Verraders worden weggehoond Rozendaal winnaar in supertiid Zo°" .Van Herik PZC Groenendaal heeft keuze gemaakt Hans Kraay weg bij Studio Sport moet Fiorentma van ondergang redden Hoger beroep Stam 21 Belgische coach waarschuwt zijn renners voor WK veldrijden Kevin Hofland is hersteld Keown breekt kuitbeen Stijnen coach van amateurs Samardzic weg bij Feyenoord Schalken niet door in Milaan Arsenal komt op voor Vieira Kluivert eist rectificatie in weekblad Italiaanse wielerbond geschorst MVV vernederd door Excelsior Dennis de Nooijer scoort voor NEC zaterdag 2 februari 2002 van onze sportredactie ZOLDER - Richard Groenen- daal heeft zijn bandenkeuzen gemaakt. Hij reed gisteren vier rondjes op het WK-parkoers in Zolder met twee verschillende types van zijn nieuwe 'wonder- tubes'. „Deze worden het niet, maar dat wist ik eigenlijk al." De Nederlander vertrekt zon dag op zogenaamde 32ers, wat staat voor de breedtemaat. Hij probeerde eerst een type uit met een loopvlak dat veel grip heeft op losse ondergrond. „Da's dus niks voor hier", liet hij bij de bandenwissel horen. De smallere banden met een sneller profiel, die daarna aan de beurt kwamen, worden het volgens hem ook niet. „Maar dat vermoedde ik ook al." Groenendaal blijft derhalve bij de banden waarop als eerste zijn oog viel toen de firma Dug- ast hem hun nieuwe serie aan bood. De bewuste banden zijn in doorsnee eivormig in plaats van rond. Voor Groenendaal hebben ze als grote voordeel dat ze - met het oog op leksto- ten - harder opgepompt kun nen worden, zonder dat ze het door hem gewenste gevoel van zachte banden verliezen. Groenendaal kon gisteren ove rigens pas na een vertraging van een uur met zijn eerste trai ning beginnen. Zijn fiets was per ongeluk in hotel achterge bleven. Aangezien de Neder landse^ ploeg vele kilometers van het circuit van Zolder ver blijft, verkende hij het traject eerst te voet. „Ik moet toch wat", zei Groenendaal, nadat hij eerst zonder resultaat uit gebreid de twee materiaalwa gens had doorzocht. Camiel van den Bergh kwam gisteren amper aan trainen toe. Na enkele rondjes al bleef hij haken achter een lint en werd hij tegen een ijzeren paal geka- tapulteerd. Van den Bergh mankeerde niets, maar zijn fiets lag in de kreukels. Na de valpartij werd de bewuste paal verwijderd. De Nederlander was namelijk niet de eerste die er tijdens de training hardhan dig mee in aanraking kwam. GPD/ANP Richard Groenendaal is zondag de enige die op het WK de superieur gewaande Belgen angst inboezemt. foto Marcel van Hoorn/ANP EINDHOVEN - Voetbal-international Kevin Hofland is bij PSV volledig hersteld van zijn lichte hersenschudding die hij zaterdag opliep in de thuiswedstrijd tegen NAC (3-1). De ver dediger kan vanavond zijn rentree maken in het basisteam bij de uitwedstrijd tegen hekkensluiter Fortuna Sittard. Ronald Waterreus, Jan Heintze en Theo Lucius zijn door blessures niet van de partij. ANP LONDEN - De Engelse international Martin Keown kan ze ker zes weken niet voetballen. De 35-jarige verdediger heeft woensdag in de competitiewedstrijd van zijn club Arsenal te gen Blackburn Rovers een gebroken kuitbeen opgelopen. Keown zal onder meer de vriendschappelijke interland op 13 februari in Amsterdam tegen Nederland missen. Ook zal hij deze maand de duels voor de Champions League van Arsenal aan zich voorbij moeten laten gaan. SID ZEIST - De KNVB heeft Paul Stijnen aangesteld als bonds coach van het Nederlands amateurelftal. Met assistent-coach Jan Melchers vormt hij de nieuwe technische staf. De 45-jari- ge Stijnen is de opvolger van Gerard Molenaars. Stijnen werkt al meer dan twintig jaar als medewerker Voetbal Tech nische Zaken bij de KNVB. Vanaf dit seizoen heeft het amateurelftal bij de KNVB een an dere status gekregen. De selectie zal voortaan bestaan uit spe lers van 21 jaar en jonger. De bond hoopt dat dit voor de betrokkenen een doorstart in hun ontwikkeling betekenen. ANP ROTTERDAM - Radoslav Samardzic hoeft zich niet meer bij Feyenoord te melden. De Joegoslaaf heeft gisteren een over eenkomst met de Rotterdamse club gesloten. Hij mag trans fervrij op zoek naar een andere werkgever. Samardzic maakte in 1999 op aandringen van Leo Beenhak ker, de toenmalige trainer van Feyenoord, een tussentijdse overstap van Heerenveen naar Rotterdam-Zuid. Na het ver trek van Beenhakker werd de linksbuiten al snel verhuurd aan RKC. Eenmaal terug in Rotterdam was voor hem geen plaats meer in de selectie. Samardzic weigerde voor het tweede elftal van Feyenoord uit te komen. Hij mocht van zijn werkgever soms met de selectie trainen, maar moest zijn conditie vaak alleen onder toezicht van looptrainer Van Goolberg op peil houden. ANP MILAAN - Sjeng Schalken is in het tennistoernooi van Mi laan uitgeschakeld in de kwartfinales. De Limburger verloor in drie sets van de Brit Greg Rusedski, die als zevende is ge plaatst. De setstanden waren 4-6 7-6 6-2. De 28-jarige Rusedski was na afloop vol lof over Schalken. „Ik heb hem zelden zo goed zien spelen", zei de linkshandige Brit. „Hij werkte in de eerste anderhalve set zes breakpoints van mij weg. Schalken benutte zijn kansen wel, ik niet. Ge lukkig kwam ik net op tijd alsnog in mijn ritme. Schalken was dicht bij een plaats in de halve finales. Na een sterke winst in de eerste set dwong de 25-jarige Nederlander in de tweede set een tiebreak af. Na 5-5 sloeg Rusedski twee knappe ballen, waarmee hij het duel een beslissende wending gaf. In de derde set was Schalken vrijwel kansloos: 6-2. De Brit won vorige maand het tennistoernooi van Auckland. Later verloor hij tijdens de Australian Open in Melbourne in de derde ronde van landgenoot Tim Henman. ANP Miel Rozendaal was na een korte solo zijn medevluchters de baas. De leider van het KNSB-klasse- ment liet zien dat hij over oer krachten beschikte. Hij wist so lo de kopgroep te achterhalen. „In een tijdsbestek van tien mi nuten kon ik de opgelopen ach- foto Walther Fritz/ANP terstand van zo'n 1500 meter goed te maken", zei Rozendaal na de race. door Ad Pertijs ZOLDER - Het WK veldrijden in Zolder, waarin zondag de profs aan bod komen, is in alles de overtreffende trap. Het circuit pakt groots uit met alle mogelijke faciliteiten en de Vlaamse pers warmt het gerecht dermate op dat de potten regel matig aanbranden. 'Groenen daal zondag meest gehate man van België', schreeuwde Het Laatste Nieuws vanaf haar voorpagina van het sportka- tern. Drie pagina's besteedt een ge middelde Belgische krant aan het WK. „Dan komen we nog ruimte tekort", zegt een van de schrijvers. Alles, maar dan ook alles moet de lezers voorgescho teld worden. Iedereen is al uit gebreid geïnterviewd, tot de vrouwen van de renners en de televisiecommentatoren toe. De meeste dankbare onderwer pen blijven evenwel de renners. Daarbij keert steeds de vraag van onze sportredactie ROME - De Italiaanse Federale Appèlcommissie behandelt op 8 februari het hoger beroep van Jaap Stam tegen zijn schorsing van vijf maanden wegens do- pinggebruik. In de urine van de verdediger van Lazio Roma waren sporen van het verboden middel nand- rolon gevonden. Het Italiaans Olympisch Comité had tien maanden geëist. LONDEN - Arsenal legt zich niet neer bij de vierde schorsing voor ernstig wangedrag van Pa trick Vieira. Trainer Arsene Wenger van de Londense club wil de Franse middenvelder bij een speciale commissie van de Engelse voetbalbond gaan ver dedigen. Volgens een adviescommissie van de Engelse bond trakteerde Vieira de Nederlander Jerrel Hasselbaink vijf weken geleden buiten het zicht van scheids rechter en grensrechter op een elleboogstoot. De Engelse bond wil Vieira alsnog schorsen. „Maar we gaan hem verdedi gen", aldus trainer Wenger. „Tijdens een hoorzitting moet hij worden vrijgesproken. Hij heeft Hasselbaink niet eens ge raakt. Jerrel schijnt dat zelf te hebben toe gegeven." Arsenal wordt de laatste maanden ge teisterd door schorsingen. Aan valler Hemy moet aan de kant blijven en voor Bergkamp dreigt een schorsing van drie duels voor de rode kaart die hij kreeg in het duel met Liverpool in de FA Cup. Ook Van Bronckhorst, Pires, Keown en Luzhny mogen binnenkort niet in actie komen. ANP AMSTERDAM - Patrick Klui vert heeft advocaat Spong in de arm genomen om zich te verwe ren tegen berichten over zijn privéleven. Het weekblad Story heeft gemeld dat hij en zijn vrouw Angela gaan scheiden. Volgens de voetballer van FC Barcelona en het Nederlands elftal is dit pertinent onwaar. Mr. Spong eist een rectificatie in het volgende nummer. Hij heeft namens Kluivert eveneens een schadexvergoeding van 25.000 euro ingediend. ANP door Dolf Rogmans HILVERSUM - Hans Kraay se nior is met directe ingang ge stopt als voetbalanalyticus bij Studio Sport. In een persbe richt van vier regels Iaat de NOS weten dat „gezien de poli tieke activiteiten van Hans Kraay in goed overleg besloten is de samenwerking te beëindi gen." Kraay werkte sinds 1982 regelmatig bij Studio Sport en stelde zich onlangs namens Leefbaar Nederland verkies baar voor de Tweede kamer. terug hoe hecht het crossende Vlaamse blok is. Er wordt geen gelegenheid onbenut gelaten om Groenendaal als staatsvij and nummer één neer te zetten. De Nederlander is de enige bui tenlander die de Belgen kan be dreigen. Na alle irritaties van de laatste maanden over de vijan dige houding van het Vlaamse publiek, lijkt hij vooral te genie ten van het feit dat de Belgen plots bang voor hem zijn gewox-- den. „Ik heb zondag wel een ploeg achter me staan", wijst hij de Belgen met plezier op hun achilleshiel. Voor schut De dag begon gisteren met de persconferentie van die zoge naamde Vlaamse ploeg. Het wei'd een vermakelijk schouw spel, waarin de renners openlijk hun bondscoach Erik de Vlae- minck voor schut zetten. De veelvoudige wereldkampioen stelde bevlogen dat zijn mannen zondag wel degelijk als één Advocaat Longo van Lazio Ro ma hoopt dat de schorsing in ho ger beroep vei-minderd wordt tot vier of zelfs drie maanden. Dat zou betekenerx dat Stam di rect weer voor de Romeinse club kan uitkomen. De voorstopper werd met onmiddellijke ingang geschox'st na de eerste positieve test op 13 oktober, i Ook het hoger beroep van de Spaanse middenvelder Guar- diola behandelt de commissie op 8 februax-i.AlVP van onze sportredactie TECHENDORF - Miel Rozen daal had nog nooit een schaats wedstrijd over 200 kilometer gewonnen. De primeur bewaar de hij tot een aansprekend mo ment: gisteren op de Oostenrijk se Weissensee. In een prachtige adelaarsvlucht scheerde de der tigjarige marathonprof uit War- menhuizen tussen de bergen van Karinthië naar zijn eerste hoofdprijs. Rozendaal ontsnapte in de fina le uit een kopgroep van drie man en reed solo naar de eindstx-eep. Hans van de Wetering en René Ruitenberg werden respectieve- lijk tweede en derde. Het ijs op het duizend meter hoge berg meer was van uitzondexiij k goe de kwaliteit. Bij een tempera tuur van x-ond het vriespunt en geen wind legde het schaatspe loton de 200 kilometer in een zeer snelle tijd af: 5 uur, 32 mi nuten en 7 seconden. „We wanen ons hier in een sui kerparadijs. Bijna overal in Eu ropa is het veel te wai'rn voor schaatswedstrijden op natuurl ijs. De weergoden zijn ons goed gezind", glunderde organisator Aart Koopmans na afloop van zijn evenement. Ook de marathonrijders voel den zich in hun element op de Weissensee. In de beginfase ont snapten twintig schaatsers uit het peloton. De omvangi'ijke kopgroep dunde uit naax-mate de wedstrijd vorderde. Halfweg koers bestond de vluchtgroep uit acht rijders, onder wie Baars, René Ruitenberg, Land man, Van der Veen en Wubben. Een georganiseerde x-eactie van de achterblijvers bleef lang uit. Pas na tachtig kilometer tornde een jachtgroep van dexlien man aan de opgelopen achterstand van ruim vier minuten. In de ze vende ronde, ze moesten er tien afleggen, was Rozendaal het schaatsen in de jachtgroep beu. De NOS wil geen antwoord ge ven op de vraag waarom poli tiek bedrijven en voetbalanaly ses maken op televisie niet samengaan. Wat vindt u daar van? Hans Kraay: „Dat antwooi'd van de NOS zegt toch alles. Ik kan me niet pennittex-en daar verder op in te gaan." Was het uw bedoeling bij de NOS weg te gaan nadat u zich hecht collectief zullen opereren. Wie zijn eigen belang boven dat van het land stelt, deelt alvast niet mee in de winstpremie. „Daai'naast zal niemand zo dom zijn om tegen een landgenoot te koersen. Dan krijgt hij het hele volk over zich heen.Op sugges ties dat de renners een andere taal spreken, trok hij nog feller van leei: „Als ik merk dat ie mand zich niets aantrekt van het ploegbelang, zal ik hem niet sparen. Hij zal het merken. Ik trek hem bij wijze van spreken van de fiets en rijd er met de wals overheen." Zelf Sven Nys mag van hem geen moment denken aan de be langen van Rabobank. „Dan gaat hij daar maar weg en zoekt hij een andere ploeg." De renners wax-en niet onder de indruk. „Kom, het is geen weg wedstrijd", wilde Mario de Clercq niets van een ploegtac- tiek weten. En na hem stelde ie- dere coureur onomwonden dat er zondag zeker geen eenheid zal zijn. De Vlaeminck is als een voetbal- bondscoach die beschikt over schitterende aanvallers, maar die zich zoigen mag maken over zijn vex'dediging. De Belgen wil len gaan koersen met louter 'vooi'hoedespelers'. Lange tijd hoefdexx ze zich geen zorgen te maken over hun defensie, maar sinds zondag moeten ze wel de gelijk rekening houden met de counters van de tegenpartij „Wat dat betreft ben ik blij dat Richai'd Groenendaal ons zon dag met zijn zege in Heerlen op scherp heeft gezet", zei de bondscoach. „Dankzij hem zijn we weer wat meer een eerxheid geworden." verkiesbaar had gesteld voor Leefbaar Nederland? Kraay: „Nee. Ik kan zeggen dat het me zeer, zeer spijt dat ik weg ben. Ik heb twintig jaar met heel veel plezier bij de NOS gewerkt en ben trots op die pe riode. Ik heb nooit problemen gehad. In het persbericht staat dat we in goede hax-monie uit elkaar zijn gegaan. En dat is ook zo. Ik heb respect voor de wijze waarop NOS-directeur Ruud Bierman de onderhande- lingen gevoei'd heeft. En ik heb ook inspect voor zijn mening." Heeft u met de NOS overleg ge voerd voordat u zich verkies baar stelde voor Leefbaar Ne derland? Kraay: „Nee. Dat is misschien onvoox-zichtig geweest." Heeft u overwogen te stoppen bij Leefbaar Nederland toen de NOS haar bezwaren kenbaar maakte? Kraay: „Daar heb ik niet lang over nagedacht. Ik vind dat ie dereen het recht heeft politiek te bedrijven." Dan toch nog één keer de vraag: politiek bedrijven en voetbalanalyses voor de televi sie verzorgen gaan niet samen? „Ik kan daar alleen in het alge meen op reageren. En in het al- Eenmaal hersteld van de enor me inspanning koos hij opnieuw de aanval. Toen wisten alleen Van de Wetering en René Rui tenberg zijn spoor te volgen. Voor de overige achterblijvers was het pleit toen al beslecht. Zij werden op meer dan een mi nuut achtei'stand gereden. Ro zendaal: „Dat was ook de ver dienste van mijn ploegmaat Peter Baars. Hij deed heel goed storend werk in de jachtgroep." In de kopgroep bleef Rozendaal zijn medevluchters met tempo- vex'snellingen bestoken. Acht kilometer voor de eindstreep perste de voonnalige rijwiel hersteller de laatste demarrage uit zijn gespierde lijf. „Ik wist dat mijn kans om te winnen gro ter zou zijn als ik zou blijven de- marreren. Ik wilde niet met de rappe Ruitenberg naar de eind streep. Gelukkig zat zowel Rui tenberg als Van de Wetering er doorheen en kon ik mijn gang gaan. Het voelde heerlijk om al leen over de finishlijn te schaat sen." Rozendaal, de vriend van olym pisch deelneemster Gretha Smit, was op de Weissensee de grote favoxiet. Vorig jaar ein digde hij als tweede achter zijn zwager Ex-ik Huizebosch, die volgende week wel zijn open Nederlandse titel in het Zweed se Mora verdedigt. Vrouwen Petra Grimbergen was de snel ste bij de vrouwen. De schaats ster uit Amstei'dam won de wedstrijd over 200 kilometer in 5 uur, 54 minuten en 55 secon den. Linda Verdouw uit Oude water eindigde op ruim tien mi nuten achterstand als tweede. Sandra de Ronde uit Amster dam werd derde. Grimbergen volgde Gx-etha Smit als winna res op. Smit bereidt zich mo menteel in Amerika voor op de Olympische Spelen van Salt La ke City, waar ze de 3 en 5 kilo meter gaat rijden. ANP gemeen vind ik dat iedereen het recht heeft politiek te be drijven of dat nu een beetje veel of een beetje weinig is. Er is weinig verschil tussen wat ik doe en bijvoorbeeld Marcel van Dam. Die is actief bij de Vara. Henk Westbroek ook en Felix Rottenberg bij de NPS. Zij doen toch ook aan politiek? Hoe lang stond u nog onder contract bij de NOS? „Ik had een dx-iejax-ig contract en zat in de laatste twaalf maanden. Dat is nu dus beëin digd." GPD van onze sportredactie ROME - Joeri van den Herik, zoon van de voorzitter van Fey enoord, moet de redding van Fiorentina worden. De noodlij dende Italiaanse club maakte gisteren bekend dat Van den He rik tot januari 2003 in totaal zo'n 13 miljoen euro in Fiorenti na steekt. De geldschieter wordt ook bestuurslid. Van den Herik en Fiorentina-ei- genaar Cecchi Gori werden het dondex-dagavond in Rome eens over de inbx-eng van de Neder- landei-. Van den Hex-ik presen- teert op de komende bestuurs- vex-gadering zijn plannen voor ZOLDER - Het bestuur van de internationale wielerfederatie (UCI) heeft de Italiaanse wieler federatie (FCI) formeel ge schorst. Het college, onder voorzitterschap van Hein Ver- bruggen, sprak de sanctie uit wegens financiële nalatigheid van de Italianen. De straf heeft dit jaar nog geen directe gevol gen voor de Italiaanse wielren ners. De schorsing wordt opgeheven zodx-a de Italiaanse federatie de Fx-ansman Luc Leblanc schade loos stelt. De wex-eldkampioen van 1994 heeft sinds 1999 geld tegoed van zijn oude werkgever, het Italiaanse Polti. In dergelij ke gevallen moet de betrokken federatie een bankgarantie be schikbaar stellen, hetgeen nog steeds niet is gebeurd. Het gaat om een bedrag van ongeveer 330.000 euro. De stx-af voor de FCI wordt inge- trokken als het vereiste bedrag aan de UCI is ovex-gemaakt. De Italiaanse federatie mag onder de sanctie dit jaar niet deelne men aan het congres van de UCI In 2003, indien het geld nog niet binnen is, mag de FCI geen in ternationale wedstrijden meer organiseren. Ook mogen Itali aanse renners in dat jaar niet meer deelnemen aan internatio nale wedstrijden. Het WK veldrijden dat in 2003 aan het Italiaanse Monopoli is toegewezen, houdt de UCI tot 1 juni 2002 aan.AATP de mogelijke nationale en inter nationale groei van de club. De zoon van de voorzitter van Fey- enoord wordt al op de tribune verwacht tijdens de wedstrijd tussen Fiorentina en AS Roma. De nieuwe voorzitter van de Ita liaanse club wordt Ugo Poggi. De huidige preses, filmbaas en ex-senaatslid Cecchi Gori, wordt verweten de club naar de financiële afgrond te hebben geleid door grote sommen geld uit de clubkas te 'lenen'. De grote investering van Joeri van den Hexik is niet geheel zon der risico. De rechtbank van Florence buigt zich momenteel over de financiële situatie van de club. Fiorentina loopt de kans failliet te woi'den ver klaard. De uitspraak van de x-echtbank woi'dt op 15 februari verwacht. ANP MAASTRICHT - Excelsior heeft gisteravond op bezoek bij MW weer eens onderstreept dat het op dit moment de sterk ste club van de eerste divisie is. De Rotterdamse koploper boek te in Maastricht een ruime over winning (1-7). Excelsior leidde bij rust al met 0-4. Trustfull stak de Rotter damse bezoekers in de twintig ste minuut de helpende hand toe. Hij kreeg de rode kaart voor een harde charge. Trainer Reijners van MW haal de het einde eveneens niet. Hij moest na kritiek op de leiding in de zeventigste minuut plaats nemen op de tribune. ANP NIJMEGEN - NEC en Sparta hebben elkaar vrijdagavond in Nijmegen in evenwicht gehou den. Het duel eindigde in 1-1. Da Silva opende namens de Rot- tei'dammers de score. Dennis de Nooijer maakte na de rust ge lijk. Beide ploegen schoten wei nig op met de remise. NEC bleef tiende, Sparta zestiende. NEC - Sparta 1-1 (0-1). 33. Mendes da Silva 0-1, 65. De Nooijer 1-1. Scheidsrechter: Luinge. Gele kaart: De Nooijer, Demouge, Maes (NEC), Zijm (Sparta). Aantal toeschou- ivers: 9000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21