Ook Tsjechen handelen in lijken Duitse steun voor Oranjes PZC 'J, At. EU geeft Berlijn gele kaart wegens oplopend tekort Dode baby met vuile was mee in Brits ziekenhuis Premie begrafenisondernemers voor tips ziekenhuispersoneel Belgen vinden geen pcb's in varkensvlees Partij schorst senator Dedecker Gewonden door zelfmoordaanslag bij Tel Aviv Asielzoekers Australië staken protestacties na akkoord met regering Verdachte aanslag Calcutta vast Zestien rebellen in Nepal gedood Deelstaat Mexico tegen narcosongs Solana kandidaat-burgemeester Prins trouwt in trainingspak Argentijnse folteraar Astiz weer vrijgelaten donderdag 31 januari 2002 van onze redactie buitenland LONDEN - In een ziekenhuis in Sidcup, ten zuidoosten van Londen, is het lichaam van een te vroeg geboren baby in de vuile was terecht gekomen en meegewassen. Het ziekenhuis heeft gisteren in het openbaar excuses aange boden, maar de vader neemt daar geen genoegen mee. Het jongetje James Kelly Fernan dez, zoon van Patrick Kelly (36 en Amaia Fernandez (25), werd op 17 november zeven tien weken te vroeg geboren in het Queen Mary's Hospital in Sidcup. Kort na de geboorte overleed bij. ,,Door een tragi sche vergissing is bet lichaam van de baby op een of andere manier in een linnenmand ge legd in het mortuarium van bet ziekenhuis en naar een wasse rij gebracht", zei een woord voerster van het ziekenhuis gisteren. De fout werd pas ont dekt op 13 december, toen een begrafenisondernemer het li chaam kwam ophalen. De vol gende ochtend werd het jonge tje gevonden op een lopende band van de wasserij. Volgens de directeur van het ziekenhuis, Helen Moffatt, had de linnenmand naast een kast gestaan waar overleden baby's worden neergelegd. Het zie kenhuis heeft een onderzoek ingesteld en de werkprocedu res gewijzigd om herhaling ter voorkomen. Kelly zegt radeloos te zijn ge weest toen de politie hem ver telde dat zijn overleden zoon in de kookwas had meegedraaid en bijna al zijn botten had ge broken. „Dit was niet gewoon een tragisch ongeluk, het was incompetentie en iemand moet daarvoor verantwoordelijk worden gesteld", zo citeerde de krant The Sun hem. AP door Runa Hellinga BOEDAPEST - Ook in Tsjechië I verdient ziekenhuispersoneel een centje bij door begrafenis ondernemingen te tippen over overledenen of over de binnen komst van zwaargewonden. Dat melden de Tsjechische kranten Lidove Noviny en Blesk naar aanleiding van wat in buurland Polen inmddels is uit gegroeid tot een nationaal me disch schandaal. BRUSSEL - Alle testen op de aanwezigheid van de giftige stof pcb in Belgische varkens die be smet veevoer hadden gegeten, zijn negatief. „We hebben al meer dan dertig testresidtaten binnengekregen, allemaal on der de norm. Er is geen vuiltje aan de lucht", zei een medewer- j ker van het Belgische Federale i Voedselagentschap gisteren. Maandag bleek in België dat pcb in varkensvoer was terecht gekomen. Eerder was bekend gemaakt dat er pcb's waren ge vonden in kippenvoer. Het in beslag genomen varkens vlees dat nu vrij blijkt te zijn van pcb's, wordt vrijgegeven. Het besmet veevoeder was afkom stig van het bedrijf Hanekop uit Roeselare. De oorzaak van de besmetting is nog steeds niet duidelijk. De testen zijn uitgevoerd bij de vier varkensfokkers die het be smette voer hadden gekregen. ANP/Belga I van onze redactie buitenland WOOMERA - De Australische autoriteiten hebben een ak koord bereikt met de voorname lijk Afghaanse asielzoekers in kamp Woomera. Daarmee zijn de massale hongerstaking en dreigende zelfmoorden van de baan. De asielzoekers protesteerden al ruim twee weken tegen de barre omstandigheden in het kamp in de Zuid-Australische I woestijn. Ook waren zij kwaad over de soms jarenlange wacht tijden voordat een beslissing BRUSSEL - De liberale Belgi sche senator Jean-Marie Dedec ker is door zijn partij, de VLD, drie maanden geschorst omdat hij begin dit jaar een journalist de cel van de van kindermoor den verdachte Mare Dutroux heeft binnengesmokkeld. Aanvankelijk wilde de VLD het bij een berisping laten, maar de ze week werd bekend dat De decker vooraf afspraken had gemaakt met een commercieel tv-station over de actie. Dedec ker had dit eerst verzwegen. Hij mag wel fractielid blijven. ANP door Simone van Priel DEN HAAG - Slobodan Milose vic wil worden vrijgelaten tot het proces tegen hem begint. „Het is logisch en gerechtvaar digd me te laten gaan. Ik zal niet vluchten. Dit is een gevecht dat ik niet wil missen", zei hij giste ren tijdens een hoorzitting voor het Joegoslavië-Tribunaal. Voor het eërst mocht hij vrijwel ononderbroken het woord voe ren. Hoe serieus Milosevic is met zijn verzoek om voorlopige vrijla ting, is niet duidelijk. Hij moet hiertoe net als andere verdach ten een officieel verzoek indie nen bij het tribunaal, dat hij een 'onwettig' instituut vindt. Bo vendien zouden de Servische of Joegoslavische autoriteiten er eerst garant voor moeten staan dat de ex-president van Joego slavië zich weer in Den Haag Vorige week kwam de Poolse Gazeta Wyborcza met het be richt dat personeel in een zie kenhuis in Lodz een premie van ruim 400 euro kreeg van begra fenisondernemers als ze een lijk 'aanbrachten' en dat een aantal zieken daarom bewust waren omgebracht. Volgens Lidove Noviny kan een Tsjechische verpleegster zo'n 47 euro verdienen met een simpel telefoontje om een begrafenis ondernemer te tippen over de binnenkomst van slachtoffers van een ongeluk. De krant ci teert een anoniem verpleegster, die vertelt dat sommige colle ga's zo vrijwel dagelijks extra bijverdienen. De directeur van de Tsjechische vereniging van begrafenisondernemers Julius Mloch zei tegenover de krant dat hij op de hoogte was van dit soort praktijken. Arrestaties In Polen hebben inmiddels de eerste zeven arresties plaatsge vonden. Onder de arrestanten bevinden zich onder anderen de drie artsen die in het betreffende ziekenhuis bijnamen als Dr. Mengele en de Doodsengel had den gekregen. De verdenking dat er iets aan de hand was, blijkt overigens al langer te hebben bestaan. De politie in Lodz erkende dat ze sinds een half jaar bezig is met een onderzoek naar de gewoon te van begrafenisondernemin gen om een premie per lijk te betalen. Bovendien heeft het ziekenhuis de betrokken artsen al enige tijd geleden geschorst vanwege hun twijfelachtige functioneren. Duidelijk is inmiddels dat de handel in lijken niet alleen in Lodz voorkomt, maar ook in de wordt genomen over een asiel aanvraag. Honderden asielzoekers gingen in hongerstaking. Sommigen hadden hun mond - dichtge naaid; anderen dronken giftige vloeistoffen of probeerden zich te verhangen. Pas na bemidde ling van een onafhankelijke commissie besloten de actie voerders hun protest gisteren te beëindigen. „We hebben een echte doorbraak bereikt", aldus Ray Funnell, een lid van het be middelingsteam. „We hopen dat het leidt tot een eerlijk resultaat voor iedereen." Onderhande laars verklaarden dat ze de Afghaanse hongerstakers ervan overtuigd hadden dat hun aan vragen voor een vluchtelingen status opnieuw ingediend worden. „Ze verwachten niet vandaag of morgen Woomera uit te lopen", aldus Funnell. De elf Afghaanse jongeren, die hadden gedreigd zelfmoord te plegen als him eisen niet zouden worden ingewilligd, zullen uit het kamp worden geplaatst. Ze zouden tevreden zijn met de toe zegging van de bemiddelings commissie hun grieven aan te horen. De advocaat voor ver scheidene asielzoekers ver klaarde evenwel dat de jongens, variërend in de leeftijd van veertien tot zeventien, hun 'deadline' alleen maar een week hebben verschoven. RTR/DPA meldt als het proces begint. Dat is zo goed als zeker 12 februari. De enige onzekerheid is of de zaak dan alleen gaat over de misdaden die Milosevic in Kos ovo zou hebben gepleegd of dat die in Bosnië en Kroatië daarbij worden gevoegd. De Kamer van Beroep behandelde gisteren het verzoek van de aanklagers om het tot één proces te laten ko men. Dat was eerder afgewezen door de rechters, die Kosovo apart en Bosnië en Kroatië sa men in één proces willen behan delen. Als vanouds weigerde Milosevic in te gaan op de puur procedure le aard van de hoorzitting, maar presiderend rechter Claude Jor- da liet hem niettemin een half uur lang aan het woord. Anders dan de strenge Britse rechter Ri chard May staat de Fransman Jorda bekend om breedsprakig heid en lange zittingen. En zo kon Milosevic zijn kom- rest van Polen. Het politieon derzoek is daarom inmiddels uitgebreid naar een twaalftal andere steden. Tot nu toe zijn er overigens geen aanwijzingen dat mensen zijn vermoord vanwege de begrafe nispremie. Volgens de Poolse minister van Gezondheidszorg Marius Lapinski is dat waar- doorWierd Puk BERLIJN - Bij de Duitse televi siezender ARD is verontrust ge reageerd op berichten in de Nederlandse media dat schrij ver/filmer Leon de Winter za terdag zal optreden als co-com mentator bij de live-uitzending van het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima. „Leon de Winter presenteert of becom mentarieert niets", aldus woordvoerster Ingrid Skrobicki van het eerste Duitse net. „Hij zal in een zes uur durende uit zending ongeveer vijf minuten worden geïnterviewd." De Winter raakte deze week in opspraak door een polemisch stuk van zijn hand in de krant Berliner Morgenpost onder de kop: 'Het meisje en de monar chie'. Hierin vergelijkt hij onder meer de 'demente' prinses Juli- plottheorie ontvouwen, volgens welke Servië en 'mijn volk' het slachtoffer zijn geworden van de oorlogszucht van anderen. Een plan voor een 'Groot-Ser- vië' bestond volgens hem niet en het enige waar de Serviërs op uit waren was vrede. „Hoeveel le vens hebben wij niet gered? Wij vochten voor Joegoslavië. Een half miljoen Serviërs werd uit Kroatië verdreven." De aanklagers zijn gebrand op het voeren van één proces tegen Milosevic. Een van de redenen is dat ze vrezen dat hooggeplaats te Serviërs uit de kringen rond Milosevic niet meer dan één keer willen of kunnen getuigen. De drie zaken vormen volgens hen bovendien allen onderdeel van dezelfde 'criminele onder neming' waarvan Milosevic het meesterbrein zou zijn. De Kamer van Beroep neemt naar eigen zeggen zo spoedig mogelijk een-beslissing. GPD schijnlijk ook niet het geval. In Lodz is wel gebleken dat in het betreffende ziekenhuis en in de ambula nces ongebruikeli j k veel en vaak pavulon werd toege diend. Door dit medicijn, een spierverslapper, kunnen pati ënten stikken. „In andere klinieken worden jaarlijks een of twee ampullen pavulon gebruikt. In Lodz ging ana met een labrador. Verder wordt Willem-Alexander om schreven als 'dom', Maxima Zorreguieta als een 'party-loe der', prins Bemhard als 'één van de grootste rokkenjagers die Noord-Europa heeft gekend' en prins Claus als 'homoseksueel'. De Nederlandse ambassade in Berlijn ontving, aldus woord voerder Jan Boelens, 'tientallen telefoontjes' van verbolgen Duitsers die 'hun verontwaardi ging over dat stuk en him betrokkenheid met het Neder landse koningshuis willen uit drukken'. Ook ambassadeur Nikolaos van Dam werd bij offi ciële optredens 'herhaaldelijk' over de kwestie aangesproken. De Winter geniet, net als veel andere eigentijdse Nederlandse schijvers, in Duitsland een ze kere intellectuele reputatie. Voor Rolf-Dieter Krause, leider van de Benelux-studio van de het vorig jaar om 308 ampul len", aldus de minister. Hij heeft het gebruik van pavulon door ambulancepersoneel inmiddels verboden. Bovendien heeft hij een onderzoek gelast naar af wijkend gebruik van andere medicijnen die potentieel dode lijk zijn, zoals andere spierver slappers en zware pijnstillers. De politie heeft nationaal een ARD in Brussel, is de aanwezig heid van De Winter in de huwe lijks-uitzending nu 'nóg inte ressanter' geworden. Krause bekent naar aanleiding van de publicatie 'van hogerhand' te zijn gebeld. „Zeer verbazing wekkend allemaal. Blijkbaar maken zelfs Duitse officiële in stanties, ik zal niet zeggen wie, zich zorgen. De Nederlanders staan op hun achterste benen naar aanleiding van De Winters uitlatingen, werd mij verze kerd. En wat wij daaraan dach ten te gaan doen." De ARD verduidelijkt dat 'de polemische vorm die De Winter hanteert niet de onze is', maar de zender wil desondanks vast houden aan een gesprek met de schrijver. „We maken geen so ap-opera, maar doen aan seri euze berichtgeving", aldus Krause. „Daarin horen ook af wijkende, republikeinse opvat gratis telefoonnummer ge opend, waar mensen anoniem informatie kunnen verschaffen. Die anonimiteit is belangrijk, want volgens de Poolse radio zijn diverse mensen, die in het openbaar hun verhaal hebben verteld, achteraf bedreigd. Op het nummer zijn al honderden reacties binnengekomen. GPD tingen aan bod te komen. Bo vendien: Nederland staat toch bekend als een liberaal land? Ter geruststelling: de rest van onze gasten zijn allemaal fer vente monarchisten." In het NOS-journaal zei De Winter zijn artikel te hebben ge schreven naar aanleiding van het interview van prins Willem- Alexander en Maxima door Paul Witteman en Maartje van Weegen. „Misschien had ik het nu iets genuanceerder opge schreven, maar misschien ook niet." Volgens De Winterzou uit het interview naar voren zijn ge komen dat Willem-Alexander het vermogen mist om zich in anderen in te leven. „Een brevet van onvermogen", noemde de schrijver dat. Over de weigering van het paar om in te gaan op het verleden van vader Zorreguieta zei De Winter: „Ich hab' es nicht gewusst is een taboe." GPD van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De voorma lige folteraar van het Argentijn se militaire regime, Alfredo As- tiz, is dinsdag vrijgelaten. Dat gebeurde nadat Buenos Aires een verzoek tot uitlevering van Zweden had afgewezen. Dat hebben juridische bronnen in de Argentijnse hoofdstad gis teren gemeld. De 49-jarige Astiz, ook bekend als de 'Blonde Engel des Doods', werd op 28 december vorig jaar opgepakt in Mar de Plata, 400 kilometer ten zuiden van Bue nos Aires. Hij zou in 1977 de 17- jarige Zweedse studente Dag- mar Hagelin hebben ontvoerd, gemarteld en vermoord. Astiz, een oud-marineofficier, was één van de beruchtste folte- door Wierd Puk BERLIJN - Met 'gelatenheid' heeft de Duitse minister van Fi nanciën, Hans Eichel (SPD), gisteren gereageerd op de offici ële waarschuwing vanuit Brus sel wegens het oplopende Duit se begrotingstekort. Eichel beschouwt de gele kaart van de Europese Commissie, die het Duitse begrotingstekort dit jaar ziet uitkomen op 2,7 pro cent van het bruto nationaal in komen, niet als een veroorde ling, maar als een 'bevestiging' van de bezuinigingspolitiek van de rood-groene regering van bondskanselier Schroder. De oppositie omschrijft de waarschuwing echter als een 'oorvijg'. „Het falen van de be- grotings- en belastingpolitiek laat zich niet meer verdoeze len", aldus de christen-demo cratische kanselierskandidaat Edmund Stoiber. Uitgerekend Duitsland stond aan de basis van het stabiliteits pact dat bepaalt dat het begro tingstekort van landen die mee doen aan de monetaire unie niet boven de 3 procent mag uitko men. Berlijn vreesde dat de van oudsher ruimhartige budgetpo- litiek van landen als Italië en raars van het Videla-regime. Zweden vaardigde in november een intexmationaal arrestatie bevel tegen hem uit nadat de va der van Hagelin een aanklacht tegen Astiz had ingediend. De moord op de jonge Zweedse is verjaard op 26 januari. Ook Italië wil Astiz berechten, voor de moord op drie Italiaanse Argentijnen. In Frankrijk is hij bij verstek veroordeeld in ver band met de verdwijning van twee Franse nonnen. Argentinië heeft tot nu toe elk verzoek tot uitlevering gewei gerd van ex-legerofficieren die worden beschuldigd van schen dingen van de mensenrechten tijdens de junta (1976-1983). Tijdens die periode zijn volgens officiële cijfers 15.000 mensen verdwenen. AFP/ANP Frankrijk de stabiliteit van de euro in gevaar zou brengen. Kanselier Schroder ziet de mon diale economische crisis als voornaamste spelbreker. Maar volgens Stoiber kan het feit dat Duitsland binnen de EU de laagste economische groei ver toont niet op de stagnerende wereldeconomie worden afge wenteld. Stoiber bekritiseert Schröders 'gebrek aan econo mische initiatieven' en hij houdt de starre Duitse arbeidsmarkt politiek medeverantwoordelijk voor het grote aantal werklozen (boven de vier miljoen). Eichel legt oproepen van de op positie tot een versneld invoeren van geplande belastingverla gingen, om zo de binnenlandse vraag aan te wakkeren, naast zich neer. Volgens Eichels coali tiepartner, De Gx-oenen, ligt de schuld voor het oplopende te kort niet bij de zuinige federale ovei'heid, maar vooral bij de deelstaten en de gemeenten die weigei'en om eveneens de broek riem steviger aan te halen. Hoewel de waarschuwing, de eerste die de Commissie ooit aan een EU-lidstaat deed uitgaan, schei-per is geformuleerd dan was vex-wacht, heeft zij geen ge volgen voor Eichels positie. GPD Milosevic schenkt een kop koffie in in de zaal van het Joegoslavië-Tribunaal. foto Robin Utrecht/AN P #Vv TAIBEH - Twee Israëliërs zijn gisterochtend zwaargewond geraakt door een Palestijnse zelfmoordaanslag. De dader kwam bij de aan slag om het leven. Volgens de Israëlische legerradio zijn de gewon den leden van de Israëlische geheime dienst Shin Beth. Zij zaten op CALCUTTA - De Indiase politie heeft gistex-en een verdachte van de aanslag op het Amexikaanse cultureel centrum in Cal cutta aangehouden. De 30-jax-ige man zou voor de aanvallers onderdak hebben geregeld. De man heeft ontkend. Op 22 januari reden twee mannen op een motor schietend langs het American Center. Vier politieagenten die het ge bouw bewaakten wex-den gedood. Zestien andere agenten en een bewaker van het gebouw raakten gewond, evenals een voorbijganger Volgens de politie heeft een Indiër uit Dubai de verantwoor delijkheid voor de aanslag opgeëist in een telefoontje aan de politie. De aanslag zou een wraakactie zijn gewéest voor de dood van een collega van de man in de deelstaat Gujarat. AP KATHMANDU - In het oosten van Nepal heeft het leger zes tien linkse opstandelingen gedood. Dat meldde de krant Kan- tipur gisteren op gezag van militaire bronnen. Militairen zouden dinsdag een geheime bijeenkomst van op standelingen hebben ontdekt in het district Therathum. Er volgde een vijf uur dux-end gevecht, waarbij de rebellen wer den doodgeschoten. In hetzelfde gebied werden zondag ook al 21 gueiTillastrxjders doox-soldaten gedood. De maoïstische opstandelingen hebben dinsdagavond in het zuiden van het land een aanslag gepleegd op een fabriek van Coca-Cola. Het gebouw raakte zwaar beschadigd. AFP/DPA MEXICO-STAD - Parlementariëx-s in de Noord-Mexicaanse staat Chihuahua hebben plaatselijke i'adiostations gevraagd te stoppen met het uitzenden van 'narcocorridos'. Deze balla des over leven en dood van drugskoeriers moedigen volgens de pax-lementsleden de al welig tiex-ende misdaad in de aan Texas grenzende staat alleen maar aan. Misdaad wordt door de songs gerechtvaardigd en voorgesteld als vanzelfspx-ekend gedrag, zei parlementslxd Abelardo Valenzuela Holguin. Sommige radiostations boycotten de narcosongs al uit zich zelf, maar bij andere stations zijn de liederen een vast onder deel van de programmering. AP MADRID - EU-coördinator voor buitenlandse zaken Javier Solana wordt bij de Spaanse socialistische partij PSOE ge noemd als kandidaat om burgemeester van Madrid te wor- den. Dat heeft de Spaanse krant El Mundo gisteren gemeld. De voox-malige secretai'is-genex-aal van de NAVO zou in prin cipe bereid zijn de kandidatuur te accepteren voor de ge meenteraadsverkiezingen van komend jaar, als alle geledin gen in de PSOE ermee instemmen. De PSOE wil voor juni van dit jaar de kandidaten nomineren. Solana zou echter niet Brussel al dit jaar te verlaten. DPA BANGKOK - De Thaise kroonpx-ins Maha Vajiralongkoni is vorig jaar in het geheim in het huwelijk getreden. Tijdens de ceremonie droeg hij een trainingspak en pantoffels omdat as- ti-ologen hem hadden geadviseerd om het 'simpel te houden'. Dit meldde de krant Bangkok Post gisteren in een van de zeld zame interviews met de 49-jarige kroonprins. Hij vertelde de krant over zijn huwelijk met de 30-jarige Srirasmi Mahidol na Ayudhya: „Op die dag waren we zeer informeel gekleed in T-shix-ts, trainingspakken en pantoffels in het Nonthaburi- paleis. Wij zaten op de grond in de woonkamer toen de ambte naar van de burgerlijke stand binnenkwam, ook ex-g infor meel gekleed, met papiex-en die we moesten tekenen." RTR liet moment van de aanslag te wachten in een auto (foto). Het inci dent had plaats onder een brug vlakbij de Israëlisch-Arabische stad Taibeh, twintig kilometer ten noorden van Tel Aviv. De aanslag is opgeëist door twee Palestijnse groeperingen, foto Tal Cohen/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5