iiiniiiLE 7 WSl E COURAN Britse strafcellen mensonterend PZC Nederland zingt zich schor voor paar CC IJ 1 intermediair.nl Wadden vereniging doet aan schelpdiersector handreiking Chirurg wil organen van dode criminelen voor transplantatie Rapportdeel Dartmoor-gevangenis nog zonder toiletten en elektriciteit Hildegard Knef overleden tEnxniËzam COMMUNICATIEADVISEUR LÉjlWiG^ COMMUNICATIE Is het eerlijk dat een manager meer verdient? Open Dag HEAO Breda Watersnoodramp herdacht Arena kandidaat voor gevecht Tyson- Lewis Rozendaal wint op Weissensee Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 1925) 14c Zonnig Vrij zonnig en bijzonder zacht winterweer. Temperatuur rond 14 graden. Krachtige tot harde zuidenwind. 245e jaargang no. 28 zaterdag 2 februari 2002 los nummer 1,50 CHRYSLER NEON NU MET GRATIS AUTOMAAT V.A.€ 16.955,- UIT VOORRAAD LEVERBAAR CHRYSLER JEEP HOP GOES, AMUNDSENWEG 37. TEL 0113-250858 ^1 s. door Harm Harkema LONDEN - De kritiek van de afgelopen weken op de vermeende slechte behan deling van Taliban-ge- vangenen in het Ameri kaanse kamp X-Ray op Cuba, kwam niet in de laatste plaats uit Groot- Brittannië. Gisteren kre gen de Britten een koekje van eigen deeg met de pu blicatie van een officieel rapport over de omstan digheden in de Dartmoor- gevangenis in Zuidwest- Engeland. Het hoofd van de gevangenisin spectie, Anne Owers, noemt het in 1809 gebouwde en ernstig verouderde complex 'de gevan genis die door de tijd is verge ten'. In één van de vleugels ontberen de cellen nog steeds sanitair en moeten gedetineerde hun behoeften doen in emmers en teiltjes. Pas kort geleden is een begin gemaakt met de aan leg van elektriciteit in de cellen. Niet alleen het gebouw is verou derd, ook de cultuur onder de bewakers is niet van deze tijd. Gedetineerden worden per defi nitie beschouwd als minder waardig, gebruik van geweld door bewakers en intimidatie is schering en inslag. Bewakers zijn er trots op dat hun gevange nis vanouds de reputatie heeft keihard te zijn. Geregeld wor den luchtperiodes geschrapt, waardoor gevangen soms dagen achtereen 23 uur per etmaal in hun cellen zitten. Een van de ge vangenen vertelde de inspectie: „Wanneer je naar Dartmoor (Advertentie) komt, betreed je de enige tijd machine die ik ken. Je gaat hier in één klap honderden jaren te rug in de tijd." De zwaarste kritiek heeft de in spectie op de afdeling waar ge vangenen tijdelijk werden afge zonderd in kooien en granieten kerkers met volgens de inspec tie middeleeuwse kwaliteiten: 'Ze zijn mensonterend en ge schikter voor gevaarlijke bees ten dan voor relatief ongevaar lijke gevangenen met potentiële zelfmoordneigingen', aldus het rapport. Pas eind vorig jaar zijn kooi en kerkers buiten gebruik gesteld. Minister Blunkett van Binnen landse Zaken gaf gisteren toe dat de omstandigheden in Dart moor niet acceptabel zijn. Overigens is Dartmoor niet de enige gevangenis waar het ui termate slecht toeven is. Sinds jaar en dag publiceert de in spectie het ene huiveringwek kende gevangenisrapport na het andere. Zo beschreef vorig jaar de toenmalige gevangenisin specteur de toestand in de Win- son-Greengevangenis als een van de ergste die hij ooit had gezien. Opvallend veel gevan genen klaagden over mishande ling door bewakers en een gees teszieke gevangene was het gedurende enkele weken verbó den zich te wassen en schone kleren aan te trekken. De Chelmsford-gevangenis was in 2000 'een hogeschool voor criminaliteit', terwijl gevange nen er zelden langer dan drie uur per dag uit hun cel mochten. Er werd één zelfmoordpoging per maand gedaan. In de jonge- rengevangenis Portland liepen in datzelfde jaar de ratten in de keuken rond, terwijl in een an dere jongereninrichting de kin deren slechts één keer per week schoon ondergoed kregen. In de Wandsworth-gevangenis was het in december 1999 nog erger. De cellen, waarin kakker lakken welig tierden, stonken naar urine en in een gemeen schappelijke ruimte lagen dode ratten. GPD (Advertentie) Maxima kijkt toe als Willem-Alexander in de Arena onder het oranje lint verdwijnt. DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN-GOES ZA.tZO.2f 3 FEB. ïo-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE door Hans Jacobs AMSTERDAM - Nederland is gister avond in een swingende Arena massaal uit de bol gegaan in een uitbundig 'ver rassingspartijtje' voor Maxima en kroonprins Willem-Alexander. Zo'n 50.000 mensen uit alle provincies en zes honderd gasten van het bruidspaar kre gen gisteren vanaf zeven uur een avond vol muziek en ander feestelijk vermaak voorgeschoteld. Kroonprins Willem-Alexander en Maxi ma Zorreguieta kwamen even voor acht uur de Arena binnen. Ze werden in een halfopen oldtimer in het pikkedonker binnengereden. Toen klonk uit 50.000 kelen 'surprise' en ging het licht aan. Tientallen Leidse studenten volgden de auto te voet om de vrijgezellentijd van Willem-Alexander uit te luiden. Eerder waren de bezoekers even op het verkeerde been gezet toen een extra lan ge witte limousine het stadion binnen reed. Daar stapte in plaats van het paar cabaretière Loes Luca uit. Het bruidspaar kon hartelijk lachen om de grappen van Loes Luca, die de avond op ludieke wijze aan elkaar praatte. Vooral de opmerking 'het is ook een beet je jullie huwelijk' leidde tot grote hilari teit onder de koninklijke gasten. Maxi ma kreeg bij het zien van oude baby- en kleuterfoto's van haar verloofde spon taan de slappe lach. Bekende artiesten zoals Liesbeth List, Marco Borsato en Frank Boeijen zetten de avond muzikaal luister bij. Aan het begin van de avond speelden fanfares uit alle windstreken en de Nederlandse An tillen. Sint Cecilia uit Kloosterzande foto Robin Utrecht/ANP bracht De Klok van Arnemuiden ten ge hore. Vanuit alle provincies waren men sen afgevaardigd. Uit naam van hen werd aan het eind het Nationaal Huwe lijksgeschenk aan de kroonprins en zijn verloofde overhandigd. De bevolking bleek 3,6 miljoen euro te hebben overge maakt. Het geld is bestemd voor de on dersteuning van projecten om de multi culturele samenleving te stimuleren. Zelf krijgt het paar een tuinbeeld. ANP/GPD pagina 2: commentaar pagina 13: Zeeuwse gasten pagina 23: Oranjegekte in Zeeland (Advertentie) gezocht: www.lievenscommunicatie.nl (Advertentie) intermediair.nl helpt je met het plannen en ontwikkelen van je carrière. Met het vernieuwde salariskompas waarmee je precies kunt berekenen hoeveel je in je huidige of toekomstige functie kunt verdienen. Maar ook met diverse tests, loopbaandossiers, de vacaturebank en persoonlijk juridisch en financieel advies. Dus om het beste uitje carrière te halen ga je naar www.intermediair.nl. Als je echt iets wilt bereiken door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Waddenver eniging is bereid te praten met de schelpdiersector over een be tere toekomst voor de visserij in het natuurgebied. Directeur II. Revier deed die handreiking gisteren op een bijeenkomst van mosselvissers in Zierikzee. Afgelopen zomer weigerden de natuurbeschermers nog te pra ten met de schelpdiersector. Die opstelling verscherpte de toch al niet beste verhoudingen tus sen de kampen. Revier wil af van de tweespalt tussen vissers en natuurbeschermers. Hij deed in het hol van de leeuw zijn ui terste best om de 'fuik van de discussie' te ontlopen. Revier vindt dat het zwartepieten over bijvoorbeeld de eidereenden moet stoppen. „Er is een club van wetenschappers in het le ven geroepen die de kwestie on derzoekt. Daar moeten de Wad denvereniging en de vissers niet tussen gaan zitten." De directeur zei op vragen van het Schouwse WD-Kamerlid J. Geluk dat ook bij de Vogelbe scherming 'de wil serieus aan wezig is om er samen uit te ko men'. Hij acht het zelfs mogelijk dat binnen afzienbare tijd zelfs weer kan worden gevist op het droge wad. Dit stemde ook se cretaris H. van Geesbergen van (Advertentie) zondag 3 februari 2002 van 13.00 tot 16.30 uur ...ja- Bezoekadres: Hogeschoollaan 1, Breda Voor meer informatie: (076) 5 250 600 www.hsbrabant.nl/heao info.fem@hsbrabant.nl de producentenorganisatie mosselcultuur tevreden. Het droge wad is sinds 1994 verbo den terrein voor mosselvissers. „We moeten toewerken naar een langjarig toekomstperspectief voor visserij in de Waddenzee. Zodat we allemaal weten waar we aan toe zijn", aldus Revier. „De visserij hoort, binnen be paalde grenzen, thuis in de Waddenzee." Schulp Zomer vorig jaar gooiden Wad denvereniging en Vogelbescher ming de deur naar de dialoog nog stevig in het slot. De schelp diersector -verenigd in de Stichting Odus- presenteerde toen zijn toekomstvisie 'Uit de schulp'. Daarin staan maatre gelen om de schelpdiervisserij te verbeteren en de natuur in de Waddenzee te helpen. Meer sa menwerking van mosselvissers bijvoorbeeld, zodat de zaadbe standen doelmatiger kunnen worden bevist. Ook willen ze experimenteren met het ver- zaaien van mosselzaad om aan herstel van de mosselbanken bij te dragen. De sector wil als te genprestatie per dag kunnen be palen waar het best gevist kan worden. Het gesloten houden van grote gebieden van het wad heeft weinig resultaten opgele verd, zo voeren zij aan. De Duitse actrice en zan geres Hildegard Knef is gisteren in een ziekenhuis in haar woonplaats Ber lijn aan een longziekte overleden. Knef is 76 jaar geworden. Ze was één van de belangrijkste Duitse actrices van na de Tweede Wereldoorlog en brak in 1946 door met haar hoofdrol in 'Die Mörder sind unter uns', de eerste naoor- logse Duitse f ilm AMSTERDAM - De Amsterdam Arena wil in samenwerking met de gemeente Amsterdam het wereldtitelgevecht tussen de boksers Mike Tyson en Lennox Lewis naar Nederland halen. De bokspartij in Las Vegas kan niet doorgaan, omdat Tyson geen licentie kreeg. De Amerikaanse oud-wereld kampioen veroorzaakte vorige week tijdens een persconferen tie een massale vechtpartij. Daarop besloot de sportcom- missie van de staat Nevada hem geen toestemming te verlenen in Las Vegas te boksen. Vervolgens is Roger Broomhall, die namens de Arena en de ge meente de onderhandelingen voert, gevraagd of Amsterdam eventueel bereid is beide bok sers te ontvangen. Eerder had Broomhall namelijk Amster dam aangemeld als kandidaat. „Toen kreeg Las Vegas echter de voorkeur", zei een woordvoer der van de Arena gisteren. „Ook nu ligt het voor de hand dat een Amerikaanse stad de wedstrijd krijgt toebedeeld. Dat is het beste voor de tv-rechten. Wan neer dat niet gaat lukken, is Amsterdam een serieuze optie." Het titelgevecht staat overigens na Tysons laatste misdragingen op losse schroeven. Lewis zei dat Tyson eerst passende hulp moet hebben gekregen voordat hij met hem wil boksen. ANP Onder meer bij het monument in Ouwerkerk werd gisteren de watersnoodramp herdacht. Volgend jaar is er op Schouwen- Duiveland een centrale herdenking, maar dat betekent vol gens burgemeester Asselbergs niet dat er dan in de afzonderlijke dorpen geen eerbetoon aan de slacht- 1 "7 offers meer wordt gebracht. Miel Rozendaal was de snelste in de Alternatieve Elfsteden tocht. De 200 kilometer schaatsmarathon werd gisteren gere den op de Oostenrijkse Weissensee. Rozendaal ont snapte in de slotfase uit een kopgroepje en bereikte 1 j de eindstreep solo. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23,24,25,27,29 en 31; wo nen: 33 en 35; reizen: 41, 43, en 45; bedrijfsautoRai: 47 stemming mogen artsen licha men niet gebruiken. Artsen wil len dat ook niet, zegt Lubbers. Af en toe krijgt het AMC het li chaam van een crimineel binnen die door een afrekening om het leven is gekomen waarbij het niet lukt de familie op te sporen om toestemming voor trans plantatie te vragen. „Mijn han den jeuken om een goed lichaam te gebruiken om weer wat le vensvreugde te brengen voor enkele mensen op de wacht lijst", zegt Lubbers. „Maar dat mag niet." De chirurg probeert dan nog bij de officier van justi tie, bij wie een niet natuurlijke dood wordt gemeld, alsnog groen licht te krijgen. „Dat lukt vrijwel nooit." Sinds de Wet op de orgaandona tie in 1998 van kracht is gegaan, is het aantal beschikbare donor organen gedaald. Minister Borst vindt het nog te vroeg om de wet te veranderen. GPD door Roelf Reinders AMSTERDAM - Lichamen van misdadigers die door een afre kening in het criminele circuit zijn vermoord moeten beschik baar kunnen zijn voor trans plantatie van organen als blijkt dat de familie onvindbaar is. Dat wil transplantatiechirurg M. Lubbers van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. „Een crimineel die de samenleving veel ellende heeft berokkend kan zo nog wat terug doen", stelt Lubbers. Artsen mogen overledenen niet zomaar als donor gebruiken om patiënten te helpen die op de wachtlijst staan voor een or gaan. Dat mag alleen als men sen vooraf hebben laten regi streren dat ze na hun dood do nor willen zijn of als familie la ter toestemming voor trans plantatie geeft. Zonder toe- (Advertentie) naam: D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15-' straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de e-mail krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- - per maancj met nummer: 1 ~J T automatische incasso handtekening: a pe, kwartaal met automatische incasso 52.-). c per jaar met PZC b» gaat torgvuId.gom met posoonsgege- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (fc 198.-). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice ll7ÏQ9ÏAllnnnftÏQll Antwoordnummer 123 f\ód\A UUUUiy 4380 VB Vlissingen di wo do vi ia (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1