Vlaanderen straft Netelenbos af PZC Het jaar 1953 blijft in het geheugen Ja, ik wil! Bonden broederlijk onder één dak in eerste verzamelkantoor FNV organa Geld nodig voor schip zeescouts Entadministratie hoopt snel in te enten tegen meningokokken 17 Top over Westerschelde afgezegd vanwege uitspraken over IJzeren Rijn Pim Fortuyn bezoekt Zeeuwse afdeling LN Lichtmeditatie in Vlissingen vandaag gesloten Miljoenen voor sanering visserij Nieuwe fakkel Dow klinkt anders Vlissingen is groter dan gedacht Tholen krijgt heemkundige kring kl^Q-N blAR-M zaterdag 2 februari 2002 door Jeffrey Kutterink BERGEN OP ZOOM - De FNV heeft een nieuw regiokantoor in Bergen op Zoom. Het is het eer ste verzamelkantoor van de bond dat wordt opgeleverd. Een aantal bonden bundelen in het gebouw de la-achten. Binnen kort komen soortgelijke kanto ren in Rotterdam en Groningen. Ook staan er op stapel in Weert en Deventer. „Jullie hebben de primeur", fe liciteerde landelijk voorzitter L. de Waal de vakbondmensen gistermiddag tijdens de officiële opening van het pand aan de Ja cob Obrechtlaan. „Dit kantoor staat voor mij model voor de manier waarop we als FNV en bonden ons gezicht in de regio willen tonen." In het kantoor zijn gehuisvest de FNV regio- werk zuidwest Nederland, FNV Bondgenoten, ABVA KABO FNV, de Nederlandse Politie bond, FNV Bouw en FNV leden service. De Waal bestreed dat de vakbond de geldpest heeft ge kregen. „Ik ben overtuigd van niet. De kost gaat voor de baat uit. Met onze nieuwe kantoren denken we een hoop te winnen en ook te besparen. De nieuwe huisvesting versterkt het beeld van de FNV. Door vakcentrale en bonden in één kantoor bij el kaar te brengen concentreren we onze dienstverlening en acti viteiten. Wie een vraag heeft, kan op één plaats terecht voor antwoorden." De FNV-voorman benadrukte dat de tevredenheid van klanten moet toenemen. „In een land waar maar 27 procent van de beroepsbevolking lid is van een vakbond, zou het grote winst zijn als op een verjaardagsfees tje gepraat wordt over de FNV en men vreemd opkijkt als je nog geen lid bent." Eén kantoor in de regio betekent volgens De Waal betere faciliteiten en on dersteuning aan kaderleden. Ook schept het duidelijkheid naar alle gemeenten, organen en instanties waarmee de vakbond te maken heeft. De Waal vertelde dat de FNV druk in de weer is voor een geza menlijk hoofdkantoor van FNV en een groot aantal bonden in Woerden. „Omstreeks 2005, als de FNV honderd jaar bestaat, hebben we daarmee een nieuw, verjongd en up-to-date ge zicht." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Vlaamse re gering heeft gisteren op het laatste moment een topontmoe ting tussen Netelenbos van Ver keer en Waterstaat en haar Vlaamse collega Stevaert over de Westerschelde afgezegd. De bijeenkomst zou dinsdag plaatsvinden in Vlissingen. De Vlamingen zijn 'getergd', omdat minister Netelenbos deze week heeft besloten voorlopig geen treinen toe te laten op het oude tracé van de IJzeren Rijn bij Roermond. Vlaanderen wil dol graag die spoorlijn Antwerpen- Duitsland weer in gebruik ne men. De afzegging van de bijeen komst in Vlissingen kwam voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag als een verrassing. Naar de redenen durft een woordvoerster slechts te gissen. Gisteravond kwam de Vlaamse regering met een korte officiële verklaring. De topont moeting is afgezegd, zo staat in de mededeling, omdat alle te be spreken kwesties 'nog niet in evenwicht zijn gebi-acht'. Het gaat onder meer over een studie naar een verdere verdieping van de Westerschelde en samenwer king tussen loodsdiensten op de Westerschelde. Het besluit van Netelenbos over de IJzeren Rijn komt in de ver klaring niet ter sprake. Volgens voorlichter J. van Hoeke van verkeersminister Stevaert heeft dat ook geen rol gespeeld. „De beslissing over de IJzeren Rijn heeft misschien de wenkbrau- RILLAND - Lijsttrekker Pim Fortuyn van Leefbaar Neder land brengt woensdag 6 februa ri een bezoek aan Zeeland. Hij komt officieel kennismaken met de leden van het disti-ict Middelburg, maar ook andere belangstellenden zijn welkom tijdens de openbare bijeen komst in De Poort van Antwer pen in Rilland. Om 20.00 uur geeft Fortuyn een speech en vanaf 20.30 uur be- antwoordt hij vragen van het publiek. De zaal gaat open om 19.30 uur. VLISSINGEN - De Meyboom houdt vrijdagavond 8 februari een lichtmeditatie in de prak tijkruimte aan de Mey van Streefkerklaan 27 in Vlissingen. De meditatie bestaat uit het vi sualiseren van licht. Vooraf aanmelden is noodzakelijk. De meditatie duurt van half negen tot half tien. wen doen fronsen, maar dit gaat alleen over de Westerschelde." In het Vlaams parlement wordt daar iets anders tegenaan geke ken. L. Caluwé, lid van de chris ten-democratische oppositie, weet dat 'aspecten met betrek king tot de Westerschelde-ver- dieping moeilijk liggen'. „Maar dat is het niet het enige", weet Caluwé. „De verhoudingen tussen Vlaanderen en Nederland zijn veranderd. Dat is begonnen met die uitschuiver van minister Pronk van Ruimtelijke Orde ning, die vorig jaar een contai- nerterminal bij Vlissingen een goed alternatief voor een verde re verdieping noemde. En dan komt afgelopen week minister Netelenbos met haar afwijzen de besluit over de IJzeren Rijn. Omdat herstel van dat oude tra cé bij Roermond geen Neder lands belang zou dienen. Dat is wel een enge nationale benade ring, a la Pim Fortuyn." Het zit de Vlamingen hoog, dat Netelenbos om milieu- en fi nanciële redenen voorlopig geen treinen op de IJzeren Rijn in Nederland wil toelaten. Vlaams premier Dewael gaf be gin dit jaar in een nieuwjaars toespraak in Antwerpen al blijk van zijn ergernis. Hij legde een verband met de komende Ka merverkiezingen in Nederland, half mei. Netelenbos zou zich daardoor laten leiden in haar standpunt over de IJzeren Rijn, suggereerde Dewael. Om toe te voegen: „Verschillende Neder landse bewindvoerders lijken bange wezels geworden." Laag pitje Vlaamse parlementsleden van divers pluimage, van milieupar tij Agalev tot de liberale partij VLD, denken dat het beter is tot de verkiezingen in Nederland de contacten op een laag pitje te zetten. „Want in die verkie- zingssfeér is het moeilijk debat teren", stelt A. Denys van de VLD. Het ministerie van Ver- keer en Waterstaat gaat er toch vanuit dat de topontmoeting over de Westerschelde nog voor de vei'kiezingen plaatsvindt. De wooi'dvoerder van minister Ste vaert durft dat niet te voorspel len. kransleggiug op de begraafplaats in Ouwerkerk, een eerbetoon aan door Famke van Loon OUWERKERK - Dat Schouwen-Duive- land vanaf volgend jaar met een centrale herdenking stilstaat bij de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953, bete kent niet dat er een eind komt aan de ja renlange Duivelandse traditie. Ook in de toekomst wordt het eerbetoon in Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland voortgezet, verzekert burgemeester J. Asselbei'gs. De gemeente heeft gistermiddag samen met haar inwoners de 531 slachtoffers herdacht, die in de rampnacht van 1 fe bruari 1953 op Schouwen-Duiveland omkwamen. Tijdens een sobere gedenk- plechtigheid in Ouwerkerk, Nieuwei'- kerk, Oosterland en Sirjansland stonden college, ï'aadsleden en bewoners tradi tiegetrouw stil bij de rampspoed die de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden toen trof. „Vandaag is het precies 49 jaar geleden dat een gigantische watei'snood Schou wen-Duiveland verzwolg. Dit heeft een onuitwisbare indruk en vele littekens achtergelaten. Dit willen, kunnen en mó gen we niet vergeten", stelde burgemees ter Asselbei'gs. Samen met D66-raadslid CGeluk en wethouder C. Veerhoek legde de burgemeester een krans bij het wa tersnoodmonument op de begraafplaats in Ouwerkerk. Als eerbetoon aan de slachtoffers en 'uit piëteit aan de nabe staanden'. Dorpsraden Vanaf volgend jaar wordt de jaarlijkse herdenking op Schouwen-Duiveland in een ander jasje gestoken, Bij de caissons (Advertentie) l.v.m. de bruiloft van ons favoriete stel uit Den Haag zijn wij Grote Markt 11-13 Goes door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - De Vrienden stichting Betonningsvaartuig Zaandam wil geld inzamelen voor werkzaamheden aan de boot van het zeekadetkorps in Vlissingen. Het schip wordt ge bruikt door de scouts van het Zeekadetkorps Scheldemond. De vriendenstichting is een aantal jaren geleden opgericht door Joost Bakker. De huidige voorzitter, Jos Nillesen, vertelt dat de stichting nooit goed van de grond is gekomen. „We willen de stichting meer bekendheid geven. We hebben het geld van sponsors hard nodig om De Zaandam te onderhouden." De hoofdmotor van het schip is aan revisie toe. De Zaandam is in het verleden overgenomen van de Koninklij ke Marine. De zeekadetten heb ben het schip momenteel in be zit. „De ouders van de scouts DEN HAAG - Staatsseci'etaris Faber van Visserij trekt tot en met 2004 22,7 miljoen euro uit voor de sanering van vissers schepen. Voor dit jaar is 5,54 miljoen euro beschikbaar De sa neringsronde 2002 is al opengesteld. Faber zet ook geld (1,13 miljoen euro) opzij voor de verdere ontwikkeling van een elekti'isch vistuig oftewel pulskor. De verwachting is dat elektrisch vissen tot minder bijvangst en minder schade aan de bodem leidt. De pulskor is een vinding van Verburg Hol land uit Colijnsplaat. De bedoeling is de pulskor op een echt vissersschip in de praktijk te gaan beproeven. Verder komt er 0,85 miljoen euro op tafel voor onder meer kwaliteitsverbete ring van vis vanaf de vangst op zee tot de consument, de ontwikkeling van een visie op duurzame visserij in de kottei'- sector en voor onderzoek naar belastingvoorzieningen die milieu-investei'ingen in de vissei'ij kunnen stimuleren. TERNEUZEN - De metershoge vlam op het terrein van Dow in Tei'neuzen is ook dit weekeinde nog te zien en te horen. Het zogenaamde fakkelen is noodzakelijk omdat de nieuwe kra- ker (LHC 3) van Dow zich in de laatste fase van het opstart- proces bevindt. Dow heeft overigens opmerkingen gekregen van omwonenden, die een verschil bemerkten in toonhoogte (lagere tonen). Ook is 's avonds een helderder en fellei'e vlam te zien. De nieuwe fakkelinstallatie heeft een nieuw soort fakkeltip, legt Dow-wooi'dvoerder F. Neveuit. Maar behalve dezehoor- en zichtbare verschillen, zijn er geen opvallende verschillen met andere opstaitprocessen. Volgens D. Schipper, verant woordelijke voor alle kraker-activiteiten in Terneuzen, is het fakkelen ook dit weekeinde nog nodig. VLISSINGEN - Vlissingen is groter dan de gemeente zelf dacht. Begin januari meldde de stad een groei van 624 inwo ners in 2001. Het inwonertal blijkt na een herberekening met 649 mensen toegenomen te zijn. Dat heeft uitei'aard gevolgen voor het bevolkingscijfer van heel Zeeland. Aanvankelijk kwam de bevolkingsgi'oei uit op 2286 mensen, dat moet 2311 zijn: 1099 mannen en 1212 vi'ouwen. De bevolkingsgi'oei be- draagt daarmee 0,67 procent. Het inwonertal komt uit op 377.231 mensen. Iets meer dan de helft (190.395) zijn vrou wen. De gx'oei is te danken aan een vestigingsoverschot (1713) en een geboorte-ovei'schot (598). De bevolkingscijfers van de an dere Zeeuwse gemeenten vertonen geen afwijkingen. SINT-MAARTENSDIJK - Tholen krijgt binnenkort een heemkundige kring. Donderdagavond heeft de initiatief groep daarvoor het definitieve besluit genomen. Eind april moet de formele oprichting plaatshebben tijdens de algemene 1 eden vex-gadei'i ng Op een informatiebijeenkomst, andei'halve week geleden, meldden 45 mensen zich al aan als lid. De initiatiefgroep be sloot de opi'ichting door te zetten toen bleek dat zich nog een paar mensen hadden aangemeld. S. Nieuwkoop van de initia tiefgroep: „Die ongeveer vijftig personen zijn de basis en de mensen kunnen zich blijven aanmelden." De komende tijd gaat de groep zich onder meer bezighouden met het opstellen van een jaarplan en worden er bestuursleden gezocht, zodat eind april tijdens de algemene ledenvergadering de definitie ve oprichting kan plaatshebben. Tholen is daarmee de laatste gemeente in de regio die een heemkundige kring krijgt. De kring gaat een aantal activiteiten organiseren, zoals rondlei dingen, excursies en lezingen, die in verband staan met de streekgeschiedenis. foto PieterHonhoff van Ouwerkerk wordt een eilandelijke watei-snoodmonument opgericht, waar de gemeente jaarlijks op 1 februari de slachtoffers herdenkt. Asselbei'gs bena- drukt dat deze eilandelijke herdenking de Duivelandse traditie niet zal vervan gen. „We hebben afgesproken dat in elke kern de ki'anslegging dooi'gaat." De her denkingen in de vier Duivelandse dorpen staan vanaf volgend jaar onder leiding van de eigen dorpsraad. De burgemees ter belooft wel dat bij elke plechtigheid een lid van het college de gemeente zal vertegen wooi'digen. dragen een steentje bij in de kos ten. Van de gemeente krijgen we wel een subsidie, maar die is mi nimaal." De stichting wil het schip geregistreerd krijgen als vai'end monument. De boot be staat in 2003 vijftig jaar. Als De Zaandam als monument wordt ei'kend, komt het schip in aan merking voor meer subsidie. De boot is elke zaterdag, met uitzondering van de zomerva kantie, te bezoeken op haar lig plaats in Vlissingen. door Emile Calon GOES - De Provinciale Entad ministratie hoopt dat kort na de zomervakantie begonnen kan worden met het inenten van jon geren tegen meningokokken en pneumokokken, aldus medisch adviseur L. Holty. Ze wijst er wel op dat minister E. Borst nog toestemming moet geven. Maar als het aan haar ligt wordt al over zo'n half jaar begonnen met het inenten van eerst de nul tot vierjarigen en de wat oudei'e tieners van zestien, zeventien en achttien jaar. Die beide groepen zijn volgens haar het meest vat baar voor deze verooi'zakers van hersenvliesontsteking. Daarna zijn de andere jongeren aan de beurt voor een prik met antistof. Holty wil zo snel be ginnen omdat meningokokken en pneumokokken in de winter maanden het actiefst zijn. Om die reden vindt ze dat voor het begin van de koude peripde de meest kwetsbare groepen be handeld moeten zijn. De medisch adviseur merkt op dat de beide m-kokken steeds vaker 'toeslaan'. In 1990 waren er in het hele land nog maar tachtig meldingen van besmet ting met meningokok type C. In 2000 waren dat er 105 en in de eei'ste maanden van vorig jaar al 222. Ook in landen als België en Engeland is zo'n enorme toe name. te zien, aldus Holty. Ze spreekt zelfs van epidemische toename. Er moet dan ook snel worden opgetreden, zo vindt ze. Want in zo'n tien procent van de gevallen leidt besmetting tot de dood. Holty wijst dan ook de bewei'ing van van Kanten (Nederland se Vereniging van Kritisch Prik ken) dat vei'plicht inenten ge- vaarlijk is volstrekt van de hand. Het opinie-artikel van Van Kanten in de PZC van afgelopen vrijdag is volgens haar sugges tief, eenzijdig en in het geheel niet onderbouwd. Holty wordt daarin gesteund door infectieziektedeskundige E. van Dijk van de G GD in Goes. Ook hij heeft geen goede woord over voor de beweringen van Van Kanten en de NVKP. „Een tendentieus vei'haal zon der onderbouwing waai'in wel heel makkelijk met getallen woi'dt geschermd." Om te beginnen, zo zegt Van Dijk, zijn de bijwerkingen ma tig. De toename van astma kan volgens hem ook zeker niet op het conto van vaccinaties ge schreven woi'den. Allerlei fac toren spelen daarbij een rol, zegt hij. En met klem: „Een relatie tussen vaccinaties en toename van astma is niet aangetoond." De GGD-ax-ts is blij dat 98 pro cent van de Nederlandse be vol-, king 'gelukkig verstandig is' en vaccinaties accepteert als iets noodzakelijks om levensbedrei gende ziekten te voorkomen. Ook hij wacht, net als Holty, met smart op het groene licht van de minister zodat er zo snel als mogelijk ingeënt kan wor- den. FALLEfVM. KlMf- W. <562ELU6 2o PE neie&6uz£CeTM...Tit//<a:.At.segN/A£s*i STZMMTORIN6 tpMT. IKEP" MeóABoM (Advertentie) COR DE JONGE r ze heeft eet BuHcje, zie je pat? ze is zivAHoeeneepat z*. kxlh u/er' Yb EtCDeMfAZ éctp DM nw-MET op uMCHeecfi IfooHt, w/vettt De vtitTEH MEkm IS HET TWK <SAS ASM? SOES. £/v tuToClJOEN CoEet -7F TotUAL ~Zfl H'j zit'Mee* nKSeujKE ceisis ev gn sMeeén m/s zóaam zichzeif óvw 7wyfcUN li&mo tj &eveAA<Z0 Ta* Maximaal voordeel op 02.02.2002 met een koninklijke korting van 10% op ons gehele assortiment. slaapkamers Morgana de Schipper Marconistraat 32-GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17