Schoonmaker komt tijd te kort Lakwijk kan meer met kunststof Meijers bouwt aan paviljoen voor Floriade Nederland goedkoop land voor distributie Virus Enron teistert economie Amerika sport CNV-bond constateert hoge werkdruk en onvriendelijke werktijden Rente VS onveranderd ACL stuurt deel personeel van Rotterdam naar Antwerpen het bedrijf Roto Smeets drukt Fortune PZC donderdag 31 januari 2002 door Jeffrey Kutterjnk MIDDELBURG - De werkdruk in de schoonmaakbranche is te hoog en de salarissen zijn te laag. Om een toilet te poetsen heeft een schoonmaker dertig seconden de tijd. Per uur levert het werk voor iemand met twaalf jaar ervaring 8,42 euro op. De veelal buiten kantoor uren vallende werktijden zijn 'onvriendelijk' en vergroten de anonimiteit van schoonmakers. Doordat ze vaak onbekend zijn, is het respect voor schoonma kers bedroevend laag. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête die CNV- schoon maak heeft gehouden onder haar leden. In Nederland wer ken circa 170.000 mensen in de branche, meest vrouwen (72 procent). Hoewel de enquête landelijk is, zegt CNV-bestuurder H. Ver burg dat de resultaten net zo goed gelden voor Zeeland. „In de dagelijkse praktijk herken ik hetgeen door geënquêteerden wordt aangegeven. De werk druk in de schoonmaakbranche is de afgelopen jaren fors geste gen. Schoonmakers konden een jaar of tien geleden in een urn* tijd zo'n 80 vierkante meter schoonmaken. Nu moeten ze in dezelfde tijd cle driedubbele hoeveelheid vierkante meters aanpakken." Werknemers klagen ook over de honorering. Iemand met twaalf jaar werkervaring krijgt 8,42 euro. Een leidinggevende met evenveel dienstjaren krijgt 10,26 euro. „Ik neem mijn petje ervoor af dat er nog mensen zijn die het ervoor willen doen", zegt Verburg. Ook de onregelmatig- WASHINGTON - Aan de rente verlagingen in de VS lijkt een eind te zijn gekomen. Het be- leidscomité van de Amerikaan se centrale banken liet gisteren weten geen wijziging te brengen in de tarieven. ANP heidstoeslag deugt niet, aldus het CNV. Alleen voor uren tus sen half tien 's avonds en zes uur 's ochtends geldt een extra toe slag bij. „Bij veel bedrijven is het normaal dat de onregelma tigheidstoeslag telt vanaf zes uur 's avonds." Het beeld dat uit de CNV-en- quête opkomt, wordt bevestigd door de in Middelburg wonende Karin. Ze werkt bij een Zeeuws schoonmaakbedrijf en zegt dat door de werkdruk niet optimaal kan worden schoongemaakt. „Door het toepassen van trucs kun je toch laten zien dat je bent geweest. Je zet eenvoudigweg alle bureaustoelen recht, ordent papieren op bureaus en zorgt dat de ergste troep van de vloer is. Het valt dan niemand op dat je niet met een natte doek over het bureau bent geweest, terwijl dat eigenlijk wel zou moeten. Een toilet is niet in dertig secon den te reinigen. Dus laat je an dere dingen zitten en doe je het hoogst nodige." Anoniem Ze stelt vast dat het imago van het vak slecht is ('veel collega's durven niet op een verjaardag te zeggen dat ze schoonma ker zijn'). „Schoonmakers zijn vaak anoniem omdat ze buiten kantooruren werken. Met een beetje aanpassing bij werkne mers van bedrijven en bij schoonmakers kan dat makke lijk binnen kantooruren. Dat is vriendelij ker om werk en zorg te combineren. Door het werken buiten kantooruren en de ano nimiteit die dat met zich mee brengt is het respect voor schoonmakers laag. Directeu ren van bedrijven zeggen vaak gedag, maar de secretaresse kijkt je niet eens aan, totdat ze ziet dat de directeur wel j zegt." Het CNV wil de uitkomsten van de enquête gebruiken in de on derhandelingen over een nieu we CAO, eind dit jaar. De vak bond zal de nadruk leggen op hoogte van salarissen en werk druk. Om redenen van privacy is de naam van de Zeeuwse schoonmaakster ge fingeerd. In de werkplaats van Meijers Staalbouw wordt de laatste hand gelegd aan de 'proefopbouw' van het paviljoen. foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink SEROOSKERKE - Als een pas geland ruim teschip moet het paviljoen Web van Noord- Holland op de wereld-tuinbouwtentoon stelling de Floriade komen te liggen. Werk nemers van Meijers Staalbouw in Seroos- kerke (W) leggen de laatste hand aan de bouw in de werkplaats. De constructie is zo bijzonder dat het bedrijf het paviljoen eerst in elkaar zet, om het dan af te breken, te ver voeren en opnieuw op te bouwen. De Zeeuwen bouwen daarmee aan het ima go van Noord-Holland, want die provincie zal zich in het gebouw presenteren. De in el kaar gedrukte en ingedeukte bol is bijna 26 meter lang, 19 meter breed en vijfeneenhal- ve meter hoog. Het ontwerp is van architect K. Oosterhuis (eveneens ontwerper van wa terpaviljoen Neeltje Jans). Voor alle zekerheid is er van de werkplaats van het bedrijf een digitale 3d-tekening ge maakt om te zien of de constructie erin past. Aan één kant is er nog geen vijf centimeter over. Constructiebureau D3bn uit Rotterdam heeft de constructietekeningen gemaakt en de plaatdiktes bepaald. Uit platen van drie bij zes meter heeft Meijers Staalbouw bijna 500 stalen delen vervaardigd. „Bijna geen van de delen zijn hetzelfde", benadrukt C. de Visser van de afdeling verkoop. „We moeten ze dus goed nummeren, anders is bijna niet na te gaan waar welk deel hoort." Eerst is het dak geconstrueerd, waarna de spanten eraan zijn bevestigd en de tussen stukken er ingezet. Volgens projectmana ger B. van Heeren wordt de constructie in de werkplaats opgebouwd, om eventuele ge breken nog te herstellen. Bijna alle delen zijn per vrachtwagen naar de Floriade te vervoeren. Alleen de spanten zijn zo groot dat die per binnenvaartschip moeten. Begin volgende week start de opbouw op het 65 hectare grote Floriade-terrein in de ge meente Haarlemmermeer. Tot de eerste week van maart heeft Meijers daarvoor de tijd. Daarna komt het dak van zeil-doek en de buitenbeplating erop. De buitenhuid van is opgebouwd uit grote koud gebogen drie hoeken van het door Corus geleverde nieu we composietmateriaal Hylite. De Floriade is van 6 april tot en met 20 oktober geopend. van onze redactie economie TILBURG - Bedrijven die hoge eisen stellen aan goede distributiefaciliteiten voor hun producten zijn voordelig uit als ze zich in Nederland vestigen. De kosten voor vervoer van fabriek naar af nemer zijn in geen enkel ge ïndustrialiseerd land zo laag als in Nederland. Dat geldt zowel voor vervoer over de weg, het water als door de lucht. Dit blijkt uit een omvangrijk tweejaarlijks onderzoek van KPMG ('Competitive Alter natives 2002' KPMG) waarin de bedrijfskosten (27 ver schillende componenten) in negen landen en 86 steden in Noord-Amerika, Europa en Japan met elkaar worden vergeleken. Nederland is dit jaar voor het eerst in het on derzoek meegenomen en scoort volgens Elbert Waller van KPMG Nederland 'me teen verrassend hoog'. Evenals in 1999 komt Cana da als beste vestigingsplaats uit de bus als alleen gekeken wordt naar de kosten van be drijfsvoering. In het totale kostenplaatje is Canada 14,5 procent goedkoper dan Ame rika. Het Verenigd Konink rijk is 13,1 procent goedko per, Italië 11,4 procent en Nederland 9,2 procent. Eveneens goedkoper dan Amerika zijn Frankrijk (7,8) en Oostenrijk (6,3); duurder zijn Duitsland (1,9) en Japan (17,8). Amerika is de afgelopen twee jaar van de derde naar de ze vende plaats gezakt. Ener zijds door de dure dollar, anderzijds door flinke kos tendalingen elders. In de Eu ropese landen bijvoorbeeld zijn de vrachtkosten per vliegtuig tot 50 procent ge daald en de kosten voor tele communicatie met 65 tot 80 procent. Tegelijkertijd heb ben nogal wat overheden hun belastingen verlaagd. De grondkosten voor het be drijfsleven zijn het goed koopst in Frankrijk en de VS, het gebouw dat er op moet komen, kunnen ze in Canada en Italië voor het minste geld neerzetten. Maar als het aan komt op betalen van de on- roerendzaakbelasting zijn Oostenrijk en Nederland het goedkoopst. Electriciteit (2 tot 8 procent van de bedrijfs kosten) kost het minst in Ca nada; gas daarentegen in Frankrijk. Aan belastingen is de ondernemer het goed koopst uit in Canada en En geland. In de vergelijking van de personeelskosten - nog altijd de grootste kosten post - kan Nederland zich met Canada, Engeland en Italië tot de goedkoopste lan den rekenen. Die uitkomst lijkt niet te stroken met de oproepen tot loonmatiging en de waarschuwingen van overheidswege dat Neder land zich uit de markt prijst als de lonen nog verder stij gen. Volgens KPMG-woord voerder Waller scoort Neder land hoog als het gaat om het salarisniveau en diverse wet telijke regelingen, maar rela tief laag waar het gaat om gunstige secundaire arbeids voorwaarden. ..Verder zie je dat onze laag betaalde banen beter verdienen dan elders, maar de hoger betaalde ba nen juist lager. Verschillende aspecten waarom Nederland in het totaalplaatje toch niet zo duur is." Steden De Nederlandse steden die in het onderzoek zijn meegeno men hebben hun animo daar voor via een sponsorbijdrage (10.000 dollar) kenbaar ge maakt. „Zonder enige in vloed te hebben op de uit komst", benadrukt Waller. De goedkoopste wereldste den zijn Montreal en Toron to, de duurste Yokohama en New York. De goedkoopste Europese steden zijn de Itali aanse steden Catania en Na pels. De Nederlandse steden figureren op respectievelijke de achtste (Zwolle), negende (Tilburg) en tiende plaats (Maastricht). De duurste Eu ropese stad is Düsseldorfeen verschil met de goedkoopste van 18,7 procent. GPD ROTTERDAM - De van oor sprong Zweedse containerrede rij ACL, in het verleden onder meer bekend als Incotrans, wil een deel van het kantoorperso neel in Rotterdam overplaatsen naar Antwerpen. FNV Bondge noten en de ondernemingsraad van het scheepvaartbedrijf heb ben tegen de plannen geprotes teerd. ,Het is een oekaze van de hoofd vestiging in Amerika", zegt FNV-bestuurder A. Scholten. Op het verkoopkantoor in de Rotterdamse Waalhaven wer ken op dit moment ruim veertig mensen. Daarvan zouden er 35 in Antwerpen terecht kunnen. De vakbondsman noemt het een vreemde stap en heeft het idee dat de top van het bedrijf van de mensen af wil. „We hebben de ondernemingsraad voorgesteld een adviseur- in de arm te nemen. De directie wilde eerder al een sociaal plan opstellen, maar wij willen eerst meer informatie hebben." ACL, dat staat voor Atlantic Container Line, heeft contai ner- en roll on/roll off-diensten op de Middellandse Zee en tus sen Europa en Amerika. De rederij is voor 98 procent eigen dom van de Italiaanse Grimal- di-groep, die in Antwerpen een terminal gaat openen. GPD Naam: Lakwijk Kunststoffen Zeeland b.v. Plaats: Goes Opgericht: 1991 Aantal medewerkers: 9 Omzet: 900.000 euro Zusterbedrijf: Lakwijk Kunststoffen bv. in 's Hertogenbosch WEERT - Roto Smeets uit Weert gaat de komende drie jaar het gerenom meerde Amerikaanse za kenblad Fortune drukken in een oplage van 150.000 exemplaren. Het gaat om de Europese en Latijns-Amerikaanse editie van Fortune. Dat maakte de drukkerij gis teren bekend. Het drukken van Fortune is onderdeel van een con tract met International Magazine Services (IMS). Voor deze gezamenlijke onderneming van AOL Time Warner en News week drukte het Neder landse bedrijf al de weekbladen Time en Newsweek. De totale waarde van het contract is 25 miljoen euro. Roto Smeets is onderdeel van het beursgenoteerde bedrijf RSDB. ANP door Desirée Schouten GOES - Sinds de ontwikkeling in de vorige eeuw van de eerste kunststoffen zoals bakeliet en nylon, heeft kunststof een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Nog steeds wor den andere soorten ontwikkeld met nieuwe toepassingsmoge lijkheden. Lakwijk Kunststof fen in Goes maakt er verschei dene producten van, zoals tandwieltjes, autoruiten en ge velbeplating. Lakwijk Kunststoffen is geves tigd aan de Olympiastraat in Goes en is groothandel in kunst stof halffabrikaten. „Kunststof wordt steeds vaker toegepast en vervangt geleidelijk allerlei an dere materialen zoals hout, kar ton en brons", vertelt bedrijfs leider J. Pekaar van Lakwijk Kunststoffen Zeeland BV. „Voor allerlei machines maken we bijvoorbeeld tandwielen en bussen, die vroeger altijd van brons werden gemaakt. Veel glas in buitenlantaarns wordt tegenwoordig van kunststof ge maakt, omdat dit beter bestand is tegen vandalisme." „Reclameborden langs de weg en op gevels werden altijd van hout gemaakt. Nu is dat heel veel kunststof, want dat vergt veel minder onderhoud in dit klimaat." In België, Duitsland en Neder land worden platen, staven en rollen kunststof ingekocht zoals acrylaat, pvc, nylon, lexan en forex. Pekaar: „Een groot deel daarvan verkopen wij zo door, maar voor veel klanten maken we op bestelling eindproducten. Een medewerker van Lakwijk Kunststoffen Zeeland BV is bezig met het polijsten van een product. De laatste j aren zit daar een dui- delijke groei in." Het afzetgebied is voor onge veer 80 procent Zeeland en wes telijk Noord-Brabant, de overi ge ldanten komen voornamelijk uit de regio Rijnmond. Het be drijf werd in 1991 opgericht door F. M. Lakwijk als enkel groothandel, met een zusterbe drijf in 's-Hertogenbosch. Lak wijk begon in één hal en huurde daar vijf jaar later een tweede bijDe laatste werd ingericht als werkplaats vanwege de toene mende vraag naar eindproduc ten. Lakwijk heeft zich uit het bedrijf terug getrokken. Sinds dien vallen beide zusterbedrij ven onder Van Stiphout Beheer. Toen Pekaar in 1998 bedrijfslei der werd, besloot hij tot een koerswijziging. „Tot dan toe was de handel het belangrijkst en maakten we op bescheiden schaal eindproducten. Om snel ler bruikbare eindproducten te kunnen leveren, namen we dat meer in eigen hand. De werk plaats werd vernieuwd en uitge breid met allerlei machines om te schaven, frezen, boren, bui gen en polijsten." Lakwijk maakt een keur aan eindproducten voor zeer uiteen lopende opdrachtgevers. Veel van die producten blijven on zichtbaar voor een groot pu bliek. Pekaar: „Voor Prisma Foods maken we bijvoorbeeld brooddisplays. Dat zijn die doorzichtige kunststof bakken, waar de consument zelf zijn broodjes uit kan halen." Andere producten blijven 'on zichtbaar'. „Voor transportban den maken we geleideprofielen en tandwielen. Die profielen zijn nodig om te zorgen dat bij voorbeeld de aardappelen niet van de band vallen." Brede markt Lakwijk heeft ongeveer 900 klanten. Eenderde daarvan doet regelmatig een bestelling. Klan ten komen uit de voedingsmid delenindustrie, banken en kan toren, chemische industrie, landbouw, winkels en reclame bedrijven. „Je kunt zeggen dat we een brede markt hebben", stelt Pekaar droogjes. „We ver kopen en bewerken vijftig tot zestig soorten kunststof, in prijs variërend van drie tot driehon derd euro per kilogram. Voor Bi zon Lijmen maken we regelma tig vulmondjes van teflon, een absoluut niet hechtende kunst stof. Aan Scheldebouw in Mid delburg leveren we materiaal voor prefab gevelelementen." „Aan machinebouwers bussen, tandwielen, geleideprofielen en beschermkappen. Op bestelling kunnen we altijd speciale din gen maken. Voor de Rabobank hebben we een keer een kathe der gemaakt van doorzichtig kunststof. Reclamemakers be stellen regelmatig borden met een specifieke vorm. Op dit mo ment hebben we opdracht een bord in de vorm van een tomaat te maken." De medewerkers van Lakwijk zijn veelal jong en net van school. Het bedrijf steekt veel energie in opleidingen. „Kunst stofbewerking is nog iets heel nieuws. Er is geen speciale op leiding voor. Tot vijf jaar gele den was het wat ons betreft vol doende als iemands handen een beetje recht stonden. Nu is dat anders. Met al die machines hier in de werkplaats moeten de mensen de nodige technische kennis hebben. Een opleiding metaal of hout bewerken op LBO niveau is noodzakelijk." foto Willem Mieras Kunststof bewerken leren de medewerkers binnen het be drijf. „Via de Stichting Oplei dingen Metaal (SOM) hebben we een leerling in dienst. Door de SOM proberen we meer op leiding onder het personeel te krijgen. In de metaal is dat heel gewoon, maar in de kunststof moet het nog worden opge bouwd. Daar zijn we samen met de SOM mee bezig. Een collega van me heeft het diploma leer meester gehaald, zodat we wat meer pedagogische kennis in huis hebben. Lakwijk is nu er kend leerbedrij f Mix Pekaar benadrukt dat Lakwijk niet enkel een productiebedrijf is. „Het is een mix van handel en bewerking. We maken niet al leen producten, maar verkopen ook veel halffabrikaten door van fabriek of groothandel naar klant. Een markt die we beslist niet op willen, is bijvoorbeeld klein meubilair. Dan zouden we onze eigen klanten in de wielen rijden, want we leve ren plaatmateriaal aan bedrij ven die dat soort spullen ma ken." doorWim Coenraadts DEN HAAG - De Amerikaanse economie heeft te kampen met een sluipend virus. Het heet En ron. Het energieconcern, dat het afgelopen najaar met veel ge raas in elkaar klapte, legde met zijn val veel misstanden in 'cor porate America' bloot. List, bedrog, poenerigheid en het onvermogen, of onwil, van de politiek om de afgelopen ja ren tegenwicht te bieden aan Amerika's grote ondernemers. Naarmate de affaire-Enron lan ger duurt, lijkt de schade van het omvangrijkste bankroet uit de Amerikaanse geschiedenis (49 miljard dollar) groter te worden. Inmiddels lopen er on geveer tien onderzoeken van het Congres en justitie naar de on dergang. Enron zag in 1985 het levens licht als fusieresultaat van Houston Natural Gas (Texas) en Internorth (Nebraska). Topman Kenneth Lay had ambitieuze plannen. De in Houston geves tigde exploitant van aardgas pijpleidingen moest een moder ne energiespeler worden. De aanstaande vrijmaking van de energiemarkt bood daartoe vol op mogelijkheden. Een dikke tien jaar later had Enron zich opgewerkt tot han delaar, voor een groot deel via internet, van aardgas, elektrici teit, (afval)water en energiege- relateerde producten. De han del geschiedde in de vorm van risicovolle termijncontracten. Op een gegeven moment zorgde de virtuele energiehandel voor 90 procent van de omzet. Beleggers, banken en politiek liepen weg met het Texaanse wonderkind. De aandelenkoers piekte in de zomer van 2000 op dik 90 dollar. Doolhof Ondertussen had topman Lay met naaste medewerkers Jeffrey Skilling (verantwoordelijk voor dagelijkse gang van zaken) en Andrew Fastow (financiën) een waar boekhoudkundig doolhof in elkaar getimmerd. Alleen huisaccountant Andersen wist de weg. Logisch, want het had de Enron-leiding op dat vlak van nuttige tips voorzien. Een netwerk van dochteronder nemingen werd opgezet, vaak gevestigd in belastingparadij zen. Ze stelden Enron in staat er de meeste van zijn schulden te dumpen. De eigen balans ver toonde op die manier een floris sante aanblik, met aantrekke lijke winsten. Maar alles was gebaseerd op drijfzand. Zo lang de aandelenkoers van Enron steeg, konden de Texanen aan hun verplichtingen voldoen. Eind 2000 liep die motor vast. De beurswaarde van Enron hol de achteruit en financiële pro blemen doemden op. Skilling zag de bui hangen en nam in au gustus vorig jaar plotseling af scheid, 'om persoonlijke rede nen'. Lay nam zijn functie erbij en ging gewoon verder. Maar de catastrofe was onafwendbaar. Als een donderslag bij heldere hemel presenteerde Enron half oktober een kwartaalverlies van 638 miljoen dollar. Nog er ger was de plotse vermindering van de balanswaarde met 1,2 miljard dollar, als gevolg van verliezen bij dochters. Opgepoetst Enron moest te biecht. De win sten van de voorgaande jaren waren kunstmatig opgepoetst, het energieconcern bleek finan cieel wankel. Even leek concur rent Dynegy uitkomst te bieden. Maar toen de opvolger van de weggestuurde Fastow op vra gen alleen maar stamelde 'ik heb geen idee waar die cijfers vandaan komen', trok de poten tiële koper zich terug. Enron was ten dode opgeschreven. Het aandeel zakte onder de 1 dollar, het geld ontbrak om aflossings termijnen te betalen. Begin de cember zocht het concern wet telijke bescherming tegen zijn schuldeisers, meestal de laatste halte voor een faillissement. De verontwaardiging onder de Amerikanen is heel groot. De Enron-top bleek tot op het laatst voor tientallen miljoenen aan opties te hebben verzilverd, terwijl de werknemers hun met aandelen-Enron opgebouwde pensioenen in rook zagen op gaan. Verder bleek accountant Ander sen op het Enron-hoofdkwar- tier de papiervernietiger te heb ben aangezet, kennelijk om belastende documenten buiten bereik van justitie te houden. En in hoeverre houdt de regering- Bush Enron de hand boven het hoofd? Lay ondersteunde in 2000 met dik twee miljoen dol lar de verkiezingscampagne van mede-TexaanBush. Lay, Skilling en Fastow mogen maandag 4 februari uitleg ge ven in het Congres.De komende maanden moeten hoorzittingen en rechtszaken de onderste steen boven brengen. Daarin zal duidelijk worden of de onmis bare bouwstenen van het kapi talisme (zuiverheid, doorzich tigheid, rechtvaardigheid) bestand blijken tegen de zwen del. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9