te zijn, want ik heb niks te verliezen. Ik moet als inspec teur optreden. Geen enkel land is blij met dit soort beroepen, want het houdt impliciet kritiek in en Amerika houdt niet van kri tiek." Daar kunt u van meepraten. U bent destijds door Perez de Cuellaruitde VN gewerkt, toen u naar de zin van vooral de VS al te voortvarend achter de mensenrechten aan ging in Zuid-Amerika. „Ja, maar ik heb nu een meer onafhankelij ke positie. Ik heb destijds veel slachtoffers m die landen bezocht, En dat is ook nu weer een van de zaken waar ik me mee bezig moet houden: landen bezoeken, Dat kan niet op grote schaal, want daar is geen geld voor. Ik kan een a twee landen per jaar met een tolk en een ambtenaar bezoeken om uit de eerste hand rapport op te maken. Dan kun je pra ten met overheidspersoneel, gevangenen, niet-gouvernementele organisaties. Ten minste, dat zijn de voorwaarden. Als daar niet bij voorbaat aan voldaan kan worden, moet je niet gaan. Er moeten garanties zijn dat degene die spreekt, daarvoor niet wordt gestraft." Die landen zullen toch niet echt staan te springen tot u eens komt kijken hoe het met het folteren staat? „Dat is het hem: waarom doen landen dat dan tóch? Om naar buiten toe goede sier te maken. Ze laten een rapporteur binnen om te voorkomen dat in de Verenigde Naties een kritische resolutie over dat land wordt aan genomen. Er zijn landen die elk verzoek in willigen. Er zijn ook landen waar verzoeken lang lopen. Aan die landen zal ik brieven sturen en hun diplomatieke vertegenwoor digers erover aanspreken. Ik kan niet als Prof. Theo van Boven: „Er blijft een donkerbruine schaduw boven ons koninklijk bestel hangen." foto Frits Widdershoven/GPD toerist op pad gaan. Ik moet er officieel heen. Over het algemeen ga j e toch naar lan den waar iets aan de hand is." Een land dat iets te verbergen heep, zal er toch voor waken dat de rapporteur de losse tegel vindt waar alle rotzooi onder is verbor gen. Bent u geheel zonder vrees tijdens dit soort missies? Ik ken nauwelijks of geen gevallen van rapporteurs die bedreigd zijn of iets is over komen. Ik herinner me zelf nog wel fascine rende bezoeken aan Chili. Het land liet ons toe, omdat de Amerikaanse president Car ter had gedreigd dat het geen lening zou krijgen van de Amerikaanse ontwikke lingsbank. Het zijn vaak politieke en econo mische overwegingen die landen bewegen inspectie toe te laten." Welke landen doen moeilijk over inspectie? „China, de Russische Federatie voor wat betreft Tsjetsjenië, Oezbekistan en Indone sië. Er zijn tachtig landen die in rapporten genoemd worden. Het aantal landen waar systematisch wordt gemarteld, is kleiner." Wordt er op grote schaal gefolterd? „Ja, helaas welEen land dat in dat verband steeds wordt genoemd, is Egypte. Er zijn ook bedenkingen over de methoden van Is raël, de Palestijnse Autoriteit, Indonesië, Turkije. Maar neem de IRA in Noord-Ier- land, de PKK in Turkije, de situatie in Kashmir, Tsjetsjenië, gebieden waar men onafhankelijk wil worden of autonomie na streeft. Dan gaat het in de ogen van de bevolking die zelf beslissing wil om vrij heidsstrijders, terwijl anderen het over ter roristen hebben. Daar zit een politieke fac tor in. Men wil er dan achterkomen wie er allemaal in zo'n netwerk zitten. Net als de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog men sen folterden om ze namen te laten noemen. Na 11 september is de strijd tegen het terro risme in veel landen hoog op de agenda geplaatst met steun van Amerika en de coa litie. Ik vrees dat op een gegeven moment onder het mom van bestrij ding van terroris me allerlei foltermethoden worden toege past. Men ziet het terrorisme als dé grote vij - and, dus om die vijand te bestrijden, is alles toegelaten en gerechtvaardigd." In de tijd dat u directeur was van het VN-bu- reau voor de mensenrechten heep u een band gekregen met Argentinië. Later, bij de VN in Genève, heeft u zelfs slachtoffers van de verdwijningen laten overkomen. En dat niet alleen: u heep ze, nadat ze hun verhaal voor de commissie hadden gedaan, ook nog mee naar huis genomen. „Ik ben in die solidariteit misschien wat ver gegaan, verder dan anderen misschien ooit gedaan zouden hebben. Die hele politiek van de verdwijningen vond ik ontzettend cynisch en navrant. Politieke tegenstanders werden geliquideerd. Voor de achterblijvers is het zo schrijnend, omdat die niet weten wat er met hun broers of vaders of kinderen is gebeurd.. Toen ik bij de VN werkte, was de Argentijnse diplomatie buitengewoon sluw en leugenachtig en probeerde mij op allerlei manieren te dwarsbomen. Ze vonden dat ik partij koos voor hun tegenstanders en dat ik me inliet met wat zij terroristen noemden. Maar ik kom op voor de rechten van de mens. Als je weet dat de tegenstanders van het regime op grote schaal verdwijnen, dan kom je op voor de slachtoffers. Niet voor hun politieke idealen." Argentinië is volop in het nieuws, zo onge veer bankroet. „Dat het land in deze situatie verkeert, heeft wortels in het verleden. De buitenlandse staatsschuld is enorm. De militairen, maar ook andere machthebbers hebben heel veel kapitaal het land uitgewerkt. Men zit ook nog steeds met het onopgeloste vraagstuk van de vermiste personen. In de meeste ge vallen is daar nog geen opheldering over,' Er zijn allerlei groeperingen bezig met waar heidsvinding. Ik zit nu in het Nationaal Co mité Mensenrechten Argentinië. Wij Neder landers hebben nu toch een zekere band met dat land gekregen via de bruid van de kroonprins. We hebben daarom nü juist ge meend die organisaties te steunen die bezig zijn met het verwerken van het verleden. Te meer omdat haar vader deel uitmaakte van dat Videla-regime. Het geld dat het comité:' binnenkrijgt, wordt aangewend voor de fi nanciering van processen die de waarheid in Argentinië boven tafel moeten krijgen." Wat verwacht u van die processen? „Plet belangrijkste voor de slachtoffers is dat de feiten boven tafel komen. Het straf fen staat niet voorop. Videla, Viola, Masera hebben hun proces gehad. Maar of er op grote schaal nog strafprocessen zullen wor- den gevoerd, betwijfel ik." Bent u uit uw vel gesprongen toen kamer voorzitter Jeltje van Nieuwenhoven zei: ach, laat die Zorreguieta toch komen? „Dat mensen dit zeggen, is tot daar aan toe, maar zij heeft een belangrijke openbare functie. Dat heeft mij wel ernstig geïrri teerd. Juist die man heeft zich nog steeds niet gedistantieerd van dat regime. Hij ver keert zelfs nog stééds in die kringen. Dan.ga ik niet zeggen: nou laat die schoonvader van Willem-Alexander hier maar doen wat hij wil." Smet op het koningshuis? „Ja, dat vind ik nog steeds." Hoe gaat dat verder tussen Nederland en Jorge Zorreguieta? „Nederland heeft deze kwestie voor zich uit geschoven. Er blijft natuurlijk een donker bruine schaduw boven ons koninklijk bestel; hangen. Er komen nog andere gelegenheden' waarbij de vraag weer op zal spelen: ge boorte, kroning. Dat zijn publieke zaken, n Steeds weer zullen we geconfronteerd worp- den met deze problematiek. Als die vader zich duidelijk had gedistantieerd, had dat voor mij toch wel een groot verschil ge maakt." Emile Hollman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24