Ondernemers voor parkeergarage Theater als vuurdoop voor het dualisme Expositie als afscheidscadeau voor tekendocent Bazar krijgt Goese scholieren aan het lezen en dichten Werkstraf voor inbraakpoging Grenslinden voor vorstelijk paar Afspraken taxateurs ingetrokken Sportveld Koudekerke op de schop Man troggelt geld af met smoes Parkeerterrein aan Hoofdpoortstraat lijkt ZOC niet de beste oplossing Vrouw krijgt 24 dagen voor inbraken die ze als man pleegde Wonderwaan in bibliotheken agenda MIDDELBURG -Een 63-]arige inwoner van Vogelwaarde moest zich gisteren voor de Middelburgse politierechter ver antwoorden voor een onbezonnen actie. De man was stom dronken toen hij op 2 mei vorig jaar inBiezelinge een terraste gel door het raam van de woning van zijn ex-schoonzuster gooide. Het was zijn bedoeling om er geld weg te nemenmaar zover kwam het niet. Voor de inbraakpoging werd de ver dachte conform de eis veroordeeld tot honderd uur taakstraf. Daarnaast vond politierechter R. Fibbe een schadevergoe ding van 250 euro aan het slachtoffer op zijn plaats. De verdachte zei door gokschulden in de problemen te zijn ge raakt. Hij had zich die dag in een café laten vollopen. „Ik had twintig bacardi-cola's en vijftien pilsjes op", zei hij gisteren. Met de zuster van het slachto ff er had hi j vi j f ent wintig j aar sa mengewoond. NISSE - De serviceclub Ki wanis gaat zaterdagmorgen ter ge legenheid van het huwelijk van Willem-Alexander en Maxi ma twee grenslinden planten op de Koedijk bij Nisse en op de Lenshoekdijk bij 's-Gra venpolder. De Stichting landschaps beheer Zeeland heeft een programma gemaakt om het syteem van grenslinden in de Zak van Zuid-Beveland in ere te her stellen. Grenslinden werden vroeger geplant op de scheiding van ambachtsheerlijkheden, op de grenzen tussen polders op kruispunten van dijken. De oude Zuid-Bevelanders grepen vaak een bijzondere gebeurtenis aan om de bomen te planten. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft op verzoek van de Waarderingskamer de prijsafspraken met taxateurs ingetrokken. In totaal bleken 75 van de 504 ge meenten ongewenste afspraken met taxateurs te hebben, maar ruim vijftig hebben met ingang van dit jaar deze bepa lingen geschrapt. Andere Zeeuwse gemeenten hadden niet zulke afspraken, zo blijkt uit onderzoek van de Waarderings kamer, die toeziet op de uitvoering van de wet waardering on roerende zaken (WOZ). Ze beloofde in augustus vorig jaar op verzoek van vereniging Eigen Huis de taxatie van huizen na der te bekijken. KOUDEKERKE - Het hoofdveld van het sportpark aan de Biggekerkseweg in Koudekerke is aan renovatie toe. Het ge meentebestuur van Veere wil de slechte staat van het veld aanpakken. De totale kosten hiervoor bedragen ongeveer vijf en veertigduizend euro. Het veld verkeert al enkele jaren in een zeer slechte staat. Vanaf september vorig jaar tot janu ari van dit jaar was het veld onbespeelbaar. ISA-sport, de overkoepelende sportorganisatie,adviseert een nieuwe drai nage aan te leggen en daaromheenextra zand aan te brengen. Bovendien moet de grond opnieuw ingezaaid worden. Het is noodzakelijk om eens in de vijftien jaar dit soort renovaties uit te voeren. Het sportveld van Voetbal Combinatie Koude kerke VCK) is meer dan achttien j aar geleden het laatst onder handen genomen. Als in april hiermee wordt begonnen, is het veld bij de aanvang van het nieuwe seizoen weer bespeelbaar. VLISSINGEN - Een bewoonster van de Hoge weg in Vlissin- gen is dinsdagmiddag opgelicht. Een onbekende man kwam aan de deur met een smoesje en wilde tien euro lenen. Die zou hij later teruggeven. Hij is niet meer geweest. De Vlissingse was niet de enige die slachtoffer werd van de oplichter. Bij de politie kwamen verschillende meldingen binnen. donderdag 31 januari 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) wil de discussie over de par- keerproblematiek in de binnen stad openbreken. Volgens res taurateur H. Landman van de werkgroep herinrichting ligt de aanleg van een gratis parkeer terrein aan de Hoofdpoortstraat minder voor de hand dan de ge meente zegt. Het ZOC heeft meer vertrouwen in eigen plan nen voor de bouw van een par keergarage in de Mossel- of Ap pelboomgaard. Het collectief vond vorig jaar een onderneming bereid de deels ondergrondse voorziening te bouwen én te exploiteren. „Dat kost de gemeente geen cent", aldus Landman en be stuursvoorzitter B. Noomen. De garage zou drie verdiepingen moeten beslaan, goed voor bijna zevenhonderd parkeerplaatsen. Daarmee komt de weg vrij voor een nagenoeg autoloos Haven plein. In het herinrichtingsplan van het ZOC blijft alleen een kleine strook voor de Beuze ge handhaafd. De overige ruimte komt dan beschikbaar voor te rassen en als 'wandelgebied'. De keuze voor een parkeergara ge pal achter het winkelgebied ligt volgens Landman voor de hand. De locatie is vanaf de ro tonde in de N59 en de Touwbaan makkelijk bereikbaar, wat no deloos rondrijden en overlast in het overige stadsdeel voorkomt. Landman ziet ook belangrijke voordelen, afgezet tegen het plan van de gemeente om aan de Hoofdpoortstraat een gratis parkeerterrein aan te leggen. „De eigen inwoners hebben daar sowieso al niets aan. Men sen uit Poortambacht kunnen straks een paar honderd meter met hun auto rijden, om vervol gens minstens zo ver te moeten zeulen naar de stad voor een paar boodschappen. Dat schiet dus niet op! Bovendien gaat Noorderpolder flink groeien, dus is het veel logischer dat je de capaciteit aan deze kant van de stad houdt." De mogelijkheden voor de potentiële exploitant van de parkeergarage vormen een be langrijk argument voor de kant door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Schrijf dat maar niet op", zegt hij tientallen keren tijdens het gesprek naar aanleiding van zijn bijna 35-jarige loopbaan als tekendocent aan de scholengemeenschap in Zierikzee. Henk de Looff houdt niet van stellingen poneren en meningen verkondigen. In één ding is hij wel heel stellig: de exposi tie die oud-leerlingen met hun eigen werk samenstelden als afscheidsge schenk vindt hij een grote eer. Hun tekeningen, schilderijen, foto's en grafisch werk prijken deze weken aan de wanden van Galerie Galerij op de locatie Pieter Zeeman van Scholengroep Pontes in Zierikzee. Initiator en collega Johan Everaers nodigde negentien oud-leerlin gen van de jaren tussen 1975 en 1995 uit mee te doen met deze De Looff-expositie. Ze reageerden spontaan. Allen zijn jonge mensen die allen een beroep hebben ge kozen dat in het verlengde ligt van het vak tekenen. Ze werken als zelfstandig beeldend kunstenaar, als docent beel dende vorming of als grafisch of indu strieel ontwerper. Het resultaat is een ex positie met als titel Teken Dunnaar één van de gevleugelde uitspraken van De Looff. „Dat zei ik vaak omdat je dunne lijntjes altijd nog kunt corrigeren, maar zoiets zou ik nu nooit meer zeggen." De Looff heeft in de loop der jaren het op leggen van gedragsregels vrijwel afge zworen. Voorzichtig laverend tussen alles wat hij zegt, houdt hij uiteindelijk enkele uitspraken overeind. „Sociale vaardigheden zijn van primair belang in het onderwij s"vindt hijHet liefst wil hij de leerlingen zoveel mogelijk vrijlaten in hun zelfstandige ontwikkeling binnen het vak tekenen. Diegenen die daar echt behoefte aan hebben, wil hij wel aanwij zingen geven ter ondersteuning, maar liever niet in absolute wetmatigheden. De Looff gaat graag uit van de positieve kanten van zijn leerlingen. Hij zal ze ook niet vermoeien met zijn eigen waarde oordelen over wat mooi en lelijk is. Lie ver toont hij hoe Karei Appel op 82-jari- ge leeftijd steeds een enorme daadkracht uitstraalt. Hoe ze dat werk moeten be oordelen, laat hij graag aan de jongeren zelf over. Vrijheid Henk de Looff stopt per 1 maart na bijna 3 5 j aar tekenonderwijs. De echte vrijheid zonder roosters lokt, maar tot dat mo ment gaat hij elke dag met plezier naar zijn werk. Hij koos ooit bewust voor het onderwijs en heeft daar nooit spijt van gehad. Hij is er de man niet naar met toe ters en bellen afscheid te nemen. Een re ceptie is aan hem niet besteed, maar die expositie in de gangen van de school doet hem goed. Johan van der Woel schilderde De Looffs portret zo treffend dat zijn kleinkinderen spontaan 'opa' riepen toen ze het zagen. Zijn dochter en gra fisch ontwerpster Britt de Looff behoort ook tot de exposanten. „Het is goed wat ze gemaakt heeft", zegt hij als vadef én als docent. Het belang dat Henk de Looff hecht aan kijken, zien en luisteren ver beeldde ze mooi. Verder komen in haar werk zijn voorliefde voor strand, zee en zijn naaste familieleden tot uiting. De expositie biedt ook werk van Alex van der Woel, Thijs Smorenburg, Arie Roon, Margreet Leijdekker, Klaas en Sophie Hendriks, Ira van der Kop en Carel Gel derblom. Jeroen van 't Leven verbeeldde uitspra ken van bekende kunstenaars. 'De beste ontspanning is leuteren' van J. Cherdon- ne spreekt De Looff het meest aan. De expositie in Galerie Galerij is tot en met 4 apriltezien op schooldagen van 9.00 tot 16.00 uur en na telefonische afspraak. tekeningen van het ZOC, zo geeft Landman aan. Om de voorziening straks rendabel te maken, is hij niet gebaat bij gra tis parkeerterreinen in de direc te omgeving. „Daar zou dus nog even over gesproken moeten worden." Volgens Landman zou het bedrijf voelen voor overna me van het totale parkeerbeheer van de gemeente. „Met die con structie hebben ze her en der in het land ondertussen al de nodi ge ervaring opgedaan. Het le vert de gemeente in mijn ogen een fikse besparing op." Het ZOC wil zijn herinrich tingsplannen volgende week presenteren aan de gemeente. De bedoeling is dat de opzet als inspraakreactie wordt meege nomen in de versie van de Struc tuurvisie Zierikzee. Voorzitter Noomen wacht te vens met belangstelling op de uitwerking van de plannen van de Brouwse uitgeverij TSTP van R. Bolderman. Dat concept gaat uit van een kelder onder het Ha venplein. Ook wil Bolderman op die locatie een ondergronds his torisch panorama realiseren, naar idee van Mesdag in Sche- veningen. Verkeerswethouder C. Veerhoek was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. Wat leerde tekendocent Henk De Looff aan zijn leerlingen? Hier het resultaat op een portret met hemzelf als onderwerp. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige vrouw uit Middel burg voor een serie inbraken veroordeeld tot 365 dagen ge vangenisstraf, waarvan 341 da gen voorwaardelijk, proeftijd drie jaar en 240 uur werkstraf. De vrijheidsstraf heeft ze in voorarrest uitgezeten. De vrouw pleegde de meeste inbra ken in 1998, toen ze als man door het leven ging. Na een poging tot diefstal met geweld in juni 1999 in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes werd de verdachte aan gehouden. De rechtbank stelde vast dat de woninginbraken op geraffineerde wijze waren gepleegd door er huwelijksaan kondigingen in het Reformato risch Dagblad op na te slaan. Daardoor wist hij dat de bewo ners niet thuis waren en kon hij zijn slag slaan. Door psychische en transseksu- ele problemen had hij zich op het criminele pad begeven. Na de geslachtsoperatie is de Mid delburger als vrouw aan een nieuw leven - met een eigen be drijf en een nieuwe vriendin - begonnen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam GOES - Het onderwijsproject Bazar is een zeer goede aanvul ling op het huidige onderwijs programma. Tot die conclusie komen de betrokken partijen een half jaar na de invoering ervan. Bazar moet vmbo-leer- lingen in de Oosterschelderegio aan het lezen krijgen en ervoor zorgen dat ze zelf meer aan cul tuur gaan doen. Bazar is een project van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, de openbare bibliotheken van Goes, Reimerswaal en Zie rikzee, Scoop, het RPCZ, het Centrum voor de Kunsten, het ROC en het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschel deregio. Gezamenlijk bieden zij het project Bazar aan op VMBO-scholen om zo tot een grotere samenwerking op het gebied van leesbevordering en cultuureducatie te komen. De meeste scholen starten vol gend schooljaar met het project, maar het Buys Ballot College en Groot Stelle in Goes gaven al in september de aftrap. Volgens docent Jan Kees Oom van Groot Stelle zijn de leerlingen enthou siast over de methode. „Lezen staat bij VMBO-scholieren niet hoog in het vaandel, maar met Bazar kun je er op creatieve wij ze mee omgaan." Het project is op de twee Goese scholen gestart in de brugklas sen. De scholieren zullen het de komende vier jaar blijven vol gen, maar ook nieuwe brugklas sers beginnen de komende jaren met Bazar. De huidige scholie ren volgen dit schooljaar pro jecten rondom lezen, film, thea ter, tijdschriften en poëzie. Ook uitstapjes, zoals een bezoek aan de bibliotheek, maken deel uit van het programma. Het poëzieproject heeft inmid dels geleid tot een dichtbundel waarin van elke scholier een ge dicht staat. Die waren soms ver bazingwekkend goed. Eén van de scholieren van Groot Stelle kwam metzo'n goed gedicht dat iedereen zei dat het gejat moest zijn. De leraar kreeg die middag een boze moeder aan de tele foon. Ze vertelde dat haar zoon het toch echt zelf heeft gemaakt. Aanvulling Al met al vindt Bram Dees van het Buys Ballot College Bazar een zeer welkome aanvulling op de normale lessen Nederlands. „Met dit project kunnen leerlin gen tastbaar bezig zijn. Dat is heel belangrijk voor VMBO- scholieren. Die moeten wat te doen hebben." Oom voegt daar wel aan toe dat de leraren er voor moeten waken dat ze zich niet laten meeslepen door het enthousiasme van de leerlingen. „Dan kom je aan de normale za ken niet meer toe." Momenteel wordt ongeveer eenderde van de lessen Nederlands besteed aan Bazar. Natuurlijk zien de betrokken instanties graag resultaten op lange termijn. Leerlingen zou den ook na het project nog eens een boek moeten lezen of een theater bezoeken. Volgens Oom ligt de kracht in het herhalen. Daar is Dees het mee eens. „In het begin vinden ze het eng en vies, maar als je het vier jaar lang aanreikt, zullen veel scho lieren het gaan waarderen." ZIERIKZEE - De fantasiewe reld krijgt vanaf morgen een ex tra dimensie in de drie bibliotheken op Schouwen- Duiveland. Onder de noemer Wonderwaan is een speciaal leesprogramma opgezet, met tovenaars, trollen, feeën en hek sen in de hoofdrol. Kinderen in de basisschoolleef tijd kunnen met een speciaal pasje per bezoek twee wonder- waanboeken lenen. Ook is er voor de jongsten een uitgebreid aanbod aan voorleesboeken sa mengesteld. Voor ieder gelezen boek ontvangen de kinderen een sticker op hun pasje. Is de pas vol en hebben ze bovendien de aparte opdracht volbracht, dan krijgen ze een toegangskaart voor een feestmiddag in de bi bliotheek. Ook kunnen de jonge lezers weer deelnemen aan de kinderjury en hun favoriete boek allertijden kiezen. STREEKACTIVITEITEN SEROOSKERKE - Dorpshuis, 9.00 uur: Landinrichtingscommissie Schouwen- Oost; 11.00 uur: Gebiedscommissie Schouwen-West; ZIERIKZEE - De Paternoster, 14.00 uur: Spellenmiddag Anbo; MFC, 19.30 uur: Vergadering gemeente raad. De gemeenteraad mag het zeggen vanavond. Krijgt Schouwen-Duiveland een nieuw theater en waar zal het komen te staan? In Zie rikzee, daarover zullen de raadslieden het wellicht eens zijn. Maar op welke locatie? Moeilijk, moeilijk, moeilijk. De Schouwen- Duivelandse raad is het niet gewend, zo'n open voorstel. Geen mening van het colle ge, alleen wat overwegin gen. Voor de rest zullen de heren en dames raadsleden het helemaal zelf moeten doen. Wordt het kretologie met een chaotisch eindre sultaat dat alle kanten op kan, of weet de raad deze eerste proeve van be kwaamheid in het nieuw dualistische systeem waar dig te doorstaan? door Ali Pankow ZIERIKZEE - De ervaring leert dat de raad vaak worstelt met het nemen van verstrekkende beslissingen, waarmee boven dien veel geld is gemoeid. Een uitzondering vormt de bouw van het nieuwe gemeentehuis, maar dat besluit kon veilig aan de leidende hand van wethou der Kees Veerhoek worden ge nomen. Maar over het algemeen moeten 'de dingen nog maar eens op een rijtje worden gezet', moet er 'nog een extra onder zoek' worden uitgevoerd, of 'moet het college eerst maar eens met een totaalvisie komen'. Dat klinkt gedegen en beslissin gen worden er lekker mee voor uitgeschoven. Maar. een raads lid moet nu eenmaal af en toe knopen durven doorhakken. Want de bereidheid tot compro missen levert vaak meer op dan star en solistisch stellingen be trekken en die - doof voor argu menten - nooit meer loslaten. Sommige raadsleden staan be paald niet te trappelen van on geduld om vanavond klip en klaar te besluiten of er een nieuw theater komt en zo ja op welke locatie. „We worden te veel onder druk gezet als we op 31 januari al besluiten moeten nemen", sputterde WD-raads- lid Janet Bos onlangs tijdens een commissievergadering. Ze kreeg meteen bijval van Margot de Pagter (RPF), die meer tijd bepleitte om, inderdaad, 'alles nog eens goed op een rijtje te Verkoop van de inboedel van Mondragon was de laatste stuiptrekking van het theatertijdperk in Zierikzee. foto Pieter Honhoff zetten'. Haar partij heeft het misschien net iets moeilijker dan de fractie van SGP/GPV. Volgens de religieuze overtui ging binnen deze groepering is een theater not done en nood zaakt dat dus ook geen hoofd brekens over een nieuwe accom modatie. Het is in elk geval een helder standpunt. De CDA- fractie in de huidige samenstel ling gaat ook liever niet met de billen bloot. „Laten we deze be slissing doorschuiven naar de nieuwe gemeenteraad", drong Nico de Danschutter namens de christen-democraten bij herha ling aan in de commissieverga dering. Uitstel staat echter haaks op eerdere afspraken over het tra ject voor de besluitvorming. Be gin september werd immers al het tijdspad vastgesteld, mede om de burgers te laten weten waar ze aan toe zijn. Bovendien, welke rapporten zouden er nog meer gemaakt moeten worden na de (dure) onderzoeken van Twynstra en Gudde, de Rijks- schouwburgcommissie en Buys Culturele Profielen (BCP)? De uitslag van elk onderzoek zal analyse toch blijven dat er behoefte is aan een nieuwe theater, dat er enkele locaties zijn waar het kan verrijzen en dat het sowieso veel geld kost. Uiteindelijk zal de gemeente raad toch de moed op moeten brengen daadwerkelijk keuzes te maken besluiten te nemen. Maar dat is dus moeilijk zonder een door het college uitgestip peld pad. Bovendien zijn de me ningen naar verwachting enorm verdeeld. Binnen de WD lijkt nog een beetje geaarzeld te worden over Mondragon. En sommige liberalen zijn ook best tevreden over de huidige podi umprogrammering in de dorps huizen. Wellicht maakt dat een prijzig theater overbodig. Maar die bestuurders zijn er niet bij als er bijvoorbeeld in het dorps huis in Haamstede een techni cus van de Zeeuwse Theater stichting van heel hoog van de ladder valt, als hij in zo'n uiterst puntje van De Schutse een lamp moet bevestigen. De klap viel gelukkig wel mee; beetje pijn in zijn rug, meer niet. De PvdA-fractie zal ongetwij feld haar masterplan weer op poetsen, nu het bestuur van Pontesscholengroep heeft laten weten nog best een theater in de directe omgeving te willen heb ben. Een foute conclusie van BCP dat het schoolbestuur daar mordicus tegen zou zijn. Een foute conclusie? Een zwart sce nario: zou de raad daar mis schien een ontsnappingsclausu le in zien, concluderen dat het hele rapport niet deugt en vra gen het nog eens dunnetjes over te laten doen? Met het open theatervoorstel vanavond in het Multifunctio neel centrum in Zierikzee wordt een voorproefje genomen op het toekomstig dualisme, oftewel meer invloed en zeggenschap bi] de leden van de gekozen ge meenteraad. Kunnen de lokale bestuurders die weelde aan of weten de burgers aan het einde van de avond nog steeds niet hoe het verder moet met een thea tervoorziening op Schouwen- Duiveland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41