Swath goede opvolger loodskotter 0 n i c n M n n n c o erscnure Humor van belang bij postnatale depressie e II en U I U I UJ U I I U C I V oar S C H 0 0 Ni 0111-402000 SMEREN IS VET VAN IHlW!IJtHa - ïïj|i||i|i|ll]UKl CUD - (COD. IJ J f FOTO«VIDEO www.verschurenfotovideo.nl Adverteren? In de PZC natuurlijk! Dief steelt 71 flessen shampoo Ochtendspits Wateroverlast Orgel Zestig mille voor onderhoud reddingsposten Loodsenorganisaties hakken eind dit jaar knoop door over vervanging Kom kijken naar onze nieuwe collectie. 700 japonnen (36 t/m 58) De mooiste en grootste metken GRATIS MET DE BUS? Nationaal Reumafonds S3 3~ V00R m TERNEUZEN - In een winkelpand in Terneuzen zijn gistermorgen 71 fles sen shampoo gestolen. De diefstal werd door onbe kende^) gepleegd; de waarde van de shampoo bedraagt enkele honder den euro's. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Reeds lang' staat ter discussie de veiligheid en de doorstroming in de Grevelingenstraat ter hoogte van de Miereweg vanwege de toegangswegen voor de school 't Kofschip: in de ochtendspits is vooral de kruising Grevelingen straat en Miereweg een drama voor de schoolgaande ouders en kinderen èn voor het werkver keer. Nu is er dan een oplossing ge vonden waarbij het verkeer mijns inziens zal toenemen en de veiligheid voor de kinderen evenredig zal afnemen, zeker in de ochtendspits (tussen 8.10 en 8.30 uur). Dit onderdeel(?) van het 'masterplan' is niet echt meesterlijk. Waarom nu kinderen laten oversteken tussen graafmachi nes, terwijl de arbeiders gewoon doorgaan met hun werk? Weten de heren beleidsmakers niet dat, de voorjaarsvakantie in week 7 een voor de hand liggender week is? B. de Vries Oosterscheldestraat 25 Zierikzee Voor de prioriteitstelling bij de aanpak van de wateroverlast op Schouwen is een enquête ge houden. Volgens welke criteria is niet duidelijk. Er wordt ge sproken van een integrale aan pak, maar wat dat betekent is evenmin duidelijk. Een bepaald gebied voorrang' geven hoeft niet te betekenen dat het pro bleem daarmee opgelost is. Daarvoor is de onderlinge af hankelijkheid van het gehele gebied te groot. Voor het gedeel te van Schouwen ten oosten van de Lagezoom wordt een apart onderzoek ingesteld, geheel on afhankelijk van de Kop van Schouwen, omdat de water huishouding daarvan teveel afwijkt. Het is gevaarlijk te ver onderstellen dat de waterhuis houding in het ene gebied onaf hankelijk is van het andere en dat twee onafhankelijke bere keningen uitgevoerd kunnen worden. Het is zelfs zo dat de grondgedachte van regenwa teropslag in zandgebieden anders kan uitpakken dan in kleigebieden. Daarnaast is het aantal betrokken overheidsin stanties nogal groot en gevari eerd, hetgeen gepaard kan gaan met een moeilijk beslissingstra ject. Overleg en vooral uitleg' in een zo vroeg mogelijk stadium is wenselijk. Dan worden belang hebbenden niet voor een vol dongen feit gesteld. Bram Steijn Grevelingenlaan 3 Burgh-Haamstede Met intense vreugde vernam ik via de krant en radio dat er van af wordt gezien om de kerk om te bouwen tot theater. Als één van de eerste medewerksters van Mar van de Veer om geld in te zamelen voor de restauratie van het orgel, ben ik blij dat het instrument zal blijven klinken zoals het nu is. Het eerste geld kwam binnen op een tentoon stelling van foto's van orgels van het gehele land, die Mar had ge organiseerd. Vele acties zijn ge volgd, onder meer het benefiet concert in de Doelen. Daarom feliciteer ik hem met zijn be haald succes. H. M. Pannekoek-van de Weele Groeneweegje 14 Zierikzee ZOUTELANDE - Het Veerse college van B en W wil bijna zes tigduizend euro besteden om het achterstallig onderhoud uit te voeren van de reddingsposten op de stranden van Dishoek en Zoutelande. Daarnaast wordt een deel van het bedrag gebruikt om nieuwe reddingsmaterialen aan te schaffen. Voor de post op Zoutelande wordt een nieuwe reddingsboot aangeschaft, inclusief twee mo toren. De huidige boot is twaalf jaar oud. donderdag 31 januari 2002 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Neder lands Loodswezen en de Vlaam se loodsdienst overwegen de huidige loodskotters op zee te vervangen door swaths, een speciaal soort schepen dat de provincie ook laat bouwen voor het toekomstige fiets-voetveer Vlissingen-Breskens De twee loodsenorganisaties hebben met name interesse in de swath-loodsschepen die door de Duitse werf Abeking Rasmus sen zijn gebouwd voor beloocl- sing van schepen in de monding van de Elbe, de vaarweg naar Hamburg. De loodskotters die op de kruis posten Steenbanken bij West- kapelle en Wandelaar voor de Vlaamse kust liggen, zijn verou derd. Ook het beloodsingsys- teem waarvoor de loodskotters worden gebruikt, is niet meer helemaal van deze tijd. Zee- loodsen moeten nog van de loodskotters in kleine vaartui gen naar zeeschepen worden ge bracht of van zeeschepen wor den gehaald- Het kan moderner, heeft het Ne derlands Loodswezen begin jaren negentig al eens uitgedok terd. De loodsdienst in het Ame rikaanse Houston diende des tijds als voorbeeld. Daar waren al swath-achtige loodsschepen in de vaart. Die zijn minder ge voelig voor golfslag, wendbaar der en kunnen direct langszij zeeschepen komen. Dat scheelt weer personeel. Het Nederlands Loodswezen heeft indertijd toch niet doorgezet. De ontwik kelingskosten bleken erg hoog en er braken onzekere tijden aan, omdat de rijksoverheid met het idee kwam concurrentie in te voeren bij het beloodsen van zeeschepen. Dynamisch „Wij hebben de draad weer op gepakt", vertelt J. Waasdorp, hoofd operaties bij het Neder lands Loodswezen in Vlissin gen, „omdat de loodskotters oud worden. En wij willen be kijken of er een meer dynamisch beloodsingsysteem mogelijk is dan met de huidige schepen: Wij zijn daar nog niet uit. Een be langrijke vraag is bijvoorbeeld door Anja Bimmel MIDDELBURG - „De samenleving spie gelt een roze wolk voor. Maar helaas brengt de geboorte van een kindje niet al leen maar blijdschap met zich mee." Dat zeggen Ans van Noppen en Leida Passe- nier. Zij beginnen 1 maart in Middelburg een lotgenotencontactgroep voor vrou wen die lijden aan een postnatale depres sie ofwel Post Partum Depressie (PPD). Van Noppen werd zelf na de geboorte van haar oudste kind geconfronteerd met PPD. „In ons werk zagen we ook dat er over deze vorm van depressie te weinig bekend is bij vrouwen. Veel vrouwen hebben geen idee van wat ze te wachten kan staan", zegt Passenier, die een prak tijk voor zwangerschapsyoga en -bege leiding heeft. Zeker 20.000 vrouwen per jaar krijgen last van een depressie na de geboorte van hun kind. Toch is de voor lichting onder aankomende moeders slecht. Door dit tekort aan voorlichting is het moeilijk voor vrouwen om het pro bleem te herkennen en vervolgens te er kennen. Het is normaal dat moeders na de ge boorte prikkelbaar worden of last krij gen van huilbuien en vermoeidheid. Meestal verdwijnt dit nog voor de kraamtijd voorbij is. Pas als extremere symptomen zoals slaapstoornissen, on beredeneerde angst of paniek de kop op steken, kan er sprake zijn van PPD. Het herkennen van de symptomen is volgens het tweetal niet het grootste probleem. „In de huidige maatschappij moeten we supermoeders zijn", legt Ans uit. „Vaak schamen vrouwen zich als blijkt dat ze niet aan dit beeld voldoen." Om de bewustwording over PPD op gang te brengen, begonnen Ans en Leida vorig jaar oktober huisartsen, kraamverzor- gers en wijkverpleegkundigen te voor zien van voorlichtingsmateriaal. Ook volgden ze via de stichting Selene in Utrecht een training voor het begeleiden van groepen met PPD. Met deze training en hun eigen ervaringen beginnen ze in maart in het Pakhuis in Middelburg de eerste lotgenotengroep in Zeeland. Luisteren De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten en is vooral bedoeld voor vrouwen die ac tief aan hun genezing willen werken. „Het is niet zomaar een praatgroepje", zegt Leida streng maar met een glimlach. De deelnemers moeten kunnen en willen luisteren naar anderen.Voor iemand die nog in de beginfase van PPD zit, is deze cursus minder geschikt", legt Van Nop pen uit. Vaak is het dan n og te zwaar om naar er varingen van anderen te luisteren." Het is volgens haar beter dat deze mensen eerst persoonlijke hulp zoeken. Tijdens de bijeenkomsten staan een aan tal thema's centraal die de cursisten moe ten helpen bij het oppakken van het da gelijkse leven. Ontspanning is volgens Ans en Leida een belangrijk thema. „Hu mor en gezelligheid horen bij het leven. Hopelijk kunnen we de vrouwen in onze groep dit weer laten ervaren." Voor meer informatie over de cursus kan gebeld worden met 0118-582650 of 0118-469982. hoeveel helikopterbeloodsin- gen wij met een nieuw systeem kunnen besparen. Eind dit jaar moet het beeld compleet zijn." De verwachting is dat de Vlaamse loodsdienst eerder dan het Nederlands Loodswezen tot bestelling van nieuwe schepen zal overgaan, waarschijnlijk in de loop van 2003. De Vlaamse loodskotters zijn echt aan ver vanging toe. Op korte termijn reist een Vlaams-Nederlandse delegatie naar Duitsland om de swaths in de Elbe-monding in de praktijk te zien. En mogelijk komt er in het najaar één van de Duitse loodsboten - werkplat- forms op poten, gedx-agen door torpedo-achtige drijvers onder water - naar Vlissingen Ans van Noppen (links) en Leida Passenier willen vrouwen met een postnatale depressie helpen het dagelijkse leven weer op te pakken. foto Lex de Meester LOUK Doei, gr., mazzel, see you Paul \Vij zijn verdrietig omdat we LOUK moeten missen. Mieke Yvon Angela Annemieke Giogella Liesbeth Hans Peter Jolanda Geert Janneke Marjan Willem Paul Sarie jurrit Carolien Bianca Carin Conny Susanne Wilco Coby Penny Ans Anne Aan uw vriendelijk meeleven in ons verdriet bij het over lijden van JACOBA ADRIANA CORNELISSE-DE REGT bewaren wij een dankbare herinnering. Onze oprechte dank hiervoor. Fam. Van der Maas-Cornelisse Kats, januari 2002. Mede door de overweldigende belangstelling is het voor ons onmogelijk om ieder persoonlijk te bedanken. Voor het medeleven en deelneming na het plotseling heengaan van mijn lieve man en onze papa ROELF EERKES betuigen wij onze oprechte dank. Henny Eerkes-Geensen Henk Miryam Temeuzen, 31 januari 2002. Hierbij laten wij u weten dat wij onze zaak hebben stop gezet. Wij danken alle clientèle voor het vertrouwen dat zij ons gegeven hebben in de afgelopen jaren op de markt in Middelburg. VOF de Zeeuwse Kaasboer Kanaalkade 58, 4571 CL Axel Wegens omstandigheden is het kantoor van Woningstichting Walcheren Burchtstraat 48 te Oost-Souburg vrijdag 01 februari a.s. de gehele dag gesloten. BEGRAFENISOHDERNEMING m Verzorging van uitvaarten over geheel Schouwen-Duivelanc! Blindeweg 11 -4315 CG Dreischor Indien gewenst opbaring in ons eigen rouw centrum te Zierikzee Uitvaartleiders: Dhr. H. Schoonaard - Mevr. M. Schoonaarcl - Dhr. J. Sijriei Uitvaartleider St. Philips land, Tholeti e.o.: Dhr. J. M. Steijn bruidshuis Open mot/mza 10-17 uur Zondag open 13-17 uur Bel voor afspraak 0117-45^861 Brouwerijstraat 9, Oostburg Het Nationaal Reumafonds zoekt mensen die bereid zijn een paar uur met de collectebus rond te gaan in de collecteweek in maart. Dat is hard nodig om anderhalf miljoen mensen met reuma te helpen. Het Nationaal Reumafonds is u zeer erkentelijk als u ja zegt. U kunt zich aanmelden bij mevrouw Geertje van den Berg, tel. 020-5896471. Nationaal Reumafonds Giro 324 Amsterdam Het Nationaal Reumafonds zoekt mensen die bereid zijn een paar uur met de collectebus rond te gaan in de collecteweek in maart. Dat is hard nodig om anderhalf miljoen mensen met reuma te helpen. Het Nationaal Reumafonds is u zeer erkentelijk als u ja zegt. U kunt zich aanmelden bij mevrouw Geertje van den Berg, tel. 020-5896471 Giro 324 Amsterdam Zonnetips voor wintersporters Gebruik op wintersport altijd een anti-zonne- brandcrème om je huid te beschermen tegen UV- straling. Zo voorkom je zonnebrand. Filters in deze crèmes zorgen ervoor dat minder UV-straling je huid bereikt. Smeer je huid 's ochtends goed in; een half uur voor je de piste op gaat. Herhaal dit ongeveer elke twee uur. Er zijn producten die spe ciaal geschikt zijn voor de wintersport. Een crème op vetbasis kan niet bevriezen, blijft ook bij lage temperaturen goed smeerbaar en voorkomt uit droging van de huid. Meer weten? Surf voor meer zonnetips naar www.smerenisvet.nl NEDERLANDSE KANKERBESTRIIDING I SONY DSC-P50 Een mooie compacte Cyber-shot digitale fotocamera met 3x optische zoom, autofocus, LC-Display, ingebouwde flitser, Clipmotion en Memory Stick. Een ideale winter sportcamera. y^y*.*"1..1 r-r NIKON C00LPIX 5000 Een topklasse digitale fotocamera met 3x optische zoom, TT-lichtmeting, ingebouwde j CANON IXUS v I Een compacte digitale fotocamera met I 2x zoom, autofocus, ingebouwde flitser, 1 I LC-Display, continu opname en en USB. I Deze camera maakt gebruik van een Com- flitser, autofocus, volledige handinstelling, pact Flashcard. I magnesium behuizing en LC-Display. 1 VAN i m- i VOOR OLYMPUS C-700 Een ultrazoom digitale fotocamera met 10x g optische zoom, ingebouwde flitser, ESP-licht- B meting, LC-Display en USB-interface. Deze camera is volledig handmatig instelbaar. VOOR Het grootste assortiment l digitale camera's I en accessoires! Breda: Ridderstraat (076) 514 40 45, Lange Brugstraat (076) 522 60 70, Middelburg: Lange Geere (0118) 61 26 03 Roosendaal: Dr. Brabersstraat (0165) 56 90 88, Oosterhout: Arendstraat (0162) 45 42 52, Zuiderhout (0162) 42 66 06 Steenbergen: Kaaistraat (0167) 56 37 68, Rijen: Wilhelminaplein (0161) 22 32 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42