Providers boos op Korthals Natuur groepen tegen onzinnige bouwstops PZC Kabinet tegen steun in de markt houden van zuiver voedsel Belangstelling huwelijk minder dan in 1966 Branche beticht van tegenwerken jacht op kinderporno Spionnen China en Nederland zij aan zij Geen wapen voor Hells Angel Luierstort in Tytsjerksteradiel NVZ werkt aan medicijnrichtlijn Verdachte dubbele moord vast Wachtlijst Pieter Baan Centrum Vliegtuigspotters verdacht van lichte vorm spionage Slechte staat leger was in 1939 bekend Verstand wil onderzoek naar rouw en werk Cassatie na vrijspraak mogelijk Kamer steunt maatschappijleer Koningin Beatrix jarig donderdag 31 januari 2002 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Wat na het vallen van de Berlijnse Muur niet lukte, hebben de aanslagen in de Ver enigde Staten in septem ber vorig jaar wel voor el kaar gekregen. Twee voorheen gescheiden we relden komen tot elkaar. De militaire inlichtingen diensten van Nederland en China wisselen voort aan informatie uit. Dit meldt minister De Grave van Defensie in een brief aan de Tweede Ka mer. Hij maakte hierover afspraken met de Chinese autoriteiten tijdens zijn bezoek aan China in de cember. „Een opmerkelijk samen werkingsverband", geeft de woordvoerder van de minister toe. Niet dat Ne derland direct alle mili taire geheimen naar Pe king stuurt of vice versa. „Enkele keren per jaar kunnen delegaties onder ling inzichten uitwisselen over wat je tegen terroris me kunt ondernemen. We ten wat je ervan te duch ten hebt. Het gaat om be leid, niet om operationele gegevens. Dus China wordt niet gewaarschuwd als wij denken dat een ver dacht persoon de grens oversteekt." Bij die samenwerking blijft het niet. De Grave wil ook de muzikale mili taire uitwisseling uitbrei den: een Nederlands mu ziekkorps naar Sjanghai en een Chinees korps naar de taptoe in Nederland. In Nederland volgden en kele Chinezen al een cur sus op het Instituut De fensie Leergangen. Dat is deels een talencursus, deels een cursus over de positie van de krijgs macht in de moderne sa menleving. „Een krijgs macht die respect heeft voor de mensen, geen in strument dat zich tegen hen keert". GPD DEN HAAG - De president van de Amsterdamse Hells Angels krijgt zijn wapenvergunning niet terug. Minister Korthals van Justitie heeft bepaald dat korpschef Van Riessen van Am sterdam de vergunning terecht heeft ingetrokken. Dat heeft een woordvoerder van Justitie gisteren bevestigd. De president, met alias 'Big Willem', raakte zijn wapenver gunning kwijt. Dat kwam nadat de politie vorig jaar bij een inval in het clubhuis van de Hells Angels onder meer een ma chinegeweer, vier pistolen, geluiddempers en munitie aan trof. De Hells Angel begon daarop een beroepsprocedure. Hij zou niet op de hoogte zijn geweest van de aanwezigheid van de wapens op het terrein. ANP BURGUM - De gemeente Tytsjerksteradiel komt met een ei gen luierstortplaats. Zij is daarmee de eerste van Friesland. De gemeente hoopt hiermee een steentje bij te dragen aan een beter milieu. Luiers worden ingezameld bij de kinderdagver blijven in Burgum en Tytsjerk. Het afval wordt wekelijks ingezameld en in Arnhem door Knowaste verwerkt tot hoogwaardige papierpulp en plastic. Recycling van luiers is nog niet kostendekkend. De gemeente draait tijdens de proef voor de kosten op. Als er genoeg luiers worden ingezameld, moet het op den duur uit kunnen. ANP UTRECHT - Om te voorkomen dat patiënten in het ene zie kenhuis met de nieuwste geneesmiddelen worden behandeld en in het andere niet, werkt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) aan een landelijke richtlijn voor de ver strekking van geneesmiddelen. De afgelopen jaren zijn de kosten van medicijnen voor de zie kenhuizen steeds met 8 procent gestegen, in de komende jaren vernacht de NVZ een verhoging van 20 procent per jaar. De NVZ vindt dat nieuwe medicijnen niet ten laste mogen komen van het ziekenhuisbudget. De organisatie van ziekenhuizen komt nog voor de zomer met de richtlijnen. ANP DEN HAAG - De politie heeft dinsdag een verdachte aange houden van de dubbele moord in een woning aan de Rij swij k- seweg in Den Haag. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie gisteren bekendgemaakt. De slachtoffers, een moeder en haar dochterwerden op 2 8 ok tober in hun huis aangetroffen. Het 13-jarige meisje was al aan haar verwondingen overleden toen de politie haar vond. De 43-jarige zwaargewonde.moeder overleed enkele dagen later in het ziekenhuis. Twee weken geleden maakte de politie bekend dat de twee mogelijk slachtoffer zijn geworden van een roofmoord. ANP UTRECHT - De wachtlijst voor het Pieter Baan Centrum, de psychiatrische observatiekliniek, is opgelopen tot vijf tot zes maanden. De oorzaak is een interne verbouwing, waardoor één van de viei; afdelingen moest worden gesloten. Ook zijn er meer aanvragen voor onderzoek. In het centrum worden van strafbare feiten verdachte perso nen onderzocht. Het gaat veelal om personen die verdacht worden van gewelddadige delicten zoals moord en doodslag. Deskundigen moeten vaststellen of de verdachte aan een psy chiatrische stoornis leed op het moment dat hij het strafbare feit beging en of er kans op herhaling is. Ook worden tbs-ver- oordeelden onderzocht om te bepalen of de maatregel ver lengd moet worden. ANP DEN HAAG - De generale staf van de Nederlandse minister van Defensie was in 1939 op de hoogte van de gebrekkige staat waarin het leger toen, vlak voor de inval door nazi-Duitsland, verkeerde. Dat blijkt uit gehei me archieven van het ministerie van Defensie, die staatssecreta ris Van der Ploeg (Cultuur) gis termiddag uit handen van de Russische ambassadeur Choda- kov ontving. Volgens de geheime documen ten over de mobilisatie, had het leger te weinig geweren, lieten de gasmaskers lucht door en wist 60 procent van de soldaten niet hoe ze hun wapen moesten bedienen. „Ik vraag me af hoe parlementariërs toen hierop hadden gereageerd als ze dit hadden geweten aldus Van der Ploeg. De door de Duitsers in de oorlog gestolen archieven werden door het Rode Leger buitgemaakt en naar Moskou gebracht. De Ne derlandse en Russische regerin gen kwamen in 2000 de terugga ve overeen. De 22 terugkerende archiefbe standen bevatten naast het de fensie-archief ook veel materi aal van verschillende politieke, maatschappelijke en religieuze organisaties. Ook correspon dentie van de schrijvers Bertold Brecht en Thomas Mann en het archief van de Nijmeegse vol kenrechtgeleerde prof. Regoht behoren tot de collectie. De gisteren overgedragen ar chieven vormen ongeveer een derde van het totale archief dat in Moskou verzeild is geraakt. Van der Ploeg heeft er vertrou wen in dat ook de rest binnen enkele maanden in Nederland zal zijn. ANP van onze redactie binnenland BEEK-UBBERGEN - Vereni ging Das en Boom, de Vlinder stichting en de Vogelbescher ming willen met gemeenten en projectontwikkelaars afspra ken maken om te voorkomen dat bouwprojecten nog langer onnodige vertraging oplopen door bedreigde dieren. Veel van de bouwstops door de aanwezigheid van kamsala- manders, boomkikkers of ko renwolven zijn onnodig en slecht voor het imago van de na tuurbeschermers, aldus Das en Boom gisteren. Met de afspraken willen de na tuurorganisaties af van de juri dische procedures die telkens door Mark Larigeslag DEN HAAG - Meer dan vijftig grote internetproviders zijn kwaad op minister Korthals van Justitie. Die beschuldigt hen er van dat zij niet meewerken aan de opsporing van mensen die kinderporno verspreiden. De providers zeggen dat zij wel wil len, maar door privacy-wetge- ving niet kunnen helpen. „Het is werkelijk ongehoord wat Korthals ons hier flikt", zegt directeur Hans Leemans van de brancheorganisatie NLIP, waarbij 55 providers zijn aangesloten. „Nu lijkt het net of wij de jacht op kinderporno be wust frustreren. Maar daarvan DEN HAAG - Staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken on derzoekt tegen welke proble men werknemers aanlopen die rouwen om overleden familiele den. In een tweejaarlijkse studie van de CAO's bekijkt ze of werk gevers en -nemers hierover af spraken hebben gemaakt. Verstand komt met haar onder zoek tegemoet aan een wens van de meerderheid van de Tweede Kamer. Die is blij dat er nu een wettelijke regeling komt voor langdurend zorgverlof. Werk nemers kunnen van die regeling gebruik maken als ze willen zor gen voor een stervende familie lid of voor een kind met een le vensbedreigende ziekte. Maar volgens de Kamer is daar mee de kous niet af. „We kunnen niet een verlofregeling in het le ven roepen voor mensen die stervende familieleden willen begeleiden en dan zeggen dat al les maar weer moet overgaan tot de orde van de dag als dat fami lielid is overleden", aldus GroenLinks-Kamerlid Van Gent. ANP door anderen worden aange spannen als er melding wordt gemaakt van een bedreigde diersoort op een bouwterrein. „Elke gek kan nu beweiden dat er ergens een beestje zit", aldus voorzitter J. Dirkmaat van Das en Boom. De natuurorganisaties komen hierdoor in een slecht daglicht te staan, meent Dirkmaat. Ook vreest hij dat hierdoor het is in het geheel geen sprake. In tegendeel. Korthals vertelt op zijn minst niet de hele waar heid." De minister van Justitie ant woordde onlangs op Kamervra gen dat het OM eind vorig jaar tien mogelijke verdachten van kinderporno niet kon opsporen, omdat de providers weigerden namen van deze abonnees te verstrekken. Tijdens grote, in ternationale politieacties wer den wereldwijd honderden mensen opgepakt en vele wo ningen doorzocht. In Nederland werden, door de problemen met de providers, amper mensen ge arresteerd hoewel de e-mail- adressen bekend waren. Dat de providers weigerden draagvlak voor de internatio nale natuurbeschermingsver dragen wegvalt. Door afspraken te maken met bouwers en gemeenten, hoopt Dirkmaat staatssecretaris Fa- ber (Natuur) ertoe te dwingen in kaart te brengen waar in Neder land bedreigde diersoorten zit ten. Dit is nu vaak onduidelijk, waardoor meldingen van be- persoonsgegevens te verstrek ken, zoals Korthals de Tweede Kamer meldde, is 'compleet be zijden de waarheid', aldus Lee mans. Volgens hem verbiedt de Wet Bescherming Persoonsge gevens het providers simpelweg om de persoonsgegevens te ge ven. Leemans: „Het Openbaar Ministerie kan die gegevens al leen eisen met een bevel van de rechter-commissaris op zak. Maar dat krijgen ze vaak niet, omdat hun zaak dun is. Dus ver zoeken ze ons vele honderden keren per jaar om vrijwillig mee te werken met het verstrekken van zulke gegevens." In principe willen de providers de informatie wel geven, zegt Leemans. „Maar het grote strui- dreigde diersoorten nogal eens tot onnodige vertragingen lei den. In hun eentje Niet elk exemplaar van een be dreigde diersoort is een bouw- stop waard, meent Das en Boom. Beestjes die bijvoorbeeld in hun eentje in een gebied zit ten en geen populatie in stand kunnen houden, zijn toch ten kelblok is de aansprakelijkheid. Wanneer de politie huiszoeking doet en later blijken ze een on schuldige te hebben gepakt, dan kan zo iemand de provider aan sprakelijk stellen." Grote provi ders als UPC en XS4all weigeren daarom tot op heden categorisch om vrijwillig per soonsgegevens te verstrekken aan justitie. Flinterdun Korthals meldde de Kamer dat justitie de providers recent aan bood om de aansprakelijkheid over te nemen, maar dat de pro viders dit hebben geweigerd. Volgens Leemans is echter spra ke van een flinterdunne rege ling. „Als wij op basis van dode opgeschreven en recht vaardigen geen vertraging. De vereniging van projectont wikkelaars en bouwers NVB is wel in voor afspraken met de natuurbeweging, als die ervoor kunnen zorgen dat bouwers zo vroeg mogelijk weten of er op een stuk land bedreigde diertjes zitten. „Het komt nu voor dat een pro ject waaraan jarenlang keihard is gewerkt moet worden stilge legd omdat er een larve van een salanmader is gevonden. Dat is best een probleem", aldus NVB- directeur N. Rietdijk. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil eerst weten wat de natuurbeschermers te bieden hebben voordat zij een reactie geeft. ANP verkeerde politie-informatie gegevens verstrekken, blijven wij aansprakelijk. Daar kunnen wij dus nooit mee akkoord gaan." De door justitie aangeboden re geling is ook door het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP), de vroegere Registratie kamer, bekeken. Die vind dat de regeling justitie veel te veel vrij heden biedt, zegt een CPB- woordvoerder. „Maar wij heb ben niet de macht om een derge lijk convenant tegen te hou den." Een wet waarmee justitie de ge wenste persoonsgegevens kan opeisen is in de maak, maar laat vermoedelijk nog jaren op zich wachten. GPD DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie krijgt de mogelijk heid om bij de Hoge Raad cassa tie in te stellen tegen vrijspraak. Minister Korthals van Justitie vindt het niet terecht dat nu te gen alle uitspraken van de rech ter beroep is aan te tekenen bij het hoogste rechtscollege, met uitzondering van de vrijspraak. Minister Korthals wil hiertoe het wetboek van strafvordering aanpassen. De wetswijziging is vooral van belang voor strafza ken waarbij de verdachte wordt vrijgesproken omdat bewijsma teriaal onrechtmatig is verkre gen. De Hoge Raad kan straks op nieuw toetsen of justitie over de schreef is gegaan bij het verza melen van bewijsmateriaal Komt de raad tot een ander oor deel, dan kan zij de verdachte alsnog veroordelen, of de zaak terugverwijzen naar een lagere rechter. Het feit dat de positie van de verdachte door de nieuwe regels verslechtert, vindt Korthals ge rechtvaardigd, omdat de recht spraak er in het algemeen beter van wordt. Franse tijd Bovendien vindt hij de huidige regeling niet meer van deze tijd. Het verbod om in cassatie te gaan, dateert uit de Franse tijd toen er nog juryrechtspraak plaatsvond. Een vrijspraak door het volk werd als onaan tastbaar beschouwd De Hoge Raad kan alleen toet sen of een arrest van het ge rechtshof goed is gemotiveerd, en of een uitspraak niet in strijd is met rechtsregels en interna tionale verdragen. De hoogste rechter oordeelt niet opnieuw over de feiten van een strafzaak. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De twee Neder landse vliegtuigspotters die vorig jaar ruim een maand vast zaten in Griekenland, worden verdacht van 'simpele' spiona ge. Dit hebben de twee gisteren van hun advocaat I. Zacharias gehoord. Op het delict staat één tot vijf jaar celstraf. Frank Mink en Patrick Dirksen werden samen met twaalf Brit ten op 8 november bij Kalamata gearresteerd omdat ze foto's maakten van een Griekse lucht machtbasis. De Griekse autori teiten betichtten de vliegtuig spotters van spionage. Op 14 december werden zij op borg tocht vrijgelaten. Mink heeft van zijn advocaat begrepen dat Griekenland ver schillende gradaties van spio nage kent. Aanvankelijk wer- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan fiscale maatrege len te nemen om voedsel waar aan niet genetisch is geknutseld in de supermarkt te garanderen. Een dergelijke bevoordeling van niet-gemodificeerd voedsel zou binnen de Europese Unie op ernstige bezwaren stuiten. Minister Brinkhorst van Land bouw heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens de afsluiting van het debat over biotechnologie. Het kabinet er kent de keuzevrijheid van de consument om voedsel te kopen dat vrij is gentech, maar kan geen garanties geven. Brink horst deelt niet de vrees van de Kamer dat die producten uit de markt worden geprijsd, waar door de keuzevrijheid alleen voor een financiële elite zou be staan. Ook ziet Brinkhorst geen moge lijkheden om in Europa veevoer dat genetisch behandeld te scheiden van traditioneel vee voer. In Europese havens wordt geen onderscheid gemaakt tus sen beide vormen; een scheiding zou de voedselketen 'zuiver' houden van gewijzigde organis men. Wel zal het kabinet extra geld den de spotters beschuldigd van spionage, wat inhoudt dat ze in formatie verzamelden en door speelden aan derden. Daarop staat maximaal twintig j aar cel straf. De simpele spionage die nu in de aanklacht staat, gaat ervan uit dat alleen informatie is verzameld en kent een lichte re maximum straf. Een datum en plaats voor het proces zijn nog niet bepaald. „Dat is nu aan het Griekse Openbaar Ministerie", zegt Mink. Zijn advocaat gaat er nog steeds vanuit dat de spotters worden vrijgesproken en zal met geen andere uitspraak ge noegen nemen, aldus Mink. Mink en Dirksen zullen terug reizen naar Griekenland voor het proces. Het ministerie van Buitenlandse Zaken schoot in december de borgsom van. 32.000 gulden per persoon voor. ANP uittrekken om alternatieven te zoeken voor dierproeven. Dat geld (900.000 euro) komt uit het budget voor genomics, het on derzoek naar de genetische samenstelling van mensen, planten, dieren en micro-orga nismen en de manier waarop de erfelijke eigenschappen worden vertaald naar het functioneren. Als gevolg van het genetisch on derzoek is het aantal dierproe ven de laatste jaren toegeno men. Voor genomics is 190 miljoen beschikbaar. Het gaat het kabinet te ver om in de speurtocht naar alternatieven voor dierproeven 5 procent daarvan te investeren, zoals het Kamerlid Stelllingwerf (Chris tenunie) graag wil. ANP DEN HAAG - De Kamer wil niet dat maatschappijleer een bijrol krijgt in het studiehuis, de bo venbouw van havo en vwo. Vol gens de fracties is het juist na 11 september van groot belang dat leerlingen in de 'burgerschaps kunde' worden ingewijd. Dat bleek gisteren in een debat over het studiehuis. ANP Een hofdame van koningin Beatrix (1) geelt een rondleiding aan de broer en zus van Maxima Zorreguieta. Familie en vrienden van Maxima waren gisteren in Amsterdam om de trouwlocaties te bekijken. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Drie op de vijf Neder landers geeft aan de huwelijksvoltrek king tussen kroonprins Willem-Alexan- der en Maxima Zorreguieta zaterdag te volgen. Ongeveer 15 proeent weet het nog niet. De animo is minder groot dan tijdens het toenmalige huwelijksfeest van prinses Beatrix met Claus von Amsberg op 10 maart 1966. Toen volgde 94 procent van de Nederlanders de huwelijksinzege ning. Dit blijkt uit een NIPO-onderzoek dat het afgelopen weekeinde is uitgevoerd onder ruim duizend Nederlanders van 18 jaar en ouder. In 1966 voerde het NIPO een soortgelijke enquête uit. Geschenk Meer vrouwen (75 procent) dan mannen (46 procent) geven aan het huwelijk te willen volgen. Acht procent heeft een bij drage gegeven aan het 'nationale huwe lijksgeschenk'. In 1966 was dit percenta ge 31. Mensen denken positief over het huwe lijk. Veel Nederlanders betreuren de op hef in de media over het verleden van Maxima's vader, ongeacht of men het met de kritiek eens is of niet. ANP Koningin Beatrix viert vandaag haar 64ste verjaardag. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3