Plan wegen stuit op felle kritiek PZC PZC Veertig meter onwettigheid Plan fietspad langs Delingsdijk stuit op twijfels commissie Hele raad valt over Berrevoets door overgang naar LSD Veldboek uit 1772 duikt weer op Bewoners vangen bot bij klachten over wateroverlast 15 Vrees voor lot landschap Regionale wedstrijd streetdance Zesduizend kaartjes voor Zeeuws Schouwse jaarrekening uitbesteed Supervroege dagpauwoog Digitale enquête weer bereikbaar Gemeenten voor behoud Bredabus Elektronica weg uit bouwkeet vrijdag 1 februari 2002 .door Ali Pankow SEROOSKERKE - De inrich tingsplannen voor de Rampweg tussen Renesse en Scharendijke hebben de nodige onrust ver oorzaakt onder de bevolking. Ook het voornemen de Vroon- weg tussen Renesse en Haam stede te slopen en te vervangen voor een fietspad levert veel weerstand op. Diverse bewoners uitten gister ochtend hun bezorgdheid in de gebiedscommissie Schouwen- West in Serooskerke. Zij vrezen voor aantasting van het open polderlandschap en teloorgang van eeuwenoud natuurschoon. ,,Ik blijf ërvoor strijden tot ik er bij neerval", zei J. van Tongeren fel tegen de commissie. Haar boosheid richtte zich specifiek op wethouder C. Veerhoek, die volgens haar persoonlijke be langen heeft bij de aanleg van het fietspad ter vervanging van de Vroonweg. Van Tongeren voorziet veel kwalijke nevenef fecten van het 'binnenduins' fietspad langs het traject van de oude trambaan. „Hoedt u voor doorsteken naar diverse cam pings en hoedt u voor paarden- routes door dit gebied", hield zij de commissie voor. Verder waarschuwde zij voor het ver dwijnen van bijzondere natuur- effecten zoals de 164 zeldzame mierenhopen en de pleister plaatsen voor de specht. „Op dit kopjesduin mag geen Veer- hoeks-Wekken komen", be toogde Van Tongeren. Wethouder Veerhoek pareerde die persoonlijke aanval met de uitleg dat hij slechts één van de twaalf leden van de gebieds commissie is, waarin de plan nen tot ontwikkeling komen. Omdat hij toch graag aan 'de galg' van Van Tongeren wilde ontkomen, memoreerde hij nog eens hoe de besluitvorming tot stand is gekomen. Commissie voorzitter A. de Haan bena drukte dat het uiteindelijk toch de provincie is die het tracé voor het fietspad vaststelt. Volgens haar kan de gebiedscommissie slechts signalen doorgeven die onder de bevolking leven. Ver der verwees zij naar de talrijke inspraakmogelijkheden die de burgers in dit verband nog heb ben. Zo wordt rond de eerste in richtingsmodule Schouwen- West een inspraakronde ge voerd. Bovendien is er een ge meentelijke bestemmingsplanprocedure nodig voor het fietspad Vroon- weg kan worden aangelegd. Ook daarin zitten diverse moge lijkheden voor de bevolking om op de plannen te reageren. Minitheater Ook de inrichtingsvoorstellen voor de Rampweg houden de ge moederen danig bezig. Woord voerder M. van Straalen van de Stichting Schoon Genoeg ver baasde zich over het feit dat er naast de zogenaamde compen satielocaties nu ook ruimte is gecreeërd voor twee recreatie projecten: een outdoorcentrum en een minitheater met kinder- speelparadijs. Hij pleitte voor behoud van het open polderland en de zichtlijnen vanaf de hoge duinen naar het vlakkere ach terland. Vergelijkbare opmer kingen kwamen van D. Schorer van de Vereniging Stad en Lan de en bewoner Kraaijeveld van de Kuierdamseweg in Ellemeet De opsteller van het plan, B. de Vlieger van de Dienst Landelijk Gebied, gaf een presentatie van de conceptvoorstellen voor in lichting van het gebied aan de Rampweg. Ter nadere informa tie wordt tevens op donderdag 7 februari tussen 14.00 en 17.00 uur een inloopmiddag gehou den in de Orangerie van Slot Moer mond. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Binnen de Landinrichtingscommissie (LIC) Schouwen-Oost blijft scepsis bestaan over de doelma tigheid van het geplande fiets pad langs de Delingsdijk. C. Hollebrandse lichtte het plan van de provincie gisteren toe, maar kreeg in de vergadering in Serooskerke veel kritiek te ver duren. Dat kwam vooral van de verte genwoordigers van de gemeente en van Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD). Zo zien wethouder C. Veerhoek en P. de Koeijer (ASD) de rij richting van het pad tussen de Slikweg en de Prunjeweg liever omgedraa idVerder voorzien zij problemen met de combinatie van fietspad en parkeerplaat sen voor de mensen die vanuit de auto de vogels in natuurge bied De Prunje willen bekijken. „Leg die parkeerplaatsen dan in elk geval aan de andere kant van REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gemeente raadslid P. Berrevoets-Ringel- berg kreeg gisteravond in de gemeenteraad felle verwijten te verduren voor haar plotse linge vertrek uit de CD A-frac tie en haar overgang naar de nieuwe politieke groepering Leefbaar Schouwen-Duive- land. In de tussenperiode tot de nieuwe raad maakt zij als Lijsl-Berrevoets nog deel uit van de bestaande gemeente raad. De officiële bekrachtiging daarvan gaf aanleiding tot en kele boude uitspraken. „Ik ben bang dat mevrouw Berrevoets niet uit rationele overweging bij het CDA is vertrokken, maar dat zij dit slechts uit op portunisme heeft gedaan. Zij wil blijkbaar sowieso in cle raad blijven om het in haar ogen daarbij behorend aan zien te behouden", sneerde haar voormalig fractiegenoot C. Legemaate. Ook fractievoorzitter W. Ren den had geen goed woord over voor de ommezwaai van Ber revoets. Hij memoreerde zelfs een uitspraak van zijn oma die hem ooit versteld had doen staan. „Ik was een 18-jarige welopgevoede gereformeerde jongen en maakte weieens geintjes met mijn oma. Ik schrok toen ze plotseling een keer zei: 'Je zit me toch niet te verneuken'. Ik kende die uit drukking toen niet, maar ze legde uit dat het 'in de maling nemen' betekende." Renden had nu ook ten aanzien Berre voets het gevoel dat zij de ge meenteraad in de maling nam. J. Geleijnse (WD) zei in zijn lange politieke loopbaan zo'n opmerkelijke gang van zaken als dit nog nooit te hebben meegemaakt. J. van der Veer vond het alle maal maar triest en vergeleek de gemeentepolitiek met voet ballers die hun plekje in de ba sis kwijtraken. „Ze gaan het dan bij clubs in de lagere divi sies pi'oberen. Bij Veendam bijvoorbeeld en de naam van het stadion daar zegt al genoeg 'De Lange Leegte'. „Politiek stinkt", was de reac tie van H. de Vries (Groen- Links) en zij vond dat Berre voets met haar handelen het vertrouwen in de gemeentelij ke politiek een enorme deuk heeft toegebracht. Geroepen Berrevoets zelf volstond met een toelichting op haar verbit tering over de wijze waarop het CDA haar op de hoogte had gebracht over het verschuiven naar een onverkiesbare plaats. Zij voelt zich geroepen als volksvertegenwoordiger op gemeentelijk niveau bezig te zijn en heeft daarom nu geko zen voor een partij die volgens haar dichtbij de burgers staat. het fietspad en zorg over de ge hele lengte voor afscheiding met paaltjes en draad", bepleitte Veerhoek. Volgens Hollebrandse is de hui dige planopzet het allerbeste. Hij benadrukte dat er intensief overleg over is geweest met het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het fietspad aan de andere kant van de weg neerleggen kan niet, omdat daar het talud van de dijk te veel zou worden aangetast. Over de gehele lengte een af scheiding aanbrengen, zou volgens Hollebrandse te veel handwerk bij het maaien ei sen. Controle Daarom wil de provincie maar op diverse gedeelten paaltjes met draad ertussen plaatsen. De provinciewoordvoerder erken de het gevaar dat vogelaars wel - licht op het fietspad parkeren, maar volgens hem is dat een kwestie van controle en hand having. „En daar hebben we niemand voor", was daarop de reactie van Veerhoek. Voorzitter A. de Haan van de LIC drong er bij de provincie vertegenwoordigers op aan dat de opmerkingen vanuit de com missie nog eens serieus worden bekeken. Uiteindelijk zegde Hollebrandse toe over de betref fende punten nog eens overleg te zullen voeren met het water schap. Dutchtone moet de illegale zendmast aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee afbreken. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het mobiele tele foonbedrijf Dutchtone moet de zendmast aan de Nieuwe Kool- weg in Zierikzee afbreken. De gemeente Schouwen-Duive land heeft de achteraf ingedien de aanvraag voor een bouwver gunning afgewezen. De veertig meter hoge antenne-installatie past volgens beleidsmedewer ker R. Stam niet in het bestem mingsplan. Dutchtone plaatste de zend mast eind oktober zonder de vereiste vergunningen op het landbouwperceel. Dat gebeurde buiten medeweten van de ge meente om, verklaarde wethou der G. van de Velde naar aanlei ding van het voorval. Toen het bouwwerk werd ontdekt, was de installatie reeds operatio neel. Direct daarop is volgens de wethouder een brief uitgegaan naar het telecommunicatiebe drijf, waarin werd gesteld dat alsnog een bouwvergunning moest worden aangevraagd. Die aanvraag is begin november ingediend. De gemeente heeft gisteren besloten de vergunning alsnog te weigeren en niet mee te werken aan een legalisatie van het bouwwerk, omdat de mast in strijd is met het bestem mingsplan. Dutchtone wordt volgens Stam gedwongen de an tenne af te breken. Binnen wel ke termijn dat moet gebeuren, kon hij niet aangeven. „Dat is onderdeel van het juridische traject, dat nu wordt ingezet." Woordvoerder H. van Bergen van Dutchtone bestrijdt dat de gemeente niet op de hoogte zou zijn geweest van de voorgeno men plaatsing. Volgens hem is dat gedaan na raadpleging van het concept-antennebeleid van de gemeente. „We hadden de in druk gekregen dat een mast op die locatie redelijk binnen de plannen paste. Anticiperend daarop en op de afgifte van de bouwvergunning hebben we de zender alvast in werking ge steld. Dus dit vind ik toch een ietwat merkwaardig. Verslechteren De nood was hoog, aldus Van Bergen, omdat het dekkingsge bied van Dutchtone op Schou- wen-Duiveland te wensen over laat. Wanneer de zender wordt afgebroken, zal het bereik opnieuw verslechteren. Bouw- aanvragen voor de Zandweg in Zierikzee en de Rampweg in Scharendijke van Dutchtone worden niet in behandeling ge nomen, zolang de gemeenteraad de concept-nota nog niet heeft vastgesteld en er op dat vlak geen duidelijk toetsingskader bestaat. Van Bergen sluit niet uit dat Dutchtone tegen de af wijzing van de gemeente in het geweer komt. De gemeente heeft van haar kant de moge lijkheid van dwangsommen in dien de telefoniemaatschappij geen gehoor geeft aan het bevel tot afbraak van de illegale to- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gemeente archief van Schouvven-Duive- land wordt verrijkt met een ver loren gewaand veldboek uit 1772. Het gaat om een register waarin alle grondpercelen en hun eigenaren in de zogeheten Driebannen van Duiveland (Nieuwerkerk, Botland en Ka- pelle) staan omschreven. Het boek werd onlangs 'ont dekt' in de veilingcatalogus van een antiquariaat. Omdat het ge meente-archief zelf geen budget heeft voor dit soort aankopen, werd het SNS Fonds 't Nut in Zierikzee benaderd. De organi satie was bereid het gevraagde bedrag op tafel te leggen en werd daarmee de nieuwe eige naar van het boek. Het ruim twee eeuwen oude register wordt in bewaring gegeven bij het archief van de gemeente. Fondsvoorzitter en notaris W. Klaassen overhandigt het boek dinsdag aan burgemeester J. Asselbergs. Het veldboek omschrijft vol gens archiefmedewerker K. Ve- nema tot in de details de om vang en ligging van de percelen in het gebied tussen Nieuwer kerk en de (toenmalige) gehuch ten Botland en Kapelle. Ook staat vermeld aan wie grond, waterlopen, dijkjes en wegen toebehoorde, inclusief eventue le pachters. Veldboeken werden indertijd gemaakt in opdracht van de polderschappen. Ver moedelijk gaat het in dit geval om een afschrift voor de familie Van de Stolpe. Dat vermoeden is gebaseerd op kaartjes uit 1800 en 1817, die in het deel zijn op genomen. Eén van die kaartjes is gemaakt door Cornells Franse van de Stolpe, het andere is op zijn verzoek gemaakt. Die par ticuliere inkleuring verklaart mogelijk ook de naam Drieban nen, aldus Venema, verwijzend naar het feit dat de familie in drie van de vier rechtsgebieden (ban) bezittingen had. De be treffende polder rond Nieuwer kerk heette namelijk ook des tijds al De Vierbannen van Duiveland. Schoolmeester Het bewuste deel is samenge steld door schoolmeester en landmeter Adrianus Visser. Een exemplaar ontbrak tot dusver in het oude polderarchief, wat het boek voor de gemeente extra waardevol maakt. Volgens Ve- ZIERIKZEE - In de Zierikzeese danschool Kramer wordt zondag een regionale wedstrijd streetdance gehouden. Aan de onderlinge competitie wordt, behalve door het thuisteam, deelgenomen door leerlingen van danscholen uit Goes, Mid delburg en Roosendaal. De jongens en meisjes komen uit in vier aparte klasses, afhankelijk van hun leeftijd en ervaring. Er wordt maximaal drie minuten gedanst op zelf uitgekozen muziek. De wedstrijd begint om half elf. Tegen half vijf is be kend wie de kampioenen zijn van de regio zuidwest Neder land. MIDDELBURG (ANP) - Slechts een klein deel van de bevol king van Zeeland heeft door een handtekening aangegeven voor erkenning van het Zeeuws als streektaal te zijn. Van de ruim 370.000 inwoners stuurden ruim 6300 een steunbetui ging naar de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De stichting had 15.000 kaarten verspreid. De SCEZ verwacht dat handtekeningen die nog onderweg zijn, het aantal op ruim 7000 brengen. Projectleider M. de Visser zegt niet onte vreden over het resultaat te zijn. Ze heeft de indruk dat het doel van de actie niet helemaal duidelijk was. „Mensen den ken meteen aan dubbele plaatsnaamborden en zijn bang dat kinderen op school verplicht worden Zeeuws te leren. Maar het gaat alleen om erkenning, de situatie blijft zoals die is." ANP ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland besteedt het opstellen van de jaarrekening' over 2001 uit aan de finan ciële consulenten van Deloitte Touche, een bedrijfsonder deel van Audit Relates Services. Het kost ongeveer 70.000 eu ro. B en W hopen op deze manier ruimte te scheppen voor een gemeentelijke 'kwaliteitsimpuls' voor het begrotingsjaar 2002. Het feit dat het opstellen van de jaarrekening wordt uitbe steed, houdt niet in dat de gemeentelijke medewerkers er he lemaal geen bemoeienis mee hebben. De afdelingshoofden fungeren als aanspreekpunt voor de mensen van de consulen ten.. De gemeente gaat ervan uit dat het rekeningsaldo 2001 van de gemeente in de tweede week van april gereed is. TERNEUZEN - In de Zuiderparklaan in Terneuzen is gister ochtend de eerste Zeeuws-Vlaamse dagpauwoog van het jaar gezien. Het is uitzonderlijk vroeg in het jaar dat een dagvlinder zich laat zien. Mevrouw A. Neve ontdekte de dagpauwoog in haar tuin, de vlinder was neergestreken op kleding in haar was mand. Volgens vlinderdeskundigeE. Taelman van natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut is de dagpauwoog vast door het zonnetje uit haar winterslaap gewekt. GOES - Het onderzoek van Stichting Het Klaverblad Zee land naar de jeugdzorg in de provincie heeft te lijden gehad van technische problemen. Daardoor waren twee van de drie vragenlijsten die op de website van de stichting staan, lange tijd niet bereikbaar. De problemen konden pas begin deze week worden verhol pen. Het Klaverblad roept jongeren tussen 12 en 21 jaar en ouders van kinderen die ervaring hebben met jeugdzorg op de vra genlijsten alsnog in te vullen. Het adres van de website is ioiow.klaverbladzeeland.nl/jongeren. De eigendomsverhoudingen van elk stukje grond uit de oude polder bij Nieuwerkerk staan omschreven in het herontdekte veldboek uit 1772. foto Pieter Honhoff nema zijn veldboeken 'zeer spo radisch'bewaard gebleven. „De registers werden om de zeven jaar gemaakt. Van belang was toen vooral het laatste en voor laatste veldboek van het gebied, zodat makkelijk kon worden berekend wat er aan lopende polderlasten werd betaald." In 1832, met de invoering van de kadastrale registratie, kwam aan deze methode een einde. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Bewoners in de Westhoek van Schouwen- Duiveland die te kampen heb ben met wateroverlast, vinden nauwelijks begrip bij de instan ties die ze daarvoor verant woordelijk achten. Velen voelen zich van het kastje naar de muur gestuurd en be twijfelen of hun klachten wel serieus worden genomen. Dat bleek gisterochtend uit de inspraakreacties tijdens de ver gadering van de Gebiedscom missie Schouwen-West in Se rooskerke. „Geef me toch een handleiding hoe ik bij de ambtenaar terecht kom die me helpt", smeekte J. van Tongeren uit Burgh-Haam- stede. Zij ondervindt grote pro blemen door een dichtgeslibt afvalkanaal en een verrotte be schoeiing in de afwatering van haar terrein. Zo constateert zij dat de betonnen vloeren in haar woning omhoog komen, afge zien van veel ander ongemak. Van Tongeren is niet de enige. Campinghouders, fruittelers en tal van particulieren kampen met verschillende problemen als gevolg van het hoge grond waterpeil in de Kop van Schou wen. Provincie, gemeente, wa terschap en Dienst Landelijk Gebied (DLG) erkennen het eu vel, hebben geld beschikbaar gesteld voor de aanpak en heb ben daartoe een speciale werk groep gevormd. Aanpak De problematiek is echter om vangrijk en divers. Niet alle problemen kunnen gelijktijdig worden opgelost; bij de aanpak moeten prioriteiten worden ge steld. „Wij kunnen u niet de weg naar de juiste ambtenaar wijzen en we kunnen er ook niet voor zor gen dat u voorrang krijgt", luid de de reactie van vooi-zitter A. de Haan van de Gebiedscom missie. Zij wil wel de signalen doorspelen naar de betreffende werkgroep, dat de bewoners be ter geïnformeerd willen worden over de wijze en tijdsduur van aanpak. Zowel wethouder C. Veerhoek als vertegenwoordiger H. van Oost van de recreatiesector bin nen de Gebiedscommissie be treurt het dat mensen zich in de kou gezet voelen, Beiden willen duidelijker hebben waar bewo ners met hun problemen terecht kunnen. „Laten we als commis sie eens het gebied in gaan en met de mensen gaan praten", stelde Van Oost voor. Voorzitter De Haan voelt daar niks voor. „Het schept verwachtingen die we niet kunnen waarmaken", was haar reactie. Van Oost vindt dat er over de ge hele linie meer inzicht moeten komen in de projecten van de landinrichting Schouwen- West. Hij ziet daartoe mogelijk heden met een permanente ex positie in het Ecoscope in Re nesse. Daar kunnen zowel recreanten als eigen bewoners worden geïnformeerd over de talrijke onderdelen van Schou wen-West en over de instanties die betrokken zijn bij de besluit vorming. TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen maakt zich unaniem sterk voor het behoud van de zogeheten 'Bredabus'. De raad nam gisteren een motie aan om als gemeentebestuur een beroep te doen op de provincie besturen van Zeeland en Bra bant en de streekvervoerders Connexxion, BBA en De Lijn de buslijn Hulst-Breda in stand te houden. Zonder die buslijn is het, vooral voor Zeeuws- Vlaamse studenten, een crime om van Terneuzen in Holland of andersom te komen. Opening van de Westerscheldetunnel verandert daar over anderhalf jaar niets aan, wist W. Broek- huysen (WD). Ook burgemees ter J. Mulder van Axel bena drukte in de vergadering van raad het belang van de Breda bus. KERKWERVE - Bij een inbraak in een bouwkeet aan de Verse- putseweg bij Kerkwerve zijn een fax, printer en kopieerap paraat gestolen. De waarde van de goederen wordt geschat op enkele hon derden euro's. De diefstal werd gisterochtend ontdekt en is ver moedelijk de voorgaande nacht gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33