PZC Nieuwbouw in Kloosterzande Duivel waarschuwt drankrijders 17 Huizenbezitters Finlandwijk willen einde aan overlast Eenzaam protest tegen weghalen reclamebord Zierikzeeënaar krijgt vierenhalf jaar wegens doodslag EmergO-project leidt tot extra banen bij Dow Chemical Belastingkantoor centrum Oostburg spoedig aangepakt Ontwikkeling plan Zoutedijk nabij Gewonden bij botsing in Terneuzen zeeuwse almanak Bij voorbaat ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 31 januari 2002 door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse denkt nog dit jaar te beginnen met de ont wikkeling van een nieuwe woonwijk bij de Zoutedijk in Kloosterzande. In de eerste fase, die een looptijd heeft van twee jaar, mogen 21 percelen bouwgrond worden verkocht. Negentien percelen voor vrijstaande woningen en vier percelen voor twee aan el kaar gebouwde huizen. In de tweede fase kunnen er dan nog eens dertig woningen worden gebouwd. „Als we geen bezwaarschriften binnenkrijgen, hebben we de procedure nog voor de zomerva kantie afgerond", verwacht wethouder B. Pauwels „Vervol gens kunnen we het terrein bouwklaar maken en wordt be gonnen met de uitgifte van de grond." Voor de eerste woning zouden eind dit jaar al de palen kunnen worden geslagen. Pauwels verwacht weinig be zwaren tegen de nieuwe wijk nu de Provinciale Planologische Advertentie Nationale gedichtendag 10.30-12.00 uur Schrijfworkshop met Chawwa Wijnberg vanaf 17.00 uur Bl0f signeert het nieuwe Blofboek en de laatste cd Blauwe ruis vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu Spinaziepasta gorgonzola (vegetarisch) of Spaghetti di mare menu met soep vooraf en ijs toe voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 2 februari 14.30-16.30 uur Folksongs met Wout Kemperman en Janpaul Grotenhuis zondag 3 februari Koopzondag Commissie goedkeuring aan het plan heeft verleend. „Er kan al geruime tijd niet meer gebouwd worden in Klloosterzande. Ie dereen zal daarom het nut van dit plan wel inzien. Bovendien ziet het er zeer aantrekkelijk uit met allerlei groenstroken." Van wege de door de provincie vast gestelde nieuwbouwcontingen- ten moet het plan Zoutedijk in fasen worden uitgevoerd. Snel De bouwgrond zal volgens Pau wels binnen de kortste keren zijn uitgegeven. „Kijk maar t naar wat in Vogelwaarde en Lams waarde is gebeurd. Daar was alle bouwgrond ook snel verkocht. Blijkbaar willen de mensen graag in de gemeente Hontenisse wonen." Het ont wikkelen van de nieuwe wijk in Kloosterzande is volgens Pau wels niet zonder slag of stoot ge gaan. „Daar heeft heel wat overleg met de provincie over plaatsgevonden. Het blijkt dan maar weer dat je ook als kleine gemeente heel wat kunt berei ken." Op 5 maart vindt er om 19.00 uur in de raadszaal van het ge meentehuis in Kloosterzande een presentatie plaats van het plan. Inspraak is mogelijk tot 2 6 maart. Daarna komt het voor stel in de commissie grondge biedzaken en de gemeenteraad. door René van Stee OOSTBURG - De bewoners van vier nieuwe koopwoningen aan de Quarles van Uïfordweg in Oostburg willen dat er zo snel mogelijk een eind komt aan de infrastructurele chaos rond hun huizen. Zo is achter de al bijna een maand bewoonde panden in de vernieuwde Finland wijk - inmiddels omgedoopt tot Kroonwijk - nog steeds geen brandgang aangelegd. Ook versperren oude parkeerplaatsen de ingang van diverse garages. Als gevolg van grote plassen water op het braakliggend terrein aan de achterzijde van de woningen, is inmiddels ook sprake optrekkend vocht in de muren. Daarnaast kunnen de be woners nog niets met hun tuin beginnen, om dat ze niet weten waar hun erfafscheiding loopt. Zij verwijten de Algemene Woningstich ting Zeeuws-Vlaanderen (AWZV) en de ge meente Oostburg voorts een gebrek aan com municatie. .Het is ons totaal onbekend wie het aanspreek punt is over diverse zaken. We worden voort durend van het kastje naar de muur gestuurd", luidt de algemene teneur. Omdat de eenvou digste zaken qua entourage naar hun mening totaal niet geregeld zijn, vinden de bewoners bovendien dat ze niet uitgenodigd hadden moeten worden om nu al hun woningen te be trekken. Directeur J. de Rechter van de AWVZ bestrijdt dat de bewoners heen en weer worden geslingerd tussen de woningbouwvereniging en de gemeente. Hij zegt verder dat de AWVZ altijd openstaat voor vragen van de bewoners, ook wat betreft gemeentelijke aangelegenhe den als infrastructuur. „Desnoods spelen we hierin een intermediaire rol", aldus De Rech ter. Hij zegt verder nergens een bouwterrein te kennen waar geen problemen zijn. Zo acht hij het bijvoorbeeld onlogisch om de wijk reeds opnieuw te bestraten, of een brandgang aan te leggen als er nog volop gewerkt en gebouwd wordt. „Hiermee bagatelliseer ik de grieven van de bewoners geenszins. Voor zover mogelijk zul len we altijd proberen him problemen op te los sen. Helaas lukt dat niet altijd, en daar vragen wij begrip voor", aldus De Rechter. Hij is er overigens stellig van overtuigd dat de bewoners van de Kroonwijk binnenkort in een prachtig stukje Oostburg wonen. Do uwe Draaisma Waarom het leven sneller gaar als je ouder wordt 15.00 uur Lurvop zondag met Henk Hardeman vanaf 3 februari De Directiekamer door Eugène Verstraeten WESTDORPE - Lianne Vcr- helst uit Westdorpe is boos, heel boos. Ze moet van de provincie namelijk het forse reclamebord weghalen, waarmee ze klanten naar haar graszadenkwekerij lokt. Gisteren hield ze een ludie ke 'eenvrouws-protestactie'. Door lappen landbouwplastic Advertentie met protestteksten langs de Tractaatweg te plaatsen vroeg ze gisteren aandacht voor de problemen waarmee ze door het provinciaal beleid wordt opge zadeld. 'Plattelandsvernieling', 'Provinciaal beleid, inkomsten kwijt', of 'Geen bordenhinder, wel een boer minder'. Krasse taal. „Jazeker, maar ik voel me verschrikkelijk gediscrimi neerd", zegt ze. „De landbouw zit toch al in een moeilijke hoek en dan mogen we niet eens re clame maken voor onze eigen producten. Belachelijk." Lianne Verhelst, die in een jaar of tien een bloeiende kwekerij in graszaden heeft opgebouwd, schat in dat het verwijderen van het reclamebord haar zeker 30 tot 40 procent aan inkomsten scheelt. „Want ik moet het voor al van passerende mensen heb ben. Hoe moet ik ze anders be reiken? Ik heb de provincie al voorgesteld om mijn inkom stenderving bij te passen, maar daar liepen ze niet echt warm voor." Ze vindt dat de provincie met twee maten meet. „Want bedrij ven die vlak langs de weg geves tigd zijn, mogen hun reclame borden wel laten staan. Als die borden maar binnen een straal van honderd meter van de be- drijfgebouwen zijn opgesteld. Onze schuur ligt driehonderd meter van de weg, dus ik moet mijn bord weghalen." Operatie Het provinciebestuur is in de zo mer van 1997 begonnen de meeste borden langs rijkswegen en provinciale wegen weg te ha len, om de aantasting van het landschap te stoppen. Er zijn nu al zo'n 800 borden verwijderd en de operatie wordt naar ver wachting eind dit jaar afgerond. Er is tegen het provinciebesluit al hevig geprotesteerd, maar dat heeft niets geholpen. Ook de landbouworganisatie ZLTO heeft recent de kwestie rond de borden nog aangekaart. „Want er zijn in Zeeland heel veel land bouwers die door dit beleid ge troffen worden." Lianne Verhelst weet wel dat haar protestactie weinig zal uit halen. „Maar ik ben er niet het type voor om me hier zo maar bij neer te leggen. Ik had het gevoel dat ik toch iets moest doen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Zierikzee is gisteren in Middelburg wegens doodslag veroordeeld tot vierenhalf jaar gevangenisstraf. De Zierikzeeë naar stak 11 augustus vorig jaar in zijn woning na een ruzie zijn 31-jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Dezelfde nacht over leed het slachtoffer aan zijn ver wondingen. Door de rechtbank werd hem het gebruik van de forse hoe veelheid drank en het overmatig gebruik van verdovende midde len, dat aan de steekpartij was voorafgegaan, zwaar aangere kend. „Daardoor was er ruzie ontstaan en heeft de dader in blinde woede met een mes op het slachtoffer ingestoken", zo stond er in het vonnis te lezen. Hoewel de gedragsdeskundigen verdeeld advies uitbrachten, stelde de rechtbank dat de man de steekpartij volledig kan wor den toegerekend. De rechtbank hield er aan de andere kant re kening mee dat de man de fami lie van het slachtoffer onder ogen zal moeten komen. Ook werd meegenomen dat de man aan zijn drank- en drugspro bleem wil werken. Zo heeft hij in de gevangenis overplaatsing gevraagd naar de drugsvrije af deling. Twee weken geleden eis te officier van justitie H. den Hartog zes jaar. door Sheila van Doorsselaer HULST - Clementine van Noordenne en Laura Remoor- tere, beiden dertien jaar en tweedeklassers van het VMBO aan het Hulster Reynaertcol- lege, hebben met hun tekening de verkeersposterwedstrijd gewonnen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Zij gingen aan de slag met het thema alcohol en pen den een griezelig doemscena rio neer voor lieden die met een slok op achter het stuur krui pen. Clementine en Laura ontvin gen hun prijs (ieder een cd-bon en een oorkonde) namens het ROVZ uit handen van wethou der J. de Bliek van de gemeente Reimerswaal. De overige prij zen in de categorieën beveili gingsmiddelen en snelheid waren al op maandag 3 decem ber op locatie uitgereikt. Die dag kwam het Reynaertcolle- ge echter niet zo goed uit en daarom werd besloten de da tum wat te verschuiven. Clementine en Laura hebben in de tekenlessen aan hun ont werp gewerkt. De slogan 'Weet waar je terecht komt? Rij niet onder invloed' prijkte boven een tekening van een duivel. Afschrikwekkend genoeg. Beide dames hadden het ont werp zelf bedacht en hebben er ook samen aan gewerkt. „We hebben ieder de helft van de tekening gemaakt", zegt Cle- Clementine van Noordenne (rechts) en Laura Remoortere (midden) kregen van wethouder J. de Bliek van de gemeente Reimerswaal de prijs voor hun winnende poster, foto Camile Schelstraete doorConny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het EmergO- project van Dow Chemical in Terneuzen is zo goed als afge rond. Deze week ondergaat de nieuwe nafta-kraker een laatste test. Dit kan gepaard gaan met enige overlast (lawaai en affak- kelen) voor de omgeving. Vanaf begin volgend maand moeten de nieuwe installaties op volle ca paciteit draaien. Het EmergO-project was voor Dow-Terneuzen het grootste vernieuwings-en i'enovatiekar- wei van de afgelopen vijftien jaai". Meer dan 1400 medewer kers van onderaannemers zorg den ex*voor dat de vernieuwing van de tweede naftakraker op het terrein van de chemiegigant binnen de geplande tijd en het budget werd uitgevoerd. Met het project, dat Dow zo'n miljard gulden (460.000 euro) kostte, werd in november 1999 aangevangen. Het doel was de oude kx'aker dusdanig te moder- nisei-en dat-ie nog eens twintig jaar meekon en tevens goed zo zijn voor een uitbreiding van de ethyleen-productiecapaciteit van 1,1 naar 1,7 miljoen ton per jaar Volgens Dow-woordvoer der F. Neve is het hele project zonder noemenswaai'dige te genslagen afegrond. Dow is ui termate tevreden over het feit dat het grote kax"wei geklaard werd zonder bedrijfsongevallen en milieu-incidenten. „We had den de onderaannemers een uitkering in het vooruitzicht ge steld als zij hun werk zonder in cidenten zouden afronden. Een flink aantal conti'actors heeft die premie ook gekregen", zei Neve. Ook het aantal milieuklachten - er moest de voorbije twee jaar nogal eens afgefakkeld worden - bleef bepex-kt. De vernieuwing van het haid van de Terneuzense vestiging heeft behoorlijke gevolgen voor de andere activiteiten van het bedrijf. De productiecapaciteit van latex, een coatingsmiddel voor papier, zal de komende tijd fors worden uitgebreid. Zo ook die van cumeen, een oliederi vaat dat afgenomen wordt door een Antwerps bedrijf. Voorts nam voor het eex-st in jax-en het pex-soneelsbestand van Dow weer toe. Zo werden er het voor bije jaar 118 nieuwe werkne mers aangetrokken, bijan vijf tig meer dan het jaar daarvoor Neve verwacht dat ook in de na bije toekomst weer meer men sen op het Dow-tex-rein zullen komen te werken. Het bedi'ijf heeft de x-elaties met hogescho len en universiteiten weer nieuw leven in geblazen om ver zekerd te kunnen zijn van jonge, getalenteerde aanwas. Logistiek park De ontwikkelingen bij het logis tiek park aan de Braakmanha ven verlopen voorspoediger dan eerst werd gedacht. Deze zomer wordt het overslagterrein in de noordelijke Braakmanpolders officieel in gebruik genomen. Voor die tijd wil de exploitant Katoennatie in plaats van de ge plande veertig opslagsilo's, tachtig silo's bouwen. Daar naast komt op het texrein ook nog een pakhuis met een vloex- oppervlak van 7200 vierkante meter. TERNEUZEN - Bij een botsing tussen twee personenauto's in Terneuzen hebben twee mensen gisterochtend lichte verwon dingen opgelopen. Het ongeval gebeurde op de kruising van de rijksweg 61 met de Haai-manweg. Een 29-jarige automobiliste uit Terneuzen reed over de Haarmanweg en wilde op de kruising met de rijksweg oversteken naar de Koegorsstraat. Hierbij verleen de zij geen voox'rang aan een 32- jarige automobilist uit de ge meente Borsele. Door de klap belandde de Terneuzense op de vluchtheuvel. Zij liep hierbij een pijnlijke nek op. Een 26-ja- rige inzittende uit Rotterdam had een pijnlijke rug. Het verbod op reclameborden schaadt de boeren, vindt Lianne Verhelst uit Westdoi-pe. Met leuzen op landbouwplastic wijst ze voorbijgangers op de gevolgen van het verbod. foto Charles Strijd door René van Stee OOSTBURG - Ontwikkelings maatschappij BAM-NMB be gint medio maart met de bouw van appartementen en winkels in het voormalige belastingkan toor in Oostburg. Hiermee komt een einde aan jarenlange leeg stand van het pand en krijgt ook het braakliggende terrein in het centrum van Oostburg een in vulling. Het bouwplan krijgt als naam Residentie Osborgh mee. Inmiddels zijn bouwvakkers druk bezig met het bouwklaar maken van het pand en de om liggende grond. Hoofduitvoex- der J. de Groote van BAM-NBM ver-wacht dat deze werkzaam heden nog enkele weken in be slag nemen. Wat hem betreft kan dan zo snel mogelijk met de bouw worden begonnen. „Het wachten is nu nog op de bouw vergunning van de gemeente, die we een dezer dagen hopen binnen te krijgen", aldus De Groote. Gemeentewoordvoer ster S. De Kievit bevestigt dat de vergunning in de loop van volgende week bij BAM-NMB in de bus valt. Het bouwplan voorziet in veexdien apparte menten, waaxwan vier in het oorspronkelijke gebouw, en veertien garageboxen. Er is ver der een beperkt vloeroppeiwlak beschikbaar voor commerciële activiteiten. BAM-NBM mikt hiex'mee op kleinschalige detail handel of een kantoor. De huidige opzet van Residentie Osborgh is veel kleinschaliger dan beschreven in de oorspron kelijke plannen van Witte- Boussen-De Bruin. Dat vooi-zag in de bouw van 24 appartemen ten en een of meer winkels. Ook het tegenovergelegen pand aan de Markt zou hierin worden be- tx-okken. BAM-NMB, dat het project in 1999 van Witte-Boussen-De Bruin overnam, zag echter geen heil in dergelijke grootschalige plannen. Redenen hiervoor wa ren onder meer het reeds grote aantal gebouwde appartemen ten in Oostburg en de wens van de Rijksgebouwendienst, de vo rige eigenaar van het pand, om het beeldbepalende pand te be houden. Als gevolg van de afgeslankte plannen komt er eveneens geen winkelpassage tussen het door BAM-NMB aangekochte hoek pand aan de Mar-kt en het voor malige belastingkantoor. De verwachting is verder dat de passage tussen het het Ledel- plein en het Sint Egiliusplein een voetgangersgebied blijft. Ook de weg langs multifunctio neel centrum Den Hoekzak blijft dus liggen. mentine. De kans zit erin dat hun tekening op posterfox-- maat te zien zal zijn in onder andere bushokjes. Indien mo gelijk zal het ROVZ de ver keersposter inzetten voor ver- keersveiligheidscampagnes in Zeeland. Clementine:,,Maar ze hebben ons niks beloofd." Die Vlissingse kantoorgeno ten besloten het er op te wa gen. Er stond een beursbe- zoek in Utrecht op de agenda. Het vooruitzicht van files en duur parkeren en dan nóg een heel eind moeten lopen won het van de kans op ver traging. Besloten werd de trein te nemen. Aanvankelijk ging het pri ma. De trein arriveerde op tijd in het Vlissingse station en vol goede moed installeer den de collega's zich. De con ducteur heette hen uitermate opgewekt welkom. Op hun vraag of er in de trein ook koffie te verkrijgen was, moest hij het antwoord schuldig blijven. Maar hij zou informeren. Kort daarna was hij terug, met koffiebon nen voor onze reizigers. Voor als het koffie karretje later voorbij zou trekken. Met de complimenten van de NS, riep hij er vrolijk bij. Ruim voor hun bestemming stokte de reis. Er stak wat storends het spoor over, de trein mocht een station nog niet in en nog wat akkefietjes haalden de vaart er flink uit. Conducteur en koffiekarretje bleven uit het zicht. Om de verveling te verdrijven wer den de gratis bonnetjes maar eens bestudeerd. „U aangeboden door de NS met excuses vanwege de ver traging", stond erop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45