PZC Einde aan lozing van koelwater Schouws slib sneller gezuiverd 17 Natte voeten beter te voorspellen met waterbeheerplan Cito-toets betekent ook privileges thuis Vierenhalf jaar cel wegens doodslag Teletaxi lijkt succes in Oosterschelderegio Zeelandia in Zierikzee kiest voor nieuw, gesloten koelsysteem Burgemeester wast geesten af Inbraken in vakantiehuisjes zeeuwse almanak Bij voorbaat waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 31 januari 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Koninklijke Zee landia H.J. Doeleman BV stopt met het lozen van koelwater op oppervlaktewater. De Zierik- zeese fabriek voor bakke rijgrondstoffen gaat een nieuw, gesloten koelsysteem installe ren, dat het milieu minder be last. Het waterschap trekt per 1 april de vergunning voor het lo zen van het afvalwater in. Zeelandia heeft tot nu toe haar installaties gekoeld met behulp van grondwater. Van de provin cie mag het Schouwse bedrijf jaarlijks een bepaalde hoeveel heid water van twintig a dertig meter diep naar boven halen. Nadat dit opgepompte water zijn koelwerk in de fabriek ge daan heeft, wordt het 'warme' grondwater geloosd op de weg sloot van de Deltaweg. Het Wa terschap heeft hier op grond van de Wet verontreiniging opper vlaktewateren (Wvo) in 1985 toestemming voor gegeven. Volgens algemeen directeur van Zeelandia, H. Doeleman, begin nen deze twee vergunningen 'beperkingen' op te leveren voor het bedrijf. De hoeveelheid grondwater die opgehaald mag worden, dreigt langzaamaan niet toereikend meer te zijn. Daarnaast worden eisen op grond waarvan de Wvo-vergun- ning wordt afgegeven steeds verder aangescherpt. Het grondwater dat Zeelandia op haalt, bevat van nature veel ijzer wat voor de lozing in de sloot problemen kan geven. Ook de zogeheten thermische mi lieuvervuiling - het lozen van warm water - wordt steeds meer aan banden gelegd. „Het Water schap heeft al aangegeven dat het zijn vergunning op termijn wil intrekken", aldus Doele man. Milieuvriendelijk Voordat het zover heeft kunnen komen heeft Zeelandia eieren voor zijn geld gekozen. In over leg met gemeente en waterschap is gezocht naar een milieu vriendelijker manier om de in stallaties te koelen. Besloten is een gesloten koelsysteem neer te zetten, waar geen grondwater of lozing van afvalwater meer bij komt kijken. De warme lucht circuleert en koelt zodoende af. De aanschaf van de twee machi nes vraagt een behoorlijke in vestering van ruim 340 duizend euro. De bedoeling is dat het nieuwe koelsysteem één van de komen de weken bij Zeelandia geïn stalleerd wordt. Per 1 april moet het tijdperk van het lozen van koelwater in de sloot volgens Doeleman zeker zijn afgesloten. Op die datum zal het water schap ook de huidige Wvo-ver- gunning intrekken. R. Schot van het waterschap benadrukt dat dit besluit (nog) 'geen sanc tie' is vanwege aangescherpte regels. Doeleman bevestigt dat: „Het Waterschap heeft gezegd dat ze het zouden gaan doen, maar wij waren zelf ook al zover. Het komt dus van twee kanten." RENESSE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui- veland ondergaat zaterdag een rituele reiniging. In het voetspoor van de Renes- ser dominee Piter Goodijk en zijn volgelingen zal Asselbergs zich die ochtend in zee wagen om de benen te wassen. De enkele jaren geleden door Goodijk geïntroduceerde han deling maakt deel uit van de tra ditionele Schouwse strao, het wegwassen van 'kwade geesten' na een lange winter op stal. Mens en paard stappen even na kwart voor elf bij duinovergang de Wilhelminahoeve in de ver kwikkende golven. Advertentie Nationale gedichtendag 10.30-12.00 uur Schrijfworkshop met Chawwa Wijnberg vanaf 17.00 uur Bk>f signeert het nieuwe Blofboek en de laatste cd Blauwe ruis vanavond vanaf. 17.30 uur Brasserie menu Spinaziepasta gorgonzola (vegetarisch) of Spaghetti di mare menu met soep vooraf en ijs toe voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 2 februari 14.30-16.30 uur Folksongs met Wout Kemperman en Janpaul Grotenhuis zondag 3 februari Koopzondag 13.30 uur lezing Do uwe Draaisma Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt 15.00 uur Lurv op zondag met Henk Hardeman vanaf 3 februari De Directiekamer iPieter de Bodtl De Cito-toets op de Zierikzeese basisschool Sint Willibrordus: op tijd naar bed, adviezen van de ouders, maar niet al te veel zenuwen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Alleen geritsel van pa pier doorbreekt zo nu en dan de stilte. De hersens kraken boven de Cito-toets. Terwijl klasgenoten zich over de laatste vragen buigen, bladeren anderen al door de Donald Duck. De leerlingen van de rooms-katholieke basisschool Sint Willibrordus in Zierikzee draaien er hun hand niet voor om. Tom (12 jaar): „Het ging goed. Het is echt supermak kelijk." Voor leerlingen van groep acht op de Schouwse basisscholen staat deze week in het teken van de Cito-toets. Drie dagen lang laten zien wat je weet van rekenen, taal, wereldoriëntatie en informatieverwerking. Dat betekent op tijd naar bed en stapels adviezen van hun ouders. „De eerste dag was ik best nerveus", geeft de 11-jarige Hannah toe. Maar die spanning is bij haar en haar klasgenoten Tom (12), Frenchie (12), Michelle (11) en Stephan (11) in middels als sneeuw voor de zón ver dwenen. „Eigenlijk is het best saai." De vijf leerlingen van de Zierikzeese Willibrordusschool maken zich niet te veel zorgen over de toets. De vragen over natuurkunde kosten wel de nodige hoofdbrekens, maar wie volgens hen een beetje oplet en goed leest kan wei nig fouten maken. Ze wentelen zich daarom vooral in de privileges, die de test-week met zich meebrengt. „Ik mag steeds kiezen wat we eten", vertelt Tom enthousiast. Ook op school zelf genie ten ze van de speciale behandeling: even blokken op de toets en dan leuke dingen doen. Er wordt gegymd, buiten gespeeld, getekend en muziek gemaakt tijdens de resterende lesuren. Indicatie Volgens H. Steegmans, directeur van de Willibrordusschool, is té veel ophef over de driedaagse test ook niet nodig. De Cito-toets is in zijn optiek slechts een 'extra indicatie' voor welk soort on derwijs straks het best bij een leerling past. Eerder al hebben de leerlingen van groep acht hiervoor een toets van het adviesbureau voor opleiding en be roep (Aob) afgelegd. Daarnaast legt het advies van de school zelf, dat op grond van acht jaar ervaring met de scholier is opgebouwd, veel gewicht in de schaal. De directeur denkt niet dat een leerling met een tegenvallende Cito-score zijn kansen voor het middelbare school ver gooit. „Het advies van de school is be langrijker. Voor 99 procent van de leer lingen komt dat overeen met de test uitslag. Vandaag leggen de basisscho lieren de laatste etappe van de toets af. Dan is het wachten tot eind februari, wanneer de uitslag bekend wordt. De behaalde punten zullen worden be loond met een mavo-, havo- of vwo-ad- vies. Eén van de Willibrordus-leerlin- gen wacht eind februari een tweede beloning. Stephan: „Als ik de Cito- toets goed maak krijg ik een cadeautje. Dat hebben mijn ouders beloofd." (Advertentie) Grand Hotel Ar'ion Tel.: OU8-410502 door Aector Doorns I MIDDELBURG - Een 23-jarige I man uit Zierikzee is gisteren in Middelburg wegens doodslag veroordeeld tot vierenhalf jaar gevangenisstraf. De Zierikzeeë- naar stak 11 augustus vorig jaar in zijn woning na een ruzie zijn 31-jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Dezelfde nacht over leed het slachtoffer aan zijn ver- i wondingen. I Door de rechtbank werd hem I het gebruik van de forse hoe veelheid drank en het overmatig gebruik van verdovende midde len, dat aan de steekpartij was voorafgegaan, zwaar aangere kend. „Daardoor was er ruzie ontstaan en heeft de dader in blinde woede met een mes op het slachtoffer ingestoken", zo stond er in het vonnis te lezen. Hoewel de gedragsdeskundigen verdeeld advies uitbrachten, stelde de rechtbank dat de man de steekpartij volledig kan wor den toegerekend. De rechtbank hield aan de andere kant er re kening mee dat de man de fami lie van het slachtoffer onder ogen zal moeten komen. Ook werd meegenomen dat de man aan zijn drank- en drugspro bleem wil werken. Zo heeft hij in de gevangenis overplaatsing gevraagd naar de drugsvrije af deling. Twee weken geleden eis te officier van justitie H. den Hartog zes jaar. door Marcel Modde KERKWERVE - Het gesleep met vervuild slib van Schouwse bodem tussen de Bevelanden en de verbrandingsovens op de Moerdijk is voorbij. In de riool zuivering De Verseput bij Kerk- werve is een zeefbandpers in ge bruik genomen. Die installatie maakt het mogelijk het slib voortaan ter plekke te bewer ken. De uitbreiding en modernise ring van het zuiveringsstation van waterschap De Zeeuwse Ei landen is nagenoeg voltooid. Woordvoerster D. Laing ver wacht dat de nieuwe installaties dit voorjaar officieel kunnen worden opgeleverd. De nog res terende werkzaamheden bestaan volgens haar uit het verder aanpassen van het com putergestuurde bedieningspro gramma en het verbeteren van het omliggende terrein. In mei volgt een open dag voor de be volking van Schouwen-Duive- land. Met het project is een investering gemoeid van een kleine tien miljoen euro. Daar onder valt ook de aanleg van achttien kilometer nieuwe pers leiding en de bouw van zes riool- persgemalen. Overnemen De nieuwe installaties zijn in middels volop in werking en hebben de capaciteit van de zui veringen in Brouwershaven en Dreischor volledig overgeno men. Laatstgenoemde, de Pas- veersloot, blijft behouden als industrieel monument. De in- De nieuwe zeefbandpers maakt het mogelijk rioolslib voortaan op Schouwen-Duiveland te bewerken. foto Marijke Folkertsma richting in Brouwershaven wordt gesloopt, waarna het ter rein van de hand wordt gedaan, aldus Laing. De zuiveringsin stallaties van Westerschouwen en Bruinisse blijven vooralsnog gehandhaafd. Tot voor kort moest het meeste rioolslib uit Schouwen-Duive land worden verwerkt in de zui veringsinstallaties bij Ritthem en 's-Gravenpolder. Met de nieuwe zeefbandpers kan het vervuilde slib nu ter plekke uit het rioolwater worden gehaald. Nadat de massa is ingedikt, wordt het verbrand in de Moer dijk. Het slib is volgens Laing bijna standaard verontreinigd met zware metaaldeeltjes als zink en koper uit (oude) waterleidingen en dakgoten. De Verseput is tevens voorzien van een extra nabezinkbak voor filtering van de laatste bacterie deeltjes, waarna het water terug in de sloten stroomt. De moder nisering van het algehele bestu ringssysteem houdt in dat alle installaties voortaan van achter de computer kunnen worden bediend. Een belangrijke verbetering is bovendien, aldus Laing, dat me dewerkers van het waterschap op afstand met een draagbare computer een storing kunnen localiseren. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Water gaat een grotere rol spelen in de ruimte lijke ordening van Schouwen- Duiveland. In zijn waterbeheer plan 'Met het water mee' heeft het waterschap voor het Schouwse buitengebied aange geven in welke gebieden kans is op wateroverlast. De gemeente is positief over het beheerplan en laat de gevolgen ervan duide lijk meespelen bij de actualise ring van haar bestemmings plannen. Het waterbeheerplan van het Waterschap Zeeuwse Eilanden, waarvan het ontwerp klaar is, heeft tot doel de kwaliteit van het grond- en oppervlaktewater te verbeteren. De plannen en maatregelen hiervoor sluiten aan bij de Vierde Nota Water huishouding van het Rijk en eveneens bij de provinciale nota 'Samen slim met water'. Een be langrijk onderdeel van het be heerplan is 'water als ordenend principe': goed bekijken welke gevolgen de bouw van een nieu we woonwijk of de aanleg van een weg voor de waterhuishou ding in een gebied heeft en dit mee laten wegen in beslissin gen. Voor Schouwen-Duiveland heeft het waterschap in dat ka der bij wijze van voorbeeld de mogelijkheden voor het buiten gebied in kaart gebracht. Af hankelijk van de diepte van een stuk grond, het grondwaterpeil en de toekomstige regenval, is de kans op wateroverlast bere kend. In gele en oranje gebieden kan volgens het Waterschap ge bouwd worden mits er voldoen de rekening is gehouden met de afvoer en berging van het water. Bouwen op de rode percelen, waar de overlast het grootst zal zijn, wordt sterk afgeraden. Op deze kaart heeft onder meer een groot deel van de polder tus sen Rennese en Serooskerke een rode of diep-oranje kleur. Ook de plekkenwaar in de toekomst Poortambacht 11 en Noorder polder moeten verrijzen, zijn deels donker-oranje. „Oranje betekent dat een gebied laag ligt. Gebaseerd op de nieuwe re gelgeving zou je daar niet moe ten bouwen", aldus D. Laing, voorlichtster bij het water schap. De woordvoerdster bandrukt echter dat deze nieuwbouw- plannen ruim voor het waterbe heerplan zijn gemaakt en dat er zodoende nu 'onder voorwaar den' gebouwd kan worden: er moet voldoende waterberging zijn en er mogen geen kruip ruimten onder de woningen. Gezien de sloten en waterpartij en, die in de plannen voor de Zierikzeese nieuwbouwwijken zijn opgenomen, verzekert Laing dat er 'zeker de komende jaren' geen sprake van water overlast zal zijn. Het Schouwse college is zeer te spreken over het ontwerp-wa- terbeheerplan van het schap. De bestuurders verwachten met de voorgestelde maatregelen 'veel winst' te behalen, omdat de kwaliteit van het water 'aan zienlijk' zal verbeteren. De gro tere rol, die water in de ruimte lijke ordening zal gaan spelen, wordt meegenomen in de actua lisering van de Schouwse be stemmingsplannen, waar de ge meente nu mee bezig is. Dat dit meer overleg vergt met het Wa terschap, vindt het college al leen maar een 'pluspunt'. „De toch wat moeizame verhouding tussen de gemeenten en het wa terschap zal hierdoor waar schijnlijk verbeteren." Het on derwerp staat op de lijst van de commissie ROEZ van 6 februa ri. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. DOMBURG - In zeven vakan tiewoningen in Hof Domburg is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Uit de va kantiewoningen werd voor een onbekend bedrag aan geluids apparatuur weggenomen. door Rolf Bosboom GOES - De uitbreiding van de Teletaxi tot openbaar vervoer lijkt aan te slaan in de Ooster schelderegio. Al is het nog wat vroeg om definitieve conclusies te trekkennoemen de initiatief nemers de cijfers van het ge bruik gedurende de eerste maand 'bemoedigend'. Sinds het begin van deze maand zijn er ongeveer vijfduizend zones gereden. Daarbij zijn de ritten van gehandicapten, die onder een aparte regeling val len, niet meegerekend. Oude ren, die nu ook tot de reguliere reizigers worden gerekend, ver reisden eind vorig jaar maande lijks gemiddeld 2800 zones. De provincie en het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio, de initia tiefnemers van het project, ma ken daaruit op dat de Teletaxi al in dit stadium een aanzienlijk groep nieuwe klanten trekt. „Dat is heel redelijk. Er zijn kennelijk toch aardig wat men sen die het product al kennen", zegt C. Lindenberg van de pro vincie. Ook P. Verburg van het Samenwerkingsverband is te vreden. „We hadden wel ver wacht dat het een succes zou worden, maar niet op korte ter mijn." De Teletaxi was al enkele jaren bekend in de regio als vorm van 'collectief vraagafhankelijk vervoer', bestemd voor mensen met een handicap en ouderen. Sinds 1 januari kan iedereen van het systeem gebruik maken. Daarmee is het openbaar ver voer geworden, als alternatief voor de verdwenen lijnbussen en -taxi's. Het standaardtarief van de Teletaxi is een euro per zone: duurder dan de lijnbus maar goedkoper dan een taxi. In de uitvoering zijn de initia tiefnemers geen knelpunten be kend. „Wij hebben nog geen klachten gehad", aldus Linden- berg. „We hadden daa*r ook po sitieve verwachtingen van, om dat de Teletaxi op zich niet nieuw is." De omzetting van het betalingssysteem - de strippen kaart die de ouderen en gehan dicapten gewend waren heeft het veld geruimd voor de chip knip of desnoods contant geld - heeft bij het Samenwerkings verband evenmin tot reacties van boze klanten geleid. Gebrekkig De Statenfracties van PvdA en GroenLinks hebben zich eerder deze maand bij het provinciebe stuur beklaagd over de in hun ogen gebrekkige voorlichting over de veranderingen in het openbaar vervoer. Lindenberg erkent dat de campagne 'wel be ter had gekund', maar ziet in de cijfers ook een aanwijzing dat mensen de weg naar de Teletaxi weten te vinden. Niettemin zijn de komende tijd nog diverse voorlichtings- en promotie-ac ties te verwachten, bijvoorbeeld als het aantal reizigers een eer ste mijlpaal bereikt. Die Vlissingse kantoorgeno ten besloten het er op te wa gen. Er stond een beursbe- zoek in Utrecht op de agenda. Het vooruitzicht van files en duur parkeren en dan nóg een heel eind moeten lopen won het van de kans op ver traging. Besloten werd de trein te nemen. Aanvankelijk ging het pri ma. De trein arriveerde op tijd in het Vlissingse station en vol goede moed installeer den de collega's zich. De con ducteur heette hen uitermate i opgewekt welkom. Op hun vraag of er in de trein ook koffie te verkrijgen was, moest hij het antwoord schuldig blijven. Maar hij zou informeren. Kort daarna was hij terug, met koffiebon nen voor onze reizigers. Voor als het koffiekarretje later voorbij zou trekken. Met de complimenten van de NS, riep hij er vrolijk bij. Ruim voor hun bestemming stokte de reis. Er stak wat storends het spoor over, de trein mocht een station nog niet in en nog wat akkefietjes haalden de vaart er flink uit. Conducteur en koffiekarretje bleven uit het zicht. Om de verveling te verdrijven wer den de gratis bonnetjes maar eens bestudeerd. „U aangeboden door de NS met excuses vanwege de ver traging", stond erop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39