PROVINCIALE ZEEUWSE Kamer laakt schikkingen justitie PZC Schip loopt vast op Terneuzense dam ZATERDAG GESLOTEN Bressiaander in hongerstaking uit protest tegen burengerucht Borst wil alle jongeren inenten tegen nekkramp Patrick Naudts' dubbelleven 21 Meerderheid voor inperking Koninklijk Huis Harde aanpak van Palestijnen Minister Korthals moet in spoeddebat opheldering geven President Bush prijst seksuele onthouding aan Laatste Woelige Weken Smul van al dit nieuws! bruynzeel mmoBCBi 1 V HR-Dubbelglas Maxima moet mythe bewaken 17 s Wotherspoon op jacht naar goud Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 12' 10! ZW 6 Regen Vooral in de middag bewolkt en af en toe regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke 245e jaargang no. 27 vrijdag 1 februari 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Zodra Willem- Alexander koning is, wordt het aantal leden van Koninklijk Huis waarvoor de regering ver antwoordelijk is ingeperkt. Dan is de premier alleen nog aan te spreken op het doen en laten van 's konings familieleden tot in de tweede graad: zijn eventuele kinderen, zijn twee broers, hun partners en Beatrix en Claus. De verantwoordelijkheid geldt dan niet voor de eventuele kin deren van de prinsen Constan- tijn en Johan Friso. De Tweede Kamer, zal met dit kabinetsvoorstel instemmen, zo blijkt uit een rondgang langs di verse fracties. Het voorstel wordt op korte termijn bij de Kamer ingediend. Nu is het kabinet verantwoor delijk voor familieleden tot in de derde graad en hun partners, zoals de kinderen van prinses Margiet en Pieter van Vollenho- ven. Het kabinet wil dit aantal beperken omdat, door onder meer de recente huwelijken, de ministeriële verantwoordelijk heid voor wel heel veel mensen gaat gelden. Het CDA staat 'niet afwijzend' tegen het voorstel, PvdA en D66 steunen het. Al vragen deze twee fracties zich wel af waar om het tot de inhuldinging van Willem-Alexander moet duren eer de beperking ingaat. WD-woordvoerder Te Veldhuis vindt het niet kies om zich kort voor het koninklijk huwelijk uit te laten over inperking van ko ningshuis. GPD pagina 2: als klasje door Amsterdam duur feestje door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie dreigt weer in politieke problemen te komen. Hij moet volgende week in een spoeddebat opheldering geven over een viertal schikkingen die het Open baar Ministerie getroffen heeft. Oppositiepartijen GroenLinks en CDA vallen vooral over een transactie van drie miljoen eu ro, waarmee telecombedrijf Versatel verdere strafvervol ging wegens belastingfraude afkocht. Ook Korthals noemt de argumentatie van het OM voor die schikking 'mager'. De PvdA was 'geschokt' door het nieuws van de minister. Korthals maakte gisteren vier transacties openbaar, waarvan hij eerder had aangekondigd dat deze tot politieke onrust zouden leiden. Volgens Groen Links had Koilhals de deals moeten tegenhouden. Zeker na dat in december bleek dat de Kamer moeite had met de trans acties die het OM met fraude rende bouwbedrijven had afge sloten. Maar volgens het OM was het toen al te laat om deze vier schikkingen nog terug te draaien. Korthals is met name ongeluk kig met de schikking die het OM trof met het bedrijf Vos bv. Dat zou een partij onzuivere glyceri ne hebben doorverkocht, die uiteindelijk in Haïti gebruikt werd, voor het maken van koortswerende siroop. Die kost te zeker zestig kinderen en tien tallen volwassenen het leven. „Gezien de maatschappelijke commotie had het mijn voor keur gehad als die zaak voor de rechter was gekomen", zo zei Korthals gisteren. Vos bv schik te de zaak voor een half miljoen gulden. Het OM wilde niet 'ten onrechte' de indruk wekken dat Vos bv het enige bedrijf was dat de fout inging. Er was volgens het OM sprake van een crimine le keten van China tot Haïti. GroenLinks-woordvoerster Halsema noemt schikken 'niet acceptabel in zaken waar be drijven door hun handelen de dood van mensen op hun gewe ten hebben'. Patroon De deal met Versatel is voor GroenLinks en CDA omstreden omdat zij de een miljoen gulden te boven ging, en het OM die dus volgens de afspraken aan de mi nister had moeten melden. „Het ziet ernaar uit dat het Openbaar Ministerie de minister te laat en onvolledig heeft geïnformeerd. Dat lijkt een patroon", aldus CDA-woordvoerder Rietkerk. Hij verwees naar het doorlaten van bolletjesslikkers op Schip hol, waarvan de minister ook pas laat op de hoogte was. Het OM sloot verder een trans actie van 113.000 euro met het bedrijf Pouw Beheer, vanwege een aantal milieu-overtredin gen. Het bedrijf moet ook nog eens de 680.000 euro terugbeta len, die het aan de overtredin gen verdient heeft. Met Delta Lloyd Bank is een fraudezaak voor 1,13 miljoen WASHINGTON - De ontwerp begroting van de Amerikaanse president Bush voorziet in de besteding van 157 miljoen euro aan publiciteitscampagnes die seksuele onthouding aanprij zen. Dit bedrag voor 2003 is 32 pro cent hoger dan wat de overheid eerst hieraan besteedde. In de voorlichtingsprogramma's die op tieners zijn gericht, wordt seksuele onthouding als enig voorbehoedsmiddel gepresen teerd. De regering hoopt zo het aantal ongewenste zwanger schappen terug te dringen. AFP De Vrijheid liep gistermorgen vast bij Terneuzen. foto Charles Strijd (Advertentie) maar zondag wel open! I.v.m. het Oranje-Huwelijk zijn wij morgen gesloten, maar wel zijn bijna al onze filialen a.s. zondag 3 feb. geopend* van 12.00 tot 17.00 uur! Beter Bed bij jou in de regio: Bergen op Zoom, Breda. Hulst. Oosterhout, Roosendaal en Tilburg junior. "Zondag gesloten: Goes. Voor adressen raadpleeg de Telefoongids, de Gouden Gids (zie bedden) óf kijk op www.beterbed.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Sleepboten hebben gister middag om kwart over twee op de Wester- schelde bij Terneuzen het Nederlandse binnenschip De Vrijheid (1202 brt) vlotge- trokken. Het schip was 's morgens rond zeven uur door onbekende oorzaak vastgelopen op de steenstort tussen de oostpier van de Oost buitenhaven en de westpier van de Oude Veerhaven. Dat gebeurde bij vallend water. De sleepboten Multratug 9 van Multraship en de Gent van de Unie van Redding- en Sleepdienst snelden toe en maakten vast. Een eerste poging om het schip vlot te trek ken, werd omstreeks half negen gestaakt. De vrouw van de schipper en de scheeps- hondjes stapten over op een passerend vaar tuig van de Verenigde Bootlieden uit Ter- neuzen. De schipper bleef aan boord. De scheepvaart ondervond nauwelijks hinder van de bergingsoperatie. Nadat De Vrijheid, die met 1175 ton kunst mest op weg was van Hydro Agri in Sluiskil naar Worms/Mannheim, was vlotgetrok- ken, werd het schip voor inspectie naar de Oostbuitenhaven gesleept. Er bleek geen sprake van lekkage. Rijkswaterstaat onder zoekt vandaag bij laag water of de steen- stort moet worden aangevuld. Voor de waterkerende functie is er volgens een woordvoerder geen enkel gevaar. Schippersvrouw Corrie Last: „Het gebeur de ongelooflijk snel. We waren net de sluis en de haven uit toen we scheef vielen. We weten helemaal niet hoe dat kon gebeuren." Het schippersechtpaar besloot pas in het weekeinde de reis te vervolgen. „We willen eerst even van de schrik bekomen." (Advertentie) Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 door René van Stee BRESKENS - Als protest tegen de overlast van zijn buren is R. Verkeste uit Breskens gister ochtend in hongerstaking ge gaan. Verkeste wil met zijn actie bereiken dat zijn huurbaas, de Woningstichting Zeeuwsch- Vlaanderen (WZV), en de politie de overlast beëindigen. Verkeste zegt zijn huisarts D. Coucquyt uit IJzendijke te hebben ingelicht over zijn hon gerstaking. De dokter was gis teren niet voor commentaar be reikbaar. Verkeste (35) leeft naar eigen zeggen sinds zeven maanden in een hel in zijn woning aan de Gistelkerke. „Er moet een einde aan komen, want het wordt m'n ondergang. Verder wil ik na tientallen klachten van mijn kant de verantwoordelijke in stanties bewegen eindelijk eens in actie te komen. Ook zij zijn in deze kwestie schromelijk tekort geschoten", aldus Verkeste. Hij zegt dat hij, als uiterste middel, tot een hongerstaking moest overgaan omdat hij wegens zijn matige lichamelijke toestand niet in staat is zelf rigoureuze maatregelen te nemen. Het conflict is volgens Verkeste vooral het gevolg van het terug- planten van coniferen als erfaf- scheiding in zijn achtertuin. Die had zijn toenmalige buurman kort daarvoor verwijderd. Om dat Verkeste en zijn vrouw niet te veel te kijk wilden zitten, zet te hij op eigen grond ook een gaasafzetting met een scherm. Verbaal geweld Verkeste: „Sindsdien waren de poppen aan het dansen en be gonnen de treiterijen. Keiharde muziek tot diep in de nacht, met een hamer tegen de muur slaan, ernstig verbaal geweld, je kunt het zo gek niet verzinnen of het gebeurde." Nadat de bewuste buurman de cember vorig jaar verhuisde, hoopte Verkeste dat de rust zou terugkeren. IJdele hoop, zo bleek niet veel later. „Met de nieuwe buurman, een jongen van een jaar of twintig, gaat het precies dezelfde kant op. De af gelopen week heb ik zeker drie nachten niet kunnen slapen van het lawaai.", aldus Verkeste. B. Bakels, hoofd woondiensten van de WZV, kent de problemen tussen Verkeste en zijn toenma lige buurman. Hij bevestigt dat in die periode regelmatig klach ten binnen kwamen. Bakels be strijdt dat de WVZ onzorgvul dig te werk is gegaan bij de plaatsing van een nieuwe huur der naast de woning van de fa- (Advertentie) www.pcdiscounft.nl (Advertentie) DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN-GOES za.+ zo.2 3 FEB. 10-16 uur hard- software INTERNET GSM DVD GAMES direkte verkoop INFORMATIE DEMONSTRATIE Glashandel i MELIESTE j Bezoek onze showroom! EsimiziMm Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j /V« s» euro geschikt. De bank moet bo vendien 1,13 miljoen euro die het haar heeft opgeleverd terug betalen. Korthals had de Kamer beloofd een overzicht van hoge transac ties te geven. Het OM moet de minister sinds het debat over de bouwfraude bij de Schiphol- tunnel in december alle trans acties die de 100.000 gulden te boven gaan melden. Voor die tijd gold dat voor schikkingen van meer dan een miljoen gul den. GPD Een groep extreemrechtse hoge reserve-officieren in Israël werkt aan plannen om een einde te maken aan de Palestijnse terreuracties. De aanpak voorziet in een herovering van de Westelijke Jordaanoever, het omvormen van Jordanië tot een officiële Palestijnse staat en een agressiever optre den tegen Iran. De groep staat onder leiding van bri- 8^ gade-generaal b.d. Effi Eitam. Oud-mederwerker van de Rijksvoorlichtingsdienst Koos Samsom (67) uit Zoutelande ziet een be langrijke rol weggelegd voor Maxima Zorreguieta als Willem-Alexander zijn moeder heeft opge volgd: „Het is aan Maxi ma om het mythegehalte in stand te houden. Een man is nu een maal geen sprookje." De Canadees Jeremy Wotherspoon is al sinds zijn achtste jaar verslaafd aan schaatsen. Het liefst heel hard. De wereldkam pioen sprint bereidt zich in Calgary voor op de Olym pische Winterspelen. Hij wil in Salt Lake City maar A één ding: goud. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 12; zee land: 13,14,15 en 17; sport: 21,23 en 24 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid wil dat al le jongeren tot 19 jaar worden ingeënt tegen hersenvliesont steking. Daarmee volgt zij een advies van de Gezondheids raad. De ministerraad bespreekt van daag het voorstel van Borst. Voor de omvangrijke vaccina tieactie die tientallen miljoenen euro kost, heeft Borst echter geen geld. Daarom is het vol gens Haagse bronnen waar schijnlijk dat de campagne be perkt wordt uitgevoerd. Zo kunnen bijvoorbeeld alle zuige lingen de prikken tegen me ningitis krijgen. Enige duizenden jongeren in Noord-Brabant zijn vorig jaar al ingeënt tegen meningokok- ken van het type C, de bacterie die hersenvliesontsteking of nekkramp kan veroorzaken. Dat gebeurde na de dood van een aantal jongeren. Voor de C- variant is sinds kort een vaccin op de markt. Een vaccin tegen meningokokken-B is nagenoeg klaar. Deze types komen in Ne derland het meest voor. Twee kleuters uit Arnhem zijn in het ziekenhuis opgenomen met hersenvliesontsteking. On langs is een baby van enkele maanden oud overleden, waar bij mogelijk ook sprake is van meningitis. Dat wordt nog door het Rij ksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu onderzocht. In totaal zijn de afgelopen vier weken vier gevallen van de me- ningokokbacterie bij de GGD Arnhem gemeld. ANP/GPD pagina 2: verplicht inenten kan gevaarlijk zijn (Advertentie) milie Verkeste. „Klachten over hem waren bij ons in elk geval niet bekend. Verder wil ik er ei genlijk niet meer over zeggen dan dat ik dacht dat alle proble men waren opgelost. Van nieu we problemen weet ik niks", al dus Bakels. Hij is het ook oneens met het verwijt van Verkeste dat de WVZ zijn klachten nooit seri eus heeft genomen. Bakels: „Het probleem bij burenruzies is dat er bijna nooit maar één partij schuldig aan is. Het is heel lastig een conflict op te lossen." voorletters: m/v 'D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor€ 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) straat postcode: telefoon: e-mail: - Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I I I I I [TT handtekening: 8 713214 000002 n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1